Regeringsverklaring van Belgische premier Poging tot staatsgreep in Jordanië Beslissing over Europese hoofdstad Middenstandsbonden uiten bezwaren tegen nieuwe P.T.T.-tarieven Australië zal troepenmacht in Australisch N.-Guinea niet versterken De status van Alaska Het landbouwbeleid van de 6 landen van de Eu roma rkt Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankermg Dij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noord straat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. WOENSDAG 2 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4410 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sanoe. Te: neuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pes advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsaaver- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 imr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad, 20 cent meer DE NIEUWE GRONDWET VAN FRANKRIJK Generaal De Gaulle zal bp 4 september in een rede op de Place de la Republique de tekst bekendmaken van de nieuwe Franse grondwet, aldus is door het kabinet van De Gaulle mee gedeeld. In het najaar zal er een volksstemming over deze nieu we grondwet worden gehouden. De regering zal het parlement vragen 't resultaat van de volks stemming te bekrachtigen. Op 4 september wordt de uit roeping van de derde republiek in 1870 herdacht. Een commissie van ministers ontwerpt op het ogenblik de nieuwe grondwet, waarmee men beoogt een einde te maken aan het instabiele bewind in Frank rijk. Aanvankelijk zou De Gaulle op 14 juli een rede houden op de Place de la Republique. Hij zal nu op die dag de Franse Middel landse zeevloot te Toulon inspec teren, na eerst te Parijs een dé filé van de strijdkrachten te heb ben afgenomen. De Gaulle in Algerië. Premier De Gaulle, die gis teren op het vliegveld bij Con- stantine in Oost-Algerië met een Caravelle-straalvliegtuig aankwam, zal militaire eenhe den in Oost. en West-Algerië inspecteren alvorens naar de stad Algiers te gaan, waar hij woensdagavond wordt verwacht De Gaulle werd op het vlieg veld welkom geheten door ge neraal Salan, zijn algemeen vertegenwoordiger in Algerië. De twee mannen voerden een levendig gesprek terwijl zij de erewacht inspecteerden. De Gaulle vertoefde slechts een rien minuten op het vliegveld. Daarna vertrok hij met een DC-3 naar Setif. Sociale actie voor de Algerijnen in Parijs. Maurice Papon, het hoofd van de Parijse politie, heeft een pro gram aangekondigd om de levensomstandigheden van de 120.000 Algerijnen, die in Parijs wonen, te verbeteren. Er zullen bureaus voor „sociale actie" wordt opgericht in wijken waar veel Algerijnen wonen. Er zullen voorts pogingen wor den gedaan om de huisvesting van de Algerijnen te verbeteren. Ook wil men de Algerijnen ge legenheid geven tot meer recrea tie en tot het volgen van avond scholen. Papon maakte verder bekend, dat er in Parijs een nieuwe „Al gerijnse nationale beweging" in de openbaarheid is getreden, die concurreert met het Algerijnse bevrijdingsfront (F.L.N.). De strijd in Algerië In de week van 22 tot 29 juni zijn bij gevechten in Algerië 613 rebellen gedood en 290 gevangen genomen, zo is maandagavond in een officieel communiqué in Al giers bekendgemaakt. In die week hebben 72 rebellen zich overgegeven. Nieuwe bestuursraad voor Algiers Te Algiers is maandagavond een ..speciale afvaardiging" ge- installeerd ter vervanging van de gemeenteraad onder burge meester Chevallier. Zoals be kend trad de burgemeester, ge volgd door het merendeel van de raadsleden af toen het ste delijke comité voor openbaar welzijn verklaarde de enig be voegde spreekbuis van de be volking te zijn. De nieuwe „afvaardiging" be staat uit 22 Mohammedanen en 22 Europeanen, geleid door Ro ger Richardot, een voormalige nrefect van Setif. De Belgische premier, Gaston Eyskens, heeft in zijn dinsdag voor de Kamer van volksver tegenwoordigers afgelegde rege ringsverklaring gezegd, dat een van de eerste taken van zijn ho mogeen Katholieke regering- zal zijn de militaire diensttijd van vijftien tot twaalf maanden te verkorten. >Iet