Adenauers partij wint verkiezingen in Noordrijn-Westfalen De economische situatie in de wereld Lichte daling van het werkloosheidsniveau in juni De economische invloed van het Sowjetblok HET WEER De atoom-conferentie te Genève WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 8 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4415 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen VERKEERS ONGEVALLEN IN 1957 IN MEI WERDEN 8.176 WONINGEN OPGELEVERD SOWJET-UNIE LAAT AMERIKAANSE VLIEGERS VRIJ BRITSE COMMENTAAR OP HET WAARNEMINGS RAPPORT DE PLANNEN VOOR EEN EUROPOORT- HOOGOVENBEDRIJF OVERSTROMINGEN IN SAKSEN aMurADNgedWOngen te Sluiten' IN ZEELAND STIJGING VAN DE ARBEIDSRESERVE Onderzoek in meer dan 50 landen Drs. M. J. VAN DER PLOEG VRAAGT ONTSLAG ALS DIRECTEUR DER K. L. M. MOORDAANSLAGEN OP CYPRUS Wrakstukken van Duits tankschip bedreigen de scheepvaart o!l8 FranKPnr.g bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE IJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 CL Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Blijkens een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statis tiek is het aantal verkeersonge vallen in 1957 ten opzichte van 1956 toegenomen, evenals het aantal slachtoffers van het ver keer. In totaal werden in 1957 1687 personen gedood, 23.327 per sonen ernstig gewond en 161.499 personen licht gewond bij de 133.608 verkeersongevallen die in iat jaar zijn geschied. 97.915 van deze gevallen hadden uitsluitend materiële schade ten gevolge. Deze aantallen zijn, uitgedrukt in percentages van 1956: Totaal aantal ongevallen 103,8; doden 105,2; ernstig gewonden 108,8; licht gewonden 106,6. Totaal aan- tal slachtoffers (41.163) 107,8 en gevallen met alleen materiële schade 102,6. Het aantal dodelijke ongeval len liep iets terug in gemeenten van 20.000 tot 100.000 inwoners, n.l. tot 98,7 procent van het aft» coalitiepartner van de tot nu toe - door premier Stemhoff geleide landsregering, wist niet meer de verplichte vijf procent te halen. Van de 150 directe mandaten kon de CDU 9 zetels van de SPD af nemen en kreeg daarmee ditmaal 92 zetels. De SPD kreeg 58 man daten en veroverde twee op de CDU. Het Westduitse prsbureau be rekende dat van de bijna tien en een half miljoen kiezers 7.948.043 geldige stemmen uitbrachten. Daarvan kreeg de tal in 1956. In gemeenten met minder dan 20.000 inwoners kwa men in 1957 99.6 procent onge vallen met uitsluitend materiële schade voor ten opzichte van '56 alle andere aantallen vertonen een toeneming. De percentages voor 1957 ge nomen van 1956 zijn voor ge meenten met 100.000 inwoners en meer, (resp. voor totaal aan tal verkeersongevallen, doden, ernstig gewonden, licht gewon en en uitsluitend materiële -chade) de aantallen tussen .aakjes er achter): 104 71.832), '10 (295), 105,6 (8080), 107 (8775) en 103,5 (56.200). Ditzelfde voor gemeenten van J'.OOO tot 100.000 inwoners: 105 31.728), 98,7 (389), 112,9 (6548), ■7.6 (3502 en 103,2 22.594). Ten- -lotte voor gemeenten met min- ier dan 20.000 inwoners, 102,2 048), 106,1 (903), 108,8 (8699), 104,8 (3872) en 99,6 (19.121). De relatief grootste toeneming an verkeersslachtoffers in 1957 leed zich voor bij ongevallen mét bromfietsen. Het aantal slacht- .ffet .teeg hier van 8388 in 1956 t 10.508 in 1957. 