Uit de Provincie Ai/ec/m/ WINNERSHAG De geluidsmuur DE VRIJE VEREN Excellent Congres vereniging Vrienden van Veere Mr. Dr. Mes sprak ie Hulsi over de nieuwe Amerikaanse shag van Douwe Egberts! in handige plastic tabakszak ,,Veere in het Deltaplan" TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE HOEK SLUISKIL. STOPPELDIJK. ZAAMSLAG. Binnenlands Nieuws Als voorzitter van de Kring Middelburg van de K.V.P. heeft het lid van Gedeputeerde Staten mr dr A. J. J. M. Mes in ,,De Ko ning van Engeland" te Hulst gis ternamiddag het standpunt uit eengezet dat de K.V.P. inneemt ten opzichte van de vrije veren- kwestie over de Westerschelde. Een standpunt dat zich tenslotte kristalliseerde in een motie, die door de vergadering werd aange nomen. Tegen deze motie stemden zes leden van het actie-comité. Bij deze vergadering waren ook aanwezig, behalve 't K.V.P.- bestuur te Hulst, mr N. H. L. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer; ir G, P. M. Dikötter, lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland; de heer P. V. M. Vercauteren, fractievoorzitter der K.V.P. in de Prov. Staten, het oud-Tweede Ka merlid de heer E. Lockefeer te Hulst, en verschillende plaatse lijke autoriteiten. In zijn betoog zei de heer Mes dat ondanks deze vrije veren kwestie, de K.V.P. twee punten in het oog blijft houden, punten die zeker niet mogen worden ver waarloosd, n.l. dat er voortdu rend moet worden gestreefd naar het verkrijgen van een vaste oeververbinding, temeer daar is gebleken, dat dit geen utopie is. De moeilijkheden die hieraan zijn verbonden, kunnen worden opge lost. Vervolgens moet er steeds op worden aangedrongen, zolang een vaste oeververbinding geen feit is geworden, dat voor de veerboten de beste outillage no dig is wil het vervoer van en naar Zeeland geen chaos worden. De boten moeten snel zijn; de fre quentie der diensten moet wor den opgevoerd en de tarieven mogen geen punt van discussie meer vormen. Het feit, dat de mi nister gezegd heeft de outillage te willen verbeteren als er veer geld wordt betaald, noemde de heer Mes een verwerpelijk voor stel. omdat, wanneer eenmaal ta rieven worden gesteld, men nooit weet waar men aan toe is, daar deze dan steeds opnieuw kunnen worden verhoogd. Dit wordt wel iswaar nu ontkend doch door G. S, werd de minister er op gewe zen, dat deze ejs wél werd ge steld. De heer Mes was ervan over tuigd, dat het een plicht van de provincie is de veerdiensten goed te doen functioneren. Hij verwierp formeel de be schuldiging van de heer Colsen als zou het Provinciaal Bestuur reeds lang van te voren geweten hebben, dat deze tarieven op komst waren. Ook hetgeen door de minister naar voren werd gebracht, dat, omgerekend per keer, een reis naar de overkant niet zo heel veel kost wanneer men een ta- rievenboekje neemt, houdt vol gens spreker geen steek. Hij was van mening, dat er nu reeds een halt moet worden toegeroepen. Dr Mes sprak zijn vrees er over uit, dat het contact met de over kant op velerlei gebied zal wor den geschaad als men telkens hoge tarieven zal moeten betalen. He aaneenkoppeling van de twee zaken: een nieuwe boot, dan ver hoging der tarieven, heeft G. S. in een hoek gedreven, aldus spre ker. De K.V.P., vervolgde de heer Mes,' streeft er naar met ieder samen te werken, die een con structieve politiek voert. Voor het ontsluiten van Zee land is een vaste oeververbinding noodzakelijk. De tekenen wijzen erop, dat het roer wordt omge gooid. De verbindingen en het vervoer zijn een zeer belangrijk onderdeel en wij moeten trachten te verkrijgen hetgeen, politiek ge sproken. mogelijk is. Hij las ver volgens een motie voor om hier voor de goedkeuring te verkrij gen, doch daar men deze van te voren niet had kunnen bestude ren werd de vergadering voor een kwartier geschorst om zich daarover alsnog te beraden. Twee punten vroegen om ver