Kabinet-Eyskens Gemeenteraad van Axel De geluidsmuur over Belgische pers Foster Dulles over de voorgenomen Geneefse besprekingen Binnenlands nieuws Vrijdag 27 juni 1958 VRIJE ZEEUW 12a jaargang na. 4406 Onder de titel „Veel geluk voor het ministerie-Eyskens" merkt de R. K. „Libre Belgique" op dat de regeringsploeg sterk verjongd is, vergeleken met die welke de zaken in 1954 beheerde. Na enkele opmerkingen over de toewijzing van de portefeuil les, schrijft het blad; „Overal is een ernstig herstel geboden. Dit is des te noodzakelijker, daar er van een zekere econo mische achteruitgang sprake is. Dat zal veel zelfstandigheid en energie vergen. Overigens zal dit .ministerie een ministerie van nationale verzoening moeten zijn, dat zal trachten de zaken met gematigheid, rechtvaardigheid en zonder enig sectarisme te be heren". Albert Housiaux merkt in „Le Peuple", het orgaan der socia listische partij, op dat de minder heidspositie van de regering in een der beide Kamers van het begin af een functionele labili teit ten gevolge heeft die doet denken aan het hinken op een been. De schrijver van het arti kel vraagt zich hierna af, elke houding de liberalen in de Kamer zullen aannemen en merkt op dat de liberale partij vroeger gewei gerd heeft de investituur te ver lenen aan een rechtse minder heid-regering (regering-Van de Vijvere.) „Zullen de liberalen hun verleden verloochenen? zo vraagt Housiaux zich af, of zul len zij de meest dramatische van de toestanden die een politieke partij kan beleven, kennen, na melijk het uiteen vallen door het gebrek aan tucht van sommi gen?" Voor ons bestaat er geen pro bleem, zo besluit de schrijver van het artikel in „Le Peuple". De socialisten zullen tegen 'n partij dige minderheidsregering stem men, die, met 46.50 procent van de stemmen, haar oplossingen aan de meerderheid van de Bel gen wil opdringen. De „Cité", die eveneens de kwestie van de stemming in het parlement onder de loep neemt, ziet niet in, waarom de regering zou moeten aarzelen, indien men zou trachten haar actie te rem men. In deze veronderstelling, zo schrijft het blad, zou haar niets anders overblijven dan opnieuw voor het kiezerskorps te verschij- Oostduitse minister na ongeval overleden De Oostduitse minister van Opbouw, de 48-jarige christen democraat Heinz Winkler, is woensdagochtend aan de gevol gen van een ongeluk overleden, aldus heeft de voorlichtings dienst van de Oostduitse rege ring meegedeeld. Volgens het Oostduitse pers bureau ADN, had minister Wink ler tijdens een vakantie in Bul garije hoofdblessures opgelopen bij, het baden in de Zwarte Zee. De gewonde Winkler werd met een speciaal vliegtuig naar Oost- Duitsland overgebracht. Vergadering Produktschap voor Vee en Vlees Het bestuur van het Produkt schap voor Vee en Vlees heeft in zijn woensdag in Utrecht gehou den vergadering besloten de ba- conprijs te stellen op 2,21 per kg en de gewichtsprijzen tot 72 kg te verruimen. Men hoopt hiermede een ruim baconaanbod te bereiken. Bij de huidige bacon- prijs van ƒ2,18 achtte men het verschil met de opvolgende klas sen te gering waardoor het ba conaanbod beneden het gewenste kwantum bleef. De voorzitter, de heer Joh. de Veer, deelde mede, dat de bacon- markt in Engeland op het ogen blik gunstig is. Hij sprak over een stevige markt met oplopen de tendens. Over de varkenspo sitie in ons land zeide hij,, dat deze dank zij de beperking van dë varkensstapel voor de boeren gunstig is. Er is een regelmatige varkensprijs op kostprijsbasis bereikt. Over de slachtveemarkt deelde de voorzitter mede, dat deze een iets dalende tendens vertoont. Het aanbod noemde hij zeer be hoorlijk. Maar volgens hem blijft het noodzakelijk de grens voor invoer van vlees gesloten te hou den. