ten elektronische roM helpt bij het kankeronderzoek De Nederlandse koopvaardijvloot in het algelopen jaar PHILIPS 5 Verplichte ontstoring voor motorrijtuigen op komst Het smokkelen aan de Belgisch-Nederlandse grens Donderdag 3 juli 1958 DE VRIJE ZEEUW De Nederlandse vloot heeft volgens het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam over 1957 wederom een bevredigende toeneming vertoond, welke tegenstelling tot 1956 voor het grootste deel heeft plaatsgevon den in de sector van het droge lading-vervoer. Uit de vermindering van het aantal tankschepen en de toe neming van de tankertonnage blijkt, dat de gemiddelde grootte van de tankschepen varend on der Nederlandse vlag in 1957 is toegenomen. In overeenstem ming met de algemene ontwikke ling naar steeds groter wordende tankschepen kan worden vastge steld. dat de Nederlandse tank- vloot zowel kwantitatief als kwa litatief een verbetering heeft on dergaan. Van de tankvloot op 1 januaii 1958 was 54 pet. eigendom van oliemaatschappijen en 46 pet. van rederijen. Uit de vergelijking met 1 januari 1957, toen dit laat ste percentage slechts 28 be droeg, blijkt, dat de vaart voor rekening van rederijen zich een steeds groter aandeel verwerft van de tankvaart onder Neder landse vlag. De tonnage bestemd voor het vervoer van droge lading is over 1957 met meer dan 220.000 brt. toegenomen, hetgeen ten opzichte van de groei in 1956 ruim een verdubbeling betekent. Voor het eerst sedert enige jaren toonde de passagiersvloot onder Nederlandse vlag weer een uitbreiding, hetgeen onder meer het gevolg is geweest van het in de vaart komen van het circa 24.000 brt. metende s.s. „Staten dam". j De leeftijdsopbouw van de Ne derlandse vloot onderging, ver geleken met de situatie op 1 jan. 1957, enige verbetering, tot uiting komend in een daling van het aantal schepen van 10 en 15 jaar in de totale tonnage van 26 tot 22 pet. en een stijging van het aandeel der schepen van nul Subandrio: Meer militairen naar Nieuw-Guinea doet spanning toenemen. De Indonesische minister van Bifftenlandsie - Zaken, Subandrio, heÜt dinsdag gewaarschuwd, dat het zenden van Nederlandse mi litairen naar Nieuw-Guinea de spanning tussen Indonesië en Nederland zou doen toenemen. Intussen heeft Hadji Mansjur, de voorzitter van de defensie commissie uit het Indonesische parlement, de waarschuwing la ten horen, dat indien de Neder landers militaire voorbereidin gen in Nieuw-Guinea gaan tref fen, „de regering en het volk van Indonesië weten hoe te ant woorden op deze bedreiging Mansjur heeft maandag een bezoek gebracht aan minister president Djuanda. Er zijn 'geen mededelingen over dit onderhoud verstrekt. Het besluit van de Nederlandse regering om een beperkt aantal manschappen van de koninklijke landmacht naar Nederlands Nieuw-Guinea uit te zenden is dinsdag met grote koppen in de bladen in Djakarta vermeld Het linkse blad „Pemuda' bracht het nieuws onder een vier-koloms- kop maar onthield zich van com mentaar. Het communistische blad „Harian Rakjat schieef maandag in een hoofdartikel, dat „de voornaamste vijand van In donesië Nederland blijft Het voegde er aan toe dat de vorming van een verenigd nationaal front tegen het imperialisme, de onder- grondse acties, de monopoliti- sche positie en het kapitaal van Nederland de voornaamste voor waarde is voor de voltooiing van de Indonesische revolutie. Enige Indonesische autoritei ten onder wie een parlementslid en 'de secretaris-generaal van t nationale front voor de bevrij ding van Nieuw-Guinea, overste Pramurahardjo, hebben onlangs verklaard, dat Nieuw-Guinea „slechts door geweld van de Ne derlanders zou kunnen worden bevrijd". Mevrouw Supeni, voorzitter van de commissie voor buiten landse zaken uit het Indonesi sche parlement, heeft de vorige maand naar aanleiding van een verklaring van de Nederlandse minister van defensie gezegd, dat „er geen agressie door Indo nesië tegen Nieuw-Guinea zou worden gepleegd, daar het een Indonesische gebied