UiT DE PROVINCIE De geluidsmuur AGENDA K.A.B.-studiedag behandelde belangrijke problemen Binnenlands nieuws Z° is TERNEUZEN. AXEL GOES. PHILIPPINE. SAS VAN GENT. SLUISKIL. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE Toelatingsexamen Petrus Hondius Lyceum Voor het toelatingsexamen le klas H.B.S. van het Petrus Hon dius Lyceum slaagden: J. P. Dieleman, P. H. Verpoor- te, C. L. M. Goossen, P. C. de Regt, N. M. Aarnoutse, J. Wieles en E. H. de Putter, allen te Axel; F. A. den Dekker te Biervliet; M. Scheele te Othene; S. D. van de Ree te Reuzenhoek; M. Coffa, M. M. Borghstijn, L. van Pien- broek, J. E. N. Visser, J. G. Si mons, J. Hoving, r. E. Dekker, A J. Dorrepaal, E. Udo, J. A. de Biaey, A. W. K. Verschelling, G. Gietelink, R. A. Vermeulen, R. Maaswinkel. L. Stenvert, J. W. Prinse, E. Meijers en D. L. Bloois, allen te Terneuzen, en C. E. Dek ker en J. C. Verplanken, beiden te Zaamslag. V erkeersongeval Zondagmiddag te ongeveer kwart voor één had op het kruis punt De JongestraatMarkt een verkeersongeval plaats. Op het moment dat de 16-jari- ge L. B., alhier, op zijn bromfiets uit de richting van de Brouwerij straat over de Markt de De Jon gestraat met een enigszins ruime bocht naar rechts inreed, nader de uit de de richting van de He rengracht een auto, bestuurd door de heer P. H, L. E, uit Axel, het genoemde kruispunt. De bromfiets kwam daarbij in botsing met de linkerzijde van de auto, tengevolge waarvan B. aan beide benen zodanig werd ge wond, dat dokter Van Breda Vriesman, die de eerste hulp ver leende, de wonden moest hech ten. De carrosserie van de auto werd aan de linkerzijde inge deukt, terwijl de bromfiets aan de voorzijde werd beschadigd. Youth for Christ Toen vorig jaar tijdens een flinke storm de Youth for Christ tent geheel werd vernield, en re paratie niet meer mogelijk bleek, werd bij de Zeeuwse bevolking de gedachte geboren om met elkaar het geld voor een nieuwe •jent bijeen te brengen. Dat is ook inderdaad gebeurd, doch voor de vele ervaringen met de tent op gedaan, kwam men tot de con clusie, dat het beter zou zijn geen nieuwe tent aan te schaffen. Men kwam op de gedachte om iets geheel nieuws naar voren te brengen, waarmee men nog meer mogelijkheden zou hebben om de mensen te bereiken met het Evangelie, n.l. een rijdend open luchtpodium. Die gedachte is werkelijkheid geworden, en om dat de Zeeuwen het geld voor dit podium grotendeels bijeenge bracht hebben, is de wagen ge start in Goes, om zo vervolgens een tournee te maken door Zee land. Ook in Terneuzen komt deze wagen, die er heel aantrekkelijk uitziet, van 1 tot en met 5 juli a.s. Op de volgende plaatsen in de stad worden 's avonds open luchtsamenkomsten gehouden, welke steeds om S uur beginnen. Dinsdag 1 juli: terrein Rozen- Straat (bij Geraniumstraat); Woensdag 2 en donderdag 3 Juli- terrein Rosegracht (bij Axelsebrug) Zaterdagmiddag 3 uur: op de Markt. Donderdagmiddag is er op het terrein Rosegracht een grote kin dersamenkomst; deze begint om 4 uur. Vrijdag 4 juli is de wagen in Zaamslag voor het houden van een operiluchtsamenkomst op het Plein iaanvang 8 uur). Tot slot van deze openlucht- campagne- wordt op zaterdag 5 juli eert grote slot-rally gehouden in de Ned. Herv. kerk te Terneu zen Daaraan werken mede een dübbel-kwartet en mevr. Stern uit Sas van Gent als soliste. De algehele zangleiding berust bij J. PoLderman en de spreker van deze avond is H. Mojet uit Bor- «erbroek. Deze samenkomst vangt aan om half acht en de toegang is vrij. Voorts zij nog vermeld, dat de slotrally via een telefoonlijn is verbonden met het Juliana Zie kenhuis, zodat de daar liggende patiënten door de huis-radio de samenkomst kunnen beluisteren. Chr. Lagere Technische school Het bestuur van de Christelijke Lagere Technische School te Axel heeft tot leraar A. V. O. be noemd, de heer L. de Blaije te Ouddorp. De heer De Blaeij is thans leraar aan de Chr. B.L.O.