Berechting van Nagy een interne Hongaarse zaak De Gaulle vertrekt vandaag naar Algerië Toestand in De toestand op Cyprus Gesprek van De Gaulle met McMillan Libanon nog verward Dekapitulatievan Koning Leopold Weeroverzicht DINSDAG 1 JULI 1958 12e Jaargang Nr 4409 r, Rede van Poolse leider Gomulka WEER ONTVOERINGEN OP CUBA WATERSNOOD IN OOSTENRIJK Vijftig uur onafgebroken regen HOOG WATER IN DUITSLAND Zware regenval JAPANSE MIJNWERKERS BEVRIJD Zuidslavische reactie Amerikaanse Senaat wijzigt wet-McMahon De steun van buitenlanders aan de opstandelingen in N oord-Celebes Om de beveiliging van Nederl. Nieuw-Guinea BEPERKT AANTAL MANSCHAPPEN VAN KON. LANDMACHT ZAL WORDEN UITGEZONDEN Zal zijn bezoek van beslissende betekenis zijn voor zijn Noordafrikaanse politiek? Nederlands jongetje verdronken IN TRIPOLIE WORDT NOG STEEDS HEVIG GEVOCHTEN MALIK SPRAK MET FOSTER DULLES HONGARIJE De Turken op Cyprus Speciale bewaking van ondernemingen in Sumatra's oostkust GEVECHTEN IN MIDDEN-LIBAN ON Johan van Oldenbarnevelt verliest een schroef FRANS TEGENVOORSTEL OP PLAN-R AP ACKI HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT al ve 4 Frankerirg bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. ZEEUW Verscnijnf dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsaóver- tenties)5 regels 1,- Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer F. n L e i- e- :e 5 ft lt t. ie te rt Se in e- in ï- er e- W -1 ïgt an 7V ijk al ter er- len eg- L de ;or- kte in )ok tel- —1 het N EN G ,as- G. de itie, de ho- van inis ?er- d. ho- we- Ca- na- as", die oel- ■ver- .den deze iden l de wel tus- elke nen. dat gen- een De kens jank mwd ting, rach- zou M. rdam i vee vette kens. 3 als var- aan- note- veek, eheel ivoer :d, bij prijs, joven varen ós».. ill N- 1 2 ■11e i. De Poolse communistenleider Gomulka heeft te Danzig het revisionisme van Zuid-Slavië en van de terechtgestelde Hon gaarse premier, Nagy, gekriti seerd, aldus heeft Radio-War- schau gemeld. Dit is de eerste maal, dat de Poolse leider over deze twee aangelegenheden in het open baar heeft gesproken. Gomulka steunde het stand, punt van de andere communis tische landen, dat de berechting en de terechtstelling van Nagy en zijn aanhangers volkomen een binnenlandse aangelegen heid van Hongarije is. De „onjuiste revisionistische ideeën" van Zuid-Slavië hebben dat land gescheiden van het Amerikaanse radioberichten melden, dat weer twee Amerika nen, ditmaal zakenlieden, op Cuba door opstandelingen zijn ontvoerd. Het aantal ontvoerde Amerikanen is hiermee gestegen tot 64. De ontvoeringen zouden een protest zijn tegen Ameri kaanse hulp aan de Cubaanse president, Batista. In Oostenrijk is watersnood. Het heeft al vijftig uur onafge broken geregend. In het Donau- bekken zijn verscheidene dorpen ontruimd. In andere hebben de bewoners een toevlucht gezocht op de daken. Militairen en brand weerploegen zijn ingeschakeld. Er moet ook veel vee worden ge- evacueerd. Zowel in Oost- als in West- Duitsland heeft men plaatselijk met hoog water en overstromin gen te kampen als gevolg van zware regenval. Bij Kulmbach in Noord-Beieren is zondag een jongetje van acht jaar door de sterk gezwollen Main meege sleurd en verdronken. Te Passau moesten zondag vijftig huizen worden ontruimd. Verscheidene straten in deze plaats staan onder water en er varen bootjes heen en weer over het stadhuisplein om. mensen te vervoeren. Te Passau vloeien de Inn en de Ilz in de Donau. Deze rivieren zijn alle drie sterk ge stegen door de