UIT DE PROVINCIE BI De geluidsmuur Gemeenteraad van Zuidzande Verdeling Zeeuwse kollekte 1957 Beursoverzicht Flatbewoners boos op melkboeren Strijd on' DE VRIJE ZEEUW Donderdag 3 juli 1958 AXEL. HULST SAS VAN GENT SLUIS. SLUISKIL. TELEVISIETOESTEL VOOR „AVONDRUST" TE HOEK VRAAG VOOR INTERNATIONALE FONDSEN Beursindices Nabeurskoersen Bondsrepubliek wenst viermogendhedencommissie voor Duitsland GEEN STAATSGREEP IN JORDANIË HERBENOEMING BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit zijn herbenoemd als burgemeester van Biervliet de heer A. P. Kostense, en als burgemeester van Koudekerke de heer J. L. Dregmans. ULO-EXAMENS. Bij de te Goes gehouden ULO- examens slaagden voor het B-cH- ploma J. Rentier te Oostburg, G. M. Verhelst te Zaamslag en inej. ,C. Verlinde te Terneuzen. BENOEMING LEDEN VAN GEDEPUTEERDE STATEN De Provinciale Staten van Zee land hebben gistermorgen alle leden van Ged. Staten herkozen. Dit zijn de heren: C. Philipse (C. H.), mr dr A. J. J. M. Mes (K.V.P.), A. Schout (A.R.), mr A. J. van der Weel (P. v. d. A.l, ir G. P. M. Dikötter (K.V.P.) M. J. van Poelje (P. v. d. A.l. De heer A. H. S. Stemerding (Chr.-Hist.), die buitengewoon iid der Staten was, werd niet herko zen. In zijn plaats werd na drie stemmingen mr J. F. G. Schlin- gemann van de V.V.D. aangewe zen. Vóór de aanvang der verkiezin gen verklaarde de heer Stemer- cting namens zijn tractie, het on juist te vinden, dat de K.V.P., die negen zetels heeft in de Provin ciate Staten, twee gedeputeerden zetels bezet. De K.v.P. heeft hier door, naar de mening van deze spreker, een grotere invloed dan haar rechtens toekomt. De heer L. P. van Oorschot (P. v. d. A.) stelde dat de positie van de KVP-candidaat de heer Dikötter in strijd was met de geest van de Provinciale wet, daar hij directeur is van een N.V., waarvan alle aandelen in handen zijn der Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Toch wilde zijn frac tie voor de komende vier jaren deze kandidatuur nog wel steu nen. De VVD stelde zich bij monde van de heer Schlingemann achter de bezwaren van de heren Ste merding en Van Oorschot en maakte bekend, haar stem niet op de heer Dikötter te zullen uit brengen. De nota van Gedeputeerde Staten over de besprekingen met minister Algera ten aan zien van de veertarieven over de Westerschelde werd na langdurige bespreking op voor stel van het college naar de af delingen verwezen. De gehele 1vVP-tractie en drie van de vier VVD-leden wilden de nota on middellijk in liet openbaar be handeld hebben. Bij de stem ming stelden de Staten zich met 28 tegen 11 stemmen ach- ter het voorstel van G. S. Op 30 juli a.s. zullen de Staten weuerom in openbare vergade ring bijeenkomen. Rit ouden van dagen. Het comité dat zich belast met de traditionele rit voor de ouden van dagen had het weer voor el kaar en te 8 uur 's morgens werd dinsdag met 2 grote bussen ge start voor een rit van niet min- uer dan 250 km. Voorop reed in zijn auto burge meester Van Oeveren, die nim mer op dit festijn van de bejaar den ontbreekt, te Kapeileurug het land van Waes in. Om 10 uur arriveerde het gezelschap via St. N iklaas, Harnme, Denuermonde en Aalst te Ninave. In deze Oost-Vlaamse textiel stad werd in hotel „Cambrinus" de koffie gebruikt en heeft men een uurtje vertoefd. Om elf uur werd weer gestart en reed men door de z.g. Vlaamse Ardennen naar Ronse, na onder weg even gepauzeerd te hebben om te genieten van het prachtige panorama. Te Ronse stond in het lokaal „St. Sebastiaan" een dampend middagmaal gereed, dat zich uit stekend liet smaken. Tijdens het eten werden door de oudjes tal van leuke herinne ringen opgehaald en het was te bemerken, dat zij in alle opzich ten genoten. Na een verblijf van twee uur reed men via Kwaremont, Kort- rijk en Brugge naar Sluis waar in hotel „De Korenbeurs" het lunchpakket werd aangesproken. Na wat gewandeld te