nadruk verkla rend dat België trouw blijft aan het Atlantisch verbond zei de premier, dat de vermindering van diensttijd mogelijk zal worden door het vormen van een nieuwe corps vrijwilligers. „Onze regering is een minder heids- en overgangsregering", al dus de premier. „Wij hadden gehoopt een bond genoot te vinden om ons pro gram van sociale hervormingen en economische vooruitgang te verwezenlijken en om een natio nale oplossing te vinden o.m. voor de onderwijskwestie en de maatschappelijke:' zekerheid". Verder zei de premier: „Ons program is geen overgangspro gram. Het kan ook oplossingen op, lange termijn brengen. Het is normaal dat er gegevens uit ons verkiezingsprogram in over genomen zijn. Dat is een kwestie van eerlijkheid. Om te beginnen moeten er initiatieven genomen worden, vooral op financieel ge bied. De aanvullingskredieten be dragen reeds 11 miljard. De ge wone begroting van 1958 zal met een tekort van zowat 2 a 3 mil jard sluiten. De regering wil een politiek van economische gezondmaking voeren, o.m. door het uitoefenen van controle. De toestand van de schatkist is verbeterd dank zij de toevloeiing van buitenlands kapitaal. Het is nochtans nood zakelijk de openbare schuld op korte termijn zo speeT.g moge lijk te consolideren. Overgaande tot de hervormin gen die op onderwijsgebied nodig zijn, zei de premier, dat de rege ring de volledige ontplooiing van het officiële onderwijs in alle ge westen van het land wil verzeke ren en tegelijk de bestaansmoge lijkheid van het vrije onderwijs wil waarborgen. Voor de gebou wen en lokalen van het vrije on derwijs zal geen rijksgeld worden gevraagd. Aan d.e kredieten voor het officiële onderwijs zal niet geraakt worden. Voor het middel baar onderwijs zal het schoolgeld eerlang worden afgeschaft. Zij die dezelfde prestaties leveren zulen ook dezelfde wedden en pensioenen op zich nemen. Het bedrag daarvan zal niet zo hoog zijn als voor het officiële onder wijs. Verder in het Frans sprekend zei Eyskens, dat de mogelijkheid bestaat in tien jaar tijds het volksinkomen met veertig pro cent te doen toenemen, op voor waarde dat een economische politiek op lange termijn wordt gevoerd. Een tienjarenplan van openbare werken zal in moderni sering van de basisinstallaties voorzien om economische expan sie mogelijk te maken. De rege ring wil dat de arbeider zal delen in de winst van de produktiviteit en in de welvaart. De regering zal honderdduizend arbeiders woningen laten bouwen en het huidige ouderdomspensioen voor arbeiders van 31.500 frank per jaar op 36.000 frank brengen. De regering overweegt een grondige herziening van het pensioenstel sel voor bedienden en zelfstandi gen. Zij zal de ziekte- en invalidi teitsverzekering saneren. In haar betrekkingen met de zelfstandige werkers zal zij een billijke, doel treffende en op vertrouwen ge baseerde politiek voeren. De regering zal de grote pro blemen van het land in een niet- politieke geest benaderen omdat dit naar haar mening de juiste manier is om deze problemen op te lossen „in het licht van een dringende recessie over de ge hele wereld". De premier somde voorts plan nen op ten aanzien van bestuur zaken en de taalkwestie, in welk verband hij over decentralisatie sprak. De regering zal verder de nasleep van de zuivering in een geest van nationale een dracht uit de weg ruimen (ge mompel van links). Donderdag zal in de Kamer van volksvertegenwoordigers over de regeringsverklaring ge stemd worden. VERHOGING RIJKSTELEFOON TARIEF Een dinsdag verschenen Ko ninklijk Besluit (Staatsblad 304) overweegt, dat de stijging van de exploitatielasten van P. T. T. noopt tot verhoging van enkele tarieven van de telefoondienst. De vergoedingen, voorkomende uit een aantal artikelen van het Rijkstelefoonreglement worden met 4 procent verhoogd. Zoals reeds gemeld betreft het een toe slag op die tarieven, welke pe riodiek per nota aan het publiek in rekening worden gebracht. De Postraad zal voortaan P. T. T.