RADIO? Ik dacht dat mijn overhemden wit waren, ibéfce-.,. ik die van Annie zag Russisch protest tegen Amerikaanse verklaring Rad ion wast witter... en zachter! Onder de Blauwe Vaan van Lotharingen S.S, „Breda" stond midden op zee in brand 7 Wat brengt de m. Diefstal van 60.000 sigaretten De oppervlakte akkerbouwgewassen oogst 1958 Victor van Turenne" Donderdag 3 juli 1958 DE VRIJE ZEEUW, De Sowjet-Unie heeft bij de Ver. Staten een protest inge diend, dat betrekking heeft op „vijandelijke verklaringen", af gelegd door de Amerikaanse mi nister van Justitie, William P. Rogers. Tass meldt, dat de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Gromyko, het protest heeft ingediend bij de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewe llyn Thompson. In het protest wordt de rede, die Rogers op 21 juni in Chicago heeft gehouden „absurd en las terlijk" genoemd. Volgens Gro myko heeft Rogers toen gezegd dat de Sowjet-Unie een massale aanval op de Ver. Staten voorbe reidt en dit land van de kaart wil wegvegen. Daar Rogers niet in staat was deze belachelijke verklaring te bewijzen, nam hij zijn toevlucht tot het vonnis, dat door een Hongaars gerechtshof is uitgesproken over de aanstich ters en de organisatoren van de gewapende opstand tegen de wettige Hnogaarse regering, al dus het protest. Hierin wordt dan voorts opge merkt, dat een minister van Ju stitie behoort te weten, dat elk vonnis van een nationale recht bank van welke staat dan ook voor misdaden tegen de staat be gaan, een zaak is die alleen en uitsluitend de betrokken staat aangaat. Gromyko merkt dan in het protest op, dat de Ver. Staten geen enkel geluid van protest hebben laten horen toen „er in de straten van Boedapest en andere Hongaarse steden mon sterachtig wreedheden werden bedreven door de rebellen en executies op grote schaal door hen werden uitgevoerd". In die dagen juichte Washing ton de wreedheden van de con tra-revolutionairen toe en hemel de hun misdaden op door spe ciale adities met foto's van neer geschoten, opgehangen en ver minkte mensen uit te geven, al dus het protest. En waar was toen de wense lijkheid van hen, die op het ogenblik treuren over het lot van de leiders van de samenzwering tegen de Hongaarse staat, zo ver volgt Gromyko. VRIJDAG 4 JULI Rogers protesteert ook niet tegen het feit dat honderden patriotten, die de onafhankelijk heid van hun resp. landen ver dedigen, elke dag weer sterven in Algerië, Cyprus, Oman en el ders, aldus Gromyko. Op hen wordt geschoten door soldaten, uitgerust met Amerikaanse wa pens en zij worden gedood door bommen, geworpen uit vliegtui gen die in de Ver. Staten zijn ge maakt. Gromyko zegt dan voorts in het protest: het is geen toeval dat de Amerikaanse minister van Justitie getracht heeft zijn ge hoor te doen geloven, dat de Sowejt-Unie geen vreedzame coëxistentie wil met de Verenig de Staten en dat hij er met grote nadruk bij dit gehoor op heeft aangedrongen niet akkoord te gaan met de idee van de vreed zame coëxistentie. Een dergelijke verklaring van een lid van de Amerikaanse rege ring is in het belang van hen, die hun gehele politiek baseren op het in stand houden van de internationale spanning en het verscherpen van de koude oor log. De verklaring beoogt dat beetje vertrouwen te ondermij nen zonder hetwelk het de vol keren volstrekt onmogelijk is oin normale betrekkingen te hand naven, aldus Gromyko in het protest. VERGOEDING BRILLEGLAZEN VOOR VERPLICHT VERZEKERDEN De Ziekenfondsraad deelt mede: „Bij beschikking van de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid zijn ook de vergoedin gen, op welke de verplicht verze kerden der algemene zieken fondsen bij aanschaffing van brilleglazen recht hebben, gewij zigd. Krachtens deze nieuwe rege ling bedraagt de vergoeding, die tot nu toe circa 75 pet van de (in 