396 bromfiets- berijders kwamen om het leven i in 1956 223), en 5574 werden ernstig gewond, tegen 4643 het jaar daarvoor. Voorts kwamen in 1957 om het leven, bestuurders en inzittenden van 4 en meerwie- nge vrachtwagens 71 (38), auto bussen 6 (8), personenauto's 233 240i, motorrijwielen en scooters 206 217), rijwielen 384 (399), an- dere vervoermiddelen 23 (14) en i voetgangers 458 463De cijfers van 1956 zijn tussen haakjes ver meld. Het totaal aantal verkeers slachtoffers bedroeg in '57 14.163 en in 1956 38.194^ waarvan 1604 dodelijke ongevalen. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn in mei van dit jaar 8176 nieuwe woningen voltooid. Nog nimmer werden in 'n meimaand zoveel woningen opgeleverd. In mei 1957 kwamen 8122 woningen gereed, welk aantal toen 't hoog ste aantal voor een meimaand was. In de eerste vijf maanden van 1958 werden 35.648 nieuwe wo ningen gebouwd, tegen 33.864 in ^overeenkomstige periode van V an de in mei voltooide wonin zen werden er 713 als systeem- voning gebouwd In de eerste 5 maanden van 1958 werden 3482 -ysteemwoningen opgeleverd. •Sedert de bevrijding zijn, gere gend tot en met mei 1958 632.206 nieuwe woningen voltooid. Het aantal woningen waarvan de bouw in mei 1958 werd aange vangen bedroeg 8519, tegen 8561 in mei 1957. In de eerste 5 maan- len van 1958 werd met de bouw van 30.294 woningen aangevan gen. In de overeenkomstige pe riode van 1957 werd aan de bouw van 39.042 woingen begonnen. Doordat in mei met de bouw van enkele honderden woningen meer werd begonnen dan er ge reed kwamen steeg het uitvoe- nngsniveau enigszins. Het aan tal in uitvoering zijnde woningen bedroeg op 1 juni 1958: 84.447. Het aantal in mei 1958 in Zee land voltooide woningen bedroeg v» (mei 1957 eveneens 155). Bondskanselier Adenaurs CDU heeft bij de met spanning tege- moetgeziene land Jagverkiezingen in de belangrijkste Westduitse staat, Noordrijn-Westfalen, haar doel bereikt. >Iet 104 van de 200 mandaten van het parlement van Noordrijn-Westfalen heeft zij de absolute meerderheid behaald en zal zij derhalve de totnogtoe uit SPD, FDP en Centrum gevormde landsregering aflossen. Weliswaar hebben de sociaal- deimokraten hun mandaten ook (van 76 op 81) kunnen verhogen, maar hun coalitie-partner FDP moest een aanzienlijk stemmen verlies incasseren en kreeg dan slechts 15 zetels tegenover 26 tot nogtoe. Het centrum, de derde CDU 4.011.016 of 50,5 SPD 3.116.039 of 39.2 FDP 566.274 of 7.2% Centrum 86.405 of 1,1 DP 123.979 of 1,6% en de overige partijen ongeveer 45.000 stemmen. Vergeleken met de verkiezin gen in 1954 bedraagt de winst van de CDU bijna 1.2 miljoen stemmen en van de SPD 750.000 stemmen, terwijl de FDP 220.000 stemmen verloor. Door de uitslag van deze ver kiezingen wordt de positie van De Sowjet-Unïe heeft maandag de negen leden der bemanning van het Amerikaanse vliegtuig dat op 27 juni in het gebied van Jerevan in Sowjet-Armenië is geland, vrijgelaten. De betrokke nen werden te Astara aan de Sowjet-Perzische grens aan een vertegenwoordiger van het Ame rikaanse leger overgeleverd. Volgens de Russen was het Amerikaanse toestel na de lan ding door brand verwoest. In een nota van 30 juni betuig de de Amerikaanse regering spijt over het incident. Volgens haar was het toestel bij ongeluk over de grens geraakt. De Sowjet- Unie antwoordde hierop, dat zij verwachtte dat de Verenigde Staten onmiddellijk doeltreffende maatregelen zouden nemen ter voorkoming van dergelijke inci denten. de CDU en CSU in de bondsraad, de vertegenwoordiging van de Westduitse landen bij de wetge ving, aanzienlijk versterkt. De tegenstanders van Adenauer noemden in de verkiezingsstrijd deze verkiezingen een plebisciet over Adenauers politiek van be reidheid om atoomwapens voor West-Duitsland te aanvaarden. Het aantal stemmen waarover de CDU in