Winst voor communisten en conservatieven bij Finse verkiezingen De toestand in Libanor De Franse 3'A pCt staatslening De toestand in Cyp us Rusland wenst uitbreiding der internationale economische samenwerking De Amerikanen en hun onafhankelijkheid HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 9 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4416 EERSTE BLAD Propaganda-actie voor onderwijzersambt kostte 96.000 Grote droogte in Brazilië De negen vrijgelaten mannen van de Amerikaanse luchtmacht Druzenleider Djoemblatt in N.T.S.-journaal Krankzinnige van Broad moor uitgebroken AMERIKAANSE SCHEPEN VOOR GEALLIEERDEN De Amerikaanse heükopterbemar.nïng in Oost-Duitsland Nederlands memorandum in Stresa Westduits vrzoek aan V.N.-commissie De spaarzin in Frankrijk NA DE VERKIEZINGEN IN MEXICO TURKIJE SLUIT GRENS MET SYRIË Geen nieuw vestigingsbesluit handel in pootaardappelen Koning van Nepal bezocht een diamantslijperij DE DERDE RUSSISCHE KUNSTMAAN Polygamie afgeschaft KRIJGT LIBANON STEUN VAN DE LANDEN VAN HET BAGDADPACT De bewapening van Zwitsrland Frankermg bij abonnementTerncuzen Directeur-Hoofdi edaeteur X. van de Sandp Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. "ersrntint sageiijks Uitgeefster N.V v 'h Firma P. J van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Uit een op de begroting 1958 van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voorgestelde wijziging blijkt, dat met de propaganda-actie voor het on derwijzers- en leraarsambt via de radio, door advertenties en brochures 96.000 heeft gekost. Voorts stelt de minister voor om, te beginnen met 1958, per jaar ƒ50.000 uit te trekken voor tentoonstellingen in het rijks museum. Bij deze bedragen zul len dan worden gevoegd de eventuele baten van deze ten- -oonstellingen (beschikbaar is nu al een bedrag van ƒ241.000 van de Rembrandt-tentoonstel- >ing in 1956). De kosten van de tentoonstellingen zullen uit het aldus gevormde fonds moeten worden bestreden. Tengevolge van de grote droogte die in noordoost-Brazilië heerst, zijn drieduizend mensen naar de kustplaats Parnaiba uit geweken. Per vliegtuig worden oolitieversterkingen aangevoerd om plundering van de stad te voorkomen. De slachtoffers van de droogte vragen steun van de regering. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te .Viesbaden heeft dinsdagochtend meegedeeld, dat de negen man nen van de luchtmacht, die maandag door de Russen op vrije voeten zijn gesteld, lijden aan oververmoeidheid en uitputting. Z:, zuilen ter observatie in een ziekenhuis worden opgenomen. De negen mannen waren door Russen in hechtenis genomen, adat hun transportvliegtuig in wjet-Armenië tot landen was gedwongen. De leider van de groep op standige Druzen. Kamal Djoem blatt, die vorige week een aan val deed in de onmiddellijke om geving van Beiroet, heeft aan een correspondent van 't N.T.S.- journaal verklaard, dat de actie ten doel had, het gebied te zuive ren van groepen, die waren be wapend door de regering of door omliggende Arabische staten. Dit vraaggesprek, dat dinsdag avond in het Nederlandse televi- -ie-journaal werd uitgezonden, verd zaterdag 5 juli opgenomen in het hoofdkwartier van Djoem blatt, dat zich drie uur rijden van de Libanese hoofdstad be vindt. Het oude gebouw wordt beschermd door 'n aantal zwaar bewapende Druzen. De opstande- ingenleider verklaarde, dat hij zich naar zijn aanval op Beiroet weer had teruggetrokken, omdat lit tot de gevechtstactiek van ziin troepen behoort. Hij vestig- le er voorts de aandacht op, dat hij de actie had uitgevoerd met slechts driehonderd man tegen een grote overmacht. Djoemblatt taf als zijn mening te kennen, dat voldoende steun door de re bellen in de stad zelf was uitge bleven, omdat de oppositie daar nog niet voldoende is georgani seerd. De rebellen beschikken in het hoofdkwartier van Djoemblatt over een veldhospitaal, dat on der leiding staat van de chirurg Dahan. Hier worden de gewon den, zij het onder zeer primitieve imstandigheden, verpleegd. De bevolking van het Zuid-En gelse plaatsje Wokingham is ge- j