hebben in de herbouwde stad van Jantje van Sluis arriveerde men rond 8 uur des avonds aan het eindpunt in „Het Centrum" waar naar ge bruik de afscheidskoffie werd aangeboden. Hoewel het laatste traject in een flinke regenbui werd afge andere jaren, de behouden thuis komst met marsmuziek te be groeten. ULO-examen. Bij de te Goes gehouden ULO- examens slaagde voor diploma B Wim Francke, alhier. Ongewenst bezoek. Gisteravond omstreeks kwart vóór acht werd onze gemeente verrast aoor de binnenkomst van niet minder dan 8 wagens met een zigeunerbevolking, die in de omgeving van Nieuw Namen op Zeeuws-viaamse bodem waren gekomen. De Marechaussee nam het hele gezelschap onder haar hoede tot omstreeks half tien de karavaan met een jeep van de Kon. Mare chaussee voorop, een motor van de Rijkspolitie middenin en een motor met zijspan van de Rijks politie acuter de laatste zigeuner wagen in de richting van Clinge grenswaarts reed om de onwel kome bezoekers wederom over de grens te lozen. Oi dit gelukken zal, is wel aan twijfel onderhevig, want de Bel gische grenswacht, die vermoede lijk ons dit koopje lapte, zal wel naar alle grensposten en surveil lerende uouaniers hebben ge seind: „Weest op uw hoede" en daar een karavaan van 8 woon wagens niet zo maar ongemerkt de grens zal naderen, wanneer, terecht verwacht kan worden dat het hele gezelschap als onge wenst bezoek zal worden terug gewezen, zal het voor de Neder landse grensbewakers een hele toer zijn om alles weer over de grens te werken. Benoeming onderwijzer Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer J. Barten naar de R.K. Ulo school te Steenbergen, is met ingang van 1 september a.s. be noemd tot onderwijzer aan ue R.K. jongensschool alhier, de legd, deed zulks de stemming niet heer a. Maas, thans onderwijzer rlii minci n o fhl'Oi 1 L- 1 de minste afbreuk. Allen waren weer vol lof over het initiatief van het organise rend comité en men was voldaan over het mooie uitstapje. Ook de begeleidend comité leden waren voldaan door de we tenschap iets te hebben kunnen doen voor onze bejaarden, die wederkerig hun dankbaarheid over de prachtige rit luide ver kondigden. Vanwege de stromende regen was het voor de muziekgezel schappen niet mogelijk om, zoals Tn de vergadering van de raad, die maandagavond werd gehou den, sprak uurgemeester H. P. Everwijn woorden van afscheid tot de neren H. Goedegebuur en Iz. van Cruijningen, die beiden niet in de nieuwe raad zullen te rugkeren. De heer Goedegebuur kwam 3 augustus 1945 in ue tijueiijke ge meenteraad als lid van de P. v. d. A. en na ook in 1946 en 1953 als raadslid te zijn gekozen, werd hij per 1 september 1953 benoemd tot wethouder als opvolger van de heer A. A. Verbuijt. De heer Van Cruijningen kwam 3 september 1946 in de gemeente raad voor Gemeentebelangen. De burgemeester bracht beide heren dank voor de grote mate van samenwerking, zowel in het belang van de eigen gemeente alsooir van de streek. Spreker .wees er op, dat de afgelopen ja ren in de geschiedenis van Zuid zande jaren zijn geweest waarin veel belangrijke belissingen zijn moeten vallen, omdat het de peri ode van opbouw van onze zo deerlijk door oorlogsgeweld geha vende gemeente is geweest. De burgemeester zeide, dat de schei- COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van woensdag 2 juli. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 3ƒ3,50. Per stuk: Bloemkool A II 2438 ct, B II 11—31 ct, afw. 10—23 ct; Groene komkommers C 3033 ct; Witte komkommers B 3133 ct, C 27—28 ct. Per bos: Selderij 1618 ct; Peen I 36 ct, II 15—32 ct; Kroten 3—7 ct; Uien 816 ct. Per kg: Andijvie 1922 ct; Prin- cessebonen ƒ1,30ƒ1,39; Saxa ƒ1 1,08; Tuinbonen 1921 ct; Kro ten 4%6 ct; Rode kool 1011 ct; Spitskool 5—8 ct; Doperwten 49—55 ct; Peulen ƒ1,10—ƒ1,16; Savoye kool 511 ct; Rabarber 15 19 ct; Tomaten A 7981 ct, B 84—87 ct, C 70—74 ct, CC 50—54 ct. AARDAPPELEN. Per kg: Eerstelingen bonken 25 —27 ct, I 15—25 ct. II 10—18 ct, kriel 39 ct; Dorée I 19 ct, II 17 ct. FRUIT. Per doosje: Aardbeien Climax I 32—42 ct, II 26—36 ct, afw. 24 ct; Regina I 34—38 ct, II 25—31 ct; Frühernte I 33 ct; Yden II 2829 ct; Madame Moutot I 2936 ct, II 26—33 ct; Sagana I 3336 ct, II 2431 ct; Talisman I 39 ct; Fram boosaardbei I 32 ct, II 24 ct; Rode bessen I 3240 ct, II 2535 ct; Frambozen 28—34 ct. Per kg: Aardbtien II 62—84 ct, »fw. 4466 ct; Rode bessen ƒ0,91 -/ 1.40. dende raadsleden met een gerust hart mogen terugzien op datgene waaraan zij hun stemmen in de tijd van het raadslidmaatschap hebben gegeven. Namens de andere raadsleden werd het woord gevoerd door wethouder A. Luteijn, terwijl ver volgens de heren Van Cruijnin gen en Goedegebuur dank brach ten voo-' de hun toegesproken woorden. Verder werd jn deze vergade ring besloten aan de heer Th. A. Pijcke voor zijn woning Sluisse- straat M 33 een premie voor wo ningverbetering toe te kennen. Aahaesie werd betuigd aan de moties van de gemeenteraden van 's Heerenhoek en Terneuzen betreffende de vrije veren. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden werden onderzocht en in orde bevonden, waarna werd besloten tot toela ting van de heren I. Cappon, J. A. van Houte, Iz. de Hullu, P. de Hullu, A. Luteijn, J. Risseeuw en A. P. de Veij. Het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel zal over het 2e halfjaar 1958 een uit kering-ineens ontvangen i.v.m. de compensatie voor huurverhoging terwijl voorts een nieuwe bezoi- digings-verordening voor het secretarie-personeel werd vastge steld. Bij het in de vorige raadsverga dering genomen besluit tot ver bouw van de kleuterschool werd gerekend, dat over enkele jaren een nieuwe school zou kunnen worden gebouwd. In verband met het kleine aantal leerlingen zal hiervan voorlopig echter geen sprake zijn, waarom B. en W. tnans met een nieuw voorstel be treffende verbouwing van het huidige gebouw kwamen. Na uitvoerige toelichting van dit plan door de voorzitter be sloot de raad het benodigde cre- diet beschikbaar te stellen. Ook besloot de raad over te gaan tot aankoop van een sirene ten behoeve van de alarmering van de brandweer. Breedvoerig werd gesproken over uit te voeren onderhouds werken aan de toren der Nederl. Herv. kerk. Over de toestand waarin deze toren zich bevindt is advies uitgebracht door het bu reau Oostendorp uit Ams.erdam voor onderhoud van kerktorens en schoorstenen. Besloten werd om de kerkvoog dij der Ned. Herv. Gemeente te verzoeken aan genoemd bureau het onderhoudswerk aan de toren op te dragen en in de kosten hier van, die ca 4500 zullen bedra gen, een subsidie te verlenen aan de kerkvoogdij van 80 procent der kosten. Tenslotte besloot de raad nog tot vaststelling van de eindwijzi- ging der begroting 1957 en tot Wijziging van de begroting voor 1958. aan de R.K. school te Axel. Afscheid bij de bridgeclub. In hotel Sanders—de Paauw werd door'de bridgeclub „Sluis" afscheid genomen van de heer en mevrouw Sanders, die dezer da gen hun van ouds bekend hotel plaats vond. Dit geschiedde bij monde van mevr. W. Luteijn, penningmees- teresse van de club, die ter gele genheid hiervan aan mevr. San ders en familie een fraaie bloe menmand aanbood. Een zelfde mand bood zij ook aan aan de heer en mevr. Ph. Thomaes— Aers, die het echtpaar Sanders zullen opvolgen. Zij sprak de hoop uit dat de bridgeclub op de zelfde aangename wijze zou kun nen bijeenkomen als tot dusver. Rijtoer Ouden van Dagen. De ouden van dagen uit Sluis maakten hun jaarlijkse tocht met een vijftigtal luxe auto's en een bus van de S.B.M., waarin de bewoners van „Rozenoord" had den plaats genomen. Van Sluis ging de tocht eerst naar Loppen, waar in de bos- en waterrijke omgeving een verversing werd aangebouen. Daarna ging het dwars door het Belgische West- Vlaanderen naar de