de bondsraad in Bonn beschikt is door de uitslag in Noordrijn-Westfalen gestegen van 26 tot 31. Bij de verkiezingscampagne is vrijwel uitsluitend de vraag aan de orde geweest, of de bondsre publiek als de NAVO-plannen dat eisen, taktische kernwapens moeten aanvaarden. Adenauers antwoord op deze vraag is „ja", de socialisten zeggen „neen". In politieke kringen ziet men in de einduitslag een nieuwe per soonlijke triomf voor de 82-jarige bondskanselier die kennelijk wei nig van zijn aanzien heeft verlo- verkiezingen in september j.l. en de felle socialistische campagne tegen de kernwapens. De CDU heeft gewonnen, on danks het feit, dat haar beste kandidaat in Noordrijn-Westfa len, de vroegere premier Karl Arnold, die veel aanzien bij de arbeiders genoot, een week voor de verkiezingen plotseling is overleden. De sociaal-democraten zullen ongetwijfeld verklaren, dat hun winst een gevolg is van ver zet tegen de kernwapens. Verge leken met 1954 zijn de socialisten van 34.5 tot 39.2 procent geste gen. Bovendien hebben zij nu 150.000 stemmen meer gekregen dan bij de bondsdagverkiezingen in spetember, terwijl de CDU ca. 800.000 stemmen minder kreeg dan bij de bondsdagverkiezingen. Doch in politieke kringen meent men, dat de achteruitgang van de CDU een gevolg is van geringere opkomst van de kiezers, 77 pro cent tegen 86 vorig jaar. In deze kringen gelooft men voorts, dat in de winst van 4.7 procent van de socialisten de 3.6 procent der stemmen zit die de communisten in 1954 kregen. De communisti- ren ondanks de teruggang van sche partij is sedert 1956 verbo de economie sedert de federale den. De Britse regering is er nog steeds van overtuigd dat er bui tenlandse inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Libanon plaats vindt, zo heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken te Londen ais eerste officiële com mentaar op het rapport van de waarnemers der V. N. verklaard. De waarnemers willen niet be weren dat er geen inmenging is, maar zij zeggen alleen dat zij de infiltraties niet hebben geconsta teerd, aldus de woordvoerder. In Britse regeringskrigen be treurt men de haast waarmee het rapport is gepubliceerd. Men legt er de nadruk op, dat de waarnemers weinig in getal zijn, geen Arabisch kennen, slechts een klein deel van de Libanees- Syrische grens hebben kunnen in specteren en dat zij geen toegang hadden tot bepaalde, door de Li banese oppositie bezette gebie den. Daarom acht men het in Londen gewenst dat het aantal waarnemers wordt uitgebreid, opdat zij in staat worden gesteld een voledig onderzoek in te stel len. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie voor de economische en sociale raad van de Verenigde Naties, Christopher Phillips, heeft maandag te Genève ver klaard dat er goede redenen zijn om aan te nemen dat de recessie in de Verenigde Staten tot staan is gekomen en spoedig zal wor den gevolgd door een opieving. Van de zijde van het euarto- rium der staalstudiestichting te Rotterdam wordt het volgende meegedeeld: In de pers zijn berichten ver schenen, die de indruk kunnen wekken, dat de uitvoering van de plannen voor het vestigen van een hoogovenbedrijf aan de Europoort aanzienlijke vertra ging zou ondervinden. Zulks is geenszins het geval. Daar tengevolge van aan elk planningswerk verbonden facto ren de definitieve afmetingen en de indeling van het beschikbare terrein slechts kort geleden be paald konden worden, is het mo gelijk dat een kleine vertraging kan optreden bij het uitbrengen van het desbetreffende advies, in bedoelde persberichten „voor project" genoemd. Het vermelde betreffende de wens van initia tiefnemers, dat Krupp 20 procent van het aandelenpakket voor zijn rekening neemt, kan onjuist ge noemd worden. Tijdens een debat van de raad over de economische situatie in de wereld, deelde Phillips mede dat de Amerikaanse industriële produktie in de afgelopen maan den is gestegen en dat het aantal personen, dat deelneemt aan het arbeidsproces van april op mei is gestegen met 1.200.000. Hij zeide dat de Verenigde Sta ten zich bewust waren van de grote invloed die het buitenland ondervindt van de economische situatie in Amerika. Hij ver klaarde zich daarom voorstander van voortgezette Amerikaanse hulp, zowei rechtstreeks als via de Verenigde Naties. In een voorgelezen openings verklaring merkt de secretaris generaal, Hammarskjoeld, o.m. op dat de huidige recessie voor de betrokken landen de belang rijkste economische terugslag vormde sedert het einde van de tweede wereldoorlog. Hij voegde hieraan toe dat de huidige terug gang de grootste hinderpaal vormt sinds de oorlog, voor de verwezenlijking van de gewenste volledige werkgelegenheid, in de verklaring wordt verder gezegd dat de Europese produktie ofwel niet verder stijgt, of zelfs reeds is beginnen te dalen, waardoor OUDSTE INWOONSTER VAN DE BOLLENSTREEK OVERLEDEN Zondagmorgen is in Noordwij- kerhout mevrouw P. van den Nieuwendijkvan Kampen op 101-jarige leeftijd overleden. Zij was de oudste inwoonster van de Bollenstreek. Bij overstromingen in Saksen, 'e het gevolg waren van zware ■sgenval, zijn in het afgelopen eekeinde 6 mensen om 't leven ekomen. zo meldt het Oostduit- c persbureau ADN. In het ge- van P'rna zijn 66 gezinnen -eevacueerd. Negen staatsbedrij- Het werkloosheidsniveau daal de in de maand juni van 96.000 tot 94.000. Deze lichte daling zou ondanks het feit, dat de da ling van de geregistreerde ar beidsreserve in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan het seizoen kunnen wijzen op een zekere verbetering in de werkge legenheidssituatie, aldus deelt 't ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Afgezien van 't verder op gang komen van extra werken, voor namelijk in de sector water-, spoor- en wegenbouw, was in de bouwnijverheid een grote activi teit waar te nemen. In de metaal nijverheid viel hier en daar even eens een zij het lichte ver betering te bespeuren. De vermindering van de gere gistreerde arbeidsreserve kwam vooral tot uiting in een afne ming van het aantal werkloze mannen, terwijl daarnaast het aantal arbeidskrachten op aan vullende werken, zij het in ge ringe mate, daalde. In de burgerlijke en utiliteits bouw daalde de geregistreerde arbeidsreserve met rond 1.500 mannen. In de sector w spoor- en dit aantal 1.300. Deze laatste da ling is voornamelijk toe te schrij ven aan een toeneming van 600 tot 1.600 van de bezetting van de objecten welke worden uitge voerd in het kader van het extra programma. Hoewel de werkgelegenheids situatie in de metaalindustrie iets gunstiger is geworden, is de toe stand in deze bedrijfstak nog vrij labiel. Zo wordt o.a. in de ijzer gieterijen en in de moeren- en boutenindustrie nog veelvuldig gebruik gemaakt van werktijd verkortingen. Verschillende ma chinefabrieken kampen met af- zetmoeilijkheden tengevolge van het voorzichtige investeringsbe leid van het bedrijfsleven, terwijl tengevolge van de internationale conjuncturele ontwikkeling van de laatste tijd de buitenlandse concurrentie is verscherpt. De oplevering in de bouw had een gunstige invloed op de werkge legenheid in de