-School te Middelharnis. Wandeltocht „Rode Kruis' Evenals vorig jaar had de sportcommissie van de afdeling Axel van het Rode Kruis weer een dag voor de wandelsport ge organiseerd. Ook nu weer kan gezegd wor den dat de wandeltochten goed geslaagd zijn en dat er heel wat belangstelling voor bestond. Er waren drie tochten en wel één van 25 km. Deze ging vanaf de Jeugdherberg, Zuiddorpe, Sterre, Overslag, Rode-Sluis, Moerspui- polder koewacht. Tweede Ver korting, Armendij-k terug naar de Jeugdherberg. De 15 km tocht ging over de zelfde route, zonder Zuiddorpe en Overslag aan te doen. De 10 km was dezelfde als de 15 km maar zonder de Tweede Verkorting en de Armendijk. De organisatie bij de start was goed gegeregeld en volgens pro gram vertrokken de groepen. Over het algemeen werd er keurig gelopen. De wandelaars van de 25 km- tocht werden in de kom van Axel opgewacht door de drumband van „Concordia" en met flinke mars arriveerden allen weer terug bij de Jeugdherberg. Alvorens de prijzen werden uitgereikt werden de deelnemers toegesproken door de voorzitter van de sportcommissie, de heer K. J. van Drongelen, die mede deelde, dat er 280 deelnemers wa ren geweest en dat alles goed was verlopen en er nagenoeg geen uitvallers waren geweest. Spreker dankte allen hartelijk en sprak de hoop uit, dat deze wandeltochten elk jaar herhaald zouden kunnen worden en dan met een stijgend aantal deelne mers. Hij dankte ook de rijkspo litie voor haar medewerking en de E.H.B.O., welke de bijbeho rende voetongemakken vakkun dig hebben behandeld. Aan de oudste wandelaar, de 68-jarige heer Duijndam uit Kruiningen, overhandigde de voorzitter een wandbord als her innering. De voorzitter verzocht de heer Francke de wisselbeker, welke door het gemeentebestuur van Axel is geschonken uit te reiken aan de groep Kruiningen I. De heer Francke voldeed hier aan gaarne en sprak ook nog een propagandistisch woord voor de mooie wandelsport. Hij felici teerde de wandelsportvereniging van Kruiningen met 'het door haar behaalde succes (8% punt) en spoorde haar aan om te trach ten de beker definitief in het bezit te krijgen. De andere prijzen werden door de voorzitter uitgereikt en wel voor de 25 km-tocht aan: le pr. Rode Kruis, Axel, 7 pun ten; 2e pr. R. K. Gidsen, Axel, 6% pnt; 3. Eos groep gidsen, Terneuzen, 6 pnt. 15 km-tocht: le pr. Kruiningen II, 8 pnt; 2e pr. Wandelsportvereniging Axel, 7 pnt; 3e pr. Verkenners groep Koewacht, 6V2 pnt; 4e pr. R. K. Jongenspatronaat Axel, 6 pnt. 10 km tocht: le pr. Chr. Gymnastiekvereni ging „Voorwaarts", Axel, 7% pnt; 2e pr Marijkeschool, Axel, 6V2 pnt; 3e pr. Kruiningen II, 5% pnt. De jury bestond uit de adju dant van de Rijkspolitie Fluit, de wachtmeester Van Rijswijk en de opperwachtmeester van de Kon. marechaussee Luitwieler, en de dienstgeleider van de Centrale Veldpost I. en A. Hirdes. Ernstig ongeval op sta- tïonsemplacement. Zaterdagmiddag is op het sta tionsemplacement alhier de loco motiefbestuurder J. Huijge onder zijn rangeerlocomotief terechtge komen. De locomotief reed hem over beide onderbenen. In zorg wekkende toestand is de man naar het ziekenhuis te Goes overgebracht, waar het ene on derbeen in de nacht van zaterdag op zondag geamputeerd moest worden. Men hoopt het andere been nog te kunnen behouden. Op het ogenblik is nog niet op gehelderd hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Raadsvergadering De raad van Philippine kwam donderdag in voltallige vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Van Hoek. Allereerst werden de geloofs brieven van de nieuwgekozen raadsleden onderzocht en zonder aanmerken goed bevonden (De nieuwe raad zal dus uit dezelfde leden bestaan). Het voorstel van B. en W. ad- haesie te betuigen aan de raad van Terneuzen en 's Heerenhoek voor het behoud van vrije veren, werd met algemene stemmen aangenomen. De raad sprak zich alsnog uit tegen de benoeming van een der de schoolarts. De voorzitter gaf een in mi neur gestelde lezing over het werk en het niet volgen van een cursus door dé brandweermen sen. Aan De Smet werd een premie toegekend voor woningverbete ring zuivelbedrijf. Het verzoek van A. Roegiers om hem het oude schoolgebouw gratis af te staan om hiervan vijf woningen te maken kon bij de raad geen goedkeuring verkrij gen. B. en W. beloofden de raad