regen. Ook in de Harz in Oost-Duits- land en in Saksen en Thuringen hebben zich plaatselijk overstro mingen voorgedaan, doch het ergste schijnt daar al weer ach ter de rug te zijn. Twee-en-twintig van de vijf-en- twintig Japanse mijnwerkers, die vrijdag j.l. in de Soeda-steen- kolenmijn in Zuid-Japan opgeslo ten geraakten doordat de mijn schacht met water uit een onder- grondsmeer vol liep, zijn maan dagochtend bevrijd. Naar de drie anderen wordt nog gezocht. gemenebest van socialistische staten. Volgens Gomulka draagt een negatief standpunt van de Zuidslavische leiders over het idee van een verenigd socialis tisch kamp niet bij tot de zaak van de vrede, integendeel, zij wordt er eerder door verzwakt. Wel zei Gomulka, dat Zuid- Slavië zonder twijfel een op recht streven naar verminde ring van de internationale spanning en naar versterking van de krachten van de vrede in de gehele wereld heeft ge toond. Het standpunt van Zuid-Sla vië steunt de politiek van „de internationale reactionairen", die de eenheid van het socialis tische kamp willen verbreken of tenminste verzwakken. Volgens Gomulka heeft de huidige anti-Russische en anti communistische campagne in het Westen ten doel de aan dacht van de openbare mening af te leiden van de gespannen toestand in het Midden-Oosten en de door het Westen voort gezette bewapeningswedloop. De zaak-Nagy toont aan, dat het standpunt van de Poolse communistische partij in okto ber 1956 gerechtvaardigd en juist is geweest. „Polen zal blij ven samenwerken met de Sow- jet-Unie en andere socialisti sche landen op grondslag van internationalisme, vriendschap en gelijkheid", zo zei Gomulka. „Reuter" meldt uit Belgrado, dat de eerste, niet-officiële reactie aldaar was dat de leider der Poolse communisten, die tot nu toe gezwegen had over de tegenstelling tussen Zuid- Slavië en de Sowjet-Unie, ten slotte toch is gedwongen lip- De Amerikaanse Senaat heeft maandag het wetsontwerp voor wijziging van de wet-McMahon goedgekeurd dat uitwisseling van atoomgeheimen met bevriende landen mogelijk moet maken. De uitwiseling heeft vooral be trekking op levering van mili taire atoomgeheimen en mate riaal aan Engeland. De Senaat heeft het wetsont werp na de goedkeuring ter on dertekening aan president Eisen hower gezonden. Een der regeringsautoriteiten in Noord-Celebes heeft zondag wederom de beschuldiging geuit, dat Amerikanen en nationalisti sche Chinezen de opstandelingen op Celebes hebben geholpen. Op een persbijeenkomst zeide Nani Wartabone, resident-coör dinator in Noord-Celebes, dat volgens mededelingen van men sen, die uit Menado waren ge vlucht, vreemdelingen de opstan delingen geholpen hebben. War tabone, die leider was van het verzet tegen het „Permesta"-be- wind van de opstandelingen te Gorontalo, beschuldigde de op standelingen ook van een ruil handel in copra tegen wapens uit het buitenland. Volgens hem zijn de leiders van de „Permesta" („totale strijd")-beweging aan Ncord-Celebes een miljoen ru- piahs schuldig voor schade, door hen aangericht tijdens hun terug tocht voor de regeringstroepen. pendienst te bewijzen aan het Kremlin en zijn harde politiek. Er zal vermoedelijk van offi ciële Zuidslavische zijde geen commentaar op Gomulka's toe spraak worden geleverd, vóór de volledige tekst ervan in het bezit der Zuidslavische autori teiten is. Men meent in Belgrado, dat nog niet kan worden gezegd dat Gomulka volledig voor het Kremlin is gezwicht, ook al is zijn in het openbaar uitgespro ken steun voor de Moskouse