kust en arri veerde men tenslotte in Knokke, waar, zoals gewoonlijk, in één van de vele Ciska's de wafels werden gebruikt. In Sluis stond het muziekgezelschap „Apollo" opgesteld, samen met de jeugd drumband „De Jantjes" en werd een muzikale wandeling door Sluis gemaakt. Op de muziektent op de Markt spraken burgemees ter P. F. van Hooiegem en de voorzitter van het reiscomité, de heer J. de Klerk, woorden van dank voor de uitstekende organi satie, in het bijzonder voor de vele voorbereidende werkzaam heden verricht door de heer A. A. J. van Beijsterveldt. Gesiaagde schoolreis. Na van ouderzijde de laatste dag instructies in ontvagst te hebben genomen, verliet dinsdag morgen een bus met vrolijk zin gende knapen Sluiskil richting Perkpoldernaven. Het waren de leerlingen van de twee hoogste klassen der Antoniusscnool. Bij de zo lel betwiste ferry aangeko men klonk de jelkreet van het jaar: „Wij eisen vrije veren" uit vele monden. Een kleinzoon van de heer Colsen was weldra in felle discussie met het dekperso neel, doch nauwelijks van de boot was Rotterdam het gesprek van de schooljeugd, want dit was het einddoel, alwaar men na een doortocht in de voettun nel genoot van een Spido-rond- vaart en een bezoek aan Blijdorp. Tussentijds werd de nodige prikellimonade, zure bommen en nog afgewisseld door zuurdere zuurtjes in combinatie met olie nootjes, naar binnengewerkt. De speeltuin-attributen van Blijdorp werd weinig rust gela- teft. De zon was er mede oorzaak van, dat de financiële welstand van de scholieren aldra vermin- derde en menig onbeheerd staan- de waterleidingkraan kon amper de jeugd verzadigen. Plaats genomen in de bus werd met veel minder rumoer dan bij de aanvang des morgens de te rugreis aanvaard. Te ongeveer halt tien Sluiskil naderend, werd nog even alle schoolmannenmoed bij elkaar ge raapt en werd het dagtripje met een gezamenlijk „wij gaan nog niet huis" besloten, doch dit lied was in tegenstelling met de wer kelijkheid, want zeer spoedig was de hele „mikmak" al in dromen land om dit uitstapje nog eens te beleven. Tijdens een bijeenkomst ten kantore van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk, heelt de aanwijzing plaats gevonden van de bejaar dentehuizen, die een televisie toestel ten geschenke zullen ont vangen. Zoais liekend werd in oktober 1957 geld ingezameld met het doel een aantal bejaardentehui zen in liet bezit te kunnen stellen van een televisietoestel. Voor deze oijeenkomst, die on der leiding stond van het lid der Gedeputeerde Staten van Zee land, tevens vice-voorzitter van de Stichting Zeeland, de heer A. Schout, was het Provinciaal Be stuur van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening in Zeeland mede uitge nodigd. De aanwijzing der tehuizen ge schiedde door het lot. De vice- presidente van bovengenoemde federatie mevrouw J. A. Israël Maas, die de presidente mevrouw S. A. de CasembrootBsse v. d. Feltz in deze verving, werd door de heer Schout verzocht om 6 maal een lot te willen trekken. De loten waren n.l. vooraf per district gerangschikt om te voor komen, dat alle of het merendeel der te verloten toestellen en één district terecht zouden komen. De gelukkige winnaars waren ditmaal: Schouwen-Duiveland (Cornelia Ondanks de teleurstellende houding van Wallstreet wist het Damrak het klaar te spelen om de goede technische onder toon van de markt te handha ven. Wel was de stemming niet zo vast als dinsdag, maar ook gisteren deden kopers zich weer gelden zodat de koersen merendeels omhoog gingen. Voor een belangrijk deel was het hier wederom het buiten land dat opereerde, maar voor een ander deel was ook het be leggend publiek belanghebben de. Alleen de stemming voor Koninklijke viel een beetje te gen. Het hoofdfonds richtte zich vrijwel geheel naar Wallstreet hetgeen betekende dat het ho gere niveau van dinsdag met moeite gehandhaafd bleef. Des