:E Economische statistieken van de Verenigde Naties De anonieme brief over de atoombom Een „bijzondere" openingsvlucht van de K.L.M.overdeNoordpool en worden gheid Weeroverzicht WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en M AANSTANDEN De buitenlandse inmenging in Libanon ENTALITflT el Des Pays-Bas MAANDAG 7 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4414 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen MONTGOMERY OVER DE VERDEDIGING VAN HET WESTEN DE „AFVALLIGE" BELGISCHE LIBERALEN WEER INCIDENT BIJ HOELEH MEER Aandeelhouders der Suez-kanaalmaatschappij keuren overeenkomst goed Nieuw Surinaams kabinet. salons „rohbrt" Nederlandse student in Zweden verdronken. ZUIVERING IN SINKIANG. ARRESTATIES IN PEKING. CYPRUS Incident op de openings bijeenkomst in Lambeth. Meer dan één miljoen Heitjes. WESTDUITSE OPPOSITIEPARTIJEN CONTRA REGERING- DE GAULLE Vragen aan de minister HET ZENDEN VAN VERSTERKINGEN NAAR NED. NIEUW-GUINEA Dr. Aminuddin geeft zich over Koning Feisal gaat trouwen met Egyptische prinses. Het analfabetisme in Australisch Nw.-Guinea. Driekwart miljoen motorrijtuigen in ons land Incidenten op Vlaams-Expo-Dag. ivel zeker kans dat die naad ispringt. en zeer flauwe bocht kan bij een buis met naad ver gelijk nog wel maken, maar tlijft steeds risico. Is het no- een naadpijp te buigen dan et de naad aan de buitenkant de bocht vallen en moet u rigens met nog meer voor- ïtigheid te werk gaan dan bij naadloze pijp het geval is. Is een geduld werkje, maar leek kan het voor elkaar krij- Nadruk verboden.) vindt, dat je dat overdreven ioe niet moet aanmoedigen, kweekt er maar slappelingen :e. Je moet gewoon leren de ïgen te durven zien, zoals ze n. .Flauwerd", zegt ze. Er komt 1 weer een ander konijn. )m ga mee naar binnen. Het tbijt staat klaar". 0 Maar Lottie kan geen hap lor haar keel krijgen en de men blijven vloeien, tot moe- :r prikkelbaar uitvalt„En iu is het uit met dat gejank". Dan komt vader binnen, ragend kijkt hij van zijn ouw naar het zielsbedroefde nd. ,,Het konijn is dood", zegt oeder bits. „Breng jij haar aar eens aan het verstand, it daarmee de wereld niet irgaat". Vader's grote warme hand op aar hoofdje brengt de eerste itspanning. „Hij m&g niet in 3t asvat!", roept ze snikkend. Met een snelle blik op zijn rouw stelt vader haar gerust: Jat heeft mammie niet zo be- oeld, kindje. Als je je boter- ammetje op hebt, gaan we een rafje voor hem maken. Dan ïag je er een paar bloempjes p leggen, als je wilt". „O, maak geen dwaas van aar", roept moeder boos. „Al ie drukte om een konijn", laar vader heeft geen dwaas an zijn kleine meid gemaakt, lij heeft haar de enige troost egeven, die ze op dat ogenblik lodig had. MARCELLE. (Nadruk verboden.) «Hygiëne in de vacantie» De nog niet so lang geleden opgerichte stichting ter be vordering van hygiënische ge woonten heeft in Den Haag een persconferentie gehouden, waarin mevrouw J. de Ruyter- Visser, directrice van het na tionaal bureau bevordering hygiënische gewoonten, het uitvoerend orgaan van deze stichting, dr. B. J. W. Beun. ders van de sectie preventieve geneeskunde van de genees kundige dienst van de Ko ninklijke, landmacht en de heer G. van der Weijden, chef van de studiedienst van het alge meen toerisme van de ANWB, hebben gesproken over de hy giëne in de vakantie. Nu het kamperen door steeds meer vakantiegangers wordt beoefend dit jaar verwacht men, dat een mil joen Nederlanders gaat kam peren is de hygiëne in deze manier van vakantiebesteding een onderwerp geworden, dat terecht aandacht verdient. De stichting heeft een aantal hy giënische maatregelen opge steld, welke eenvoudig kunnen worden toegepast. Deze tips zijn onder anderehet meene men van voldoende schone en warme onder- en bovenkle ding, het niet dragen dag en nacht van dezelfde kleren, het dagelijks aantrekken van schone, wollen sokken, vol doende dekking 's