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat in vergelijking met de vorige periode de aanvragen voor invoer, met name uit Dene marken beperkt is. De uitvoer van rundvlees ontwikkelt zich bevredigend. Op de schapenmarkt is in de toestand weinig verbetering ge komen. Nog steeds ondervindt men grote moeilijkheden met de uitvoer naar Frankrijk, in welk land het op het ogenblik heel moeilijk is om invoervergunnin gen te krijgen. nen, dat niet zou nalaten haar 'n nog groter blijk van vertrouwen te schenken. Het „Laatste Nieuws", een Vlaams liberaal orgaan, vertolkt de mening van de politieke krin gen die van oordeel zijn dat de thans gevonden oplossing slechts voorlopig is. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen, in oktober, zal waarschijnlijk een beslissende invloed uitoefenen. „De Standaard" een R. K. dag blad is van oordeel dat het niet uitgesloten is en dat zelfs de mo gelijkheid bestaat na de parle mentaire vakantie over te gaan tot een tweeledige regering met de liberalen. Het is echter duide lijk dat de huidige homogene re gering reeds in beperkte mate een compromis betekent, dat zijn weerslag zal hebben op de poli tiek welke in de komende maan den zal worden gevoerd. Het be wijs dient echter te worden gele verd dat het regeringsprogram ma werkelijk het doeltreffendste is om de welvaart van de gehele bevolking te bevorderen. Het ware dan ook verkeerd om wille van verhoudingen in het parle ment na te laten het programma met kracht door te zetten. Het parool dient niet te zijn: vol te houden tot november maar nu reeds een reeks verwezenlijkin gen aan te vatten, die in de ko mende jaren onder dezelfde lei ding zullen worden voortgezet, aldus het blad. VEREENVOUDIGING VOORSCHRIFTEN INZAKE HET LOPEND BETALINGSVERKEER MET HET BUITENLAND Op 1 juli 1958 zal deviezen- bekendmaking 1/53 worden vervangen door deviezenbe- kendmaking 1/58, waarin als gevolg van de voortschrijdende multilateralisatie van het bui tenlandse betalingsverkeer de voorschriften betreffende het lopende betalingsverkeer aan merkelijk zijn vereenvoudigd. Waren tot nu toe de beta lingsvoorschriften van land tot land vastgesteld, in de nieuwe bekendmaking is het betalings verkeer met het buitenland in drie sectoren ingedeeld: de dollarlanden, de bilaterale lan den en de transferabele zóne. De transferabele zóne omvat alle landen met uitzondering van de dollarlanden en de bila terale zóne; tot deze transfera bele zóne behoort thans o.m. ook Suriname. In aansluiting op deze lan- denindeling worden de begrip pen convertibele, bilaterale en transferabele guldensrekqnin- gen ingevoerd. Deze guldensre keningen treden in de plaats van de guldenaskkoordrekenin- gen van deviezenbekendmaking 1/53. De deviezenbekendmakingen 6/53 en 1/54, de aanwijzingen behorende bij vorenvermelde bekendmakingen en bij devie zenbekendmaking 2/54 en een aantal algemene vergunningen zijn in verband met het in werking treden van deviezen- bekendmaking 1/58 gewijzigd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft woensdagavond op een persconferentie in het Witte Huis, belegd nadat hij besprekin gen had gevoerd met president Eisenhower, verklaard dat de Verenigde Staten voort zullen gaan met het treffen van voor bereidingen voor de technische besprekingen tussen Oost en West betreffende het zoeken naar methoden om te kunnen vaststellen of ergens ter wereld een kernwapen tot ontploffing is gebracht, die 1 juli a.s. zouden aanvangen. Dulles verklaarde „diep te leurgesteld" te zijn door de jong ste Sowjet-nota, waarin met Russische afwijzing der bespre kingen wordt gedreigd, tenzij de Sowjet-Unie eerst bepaalde poli tieke verzekeringen heeft ont vangen. „Ik ben teleurgesteld en ver rast door de inhoud van deze nota, doch ik wil haar niet als het laatste Sowjetrussisch woord in deze beschouwen. Wij willen de