ondanks was Koninklijke per saldo dan toch nog ƒ3.50 bo ven het niveau van maandag. Philips trok belangstelling door Amerikaanse aankopen jvaardoor het lampenfonds de 300 benaderde. De gehele mid dag werd in de Philipshoek be hoorlijk gehandeld. Men kreeg de indruk dat er een vrij drukke affaire gaande was. Hetzelfde gold v oor A.K.U., die meest voor binnenlandse rekening werden aangekocht. Het rayon fonds kwam dientengevolge op 196, vergeleken met maandag een koerswinst van 8 pet. Ook Unilever was vast en over schreed de 360. De koerswinsten bleven ook later goed gehand haafd, inclusief die voor KLM. Het vliegtuigpapier maakte een behoorlijk herstel en kwam op 196, vergeleken met maandag een koerswinst van 8 pet. Ook Unilever was vast en over schreed de 360. De koerswinsten bleven ook later goed gehand haafd, inclusief die voor KLM. Het vliegtuigpapier maakte een behoorlijk herstel en kwam op ƒ104. In de cultuurhoek waren Deli weer actief. Er werd een nieuwe koersstijging geregi streerd die tot 117 ging. Senem- bah daarentegen was iets in Naar de Engelse film „The Sound Banier" door C. BAUER 38) Nadruk verboden. Maar angstig-nauwlettend de instructies volgend die Fletcher hem honderden malen had in gepompt. Hij zat daar, eenzaam op een hoogte van een paar honderd meter en hij wist dat de enige mogelijkheid om ooit weer veilig op de grond te ko men lag in het zo nauwkeurig mogelijk doen van wat Fletcher hem geleerd had. Eén verkeerde handeling zou het einde bete kenen. In dat kleine voortron- kende vliegtuigje, een nietige vlek tegen de wijde hemel, wise ik een eenzame jongen, vech tend tegen ue paniek die hij diep in zich voelde. Een grim mig gevecht, want er waren niet veel uitslagen mogelijk. Chris ging nu de tweede bocht in. Ik zag de spanning groeien op Fletcher's gezicht, langzaam meedraaiend met de bewegin gen van het vliegtuig. Maar het ging nu beter dan de eerste keer. „Mooi zo", hoorde ik Tony mompelen. Ook J.R. bromde goedkeurend. Weer was het een ogenblik stil. Op de achtergrond was steeds het lawaai van de motoren die op de proefbanken stonden te draaien, het verre opklinken van stemmen en an dere geluiden. Maar voor ons was het of het vriendelijk mo torgeronk van de Tiger Moth het enige geluid in een grote stilte was. Chris kwam nu bin nen voor de landing. Hij ver loor snel hoogte. Fletcher trok zwaar aan zijn sigaret. „Heeft hij dan in die veertien uur he lemaal niets geleerd", mompel de J.R. ontsteld. „Hij komt veel te hecg invliegeTi", zei Tony ongerust. We waren nu alle maal van onze zitplaatsen ge gleden en stonden in spanning toe te kijken. Susan en ik wa ren de enigen, die niet precies wisten wat er gebeurde, maar we werden meegesleept door de intense spanning, die uit de houding der anderen sprak. Ik zag hoe de Tiger Moth op een hoogte van ongeveer tien meter door bleef vliegen. Toen ge beurde alles zo snel dat ik het mij niet meer precies kan her inneren. Ik keek even opzij naar Fletcher, die zijn mond opende alsof hij iets wilde zeggen, zijn ogen starend naar het kleine toestel. Hij deed een stap naar voren. Het volgende ogenblik zag ik de Tiger Moth voorover duiken. Susan gilde. Tony en Fletcher begonnen onmiddellijk te rennen. Ik bleef even ver lamd van schrik staan en zag hoe het toestel zich langzaam in elkaar wentelde als een reactie. HVA en Amsterdam Rubber wisten zich goed te handhaven. Voor scheepvaart was de belangstelling gering. Alleen Nievelt liet een goed prijshoudende stemming zien. De andere soorten waren vrij wel verwaarloosd, inclusief KPM. Overigens had de markt weinig spectaculairs. Neder landse staatsfondsen waren on veranderd en lusteloos, woning bouwlening en rentespaarbrie- ven bleven op het vorige ni veau. Vandaag begint de han del in de 4% pet lening Bank van Nederlandsche Gemeenten, geëmitteerd tegen 98%. Men hoorde gisteren een advieskoers van 100 a 101. Prolongatie 3'/2 procent. 