bin nen korte tijd een of twee rust banken in de buurt van het plant soen te plaatsen. Eindelijk is de overname van de zuiverinstallatie tegen augustus in het vooruitzicht ge steld. Bij de rondvraag waren de be langrijkste vragen die over het te leggen trottoir in de Wilhel- mina- en Laureijnestraat, om en kele bomen te rooien op de markt en over de toestand op het sportveld. Concert Zaterdagavond gaf de harmo nie „De Verenigde Vrienden" een concert op de kiosk ter gelegen heid van de verjaardag van Prins Bernhard. Er werd een populair concert gegeven, waarvoor slechts matige belangstelling be stond. Voor de televisie Hedenavond om half negen komt ir C. A. L. Horstmann, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuws-Vlaan- deren en directeur van de Spie gelglas- en Fosfaatfabriek, voor de televisie in het programma van de AVRO. Ir Horstmann zal spreken over de afzondering van Zeeuws-Vlaanderen t.o.v. overig Nederland. Geslaagd Te Roosendaal slaagden voor het „Sleuteldiploma" Huishoud school algemene ontwikkeling M, van Avermaete, L. Engels en M. Hemelsoet, allen te Yvestdorpe, en W. Snoek te Sas van Gent. Officiële opening hulppostkantoor Het hulppostkantoor Sluiskil is een nieuw en naar de eisen des tijds ingericht kantoorruimte rij ker geworden, dank zij de voor uitstrevende activiteiten van de onlangs ter plaatse benoemde heer M. J. H. van Nispen, afkom stig uit Standdaarbuiten. Het was voor het architecten bureau Van Zantbeek en Schoo- nis geen gemakkelijke opdracht om met een zeer beperkte vloer oppervlakte, grenzende aan de privé-woonruimte van de heer Van Nispen een zo goed mogelijk in- en exterieur te scheppen. Er werd in ijltempo gemetseld, getimmerd en geschilderd en het aannemersbedrijf B. F. de Waal is er in geslaagd het gebouw bin nen de gestelde tijd op te leveren. Het voor de postale werkzaam heden benodigd meubilair staat op efficiente wijze opgesteld en uit de kantoorhouderswoning is de kantoorruimte direct bereik baar. Naast de deur, die via een kleine hal tot de wachtkamer leidt, werd nog een ingang voor het bestellend personeel gecre- eerd. Werkte men voorheen met een „gesloten'' loket thans heeft het nieuwe postkantoor de be schikking over een moderne ba lie, waarin meerdere loketten zijn verenigd en waaraan uiterst rechts de kantoorhouder Van Nispen de belangen van de Sluis- kilse gemeenschap zal beharti gen. Opening Bij de officiële opening op za terdagmiddag j.L waren o.m. aan wezig de raadsleden dr M. E. H. Camps en C. Compiet; namens de directeur van het postdistrict Middelburg de heer P. Koelewijn. Verder waren aanwezig de heren B. Brekhof, adjunct-inspecteur district Middelburg; B. J. Bier- hoif, directeur P.T.T. Terneuzen; A. J. Uijttewilligen, chef postkan toor Terneuzen; Pasman, kan toorhouder Zaamslag; de archi tect Schoonis, en H. J. Colsen, Sluiskil; P. Dieleman, oud-waarn,. kantoorhouder te Sluiskil; De Waal jr namens het aannemers bedrijf, en het bestellersperso- neel. Het was dr Camps die met een aangeboden sleutel de toegangs deur opende, in de hal een post zegel doorknipte en het hulppost kantoor voor geopend verklaar de. De heer P. Koelewijn, waarne mend directeur van het postdis trict Middelburg, schetste de ope ningsdag als een heuglijk feit, dankte vervolgens de vele offici ële instanties voor hun medewer king betrok daarbij eveneens de heer Camps als afgevaardigde van de A.C.Z.-directie voor de verleende medewerking, betuigde erkentelijkheid aan het adres van architect Schoonis en het aanne mersbedrijf. Ten slotte bood hij de heer Van Nispen zijn geluk wensen aan, evenals de gemeen te Terneuzen met de nieuwe aan winst, daarbij hopend dat ook van deze plaats het „P.T.T. altijd bereid", als een goed devies zal kunnen worden uitgedragen. De heer Bierhoff, directeur van het postkantoor te Terneuzen, was zeer verheugd, dat in zijn ressort een dergelijke inrichting CORRESPONDENTIE Overvloed van copy noodzaakt ons enige plaatselijke berichten tot het volgend nummer te laten overstaan. RED. MAANDAG 30 JUNI TERNEUZENLuxor-The- ater, 8 uur: „Sisi, keizerin en moeder". ZuidersportparkZomer avondvoetbal: 7.15 Tern. Scheepsbouw MijPZEM; 8.15 Drukkerij v. d. Sande Spadella. AXEL: Het Centrum, 8 uur: ..Moordend lood". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het lied van Bernadette". ZAAMSLAGGemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding uitvoe ren van grond-, riolerings- en bestratingswerken. DINSDAG 1 JULI TERNEUZENLuxor-The- ater, 8 uur: „Sisi, keizerin en moeder". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Ik was de vriendin van een gangster". werd gebouwd. Na zijn geluk wensen aan de Sluiskilse post meester te hebben aangeboden, hoopte spreker van harte dat het de heer Van Nispen gegeven zal zijn de diensten van de P.T.T. nog vele jaren aan de Sluiskilse gemeenschap te kunnen schen ken. Het woord van de heer Colsen was, traditie getrouw, doorspekt van luim en ernst. Het was voor de vijfde maal dat hij in zijn ge liefd Sluiskil een dergelijke ope ningsplechtigheid mocht bijwo nen en behalve enerzijds de ver heugenis hierom, bleek hij ook een zekere angst te hebben, want zolang een hulppostkantoor nog niet onder de rijksgebouwen dienst ressorteert, is er, voor wat Sluiskil betreft, de mogelijkheid niet uitgesloten, dat men nog eens naar Stroodorp zal moeten wandelen voor een bezoek aan een postkantoor. Doch hij sprak in zijn slotrede de hoop uit, dat de heer Van Nispen ook tal van jaren in „zijn", aldus spreker, ge liefd Sluiskil zal doorbrengen. Hierna werd nog het woord ge voerd door collega-kantoorhouder Pasman uit Zaamslag, de heer Compiet in zijn functie als raads lid en de heer C. Kuzee namens het personeel van het plaatselijk kantoor. De heer Van Nispen bracht in een wederwoord zijn dank tot uit drukking voor de gelukwensen en de vele goede woorden tot hem gesprokeji. Was het 'officiële gedeelte vóór de balie begonnen met enke le postzegels, gekocht door de heer Camps, het werd besloten met het aanbieden van een roker tje en een kleine demonstratie hoe in de nieuwe ruimte zal wor den gewerkt bij postverzending e.d. Hierna inviteerde de nieuwe kantoorhouder zijn invité's voor eert verfrissende dronk in hotel Meert. Piano-examen Conservato rium te Gent Dezer dagen slaagden aan ge noemd conservatorium de dames Elly de Caluwé en Willy van de Veer, beiden te Sluiskil, en Anne- Marie Baard te Sas van Gent. en de heer J. Philipse te SluiskiL. Liefdadigheidsvoetbatwedstrjjjl Opgeluisterd door het muziek gezelschap „De Volharding" had zaterdagavond een voetbalwed strijd plaats tussen een elftal ge vormd door overheidspersoneel en een elftal van winkeliers en middenstanders, welke kamp door laatstgenoemden werd ge wonnen met 43. Het was zowel voor de spelers als voor de plaatselijke afdeling Voor de jaarlijkse K.A.B.-stu diedag, die zaterdag te Terneu zen werd gehouden in hotel „Rot terdam" bestond een zeer goede belangstelling van de zijde dei- leden. Er waren verschillende beken de figuren uit de K.A.B.-kring hierbij aanwezig. De dag stond onder leiding van de diocesane voorzitter, de heer G. Jacobs. Twee prominente sprekers heb ben een inleiding gehouden: drs M. C. Verburg, directeur van het E.T.I., en pater Roof, onder-direc teur van de RK. H.B.S. te Goes. Als opening van de dag werd in de parochiekerk van de H Willi- brordus een H. Mis opgedragen door pater Simeon. Districtsvoorzitter G. Jacobs, die de dag opende, zei dat het van K.A.B.-inzicht getuigt dat ontwikkeling noodzakelijk is. De voorzitter wees er op dat door de opheffing van de sociale school te Hulst een achterstand dreigt te ontstaan en vroeg daarom dringend de aandacht voor het cursorisch ontwikkelingswerk. Vooral op de kaderleden deed de heer Jacobs een dringend beroep. ONTWIKKELING VAN HET WESTERSCHELÜEBEKKEN In een uiterst boeiend en met de meeste aandacht gevolgd be toog schetste drs Verburg in een twaalftal punten de ontwikkeling van het Westerschelde-bekken. Inleider begon met er op te wijzen dat de ekonomische ont wikkeling van „de buitengewes ten" is mogelijk gebleken, door van „Het Groene Kruis" prettig dat de belangstelling hiervoor groot was,, want na afloop kon aan „Het Groene