duidelijking, n.l. „behoud van kosteloze overtocht over de Wes terschelde voor voetgangers en rijwielen en voor de overige ver voersmiddelen als tarief: ten hoogste het bedrag der variabele kosten, welke bij rijden over de weg door het betrokken vervoers middel zouden zijn gemaakt de vervoersafstand hemelsbreed ge meten. Verscheidene der aanwezigen «vooral het actie-comité Vrije Ve ren onder voorzitterschap van de heer Colsen i waren hiertegen ge kant doch de heer Mes verdedig de het standpunt dat men de handhaving van de status quo moet bepleiten. Spreker was van mening, dat, wanneer men te scherpe eisen gaat stellen, men helemaal niets bereikt. Een stap terug opnieuw winnen, is zeer moeilijk, aldus spreker. Na hervatting der besprekin gen over het al dan niet aanvaar den der motie, was het in het bij zonder burgemeester Lockefeer van Hulst die een aannemen er van sterk bepleitte. Met een klein aantal tegen stemmers werd dan ook de vol gende motie aangenomen: „De Kring Middelburg der K.V.P. in vergadering bijeen op. 6 juli 1958 te Hulst, besluit bij voortduring te streven naar: 1. vaste verbindingen in Zeeland over de rivieren en zeemonden; 2. een aan het verkeer aange paste outillage der veerdiensten, zolang de vaste verbindingen niet lot stand zijn gekomen; met na me opdracht te geven voor het bouwen van een tweede veer boot; 3. volledige vrijheid van veren zoals deze voordien bestonden; 4. als overgangsmaatregel, in dien noodzakelijk, slechts te aanvaarden de bestaande thans geldende tarieven met dien ver stande dat de vervoersafstanden hemelsbreed zullen worden ge meten als basis voor de tarieven; en vraagt aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal de voor de bovenbedoelde wen sen benodigde geldmiddelen ter beschikking te stellen, zodat op 1 augustus niet de nieuwe tarie ven moeten worden ingevoerd; er op aan te dringen dat aan de Provincie Zeeland uit het Provin ciefonds die geldmiddelen wor den gegeven, waardoor de Pro vincie in staat zal zijn haar ver- voerstaak in geheel Zeeland naar behoren te vervullen." 0 Op grond van een mededeling ontvangen van haar zusterver enigingen in het buitenland deelt de KNAC mede, dat als gevolg van de slechte weeromstandighe den de Zwitserse Alpenpassen St Gotthard, Grote St Bernhard, Furka. Grimsel en Susten mo menteel slechts met sneeuwban- den of -kettingen te berijden zijn. De vereniging Vrienden van Veere, welke zich ten doel stelt om de geschiedenis van Zeeland in het algemeen en die van Vee re in het bijzonder te bestuderen, heeft zaterdag haar jaarlijkse congres in dit" vermaarde stadje gehouden. Het congres ving in de mor genuren aan met een ledenverga dering in de bovenzaal van de Campveerse Toren, welke ge opend werd door de voorzitter der vereniging dr mr W. Hugen- holtz uit Leiden. Na de lunch hield drs M. C. yerburg een lezing over „Veere in het Delta plan". Het schaarse verzet tegen het Deltaplan, zo begon spreker, komt met uitzondering van de bedrijfsgenoten in de schaal- en schelpdierencultures van bui ten de provincie. Vele van de op ponenten, die Zeeland liefhebben om zijn rust en ruimte betreuren het openleggen van dit eilanden rijk. Tegenover deze bezwaren noemde de heer Verburg de voor delen die Zeeland verkrijgen zal bij de uitvoering van het Delta plan, waarbij hij onder meer wees op de veiligheid voor hon derdduizenden die de zwarte nacht van 1953 nooit meer zullen vergeten. Dat Zeeland door het tot stand komen van het Delta plan geen Zeeland meer zou zijn, bestreed de inleider ten sterkste. Krijgen wij, zo vroeg hij zich af, geen gelegenheid ons aan te pas sen aan het nieuwe dat toch over ons aan het komen is, of het nu actieve cultuurpolitiek, her verkaveling, industrie-ontwikke ling, motorisatie van het verkeer of kunstmatige inseminatie wordt genoemd. De ware cultuur is de soepelheid om zich