Sowjet-Unie een laatste kans geven", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Ook Dulles wees op het ver schil tussen de twee jongste Sow- jet-nota's over de Geneefse be sprekingen en op de (gedeelte lijke) verrassing, die de tweede Kremlin-nota voor de Ameri kaanse regering was geweest. „Twee zaken zijn voor mij van groot belang geweest om te kun nen uitmaken, of het werkelijk mogelijk zou zijn tot op zekere hoogte met de Sowjet-Unie tot overeenstemming te komen. De eerste was 't Amerikaanse voor- KLEUTER VERDRONKEN Uit de Espelervaart te Emmel- oord is woensdagavond het lijkje opgehaald van de twee en een halfjarige Harry Braakman. Het jongetje, dat sinds woensdagoch tend werd vermist, moet bij het spelen te water zijn geraakt en verdronken. PAN MET GELD GEVONDEN Tijdens herstelwerkzaamheden in het perceel aan de Zeepzie- derssteeg no 2 te Kampen werd een emaille pan gevonden die 209 zilveren rijksdaalders bleek te bevatten. De munten droegen beeltenissen van Koning Willem II en Koningin Willem III. Een vijftienjarige jongen was de gelukkige vinder. De op brengst van deze onverwachte vondst werd gedeeld tussen fle eigenaar van de grond en de jeugdige vinder. De volle waarde kon voor het gevondene via het postkantoor in ontvangst worden genomen. stel tot het invoeren van een lucht boven het Noordpoolgebied, om verrassingsaanvallen te voor komen. De Sowjet-Unie trof dit in de Veiligheidsraad met haar veto. De tweede betrof het voor gestelde technische overleg te Genève over de proefnemingen met kernwapens en het ziet er naar uit, dat de Russen ook dit willen torpederen. Doch ik heb nog niet alle hoop opgegeven", aldus Foster Dulles. Dulles verklaarde dat de Sow jet-Unie er klaarblijkelijk op uit was geweest een wijziging te verkrijgen dat de Verenigde Sta ten, indien er in Genève techni sche besprekingen werden ge houden, gebonden zouden zijn hun proefnemingen met kernwa pens te staken, ongeacht het re sultaat dezer beraadslagingen en los gezien van andere kanten van het ontwapeningsvraagstuk. „En dat is iets, waartoe wij ons nimmer hebben willen verplich ten", aldus de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Dulles zei hieromtrent nog dat de resultaten der voorgenomen Geneefse besprekingen mogelijk het sluiten van een internationale overeenkomst betreffende het staken der proefnemingen met kernwapens zouden vergemakke lijken, doch dat zij de Verenigde Staten niet konden binden de proeven zonder meer op te schorten. Vergadering van dinsdag 24 juni. Nadat de voorzitter, burgemees ter Van Oeveren, de vergadering met gebed had geopend, deelde hij mede, dat van de heer F. Gerrits bericht van verhindering was ont vangen. Onderzoek geloofsbrieven en toelating van gekozen raadsleden. Een commissie, bestaande uit de heren A. Kesbeke, D. J. Oggel en W. de Feijter, onderzocht de inge komen geloofsbrieven en namens deze commissie rapporteerde de heer De Feijter tot toelating van de heren C. de Putter, H. van Luik, P. J. van Bendegem, W. de Feijter, C. van Bendegem, K. Ha melink, A. J. Kesbeke, E. Maas, M. IJsebaert, A. H. van der Lee, J. de Doelder, D. J. Oggel en L. Hamelink. Notulen. De notulen van de vergadering van 13 mei '58 werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. Alle ingekomen stukken werden overeenkomstig het voorstel van B, en W. voor kennisgeving aan genomen, nadat de heer Oggel ge wezen had op het feit, dat het Streekziekenhuis te Terneuzen toch een verhoogde afschrijving toepast, waarop de heer De Putter antwoordde, dat deze afschrij- vingspolitiek geen enkele invloed heeft op ons eigen budget. Mededelingen. De heer Pijpelink merkte op, dat B. en W. zeggen, dat het ter rein vóór de school op Spui nu omgeploegd is. Dit omploegen is in de laatste twee jaar al meer gebeurd, maar zijn