ook Brief van Eisenhower aan Chroesjtsjef De strijd Libanon der Druzen in de J IN DE SANDE I Debat over de regeringsverklaring in de Belgische Kamer Nota aan communistisch China De kernproeven-conferentie te Genève De E.E.G. en de vrijhandelszone Weerover zicht EN jchiedenis er neuzen DONDERDAG 3 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4411 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen DE NIEUWE ITALIAANSE REGERING INDONESIË EN DE STATUS VAN DE BEVOLKING VAN NED. NIEUW-GUINEA NASSER IN ZUID-SLAVIE POOLSE VLUCHTELINGEN Russisch raketonderzoek. ZWITSERLAND VERBIEDT CONGRES TEGEN ATOOMWAPENS DUITSE STRAALJAGER NA BOTSING VERONGELUKT Verlaging van het disconto in België VERKLARING VAN BOURGUIBA. Nationalisatie van huizenbezit in China SLACHTOFFERS VAN REGEN IN KOREA MENINGSVERSCHIL MET V. N.-MISSIE Incident langs Syrisch- Israëlische grens EISENHOWER OVER DE CONFERENTIE TE GENEVE Nachtvergunning voor Brusselse café's GENERAAL DE GAULLES REIS DOOR ALGERIE ATOOMRAKET. HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Enkele opklaringen. 198.- transistors Dui- zuinig. Krachtig eluid. Breedte 26 - f 298.-* table. Lage bat- Speelt thuis op t. Breedte 30 cm. ilusief batterijen. ar buitendienstorga- ële instelling enige iding tot inspecteur. ?en goede algemene quisitie-ervaring te r goede krachten is d. ichten onder letters 5ITMAR, Adv. Bur., ®«XS>«XSXSX=XSXSXSXSX3 Ï4 - TEKNEUZEN xsysxsxs>s>^xsxsy-^i man 5) 2073 - TERNEUZEN fcnahertng bjg abonnement: Temenaen Etoacteur-Hoofdredaeteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N6 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad, 20 cent meer President Eisenhower heeft in 'een brief aan premier Chroesjt sjef van de Sowjet-Unie gezegd, dat de Sowjet-Unie de diploma tieke voorbereiding van een top conferentie in de war heeft ge stuurd door ontijdige publikatie van documenten. De president zegt te twijfelen aan de oprecht heid van de Sowjet-Unie op het stuk van de voorbereiding van een topconferentie. Amintore Fanfani, leider van de christen-democratische partij van Italië, heeft meegedeeld dat hij met de sociaal-democraten een coalitieregering heeft ge vormd. In de Kamer komt de coalitie met de 273 zetels van de chris ten-democraten en de 22 van de sociaal-democraten vier stemmen te kort voor een absolute meer derheid, maar een onthouding van de zes republikeinen en in dividuele leden van andere par tijen zal haar, naar verwacht wordt, door de vertrouwens- stemming heen helpen. In de nieuwe Italiaanse rege ring van Fanfani hebben dertien christen-democraten en vier so ciaal-democraten zitting. Fnafani zelf is, behalve pre mier, ook minister van Buiten landse Zaken. Binnenlandse Za ken berust bij de christen-demo craat Tambroni, en Defensie bij Segny (tevens vice-premier). De vier cosiaal-democraten be zetten de ministeries van Finan ciën (Preti), arbeid, door de staat gesubsidieerde industrieën en de P. T. T. Het kabinet is woensdagochtend door president Gronchi beëdigd. De stelling in de Indonesische wet op het staatsburgerschap, die dinsdag werd aangenomen, dat de autochtone ingezetenen van Ned. Nieuw-Guinea Indone sische staatsburgers zijn, zal door de Nederlandse regering worden genegeerd. Dit is woens dag door een lid van de Neder landse ambassade in Australië verklaard. Deze zeide: De Indo nesische veronderstelling is dwaas, Nederlands Nieuw-Gui nea is een gebied van 't Konink rijk der Nederlanden en niets ter wereld kan een wijziging brengen in de status van de bevolking al daar. De hele