aan dit nieuwe aan te passen. Onze beschaving is deodorant en efficiënt, het Del taplan ook. Wie naar het verle den haakt, doet als de oudere man die spijt heeft dat zijn jonge lingsjaren verlopen zijn. Daarom moeten wij voor Veere ook een nieuwe plaats zien te vinden. Het wordt van de zee afgesloten in een technokratische visie, een van de weinige smetten op het Deltaplan, die het geweten van de ontwerpers helaas niet hebben vermurwd. Hoewel de vrienden van Veere vaak naar het verleden kijken, ze zien toch ook vooruit. Zij hebben gesteld dat Veere geen dood mu seum mag zijn. Dit betekent nog niet dat het een luidruchtig toe ristenoord moet worden. Veere kan zich ontwikkelen als water sportcentrum, conferentie-oord,i concert, en tentoonstellingsstad. De stadshaven kan, verlengd met de voormalige spuikom, 'n jacht haven worden als de vissers zijn verdwenen. En de werkhaven bij Vrouwenpolder kan landbouwha- ven en eventueel reserve-jacht haven worden. De ambachtelijke nijverheid moet en kan zich op het watersportcentrum richten. De oester- en mosselproef in het Veerse Gat heeft eveneens bete kenis voor Veere. Dit is onder meer het antwoord van de vereniging van Vrienden van Veere op de uitnodiging, mee te werken aan het vormen van een nieuwe toekomst voor dit stadje. Aan het einde van zijn voor dracht wees de heer Verburg er op dat de acht naburige gemeen ten reeds samenwerkten aan een visie op de ontwikkeling. Rondom de Planologische Dienst groeide een technische werkgroep die tot een concretise ring kwam. Zo zal in het weste lijk deel van het afgesloten wa ter het zwaartepunt worden ge legd op de recreatie en in het oostelijk deel op de landbouw en natuurbescherming. De recreatie op het land omvat hotels, jeugd herbergen, gezelligheidscentra, bossen en speelweiden. Ten oosten van Veere is plaats voor forensenwoningen voor het nieuwe industrialisatiegebied aan het Sloe. Het beeld van Vee re wordt hierdoor niet gestoord. De Rijkswaterstaat volgt dit alles nauwlettend en wij ver wachten van hem alle medewer king. De inventarisatiecommissie van de interdepartementale re creatiecommissie bezocht vorige week Zeeland gedurende drie da gen. Ook zij had grote belangstel ling. Van het een en ander, zo be sloot spreker, verwacht Zeeland reële steun, die het, staande voor enorme taken, niet kan missen. Vervolgens vermeldde de agen da een boottocht rond Veere, ge volgd dooi een wandeling door het oude plaatsje onder de klan ken van het carillon van het stad huistorentje. De burgemeester van Veere, jhr L. den Beer Poor- tugael, vertoonde hierna een film over Veere, waarna 't woord was aan prof. dr W. A. P. Smit, hoogleraar te Utrecht, die in het z.g. échotse huis een lezing hield over „Valerius en zijn Nederland- sche Gedenck-clanck". Prof. Smit noemde het een aantrekkelijke gedachte Valerius te herdenken in het Schotse huis een ge bouw dat hij zelf gekend heeft en dat in de onoirtiddellijke nabij heid ligt van de plaats, waar destijds zijn eigen woning „De Harpe" stond. Spreker noemde Valerius geen bijzonder groot dichter. Maar de kracht van zijn overtuiging en zijn bezielend geloof heffen hem telkens als het ware boven zich zelf uit. Aan het slot van zijn lezing liet prof. dr Smit Valerius zelf het laatste woord, door het slot voor te lezen van het „Gebed", waarmee de „Gedenck-clanck" besluit en waarin Valerius nog eens alles heeft samengevat wat hij met zijn boek aan de opgroei ende jeugd van zijn tijd wilde bij brengen. Het congres werd daarna be sloten met een gezamenlijk diner. KAMERLID PETERS GEWOND Het Limburgse Tweede Kamer lid J. Peters heeft zaterdagmid dag in de tuin van zijn woning een ongeluk gehad. Hij was aan het kersen plukken en is daarbij door het dak van een schuurtje gevallen, tengevolge waarvan hij een beenbreuk en velschillende andere kwetsuren opliep. Hij