politiek sterker geweest, dan werd verwacht; als zodanig be tekent dit een ernstige teleur stelling voor Zuid-Slavië. Men is te Belgrado van ge voel dat het zwaartepunt van de Sowjet-Russische „zenuwen oorlog" zich tijdelijk naar War schau heeft verplaatst, waar Gomulka zich teweerstelt tegen de druk van het Kremlin, dat hem gaarne tot een volslagen volgen van de Sowjet-richtlij- nen zou willen brengen. Van officiële zijde wordt mede gedeeld: „De regering heeft besloten enige aanvullende maatregelen te treffen voor de aanpassing van de beveiliging van Neder- lands-Nieuw-Guinea aan de nieuwe verhoudingen en tech nische ontwikkeling. Een beperkt aantal manschappen van de Koninklijke Landmacht zal naar Nederlands Nieuw- Guinea worden uitgezonden". Generaal De Gaulle gaat van daag voor de tweede keer sedert zijn ambtsaanvaarding naar Al gerië. Dit bezoek van drie dagen kan van beslissende betekenis zijn voor het welslagen van zijn Noordafrikaanse politiek. Men verwacht, dat hij zal proberen zijn invloed op het leger groter te maken door een inspectiereis van drie dagen langs de militaire posten. In het Weissenmeer bij Kla- genfurt in Oostenrijk is zater dag het 6-jarig zoontje Wybren van de heer Boersma uit Rot terdam verdronken. Het kind is tewater geraakt toen het pro beerde waterlelies te plukken. De heer Boersma, die werkzaam is bij de posterijen te Rotter dam. kampeerde met zijn gezin bij het meer. In en om de Libanese haven stad Tripoli wordt nu al vier da gen verbitterd gevochten. Het is onmogelijk de stad dichter dan op vijf kilometer te naderen door het vuren van de opstandelingen, die de regeringsposities met zwa re wapens bestoken. Aan muni tie schijnen de rebellen geen ge brek te hebben. De Britse premier is maandag middag naar Londen terugge keerd. Bij zijn vertrek uit Parijs zei hij „zeer tevreden" te zijn over zijn „korte, doch vruchtbare be zoek". Hij was vol vertrouwen over de toekomstige betrekkin gen tussen Frankrijk en Enge land. In Franse kringen noemde men maandagavond de conferentie l'po" schitterend diplomatiek suc- ai'p tDe tesprekingen hebben ane jv-üfel weggenomen die nog Kon Des\aan 0ver de trouw van De Gaulle aan de NAVO. ook ifct denra„ï?e legende" weerlegt dat de Gaulv. nog wrok koestert over de moeiijjke tijd die hij in de oorlog, als leider van de tijde lijke Franse regering in Algerië, heeft gehad. Het vertrouwen tus sen Londen en Parijs is in min der dan 24 uur versterkt. In betrouwbare kringen ver luidt, dat MacMillan er mee heeft ingestemd dat hij Franse deel neming aan alle Britse besluiten ten aanzien van Libanon zal steunen. Premier MacMillan verklaarde maandagmiddag bij aankomst in Londen, dat het doel van de be sprekingen niet het bereiken van een bepaalde overeenkomst was geweest; doch hernieuwing van oude vriendschap. De besprekingen zijn zonder vaste agenda gevoerd, zonder het verlangen naar onderhandelin gen doch geleid door de wens om gezamenlijk op vriendschap pelijke wijze kwesties van we derzijdse belang eens door te ne men, aldus MacMillan. De leider van de Turkse bevol kingsgroep in Nicasia heeft zon dagavond bij gouverneur Foot geprotesteerd tegen diens besluit om het uitgaansverbod in de Griekse sector van de stad op te heffen, maar in 't Turkse stads deel te handhaven. Op deze wijze worden de Turken overgeleverd aan de „Griekse terroristen", al dus de Turkse leider. Op vele plaatsen op Cyprus de den zich zondag incidenten voor. Te Paphos overleed een Griekse Cyprioot in een ziekenhuis. Een