is". ANTI-H-BOMJACHT AANGEHOUDEN. De Amerikaanse kustwacht heeft binnen de gevarenzone rondom het proefterrein van Eniwetok in de Stille Oceaan het jacht „Phoenix" van de Ameri kaanse pacifist Earle Reynolds aangehouden. Reynolds had zich naar dit gebied begeven om te protesteren tegen de Amerikaan se kernproeven. Hij zal vermoe delijk naar Honoloeloe worden gebracht. tot tien jaar van 42 pet. tot 46 pet, het procentuele aandeel der schepen van 15 jaar en ouder bleef dus ongewijzigd. Als ge volg van deze verbetering in de leeftijdsstructuur toonde ook de gemiddelde leeftijd der Neder landse vloot een daling van 13 jaar op 1 januari 1957 tot 11,2 jaar op 1 januari jl. Het totaal van de opdrachten globaal 1.190.000 brt. in ons land en 400.000 brt. in het buitenland voor schepen der Nederlandse rederijen bedroeg op 1 januari 1958 ruim 1.590.000 brt. waarvan waren geplaatst. Vooral in de tweede helft van 1957 werden met name op Nederlandse wer ven weinig nieuwe Nederlandse orders geplaatst zodat ten op zichte van 1 januari 1957 een vermindering van het bouw volume van circa 60.000 brt. was te constateren. Van de in het buitenland geplaatste opdrachten is het grootste deel aan werven in West-Duitsland gegund. Aan het einde van het jaar 1957 omvatte volgens het jaar verslag 1957 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam de Nederlandse vloot 31 passagiersschepen, metende 335.866 ton, dit is 7.73 pet van het totaal. Verder vijf emigran tenschepen, metende 59.789 ton, dit is 1,38 pet. van het totaal, 81 vracht-passagiersschepen met ac comodate voor meer dan 12 pas sagiers, metende 457.315 ton, dit is 10,52 pet. van het totaal, 381 vrachtschepen van meer dan 500 ton, metende 1.930.804 ton, dit is 44,42 pet. van het totaal, 935 vrachtschepen van minder dan 500 ton, metende 364.389 ton, dit is 8,39 pet. van het totaal, 133 tankschepen van meer dan 500 ton, metende 1.191.561 ton. Dit is 27,42 pet van het totaal en 16 kleinere tankschepen, metende 6.532 ton, dit is 0,15 pet van het totaal. De bezitters van televisietoe stellen en F.M.-radio's onder vinden veel hinder van storin gen, veroorzaakt door rijdende auto's, motorrijwielen, scooters en bromfietsen. Naar de K.N.A.C. ons meedeelt, zal in de loop van de komende maanden een wijziging van het radiosto- ringsreglement worden afge kondigd, waardoor aan deze hinder een einde zal worden gemaakt. Een jaar na afkondi ging van de wijziging zullen aan alle motorrijtuigen en bromfietsen zodanige voorzie ningen moeten zijn aange bracht, dat ze de gebruikelijke ontvangtoestellen niet meer storen. Daartoe zullen bepaalde minimumeisen worden gesteld. Deze eisen zullen er, volgens informaties van de KNAC, op neerkomen, dat de storing op een afstand van tien meter van het vtogui C,oluhptdatge-oper het voertuig een zekere veld sterkte niet te boven mag gaan. Ter voldoening daaraan zal volstaan kunnen worden met de volgende voorzieningenvoor auto's weerstandsbougies en weerstandskabels tussen bou gies en verdeler en tussen ver deler en bobme; voor motorrij wielen en scooters weerstands bougies en weerstandskabels tussen bobine en bougie(s); voor bromfietsen weerstands- bougies en eventueel weer standskabel. Weerstandsbougies gend worden voorgeschreven (er zijn nog andere ontstorings- middelen die tot het beoogde doel leiden), maar slechts ge noemd worden, als mogelijkhe den om aan de minimumeisen te voldoen. De K.N.A.C. erkent ten volle naar zij ons verder o.a. mee deelt, de wenselijkheid van deze verplichte ontstoring, maar be treurt het dat andere storings bronnen niet eveneens het zwij gen wordt opgelegd. Het radio- storingsreglement garandeert een goede radio-ontvangst van thans eigenlijk niet meer dan de beide zenders Hilversum. DE REIS VAN GEN. DE GAULLE Premier De Gaulle is woens dag, op zijn reis door Algerië, in Zenata in het gebied van Tlem- cen aangekomen. Direct na aan komst voerde hij besprekingen met officieren die verantwoorde lijk zijn voor