BENELUX moet oppassen met Euromarkt K Russische troepenver- verplaatsingen rondom Polen Amerikaans vliegtuig tot landen gedwongen Neemt Rusland toch deel aan atoom conferentie in Genève? De toestand in Libanon 5 Ongeoorloofd personen vervoer Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT salens j'obent" r. Frankering öij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 30 JUNI 1958 12e Jaargang Nr 4408 "erscnunt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer DE ECONOMISCHE UNIE EN HAAR GEVOLGEN. Met bekwame spoed heeft de regering bij de Ka mer het wetsontwerp aanhangig gemaakt tot goed keuring van de Economische Unie tussen België, Nederland en Luxemburg. Dit verdrag consolideert wat sedert wereldoorlog II is bereikt en bakent tege lijk de weg af, die gevolgd moet worden om tot de uiteindelijke voltooiing van de Benelux te geraken. Het verdrag voert bovendien op bepaalde gebieden nieuwe elementen in. Dit is reeds dade lijk belangrijk wat betreft het algemeen maken van het begin sel der nationale behandeling en van bet vrije dienstverkeer, o.m. op vervoersgebied. Belangrijk ook wat aangaat de verplichting tot coördinatie van de nationale wetgevingen, voorzover deze het vrije onderlinge verkeer tussen de drie staten nog belemmeren en bijvoorbeeld de vennootschap en nog bestaande betrekkingen van het onderling handelsver keer betreffen. Men rekent de conjunctuur en de daaruit voort spruitende politieke verhoudin gen gunstig om dit te doen. Dit zou dan tevens waarborgen in houden voor regeling in minder gunstige tijd. En wat zeker niet het minst belangrijk is: Nu de Europese Economische Gemeenschap (Eu romarkt) binnen korter of lan ger tijd dit hangt een beetje nauw samen met de ontwikke ling der dingen in Frankrijk - in werking zal treden, is het een positief belang van alle drie de ianden als eenheid naar buiten die gemeenschap tot haar recht te doen komen. De memorie van toelichting legt daarom cijfers over van het wederzijds handelsverkeer tus sen Nederland enerzijds en de reeds lang bestaande Belgisch- Luxemburgse Unie anderzijds, zoals dit zich sedert 1948 heeft ontwikkeld. DRIE VERSCHILLENDE DINGEN. Nu is de Benelux één ding, en de Euromarkt een ander ding. En nevens deze beide is de vrij- handelzöne, die men hoopt ter zijde van de Euromarkt te schep pen, een derde ding. Er zijn principiële voorstan ders van de Benelux, die echter geen bewonderaars zijn van de Euromarkt. Dit is misschien wel grotendeels het gevolg van het niet te miskennen feit, dat de Euromarkt tussen de zes lan den van Klein-Europa is tot stand gekomen op politieke over wegingen. Mr. K. P. van der Mandeie, be kend als voorzitter van de Ka mer van Koophandel voor Rot terdam, heeft daarop nog eens met nadruk gewezenin zijn scherpe rede, die hij voor dp Ne derlands-Duitse Kamer van Koophandel te Wiesbaden heeft gehouden. Hij heeft daarin duidelijk doen verstaan, dat het probleem van de watervoorziening, d.w.z. het gunstig gebruik van waterwegen die Duitsland en Nederland ver binden, een uitgangspunt is, dat men door politieke overwegingen niet mag verdoezelen. Want als gevolg van de industrialisatie en de vervanging van natuurlijke door synthetische grondstoffen, is de waterbehoefte sterk ge groeid. En daardoor zijn proble men, bv. verbonden aan de wa terverontreiniging, de onbillijke verdeling van lasten, voorsprui tende uit het verschil van vesti gingsplaats, vanzelf geworden tot een belangrijk arbeidsveld voor een Duits-Nederlandse sa menwerking, die ook in de Euromarkt zich ten volle kan uiten. HET PAARD VAN TROJE! Deze deskundige heeft gewe zen op een paard van Troje, dat men door de Euromarkt binnen haalt. Velen, met de economische vraagstukken niet bekend, heb ben er zich met verheugde ver wondering over uitgesproken, dat Amerika de Euromarkt zo sterk waardeert. Geen wonder, heette het in de rede van Wies- baden enigszins kritisch, want de koortsachtige vestigingsactivi teit, die Amerika in het gebied van de E. E. G. ontwikkelt, is een bewijs, dat de vooruitziende Amerikanen zich aldus voor