kwestie zal worden genegeerd. President Nasser van Egypte is woensdagochtend voor een semi-officieel bezoek in Zuid- Slavië aangekomen. Hij is de gast van president Tito. Nasser werd, toen hij met het Egyptische jacht Hoeria in de havenstad Dubrovnik aankwam door president Tito verwelkomd. Hij komt officieel om rust te houden, doch in Zuid-Slavië hecht men grote betekenis aan de besprekingen die tijdens het be zoek kunnen worden gevoerd. Tijdens het oponthoud van het Poolse toeristenschip „Mazows- ze" in de haven van Stockholm hebben 21 Poolse toeristen dit weekeinde aan de Zweedse poli tie politiek asiel gevraagd. Het was de vierde maal dat de „Ma- zowsze". dit jaar met toeristen Stockholm aandeed. Elke keer blijft een aantal toeristen achter. Bij elkaar zijn het er reeds 39. Een Russische eentrapsraket met wetenschappelijke uitrus ting van ruim anderhalve ton heeft onlangs een recordhoogte van 473 km bereikt, aldus heeft het Russische persbureau Tass dinsdag onthuld. Het blad van de Russische vloot schreef in een artikel over het geofysische jaar dat Russi sche geleerden met behulp van loodrecht gelanceerde raketten met succes de bovenste lagen van de atmosfeer bestuderen. Deze raketten konden hoogten van enkele tientallen km tot ruim 200 km bereiken, aldus Tass in een aanhaling uit het artikel, Eisenhoweis brief is het ant woord op de boodschap van Chroesjtsjef van 11 juni, waarin de Russische premier zei te ver moeden Dat het Westen de voor bereidingen saboteerde. Eisenhower zegt dat er geen grond bestaat voor de Russische bewering dat het Westen een topconferentie zou trachten te verhinderen. Maar, zegt de pre sident, de conferentie zou niet aan de verwachtingen van de mensheid voldoen als er niet mag worden gesproken over de grote politieke geschillen die de we reldvrede in gevaar brengen. Als de Sowjet-Unie even ver langend is als het Westen om. een oplossing voor de voornaamste geschillen te zoeken, aldus Eisen hower, zal zij de door het Westen voorgestelde procedure aanvaar den of een gelijkwaardig tegen voorstel doen. Premier MacMillan van Enge land en premier De Gaulle van Frankrijk hebben een soortge lijke brief op het Kremlin laten overhandigen. Het Westelijke voorstel ten aanzien van de opstelling van een agenda, op de aanvaarding waar van in de Westelijke brieven nog maals wordt aangedrongen, be staat hierin dat van beide zijden alle kwesties waarover bespre king wordt gewenst worden ge rangschikt onder vijf niet-pole- mische titels. Deze kwesties zou den dan wederzijds niet door een veto getroffen kunnen worden. De Zwitserse regering staat niet toe dat er zondag en maan dag in Bazel een Europees con gres tegen atoomwapens" wordt gehouden. Het desbetreffende verbod is dinsdag door de Zwitserse re gering uitgevaardigd. Marcus Feldmann, het hoofd van het Zwitserse ministerie van Justitie en Politie, die dit bekendmaakte, zei dat het con gres verboden is, omdat men de traditionele Zwitserse politiek van neutraliteit wil handhaven en de mogelijkheid wil openla ten voor Zwitserland om zelf een beslissing te nemen inzake de bewapening van de Zwitserse strijdkrachten. Het congres is georganiseerd door Britse, Westduitse, Franse en Zwitserse politici en litera toren. De uitnodigingen voor deel neming aan het congres waren ondertekend door de Britten Lord Betrant Russell, Julian Huxley, Benjamin Britten en J. B. Priestley, de Fransman Claude Bourdet en de Duitsers H. W. Richter, Max Bom en Waldemar von Knoeringen. MacMillan zegt in zijn brief dat het door Gromyko op