vraag was: „wordt dit terrein nu ook nog eens ingezaaid?" De Voorzitter: Dit is nu ook in derdaad de bedoeling. De heer Oggel dankte het col lege van B. en W. voor het uitge breide prae-advies, betreffende de door hem gestelde vraag over de mogelijkheid om het kasbeheer en het administratief beheer bij de gemeentebedrijven te splitsen, maar zou toch voor die diensten, welke gesplitst kunnen worden in administratief en financieel be heer, dit ook werkelijk in willen voeren. De heer Kesbeke wees op het gevaar welke bij de wegkruising in de Zeestraat is ontstaan door het in gebruiknemen van de Zuid singel en vroeg of het plan van de A.N.W.B. met vluchtheuvels, niet uitgevoerd kan worden. De Voorzitter antwoordde, dat de gemeente dit niet kan betalen. Er komen nu wel verkeersdrup- pels. Wjj zouden hier ook flikker lichten moeten hebben. B. en W. zullen nog eens kijken wat zij in dit verband kannen doen, want ook het college van B. en W. is van het gevaar overtuigd. De heer C. van Bendegem wees op de situatie welke ontstaan is bij de Buthdijk. Nu is met een ver bodsbord het z.g. Buthstraatje voor het verkeer afgesloten. Hij vroeg of dit in verband met de legger van wegen en voetpaden, zo maar kan geschieden. De Voorzifter: Onze bedoeling is dat gebruikers door het Buth straatje een uitweg moeten heb ben. De heer Maas wenste in verband met het antwoord van B. en VV. op de door hem gestelde vraag over de aansluiting van de wonin gen in de Polenstraat op het elek triciteitsnet te vernemen of de be treffende bewonersthans een nieuw verzoek om aansluiting moe- doen? De Voorzitter zeide, dat dit in derdaad het geval is. Voorstel tot het aangaan van een vaste lening met de N.V. Hanlt voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage tot een bedrag van 55.000. Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van de woning Kanaal K 20. Beide voorstellen werden zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel om accoord te gaan met de aanstelling van een derde schoolarts. Opnieuw is van de commissie van beheer van de Schoolartsen- dienst in het district Zeeuws- Vlaanderen het verzoek ontvangen om akkoord te gaan met de aan stelling van een derde schoolarts. Uit de nader overgelegde ge gevens blijkt, dat het aantal leer lingen in de loop der jaren sterk is toegenomen. Wanneer het onderzoek plaats vindt naar de tegenwoordige op vattingen, jlan is naar het oordeel van de Geneeskundige Inspectie een aantal van 6000 kinderen per schoolarts normaal te noemen. Bij schrijven van 20 februari '58 deelde de commissie van beheer mede, dat in 1959 voor 2 school artsen gerekend moet worden op 0,45 per inwoner. Voor drie schoolartsen zou dit betekenen 3/2 x ƒ0,45 ƒ0,6714, of afge rond 0,70 per inwoner. Voor 1958 wordt aan de ge meenten een bijdrage van 0,40 per inwoner gevraagd. Uit de rekening over 1957 blijkt echter, dat aan de gemeenten kan worden terugbetaald wegens te veel ontvangen bijdragen over dat jaar 7455,Dit bedrag komt overeen met ruim 0,08 per in woner. De werkelijke kosten over 1957 bedragen dan ook niet 0,40, doch 0,32 per inwoner. Bjj aanstelling van een derde schoolarts zouden de kosten op basis van 1957 een bedrag van 3/2 x 0,32 0,48 per inwoner omvatten. De commissie verwacht, dat dit bedrag nog iets lager zal liggen, omdat er bepaalde kosten zijn die niet naar verhouding zul len vermeerderen. O.a. zullen de vervoerskosten bij het centraal wonen van de derde schoolarts per schoolarts lager zijn dan thans het geval is. Een bedrag van 0,48 per inwo ner betekent voor de dienst 1958 een hogere raming van 7800 x 0,08 624,hetgeen aanmer kelijk minder is dan aanvankelijk werd becijferd. Gelet op het bovenstaande en overwegende dat voor de aanstel ling van een derde schoolarts van rijkswege een subsidie zal worden