nachts, het gebruiken van eigen, schone toiletartikelen, een dagelijkse wasbeurt van top tot teen, ook al wordt er veel gezwommen, het meermalen per dag was sen van de handen, de vuile vaat afwassen met kokend water, voedingsmiddelen goed afdekken, geen restjes over houden, als drinkwater en voor het tanden poetsen steeds betrouwbaar water ge bruiken en als men twijfelt dit goed doorkoken en ten slotte de vaste afvalstoffen begraven onder een dikke laag aarde zodat vliegen niet wor den aangetrokken. Frankerlrg Dl] abonnement: Terneuren Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsaóver- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 van Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer Veldmaarschalk Montgomery heeft op een diner van het Ame rikaanse genootschap te Londen ter gelegenheid van onafhanke lijkheidsdag gezegd, dat Amerika en de bondgenoten in Europa er niet in zijn geslaagd een gemeen schappelijke politiek op globale basis uit te werken, dié de Nato met de wereld daarbuiten ver bindt. Ook in de Navo zelf is vol gens Montgomery alles niet even goed. De Navo bevat groepen, zei hij, die geen belangstelling genoeg voor het geheel hebben. Als het Westen niet alle econo mische en politieke krachten rerenigt, aldus de veldmaar schalk, zal het binnen 25 jaar in cle macht van het communisme komen. Het politiek bureau van de Bel gische liberale partij zal heden middag de houding van de heren Van Glabbeke en Lahaye tijdens het debat over de regeringsver klaring onderzoeken. Een liberale senator, die door journalisten ondervraagd werd, antwoordde dat het bureau niet bevoegd is om een lid uit te slui ten, maar dat het de procedure kan inleiden. „Er moet een klare toestand geschapen worden en e huidige stand van zaken moet zo spoedig mogelijk in het reine gebracht worden", zo voegde hij eraan toe. Volgens een Israëlische mili taire woordvoerder hebben de Syriërs donderdag opnieuw Is- r..élische boeren in het gebied van Asjmoera, bij het Hoeleh- meer. beschoten. In deze streek was het de dag tevoren ook tot een vuurgevecht gekomen. Door ussenkomst van de waarne mers der V.N. hadden de Sy riërs na twee uur het vuren ge staakt Van Israëlische zijde was niet teruggeschoten en er waren daar geen slachtoffers gevallen. In een buitengewone algeme ne vergadering van aandeel houders der Suez-kanaalmaat schappij is gisteren het ont werp voor de definitieve over eenkomst betreffende de scha deloosstelling der aandeelhou ders, die tussen de maatschap pij en de regering der Verenigde Arabische Republiek zal worden gesloten, goedgekeurd. De over eenkomst zal waarschijnlijk op 12 juli a.s. te Genève worden ondertekend, precies twee jaar nadat Egypte het kanaal na tionaliseerde. Kabinetsformateur Pengel heeft zaterdagochtend de samenstel ling van een nieuw Surinaams kabinet bekend gemaakt het mr. S. D. Emanuels als minister-pre sident. Nederland is een van de wei nige YVesteuropese landen, die na 1950 een hoog tempo van econo mische expansie hebben kunnen handhaven, aldus het zaterdag gepubliceerde „United Nations yearbook of national accounts statistics 1957". De andere landen met een voortgezette economische expan sie op hoog peil zijn Frankrijk waarvan de expansie evenals van Nederland in de jaren na 1950 jaarlijks ongeveer 4 Vs procent bedroeg verder België met een economische expansie van ongeveer 3% proeent per jaar en West-Duitsland, waarvan het jaarboek zegt, dat het zijn in drukwekkende economische groei in de periode van 1950 tot 1956 voortzette. In de andere lan den van West-Êuropa was de eco nomische expansie in die jaren veel minder groot. Het veel hogere expansietempo, dat in de jaren tussen 1946 en 1950 was be reikt. maakte in deze landen plaats voor een expansie, die varieerde van 0,6 procent in De nemarken tot-2,8 procent in En geland. In de Verenigde Staten steeg het bruto nationale produkt