1952 geldende) verkoopsprijs be droeg, van 30 juni 1958 af 100 pet van de door de opticien aan de verzekerde in rekening ge brachte kosten, echter tot bepaal de maxima, In verband met de kortingen, die de opticiens in overleg met de ziekenfondsorganisaties in 't algemeen reeds aan de verzeker den toestaan, kan worden aange nomen dat dezen behoudens in zeer bijzondere gevallen bij aanschaffing van brilleglazen zelf geen kosten zullen hebben". hilversum X: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym.; 9.15 Gr.; (9.35—9.40 Waterst.); 10.00 Caus.10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters: 11.15 Gram.; 11.35 Orgelspel; 12.00Hammond orgelspel; 12.20 Regeringsuitz. 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.25 Theater- ork.; 13.55 Beursber.; 14 00 Cello en piano14.30 Boekbespr. 14.50 Lichte muz.; 15.15 Gevar. progr.; 16.00 Muziekrevue; 16 40 Vragenbeantw.; Tussen is 00 en 18.00 Tour de Prance17.05 Amus. muz.17.30 Vakantietins 17.55 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Caus.; 18.25 Lichte muz.; 18.40 Tour de France; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kind.; 19.10 Mu- sette-ork.; 19.30 Het platteland nu; 19.45 Op bezoek bij ande ren; 20.00 Nws; 20.05 Boeken; 20.10 Caus.; 20.20 Kamerkoor; 20.35 Caus.; 20.45 Idem; 21.00 In geuren en kleuren; 21.45 Tour de France; 21.55 Buitenl. overz 22.10 Nieuwe gram.; 22.40 Zorg om de mens; 23.00 Nws; 23.15 24.00 Lichte muz. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gewijde muziek; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.30 Lichte muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gr.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.; 11.15 Marinierskapel; 12.00 So praan en piano; 12.30 Land- es tuinb. meded.; 12.33 Lichte mu ziek; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Kamerork. en solist; 14.25 Gr.; 14.45 Pianorecital15.15 Voor dracht; 15.35 Instr. kwint.; 16.00 Zorg voor kamerplanten; 16.15 Gram.16.30 Viool en piano; 17.00 Voordr.17.20 Vo caal ens.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.18.00 Accordeonmuz. 18.20 Stemmen van Overzee; 18.35 Gevar. progr. v. d. jeugd; 19.00 Nws en weerber.19.10 Gram.19.15 Regeringsuitz. 19.25 Gram.19.35 Voordr. en muz.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Opera; 23.00 Nws; 23.15 Langs wegen van kunst en schoon heid; 23.35 Gram.; 23.45—24.00 Dagsluiting. Brussel (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.12.34 Gram. 1J00 Nws; 13.15 Orgel en piano; Opera; 15.00.Gram.; 16.00 ffoemen16.02 Gram.; 17.00 17.10 Orgelconc.; 17.45 jJUitse les; 18.00 Bazuin en Piano; ïs.io Voordr.; 18.20 Ba zuin en Piano18.30 V. d. sold. stein Nws; 1930 Weredtentoon Svmf g; 2000 Koorzang; 20.30 J™"- C0'ic.; 22.00 Nws; 22.15 23MraNfe'wï'45 Gram'; 22'55~ De Belgische liberale partij en de regeringsverklaring. De leiding van de Belgische liberale partij heeft dinsdag na kennisneming van de regerings verklaring van minister-presi dent Eyskens besloten, dat de parlementsleden van de partij niet hun vertrouwen aan de minderheidsregering van de C.V.P. kunnen geven. De des betreffende motie werd aange nomen met 150 stemmen voor, tien tegen en vijf onthoudin gen. Als redenen van dit besluit worden genoemd, dat de rege ring geen financieringsplan van de aanzienlijke nieuwe uitgaven voor voorgestelde maatregelen heeft bekend gemaakt, dat de regering het verkiezingspro gram van de C.V.P. heeft over genomen, hoewel de C.V.P. niet de meerderheid heeft en dat de liberale partij geen verzwaring van fiscale lasten of een ge vaar voor muntmanipulaties kan dulden. Onder de parlementsleden van de partij heeft één tegen de motie gestemd, terwijn een ander voor het einde van de bijeenkomst vertrok. De ene te genstemmer, Van Glabbeke, zei niet voor de regering te zullen