Jvaarschuwd voor een gevaarlij ke krankzinnige, de 28-jarige •"lank Samuel Mitchel, die we- Sens poging tot moord in het na- bijgelegen strafgesticht van Bradmoor was opgesloten maar 'le tralies voor zijn celraam heeft beten door te zagen, een poort I met een duplicaat-sleutel heeft J geopend en met medeneming van I een bijl is ontsnapt. Hij was nog- I ^el ondergebracht in de sterkst bewaakte afdeling. Een inwoner I van Wokingham kwam de politie reeds vertellen dat de ontvluchte m zijn huis was binnengedron- gen en de vrouw des huizes zijn verwonde voeten had doen was- sen. Hij was er daarna in de auto van genoemde Wokinghammer vandoor gegaan. De, auto werd elders verlaten aangetroffen. I '''hol heeft vorig jaar, teza- I men met een andere geesteszie- kp. nadat zij uit een gesticht in 'hdden-Engeland ontsnapt wa- r?n, drie dagen lang de omge- 'ng onveilig gemaakt. Hij voor spelde de rechter die hem tot 9 aar in Bradmoor veroordeelde, dat hij opnieuw zou uitbreken] En hij heeft woord gehouden. De communistische Volksde- mocratische Unie en de conser vatieve Nationale coalitiepartij hebben aanzienlijk winst geboekt bij de Finse parlementsverkie zingen van zondag en maandag. De communisten hebben zeven zetels gewonnen en de conserva tieven vier. De agrariërs en de Finse volkspartij leden aanzien lijke verliezen. De vermoedelijke zetelverdeling in het nieuwe een- Kamerparlement is: Sociaal-democraten 50 verlies 4 Communisten 50 winst 7 Agrariërs 48 verlies 5 Conservatieven 28 winst 4 Zweedse volkspartij 14 winst 1 Finse volkspartij 1 verlies 6 Onafhankelijke sociaal-demo craten 3 (deze partij heeft zich kort voor de verkiezingen van de sociaal-democratische partij af gescheiden). Deze uitslag is nog niet defini tief. Er moeten nog stemmen ge teld worden die per brief zijn uit gebracht. Men verwacht dat de vorming van een nieuwe regering, ter Het Amerikaanse congres heeft maandag een wetsontwerp goed gekeurd, dat het ministerie van Defensie machtigt 43 opgelegde oorlogsschepen uit te lenen aan bevriende mogendheden. Het wetsontwerp dat alleen nog door president Eisenhower ondertekend moet worden, ver lengt voorts de termijn van het in 1953 aan Frankrijk geleende vliegdekschip „Belleau Wood" tot 30 juni 1960. Frankrijk had dit schip de vorige week moeten teruggeven. Onder de schepen die zullen worden uitgeleend (voor de duur van vijf jaar) bevinden zich tor- pedobootjagers, fregatten en duikboten. De NAVO-landen zul len 19 schepen krijgen, 18 gaan er naar Latijns-Amerikaanse landen en vier naar Japan, For mosa en Thailand. Twee schepen Wijven in reserve. De woordvoerder van het State Department heeft ver klaard dat de Amerikaanse rege ring op het ogenblik niet van plan is de besprekingen met Oostduitse autoriteiten over vrij lating van de negen koppen tel lende bemanning van het op 7 juni bij Chemnitz tot dalen ge dwongen Amerikaanse hef- schroefvliegtuig te hernieuwen. Washington blijft erbij dat deze kwestie de Sowjetrussische mili taire autoriteiten aangaat. (Een eerder bericht volgens hetwelk de bemanning vrijgela ten zou zijn berustte klaarblijke lijk op een misverstand. Zoals be kend zijn wel de negen in Sow- jetrussisch Armenië terechtge komen Amerikaanse vliegers vrijgelaten.) vervanging van de coalitie van Kuuskoski, langdurige en moei zame onderhandelingen tussen de verschillende partijen zal vergen. Kuuskoski zal vermoedelijk, in afwachting van een nieuwe rege ring, aan het bewind blijven om de lopende zaken te behandelen. De Nederlandse delegatie heeft op de landbouwconferentie in Stresa een memorandum inge diend, waarin het Nederlandse standpunt wordt uiteengezet me1 betrekking tot de vraagstukken, die zijn ontstaan door de instel ling van de gemeenschappelijke markt. De E.E.G. kan voor Nederland gunstige perspectieven bieden, zo wordt gezegd, daar de Neder landse landbouw in staat is kwa- liteitsprodukten tegen redelijke prijzen te leveren. Er moet ech ter aan enkele voorwaarden vol daan worden, waarvan de drie volgende de voornaamste zijn: 1. Het moet mogelijk zijn grond stoffen op gunstige voorwaarden in te voeren, d.w.z. met een mi nimum aan douane, en andere formaliteiten. 