Kruis" een be drag van 138 ter hand worden gesteld. Concert „De Volharding" Zaterdagavond werd aan de vooravond van de jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard door „De Volharding" een concert op de kiosk gegeven. De weersgesteldheid werkte er toe mede, dat dit concert door zeer velen werd bijgewoond. Na het slotaccoord van elk nummer klonk een dankbaar applaus van de toehoorders. Na afloop van het concert werd onder het spelen van. een fjkse potpourri afgemarcheerd naar het clublokaal. Schoolreisjes De leerlingen van de openbare lagere school hebben vorige week hun jaarlijkse reis gemaakt. Voor de oudste leerlingen ging de reis naar Rotterdam, waar 'n bezoek werd gebracht aan de die rentuin Blijdorp en een rondvaart door de havens werd gemaakt. Op de heenreis werd gepauzeerd bij het Mastbos in Breda voor het houden van een wandeling. Tij dens deze wandeling kwam de 11- jarige Hannie Fremouw zó onge lukkig te vallen, dat zij haar pols brak. Met de laagste klassen werd vrijdag de gebruikelijke tocht via Vlissingen en Domburg naar een kersenboomgaard gehouden. Openbare verkoping- Ten overstaan van notaris A. H. M. van de Hoek werd in hotel De Rode Leeuw getracht in het openbaar te verkopen het woon huis Sluissestraat M 62 alhier, eigenaar de heer L de Hullu-Cor- nelis te Nieuw vliet. Door de geringe belangstelling kon de verkoping niet doorgaan en werd het huis nadien uit de hand verkocht aan de heer A. Boeije te IJzendiike. Een aan dezelfde eigenaar toe behorende schuur werd voor de sloop, verkocht aan de heer J. de Nood uit Waterlandkerkje voor de somma van 110, dat de modernisering van het verkeer der laatste tientallen ja ren deze gebieden heeft ontslo ten. Na de tweede wereldoorlog is de economische decentralisatie eigenlijk begonnen. De verkeers- ontwikkeling heeft hierin sterk progressief gewerkt. Hierdoor werd het mogelijk de aandacht te vragen voor streken die met sociale problemen wors telen. Daar deze gebieden een lager niveau van ekonomische ontwikkeling hebben, vergeleken met het westen van 't land, die nen zij extra impulsen te ontvan gen. Overheidshulp is hier nodig en dit is niet in strijd met het subsidiebeginsel. De overheid be hoeft niet alles te regelen, maar wel kan zij het particulier initia tief door subsidie stimuleren. Dit moet niet zover gaan, dat de kunstmatigheid gaat overwegen, maar dient zich te richten op het accentueren van zekere natuur lijke factoren, als: centralere lig ging dan voorheen, ruime ar beidsmarkt, aanwezigheid en schepping van vaarwater, grote industrieën enz. Deze factoren geven indicatie voor grotere ontwikkeling, aldus drs Verburg, die de stelling van prof. Thysse bestreed, dat zware industrieën dienen te worden ge vestigd in de randstad Holland. In Zeeland zijn n.l, reeds grote bedrijven aanwezig. Daaruit concludeerde drs Ver burg dat het zaak is ons land in te delen in gebieden waarin be paalde combinaties van zulke ves tigingsfactoren voorkomen. Deze dienen dan ook te worden geac centueerd. In aansluiting hierop wees spreker op de zesde indus trialisatie-nota van prof. Zijlstra waarin de mogelijkheden liggen de vestigingsvoorwaarden te ac centueren. Voor Zeeland geldt hier de aan wezigheid van zeer diep vaarwa ter (Sloe en Terneuzen), voor het westen van Noord-Brabant (Ber gen op Zoom) de aanwezigheid van diep vaarwater, ruime ar beidsmarkt, zout en zoet water. Voor grote schepen is het ge makkelijker bij de kust te blijven. Hieruit vloeit voort, zo vervolg de drs Verburg, dat Nederland de kans en de plicht heeft het Schel- deprobleem te stellen, tezamen met België (Antwerpen). Tot nu toe was er slechts positieve be langstelling voor het Rijnpro bleem, hoewel daar ook wijziging in komt. Men begint n.l. belang stelling voor de Schelde te krij gen. In de zesde industrialisatie nota van minister Zijlstra wordt voor de eerste maal de aandacht op de Westerschelde gevestigd. Op de achtergrond ligt de ge dachte dat een te sterke ontwik keling van de Randstad Holland leidt tot zeer hoge onzichtbare kosten (kunstwerken, verbindin gen, ontworteling, enz.). Bespa