de veiligheid in het westen van Algerië. Daarna bracht hij per helicopter een be zoek aan een bataljon Algerijnse scherpschutters in de buurt van de stad. Later vloog De Gaulle naar Sidi bel Abbes, het hoofdkwartier en -kabels zullen niet dwin-^an het vreemdelingenlegioen. DE AMERIKAANSE EIS AAN RUSLAND. De V S. hebben dinsdag in een aide-memoire nogmaals van de Sowjet-Unie geëist dat zij de negen Amerikaanse militairen die op 7 juni met hun hef- schroefvliegtuig gedwongen werden in Oost-Duitsland te landen, vrij te laten. Het state departement be schuldigt de Sowjet-Unie ervan dat zij „op ernstige wijze haar verantwoordelijkheden, voort vloeiend uit overeenkomsten met de V.S. negeert". De Russische militaire auto riteiten in Oost-Duitsland zijn niet alleen in gebreken geble ven om stappen te ondernemen die de terugkeer van de man nen en het vliegtuig mogelijk moeten maken; zij hebben ook geweigerd hulp te verlenen aan de Amerikaanse militaire auto riteiten bij het zenden van per soonlijke brieven, kleren en an dere dingen aan de militairen, aldus het Amerikaanse aide- memoire, dat het gevangen houden van de negen mannen onrechtvaardig noemt. Nationaal comité voor openbaar welzijn te Algiers voor Frankrijk? Van welingelichte zijde te Algiers is dinsdagavond verno men, dat er waarschijnlijk bin nenkort een „nationaal comité voor openbaar welzijn" voor Frankrijk met Algiers als zetel zal worden gevormd. Dit nationale comité zal een vertegenwoordiger te Parijs hebben, die leiding zou geven aan alle comité's voor openbaar welzijn in Europees Frankrijk. Waarnemers zeiden, dat dit duidt op de toenemende onte vredenheid te Algiers over wat wordt beschouwd als de lang zame ontwikkeling van de be weging voor openbaar welzijn in Europees Frankrijk. Het wordt mogelijk geacht, dat de vorming van dit natio nale comité zal worden bekend gemaakt tijdens het verblijf van minister-president De Gaulle in Algerië. In doorgaans betrouwbare kringen werd medegedeeld, dat leden van het Algerijnse co mité voor openbaar welzijn aanvankelijk van plan waren een „nationaal comité" in Pa rijs op te richten. Generaal Massu zou hiervan de leider worden. Generaal Massu heeft dit plan echter verworpen, zo zei men. Eigenaresse van autoverhuurinrichting aangehouden De velddienst van de grensdou- ane te Maastricht heeft dinsdag aangehouden de ruim vijftigjari ge M. L. Ti., eigenaresse van een autoverhuurini Ichting te Maas tricht, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij verscheidene grote botersmokkelarijen langs de Nederlands-Belgische grens. De aanhouding geschiedde na dat de vorige week bij 2 achter volgingen van botersmokkelaars de auto van de voorrijders af komstig bleek te zijn van de auto verhuurinrichting van deze vrouw. De exploitant van deze garage, H. B.„ die meermalen bij smokkelaffaires betrokken is ge weest, werd de vorige week maandag al aangehouden, toen hij in een voorrij-auto op de weg van Hoogcruts bij Gulpen naai de Belgische grens werd gesom meerd halt te houden. De smok kelauto zelf, met een lading van ongeveer 900 kg boter, werd, na dat de wagen over een door de douane neergeworpen spijker plank de rechtervoor- en ach band aan flarden had gereden, bij Neufchateau op Belgisch gebied aangehouden. De vorige week donderdag werd eveneens aan de zuidelijke grens van Nederland op Belgisch gebied een smokkelauto gesigna leerd, die kon worden aangehou den bij St Maartensvoeren, tege lijk met de voorrijauto. Ook toen werd een lading van ongeveer 950 kg boter vervoerd. De botersmokkelarij is de laat ste tijd na een korte periode van rust weer vrij levendig geworden. De verhalen, dat hierbij vuurge vechten worden geleverd en wilde. jachten de streek onveilig ma ken, werden naar de mening der douane overdreven geacht. Er worden waarschuwingsschoten gelost en de douane maakt bij haar achtervolging gebruik van spijkerplanken, die op de weg worden gegooid, vóór de vluch tende smokkelauto's. Verdere ge