andere ligt daar met ernstige verwondingen. Zij zouden in de omgeving door een troep Turken zijn aangevallen. In dezelfde streek werd een Turkse slager dood aangetroffen. In een dorp bij Fama Gusta werden vier Britse militairen bij een bomont ploffing gewond. In Nicosia verspreidde de EOKA zondagavond pamfletten, waarin een opschorting van de gewelddaden wordt aangeboden, mits aartsbisschop Makarios naar Cyprus mag terugkomen om De Libanese minister van Bui tenlandse Zaken, Malik, heeft maandag een uur lang gespro ken met zijn Amerikaanse ambt genoot, Dulles, en daarna ge zegd: „Ik ben er zekerder van dan ooit, dat de Verenigde Staten ons krachtig zullen bijstaan bij de verdediging en het behoud van onze onafhankelijkheid en on schendbaarheid". Malik gaf geen direct antwoord, toen verslagge vers hem vroegen of hij had ver zocht om hulp van Amerikaanse troepen. Hij zij alleen maar: „Wij staan wat deze en andere proble men betreft, voortdurend in con tact met de Verenigde Staten". Ook zei hij, dat er geen verande ring is gekomen in de grondslag van de Amerikaanse politiek je gens Libanon en de problemen van Libanon. Toen men Malik vroeg of hij met Dulles had gesproken over bepaalde voorstellen tot regeling van de Libanese crisis, antwoord de hij bevestigend. Hij wilde ech ter geen bijzonderheden mee delen. Over de toestand in zijn land zei Malik, dat volgens zijn jong ste inlichtingen de infiltratie en smokkelarij over de grens on verminderd voortduren en dat de perscampagne tegen zijn rege ring nog even hevig is als te voren. Volgens gewoonlijk betrouw bare berichten uit Boedapest wordt onder leerlingen van mid delbare scholen en fabrieksar beiders een onderzoek ingesteld naar de rol die zij in de opstand van 1956 hebben gespeeld. Een viertal scholieren, die ten tijde van de opstand niet ouder dan 15 jaar kunnen zijn geweest, zou den zijn gearresteerd. over de toekomst van het eiland te onderhandelen. Gouverneur sir Hugh Foot van Cyprus heeft maandag een bij zondere wet afgekondigd, die het aanstoken van gewelddaden of het verwekken van vijandschap tussen de Griekse en Turkse Cy prioten strafbaar stelt. Bij Nicosia is maandag een Griekse Cyprioot, die op een mo tor reed, door onbekenden dood geschoten. In de Griekse wijk van Limassol werd maandag een Turk het slachtoffer van een sluipschutter. In Limassol zal in verband hiermee het uitgaans verbod, dat elders op het eiland maandagavond werd opgeheven, van kracht blijven. De Turkse ondergrondse orga nisatie op Cyprus, de T. M. T., heeft pamfletten verspreid, waarin wordt gezegd dat de Tur ken zich gereed moeten houden voor „een algemene strijd". Als Engeland zou trachten zijn nieu we voorstellen door te zetten, zouden de Turken zich daar met kracht tegen verzetten. „Voor ons is er slechts deling van het eiland of de dood", aldus de vlugschriften, waarin tevens wordt verklaard dat geen enkele Turk het eiland mag verlaten. Zij die zouden trachten voor vakan tie of iets dergelijks te vertrek ken, zouden streng worden ge straft. Er zal een speciale bewaking worden ingesteld op de onder nemingen aan Sumatra's Oost kust, aldus radio-Djakarta. Werk loze arbeiders zullen een oplei ding krijgen voor de bewaking der ondernemingen. Zij zullen daarvoor een salaris ontvangen, dat door de ondernemingen moet worden opgebracht. De instelling van dit speciale corps heeft de instemming van de militaire commandant in dit gebied, over ste Djamin Gintings. aldus de radio. De maatregel is genomen we