2. De produktie moet efficiënt en rationeel zijn. 3. Er moet vrije toegang tot de buitenlandse markten zijn. Deze vrij „liberale" oriëntering die contrasteert met de positie van andere delegaties, Frankrijk voornamelijk, wordt gemotiveerd met de bijzondere structuur van de Nederlandse economie, die sterk van de export afhankelijk is. De kostprijs moet zo laag mo gelijk worden gehouden om met succes op de buitenlandse mark ten te kunnen concurreren. De Westduitse permanente waarnemer bij de Ver. Naties, Vonn Broich-Oppert, heeft na mens de Westberlijnse burge meester, Brandt, in een brief aan de V. N.-commissie voor de rechten -van de mens gevraagd aandacht te wijden aan de nieu we reisbeperkingen, die Oost- Duitsland heeft opgelegd aan Westduitsers die hun verwanten in de Oostzóne willen bezoeken. B De Amerikaanse politie heeft maandag in New Jersey de 61- jarige Victor Genovese aange houden, die bekend staat als „ko ning van de benden" en die er van verdacht wordt de leider te zijn van de gevreesde Mafia- organisatie die de Amerikaanse onderwereld beheerst. Gelijk met hem is in Manhattan Vin cent (de kin) Gigante gearres teerd, die onlangs is vrijgespro ken van medeplichtigheid aan de moord op de gangster Frank Costello. Genovese en Gigante worden verdacht van handel in verdovende middelen. De Panamese tanker ,,Dona Eugina" (ruim 11.000 ton) en de bijna 3.000 ton metende Noorse tanker „Evje" zijn dins dagmorgen vroeg in het Kanaal op circa 80 mijl van Boulogne Sur met elkaar in botsing ge komen. Men verwacht dat de ,,Dona Eugenia" de reis zal voortzetten. De Noorse tanker werd ernstig beschadigd. Op dit schip zou een man tenge volge van de botsing zijn over leden. Twee Noorse zeelieden zouden gewond zijn. Het drijvende voorschip van het Westduitse tankschip „Josef Joham" dat bij Guernsey is ver gaan, is door een sleepboot van de Franse marine op sleeptouw genomen. Het voorschip is in diep water door geschutsvuur van Franse oorlogsschepen tot zinken gebracht. Er is dinsdagochtend in de za kenwijk van Beiroet een zware springlading tot ontploffing ge bracht, waardoor een groot wa renhuis in brand is geraakt. De springlading bevond zich in een grote bestelauto, die op een druk kruispunt was verlaten. Er is één dode en er zijn onge veer twintig gewonden bij de ont ploffing. Van tien gewonden is de toestand ernstig. In de nacht van maandag op dinsdag en dinsdagochtend zijn schoten gewisseld tussen opstan delingen en de verdedigers van het serail, het regeringsgebouw te Libanon. Op de bijeenkomst van de eco nomische en sociale raad van de Ver. Naties te Genève heeft de leider van de Sowjet-delegatie, de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Zakharov, een conferentie op ministerieel niveau voorgesteld ter bespre king van de ontwikkeling van de werelhandel en de internationale werkgelegenheid. Deze conferentie zou volgend jaar of in 1960 moeten worden ge houden en alle landen omvatten die bij de Ver. Naties zijn aan gesloten. Zakharov verklaarde dat een dergelijke conferentie buitengewoon nuttig zou zijn, niet alleen voor het bevorderen van de internationale samenwer king doch tevens voor de ontwik keling van de handel op lange termijn en de verhouding tussen de hoog ontwikkelde landen en de economisch achtergebleven gebieden. Hij stelde tevens de oprichting voor van een wereld handels-or ganisatie binnen de Ver. Naties, die echter voor alle landen zou open staan. Deze organisatie zou de algemene overeenkomst inza ke handel en tarieven moeten vervangen. De bestaande regio nale en andere handelsorganisa ties behartigen niet de belangen van alle landen en vormden in feite een beletsel voor de uitbrei ding van de handel, zo verklaar de de Russische gedelegeerde. Hij bepleitte tevens een grote re samenwerking tussen de leden der Ver. Naties en het verstrek ken van leningen en kredieten zonder militaire of politieke voor waarden aan economische achtergebleven landen. Het Franse ministerie