30/6 1/7 2/7 Int. concerns 283.14 289.06 289.74 Industrie 144.89 145.44 145.70 Scheepvaart 135.07 136.14 137.00 Banken 120.76 121.25 121.41 Ind. fondsen 87.34 87.43 87.80 Algemeen 199.67 202.72 203.23 Kon. Olie: 170.80—173-50 (171.40) Unilevet: 358','2—361 (358%) Philips: 299%—299% (299 la AKU 198—199V2 ged. en laten (197) Deli Mij: 120—126 (118.75) Senembah: 89—90 (87) Conc. Philips: 128% (1277/s) DUOPASSAGIERE VERONGELUKT Woensdagavond omstreeks zes uur is op de Putterstraatweg, na bij huize „Salenstein" in Nijkerk een militaire auto, afkomstig uit Ermelo in de richting Putten rij dend uit de bocht gevlogen en in gereden op een motorrijder, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De motorrijder, de 27- jarige H. F. werkzaam in Em- meloord moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden ge bracht. Zijn duopassagiere werd op slag gedood. groot, vreemd dier dat zich te slapen legt. Een krakende slag en vrijwel gelijktijdig het loeien van een sirene. Ik begon ach ter Tony en Fletcher aan te rennen. „Hier blijven", hoorde ik de zware stem van J.R. ach ter mij schreeuwen. Ik keek om en aarzelde even. Toen zag ik dat hij het tegen Susan had die mij volgde, het gezicht ver trokken van ontzetting. J.R. greep haar bij de arm en liet haar niet gaan, hoewel zij wor stelde om zich los te rukken. Ik draaide mij om en begon weer te lopen. Tony en Fletcher wa ren nu al op de helft van de afstand die ons scheidde van het wrak. Links van mij kwam een rode brandweerauto in een razende vaart over het veld rijden, daarachter een ambu lancewagen. Zij waren geen vijftig meter meer van het neergestorte vliegtuig verwij derd toen er een felle vlam uit opschoot. Vóór mij minderden Fletcher en Tony hun vaart. Ik zag hoe Fletcher zich tot Tony keerde en een moedeloos gebaar met zijn handen maakte. Ik draaide mij om, trillend over mijn hele lichaam, en be gon terug te lopen naar de plaats waar J. R. en Susan ston den. Ik was bang om langer naar dat helse vuur te kijken, maar het loeien van de sirene volgde mij nog lang. Er was een klein, vriendelijk kerkhof en een geestelijke die de oude woorden sprak, woor den die we in het dagelijks le- Stiehting, Zierikzce); Zuid-Beve land (Vredelust, Yersekei; Wal cheren (Godshuis, Veere); West- Zeeuws-Vlaanderen (St. Antho- nius, Oostburg); Oost Zeeuws- Vlaanderen (St. Antoniusgesticht Hontenisse)Oost Zeeuws- Vlaanderen (Avondrust, Hoek). Tholen en Noord-Beveland na men dit keer niet aan de loting deel, omdat deze eilanden vorig jaar reeds (geheel of gedeelte lijk) een televisietoestel uit het televisie-tonds hadden ontvan gen. Nadat dus ieder der vijf districten een televisietoestel was toegewezen werd het zesde toe stel eveneens door loting aan Oost Zeeuws-Viaanderen toege wezen en wel aan Avondrust te Hoek. Bovendien werden twee be jaardentehuizen n.l. Het Oude Mannen- en Vrouwenhuis en St. Willibrord, beiden te Middelburg, verblijd met een aanvulling op 't zelf reeds t-b.v. een televisietoe stel bijeengebrachte bedrag. Het De Westduitse Bondsdag heeft zich woensdagochtend, tijdens een debat over de buitenlandse politiek, uitgesproken voor vor ming van een vier-mogendheden- commissie die zich uitsluitend met de kwestie van de Duitse hereniging moet bezighouden. In deze speciale werkgroep zouden plaatsvervangende minis ters van Buitenlandse Zaken of ambassadeurs van de Ver. Sta len, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie zitting moeten heb ben, aldus een resolutie die een stemmig is aangenomen. Het voorstel voor deze resolu tie was in maart reeds door de Vrije Democraten gedaan. Later hebben de Christen-Democraten en de socialisten zich bij dit denk- oeeiu aangesloten. Een officiële Jordaanse woord voerder heeft woensdag in Am man berichten tegengesproken, volgens welke een aantal Jor daanse