gens de plunderingen en de branden, die restanten van de opstandelingen op Sumatra de laatste weken op de ondernemin gen hebben aangericht. Geen medewerkers van voor malige Nederlandse inlich tingendienst meer op de on dernemingen. Radio-Djakarta meldde even eens, dat generaal-majoor Nasu- tion, chef-staf van het Indonesi sche leger heeft bepaald, dat al degenen, die voorheen hebben behoord tct de Nederlandse leger-inlichtingendienst, of ex-r officieren van het K.N.I.L., die thans nog werkzaam zijn op on der Indonesisch beheer gestelde zaken of ondernemingen, moeten worden ontslagen. Opstandige Druzen hebben maandag onder leiding van Ka- mal Joemblat een aanval onder nomen op het dorp Schemlan, circa 15 km ten zuidoosten van Beiroet. Britse en Amerikaanse vrouwen en kinderen die daar wonen, moesten overhaast geëva cueerd worden, terwijl vreemd genoeg, gewapende groepen van de verboden Syrische nationalis tische partij de strijd aanbonden met de Druzen, in afwachting van regeringstroepen. Toen de gendarmerie op de plaats van de strijd verscheen, kon men met vereende krachten de Druzen terugdrijven, die zich daarop op heuvelsteilingen terug trokken. Daar werden zij echter door straaljagers onder vuur ge nomen, zodat zij zich na verloop van tijd verder moesten terug trekken. De Syrische nationalisten zijn inmiddels begonnen een ring van versterkingen om het dorp aan te leggen, om een eventuële nieuwe aanval van de Druzen te kunnen afslaan. De rebellenleider had zondag een boodschap aan de directeur van de Britse school in het dorp gezonden, waarin hij waarschuw de dat hij maandag zou aanval len omdat er teveel Syrische na tionalisten naar zijn zin in Schemlan waren. De directeur had echter reeds zoveel van der gelijke aankondigingen gehad, doch hij nam geen maatregelen om de Engelse kolonie uit het dorp te evacueren, dat moest nu maandagochtend, toen de aan val werkelijk begon, overhaast gebeuren. De groep rebellen telde onge veer 400 man. De gezagvoerder van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", ka pitein P. A. de Groote, heeft de directie van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" doen we ten, dat op 28 juni om 12.20 uur gmt. de stuurboordschroef van 't schip is verloren. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. De „Johan van Oldenbarnevelt" (een 2-schroefsmotorschip) heeft de reis met 1 schroef (9 mijis vaart) onder gunstige weersomstandig heden vervolgd. Het schip ver voert plm. 1400 Amerikaanse stu- Het leger in Algerië geeft lei ding aan de beweging van ver broedering met de Mohamme daanse bevolking. Doch waarne mers geloven dat de tijd is ge komen voor een concretere uit drukking van de hoop die door De Gaulle is verwekt en zij ver wachten, dat hij een aantal maat regelen zal bekendmaken die tot de verbeelding van de bevolking zullen spreken. Deze maatrege len zouden omvatten: Het ge bruik van hetzelfde geld en dezelfde postzegels in Frankrijk zelf en in Algerië, mogelijke af schaffing van het douanestelsel tussen Algerië en Frankrijk, en mogelijk dezelfde pensioenen voor Mohammedaanse en Franse oudstrijders. Op het ogenblik krijgt een Mohammedaan, die door de dienst invaliede wordt, een lager pensioen dan een Fransman. Het voornaamste probleem, waarvoor De Gaulle staat, is de groeiende onverschilligheid, om niet te zeggen vijandigheid, van de extremistische Franse kolonis ten, die aanvankelijk het aan de macht komen van de generaal eisten, doch die hem nu „te libe raal" 'vinden. De