ring van deze biedt de mogelijk heid een fonds in te richten voor de ontwikkeling van de Wester schelde en andere „buitenplaat sen". De vestigingsmogelijkheden doen de blik richten op het ge bied van de Westerschelde. Uit dit „fonds" kunnen faciliteiten worden verleend op het gebied van de energievoorziening, leve ring van zoet water; lozing van afvalwater en d.e verbindingen over de weg, te water en per spoor. Bovendien wordt gedacht aan verbetering van de accomo date op sociaal-cultureel terrein. De nieuwe politiek t.a.v. de ont wikkelingskernen sluit hierop aan. Als. verdere verklaring hier op zei drs Verburg, dat een ge bied „leefbaar" moet worden ge maakt. De nieuwe politiek is een afremming van de vlucht naai de Randstad Holland. Ook als toeristisch ontwikke lingsgebied liggen hier mogelijk heden. Inleider wees op de plan nen van de vijf samenwerkende kanaalzónegemeenten in Zeeuws- Vlaanderen. Naar de Engelse film „The Sound Barrier" door C. BAUER 35) Nadruk verboden. „Als dat alles is", loog Tony luchthartig', „dat had ik na honderd vlieguren nog". Susan keek hem aan. Ze wist dat hij loog en ze begreep dat hij bezig was Chris een riem onder het hart te steken. Met haar recht lijnige logica zag ze niet in. waarom iemand aangemoedigd moest worden tot een daad. die hij eigenlijk niet durfde te doen. En even logisch was het voor haar om te zeggen„Ik zal er met vader over spreken, dat hij je morgen niet solo moet laten vliegen". „Als je dat maar uit je hoofd laat", stoof Chris op. „Hij zou denken, dat ik bang was. En dat is het niet, waarachtig niet, Suse. Ik heb er al eens over ge dacht om hem te vragen of ik dienst mag nemen bij de com mandotroepen bijvoorbeeld. Al leen al om te laten zien dat het geen kwestie van lef is. Dat is juist de moeiijkheid, lef heb ben is niet van zo'n groot be lang; het gaat er om of je voor het vliegen geboren bent of niet. En vader kan zich niet voorstellen, dat een Ridgefield daar wel eens niet voor gebo ren zou kunnen zijn. En jij kent vader, Suse, ik zou hem voor geen geld ter wereld die desillusie willen bezorgen". Hij keek Tony aan alsof hij bij hem het meeste begrip verwachtte. Tony kuchte om tijd te winnen. ..Is dat niet allemaal een beetje erg, hoe zal ik het nemen?"; hij zocht voorzichtig naar zijn woorden..Een beetje erg no bel, een beetje te veel zelfopof ferend. Als ik no* eens met je vader praat. Hij zal het van mij misschien beter kunnen hebben omdat ik tenslotte zelf ook vlieg. Ik geloof dat hij even trots op zijn zoon kan zijn als die zijn prestaties op de grond en niet in de lucht verricht". Chris antwoordde niet. Hoofd schuddend keek hij voor zich uit. ..Stil", zei Susan, „hij gaat weg". Uit de andere kamer kwam het geluid van een dicht slaande deur. Het stemmenge gons was opgehouden. Zwij gend zaten we daar en keken naar die gesloten deur waar door hij straks zou binnenko men. Ik kreeg bij voorbaat een hekel aan John Ridgefield. Al les wat ik tol nu toe over hem had horen vertellen, was niet bepaald vleiend geweest Chris, een kind nog, hulpeloos en ten ger weggedoken in de grote fau teuil, vormde ook al geen le vend bewijs van John's paeda- gogische gaven. En verder deze hele sfeer van bijna vreesach tig afwachten; ik begon te ge loven dat Eddy er toch niet zo ver naast was geweesteen lamstraal, een eigenzinnige dwarskop. Er klonken voetstap pen en de deur ging open. Op de drempel stond een man die ons zonder een woord te zeggen stuk voor stuk bekeek. Hij was groot en fors, bijna lomp. Zijn donkere pak hing vormeloos om zijn in de schouders licht gebo gen gestalte. Zijn hoofd met het kortgeknipte grijze haar stond massief geplant tussen de brede schouders. Een bril met dik, zwart montuur en daar achter zwarte, doordringende ogen. De ogen van Chris, dacht ik. Smalle, kleurloze lippen, op een geklemd. Van de mondhoe ken een scherpe plooi naar de neus. Een man die geen tijd heeft voor de verzorging van zijn uiterlijk. Die daar ook niet de minste interesse voor zou hebben. Een hard man. die weinig compromissen zou ken nen. Een eigenzinnige dwars kop; Eddy had