-raad heten. Het besluit is op 1 juli in werking getreden. VERHOGING ABONNEMENTS TARIEF DRAADOMROEP Staatsblad 305 bevat een be sluit, houdende verhoging van het abonnementstarief van een hoofdaansluiting, genoemd in het draadomroepbesluit. Het maand abonnement wordt gebracht van 2,50 op 2,60. Het besluit over weegt, dat de stijging van de ex ploitatiekosten van het staatsbe drijf der P. T. T. noopt dit enige verhoging van het draadomroep- abonnementstarief. Het besluit is 1 juli in werking getreden. De in de commissie van over leg samenwerkende midden- standsvakcentralen, de Christe lijke Middenstands Bond, de Koninklijke Nederlandse Mid denstands Bond en de Neder landse Katholieke Midden stands Bond, hebben hun ern stige bezwaren geuit tegen het beleid met betrekking tot de P.T.T.- tarieven in een brief die zij hebben gezonden aan de minister van Verkeer en Water staat. Naar is aangekondigd, zal per I juli 1958 een tariefsverhoging voor de telefoongebruikers wor den doorgevoerd, zulks om de gestegen salariskosten te kun- „Petrus Plancius" naar Moskou vertrokken Dinsdagmorgen is het K. L. M.- vliegtuig de DC-6B, de Ph-DFI („Petrus Plancius") met gezag voerder M. L. van Oort aan de stuurknuppel, van Schiphol op gestegen voor een technische vlucht via Warschau naar Mos kou, ter voorbereiding van de ge regelde dienst, welke 21 juli a.s. zal beginnen. Het onafhankelijke blad „Al Jarida", dat in Beiroet verschijnt, meldt dat 12 Jordaanse officieren zijn gearresteerd wegens een po ging tot een staatsgreep in Jor danië. MINISTERS STELLEN BESLUIT UIT Uit officiële bron wordt verno men, dat de ministers van de zes E. E. G.-landen dinsdag in Brus sel hebben besloten een beslis sing over de Europese hoofdstad uit te stellen. Italië, waar na de algemene verkiezingen in mei nog geen nieuwe regering is ge vormd, zou hierom hebben ge vraagd. Waarschijnlijk zullen de ministers over veertien dagen weer bijeenkomen om een defi nitief besluit te nemen. Het Europese parlement heeft de vorige week, zoals gemeld, als kandidaten Brussel, Straatsburg en Milaan voorgedragen. De nieuwe Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, verklaarde dinsdagoch tend tegenover verslaggevers, dat eigenlijk geen besluit kan worden genomen voor een Itali aanse regering is gevormd. Doch wij zullen de kwestie bespreken, ter voorbereiding van een vol gende bijeenkomst, dan zal ein delijk een besluit moeten worden genomen, zo voegde Wigny hier aan toe. De ministers zullen, behalve de zetelkwestie, dinsdag ook sproken over 't gemeenschappelijk stand punt der E. E. G.-landen ten aan zien van de voorgestelde vrij handelszone. Tengevolge van grote over stromingen na de hevige regen val van de laatste dagen zijn in het gebied van Krakau Polen» 10.000 personen geëvacueerd. Drie personen zijn om het leven gekomen en acht gewond. Volgens het blad heeft de Jor daanse regering Irak dringend om militaire assistentie gevraagd en heeft de Iraakse regering be loofd dadelijk 5000 man troepen te sturen. De officieren waren beneden de rang van kolonel. Onafhankelijke waarnemers in Beiroet zeggen, dat 't bericht van „Al Jarida" volgens de inlichtin gen waarover zij beschikken, „zeker ten dele waar" is. Bij telefonische informatie in Amman wilde men daar van cveiheidszijde niets over het krantenbericht zeggen. „Wacht het resultaat van ons onderzoek maar af", verklaarde men. Jordanië is met Irak in een federatie verbonden sinds februa ri. Koning Feisal van Irak is hoofd van de unie en koning Hoessein van Jordanië zijn plaatsvervanger. De vorsten heb ben ieder in hun eigen land het grondwettig gezag behouden. De gevangen Amerikanen op Cuba. Vier Amerikanen van het land bouwcentrum der United Fruit Company te Guara in de Cubaan se provincie Oriente zijn maan dagnacht door Cubaanse rebellen ontvoerd. Daarmee is het aantal Amerikanen, dat door de rebel len van Fidel Castro als tegen maatregel tegen de Amerikaanse brandstofievering aan militaire Cubaanse' regeringsvliegtuigen wordt vastgehouden, tot 47 ge stegen. Ook bevinden zich drie Canadezen in hun handen. nen opvangen, aldus de bonden. „Deze derde verhoging bin nen korte tijd zal bij onze leden een slechte