kolonisten zijn vooral ver stoord over de overeenkomst voor terugtrekking van Franse troepen uit het binnenland van Tunesië, die De Gaulle met pre sident Bourguiba heeft gesloten. Tot op heden hebben de kolo nisten zich rustig gehouden, doch er zijn tekenen dat zij actiever worden en zich zelfs tegen De Gaulle zullen keren. Een van de kolonistenorganisaties, een comi té van Algerijnse oud-strijders verenigingen, heeft voor het eerst openlijk kritiek geleverd op De Gaulle en er op aangedron gen dat „de revolutie wordt vol tooid" door uitbreiding over ge heel Frankrijk. Generaal De Gaulle heeft be sloten aan de kolonisten het hoofd te bieden. Hij laat zich ver gezellen door Guy Mollet, de socialistische minister van Staat, die voor de kolonisten het sym bool is van de politiek waarvan zij bevrijd willen worden. Het leger heeft weinig sympa thie voor de extremisten. De jon ge officieren staan- wat gevoel betreft veel dichter bij de Mo hammedanen, met wie zij dage lijks verkeren, dan bij de schat rijke grootgrondbezitters van Al giers en Oran. Generaal De Gaulle zal de steun van het leger nodig heb ben, zeker tot het ogenblik waar op. over drie maanden, een volks stemming over een nieuwe grondwet zal worden gehouden. Het is waarschijnlijk dat het leger hem zal steunen, doch De Gaulle wenst te verhinderen dat het leger een permanent politiek instrument wordt. Hij wil niet, dat de kolonels gaan geloven dat zij een meer politieke dan natio nale en militaire zending te ver vullen hebben. De mogelijkheid bestaat dat Frankrijk op de vergadering van het parlement der Westeuropese Unie, dat deze week in Parijs bij eenkomt, een alternatief voor 't Poolse plan voor een zóne zonder kernwapens in Midden-Europa zal voorstellen. In gewoonlijk goed ingelichte kringen verluidt, dat de Fransen zullen komen met een plan voor: 1. Een eenzijdige Westduitse verklaring, met garantie van de Westeuropese Unie, dat de bonds republiek geen geweld zal ge bruiken om wijziging van de grenzen van Oost-Duitsland af te dwingen. 2. Het tekenen van protocols tussen Oost- en Westeuropese landen over niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. 3. Een neutrale controle com missie voor toezicht op strikte naleving van deze verplichtingen. Deze commissie zou overtredin gen voor de Veiligheidsraad der Verenigde Naties moeten bren gen. De Amerikaanse historicus Ted- ford Taylor heeft in een boek ge titeld „The march of the con quest", dat handelt over de Duit se opmars in mei 1940, als zijn mening uitgesproken, dat het Belgische leger onder koning Leopold in 1940 moedig stand heeft gehouden tegen de Duitse stormloop. Het streed nog lange tijd verder, hoewel de ontwikke ling van de veldslag in zijn ge heel geen twijfel liet bestaan over het lot van België. Tedford Taylor is lid geweest der inlichtingendiensten van het Amerikaanse leger en tijdens het proces te Neurenberg advocaat- generaal met de rang van gene raal. Na de operaties in België in al le bijzonderheden te hebben be schreven, schrijft Taylor over de kapitulatie: het heeft de geal lieerden niet aan waarschuwin gen ontbroken waaruit bleek, dat de Belgen spoedig de strijd zou den moeten staken. Op 26 mei ontving de Franse missie bij het hoofdkwartier van koning Leopold des middags in die zin een duidelijke mededeling en op 27 mei werd generaal Gort in de meest klare bewoording er- Ook maandag waren de iucht- drukverschillen boven onze om geving klein, zodat er weinig wind was. In de nacht ontstond weer op