is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. ACTIE-COMITé VRIJE VEREN' Het actie-comité „Vrije Veren" heeft van vier fracties van de Tweede Kamer bericht ontvan gen, dat deze bereid zijn op de dag van de interpellatie het co mité te ontvangen. Deze fracties zijn van de Partij van de Arbeid, de Katholieke Volkspartij, de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie en de Staatskundig Ge reformeerde Partij. Bij de inter pellatie-Verkerk zullen als woord voerders optreden de heren Th. J. Westerhout (PvdA), mr N. H. L. van den Heuvel (KVPi, J G. H Cornelissen of R. Zegering Hadders (VVD) en D. Kodde of ir C. N. van Dis (SGP). Van de Anti-Revolutionaire Partij en de Christelijk Historische Unie is nog geen bericht ontvangen. Het gehele actie-comité zal woensdag a.s. naar Den Haag gaan om besprekingen te voeren met de Kamerleden en daarna de interpellatie bij te wonen. De oproep van het actie-comité om adhaesiebetuigingen verloopt goed. Hedenavond zal het actieco mité in Sluiskil vergaderen. EERSTE APPEL IN KAPELLE GEVEILD. Opbrengst 246,voor kankerbestrijding. Op de veiling in Kapelle- Biezelinge is de eerste appel van het fruitseizoen 1958 ge veild. Deze appel was afkom stig uit de plastiekkassen van de heer N. Kroese te Warmond en het was er een van het ras „Scarlet Pimpernel". De heer Kroese oogstte vorige week reeds drie appels van dit ras, welke toen werden aangeboden aan het Koningin Wilhelmina- fonds en dit gebeurde op de fruitveiling in Kapelle-Bieze- linge. De opbrengst was ƒ246. De koper was de heer J. Hoog- strate de Bad te Ka^ele. De Scarlet Pimpernel is een nieuw vroeg appelras dat enkele ja ren geleden is ontdekt door de fruitkwewers de G ebr. Linden- bergh te Wemeldinge. Deze hebben reeds een grote opper vlakte met dit ras beplant; ver wacht wordt dat er dit jaar reeds grote hoeveelheden van deze. vroege zomerappel op de veiling in Kapelle aangevoerd zullen worden. De heren Lindenbergh had den enkele boompjes van dit ras ter beschikking gesteld aan de heer Kroese om te planten in zijn „wonderkas" waar vele bomen en planten groeien en ook daar deed de „Scarlet Pim pernel" het zeer goed. Verwacht wordt dat de oogst van deze nieuwe vroege appel in de boomgaarden over ongeveer drie weken zal beginnen. Einexamen H.B.S. afd. A. Voor het eindexamen H.B.S. afd. A slaagde aan het Petrus Hondius Lyceum Hugo de Potter uit St Jansteen. Gedrost. Nadat zaterdag een Neder landse opvarende van het in het Zevenaardok liggend Zweeds stoomschip „Cleopatra" was ge drost, hebben zondagmorgen nog twee Nederlandse leden van de bemanning zonder toestemming van de kapitein het schip verla ten. Hengelwedstrijden. Voor de derde hengelconcours dat door het bestuur van de sporthengelaarsvereniging „Ont spanning Na Inspanning" voor de leden was georganiseerd op de leiding nabij het „Essenbrug- getje" was ook ditmaal een gro te belangstelling, maar da vangst was minimaal. Van te voren hielden de be stuursleden een onderlinge wed strijd, doch ook hierbij liet de vis vrijwel algeheel verstek gaan. Degenen die iets hebben ge vangen, dat niet beneden maats was, hebben in ieder geval een fraaie prijs (meestal bestaande uit vissersmateriaal) gewonnen. Ie pr. M. v. d. Est, 55 pt; 2. A. C. Bal, 43 pt; 3. F. van Taten- hove, 38 pt; 4. mevr. Rinkho.ud, 36 pt; 5. J. de Fouw, 36 pt; 6. W. Penne, 34 pt; 7. P. de Waal, 33 pt; 8. D. v. d. Berge, 30 pt; 9 en 10. H. Dallinga en j. Blok, beiden 20 punten. Jongerenweek Na een zeer geslaagde huwe lijksweek werd in onze parochie een jongerenweek gehouden. Ook voor deze cursus, bestemd voor jongeren, bestond zeer veel be langstelling. De conferenties wer den gegeven door pater Breu- kers. Twee Belgische padvinders verdronken. Onder de talrijke bezoekers van het recreatie-oord in de Braak manpolder bevond zich zondag middag een groep van 20 Bel