verleend, terwijl Gedep. Staten met de aanstelling akkoord gaan, stellen B. en W. voor alsnog goed te vinden dat een derde schoolarts tn dienst wordt genomen. De heer Oggel vroeg of er enige zekerheid is, dat alles, ook finan cieel, zal verlopen zoals in het verzoek is omschreven. De Voorzitter antwoordde, dat de berekening in het voorstel steunt op de feitelijke gegevens. Z. h. s. ging de raad met het voorstel van B. en W. accoord. Wijziging begrotingen burgerlijk armbestuur voor 1957 en 1958. Zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel tot vaststelling van diverse begrotingswijzigingen. Naar aanleiding van de wijzi ging van de begroting woningbe drijf 1957 wees de heer Maas er op, dat er 95 voor onderhoud per woning gereserveerd wordt en in formeerde wat hiervan wordt on derhouden. Hij vroeg of het geen aanbeveling zou verdienen, dat de huurders jaarlijks een bedragje ter hand werd gesteld om het bin- nenonderhoud te stimuleren. De Voorzitter merkte op, dat er geen 95 gereserveerd wordt, maar dat dit bedrag beschikbaar is voor onderhoud. Wat van dit be drag niet is uitgegeven, wordt ge reserveerd om daarmede straks het buitenschilderwerk te laten uitvoeren. B. en W. willen echter wel eens onderzoeken of er in de richting van de vraag van de heer Maas iets gedaan kan worden. De heer Oggel heeft uit de be groting van het gasbedrijf gecon stateerd, dat het gasbedrijf winst maakt en vroeg of de ingevoerde verhoging wel nodig is geweest. Wethouder Van Bendegem ant woordde dat het verbruik thans hoger is. De heer Hamelink merkte op, dat wij de bewegingen van prijzen en winsten over een langere pe riode moeten bekijken voor aleer men verhogingen of verlagingen kan invoeren. De Voorzitter gaf de verzeke ring dat B. en W. nauwlettend de resultaten van het bedrijf volgen. De wijzigingen der diverse be grotingen werden hierna z. h. s. aangenomen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming verleende de raad zijn goedkeuring aan het voorstel tot het intrekken van de „verorde ning, houdende verhoging van de pensioenen van gewezen wethou ders, zomede van de pensioenen van hun weduwen en wezen met een algemene toeslag", het voor stel tot het vaststellen van een nieuwe „Verordening op de Keu ringsdienst van slachtdieren en van vlees" en het voorstel „tot het vaststellen van een „Destruc- tie-ver ordening" Bij de behandeling van de wij ziging van de „Salaris- en loonver- ordening 1955" vroeg de heer Oggel hoewel het slechts een prin cipe besluit is of dit later toch ook officieel bekeken zal worden. Als er een beloning naar prestatie in gevoerd wordt, moet er toch ook een instantie zijn die dit beoor delen kan. De heer Maas was het eens met de heer Oggel en vroeg of dit geen nadelige gevolgen kan hebben b.v. voor werklieden, die een functie hebben, maar niet zijn ingedeeld. De Voorzitter merkte op. dat dit voorstel slechts bedoeld is als prin cipe-besluit en dat alles in zijn geheel nog bekeken moet worden. De heer Oggel kon hier wel ge noegen mee nemen maar zou gaarne zien dat er nog naar een tussentitel gezocht wordt b.v. tus sen commies en hoofdcommies. Het voorstel van B. en W. werd hierna z. h. s. goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot het inrichten van een gemeente lijk kampeerterrein en daarvoor een bedrag van 5250 beschikbaar te stellen werd z. h. s. aangenomen evenals haar voorstel om aan de „V.V.Z.F." een bijdrage van 100 te verlenen voor het houden van een paardenfokdag. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om aan de polder Beoosten- en Bewestenbljj een jaarlijkse vergoeding van 195 te verlenen voor de water verontreiniging van de Grote Kreek. De heer Oggel heeft uit de stuk ken gelezen, dat er in 1957 met deze polder onderhandeld is en vroeg waarom het bestuur van die polder nu vergoeding verlangt van af 1955. De Voorzitter: De bespreking in 1957 was naar aanleiding van een in 1955 ingekomen verzoek. In 1955 is n.l, de afwatering op de kreek tot stand gekomen. Z. h. s. ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. Voorstel tot het in gebruik geven van de speelweide hoek Polenstr. Buitenweg aan de „A.Z.V.V." De heer C. van Bendegem merk te op, dat hij wel goed kan vinden, dat de Overheid iets doet ten be hoeve van sport en spel in de ge meente, maar wordt „A.Z.V.V." hier niet al te simpel op haar wenken bediend? Leunt deze ver eniging niet te gemakkelijk op de Overheid? Als men daarbij verge lijkt de pioniersarbeid welke op Spui voor de sport wordt gedaan en het initiatief dat de V.V. „Axel" altijd aan de dag legt zonder hulp en steun van de gemeente, steekt dit toch wel erg af bij het beroep van „A.Z.V.V." op de gemeente. Nu de zaterdagvoetbalvereni ging moeilijkheden heeft krijgt zij direkt het terrein dat aan de Naar de Engelse film „The Sound Barrier" door C. BAUER 33) Nadruk verboden. „Dat hoort allemaal bij el kaar", vond Will. „Stap maar in jongens, dan rijd ik jullie naar huis." „Klaar zijn we", zei Tony. „Gaat dat op dezelfde manier waarop je hier naar toekwam?" „Wat bedoel je?" Will begreep het niet zo gauw. „Nou", aarzelde Tony, „je hebt nogal een, hoe zal ik het noe men, kronkelige manier van rij den. Ik hou meer van de kort ste afstand tussen twee punten een rechte lijn. Je vindt het misschien gek, maar dat is nou eenmaal een liefhebberij van me." „Die liefhebberij voert hij dan tot in de uiterste konsekwentie door", zei ik. „Boom of geen boom." Susan begon te lachen en vertelde Will het verhaal dat zij nog maar kort geleden van Tony had gehoord. Will grin nikte toen het uit was. Terwijl wij ons in het kleine wagentje persten, lachte hij tegen Tony: „Je zult toch zeker wel groter risico's gewend zijn dan het rij den in een auto over een af stand van nauwelijks één kilo meter, waar geen sprake is van ander autoverkeer." „Ik ben niet bang om risico's te lopen", zei Tony en er lag iets van superieure koelheid in zijn stem, die een vreemde mak kelijk kon afschrikken. „Maar ik heb er een hekel aan onnodig risico's te lopen, al zijn ze dan nog zo klein." Will, die al achter het stuur zat, draaide zich om en keek Tony onderzoekend aan. Ik was bang dat hij die hooghartige klank in Tony's woorden ver keerd begrijpen zou, maar Will bleek in staat iemand verwon derlijk snel op de juiste waar de te schatten. „Ik geloof dat die man van jou over enkele zeldzame eigenschappen be schikt, Suzie", zei hij rustig. „Enkele verdraaid zeldzame eigenschappen. Daar kon hij later nog wel eens heel veel ple zier van hebben. Maar voor een vrouw niet zo gemakkelijk te be grijpen. Als jij het niet was, Su zie, zou ik mijn hart vasthou den." Voor iemand nog iets zeg gen kon, had hij de wagen ge start en schoten we snel, maar in een liniaalrechte lijn over het beton langs de verschillende hangars. Ik zat naast Will. „Hoeveel man werkt hier?" vroeg ik hem. Hij haalde zijn schouders op. „Precies weet ik het ook niet, zo omstreeks twaalfduizend." Ik floot zachtjes tussen mijn tanden. „Dat kun je ook geen kleinbedrijf meer noemen." Will zwaaide met zijn hand ergens naar een punt in de ruimte: „En dan nog een kleine acht duizend in de fabrieken in Hill- bank." Ik zat daar even over na te denken. Twintigduizend man personeelmijn fantasie sprong vooruit. Er lag in de toekomst een grote carrière voor Tony Garthwaite, Tony van bakker Garthwaite, die elke ochtend op zijn sloffen de broodjes rond brengt, zoals Tony het zelf had uitgedrukt. We reden langs de hangars en werkplaatsen, waar op proefbanken een aantal mo toren stond te draaien. Boven dat snel in de uitgestrekte ruim te verwaaiende