van Financiën heeft bekend ge maakt dat in de eerste drie weken na de uitgifte van de 3' 2 procent staatslening in to taal voor 198 miljard frank is ingetekend, waarvan 182 mil jard in contant geld beschik baar is gesteld en 16 miljard in de vorm van effecten. De in 1956 door de toenmalige Franse minister van Financiën Ramadier aangeboden 5 procent staatslening had na de eerste drie weken 188 miljard frank opgebracht, de 3'/s lening van Pinay in 1952 in de overeen komstige periode 162 miljard frank. Sinds de opening van de in schrijving heeft de Banque de France in totaal 116 ton goud gekocht, met een waarde van omstreeks 135 miljoen dollar. Het goud is overgedragen aan het stabilisatiefonds voor de Franse munteenheid. De in schrijving zal op zaterdag juli a.s. worden gesloten. 12 Uit een door de Conseil Na tional du Crédit uitgebracht rapport blijkt dat de Franse bevolking per jaar meer dan 1000 miljard frank per jaar opzij legt. Dit cijfer heeft slechts be trekking op de z.g. liquide be sparingen, d.w.z. op de saldi van spaarbanken, bankdeposito's, schatkistpapier en levensverze keringspremies. Niet inbegrepen zijn bespa ringen in de vorm van goud, buitenlandse valuta, de bouw van onroerende goederen en de zelffinanciering door zakenlie den en industriëlen. In 1957 is in totaal 1.068 mil jard frank bespaard tegen 1.079 miljard in 1956. Dit komt over een met een besparing van 25.000 frank per hoofd der be volking per jaar. De kandidaat voor het presi dentschap Luis Alvarez heeft meegedeeld dat de leiders van zijn nationale actiepartij zullen protesteren wegens „onregelma tigheden" bij de zondag in Me xico gehouden verkiezingen. Behalve een president zijn er 60 senatoren en 162 congresleden gekozen. De revolutionaire partij, die sinds 1917 alle presidentsver kiezingen gewonnen heeft, eiste zondag kort na de sluiting van de stembureaus ook dit maal de overwinning op, maar het kan nog verscheidene weken duren voordat de officiële uitslag be kend is. De kandidaat van de re volutionaire partij, Adolfo Lopez Mateos, en Alvarez waren de enige kandidaten. Volgens de laatste (niet-offi- eiële) uitslag had Mateos 328.480 stemmen en Alvarez 94.211. Volgens het Syrische ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft Turkije de Syrisch-Turkse grens gesloten en Syriërs, ook hen die een vergunning hebben, de toegang tot Turks grongebied te ontzeggen. Het ministerie te Damascus neemt deze maatregel „onge rechtvaardigd". Vele Syriërs heb ben land en plantages op Turks gebied. De staatssecretaris van Econo mische Zaken heeft aan het Be drijfschap Groot, en Tussenhan del Aardappelen medegedeeld, dat er geen aanleiding is de ves tigingsbeschikking 1955 voor de handel in pootaardappelen langer te handhaven. De economische structuur van deze handel geeft hiertoe onvoldoende redenen. De ministers van Landbouw en Economische Zaken zullen binnenkort enkele punten van de algemene problematiek van het vestigingsbeleid aan de S.E.R.- commissie Adviezen Vestigings- regelen voorleggen. In afwach ting daarvan wordt een vesti gingsbeslissing voor de handel in consumptieaardappelen aange houden. De koning van Nepal Mahen- dra bir Kikram Shah heeft dins dagmorgen incognito met zijn echtgenote en enkele Nepalese ministers en generaals een be zoek gebracht aan Asschers dia mant maatschappij N.V. te Am sterdam. De acht gasten arri veerden omstreeks elf uur in het gebouw aan de Tolstraat. Zij lie ten zich gedurende een uur door het diamantbedrijf rondleiden. Het onverwachte bezoek trok veel belangstelling van de zijde van het publiek, dat zich op de trottoirs had verzameld om een glimp van de hoge gasten op te vangen. Volgens mededelingen van de Utrechtse sterrenwacht zal in de nacht van 9 op 10 juli de derde Russische kunstmaan tweemaal te zien zijn. Eerst om 22.33 uur. M.E.T. in het zuidoosten op een hoogte van 15 graden zich verplaatsend naar het oosten. Vervolgens om 0.22 uur in het noordwesten op een hoogte van 20 graden zich ver plaatsend naar het noorden. De vuurpeil is te zien om 23.38 uur in het westen