dit voorstel beloofde antwoord niet is afge komen en dat Chroesjtsjef al leen maar zijn eigen voorstellen herhaalde en kritiek op enkele van de Westerse leverde. De Gaulle zegt in zijn brief, dat het naar zijn mening bij de ont wapening aankomt op collectieve controle door een internationaal orgaan, met het doel tot een ge leidelijke vermindering van de voorraden kernwapens te komen en tot een verbod om die wapens te vervaardigen. Bij de uitbreiding van een top conferentie is het beslist nood zakelijk, aldus De Gaulle, te ver mijden dat een gebrek aan over eenstemming over de te behande len onderwerpen wordt verdoe zeld door te algemene formule ringen. Daaruit zouden maar al te gemakkelijk nieuwe misver- standen voortkomen. Omstreeks 5 uur woensdagmid dag zijn twee „Thunderstreak"- straaljagers van de Westduitse bondsrepubliek tijdens een oefen- vlucht met elkaar in aanraking gekomen. De toestellen vlogen toen in de omgeving van Itterf- voort. Eén der twee vliegtuigen werd tengevolge van de botsing zo ernstig beschadigd dat de be stuurder ervan besloot door mid del van de schietstoel het vlieg tuig te verlaten. Het andere toe stel werd eveneens beschadigd, maar niet zodanig dat het niet meer vliegen kon. De bestuurder vloog het toestel terug naar zijn basis Nörvenich, ten zuidwesten van Keulen. Ongeveer 2 minuten nadat de vlieger het door hem bestuurde toestel had verlaten, kwam dit in de gemeente Maarheeze aan de grond. De vlieger bereikte on gedeerd de aarde en ging later naar de vliegbasis Eindhoven. Vandaag zal hij naar Duitsland terugkeren. De Belgische Kamer is woens dagmiddag begonnen met het debat over de regeringsverkla ring. De liberaal Janssens deelde mede, dat zijn fractie de rege ring het vertrouwen zal onthou den. De door de regering aan gekondigde financiële hervormin gen achtte hij niet ongevaarlijk. Een aantal andere programma punten noemde hij „onbenullig". De socialist Buset verklaarde, dat de C.V.P., „bezeten door De Nationale Bank van België heeft het disconto met ingang van heden, 3 juli, verlaagd van 4 tot 3% procent. President Bourguiba van Tu nesië heeft de Algerijnen opge roepen de strijd tegen de Fran sen voort te zetten totdat zij hun onafhankelijkheid zullen hebben verkregen, aldus heeft het offi ciële Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten dinsdag gemeld. Bourguiba had dit een verslaggever in 'n vraaggesprek meegedeeld. De president zei, aldus het persbureau, dat hij zich niet zal verzetten tegen het smokkelen van wapens naar Algerië. De Druzen van Kamal D.joem- biat hebben woensdagochtend vroeg hun aanval in de richting van Beiroet hervat, nadat zij dinsdag met zware verliezen op hun uitgangsstellingen bij Ainab, Keyfoen en Sjamlan waren te ruggeworpen. Djoemblat beschikt over een duizend man, o.w. Syriërs. Uit Beiroet zijn woensdagochtend tanks en kanonnen naar het ge bied van de strijd gezonden. Ook vliegtuigen nemen aan de ge vechten deel. In Beiroet zelf is het vrij rus tig. Er zijn woensdagnacht eni ge bommen ontploft, doch daar is men zo langzamerhand aan gewend geraakt. Kamal Djoemblat heeft dins dagavond tegenover de pers ver klaard, dat hij vrijwilligers uit de Arabische landen zal oproe pen, als de regering steun ont vangt van buitenlandse troepen, onverschillig waar deze vandaan komen. Volgens andere berichten heb ben woensdagochtend de rege ringstroepen ten zuidoosten van Beiroet de aanval ingezet vanuit het dorp Ainab, dat zij dinsdag op de Druzen hebben veroverd. Hun eerste doel schijnt Ain Ksoer, ciroa drie km