uitgebreide schaal mist, later overgaande in laaghangen de bewolking, die in de loop van de dag voor een groot dee] op loste. Bij vrij zonnig weer stegen de middagtemperaturen in het WOENSDAG 2 JULI. v.m. n.m. Breskens 2.24 2.45 Terneuzen 2.59 3.20 Hansweert 3.39 4.00 Walsoorden 3.49 4.10 ZON MAAN op onder op onder Juli 1 4.23 21.03 20.49 4.56 2 4.24 21.03 21.27 6.02 3 4.25 21.02 21.58 7.10 4 4.26 21.02 22.25 8.18 binnenland tot 22 a 24 graden. Een hogedrukgebied, waarvan het centrum zich bij Spitsbergen bevindt, strekt zich uit over Noord-Rusland en Skandinavië, waar maximumtemperaturen van 25 tot 30 gr. werden gemeten. In Zuid-Frankrijk daarentegen daalt de luchtdruk op de nade ring van een Oceaan-depressie. Tengevolge van deze ontwikke ling zal de wind later geleidelijk wat gaan toenemen uit oostelijke richtingen en wordt continentale lucht aangevoerd. De temperatu ren zullen dinsdag Viaarom iets hoger worden, waarbij de kans op locale warmteonweders de komende dagen groter wordt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. OOSTELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking met in de namiddag enkele verspreid voorkomende buien. Vrij warm. Matige wind uit oostelijke rich tingen. van op de hoogte gebracht dat de kapitulatie spoedig te verwach ten was. Het is mogelijk dat koning Leo pold zijn kabinet niet heeft ge raadpleegd. Maar men mag met vergeten dat hij op dat ogenblik de functie van opperbevelhebber uitoefende en dus niet als koning handelde. Daarenboven hadden Spaak, Pierlot, en de andere voornaam ste Belgische ministers twee da gen tevoren Beigië reeds vena- ten. Er bestaat geen enkel bewijs dat de koning de generale-staf niet zou hebben geraadpleegd of dat deze zich zou hebben verzet tegen de beslissing van koning Leopold om generaal Derous- seaux uit te zenden om met de Duitsers over een wapenstilstand te onderhandelen. Taylor haalt de kritiek aan die destijds door Paul Reynaud, Da vid Lloyd George en Winston Churchill is geuit. Hij conclu deert, dat die kritiek aanvaard baar was op het ogenblik dat zij werd geoefend. Gezien in het raam van een historisch overzicht lijkt zij echter niet gerechtvaar digd. Hoe de geschiedenis koning Leopold ook moge beoordelen, haar uitspraak over het Belgi sche leger zal ongetwijfeld een zeer eervolle zijn. Het Belgische leger werd jammer genoeg ver rast bij de aanval op Eben-Emaal en de bruggen over het Albert- kanaai. Na die aanvallen heerste er echter geen hopeloze verwar ring, maar werd er een taaie ver dediging georganiseerd, die goed werd geleid. De achtereenvolgende terug trekkingen waartoe het leger door de Franse ineenstorting werd verplicht, werden zorgvul dig uitgevoerd. De vestingen en verdedigingsstellingen hielden hardnekkig stand en de Belgi sche artillerie toonde zich zeer bedrijvig ondanks de moordda dige bommenregen die de vijand over haar uitwierp, zo meent de Amerikaanse auteur. Na te hebben aangehaald dat de Britse generaal Alan Brooke die mening over het Belgische leger niet deelde, onderstreept hij de beschouwingen van de Duitse generaal Siegfried Westphal vol gens wie ,,het verbazingwekkend was te zien hoe de Belgen steeds hardnekkiger streden naarmate het einde naderde". Taylor verklaart voorts, dat „als de andere landen een even waardevolle bijdrage hadden ge leverd als de Belgische wapenfei ten, de opmars van de Duitsers niet zo ver zijn gegaan als het geval is geweest". mv- uk ■pa 8a 88

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1