welddaden komen echter in de strijd tussen de Nederlands-Bel gische grensbewakers en de smokkelaars niet voor. De smok- kelwagens zijn niet gepantserd of oo bijzondere wijze beveiligd en uit niets is de douane, welke de strijd aanbindt met de smokke laars, gebleken, dat hier van een georganiseerde bende sprake zou zijn. De vrouw en de aangehouden Nederlandse en Belgische smok kelaars - een zestal in totaal.. worden door de douanedienst van beide landen verhoord. Van Ne derlandse zijde is de leiding Van het onderzoek in handen van de douanerecherche van Nijmegen. De botersmokkel in Zuid-Lim burg blijkt omvangrijker te zijn dan zich aanvankelijk liet aan zien. Was er dinsdag nog het inzicht dat de tochten van de Maastricht se smokkelaars los van elkaar stonden, de nadere verhoïen wij zen erop dat er inderdaad toch wel een sterk vertakte smokkel organisatie is, welke haar leiding heeft in België, met bijposten in Gulpen op een landbouwhoeve, en in Maastricht in een garage. De economische otficier van Justitie te Maastricht, mr P. van Mierlo, heeft in verband met het uitgebreide onderzoek in deze vrij belangrijke affaire zijn vakantie willen onderbreken. Er is nu reeds door de samenwerkende economische en douanediensten in Nederland en België in totaal een twaalftal arrestaties ver richt; de helft hiervan zijn Bel gen, de zes anderen zijn Maas trichtenaren en een Gulpenaar. De aangehouden „Mooie Made leine", die meewerkte door het verschaffen van auto's uit haar garage voor de smokkeltochten, wordt beschouwd als een der voornaamste figuren in deze smokkelorganisatie welke tot nu toe, zoals kon worden nagegaan, ongeveer 36.000 kg boter heeft gesmokkeld. De eigenlijke hoofdleider van het smokkeicomplot is echter nog niet ontdekt. Men heeft aan wijzingen dat dit een Belg moet zijn, maar zekerheid hieromtrent bestaat nog niet. (Advertentie) Radicale vernietiging van I Ynet 100 verdampingS' tabletten JAPANS PROTEST TEGEN AMERIKAANSE PROEVEN De Japanse regering heeft gis teren bij de Amerikaanse ambas sade in Tokio geprotesteerd te gen de komende Amerikaanse kernproeven bij Johnston Island in de Stille Oceaan. Deze proeven zullen eind juli worden gehouden. Japan behoudt zich het recht voor schadevergoe ding te vragen als het dat nodig acht. In Hirosjima is woensdag radio-actieve regen gevallen ver moedelijk als gevolg van de Ame rikaanse kernproef van 29 juni in het gebid van Eniwetok in de Stille Oceaan. AMSTERDAM (P P) - „Bij het kankervraagtstuk zijn vele factoren in het spel, bijvoorbeeld welke factoren zijn oorzaak, dat patiënten kanker krijgen Zijn dat bepaalde personen Welke kenmerken hebben de kankerpatiënten gemeen Het opsporen van zulke factoren en gemeenschappelijke kenmerken is een typisch correlatie-onderzoek EEN MACHINE DIE VERSCHILLENDE om het wetenschappelijk speur werk te richten. Het gaat hier om bundeling van de gezamenlijke ervaringen van onderzoekers". Dit vertelt dr. M. G. Neurdenburg, bestuurslid van de landelijke orga nisatie voor de kankerbestrijding, bij ons bezoek aan het elektronische rekencentrum van de firma Buil Nederland, dat welwillend ter beschikking werd gesteld voor de kankerbestrijding. HANDELINGEN TEGELIJK KAN UIT VOEREN EN 2000 OPTELLINGEN PER SECONDE MAAKT BIJ HET kankervraagstuk is het eigen lijk zoeken naar een speld in een hooi berg. „Voor de doorlichting van zo'n hooiberg zijn machines als van het re kencentrum het aangewezen hulpmiddel gaat de medicus voort Het blijkt, dat men met deze machines in staat zal zijn tot misschien verrassen de conclusies te komen, waar het het kankeronderzoek betreft. De beschikbare gegevens, met alle biezonderheden per patiënt, worden op ponskaarten gezet en de machines zullen al deze miljoenen gegevens met een ongelooflijke snelheid verwerken en de uitkomsten mededelen. Zo is het mogelijk te constateren hoe groot het percentage is van kankerpa tiënten, die aan een bepaalde ziekte heb ben geleden, of een bepaalde afwijking vertoonden