verder naar het zuiden, te zijn. Voorts zijn woensdagochtend de gevechten in Tripoli weer op gelaaid. De rebellen die daar in de oude stadswijk opgesloten zit ten, schijnen uitbraakpogingen te willen doen. Met deze gevechten is ook de diplomatieke activiteit in Beiroet opgeleefd. De Britse, Amerikaan se en Franse ambassadeur in de hoofdstad hebben afspraken ge maakt voor onderling overleg, nadat zij dinsdag, elk afzonderlijk door president Sjamoen waren ontvangen. Uit gewoonlijk be trouwbare bron verluidt, dat Sja moen hen heeft meegedeeld dat Libanon hulp van de Verenigde Naties of anderen nodig heeft. De ambassadeurs zouden hebben verklaard, dat hun regeringen vast besloten blijven om Libanon te helpen zijn onafhankelijkheid te bewaren. Volgens in Beiroet ontvangen onbevestigde berichten hebben de opstandelingen in het gebied van Tripoli om een wapenstilstand verzocht. Het V.N.-opperbevel in Korea heeft woensdag in een nota aan communistisch-China meege deeld, dat eerst de kwestie der verkiezingen in Korea moet zijn geregeld voor de resterende V.N.-troepen kunnen worden te ruggetrokken. De nota is, namens de zestien landen die aan V-N.-zijde in Korea hebben gestreden, door de Britse zaakgelastigde in Peking overhandigd. Het is een antwoord op een Chinese nota van 6 mei, waarin werd aangedrongen op terugtrekking van alle V.N.- troepen uit Korea. In communistisch China zullen de huizen die nog in particulier bezit zijn, voor 1 september ge nationaliseerd worden, zo meldt het economisch blad Ta Koeng Pao". Tot dusver had men het parti culiere huizenbezit nog niet op grote schaal aangepakt. In de af gelopen maanden is men in ver scheidene steden met de nationa lisatie van huizen in particulier bezit begonnen. Maar in de grote steden als Peking moet dat nog Te Kosoeng nabij Seoel is woensdag een schoolgebouw in gestort, doordat de funderingen door de zware regenval na een lange periode van droogte onder mijnd werden. Vijf kinderen zijn om het leven gekomen, tien wer den er gewond. Door de regenval zijn verschei dene dorpen overstroomd. Zeker 1500 mensen hebben hun huizen moeten verlaten. Het Libanese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een schrijven aan de hoofden van een aantal diplomatieke missies te Beiroet gezegd, dat de Syrische interventie nog voortduurt. Het spreekt de hoop uit, dat de Ver. Naties „passende maatregelen" zouden nemen, maar stelde geen bepaalde maatregelen voor. Later is uit Tripoli gemeld dat de opstandelingen daar met de regeringstroepen zijn overeenge komen, dat er geen zware wapens meer zullen worden gebruikt. Het vuur van deze wapens ver oorzaakt volgens de rebellen on nodig slachtoffers onder de bur gerbevolking. Het voorstel is van de opstandelingen uitgegaan. Men kwam nu twee uur onder handelen overeen J.at de opstan delingen o.a. niet langer mortie ren zullen gebruiken en het Liba nese leger zijn artillerie onge bruikt zal laten. Maar in de bin nenstad ging inmiddels de strijd met onverminderde hevigheid voort, waar de rebelen zich onder leiding van oud-premier Rasjid Karemi hebben verschanst. De Libanees regering schijnt ontstemd te zijn over berichten, volgens welke V. N.-waarnemers inwoners van het grensgebied van Syrië met Libanon hebben gevraagd naar hun politieke overtuiging en hun standpunt ten aanzien van de huidige moeilijk heden in het land. De regering heeft dinsdag de zaak besproken en de minister van Gezondheid, Moekheiber, die belast is met het contact tussen de V.N-missie en de regering, opgedragen de V.N.