in een tempo van gemiddeld 4 pet per jaar, in Canada bereikte de expansie bijna 5 pet per jaar. Het jaarboek bevat economi sche statistieken, o.a. betrekking hebbende op bestedingen en in komen, van 70 landen. Het geeft het tempo van de economische groei in alle delen van. de wereld sedert 1950 aan. In de meeste delen van de wereld vertoonde 't nationale produkt een stijging, (Advertentie). W!wpp-~ «f W aparts extté rnarif [6 bmvnwfjsfroat 9 fastuzen kapsels met „sfeer" in een salon met „sfeer" maar de statistici der Verenigde Naties constateren, dat het tem po van de expansie tegen het ein de van 1956 trager werd. In de Belgische Congo, Birma en Griekenland hebben zich op merkelijke stijgingen van het na tionale reële produkt voorge daan. Een aanzienlijke stijging vond plaats in Puerto Rico. In Finland en Portugal bedroegen de jaarlijkse stijgingen van het nationale produkt 4 a 5 pet, in Chili, Guatemala, India en Pa kistan bedroeg de groei per hoofd van de bevolking slechts ongeveer 1 pet per jaar, hetgeen een gevolg was van de bevol kingsgroei; in India bedroeg deze groei iets minder dan 2 pet. Het reële produkt van Argentinië is sedert 1950 met ongeveer 1,7 pet per jaar gestegen, maar deze kleine vooruitgang werd teniet gedaan door de snelle bevolkings groei. De 29-jarige Jan Veldwijk, Ne derlands landbouwkundig stu dent, is dezer dagen bij 't zwem men verdronken in een meer bij Sigtuna, ten noordwesten van Stockholm. De student was sinds een maand werkzaam op een boerde rij in de omgeving van Stock holm. Hij woonde in Apeldoorn. In Chinese persberichten, die te Londen ontvangen zijn, wordt melding gemaakt van een zuive ring van „plaatselijke nationalis ten" in Sinkiang, de grootste pro vincie van China die de status van autonoom gebied heeft. Deze nationalisten hadden de provincie willen afscheiden van China en een onafhankelijke re publiek willen stichten. Zij had den voorts sympathie betuigd met ongeregeldheden die door contra-revolutionairen waren ge organiseerd, aldus de berichten. Sinkiang bestaat voornamelijk uit woestijnen, oases en bergen, en ligt tussen Tibet, de Sowjet- Unie en Buiten-Mongolië. Het telt vijf miljoen inwoners, van wie ongeveer zestig procent Oeighoeren of Toerki's en minder dan 10 procent Chinezen. De pogingen der nationalisten waren verijdeld en de zuivering gaat door tot de lagere regionen. Volgens van doorgaans be trouwbare zijde in Londen ont vangen berichten hebben de Chi nese autoriteiten te Peking een aantal Chinezen laten arresteren, die voor buitenlandse niet-com- munistische diplomatieke mis sies werkten. O.a. zouden een vertaler bij de Indonesische am bassade, een kok van een Zwit serse diplomaat en een chauf feur van de Indiase militaire attaché zijn aangehouden. Bij een treffen tussen dorpe lingen en Britse soldaten in het op 70 km westelijk van Nicosia gelegen Cyprische dorp Jerakies is zaterdagmorgen een Grieks- Cyprische vrouw en zijn ver scheidene Engelsen gewond. De dorpelingen gooiden met stenen naar de soldaten, toen die anti- Britse leuzen uit de straten wil den verwijderen. In het dorp Lyssi heeft zich een soortgelijk incident voorgedaan. Honderden Britse soldaten zijn voorts zaterdagmorgen op grote schaal huiszoekingen naar wa pens begonnen in de Nicosiaanse voorsteden Omorfita en Kaima- kli, waar zich de laatste twee da gen botsingen tussen Grieken en Turken hebben voorgedaan. MEER KANS OP ZON. Gedurende het weekeinde werd !iet weer in ons land geheel be- teerst door een noordwestelijke zwakke luchtstroming. De aan gevoerde lucht bevatte veel vocht en opklaringen van enige beteke nis kwamen alleen in het binnen land en dan nog vrij kortstondig voor. Het temperatuursniveau kon dan ook niet hoog genoemd Worden. Aan de kust werd zondagmid dag ongeveer 16, in het binnen- and met wat zon omstreeks 21 graden als hoogste waarde ge meten. De noordwestelijke