en wat al niet meer. De uitkomsten kunnen verrassend zijn en misschien kan Nederland hierdoor een interessante bijdrage leveren aan het we reldkankeronderzoek. De firma Buil Ne derland, eigenaresse van de apparatuur heeft deze belangeloos ter beschikking gesteld voor dit belangrijke werk. De geheimzinnige robot DE RUIMTE waar deze machinerie i« opgesteld, is niet zo groot als men zou verwachten. In een betrekkelijk beschei den afdeling bevindt zich de apparatuur, die bestaat uit de kern van de instal latie, een elektronische rekenmachine, uitgerust met een trommelgeheugen, waarin tijdelijk 200.000 decimale cijfers kunnen worden opgeborgen. De reken machine kan 2000 optellingen per secon de uitvoeren en de snelheid van werken ligt dus in duizendsten van seconden. De elektronische rekenmachine is gekop peld aan een tabelleermachine. Deze ma chine is in staat om uitgerekende resul taten en bijbehorende tekst met een snel heid van niet minder dan 9000 regels van elk meer dan 100 letter- of cijfertekens per uur af te drukken. Deze afdruksnel- heid behoort tot de snelste ter wereld. De aan de tabelleermachine gekoppelde totaalkaarten-ponsmachine is in staat om zonder tijdverlies, op hetzelfde mo ment dus, waarop de gegevens worden afgedrukt, deze vast te leggen in pons kaarten, zodat deze resultaten voor een volgende serie van berekeningen gemak kelijk kunnen worden verwerkt. Zo ver richt de rekenmachine verschillende werkzaamheden tegelijk en levert dt wonderlijkste resultaten. V/at is mogelijk WIJ speelden een bekend spelletje tegen de machine en trachtten met een witte schijf door een zwarte opstelling te drin gen, die door de machine werd bestuurd. Na elke zet met de witte schijf vertelde üe machine feilloos wat zwart moest zet ten en we kwamen er niet door. Dit was slechts een aardigheidje, maar de ma chine is tot serieuzer werk in staat. Als voorbeeld nemen we de berekening van het loon. Het trommelgeheugen krijgt een gehele loonbelastingtabel te slikken, de inhou dingspercentages, de toeslagbedragen, de huurcompensatie enz. Bij een gegeven uurtarief en het aantal gewerkte uren is dan de opdracht aan de machine om tot het belastbare loon te komen, het netto uit te betalen loon te berekenen en de loonslip uit te schrijven. Zet men de machine in werking dan worden er niet minder dan 9000 werk nemers per uur afgewerkt! Zo kan deze apparatuur de dolste berekeningen uit voeren, met een snelheid die verbluffend is. Een ingewikkeld cijferwerk, waar tientallen cijferaars een enorm aantal uren voor nodig hebben, doet de machine in een handomdraai. Testvlucht in cijferland DEZE apparatuur van Buil Nederland wordt eigenlijk in dienst gesteld van de massa. Want kan de landelijke organi satie voor kankeronderzoek er zonder kosten gebruik van maken, ook anderen kunnen, wel is waar tegen vergoeding, gebruik maken van dit rekencentrum. De mogelijkheden van een dergelijke elektronische robot zijn bijna oneindig- In Frankrijk wordt vrijwel elk nieuw type vliegtuig op zo'n machine proefge- vlogen. Geen vliegenier behoeft zijn le ven te wagen met een nieuw type toe stel, waarvan men weinig weet. Het vliegtuig wordt al proefgevlogen op de machine, voordat er een snipper van het prototype is gemaakt. Wat is het geval? Alle gegevens van het ontwerp op papier worden in het ge heugen van de machine gestopt en nu gaat men vliegen. Alle denkbare omstan digheden worden op het vliegtuig gepro beerd. Enorme druk op vleugels en romp, verschrikkelijke trillingen, grote tempe ratuurschommelingen en wat al niet meer. Feilloos rekent de machine alles in minder dan geen tijd uit en geeft de resultaten zelfs in geschreven tekst. Bij die vleugelbelasting zou bijvoorbeeld een vleugel afknapptn, die trillingen ziin niet meer te verdragen enzovoort. De zwakke plekken ZO WEET MEN, nog voordat men gaat bouwen, waar de zwakke plekken schui len in het ontwerp en men kan verbete ringen aanbrengen. Voorts zijn dergelijke machines