gische padvinders uit Oostacker (nabij Gent). De jongelui bega ven zich te ongeveer 2 uur naar het gedeelte benoorden de brug, dat niet tot het onder toezicht staande recreatiegebied behoort. Aan het eind van de Koudepol- derstraat waar de hengelaars bij voorkeur vertoeven, omdat al daar diep viswater wordt aange troffen, vonden de Belgische pad vinders een roeiboot op de oever liggen, waarmede zij wilden gaan spelevaren. hopman C. H. van der H. begaf zich daatoe in de roeiboot, waar na de 15-jarige padvinder W. de C. de boot afduwde. Hierbij viel deze in het diepe water en daar hij de zwemkunst niet machtig was, verdween hij in de diepte. De plaatsvervangend hopman, die ook niet kon zwemmen, wil de knaap grijpen, doch verloor in de boot het evenwicht en ook hij zonk in de diepte. Zodra het droevig ongeluk be kend werd, werd door de rijkspo litie van Hoek en door de in aller ijl gewaarschuwde rivierpolitie uit Terneuzen met het dreggen aangevangen. Te ongeveer 5 uur werd het ontzielde lichaam van de 15-jari- ge padvinder boven water ge haald en te kwart vóór 9 dat van de plaatsvervangend hopman. Grote verslagenheid heerste er onder de talrijke bezoekers van het recreatie-oord, terwijl ook de burgemeesters van Hoek en Bier vliet ter plaatse aanwezig waren, diep onder de indruk van het tragisch gebeuren waren. Het stoffelijk overschot van beide padvinders werden naar 't lijkenhuisje op de algemene be graafplaats vervoerd. Reis naar de Expo. Leden van de plaatselijke ama teur-toneelvereniging „Sempre Avanti" en de leden van het R. K. zangkoor „St. Cecilia" hebben ge zamenlijk een dagtrip naar Brus sel ondernomen. Hoofddoel was de Expo te gaan bezoeken, waar voor in verband de te verwachten grote stroom bezoekers inzake de gisteren gehouden Vlaamse Dag reeds vroegtijdig per Z.V.T.M. weid gestart. Ook de dames van het gezel schap waren van de partij en aan tal van afdelingen werd een be zoek gebracht. Natuurlijk ook aan de mooie afdeling van Ne derland. Vermoeid maar tevreden van al het moois dat men heeft kun nen genieten werd in de late avonduren de reis terug aan vaard. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candi- daatsexamen veeartsenijkunde de heer J. Staal te Stoppeldijk. Uitstapje Zondagsschool. Zaterdag was het voor de kinderen van de Hervormde Zondagsschool de dag van het jaarlijkse uitstapje. Om acht uur werd gestart met een bus van de Z.V.T.M. en ging het richting Perkpolderhaven en zo door Z.- Beveland naar Walcheren. In Middelburg werden de Ab dijgebouwen en de Markt bezich tigd, waarna Veere een beurt kreeg. Langs de haven en de Campveersche toren ging het terug naar de bus. Bij Vrouwenpolder zagen de reisgenoten hoe de dijk van het Deltaplan vorderde. Na in Domburg te hebben ge geten werd aan het strand naar hartelust genoten van water en zand. Ook in Zoutelande werd, ondanks het wat donkere weer, prettig gespeeld en gezwommen- Toen het tijd werd om de thuis reis te vervolgen werd te Vlis- singen nog even over de boule vard gereden, alwaar het stand beeld van Michiel Adrz. de Ruij- ter werd bezichtigd en toen vlug naar de boot om via Breskens en de Braakmanpolder weer Zaam- slag binnen te rijden, alwaar tal van ouders de kinderen stonden op te wachten. Het was een goede dag ge weest. Schoolreis Reuzenhoek. Met stralend weer, in een keu rige bus van de Z.V.T.M., vertrok een blijde kinderschaar met leer krachten vanaf de school naar de Scheldeboorden, om via roltrap en tunnel Antwerpen te bezoe ken. Wat trippelden die voeten vlot de tunnel door, vast wel oefenend om eenmaal door een tunnel op Zeeuws-Vlaamse bo dem overig Nederland te berei ken. Zulk een heerlijke zomerzonne- zeldzaamheid moest benut wor den voor een prettige tocht op de Schelde, waar veel grote boten lagen, en ook een Frans oor logsschip, welks radar-installa ties de aandacht trokken. Hierop