indruk maken. Im mers, het bedrijfsleven kan in gevolge het prijsstabilisatiebe- leid in het algemeen gestegen loonkosten niet doorberekenen. Loonsverhogingen kunnen al leen worden toegestaan als deze niet prijsverhogend werken. Bovendien lijkt de noodzaak niet aanwezig voer deze tariefs verhoging. Immers gebleken is, dat de opbrengsten van de ta riefsverhogingen per 1 novem ber 1957 geheel toegevoegd zul len worden aan de extra-re- serve, welke sinds 1955 reeds 40 miljoen gulden bedraagt. Hier door vindt een ongeoorloofde vermogensoverheveling plaats van het bedrijfsleven naar het staatsbedrijf der P.T.T. Te ver wachten valt dat het batig re sultaat van de tariefsverhoging per 1 juli 1958 eveneens de ex tra reserve ten goede zal ko men. Indien zich stijgingen van de arbeidskosten voordoen, ware het beter met interne maatre gelen deze stijging op te van gen, terwijl bij de huidige si tuatie de verhoging per 1 juli 1958 overbodig is gezien de re sultaten van de tariefswijzigin gen per 1 november 1957. Het midden- en kleinbedrijf moet meestal intensief gebruik maken van de diensten van het P.T.T.-bedrijf en kan zich hier in moeilijk beperken. De lasten verzwaringen als gevolg van de telkens terugkerende tariefsver hogingen beginnen echter een zodanig karakter te dragen, dat onmogelijk, zonder dat tariefs verhoging evident noodzakelijk is, thans tariefsverhogingen kunnen worden geaccepteerd. Bovendien is deze tariefsverho ging in een periode van aarze lende conjunctuur slecht te aanvaarden". De middenstandsbonden ver zoeken de minister het daar heen te leiden, dat de tariefs wijziging per 1 juli 1958 geen doorgang zal vinden. De Australische minister van Defensie, Cramer, heeft giste ren verklaard, dat Australië op het ogenblik niet overweegt meer militairen naar Austra lisch Nieuw-Guinea te zenden. Hij zeide, dat na het besluit van de Nederlandse regering Westduitse industriëlen uit Moskou terug De Westduitse ambassadeur in Moskou dr. Kroll, en de de legatie van industriëlen die een bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie heeft gebracht, zijn dinsdag gezamenlijk met een lijnvliegtuig via Kopenha gen in West-Duitsland terug gekeerd. Dr. Kroll verklaarde verslag over de demonstratie voor de ambassade te moeten uitbrengen. De industriëlen ga ven te kennen binnenkort een verklaring over hun ervaringen in de Sowjet-Unie te zullen uit geven. Japanse scheepvaart maatschappijen gaan schepen opleggen. Drie grote Japanse scheep vaartmaatschappijen hebben be sloten binnenkort in totaal 150.000 ton scheepsruiimte op te leggen in verband met de hui dige recessie op de vrachten- markt, zo maakte de directeur van de Nippon Ysen Kaishay (N. Y. K.) bekend. Hij voegde hieraan toe, dat naar verwacht wordt andere Japanse scheep vaartmaatschappijen het voor beeld zullen volgen en dat uit eindelijk 500.000 ton opgelegd zullen worden. De N. Y. K., de Osaka Shosen Kaisha (O. S. K.) en de Mitsui scheepvaartmaat schappij hebben bepaald, welke schepen zij willen opleggen wel voor elke maatschappij 50-000 ton. De directeur deelde verder me de, dat deze drie maatschappijen binnenkort enkele van hun af- vaartschema's zullen coördineren en de winsten bijeenbrengen om. gelijk te verdelen, omdat men wil pogen aan de tariefverla- gingsconcurrentie een einde te maken. om een beperkt aantal man schappen van de Kon. land macht naar Nederlands Nieuw- Guinea te zenden geen bespre king is gehouden van de uit breiding van het Australische militaire apparaat. Hij deelde mede, dat de Australische strijdkrachten in oostelijk Nieuw-Guinea het „Pacific Island Regiment" en de vrijwil lige reserve omvat. In het Pa cific Island Regiment doen on geveer 700 papoea's dienst on der leiding van officieren van de Australische landmacht. Zij zijn geconcentreerd in de meeste belangrijke centra, waaronder Port Moresby, Lae, Rabaul, Goroka en het Manus- eiland. Ook zijn troepen gesta tioneerd nabij de grens tussen Australisch en Nederlands Nieuw-Guinea. Voorts is er in Australië zelf een opgeleide eenheid, die ge reed staat om snel te worden ingezet waar dit nodig mocht zijn, aldus Cramer. Indonesië en de Nederlandse maatregelen ter beveiliging van Nederlands Nw.