geen woord te veel gezegd. Susan was de eerste die op stond. „Hallo vader", zei ze en liep op hem toe. ,,De heer en mevrouw Garthwait.e zouden graag tijdens hun onverwacht verlof van uw gastvrijheid ge bruik maken". Ze strekte haar arm uit naar Tony die opstond en een paar stijve passen naar voren deed. Ook Chris en ik stonden op maar bleven stille toeschouwers op de achter grond. Het lijkt waarachtig wel een audiëntie bij de koning, dacht ik. John Ridgefield stak zijn grote, vlezige hand naar Tony uit. „Gefeliciteerd", zei hij. Zijn zware stem was in ieder geval prettig om aan te horen. Tony mompelde wat te rug. „Je bent de laatste, die ik als schoonzoon hier verwacht zou hebben", ging John Ridgefield verder. „Susan heeft altijd ge zegd. dat ze desnoods met een bakker zou willen trouwen, maar in geen geval met een vlieger". Hij had moeilijker een meer misplaatste opmerking kunnen maken, hoewel hij het niet met opzet deed. Ik zag dat Susan schrok, maar vóór zij de situatie had kunnen redden, zei Tony al' met die onheilspel- lend-rustige stem„Dan had ze misschien beter met mijn vader kunnen trouwen". Ridgefield keek hem even niet begrijpend aan. „Wel allemachtig", zei hij toen verbaasd, „als jij op je va der lijkt, zou ze daar waar schijnlijk nog niet eens zo stom aan gedaan hebben". Ik lachte, want ik zag de grote dikke bak ker Garthwaite op zijn sloffen voor me. Tony begon ook te grinnikenwaarschijnlijk dacht hij aan hetzelfde en begreep hij nu dat Ridgefield met zijn op merking niets kwaads had be doeld. „We hebben in uren niets gegeten vader", mompelde Su san om 't gesprek in een andere richting te sturen. „Ja. ja. natuurlijk", greep Ridgefield die gelegenheid dankbaar aan. Toen we de ka mer uitliepen, legde Ridgefield zijn zware hand op Tony's schouder en begon belangstel lend tc informeren naar de toestellen waarop Tony zoal gevlogen had. Achter hun rug wisselden Susan en ik een knipoogje. (Wordt vervolgd.) Ook met betrekking tot het Sloeplan en het struktuurplan van Vlissingen gaf drs Verburg enkele bijzondei heden. Zo heeft de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen een plan van 100 mil joen gulden voor het bouwen van grote schepen. Vlissingen re kent er op dat de stad zal uit groeien tot 80.000 inwoners. Van de 36.000 schepen met een laadvermogen van 14% miljoen ton passeerden in 1956 31.000 de grens en 2530 kustvaarders de den Terneuzen aan met ladingen steenkool, zand, grind, meststof fen, cokes enz. GODSDIENST EN CULTUUR Na de koffiemaaltijd werd door pater Roof, docent aan de Goese R.K. H.B.S. 'n inleiding gehouden over de godsdienstige, sociale en culturele problemen bij de ont wikkeling van Zeeuws-Vlaande ren. De inleider wees er op dat men bij de uitvoering van het Delta plan niet moet denken dat de ge volgen hiervan eerst zullen wor den geconstateerd wanneer dit werk zal zijn uitgevoerd. Reeds nu grijpen er veranderingen plaats, die zich zullen accentu eren naarmate het werk zijn vol tooiing nadert. Gedachten aan vooruitgang leven b.v. reeds in Vlissingen, aan achteruitgang daarentegen in Yerseke. Pater Roof ging na hoe de sa menstelling van Oost en West Zeeuws-Vlaanderen is. Hoe de be volking in deze streek zich afzij dig hield toen de grote industrie- en zich hier vestigden, mede waardoor vele buitenlanders naar onze streek kwamen om een leidinggevende functie in de be drijven uit te oefenen. Pater Roof betreurde het dat wij hier een groot centrum moeten mis sen. De bevolking is in vele klei ne plaatsen over een tamelijk groot gebied verspreid en daar door mist het veel aan culturele vorming. Dit is volgens pater Roof ook oorzaak van het ontbre ken van voldoende en geschoolde leiding bij velerlei verenigingen. Toch kan Zeeuws-Vlaanderen niet als een diaspora-gebied wor den aangemerkt. Hij was van mening dat in de huidige ontwik keling Terneuzen het centrum van geheel Zeeuws-Vlaanderen zal worden. Inleider schetste de wijzigin gen die zich voordoen van de kleine gemeenten als hecht ge sloten zelfstandige gemeenschap pen, waar iedereen iedereen kent, waar het gezin vooral een bin dende