officieren een staatsgreep neeft willen plegen. Kranten in ca.ro en Beiroet hadden dit dinsdag gemeld en verklaard, dat een aantal officie ren was gearresteerd De woord voerder zei woensdag evenwel, dat het leger volledig trouw is aan koning Hoessein. DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN Tijdens een onweer in de ge meente Beilen is gistermiddag de 42-jarige Willem Boer, terwijl hij aan het grasmaaien was, door de bliksem getroffen en onmiddel lijk gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. Oude Mannen- en Vrouwenhuis zal ƒ600 en St. Willibrord ƒ200 ontvangen. Dit ter ondersteuning van het ten deze ontwikkelde eigen initiatief. Het nu nog fes- terende bedrag van 563,93 zal eveneens gebruikt worden ten behoeve van een eventuele aan vulling van een reeds bijeenge bracht bedrag. De t.z.t. uit te rei ken toestellen zullen z.g. streek- ontvangers met een beeldbuis van 53 cm zijn. Ten slotte volgt hier de kollek- te-opbrengst 1957: Bruto-opbrengst Kosten Netto opbrengst 10 9t .Prins Bernhard- fonds 1060,66 20 c/r Plaatselijke Commissies ƒ2121,33 10-952.62 345,98 10.606,64 3.181,99 Beschikbaar t.v.-londs 7.424,65 Televisiefonds: Zeeuwse kollekte '56 132,41 Zeeuwse kollekte '57 7.424,65 Andere inkomsten 406,87 Totaal 7.963,93 6 Streekontvangers 6.600, St. Willibrord, M'burg 200,— Oude Mannen- en Vrouwenhuis, M'burg 600,— Reserve 563,93. 7.400,- ALGEMEEN LANDBOUW PRIJSINDEXCIJFER LAGER DOOR STERKE VERLAGING ADVIESPRIJS VOOR MELK. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcij fer (basis 1949/1950—1952/1953 100) in mei 96 tegen 104 in april en 103 in mei 1957. Het groepsindexcijer voor de akkerbouwprodukten liep op van 123 tot 126 hoofdzakelijk als ge volg van de hogere prijzen voor aardappelen. In mei 1957 bedroeg het 108. Met ingang van 27 april 1958 werden de inleveringsprijzen voor boter en kaas drastisch ver laagd. Deze maatregel had tot gevolg een sterke verlaging van de adviesprijs voor melk. Het in dexcijfer dat op deze adviesprijs is gebaseerd daalde dan ook van 91 tot 69, welke daling natuur lijk mede van invloed was op het groepsindexcijfer voor de veehouderijproduktenl Het liep terug van 98 tot 88. Vergeleken met mei 1957 (1027 ligt 'hét groepsindexcijfer 14 punten lage? Ingaande 1 mei 1958 werd bij de lonen in de landbouw de werkclassificatie ingevoerd. On der invloed hiervan liep het totaal der kostenfactoren op van 131 tot 136. Ten opzichte van mei 1957 (127) ligt het thans 9 pun ten hoger. Onder de flatbewoners te Zwolle heerst grote ontstemming over het feit dat de melkhande laren hebben besloten, hun arti kelen na de vakantieperiode in flatgebouwen niet meer aan de huisdeur af te leveren. De melk handelaren betogen dat het voor de melkboeren, die zich door de sanering een wijk met flatgebo i- wen zagen toegewezen, niet doen lijk meer is dagelijks de vele trappen te beklimmen. Enkele flatbewoners, die alle wijken van de stad vertegenwoordigen, heb ben een comité gevormd dat ven schuwen omdat we ze te pathetisch vinden maar die onder bepaalde omstandigheden een ontroerende diepte blijken te bezitten. Er waren ook wat bloemen, door mannenhanden onwennig gestrooid in dat open graf. Er was het geruis van de bomen in de voorjaarswind als enige begeleiding van die en kele zachte woorden. En er wa ren de wolken langs de grijze regenlucht, waarnaar ik opkeek en dacht aan Susan. Zij was niet meegegaan. Om het graf stonden alleen J.R., Fletcher, Will Sparks, Tony, de geeste lijke en ik. Sinds het ongeiuk had Susan bijna geen woord meer tegen haar vader gezegd. Tony en ik hadden even gepro beerd haar er van te overtuigen dat ook J.R. hieronder moest lijden, misschien zelfs meer dan zij, maar we voelden al gauvv dat het nutteloos was. „Hij heeft hem vermoord", zei ze hard, „hij heeft hem opgeof ferd aan zijn eigen hartstocht. Ik hoop dat hij dat beseft