-waarnemers er op te wijzen dat zij zich moe ten houden aan de taak die hun door de Veiligheidsraad is opge dragen. Zij mogen zich niet met politieke kwesties bezighouden, zo meent de regering. Van de zijde der V.N.-missie heeft men hierop geen commen taar willen leveren. De V.N.-waarnemers hebben woensdag het eerste rapport aan de Veiligheidsraad gezonden, dat gegevens over de opstand in Li banon bevat. Over de inhoud van het rapport is nog niets uitge lekt. mateloze ambities", niet meer in staat is zich met een andere par tij is verstaan. Het resultaat is 'n wankele regering, zei hij. De socialisten zijn het niet eens met de door de regering voorgestelde aanpassing van het aantal Ka merzetels aan het bevolkings cijfer. De Walen zijn verontrust over de uitbreiding van de Vlaamse vertegenwoordiging, al dus Buset. De socialistische spreker noem de de mededeling in de rege ringsverklaring dat de kredieten voor het bijzonder onderwijs niet zijn verhoogd, onjuist. In feite bedroeg de verhoging 800 mil joen frank, zei hij. Buset gelooft niet in het aanbod van de rege ring om de schoolkwestie los te maken van de politiek. Wat de verkorting van de dienstplicht tot 12 maanden be treft, zei Buset, dat de cijfers over de eerstvolgende lichtingen dit niet mogelijk maken, evenmin als de internationale verplichtin gen, De socialisten zijn overtuig de tegenstanders van een be roepsleger, aldus de socialistische spreker. De dienstplichthervor ming zou jaarlijks een uitgave van twee tot drie miljard frank vergen.. Volgens Buset is de regering te optimistisch wat de financiële Syrische soldaten hebben gis teren met mortieren en machine geweren het vuur geopend op Israëlische landbouwers, die veldarbeid verrichten op 'n land aanwinning bij Daradara, op de oostelijke oever van het Hoeleh- meer, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische leger in Tel Aviv bekendgemaakt. Het vuren had ongeveer een uur aangehou den maar geen slachtoffers ge- eist. Nadien waren nog enkele incidentele schoten gelost. Later hadden Israëli che politiever- sterkingen het vuur van de Sy riërs beantwoord om de arbei ders die in het veld dekking te gen de kogels hadden gezocht, te ontzetten. Israël heeft een klacht inge diend bij de gemengde wapenstil standscommissie. De tweede besloten nzitting van de dinsdag te Genève be gonnen conferentie van deskun digen van Oost en West over de mogelijkheid van ontdekking van kernproeven ving woensdag prompt te 15.00 uur (Ned, tijd), het afgesproken tijdstip, aan. Thans was de Russische delega tieleider professor Fjodorof voor zitter. De Westerse deskundigen hadden tevoren een voorberei dende bespreking van vijf kwar tier gehouden. De ingewikkelde technische onderwerpen zouden de eerste dagen nog niet aan de orde ko men. Eerst wordt in het alge meen het terrein verkend. Er moet een lijst gemaakt worden van de verschillende soorten ont ploffingen, hun omvang en uit- werkingsgebied. en verder moe ten de van beide kanten gebruik te technische termen en gegevens gedefinieerd worden om tot een „gemeenschappelijke taal" voor deverdere besprekingen te komen. De geleerden hebben besloten vrijdag weer bijeen te komen. Er is niet meegedeeld waarom de deskundigen donderdag niet ver gaderen. Waarschijnlijk zullen zij hun regeringen raadplegen. Verwacht wordt, dat de Westelijke afge vaardigden onderling overleg zullen plegen. In welingelichte kringen te Genève zei men, dat gissingen over moeilijkheden op niets be rusten. Geen van de deelnemers aan de conferentie heeft iets willen mee delen over het besprokene. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie van woens dag gezegd, dat hij geen verkla ring kan geven van de beweeg redenen der Russen toen zij aan vankelijk dreigden de kernproe- venconferentie te Genève te zul len boycotten tenzij de Ver. Sta ten zouden toegeven dat het uit eindelijke doel der conferentie was tot opschorting van de kern proeven te komen. Het was soms werkelijk moei lijk te begrijpen wat de Sowjet- leiders bedoelden, aldus Eisen hower. Mischien was ook soms de vertaling der Russische nota's daar schuld aan. Er kwamen in de nota's uitdrukkingen voor die niet de gewoonlijk er aan ge hechte betekenis schenen te heb ben. Daar de Verenigde Staten een op het laatste ogenblik afge lasten. der conferentie wilden vermijden, werden de Ameri kaanse deskundigen toch naar Genève gezonden om duidelijk te maken hoezeer het de Ver. Sta ten ernst was te pogen het tech nische probleem van ontdekking van kernproeven op te lossen. Toen de Russische deskundigen ook in Genève aankwamen, ver heugde dit de Ver. Staten zeer. De president zei, dat hij overi gens, liever dan de Russen te kritiseren, uiting wilde geven aan de hoop dat de besprekingen te Genève tot zeker wederzijds begrip zouden leiden dat op zijn beurt tot overeenkomsten tussen Oost en West zou bijdragen. en economische toestand betreft. Hij acht het nodig dat de rege ring haar aanspraken matigt. Bij zijn kritiek op de regeringsploeg moesten vooral de ministers van Landbouw en Defensie het ont gelden. De liberaal Liebaert zei, dat de liberalen aanvankelijk van plan waren de regering te laten leven. De regeringsverklaring verbiedt ons echter, aldus spre ker, om ook maar voorwaarde lijk een regering te steunen, waarvan het program het land in een financieel avontuur stort. De bars en café's in Brussel mogen met ingang van woensdag j.l. de gehele nacht open blijven en er mag muziek gemaakt wor den zolang het lawaai de buren niet stoort. Tot nu toe moesten de meeste café's en bars te middernacht sluiten en konden zij alleen des zaterdagsnachts langer open blijven. De caféhouders in het centrum van Brussel hadden ech ter geklaagd, dat de café's en de nachtclubs op de Expo tot des nachts vier uur mochten open blijven en daardoor hun klanten uit de stad weglokten. De Franse minister-president, generaal De Gaulle, heeft woens dag per hefschroefvliegtuig grensgebieden in Algerië bezocht, waar hij de bevolking toezegde dat iedereen in Algerië dezelfde rechten zal krijgen. Het comité voor openbaar wel zijn van Algiers is woensdag ochtend voor de derde maal in 24 uur bijeengeweest. In kringen van het comité werd gezegd, dat het comité een resolutie heeft opgesteld, waarin generaal De Gaulle waarschijnlijk wordt ver zocht zijn oordeel over het pro bleem van de integratie nauwkeu. rig te omschrijven. De Franse kolonisten in Algerië wensen namelijk, dat de negen miljoen Mohammedanen en de één mil joen Fransen in Algerië dezelfde rechten krijgen als de 48 miljoen Fransen in Europees Frankrijk. Onder de kolonisten leeft echter de vrees, dat De Gaulle van plan is de Mohammedanen dezelfde rechten te geven in een half auto noom Algerië, waardoor de kolo- -Bisten in de minderheid zouden komen. De Gaulle zal vandaag te Al giers overleg plegen met het comité voor openbaar welzijn daar. Roy Johnson, hoofd van de af deling nieuwe wapens van het departement van Defensie, heeft meegedeeld, dat hij een fabriek opdracht heeft gegeven, te onder, zoeken of een ruimteraket kan worden voortgestuwd door mid del