hun surplus goederen een onbelem merde afzet willen verzekeren. Hier komt dus juist het ver schil naar voren, dat ligt in de vestigingsplaats van een bepaal de industrie. En hoe welkom Amerikaanse deelneming voor een onderneming óók voor de fiscus van het betrokken land is, de aanhangers vande Euro markt zien de gevolgen, die uit dat paard van Troje te voor schijn kunnen komen, wat te ge makkelijk over het hoofd. Tegelijk heeft de heer Van der Mandeie als kustbewoner, die niet continentaal doch door zijn scheepvaart wereldomvattend in gesteld moet zijn, van de aan vang af bezwaren tegen de ge meenschappelijke markt gehad, die met het waterprobleem op zichzelf niet te doen hebben. In dien de politieke noodzakelijk heid van de Euromarkt moet worden aanvaard, dan moet vooral de vrijhandelszone met kracht worden aangevat. ZELFMOORD. Nederland heeft oer-oude ban den met de Angelsaksische we reld; deze op te geven zonder er iets voor in de plaats te stellen, zou gelijk zijn aan zelfmoord. Zelfs indien moeilijkheden in Frankrijk niet tot uitstel van de inwerkingtreding van de Euro markt leiden, staat toch de vrij handelszone er nog slecht voor. Hij ziet het zó, dat de Engelsen van de kleine vastelandsdam, die door de Euromarkt is opgewor pen, eerst nut willen trekken. Het is begrijpelijk, dat zij de ge legenheid zien om hun veelal aan de Duitsers verloren afzet gebieden terug te veroveren, waardoor Duitsland zich enigs zins heeft ingekapseld en buiten de Euromarkt met veel hogere prijzen moet concurreren dan tot nu toe. De Federatie van Kamers van Koophandel in het Rijngebied, waarbij 52 kamers uit Beneiux- landen. Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk zijn aangesloten, heeft de totstandko ming van verbinding tussen Rijn, Main en Donau tot een primaire doelstelling gemaakt. De rege ringen stellen al haar krachten daarvoor in het werk, de op te richten Euro-investeringsbank geeft financiële ondersteuning. Maar er zijn ook andere kanten. Indien West-Europa niet wer keloos wil toezien, dat de gehele Donau-ruimte met Hamburg economisch, zoals hij het noem de, in het roebel-blok wordt ge zogen, dan zal de aansluiting van de hoven-Rijn via de Main aan het Donaubekken gereed dienen te zijn, vóórdat het Donau-Oder- kanaal Europa ook nog via de waterwegen in twee volkomen afzonderlijke gebieden scheidt. Zonder dat de deskundige spre ker het met zoveel woorden zei, komt hieruit wel duidelijk naar voren, dat Benelux niet alleen een zaak is van de drie aange sloten landen, maar in het alge meen Europees economisch le ven een rol speelt, mits die maar goed gespeeld wordt. De wenk zal ook in Antwerpen, Brussel en Luik ter harte dienen te worden genomen. BELGIE STAAT GUNSTIGER. De Duitse minister Hallstein heeft duidelijk gemaakt, dat het er met de vorderingen van de Benelux goed voorstaat, maar er zijn toch wel verschillende econo mische punten, waarop reeds thans de aandacht valt. De ver deling van de 20 toeneming in het handelsverkeer is niet over al gelijk verdeeld. En het spreekt vanzelf, dat in ons land, gelijk over de grenzen, maar de minder bevoorrechte takken van bedrijf wordt gezien. Dat geldt bijvoorbeeld zeker voor de textielindustrie, al gaat het door België beter; dat geldt als altijd voor de landbouw, waarbij men een toeneming van de moeilijkheden waarneemt; maar het geldt ook voor de ko- lenindustrie, al is dit dan meer een zaak voor de door dezelfde zes landen georganiseerde Kolen- en Staalgemeenschap. Men heeft in België ook de noodzaak erkend om bepaalde mijnen te sluiten, maar het eigenaardige is, dat ondanks de conjunctuur nu wel de prijzen zijn teruggegaan, maar meer voorraadbehoeften ontstonden- Het aantal der in de Belgische kolenmijnen werkzame arbeids krachten lag begin mei met 147.000 lager dan een jaar gele den, maar toch nog ruim 3500 hoger dan in het gehele vooraf gaande jaar. Men voelt anderzijds, dat Bel gië het eigenaardig verschijnsel ondergaat van een recessie, zon der dat er algemene tekenen zijn van verzwakking van de con junctuur en in dat opzicht is Bel