werd een bezoek ge bracht aan de 87 meter hoge „Boerentoren", waar de jongelui genoten van het pracht verge zicht over de stad en omgeving. Hierop volgde als grootste at tractie het bezoek aan de die rentuin, waar de jeugd niet uit gekeken raakte naar de caprio len van de aapjes, sidderaal, zee paardjes en kolibri's. Het programma volgend werd op de thuisrit nog even een be zoek gebracht aan Lier, het stad je van de stoute Felix Timmer mans, met toren en uurwerk, uniek in de wereld: klokken van alle landen, zelfs de linksom- draaiende wijzerklok der Chine zen; een pracht planetarium, al les draaiend, werkend, eb en vloed verklarend sprakeloos stonden we allen zulks te bewon deren de kolk vergetend. Dus nu in snelle terugtocht huiswaarts en zingend rolden we weer eigen grenzen over en eigen dorp binnen, weltevree over zó'n pracht schoolreis. BEVE DS A. Naar de Engelse film „The Sound Barrier" door C. BAUER 41) Nadruk verboden. Daar kwam nog bij dat Tony, kort na onze terugkeer in Lon den zich moest melden bij de opleiding waar hij instructeur was. Hij belde me later op en vertelde dat hij de eerste we ken geen verlof zou krijgen. Ik beloofde hem alles te zullen doen om Susan op te sporen, hoewel ik er geen flauw idee van had in welke richting ik moest zoeken. In ieder geval had ik door mijn werk meer vrijheid van beweging en kon ik dus alle mogelijkheden, hoe klein ook, nagaan. Op een avond, twee dagen na de invasie, stond Tony plotse ling voor me. „Ik doe het niet langer", zei hij. „Verlof of geen verlof, ze kunnen voor mijn part allemaalIk wil nu eerst weten waar ze is en waar om ze er vandoor ging. Van iedere vrouw zou ik me zoiets kunnen voorstellen, alleen van Susan niet. Ze moet een heel bijzondere reden gehad hebben om dit te doen". Hij zag er ellendig uit. Zijn ogen stonden hol en koortsachtig in het bleke gezicht. Zijn gebaren, anders zo rustig en zeker, waren nu ongeduldig en nerveus. Zijn stem klonk trillend en gejaagd. ,,Heb je nog iets gehoord van de politie?", vroeg hij, hoewel hij kon weten dat dit niet 't geval was, anders zou il? het hem zeker hebben laten weten. Enkele dagen na Susan's ver dwijning hadden we n.l. aan gifte gedaan bij de politie. Tony had die er aanvankelijk buiten willen laten, omdat hij geen ruchtbaarheid aan de zaak wil de geven. Per slot van rekening was Susan gedeserteerd. Maar natuurlijk had men haar ook bij de Waafs gemist; van die zijde ging men navraag doen bij Tony en J.R. en de laatste stond er op dat de politie in de zaak gemengd zou worden. Het was, geloof ik voor Tony in ze kere zin toch een geruststel ling. dat nu ook een paar dui zend Londense politieagenten naar Susan uitkeken, want hij begon meer en meer bang te worden voor een ongeluk. Ik wist niet goed wat ik er van denken moest. J.R. was op een avond even bij me geweest om over de kwestie te spreken. Ik i die me zo onverwacht kwam verbaasde mij er toen over dat I vertellen dat hij niet van plan hij veel minder ongerust was i was naar de opleiding terug te dan men van een vader, wiens dochter spoorloos verdwenen is, toch wel verwachten mocht. Een paar maal herhaalde hij met grote beslistheid de woor den .Die krijgt geen ongeluk, maken jullie je maar geen zor gen. die krijgt heus geen on geluk". Ik werd een beetje kre gelig en vroeg hem: „Hoe weet u dat zo zeker? U kunt in ieder geval van Tony niet verwach ten dat hij rustig blijft zitten wachten tot ze terugkomt". Ik ben er van overuigd dat hij zelfs een ogenblik glimlachte. ..Dave", zei hij, „je vergeet één ding, of liever: je vergeet het niet. want je kunt het niet we ten. Maar ik zeg jeSusan is ook een Ridgefield, hoewel ze dat soms denkt te kunnen ver geten. Ik geef toe. ze lijkt heel veel op haar moeder zoals ook Chris deed. Maar ergens heeft ze iets aan de Ridgefields en dat zal ze nooit verloochenen". „Dat