stemmen. (Advertentie) Wi 1 1 is;- Ja, ik was heus tevreden met mijn wasmiddel. Maar toen ik dat helder witte overhemd bij Annie zag... Ik schrok er bijna van. Enthousiast vertelde Annie over Radion, over het milde, dikschuimende sop, dat zo veilig is voor alles. En nu ik het zelf gebruik, you ik Radion geen wasdag kunnen missen. Fan tastisch, zoveel w itter en zachter mijn goed nu wordt. Je ruikt dat het schoon is. HOE U OOK WAST... in teil% ketel of wasmachine... Radion wast witter! En aan alles merkt U hoe voorzichtig Radion sop is. Toch haalt het héél secuur alle vuil en vet uit Uw wasgoed Tot het schitterend wit is en heerlijk zacht. Even zacht als Uw handen. ENGELAND Onderhandelingen over lonen van Londense autobuspersoneel mislukt Onderhandelingen over de lo nen van het autobuspersoneel van de buitenlijnen van de Lon dense vervoersmaatschappij zijn dinsdagavond zonder dat over eenstemming is bereikt, afgebro ken. Het gehele personeel van de Londense autobussen heeft zeven weken gestaakt, omdat het per soneel van de buitenlijnen was uitgesloten van een loonsverho ging. De directie van de vervoers maatschappij had maandagavond loonsverhogingen van ongeveer 2,50 gulden tot 3,50 gulden per week aangeboden aan 13.300 man personeel van de buitenlijnen. Zij heeft dinsdag tijdens onder handelingen met vakbondslei ders, die acht uren hebben ge duurd, geweigerd meer te geven. Er zijn geen afspraken ge maakt voor verdere onderhande lingen de vakbondsleiders zullen nu eerst het betrokken autobus personeel raadplegen. FRANKRIJK De Haagse politie heeft de magazijnbediende J. van N. aangehouden, werkzaam bij een sigarettenfirma in de Hoge Prins Willemstraat. Van N. heeft tijdens het schaftuur kans gezien een groot aantal' dozen sigaretten, in totaal 60.000 stuks, in een auto te la den. geholpen door drie mede plichtigen. Ook deze zijn door de politie aangehouden, n.l, de loswerkman M. V., de gasfitter W. S. en de loswerkman F. M. De medeplichtigen hebben elders in de stad de dozen over geladen in een auto van helers. De helers, die thans eveneens zijn gearresteerd hebben ge tracht de buit hier en daar te verkopen hetgeen hun gedeel telijk gelukte. De politie heeft nog 10.000 sigaretten in beslag kunnen nemen. Nieuwe politieke beweging. Een groep Franse parlemen tariërs en vakbondsleiders heeft dinsdag de oprichting van een politieke beweging voor steun aan de politiek van De Gaulle bekendgemaakt. Aan de oprichting van de be weging „Centrum voor republi keinse hervorming" geheten, na men o.m. deel de socialistische afgevaardigde Paul Alduy. de radicaal Pierre Clostermann en de radicaalgezinde Jean de Lip- kofski. In een verklaring van de be weging wordt gezegd, dat De Gaulle voor de tweede maal de republiek heelt gered. „Maar met De Gaulle moeten wij de republiek verdedigen en weer opbouwen'', aldus de ver klaring. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepu bliceerde voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling mei 1958 bedraagt de oppervlakte beteeld met akkerbouwgewassen rond 871.000 ha tegen 896.000 in 1957. GRANEN. Het graan-areaal is met 11.000 ha 2 ingekrompen tot 515.500 ha. Tegenover een ver mindering van de oppervlakte rogge, haver en korrelmais met resp. 13.000 8 22.500 14 en 900 ha 48 staat een uitbreiding van de ge wassen: tarwe met 12.000 ha (12 gerst met 9500 ha (13 en gemengde granen met 4000 ha (11 PEULVRUCHTEN. De oppervlakten groene erw ten alsmede bruine en witte bonen zijn elk met rond 25 in gekrompen. Ook de kapucijners en grauwe erwten vertonen een, zij het relatief geringere, achter uitgang 6 7e). De oppervlak te schokker-erwten blijkt met rond 1600 ha (plm. 31 te zijn uitgebreid tot 6700 ha. OLIEHOUDENDE EN VEZELGEWASSEN. Het totale areaal is ruim 12.000 ha of 28 kleiner dan verleden jaar. Met