-Guinea De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su- bandrio heeft dinsdag ver klaard, dat de Indonesische re gering doende is, inlichtingen in te winnen over het voorne men van Nederland, naar Ned. Nieuw-Guinea troepenverster kingen te zenden „voor de aan passing van de beveiliging van Ned. Nieuw-Guinea aan de nieuwe verhoudingen en de technische ontwikkeling". Vol, gens minister Subandrio „was de Indonesische regering reeds van deze zaak op de hoogte" en zal zij er „op een geschikt tijd stip" op reageren. Tien dagen geleden heeft een lid van het Indonesische parle ment een pleidooi gehouden „voor het gebruik van wapen geweld om West-Irian van de Nederlanders terug te krijgen". Bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea Indonesische staatsburgers' Het Indonesische parlement heeft gisteren een wetsontwerp op het staatsburgerschap goed gekeurd, waarin de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea als Indonesische staatsburgers wordt beschouwd. De regering aanvaardde een voorstel voor het invoegen van een zinsnede in het eerste ar tikel van het wetsontwerp, die stelt dat de papoea's in Wes telijk Nieuw-Guinea Indone siërs zijn. In het wetsontwerp wordt voorts bepaald, dat personen, die naar het buitenland zijn gevlucht omdat zij in de op stand waren betrokken van het Indonesische staatsburgerschap vervallen zullen worden ver klaard. Goedkeuring van dit artikel werd echter uitgesteld op verzoek van een lid van de Nahdatul Ulama. DE CONFERENTIE TE GENEVE. Volgens waarnemers zou de mogelijkheid bestaan dat naast de OostWest-conferentie van deskundigen over het ontdekken van kernproeven, die thans te Genève begonnen is, diplomatieke besprekingen tussen het Oosten en het Westen worden gevoerd. Vernomen is namelijk dat een Britse diplomaat van hoge rang, Douglas O'Neill, naar Genève is gegaan om daar als „raadgever" deel uit te maken van de Britse delegatie. O'Neill die verbonden is aan het Foreign Office en met de handeling van zaken betref fende de Verenigde Naties en ontwapening, heeft premier Mac- Millan en minister Selwyn Lloyd naar Parijs vergezeld voor de be sprekingen met De Gaulle. In dit verband wordt erop ge wezen dat ook aan de Sowjet- Russisehe delegatie in Genève een dinlomaat verbonden is, die een zelfde functie heeft als O'Neill, namelijk Simon Tsarapkin. Ce Amerikaanse Senaat heeit maandag met 64 tegen twintig stemmen zijn goedkeuring ge hecht aan het wetsvoorstel om het gebied van Alaska te maken tot de 49ste staat van de Ver. en. Ook moet ka rij eg.n Staten. Het ontwerp moet nu nog door Van 312 juli a.s. zal te Stre- sa (Noord-Italië) de conferen tie van lid-staten van de Euro pese Economische Gemeenschap worden gehouden die ingevolge het E.E.G.-verdrag ten doel heeft het landbouwbeleid van de zes Euromarktlanden Bel gië, Duitse bondsrepubliek, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland), onderling te verge lijken met name door een over zicht op te stellen van hun middelen en behoeften". Eerst na afloop van deze conferentie Boven Scandinavië handhaaft zich een hogearukgebied. Dit ver oorzaakt boven onze omgeving een oostelijke luchtstroming, waarmee warme en vochtige lucht uit Duitsland wordt aange voerd. De oostelijke wind nam geleidelijk in kracht toe tenge volge van luchtdrukdalingen in Frankrijk. Deze laatste hangen samen met een frontensysteem, DONDERDAG 3 JULI. v.m. n.m. Breskens 3.10 3.27 Terneuzen 3.45 4.02 Hansweert 4.25 4.42 Walsoorden 4.35 4.52 ZON MAAN op onder op onder Juli 2 4.24 21.03 21.27 6.02 3 4.25 21.02 21.58 7.10 4 4.26 21.02 22.25 8.18 vormt van koe van de Oceaan dat de begrenzin lere lucht, die binnendringt. Het voorste van deze fronten strekte zich dinsdagmiddag van Engeland naar het zuiden van ons land uit en veroorzaakte daar plaatselijk onweersbuien. In Woensdrecht werd binnen enkele uren 28 mm neerslag afgetapt, terwijl de temperatuur daalde van 25 tot 18 graden. Verwacht wordt, dat de on- weers-aetiviteit zich verder naar het noorden zal uitbreiden, ter wijl later in de zuidelijke provin cies enige afkoeling zal optre den. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. PLAATSELIJK ONWEER Perioden met zonneschijn, maar cok plaatselijk enkele onweers buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak oostelijk. Warm, maar later in het zuiden van het land enige afkoeling. zal de Europese commissie van de E.T.G. een aanvang kunnen maken met de uitwerking van voorstellen aan de raad van mi nisters inzake de totstandbren ging en uitvoering van het ge meenschappelijk landbouwbe leid, dat volgens'het verdrag in de overgangsperiode van 12 tot 15 jaar moet worden ontwik keld. De Nederlandse delegatie naar Stresa zal onder leiding staan van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, dr. A. Vondeling. De voorlopige agenda van de conferentie, die door de Euro pese commissie van de E.E.G., in overleg met de ministers van Landbouw in de zes landen is opgesteld, omvat de volgende, algemeen geformuleerde onder werpen 1. Huidige toestand van de landbouw in elk van de zes lan den en bestaande moeilijkhe den. 2. Algemene richting van het huidige nationale landbouwbe leid in elk van de zes landen. 3. Eventuele repercussies van de toepassing van het verdrag van Rome (met inbegrip van de toepassingsovereenkomst be treffende de associatie van de landen en gebieden overzee) op de landbouw van de zes landen. 4. Doelstellingen en richting op lange termijn van het schappelijk landbouwbeleid, te vens rekening houdend met de betrekkingen van de landen der gemeenschap met de andere landen in Europa en de niet- Europese landen. Het ligt niet in de verwach ting, dat de conferentie bepaal de beslissingen of overeenkom sten betreffende het gemeen schappelijk landbouwbeleid van de zes landen zal opleveren. Veeleer zal zij een algemeen oriënterend karakter dragen en als uitgangspunt moeten die nen voor het werkprogramma van de Europese commissie in de komende jaren. de.president worden ondertekend om kracht van wet te krijgen. Ook moet Alaska nog officieel de in het wetsvoorstel genoemde voorwaarden aanvaarden. Alaska zal de eerste nieuwe staat zijn sinds de toelating van Arizona en Nieuw-Mexiro in 1912. Het gebied heeft een op pervlakte dat gelijk is aan een vijfde deel van de 48 staten. Aiaska werd in 1867 voor 7.200.000 dollar van Rusland gekocht. Het nieuws is in Alaska met grot: vreugde ontvangen. Over al werden vuurwerk en vreugde vuren ontstoken en iedereen was opgetogen. Alleen de procureur- generaal van Alaska. Williams, keek bedenkelijk. Hij heeft on langs verklaard dat hij met zijn neus een pinda zou voortduwen van Tok Junction naar de Grote Delta, een afstand van bijna 200 km, als de wet er door kwam. Hij geloofde n.l. niet, Viat het Con gres de wet zou goedkeuren. Nu kijkt hij op zijn neus. FRANSE TREILER GEZONKEN; DRIE VERMISTEN De Franse treiler Joseph Ro bert is dinsdagochtend bij Beachy Head in aanvaring geweest met een onbekend schip. De Joseph Robert, die 50 ton meet, liep een lek op en is na verloop van enige uren gezonken. Een Britse reddingboot is er in geslaagd vijf van de acht op varenden te redden voor 't schip in de diepte verdween. Drie op varenden, een vader met zijn twee zoons, worden vermist. Volgens Reuter zijn de vijf ge redden later overgenomen door het Nederlandse m.s. Irene S". De zee is kalm, doch er hangt een zware mist. Hierdoor moest een hefschroefviiegtuig van de Britse marine, dat was opgeste gen om te helpen, onverrichter zake terugkeren. Lage tarweprijzen in de Verenigde Staten verwacht Van de zijde van het Ameri. kaanse ministerie van Land bouw is medegedeeld, dat door de zeer grote oogst en de lagere prijssteun de tarweprijzen deze zomer kunnen dalen tot het laagste peil sedert 13 jaar. In een bericht over de tarwesi- tuatie werd medegedeeld, dat prijzen van 145 dollarcent per bushel mogelijk zijn. Een jaar geleden waren de zomernote- ringen omstreeks 190 cents per bushel.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1