is allemaal nogal vraag, JR.", merkte ik niet al te vriendelijk op. „Daarmee heb ben we haar nog niet terug". Hij antwoordde niet, haalde al leen even zijn schouders op alsof hij vond dat zijn verkla ring voor mij genoeg moest zijn. In ieder geval had hij er mee bereikt dat de zaak voor mij nóg verwarder werd, hoe wel ik me vreemd genoeg vast klampte aan zijn besliste bewe ring dat er met Susan geen on geluk gebeurd was. Om de een of andere reden sprak ik ech ter geen woord over het bezoek van J.R. tegenover Tony, toen zal ik teruggaan. Dan mogen ze met me doen wat ze willen. Maar zoals ik nu ben, hebben ze toch niets aan me. Ik zou maar brokken maken". „Luister nou eens Tony begon ik overredend. „Loop naar de hel", snauwde hij woest, „jij hebt makkelijk kletsen. Ik zou jou wel eens willen zien als je een paar da gen getrouwd bent en je vrouw loopt weg zonder één enkele verklaring. Denk je dat ik voor mijn plezier straks als deserteur voor een krijgsraad ga staan? Maar ik begrijp wel waarom je me zo gaag terug wilt hebben; je bent natuurlijk bang dat ik je een onderdak zal vragen. En je wilt geen deserteur in je huis hebben, want ze zouden jou ook eens kunnen grijpen". Hij stond op en deed een paar stappen in de richting van de deur. Ik had veel zin hem te laten gaanvooral om die laat ste woorden was ik woedend. Maar ik bedwong me en zei „Wil jij Susan graag zo gauw mogelijk terug hebben?" Ik pro beerde iets geheimzinnigs in mijn stem te leggen om zijn nieuwsgierigheid te prikkelen. Het werkte. Hij bleef staan en draaide zich om. „Nee", zei hij keren zolang hij Susan niet ge-1 kwaad, „ik ben vanavond voor vonden had" „Zou je nou niet mijn plezier een eindje uit teruggaan?", zei ik voorzichtig. I wandelen gegaan". Ik grinnik- Als je nu gaat, zal misschien j te. hij had de oude toon weer niemand er iets van merken", i te pakken. Mijn reactie scheen „Nee", zei hij kopnig; zijn1 zijn weerstand te breken. Hij vingers trommelden onophou- j liet zich moedeloos weer in de delijk op de leuning van zijn stoel vallen en zei: ..Neem me stoel. „Ik ga niet terug vóór ik Susan gevonden heb. Ik wil eerst weten wat er met haar aan de hand is. Als ik dat weet. niet kwalijk. Dave. Ik ben een beetje over mijn toeren, geloof ik". (Wordt vervolgd.) STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden voor het leggen van riolering in het Bezuidenhout te 's Gravenhage zijn in de Adelheidstraat. 25 me ter vanaf het Juliana van Stol bergplein, de stoffelijke resten gevonden van twee personen. Men vermoedt, dat de beender- resten en kleding afkomstig zijn van twee personen, die na het bombardement in het Bezuiden hout in 1945 vermist werden. Ter plaatse is een pension geweest, waarin elf mensen woonden. De stoffelijke overschotten van ne gen van hen zijn indertijd gevon den. AUTO REED TEGEN BOOM Zaterdagmorgen om ongeveer half elf is in het Spaarbankbos (gem. Ruinen) een auto tegen 'n boom gereden, vermoedelijk door dat een wiel van de auto was ge lopen. Van de drie inzittenden werd de heer B. Baas uit de Noordoost polder op slag gedood. Zwaar ge-1 wond werd de heer G. Morsink uit Zuidwolde. Een derde inzit tende. de heer Van Achteren, die zaterdagmorgen in het huwe lijk zou treden, bleef ongedeerd. Het zwaar gewonde slachtoffer j is zaterdagmiddag tussen vier en vijf uur in het ziekenhuis over leden. WILDE ZWAAN BROEDT Goed verscholen in een hoge rietpol in het Veluwemeer bii Elburg zit een wilde zwaan te broeden op één ei. Voor zover bekend is dit het eerste broed geval van deze zwaan in on> land, waar deze dieren, die id Scandinavië verblijf houden alleen tijdens de trek worden waargenomen. In het Veluwe meer verzamelen zich dan grote j koppels. De vogel die thans in| de buurt van Elburg zit te| broeden is bijzonder schuw. vragen muiier

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2