stroming dankt zijn bestaan enerzijds aan een lagedrukgebied boven Scan dinavië en anderzijds aan een rug van hogedruk boven het oostelijk deel van de Oceaan. Het laatst genoemde druksysteem vertoont oeigingen zeer langzaam wat naar het oosten te bewegen, dit onder invloed van de, overgens org grote, depressie activi- If't °P het westelijk deel van de Greaan. Genoemde rug komt dus iets dichter bij ons land. Dit houdt voor het weer van de komende lagen in dat de winden over het gemeen zwak zullen zijn waar- zonnestraling het aanwezige wolkendek langzaam maar zeker «il aantasten, zodat de kans op opklaringen belangrijk groter daardoor zal de temperatuur een neiging tot stijgen vertonen. De regenkansen zijn uitermate gering, afgezien van wat lichte regen of motregen uit het lage wolkendek des nachts en des ochtends. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Later plaatselijk opklaringen. Overwegend droog weer met in de ochtend over het algemeen veel bewolking maar in de mid dag plaatselijk opklaringen. De zelfde of iets hogere temperatu ren. Zwakke tot matige noord westelijke wind. DINSDAG 8 JULI. v.m. n.m. 6.30 6.48 7.05 7.23 7.45 S.03 7.55 S.13 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op onder Juli. 7 4.28 21.00 23.32 11.35 8 4.29 21.00 23.54 12.39 9 4.30 20.59 13.42 10 4.31 20.58 0.18 14.45 11 4.32 20.58 0.45 15.48 Een landarbeider te Ipswich heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de brief aan de Sow- jet-ambassade te Londen, waar in een in Engeland gelegerde Amerikaanse piloot dreigde boven de Noordzee een atoom bom af te werpen. De landarbeider, de 34-jarige William Stanley Whales, zegt in een schriftelijke verklaring voor de pers de brief te hebben ge schreven om aandacht te trek ken voor zijn klachten over een diensttijd van vijftien jaar bij de Britse luchtmacht. Op 21 augus tus van het vorige jaar was hij uit de dienst ontslagen wegens „geestelijke onevenwichtigheid". Whales erkent dat hij zich heeft voorgedaan als een Ameri kaanse piloot omdat dit hem de beste manier leek om de pers voor zijn geval te interesseren. Hij voegt hier echter aan toe, dat grote delen van zijn schrijven, waaronder passages waarin hij spreekt over de klachten over zijn diensttijd, niet in de pers zijn gepubliceerd. Ook had hij het stuk getekend als „W. Whales" en niet alleen met een W", zoals in de bladen stond afgedrukt. Bovendien had hij in een bijge voegde inleiding op zijn brief aan ambasadeur Malik zijn naam en adres voluit vermeld. Ook hiervan had hij niets in de pers teruggevonden. i Zoals bekend werd de bewus te brief inderdaad te Ipswich ge post. De inhoud ervan werd op gezag van de Sowjet-ambassade te Londen door het Russische persbureau „Tass" bekendge maakt. Tevoren had de ambassa de het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken een foto-kopie van het schrijven doen toeko men.) De Britse politie stelt een uit voerig onderzoek in. Whales is niet aangehouden. Moskou zag vrijdagavond, blij kens een uitzending naar de Ver. Staten, in de brief nog een uiting van „mannen die door de voort durende dreiging van een oorlog met kernwapens wanhopig zijn geworden en tot de slotsom zijn gekomen, dat er een of andere vreselijke demonstratie nodig is om de mensen te doen realiseren dat zij op 'n vat buskruit leven". Het Russische station zei in dit verband, dat in mei j.l. Frank Berry, een Amerikaanse onder minister van defensie, had ver klaard dat 67 procent van het Amerikaanse luchtmachtperso- neel dat overzee dient zich in een „psycho-neurotische toestand" bevindt. De „New York Herald Tribu ne" verwijt in een hoofdartikel de Britse bladen dat zij „als sna terende ganzen" de anonieme brief hebben behandeld alsof het een sensatie gold, hoewel het duidelijk een communistische vervalsing was. „Zolang sommi ge Wesetlijken onnozel genoeg zijn om dergelijke mystificaties serieus