gië er beter aan toe dan Neder land. De produktie is er hoger, ondanks de verminderde aan koopneigingen. De hoge sociale uitgaven worden op 41'/2 van de uitbetaalde lonen geschat. Maar België heeft een Expo, waarvan ook de fiscus, die in de regel niet aan het langste eind trekt, hoopt partij te trekken VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) •k H. M, de Koningin heeft za terdag in het Rijksmuseum te Amsterdam de herdenkingsbij eenkomst bijgewoond, die ter ge legenheid van het 150-jarig be staan van het museum als in stelling in de grote eregalerij is gehouden. Daarna werd de jubileumtentoonstelling „Middel eeuwse kunst der Noordelijke Nederlanden" goepend. (Advertentie). M owr+t codoi markt 16 bfcinwijjfroat 9 IttMUZCl) kapsels met „sfeer" in een salon met „sfeer" De Indonesische rebellen strijden voort. De Indonesische opstandelin gen zullen hun verzet tegen de Indonesische regering voortzet ten totdat zij de overwinning zul len hebben behaald. Dit werd omgeroepen door 'n radiostation van de opstandelingen in Noord- Celebes, hetgeen' zaterdag werd opgevangen door radio-Manilla. In deze boodschap van de op standelingen werd voorts gezegd dat de tegenregering, na een spoedbijeenkomst op 26 juni, een verklaring heeft uitgegeven, waarin de beweringen uit Dja karta, dat aan de opstand een eind was gekomen „belachelijk" werden genoemd. In de verklaring wordt verder gezegd dat overste Sumual, chef staf van de strijdkrachten der opstandelingen in Oost-Indone- sië, nadat hij was hersteld van een lichte verwonding door een granaatscherf, opnieuw het com mando van deze strijdkrachten op zich heeft genomen. De verklaring eindigt met te zeggen, dat op Celebes de strijd wordt voortgezet, waarbij de op standelingen tegenaanvallen uit voeren en afmattingsgevechten voeren tegen de vijandelijke stellingen. De „New York Times" weet uit Londen te melden, dat Ameri kaanse en Britse diplomaten er bang voor zijn, dat de Sowjet- Unie op het punt staat om de re- gering-Gomuika onder militaire druk te zetten. Deze vrees is ont staan door berichten dat er Rus sische troepenbewegingen gaan de zijn in en om Polen. Russische troepen in Oost-Duitsland zouden naar de Oder trekken en ook zou- „Tass" meldt, dat de Sowjet- russische minister van Buiten landse Zaken Gromyko de Ame rikaanse ambassadeur te Mos kou Thompson zaterdag een nijta heeft overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen een „grove schending van het Russische luchtruim door een Amerikaans militair vliegtuig". Dit geschiedde vrijdagochtend, te 6.30 uur Moskou-tijd, ten zui den van de Armeense stad Ere van. In de Russische protestnota wordt gezegd, dat het toestel tot op een afstand van 106 mijl bo ven Sowjet-gebied Was doorge drongen, toen het door Russische jagers tot landen werd gedwon gen. Het Amerikaanse vliegtuig vloog hierop in brand. De negen koppen tellende bemanning werd in verzekerde bewaring ge steld. „Het Amerikaanse toestel land. de 150 mijl van de plaats, waar het voor het eerst de Sowjet- grens schond. De gehele beman ning bestond uit personeel van de Amerikaanse luchtmacht", al dus de nota, waarin wordt ge steld dat deze feiten aantonen dat de Russische grens opzet telijk door een Amerikaans vlieg tuig werd geschonden". Volgens de Russische nota zijn dergelijke schendingen ..eerder voorgekomen, ook al is dit door de Verenigde Staten ontkend", waaraan wordt toegevoegd: „De Sowjet-regering meente, dat de Amerikaanse 'autoriteiten deze maal niet zullen ontkennen, dat de Russische grens vrijdag j.l. daadwerkelijk door een Ameri kaans militair vliegtuig werd ge schonden". De Sowjetrussische regering dringt er in haar protestnota tenslotte op aan dat de „Ameri kaanse autoriteiten maatregelen zullen treffen, o,m in de toekomst dergelijke schendingen van de Russische grens door Ameri kaanse vliegtuigen te voorko men". Turbine in Engelse atoomcentraie uit elkaar gesprongen. In de Engelse atoomcentrale te Caider-Hall is zaterdagavond 'n turbine, die waarschijnlijk over belast was, uit elkaar gespron gen. Slechts het