van kleine kernexplosies. Er is een miljoen dollar voor dit on derzoek uitgetrokken. De raad van ministers van de E. E. G. heeft woensdagmiddag te Brussel onder voorzitterschap van de Duitse minister voor atoomvraagstukken, Siegfried Balke, van gedachten gewisseld over de onderhandelingen, die in de O. E. E. S. te Parijs worden gevoerd over de oprichting van een vrijhandelszone. In een na afloop van de confe rentie uitgegeven perscommu niqué wordt over deze besprekin gen slechts verklaard, dat de raad van ministers heeft besloten deze besprekingen op 23 juli te Parijs voort te zetten. Van Nederlandse zijde werd in dit verband nog opgemerkt, dat bij de gedachtenwisseling duide lijk is gebleken, dat men de on derhandelingen over de vrijhan delszone gaande wenst te houden tot een goed einde wenst te voe ren. Er is dus geen sprake van een extreem Hollands standpunt in deze aangelegenheid. Tegenstand bestaat slechts van Franse zijde, hoewel men tijdens de onderhan delingen sterk de indruk had dat de Franse minister van Buiten landse Zaken, Couvé de Murville, zelf instemt met de voorgestelde oplossing. De Nederlandse woord, voerder wees er verder op, dat het weieens wordt voorgesteld dat de vrijhandelszone een instel ling is die alleen maar de Engel sen ten goede zou komen. Men moet er zich echter wel reken schap van geven, zo betoogde hij, dat deze vrijhandelszone voor de zes landen van de E. E. G. even eens van vitale betekenis is. De besprekingen van heden, zo werd nog van Nederlandse zijde opge merkt, zijn van betekenis ge weest omdat hierbij nog eens duidelijk 't isolement van Frank rijk in deze kwestie is gebleken. Het voordeel is dat dit land zich thans zal moeten concentreren op de interimregeling, die door de vijf andere landen is voorgesteld en die er op neerkomt dat per 1 januari 1959 de verlaging der douanetarieven met tien procent die is voorzien voor de zes landen van de gemeenschap, tot de vijf tien landen van de O. E. E. S. zal worden uitgebreid. Op een woensdagavond na af loop van de conferentie gehou den persbijeenkomst deelde mi nister Balke nog mede, dat dit percentage van tien nog niet ge heel vaststaat en dat hierover in Parijs nog nader gesproken zal worden. De bijeenkomst van de raad van ministers op 23 juli in Parijs zal gevolgd worden door een vergadering van het comité Maudling op 24 en 25 juli. OPKLARINGEN. De zóne met regen en on weersbuien, die dinsdagavond de zuidelijke provincies bereikte, trok woensdag langzaam over ons land. In het noorden was het vóór de middag nog zonnig weer en liep de temperatuur op tot 24 a 26 graden. Daarna drong ook daar koelere, uit Frankrijk af komstige lucht door, wat ge- VRIJDAG 4 JULI. v.m. n.m. Breskens 3.51 4.06 Temeuzen 4.26 4.41 Hansweert 5.06 5.21 Walsoorden 5.16 5.31 ZON MAAN op onder op onder Juli 3 4.25 21.02 21.58 7.10 4 4.26 21.02 22.25 8.18 5 4.26 21.02 22.49 9.25 paard .ging met onweersbuien, de temperatuur daalde tot 16 graden. De meeste regen werd afgetapt in Ramspol (39 mm). Overigens varieerden de hoeveelheden neer slag van 2 mm in Woensdrecht en Beek tot 25 mm op Terschel ling. We bevinden ons nu in minder vochtige lucht, waarin opklarin gen voorkomen, maar wegens de onstabiele opbouw ook buien tot ontwikkeling komen. De tempe raturen overdag zullen over het algemeen iets hoger zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Plaatselijke enkele regen- of onweersbuien, maar ook enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturea dan gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1