factor is in het leven der mensen en het beeld dat men nu te zien krijgt bij de verstedelij king. Hij achtte het bedrijfsapos- tolaat van zeer grote betekenis en zag op velerlei gebied een taak voor de vakorganisaties weggelegd. Hij vergeleek hier mee het mijngebied in Limburg, waar bij de aanvang de moeilijk heden niet werden ontkend, maar waar deze met inspanning van alle krachten werden overwon nen. Hierdoor is op godsdienstig, sociaal en cultureel gebied een mijnstreek ontstaan die zijn weerga in de wereld niet heeft. Pater Roof drong er tenslotte op aan via de organisaties, in de ka dergroepen en in gesprekskernen zich er op te bezinnen hoe men de veranderingen het best zal opvangen. INBRAAK, WAARBIJ ƒ11.000 VERDWEEN, OPGELOST De politie te Rotterdam heeft twee jongens, resp. 17 en 18 jaar, aangehouden, die bekend hebben schuldig te zijn aan de inbraak ten huize van de familie D. aan de straatweg, waarbij voor een waarde van ruim elf mille aan sieraden en geld verdween. Bo vendien bleken zij debet te zijn aan nog twee inbraken, t.w. aan de Emmalaan en de Schiebroek- sesingel. Een derde knaap, die bij de laatste inbraken op de uit kijk heeft gestaan, werd even eens aangehouden. De zaak kwam aan het rollen, toen twee weken geleden enige werklieden bij herstelwerkzaam heden ergens aan een huis onder een dakpan een étui vonden met een schakelarmband erin. Aan vankelijk dacht de gewaarschuw- de recherche, dat het verstopt Joods bezit uit de oorlog was, maar toen men in het kaartsys teem ging neuzen, bleek de arm band bij de familie D. gestolen te zijn. De recherche hield daarop de twee jongens aan, omdat zij in de straat woonden, waar de armband was gestolen en omdat zij al eens eerder met de politie in aanraking waren geweest. Zij vielen door de mand. Een ver mist collier vond men bij een der jongens thuis verstopt op de vlie ring, de andere jongen had nog een gouden horloge thuis. Een ander hadden zij verkocht. De opbrengst en een bedrag van 2700 hebben zij opgemaakt met café- en dancingbezoek. SMOKKELAUTO MET NEDERLANDSE BOTER VERONGELUKT. Te Kasterlee in België is een gepantserde smokkelauto zon dag tegen een boom te pletter gereden. Belgische rijkswachters troffen in de vernielde wagen 650 kg Nederlandse boter aan. In een naburig veld werden eveneens pakjes boter gevonden. Men vermoedt dat de bestuur der van de smokkelauto gewond is, daar vóór in de auto bloed vlekken zijn waargenomen. De bestuurder zou door een andere smokkelauto opgepikt zijn. UITSI OM HET VAN Alliance- kampioen teurs. PROMOTIE Hcensbroek TSC—Schijndi PROMOTIE BSV '29— gen-WSC PROMOTIE. RKVVU promoveert gen 23. Zomert Ray FZEM PROMOTIE. BSV BSV '29 diende overw een zonder Terneuzen. wedstrijd za dat het nog zou worden aftrap golfc weer en wi beurten in was 4 minut dacht dat openen, m; gastheren moment de trappen. Bi BSV-aanval evenmin het waren zij d toen in de 7 tegen de pa; bleven aan afwisselend gezet. Er w nuten versti binnen van richting van bal raakte de de paal en andere paal Dit goedkop meerde Term hierdoor kwa meer in de ge corners hoede van wat ten slotti werd beloond punt en wel van midvoor Met deze stan De tweede fel BSV en Terneuzen U nuut na de linksbuiten naast de vei paal. Hiern; weer iets me voorhoede staat een dc 12 minuten neuzen bez« nummer dr (3—0). De t dringen en indirect tot nuut wilde thuisclub de plaatsen. Koe onderscheppei echter met dc schoen en or Terneuzense bal in het do dat dit juist de gasten Hierna kreeg gelegenheid nen, wat hem stand kwam dering meer wedstrijd me overwinning BRAZIL WERELDK Zweder Het wereld! bal is door gende wijze finale te St< de Zuid Am het Zweedse met 21 (ir Brazilië) was In het begi gevaarlijk, reeds kwam buiten Ham Braziliaanse te te lang en ders in staa Een minuui Zweedse doe! holm werd g rin en nadat had gepassee in de rechte: (10). Vier het echter li Om het kam' van Nederlar Velox Alliance Quick Promotie tw Hoensbroek TSC Spel. Irene Schtjndel Promotie dei BSV '29 Dongen WSC Terneuzen Promotie vie Steenbergen RKTVV Yerseke RKVVU

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2