op een hoogte van 30 graden. Deze beweegt zich in noordelijke richting. President Bourguiba van Tu nesië heeft de polygamie in zijn land verboden. In de desbe treffende wet wordt gezegd, dat een gehuwde man, die een echtverbinding aangaat voordat zijn eerder huwelijk is ontbon den, kan worden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf of een boete van 240.000 frank. Tot dusver konden de Tu- nesiërs op grond van het Mo hammedaanse recht vier vrou wen hebben. President Sjamoen, minister president Sami el Solh en andere hoogwaardigheidsbekleders zijn dinsdagochtend in conferentie bij eengeweest. Na deze besprekin gen werd vernomen, dat, volgens door de regering ontvangen in lichtingen, de rebellen een offen sief voorbereiden in Bekaa en in het noorden van het land. De Libanese minister voor contact met de waarnemers van de Verenigde Naties, Moecheiber, heeft dinsdag gezegd, dat de waarnemers bewezen hebben, dat geüniformeerde Syrische solda ten „ver op Libanees grondge bied" zijn doorgedrongen. Zij hadden namelijk de regering een kaart gezonden, waarop de plaats stond aangegeven, waar zij op 25 juni een compagnie Syrische mi litairen hadden gezien. Deze plaats was drie en een halve kilo meter van de Syrische grens ge legen. De grens in dit gebied wordt niet door beide of één van beide landen betwist, aldus Moe cheiber. Moecheiber, die het standpunt van de Libanese regering tegen over het rapport van de V.N.- waarnemers uiteenzette op een persconferentie, verklaarde, dat dit rapport talrijke feiten bevat die de houding van de regering in dit conflict steun geven. Hij merkte op dat de gebieden in Libanon waartoe de waarne mers geen toegang hebben, juist die zijn waardoor de rebellen van wapens en versterkingen worden voorzien. Minister Moecheiber vroeg zich voorts af waar de rebellen het geld vandaan halen om hun ver zet te financieren. Tot heden zijn hier minstens 50 miljoen Libane se ponden voor nodig geweest, aldus Moecheiber. Het had hem verder verbaasd, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjoeld, de feiten die in het rapport van de waarnemers zijn vermeld, heeft willen verdoeze len. Tenslotte verklaarde Moechei ber dat de V.A.R. eerder over het rapport heeft kunnen beschikken dan de regering van Libanon. Diplomatieke waarnemers te Londen achten het niet onmoge lijk, dat de staatshoofden van de Mohammedaanse leden van het Pact van Bagdad, die volgende week vergaderen, zullen beslui ten Libanon te steunen. Het zijn de staatshoofden van Turkije, Irak, Perzië en Pakistan. Zij ko men in Turkije bijeen. President Bayar en premier Mendéres van Turkije hebben in Istanbul al een voorbespreking gehad met kroonprins Abdoel II- lah en premier Noeri es Said van Irak. Uit Beiroet is gemeld dat president Bayar een boodschap aan president Sjamoen van Liba non heeft gezonden, waarin hij hem van de steun van de vier Mohammedaanse landen verze kert. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de vier landen over de een of andere defensieve over eenkomst met Libanon zullen spreken. •fr Sinds 17 april, de openings datum, hebben meer dan 15 miljoen mensen een bezoek ge bracht aan de wereldtentoon stelling te Brussel, aldus is van Expo-zijde meegedeeld. Alleen al in het afgeopen weekeinde telde men 800.000 bezoekers. De Griekse bevolkingsgroep op Cyprus heeft maandag ge staakt naar aanleiding van het incident te Avgorie. in Oost- Cyprus, op zaterdag waarbij Britse troepen het vuur open den op een menigte die hen met stenen bekogelde. Twee Griekse Cyprioten werden hierbij ge dood en dertien gewond. De secretaris van het rechtse vakverbond op Cyprus heeft gouverneur Foot verzocht om een onpartijdig onderzoek naar het gebeurde. Hij vergeleek de beschieting met de Russische actie in Hongarije. „Toen Turk se vrouwen vorige maand het politiebureau te Nicosia aanvie len, werd er geen schot gelost, terwijl er te Avgorie met machi negeweren op Griekse vrouwen werd geschoten". Aldus de secre taris. De aanslag die gepleegd werd door middel van automatische wapens, wordt beschouwd als