en dat hij er zijn leven lang wroe ging van zal hebben". „Dat mag je zo niet zeggen, Susan", protesteerde Tony zwak. „Jawel", haar stem was koud en onbarmhartig, „want dit is de moord die door geen rechter gestraft wordt. Hij heeft in koelen bloede zijn eigen zoon gedood en hij gaat vrij uit. Daarom hoop ik dat hij op een andere manier gestraft zal wor den". (Wordt vervolgd.) tracht de melkleveranciers van hun voornemen af te brengen. Tijdens besprekingen met het bestuur van de vereniging van melkhandelaren heeft het comité aangevoerd dat mede door de sanering de situatie is ontstaan dat enkele melkboeren vrijwel alleen flatbewoners als klant hebben gekregen. „De sanering heeft de melkhandelaren ge bracht wat zij zo vurig wensten. Zij moeten nu r.iet alleen de voordelen, maar ook de nadelen aanvaarden," aldus het comité. Dat concludeert dat de oplossing van het probleem moet komen van de zijde van de melkhande laren en dus niet van de kant van de flatbewoners. Nochtans heeft het comité enkele sugges ties gedaan, maar het bestuur van de vereniging van melkhan delaren heeft deze van de hand gewezen en aangekondigd dat het de plannen zou doorzetten. „Het publiek zal er wel aan wennen", aldus het bestuur. Het comité heeft nu gedreigd met een tegenactie van de flat bewoners, die dan nog alleen melk van de melkboer zouden betrekken, en alle andere artike len, zoals boter, kaas eieren en babyvoeding zouden kopen bij de kruideneir of boter, en kaashan delaar. FLESSENTREKSTER AANGEHOUDEN De recherche te Rotterdam heeft de 50-jarige weduwe A. S. M. uit Rotterdam aangehou den, die verdacht wordt van fles sentrekkerij. Verdachte is een goede bekende van de politie en het is nu gebleken, dat zij kort na haar vrijlating in februari j.l. weer in haar oude zonde is ver vallen. De vrouw, die zeer chic gekleed gaat en haar woordje wel weet te doen, heeft kans gezien de laatste maanden voor een bedrag van on geveer 1.800 aan japonnen, la kens, mantels, hoedjes en schoe nen zonder betaling los te krij gen van diverse Rotterdamse winkeliers. Alles werd door haar „op rekening" gekocht, maar de rekeningen werden nooit betaald, hetgeen tot klachten bjj de politie leidde. Ronder'dag TWI VE Maandag zwemmen hoogte var (gem. Wai Ferdie en Palsenberg ven de hee senberg te Beiden goed mees DODE E> BIJ O' KAR Bij een karosinetank Deelen is der om het een andere twee manne onder de schoon te daarbij ei lamp die een aggrega de verlichtin voorziening De ontploff zijn ontstaa kortsluiting zaakte een het deksel daarboven naar buiten die juist het mangi gaan, wer moest in huis te Ai nomen. Zi de tank w ven. Bij het de heer G sen. Zwaar heer J. de De overl jaar oud twee kind' jaar. Hij drie kinde HEVIGJ IN Gisterm.„„ Uit het Provinciale tot Bestrijc klinkt een dan vele me altijd niet over deze horen. Er geleden w< der t.b.-pat De medis< zich met al ding der zi< zij intens dies is deze drongen, dan ook echter wel zij het ingesj eialisten, giënische aantal gev laag blijft, niet denken i uitgebannen Uit het jac trictsverplee; over 1957 bi 50 patiënten in een sana ziekenhuis. De district1 neuzen consl dat het aant met 20 ve den toch gevallen be dat men of blijven. Deze cijl ning tegen tuberculose Het is zeer gelden besi steld voor ding. De ge culose aan hoogstwaar: sprong in over de leg< en de vraae Maar in toen de maakte, h( de beddeni Nu echter 1 gelopen is, kend lege Weest op van toepass lose kracht „Hoewel patiënten optreden Ve de tubereul epidemiolof werking zo als van pleegsters, instanties, wenst om berculose omvang te clusie van districts-tut De longar eens di voor Zws-\ J. Meije doen uitko bevolkingsi lergrootste er beslist de t.b.-best: hjkt wordt n'et kent. zoeken van befg. Wai geval melc belang te tiënt werd elimineren Doch wanr bevolkings blijft men duister y

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2