te nemen, zuilen de Rus sen ongetwijfeld dergelijke ge vallen in eindeloze variaties blij ven produceren", aldus de „New York Herald Tribune". Whales vertelde de politie za terdagochtend dat hij Malik drie brieven had gestuurd en niet één, waarin hij met de atoom bom dreigde. In de twee andere had hij zijn grieven tegen de R.A-F. geuit en zich beklaagd over de beslag legging door het ministerie van Luchtvaart op een eigendom van zijn vader. Twee als bisschop verklede personen hebben vrijdag de ope ningsbijeenkomst van de confe rentie van de Anglicaanse kerk gemeenschap te Lambeth (Lon den) verstoord door luidkeels te protesteren tegen de uitnodiging aan de aartbisschop Makarios om de conferentie bij te wonen. Toen de onruststokers waren verwijderd, kreeg de pers toe stemming foto's te nemen. Twee van de persfotografen bleken evenzeer in het complot te zit ten en oefenden kritiek op de aartsbisschop van Cyprus. Makarios heeft, zoals gemeld, de uitnodiging van de hand ge wezen. De actie „Een heitje voor een karweitje" heeft dit jaar een bedrag van ruim 313.000,op geleverd. De opbrengst van de actie is bestemd voor verster king van de fondsen van het Nederlands padvinstersgilde, de vereniging de Nederlandse pad vinders, de Nederlandse gidsen- beweging en de verkenners van de Katholieke jeugdbeweging. De openingsvlucht van de K. L. M. met een De-7c over de Noordpool van Amsterdam naar Tokio op 1 november a.s. zal een wel zeer speciaal karakter krijgen. Het ligt namelijk in de bedoeling van de K. L. M. om vertegenwoordigers uit velerlei sectoren van de Europese lan den uit te nodigen aan de eerste vlucht via Alaska naar Tokio deel te nemen en hen gedurende een week in contact te brengen met overeenkomstige exponenten in het land van de rijzende zon. Dit wel zeer merkwaardige plan bevindt zich thans, naar wij ver nemen, in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Vooraanstaande figuren zijn uitgenodigd uit de volgende lan den en op de volgende gebieden: Groot-Brittansië, sport. Oosten rijk, muziek, Luxemburg, toeris me, Nederland, handel en ver keer, Noorwegen, protestantse godsdienst, Denemarken, land bouw. Zwitserland, wetenschap, België, werknemer, Vaticaan, ra dio, Duitsland, pers, Frankrijk, beeldende kunst, Italië, film Spanje, folklore, Portugal, rege ringsautoriteit, Zweden, litera tuur, Finland, werkgever, San Marino, verbindingen, Monaco politie, Ierland, katholieke gods dienst, Andorra, plaatselijke over heid, Liechtenstein, het rege ringshoofd. De sportfyjuur, die voor Groot- Brittannië is uitgenodigd, is Sir Stanley Matthews, de zeer be kende voetbalspeler, die in begin sel reeds de invitatie heeft aan vaard. Voor Oostenrijk is ge vraagd aan prof. Yilly Boskovs- ky, de dirigent van de staats- opera en het Weens Philharmo- nisch orkest, of hij het Weense muziekleven wil vertegenwoordi gen en ook hij heeft zich bereid verklaard aan de vlucht deel te nemen. Binnenkort zullen meer namen van hen, die specialist zijn op een bepaald gebied, dat in over eenstemming is met de opzet van de K. L. M., kunnen worden be kend gemaakt. Voor Nederland zullen enkele regeringsautoritei ten en leden van de K. L. M De liberale partij en de so ciaal-democratische partij van West-Duitsland, die in de op positie zijn hebben dezer dagen te kennen gegeven dat zij van mening zijn dat de regering-De Gaulle de Duitse hereniging wil opofferen voor een overheer sende positie van Frankrijk in Europa en de NAVO. Erich Mende, vice-president van de liberale partij, verklaar de dat aan de Franse voorstel len ter vervanging van het plan-Rapacki, die zijn voorge legd aan de politieke commissie van de W.E.U., waarschijnlijk de geheime wens ten grondslag ligt om de Oder-Neisse-linie definitief erkend te zien. De Franse voorstellen zijn gebaseerd op de verdeling van Duitsland en op de handhaving in Europa van een scheidings lijn