een wraakoefening voor de dood van twee Griekse Cyprioten enkele dagen geleden. Naar officieel te Nicosia is be kendgemaakt, heeft men nabij het Turkse dorp Kirklar de lijken van twee herders van Griekse afkomst gevonden. In Griekse kringen geeft men de Turken de schuld van deze dubbele moord, maar een onderzoek door de autoriteiten heeft nog niet uit gewezen, wie de daders zijn. Er zijn dinsdagochtend bij een aanslag te Famagusta cp Cyprus twee Britse soldaten dodelijk ge troffen, aldus is officieel te Ni cosia bekendgemaakt. Er is onmiddellijk een uit gaansverbod afgekondigd. Wij moeten de mogelijkheid van een oorlog in Europa en van een aanval op Zwitserland onder de ogen zien, aldus heeft de Zwitserse president Thomas Holenstein dinsdag op het na tionale schuttersfeest in Biel verklaard. Holenstein zei, dat de plicht tegenover het vaderland eist dat het Zwitserse leger zo sterk mogelijk is. Verwijzend naar „bepaalde defaitistische stro mingen" die zich de laatste tijd in Zwitserland voordoen, merk te Holenstein op: ik hoop vu rig dat ons volk ondanks deze stromingen zijn vertrouwen in eigen kracht behoudt en vast besloten blijft alles in het werk te stellen om zijn vrijheid te verzekeren. S Het congres van Britse mijn- werkers dat te Porthcawl in Wa les bijeen is, heeft zich met alge mene stemmen uitgesproken voor het voorstel van het be stuur om nieuwe looneisen te stellen. Een journalist van een plaatse lijk blad te Rochester, in de staat New York, heeft op de 4e juli, de dag waarop de aanvaarding van de onafhankelijkheidsverkla ring wordt herdacht, getracht handtekeningen te verzamelen voor een document. In het stuk, dat hij voorbijgangers op straat ter tekening voorlegde, stond o.a.: „Wij ondergetekenden, Ameri kaanse staatsburgers, geloven dat het volk, wanneer de rege ring afbreuk doet aan de gelijk heid en de rechten van het volk, het recht heeft, de regering te wijzigen of naar huis te sturen en een nieuwe te vormen. Wan neer uit een lange reeks misbrui ken en gevallen van usurpatie 'n opzet blijkt om de rechten van het volk onder een absoluut des potisme te verkleinen, dan is het het recht en de plicht van het volk om een dergelijke regering weg te stuien". Van de 21 personen wie een handtekening werd gevraagd, weigerden er zeventien. De ove rige tekenden, zij het weifelend en met reserves. Een der voorbij gangers verklaarde, dat de tekst hem communistisch in de oren klonk. Het stuk bevatte echter niet anders dan een deel van de onaf hankelijkheidsverklaring die in 1776 door Thomas Jefferson werd opgesteld. ZONNIG EN WARM. Na de sombere zondag en maandag is de bewolking dins dag eindelijk opgelost. Dit ge schiedde onder invloed van een krachtig gebied van hoge lucht druk, dat zich uitstrekt van de Golf van Biscaye, via Engeland naar de Noordzee. A.lleen in het noordoosten ver dwenen de wolkenvelden niet ge heel en kwam de zon maar tijde lijk door. Op vele plaatsen in het bin nenland steeg het kwik tot 23 graden, in het noorden en westen aan de kust maar tot 18 graden. In Engeland, dat in het cen trum van het hogedrukgebied ligt, liep de temperatuur zelfs tot 27 graden op. Daarentegen was het in Frankrijk met temperatu ren van 20 tot 23 graden dinsdag opnieuw slecht weer. Samenhan gend met een depressie in de ho gere luchtlagen boven het zuiden, waren daar plaatselijk weer zwa re onweersbuien. De komende paar dagen blijft het weer in ons land nog onder invloed staan van het eerder genoemd hogedrukge bied, zodat het droge en zonnige weer voortduurt en de tempera tuur nog verder stijgt. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot woensdagavond. Zonnig en vrij warm. Droog, zonnig en "vrij warm weer. Meest zwakke westelijke wind. DONDERDAG 10 JULI v.m. n.m. Breskens 8.12 8.32 Terneuzen 8.47 9.07 Hansweert 9.27 9.47 Walsoorden 9.37 9,57 ZON MAAN op onder op onder Juli. 10 4.31 20.58 0.18 14.45 11 4.32 20.58 0.45 15.48 12 4.33 20.57 1.17 16.49 13 4.34 20.56 1.54 17.47 14 4.35 20.55 2.39 18.42 15 4.37 20.54 3.33 19.30

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1