constructiebedrij ven, de fabrieken voor stalen ra men en deuren en de loodgie ters-, centrale verwarmings- en elektrotechnische installatiebe drijven. Daarnaast nam de werkgele genheid toe in de blikemballage- industrie door het aantrekken van het seizoen in de zuivel- en conservenindustrie en de gun stige verwachtingen welke men koestert ten aanzien van groente- en fruitoogst. van de produktie van winterstof fen een seizoenopleving te con stateren; in de katoenindustrie echter zijn de vooruitzichten nog ongunstig. In tegenstelling tot het lande lijk verloop steeg in Groningen en Zeeland de geregistreerde ar beidsreserve. De oorzaak van deze afwijkende ontwikkeling is gelegen in het feit, dat de werk loosheid onder de landarbeiders in de akkerbouwgebieden toenam als gevolg van de afloop van de verplegingswerkzaamheden. Bo vendien steeg in Groningen het aantal werkloze arbeiders uit de strokartonindustrie ten gevolge van de produktiebeperking welke in die bedrijven periodiek wordt toegepast. In Drenthe, waar de geregistreerde arbeidsreserve na- genoeg gelijk bleef, steeg 't aan tal werkloze veenarbeiders door het aflopen van de campagne in het veenbedrijf. De conjunctuurwerkloosheid daalde in hoofdzaak ten gevolge van een lichte verbetering in de algemene situatie en door uitvoe ring van het extra programma. Daarnaast daalde de structuur werkloosheid, evenals de seizoen werkloosheid, door de toege nomen seizoenwerkgelegenheid. De stijging van de vraag heeft voornamelijk betrekking op de jeugdigen die binnenkort hun de schoolopleiding zullen beëindi gen. Daar tegenover deze vraag een ernstige bedreiging voor de werkgelegenheid is ontstaan. Hammarskjoeld verklaarde voorts dat de uitgaven voor de defensie enkele malen groter zijn dan het totaalbedrag dat beschik baar is voor de hulp aan econo mische achtergebleven gebieden. ■De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zeide dat een van de belangrijk ste factoren in de strijd tegen de inflatie bestond uit een verbete ring van de samenwerking tus sen de verschillende groepen der samenleving, gekoppeld aan een zekere mate van leiding door de overheid. De essentie van het in Nederland gehuldigde systeem wordt gevormd door het streven naar een betere samenwerking tussen de verschillende sociale groepen, zo zeide hij. Hij voegde hieraan toe dat men in Nederland in het bijzonder had gestreefd naar een nationale loonpolitiek, waarbij de loonsver hogingen waren gebonden aan de algemene stijging van de natio nale produktiviteit. Deze poli tiek heeft enkele zeer opmerke lijke resultaten geboekt. Mr. Luns deelde mede dat het „drieledige apparaat" (werkne mers, werkgever en overheid) dat reeds heeft gewerkt bij het voorkomen van stakingen, nu ook gebruikt wordt bij het vast stellen van het loonniveau. Minister Luns gaf als zijn me ning te kennen dat de inflatie aan de vraagzijde tot een eind was gekomen en in de meeste landen is gevolgd door 'n vraag- deflatie, hierbij komt dan de complicatie dat de kosteninflatie nog steeds bestaat. In verband hiermede dienen de maatregelen ter bestrijding van de kostenin flatie niet langer te worden ge zocht in een deflatiepolitiek, doch veeleer in een verbeterde samen werking tussen de sociale groe pen, aldus minister Luns. De New York Times heeft gis teren de resultaten gepubliceerd van een door correspondenten van dit blad in meer dan 50 lan den ingesteld onderzoek naar de economische invloed van de com munistische landen op de rest van de wereld. Gemeld wordt, dat de invloed van het communistische