tussen Oost en West, aldus Mende. Het voorlichtingsorgaan van de sociaal-democratische partij schrijft dat De Gaulle zijn best doet om Frankrijk tot het Europese bastion van de NAVO te maken. De hereniging van Duitsland speelt in zijn gedaeh- tengang maar een secundaire rol, aldus het orgaan. directie op 1 november op Schip hol in de Dc-7c stappen. Het ziet er dus naar uit, dat in het gezelschap van ongeveer 40 personen, in ieder geval een befaamd kunstenaar, een beken de voetballer, een arbeider van het Brussels atomium, een vooraanstaande filmaetrice, een beroemd dirigent en een stieren vechter zullen worden opgeno men. Verder zal de reis worden meegemaakt door een persverte genwoordiger uit enkele der hier genoemde landen, alsmede uit de Verenigde Staten. Het bezoek aan Japan zal on geveer tien dagen duren. Het lid van de Tweede Kamer de heer De Kadt heeft aan de ministers voor Defensie en van Buitenlandse Zaken de volgen de vragen gesteld: 1. Zijn de ministers niet van mening, dat de aankondiging in een regeringscommuniqué omtrent het zenden van ver sterkingen naar Nederlands Nieuw-Guinea, omvattend o.a. „manschappen van de Konink lijke landmacht", een afwij king inhoudt van het in over leg met de Kamer genomen be sluit, de verdediging van Nieuw- Guinea op te dragen aan de Koninklijke marine? 2. Zijn de ministers niet van mening dat een dergelijke wij ziging in het defensiebeleid in zake Nieuw-Guinea voorafge gaan had dienen te worden door een parlementair debat omtrent het gehele Nieuw-Gui- nea-beleid der regering? 3. Is de regering bereid na te gaan of de Nederlandse posi tie met betrekking tot Nieuw- Guinea in overleg met onze bondgenoten, met de belang hebbende landen in het gebied rondom Nieuw-Guinea en met de internationale organisaties zodanig kan worden bekeken, dat de gevaren van een con flict in deze gebieden tot een minimum kunnen worden be perkt? HELIKOPTER HAALDE ERNSTIG GEWONDE VAN VRACHTSCHIP. De kapitein van het 2082 ton metende Duitse vrachtschip „Dorte-Oldendorff" heeft zon dagmorgen telegrafisch om hulp verzocht omdat hij een ernstig gewonde aan boord had. De loodsafhaaldienst uit IJmui- den zond een boot met een arts aan boord en de opsporings- en reddingsdienst van Valkenburg stuurde een helikopter. De helikopter heeft de gewon de man hij heeft een schedel- basisfraetuur aan boord geno men. De man werd naar het Aca demische ziekenhuis te Leiden overgebracht. De vrachtboot, die afkomstig is uit Lübeck zette haar reis naar Rotterdam voort. De gehele reddingsactie, van de eerste oproep om hulp tot het ogenblik waarop de gewonde in het ziekenhuis aankwam heeft nog geen anderhalf uur geduurd. Dr. Husein Aminuddin, voor malig voorzitter van het handels bureau van Zuid-Sumatra, die met 70 miljoen rupiahs naar de opstandelingen was gevlucht, heeft zich enige dagen geleden te Lahat in Zuid-Sumatra aan de regeringsstrijdkrachten overge geven, aldus meldt het persbu reau Antara. Dr. Aminuddin, die één der burgerlijke leiders van de op stand op Sumatra was geworden, had tenslotte het bevel over een groep opstandelingen gekregen. De 23-jarige koning Feisal van Irak zal in het eerste kwartaal van het volgende jaar trouwen met de 17-jarige prinses Fazile. een dochter van prins Mehmed Ali van Egypte. Dit heeft zater dag kroonprins Abdoel Illah, een oom van koning Feisal, te Isam- bul bekend gemaakt. In het oostelijk deel van Nieuw- Guinea, dat door Australië wordt beheerd, is ongeveer negentig nrccent van de bevolking analfa beet, zo heeft de Australische ver tegenwoordiger Jones woensdag in de beheerschapsraad van de Verenigde Naties verklaard. Terwijl er een zeer grote be langstelling voor het lager onc'er. wijs bestond, was het moeilijk om volwassenen voor het onder wijs te interesseren. Jones deelde mee dat er plan nen zijn gemaakt om het oncler- wijsprogram uit te breiden. De „New York