uitzondering van het blauwmaanzaad, dat met 28 Vo of ruim 1400 ha is toegenomen, geven de overige gewassen alle een teruggang te zien. De oppervlakten koolzaad en vlas liepen elk met 30 terug tot resp. 4500 en 15.900 ha. Het karwijzaad vertoont een achter uitgang van 1500 ha, tot 4300 ha 26 De teelt van kanariezaad is in gekrompen tot 180 ha (1957 nog 3370 ha). KNOL. EN WORTEL GEWASSEN. De totale oppervlakte knol- en wortelgewassen, die t.o.v. 1957 nog iets is toegenomen, bedraagt thans 259.000 ha. De consumptie, en voederaard appelen blijken echter zowel op de zand- en veengrond als op de kleigrond te zijn ingekrompen en wel met resp. 4000 9 en 3000 ha (—5 De fabrieksaardappelen verto nen daarentegen een geringe uitbreiding (plm. 8000 ha 2 7c) tot 37.750 ha. De oppervlakte suikerbieten is 25 groter dan verleden jaar en bedraagt thans rond 80.700 ha. GROENVOEDERGEW ASSEN De totale oppervlakte groen- voedergewassen liep t.o.v. 1957 terug. Alleen de lucerne wist zich te handhaven, terwijl de klaver met 30 3.000 ha) werd in gekrompen. 56. ,,Zes man blijven beneden, de rest volgt mij naar boven!" roept Victor en rent de trappen van het paleis op. De bedienden nemen verschrikt de vlucht. Maar bovenaan de trap staat Basilius gereed om Victor de verdere toegang te beletten. En kele officieren slaan naast hem, gereed voor het gevecht. Maar noch Victor, noch Basi lius laten zich nu meer tegen houden. „Vooruit Byzantijn, nu kun je zelf vechten!" roept Victor zijn vijand toe. Woedend tracht Basilius de on stuimige zwaardhouwen van zijn tegens.ander te pareren. Hij be grijpt, dat zijn leven op het spel staat. Victor ziet, dat hij een list moet gebruiken om het gevecht te beëindigen. Hij wijkt daarom plotseling terug, Basilius wil hem in zijn drift volgen, maar struikelt dan over het snel uit gestoken been van zijn tegenstan der. Halsoverkop vliegt hij de trap af, waar de Armeniërs gereed staan om korte metten met hem te maken. Ook met de Byzantijnse offi cieren wordt nu gauw afgere kend. De Armeniër, die het huis be waakt heeft, en de situatie in het paleis kent, rent nu vooruit naai de kamer waar Eianca opgeslo ten is. Met een paar stevige trappen wordt do deur geforceerd en dan kan Victor de jonge vrouw in de armen sluiten. Hol alle beschikbare leden van de 49 koppen tellende beman ning van het s.s. „Breda" van de K.N.S.M. op 22 maart van het vorig jaar op de Atlantische Oce aan 7 uur lang een brand bestre den, die in een lading Zweedse lucifers was uitgebroken, staat tntvoerig te lezen in een uit spraak van de raad voor de scheepvaart, die jegens de kapi tein en alle opvarende zijn lof heeft uitgesproken voor de voort varendheid, waarmee de brand werd geblust. Het buitengewone lid van de raad, de scheikundige jhr. drs. H Ph. Boddaert, had door het bluswater beschadigde pakken lucifers, afkomstig van de brand, meegebracht. Hij wees er op, dat door het nat worden der doosjes lucifers en drogen daarvan een extra ge vaar ontstaat. Door het nat wor den lost een deel van het kalium- chloraat in de koppen op, waar na dit in aanraking komt met.de strijkvlakken der doosjes. Wan neer de doosjes daarna worden gedroogd, kunnen de strijkvlak ken zoveel kaliumehoraat bevat ten, dat slechts geringe wrijving deze tot ontvlamming kan bren gen. Hij demonstreerde dit ter zit ting door twee dezer thans dro ge doosjes met de zijvlakken langs elkaar te wrijven. Een lelie VERKEERSSLACHTOFFERS OVERLEDEN In het ziekenhuis te Apel doorn is in de loop van maan dagnacht overleden de heer D. B. De heer B. is in het afgelo pen weekeinde op de weg langs het kanaal Zuid te Apeldoorn door een personenauto aange- reden nadat hij bevangen was door een duizeling. Hij liep daarbij een schedelbasisfractuur op. Het slachtoffer was 88 jaar oud. Maandagavond is in het Ko ningin Julianaziekenhuis