blok in het eerste halfjaar van 1958 is toegenomen en in de toekomst waarschijnlijk verder zal stijgen. Momenteel zou deze invloed in de meeste landen nog betrekkelijk gering zijn en in sommige landen was zelfs het laatste half jaar een vermindering merkbaar. De communistische handel met de rest van de wereld heeft in het afgelopen jaar een omvang be reikt van meer dan 6 miljard dol lars, hetgeen ruim een verdubbe ling betekent ten opzichte van 1952, het laatste jaar van het re giem van Stalin. De communisti sche hulp aan economische on- Pe situatie in de textielindus- nog geen aanbod staat, is dit niet I *r'e l°opt voor de verschillende van invloed op de omvang van de de sector water-, onderdelen uiteen. In de wolin- wrijvingswerkloosheid, wegenbouw bedroeg dustrie is voornamelijk als gevolg Bij het dorpje Nata in het wes ten van Cyprus zijn zondagmid dag de lijken gevonden van twee jonge Cyprioten, vermoedelijk Turken, die vermoord zijn. De lijken zijn nog niet geïdentifi ceerd. Te Ayos Epictetos in het noor den van Cyprus is zondag een 32-jarige Griekse Cyprioot door een onbekende neergeschoten, hij werd ernstig gewond. In Nicosia zijn zondag op de grens tussen de Turkse en de Griekse wijk vier branden ge- ticht, die aanzienlijke schade hebben veroorzaakt. Bij 'n Turk se macaronifabriek heeft zich zondagavond voorts een ontplof fing voorgedaan. Men deelt ons van de zijde van de K. L. M. het volgende mede: „Drs. M. J. van der Ploeg, di recteur van de K. L. M. en sinds 1954 plaatsvervangend president directeur dier maatschappij, heeft om persoonlijke redenen ontslag gevraagd met ingang van uiter lijk 1 januari 1959. Drs. Van der Ploeg, die sedert 1949 deel uit maakt van de K. L. M.-directie, was aanvankelijk directeur fi nanciën en administratie en se dert 1 januari 1957 directeur ver voer van die maatschappij". Het A.N.P. verneemt desge vraagd van de heer Van der Ploeg, dat de aanleiding tot zijn ontslagaanvrage niet ligt in de vliegerskwestie. Hij acht het niet opportuun de persoonlijke rede nen, die tot zijn besluit hebben geleid nader toe te lichten. Gevraagd naar commentaar op het voornemen van de heer Van der Ploeg om af te treden deelde de directeur van de K. L. M-, de heer I. A. Aler, het ANP het vol gende mede: „Mijn mede-directieleden en ik betreuren het besluit van de heer Van der Ploeg. Wij zijn hem zeer erkentelijk voor het grote aan deel dat hij heeft gehad in het leggen van de gezonde financiële basis, waarop ons bedrijf ook in de komende jaren kan steunen. Wij moeten evenwel het besluit van de heer Van der Ploeg zijn functie in de naaste toekomst neer te leggen respecteren", al dus de heer Aler. De Franse admiraliteit heeft de scheepvaart gewaarschuwd voor het gevaar, dat de twee stukken van de Duitse tank boot ..Josef Joliam" bieden, die zaterdag j.l. door het Duitse vrachtschip „Ludwigshaven tussen de> Kanaaleilandan Guersney en Alderney werd overvaren. De twee stukken zouden nog verscheidene tonnen zeer ontvlambare olieprodukten bevatten. Het opsporingswerk wordt sterk bemoeilijkt door een dichte mist. derontwikkelde gebieden heeft in de laatste jaren in totaal ruim 2 miljard dollar bedragen. Een groot gedeelte van deze hulp, die voornamelijk heeft plaats gevon den in de vorm van leningen en voor een klein deel ais schenking is verstrekt, dient echter nog te worden besteed. Het Sowjetblok heeft sedert 1955 deelgenomen aan verschei dene industriële projecten in on derontwikkelde landen. Hiervan is ongeveer 30 voltooid, 40 in uitvoering, terwijl de overige 30 