gebouw, waarin zich de turbine bevond, werd zwaar beschadigd. De eigenlijke kernreactor die zich in een naburig gebouw bevindt werd niet beschadigd- Er is geen gevaar voor radio-ac tieve straling. De kernreactor zal echter pas na reparatie van de turbine weer in bedrijf kunnen worden geno men. den Russische troepen via Wit- Rusland op weg zijn naar Oost- Polen, aldus de „New York Ti mes". Het blad zegt dan dat deze troepenbewegingen een normaal karakter hebben en in verband kunnen staan met voorgenomen zomermanoeuvres van het Russi sche leger. Maar in Londen worden deze bewegingen ook in verband ge bracht met de terugkeer van Moskou tot een krachtige poli tiek tegenover de communisti sche satellietlanden in Oost- Europa, aldus de „New York Ti mes", Een woordvoerder van het Britse ministerie van Defensie zei zaterdag, dat Groot-Brittan- nië niets weet over ongewone bewegingen van Russische troe pen in Polen cf elders in Europa. Opnieuw Amerikaanse kernontploffing. De Amerikanen hebben zater dag om 20.30 uur Nederlandse tijd in de Eniwetok-atol opnieuw een kernwapen tot ontploffing gebracht, de tiende in de huidi ge reeks proeven in het gebied van de Stille Oceaan. Vrijdag waren nog twee proefnemingen bekend gemaakt. Volgens waarnemingen in Ja pan is de laatste atoombom de krachtigste die ooit tot ontplof fing is gebracht. Zij moet een kracht hebben gehad van 30 me gaton. Een uur lang hebben 24 weerstations in Japan trillingen van 0.7 tot 0,9 millibaar geregis treerd. In juli 1956 zijn trillingen van 0,6 millibaar gemeten, nadat op Bikini een H.-bom van 20 mega ton tot ontploffing was gebracht. MacMillan in Parijs aangekomen. Premier MacMillan van Enge land is zondagmiddag in Parijs aangekomen waar hij met pre mier De Gaulle van Frankrijk be sprekingen zal voeren over in ternationale vraagstukken. MacMillan was vergezeld door Selwyn Lloyd, de Engelse minis ter van Buitenlandse Zaken. Zij zullen één dag in Parijs blijven. Qe Engelsen werden bij hun aankomst verwelkomd door ge neraal De Gaulle en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Mauri ce Couvé de Murvilie. Zondag is de hoop gestegen dat de Russen toch zullen deelnemen aan de conferentie van deskundi gen die dinsdag in Genève begint ter bestudering van de vraag of ontdekking van kernproeven al tijd mogelijk is. Prof. Evgeny Fydorof is zon dag, met zes leden van de Rus sische delagatie, uit Moskou in Zwitserland aangekomen. Op al le vragen die hem bij aankomst op het vliegveld van Zürich ge steld werden, antwoordde hij al leen maar.; „We zullen zien". Bovendien heeft de Sowjet- Unie zaterdag een nota naar Washington gezonden, waarin weliswaar de beschuldiging wordt geuit dat de Amerikanen proberen onder een duidelijke verklaring van het doel der con ferentie uit te komen, doch de Sowjet-regering gaf in de nota tevens toe, dat de regeringen, en niet de deskundigen in Genève, een feitelijk besluit over staking der kernproeven moeten nemen. De Britse deskundigen die aan de conferentie zullen deelnemen, sir William Penney en sir John Coekcroft, zijn zondag in Genève aangekomen. Zij hehben dezelf de dag nog overleg gepleegd met de Amerikaanse geleerde dr. Ja mes Fisk, die tevoren had ge sproken met de Franse prof. Yves Rocard. Het wachten is nog op de Canadese dr. Omand So- landt, die vandaag wordt'ver wacht. Als de deskundigen uit Oost- europese landen onverhoopt niet zouden komen opdagen, zullen de Westelijke geleerden toch hun besprekingen beginnen. Zij zul len een onderzoek instellen naar de mogelijkheden en benodigde instrumenten voor het ontdek ken van atoom.proeven en de vraag hoe deze middelen kunnen worden gebruikt in een doelma tig inspectiestelsei. Men weet niet hoe lang de con ferentie, die geheim zal zijn, zal duren. De mogelijkheid bestaat evenwel dat er na een maand een interimrapport zal worden uitge bracht. De rest van de Russische dele gatie, die in totaal tien telt, wordt vandaag verwacht. Deze leden moesten zondag in Praag achterblijven omdat er in het toestel naar Zürich geen plaats meer voor hen was. NIEUWE RUSSISCHE NOTA OVER DE GENEEFSE BE SPREKINGEN. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gromy ko verklaarde in een zaterdag door hem aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou Thomp son overhandigde korte nota, dat de Amerikaanse regering „nog steeds niet heeft geantwoord op Thompson werd overhandigd, „een antwoord op de voornaam ste vraag, namelijk wat het doel is der Geneefse besprekingen, ontweken". „Vanzelfsprekend moeten de betrokken regeringen en niet de door haar naar Genève afgevaar digde deskundigen beslissen over een staken dezer proeven. Nu deze deskundigen echter op het punt staan hun werkzaamheden te beginnen, is het gewenst, dat de regeringen een duidelijk om lijnde overeenkomst bereiken be treffende het doel der beraad slagingen. De Sowjetrussische regering hoopt, dat de Amerikaanse auto riteiten hierover een ondubbel zinnige verklaring zullen afleg gen", aldus deze jongste Sowjet russische nota over de komende Geneefse besprekingen. Uit gezaghebbende bron in Washington verluidde zaterdag avond dat de jongste Russische nota Amerika nieuwe hoop heeft gegeven dat Rusland toch op de komende conferentie in Genève vertegenwoordigd zal zijn. Ontvoering van buitenlandse ingenieurs Cubaanse opstandelingen heb ben 10 Amerikaanse en 1 Cana dese mijningenieur ontvoerd uit protest tegen wat zij Amerikaan se hulp aan de Cubaanse rege ring noemen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken vrijdag bekend gemaakt. De ontvoering geschiedde na een schermutseling bij het afge legen mijndorp Moa tussen Cu baanse troepen en een bende van ongeveer 200 rebellen. Van de ontvoerden, die bezig waren aan de bouw van een fabriek, is nog niets vernomen. De opstandelingen zouden 3 man van het kleine garnizoen van Moa gedood hebben en alle voorraden levensmiddelen en me dicamenten in Moa naar de ber gen hebben meegenomen. Naar gemeld wordt, worden op Cuba 29 Amerikaanse matrozen „vermist". Volgens een verslag gever worden zij door de opstan delingen vastgehouden. De manschappen zijn afkom stig van de Amerikaanse mari nebasis te Guantanamo, in de Cubaanse provincie Oriënte, waar de opstandelingenleider Fi del Castro opereert. Zij keerden van een picnic niet terug. Het ongehinderd optreden van een „lifting-service-bureau heeft in kringen van het be roepsvervoer van personen ern stige ongerustheid gewekt. Dit te Amsterdam gevestigde bureau werft per advertentie automobilisten, die tegen ver goeding van de helft van de treinkosten „lifters" naar be stemmingen in het binnen- en buitenland en tijdens vakanties mee willen nemen! Het bureau vraagt dan een percentage van de reissom voor de gegeven be middeling. Het optreden van dit bureau wordt een der openiijkste ge noemd van tal van praktijken, die het beroepsvervoer van per sonen concurrentie aandoen. Zo worden bijvoorbeeld per sonenwagens zonder chauffeur verhuurd terwijl in feite voor een betaalde bestuurder wordt gezorgd. Ook is in tal van gemeenten „gebruik", dat banket-bakkers, slagers enz. hun auto's voor bruiloften, andere feesten en begrafenissen beschikbaar stel len, onder beding, dat bepaalde leveranties mogen worden ge daan. Dat wordt in kringen van beroepsvervoer niet beschouwd als een „toegift", al of niet ge baseerd op de wet op het ca deaustelsel, maar als een aparte overtreding van wet autovervoer personen. Volgens deze wet dient ieder een, die met personenwagens tegen betaling personen-vervoer verricht, hiertoe een vergun ning te hebben van het ge meentebestuur van zijn woon plaats. Aan deze vergunning zijn doorgaans voorwaarden verbonden met betrekking tot de hoedanigheid van het voer tuig (keuring), tot de bestuur der (chauffeurskaart) en tot de veiligheid van de passagiers (verzekering). Is dus, zo meent men in ver- de vraag of de besprekingen, die I voerskringen, het vervoer in atoomdeskundigen deze week ongekeurde en onverzekerde te Genève zullen beginnen, zul ien leiden tot een algemeen sta ken der proefnemingen met kernwapens". Volgens de Russische nota wordt in de brief der Amerikaan se regering, die 