Times" weet te meiden dat Amerikaanse functio narissen in Washington officieus hebben meegedeeld dat zij over gegevens beschikken, waaruit blijkt dat de V.A.R. (Ver. Arabi sche Republiek) zich schuldig maakt en gemaakt heeft aan in menging in de binnenlandse aan gelegenheden van Libanon. De functionarissen hebben volgens het blad te kennen gegeven dat zij persoonlijk het verslag van de waarnemers van de V. N. als niet overtuigend beschouwen, omdat: 1. de waarnemers pas korte tijd hun werkzaamheden in Liba non uitoefenen; 2. de rebellen de waarnemers niet toestonden grote delen van het grensgebied te controleren; 3. er haast nog geen controle des nachts is uitgeoefend; 4. de radio-campagne, die als de doeltreffendste vorm van in menging wordt beschouwd, bui ten de werkzaamheden van de V. N.-waarnemers valt. De „New York Times" merkt dan op dat deze mening in strijd is met de inhoud van het rapport van de waarnemers van de V. N. in Libanon, waarop van officiële Amerikaanse zijéle geen commen taar is gegeven. Volgens een schatting van de K.N.A.C. waren er aan het eind van het eerste kwartaal van dit jaar in Nederland 820.000 bromfietsen, 404.000 per sonenauto's, 130.500 vracht- en bestelauto's, 133.80 motorrijwie len, 44.120 scooters, 11.550 mo tordriewielers, 8350 autobussen, 5720 speciale voertuigen (brand weerauto's e.d.) en 5160 trek auto's. Een totaal dus van te gen de driekwart miljoen mo torrijtuigen indien de brom fietsen even buiten beschou wing worden gelaten. Op dit moment heeft het totaal aan tal motorrijtuigen de driekwart miljoen zeker royaal overschre den, zo meent de KNAC. Naar zeer ruwe raming waren er b.v. op 1 juli 415.000 personenauto's. Deze grote getallen zeggen overigens nog niet, dat Neder land een sterk gemotoriseerd land is. De Vlaamse Dag die gisteren op de Brusselse Wereldtentoon stelling werd gehouden, heeft enige incidenten ten gevolge ge had. Verscheidene duizenden be togers verzamelden zich na af loop van een volksfeest in de vroege avonduren voor het Fran se paviljoen en eisten opschrif ten in het Vlaams. Toen men de inmiddels gearri veerde politie met voetzoekers ging bestoken, voerde deze met de gummiknuppel charges uit. De betogers stelden zich heftig teweer met stoelen en Aan beide zijden vielen gewon den. Nadat de politie met rijks wacht versterkt was nam tegen 8 uur in de avond de agitatie wat af. In bijna alle andere Westeuro- pese landen ligt het aantal mo torrijtuigen per duizend inwo ners hoger overwegend zelfs aanzienlijk hoger) dan hier. Nederland heeft nog een ern stige achterstand in motorise ring in te halen, aldus de KNAC. De laatste anderhalf jaar is daar echter weinig van geko men, want tengevolge van de bestedingsbeperking en de nieuwe, zware lasten op het motorwegverkeer is aanzienlijke vertraging ontstaan in de groei van het motorrijtuigenpark. Het aantal nieuwe personen auto's, dat Nederland er vorig jaar bij kreeg, was 8 pet min der dan het aantal dat er in 1956 bij kwam; het aantal nieuwe motorrijwielen en scoo ters lag 2 pet lager, het aantal nieuwe vracht- en bestel-auto's 24 pet lager. De terugslag is dit jaar nog groter geworden. Het aantal nieuwe personenauto's in de eerste vier maanden van dit jaar, bleef 15 pet onder het aantal nieuwe personenauto's in de overeenkomstige periode van '57; de aantallen nieuwe motorrijwielen plus scooters en vracht- plus bestelauto's vielen met respectievelijk 31 en 45 pet terug. O Volgens een bericht van „An tara'' van zaterdag heeft de In donesische minister voor scheep vaart, Moh. Natsir, te Warschau overeenstemming bereikt voor de levering door Polen van 24 sche pen voor de interinsulaire vaart flessen. in Indonesië. De totale tonnage dezer schepen is 62.000 ton. Mi nister Natsir zal zich van Polen naar Finland begeven om te trachten ook daar schepen aan te kopen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1