zich nog in een voorberei dende fase bevindt of de stand van zaken niet bekend is. De bo vengenoemde projekten hadden betrekking op het bouwen van bruggen, cement-, suiker-, glas-, textiel-, en staalfabrieken en op de exploratie van olie. De communistische handel en steunverlening vond naar de stand van medio 1958 volgens de New York Times vooral plaats vanuit de Sowjet-Unie, commu nistisch China, Tsjecho-Slowa- kije en Oost-Duitsland. Economische steunpunten voor deze handel werden verkregen in de volgende landen: IJsland, Fin land, Oostenrijk, Turkije, Enge land, Joegoslavië, de Verenigde Arabische Republiek, Yemen, Perzië, Birma, Cambodja, Indo nesië, Afghanistan, Ceylon, Ja pan, India, Nepal, Uruguay en Argentinië. Politieke invloed werd hierdoor vooral verkregen in de Verenigde Arabische Republiek, Yemen en de Aziatische' landen, aldus de New York Times. ALASKA 49ste STAAT President Eisenhower heeft maandag de wet getekend, die Alaska tot de 49ste staat van de Ver. Staten maakt. Verwacht wordt dat Alaska, dat tot dusver een „territorium" was. zich aan het einde van het jaar bij de unie zal aansluiten, nadat de bevol king haar toestemming heeft ge geven. Eisenhower heeft er bij het congres op aangedrongen tijdens de huidige zittingsperiode ook Hawaii ais staat toe te laten. Met OPKLARINGEN noordwestelijke winden De atoomgeleerden van acht landen, die te Genève de moge lijkheden om kernontploffingen te ontdekken bestuderen hebben maandag hun vijfde besloten bijeenkomst gehouden. In gezaghebbende kringen zegt men. dat het Westen deze bena dering' van het vraagstuk der ontdekking wenst: 1. Bestudering van de tech nieken en instrumenten die no dig zijn om ontploffingen te re gistreren. 2. Bestudering van de vraag hoe de resultaten van dit onder zoek kunnen worden verwerkt in een internationaal stelsel van toezicht, dat van kracht zou worden indien Oost en West tot het stopzetten der proeven be sluiten. De conferentie is naar verluidt in het eerste stadium. De vier bekende mogelijkheden van ontdekking van kernproe ven zijn 1. Door middel van geluids golven. 2. Aardtrillingen. 3. Elektromagnetische golven en 4. Radio-activiteit. bleef ook maandag de aanvoer van vochtige lucht van de Noord zee gehandhaafd. Opklaringen van betekenis kwamen in Neder land niet voor. Het gevolg was dat de temperatuur op een voor de zomer laag niveau bleef. El ders in Europa was het iets be ter. Daar brak in de loop van de dag de zon door de wolken en steeg het kwik tot waarden tus sen 20 en 25 graden. In Enge land op enkele plaatsen zelfs tot 26 a 27 gr. De opklaringen wa ren daar het gevolg van de toe nemende invloed van een uitloper van een hogedrukgebied ten zuidwesten van de Britse eilan dengroep. Het is deze uitloper, een rug van hogedruk, die van daag dan eindelijk ook in ons land opklaringen zal veroorza ken, het eerst in het zuiden en zuidwesten. Regen is de eerste dagen niet te verwachten en de temperatuur gaat zich door dit alles in stij gende lijn bewegen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Weer zon Droog en op de meeste plaat sen zonnig weer, maar aanvan kelijk nog wolkenvelden. Over het algemeen hogere middagtem- peraturen. WOENSDAG 9 JULI. v.m. n.m. Breskens 7.18 7.35 Terneuzen 7.53 8.10 Hansweert 8.33 8.50 Walsoorden 8.43 9.00 ZON MAAN op onder op onder Juli 9 4.30 20.59 13.42 10 4.31 20.58 14.45 11 4.32 20.58 0.45 15.48 12 4.33 20.57 1.17 16.49 13 4.34 20.56 1.54 17.47 14 4.35 20.55 2.39 18.42 15 4.37 20.54 3.33 19.30

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1