zeer ge schikt voor enorm ingewikkelde bereke ningen, zoals voor sterkteberekeningen van beton- en staalconstructies in de moderne architectuur, voor berekeningen in de scheepsbouw, tandwielkasten, zweefbanen, wiskundige berekeningen voor levensverzekeringmaatschappijen enzovoort. Het is een zeer interessant centrum dat Buil Nederland in Amsterdam heeft in gericht, een centrum waarvan dankbaar gebruik zal worden gemaakt en wel in het biezonder voor het kankeronderzoek. Weer een bewijs hoe de moderne tech nische vindingen gebruikt kunnen wor den voor het welzijn der mensheid. (Nadruk verboden) Een kijkje In het inwendige van het geheugen van de elektronische robot. insectendodende lamp VRAGEN AAN DE MINISTER. De aanpassing van de beveiliging van Nederlands Nieuw-Guinea. Het lid der Tweede Kamer de heer Bakker heeft aan de mi nisters van Oorlog en van Za ken overzee de volgende vragen schriftelijk gesteld 1. Is het bericht van 30 juni j.l., dat luidt: „De regering heeft besloten enige aanvullen de maatregelen te treffen voor de aanpassing van de beveili ging van Nederlands Nieuw- Guinea aan de nieuwe verhou dingen en technische ontwikke ling. Een beperkt aantal man schappen van de Koninklijke landmacht zal naar Nederlands Nieuw-Guinea worden uitge zonden", van de regering af komstig? 2. Welke zijn de „nieuwe verhoudingen", waaraan de be veiliging van Nederlands Nieuw- Guinea" moet worden aange past? 3. Welke is de „technische ontwikkeling", waarvoor dit zou gelden? 4. Houdt een en ander in, dat op Nieuw-Guinea atoomwa pens en/of raketten zullen wor den gepaatst? 5. Wat voor onderdelen van de landmacht bedoelt de me dedeling? 6. Vallen onder deze man schappen van de landmacht ook dienstplichtigen? 7. Is de minister in het al gemeen niet van mening, dat uiterst beknopte en cryptische mededelingen ais de hierbe- doelde weinig dienstig zijn om het publiek een beeld van ge troffen maatregelen te geven? BINNENKORT EEN FRANSE ATOOMPROEF Het Britse conservatieve blad „Daily Mail" meent te weten, dat Frankrijk binnen twee weken een atoombom zal beproeven in de omgeving van Colomb-Bechar in de Sahara. Het zou een kleine bom zijn met slechts negen kilo gram plutonium. De Fransen zijn evenwel niet zeker van hun proefneming, al dus het blad, doch zij durven geen Amerikaanse hulp te vragen. Het blad merkt op, dat Weste lijke deskundigen vrezen dat het Franse voorbeeld spoedig ge volgd kan worden door Israël en Zweden, waardoor het gevaar van besmetting van de atmosfeer met radio-actieve afvalstoffen aanzienlijk groter zou ku inen worden. Voorts meent de „Daily Mail" te weten, dat Duitse des kundigen aan de ontwikkeling van de Franse bom hebben mee gewerkt en bijgevolg kostbare ervaring op dit gebied opdoen. Doodstraf voor vrouw in Algerië. Een militaire rechtbank in Al giers heeft dinsdag een Moham medaanse vrouw van 22 jaar ter dood veroordeeld. Zij werd be schuldigd van het leggen van een bom in een café te Algiers in januari van het vorig jaar. Kritiek van de „Borda" op Gomulka Het Zuidslavische blad „Bor- ba" heeft de aanval van de Poolse communistenleider Go mulka op Zuid-Slavië woensdag onlogisch genoemd. Volgens de „Borba" is Gomulka, die zater dag kritiek op Zuid-Slavië oefende, gedwongen dit te doen. Dit was de eerste maal. dat in de Zuidslavische pers kritiek op Gomulka is geoefend sedert deze twee jaar geleden aan de macht kwam. Het desbetreffende artikel verscheen zeven dagen na een soort bestand, waarin er geen kritiek in de Zuidslavische pers op de Sowjet-Unie en haar bondgenoten was verschenen. Volgens de „Borba" is de huidige houding van Zuid-Sla vië niet anders dan die in 1948, toen Tito uit de kominform werd gestoten. Politieke waarnemers hebben opgemerkt, dat de toon van het artikel gematigd was en dat er behalve verwerping van de be schuldigingen van Gomulka geen tegenaanvallen in voor kwamen, zoals gewoonlijk is in Zuidslavische bladen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5