te Hengelo de 22-jarige motorrij der S. de G. uit Hengelo aan de gevolgen van een verkeersonge luk overleden. Zondag was hij op de Wolf Katerweg tussen Boekelo en Bekkum in een sloot gereden. De bestuurder en de 25-jarige duopassagiere G. E. K. uit Mar. kelo gingen over de kop. De motorrijder kreeg een schedel basisfractuur; de duopassagiere bleef ongedeerd. POLITIE VING DOOR INTERPOL GEZOCHTE MANNEN De Amsterdamse politie heeft maandagnacht in een logement aan de St. Olofsteeg een 20 jarige mecanicien uit de Con go en een 24-jarige Oostafri kaanse kok gearresteerd. Hun aanhouding was verzocht door de politie te Brussel via Inter, pol. wegens diefstal in Brussel van 72.000 franken, waarbij zij gebruik hadden gemaakt van vuurwapens. Beide kleurlingen waren bij hun aanhouding in het bezit van een alarmpistool met patronen. Ze zijn ter be schikking van de vreemdelin genpolitie gesteld. Van het geld ontbreekt ieder spoor. vlam sloeg toen uit de zijvlak ken. Volgens dë raad is- het aanne melijk, dat één of meer pakken lucifers tijdens de reis .zijn be schadigd door i.jzerdraad, waar mee in het zelfde ruim geladen pijpen gebundeld waren. De „Breda" voer daags tevo ren stampend en slingerend :n èen westerstorm. Het schip kreeg- water aan dek. De volgende dag ontdekte de kapitein, de heer S. Tigchelaar, kort na 9 uur, dat er damp of stoom van het voordek kwam. Hij ging er heen en stelde vast, dat het dek en de ijzeren dek lading warm aanvoelden. Hij be greep, dat er brand in het spar- dek woedde en maakte direct alarm. Even daarna zag hij gele rook uit de luchtkokers komen. Terstond liet hij deze kokers afsluiten en het dek met water bespuiten. Het vloog echter di rect als stoom weg. Wel had de Breda" een C02-batterij voor brandblussing aan boord, doch uitsluitend voor de machineka mer en niet voor de ruimen, waarvoor alleen stoom als blus- singsmiddel aanwezig was. De kapitein gaf dan ook order stoom in het spardek te blazen, maar het had geen enkel resultaat. Toen nam hij de riskante, maar zoals uit het resultaat gebleken is juiste beslissing het branden de ruim te openen en de brand met water te gaan bestrijden.. Toen het eerste pontonluik om 11 uur werd geopend, kwamen cr dikke wolken rook te voorschijn en sloegen de vlammen uit de pakken lucifers. Ieder beschik baar lid der bemanning werd te werk gesteld bij het verwerken der lading. De kartons lucifers werden aan dek neergelegd. De eerste waren gaaf, later vond, men geheel verkoolde kartons. Spoedig bleek, dat de lading in de aparte stuwage ook brandde. Verschillende opvarenden, voor zien van rookmaskers, werkten zo snel mogelijk naar achter en braken met koevoeten de deur van het aparte ladinghok open. Behalve lucifers, waren hier fles sen cognac, in strooien hulzen verpakt, en dozen met spirutia- liën. Urenlang bestreed men de brandende en smeulende lading met waterstralen en om 5 urn 's middag was de brand geblust. Intussen was de brand aan een rederij op de Azoren gemeld en luisterden schepen van deze re derij, die in de buurt voeren, nauwgezet naar een eventuele oproep voor hulp. In totaal had het schip, dat op weg was naar San Juan de Porto Rico, 2 partijen van elk 2500 kar tons Zweedse veiligheidslucifers aan boord, die in Amsterdam ge stuwd waren. De raad kwam tot de conclusie, dat er aan deze stuwing iets ge mankeerd heeft. Stuwing van lucifers, aldus de raad. dient zo te geschieden, dat zij niet door andere lading kunnen worden beschadigd, wanneer zoals in dit geval het schip zwaar slingert of stampt. Tussen luci fers en overige lading had een vlakke laag stuwhout aanwezig moeten zijn. Bovendien keurde de raad bet af, dat dozen luci fers juist als in dit geval ge schied is gebruikt worden als opvullading in aparte hokken.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 7