26 dezer door wagens reeds een ernstig ge vaar voor de passagiers, niet minder erg is de concurrentie aan het beroepsvervoer aange daan. Dit beroepsvervoer is aan tal van verplichtingen krach tens de wet autovervoer perso- WEINIG WIND De luchtdrukverdeiing boven onze omgeving is zeer vlak ge worden, zodat er weinig wind is. In de nacht ontstond op uitge breide schaal mist, die overdag MAANDAG 30 JUNI v.m. n.m. Breskens 0.39 1.14 Terneuzen 1.14 1.49 Hansweert 1.54 2,29 Walsoorden 2.04 2.39 ZON MAAN op Juni. Juli 1 4.23 2 4.24 3 4.25 onder op onder 21.03 21.03 21.02 20.49 21.27 21.58 4.56 6.02 overging in laaghangende bewol king. In het zuidwestelijke deel van het land loste de bewolking op en was het zonnig weer, el ders kwam slechts weinig zonne schijn voor. Het rustige weer blijft ook van daag voortduren, terwijl de kans op opklaringen groter wordt, zo dat de middagtemperaturen op de meeste plaatsen enkele gra den hoger zullen zijn. De kans op onweersbuien in de namiddag blijft klein. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Weinig wind Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend zonnig en vrij warm weer. In de ochtend plaat selijk nog mist en laaghangende 7.10 bewolking. Weinig wind. nen gebonden en meent recht te hebben op tenminste enige bescherming t.a.v. niet-vergun- ninghoudende, doorgaans inci dentele, maar daarom niet min der ernstige concurrenten. Op grond van deze overwe gingen heeft de Bond voor Be drijf sautoverkeer in Nederland B.B.N. aan het ministerie van Justitie verzocht een beter toe zicht op de naleving van de onderhavige bepalingen van de wet autovervoer personen te bewerkstelligen. In een brief aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Justitie is bovendien een klacht vervat tegen de praktij ken van het genoemde „lifting- service-bureau", gepaard aan een verzoek om strafvervolging daartegen. Volgens Abdallah Jafi, een der leiders van de oppositie te gen president Sjamoen van -Li banon, beheersen de opstande lingen thans driekwart van het land. Met de vorming van een revolutionaire regering zou tot een geschikt moment worden gewacht. Dit meldt Radio- Caïrc. Een andere leider van de op standelingen, Foead Ammoen, heeft gezegd dat er troepen uit Jordanië en Irak aan de kant van de regering vechten. De beide leiders hebben zich vol gens de radio uitgesproken te gen het zenden van een inter nationale politiemacht naar Libanon. Zondag is melding gemaakt van nieuwe gevechten te Tripoli tussen regeringstroepen en op standelingen onder leiding van oud-premier Rashid Karami, 100 woningen in de Mohammedaanse wijk werden door artillerievuur van het leger verwoest. De op standelingen hebben hun verlie zen op ongeveer 140 doden vast gesteld. Naar verluidt willen de troe pen van het leger die Tripoli om singelen verhinderen, dat de op standelingen in de stad contact maken met de opstandelingen in het noorden, die thans de grens ■met Syrië beheersen. De Libanese regering schijnt de overtuiging toegedaan te zijn, dat secretaris-generaal Hammar- skjoeld van de Verenigde Naties de gevechten in Libanon als een zuiver binnenlandse kwestie wil kenschetsen Uit regeringskringen is verno men, dat het Libanese kabinet zal afwachten of Hammarskjoeld de Veiligheidsraad opnieuw bij een zal roepen. Ais hij dit niet zou doen, zou Libanon zo goed als zeker zelf om een vergadering van de Veiligheidsraad verzoe ken. Libanon zou de raad willen mededelen, dat de groep waarne mers van de Verenigde Naties niet tegen haar taak is opgewas sen en dat het land een politie macht van de Verenigde Naties nodig heeft om de grens te bewa ken. Intussen blijft president Sja moen bij zijn besluit, de drie res terende maanden van zijn ambts termijn uit te dienen. De opposi tie daarentegen blijft vastbeslo ten in haar pogingen om hem tot onmiddellijk aftreden te dwin gen. >3 >8 t. 16 15 .0 >6 tl 16 !7 11 >1 19 !7 17 !7 12 >7 18 18 SI )5 )5 >6 II >1 >3 (6 (6 13 13 15 >1 10 11 >6 15 Ï7 10 18 >t. it. it. it. it. it. it. it. it. it.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1