motorgeronk, klonk een hooghuilend geluid. Zelfs mijn voor deze geluiden ongeoefend oor onderscheidde het van de andere geluiden. Het kwam uit een grote hal, waar van de deuren, in tegenstelling tot die van de andere werk plaatsen, gesloten waren. „Wat is dat in 's hemelsnaam Will?" schreeuwde Tony boven het motorgeluid uit. „Nog geheimer dan hardstik- ke geheim", riep Will terug zon der om te kijken. „Gaan we daar de oorlog mee winnen, Will?" vroeg Susan. „Als je het mij vraagt, Suzie, dan zullen we daar nog meer mee winnen dan alleen maar de oorlog." „Toe maar", spotte Susan, „en wat denken jullie met dat brul lende monster nog meer te ver slaan dan alleen maar Hitier?" Will zette de wagen stil en hij draaide zich om. „Het geluid, Suzie", zei hij, „het geluid." „Kijk er es aan", deed Suzie vol ontzag, „en daarna zeker de kiespijn hé Will?" Ik lachte om Susan's opmer king, maar Tony lachte niet. Hij keek Will aan en er kwam een verbaasde trek op zijn ge zicht. In zijn ogen lichte die koude hartstocht op, die ik zo goed kende en zo weinig door grondde. Toen ik naar Will keek zag ik dezelfde uitdruk king in dat harde, verweerde gezicht. Beide mannen begrepen elkaar zonder te spreken. Het was alsof zij elkaar gevonden hadden in een wereld, die voor Susan en mij eeuwig onbereik baar zou blijven. Achter de gesloten deuren van de hal verhief zich het gebrul tot een waanzinnig gehuil. HOOFDSTUK XIII. Madgeworth Court, het grote witte huis van de Ridgefields, was in zijn imposante verschij ning niet bemoedigend voor een onzekere schoonzoon, die er zijn schoonvader een lamstraal, volgens Eddy voor zich moest gaan winnen. Het was een pa leisje, compleet met een butler van het soort dat nooit zal uit sterven zolang Engeland be staat: een uitgestreken gezicht met trouwe hondenogen, die al sinds onheuglijke tijden over het wel en wee van de familie waken. Het werkte allemaal nogal op mijn lachspieren; ik voelde me als heel vroeger in de kerk, toen er van mij en mijn vriendjes een onvoorwaardelijke eerbied werd verwacht en we juist daardoor aan enkele ge fluisterde opmerkingen genoeg hadden om anderhalf uur lang gedoemd te zijn tot benauwde pogingen ons lachen in te hou den. Huurcompensatie, duurtetoeslag en ir.terim- regeling ziektekosten 1958 voor overheidspersoneel De minister van Binnenland se Zaken heeft aan de gemeen tebesturen medegedeeld dat de loonbijslag en de kindertoela geverhoging, verband houdende met de laatste huurverhoging, alsmede de duurtetoeslag ook over het tweede halfjaar van 1958 bij wijze van uitkering in eens dienen te worden toege kend. Verder zal evenals in de voor gaande jaren binnenkort aan de daarvoor in aanmerking ko mende ambtenaren een uitke ring moet worden verleend in gevolge een interimregeling voor de ziektekosten. Ter beperking van de hieraan verbonden werkzaamheden ver dient het zijns inziens aanbeve ling, de bovengenoemde uitke ringen in een gedrag te doen uitbetalen. De minister verzoekt deze uitbetaling zo mogelijk nog in de maand juli (voor zover nodig bij wijze van voorschot) te doen plaats vinden. (Wordt vervolgd.) speeltuinvereniging is toebedacht. Dat de gemeente iets doet ten bate van de sport daar kan hij rich mede verenigen, maar dan niet voor één club maar voor alle verenigingen. Nu wensen B. en W. een sport terrein aan te leggen ten gerieve van het zaterdagvoetbal. Is dit geen verkapte subsidie waar een ander naast grijpt, vroeg spreker. De Voorzitter zeide dat welis waar in de stukken staat, dat een sportterrein aangelegd wordt voor de zaterdagvoetbal, doch dit is natuurlijk fout. Een sportterrein is ten gerieve van de sport. Voorts merkte hij op, dat B. en W. „A.Z.V.V." tijde lijk heeft willen helpen nu zij ter reinmoeilijkheden heeft. De heer Pijpelink was eveneens niet overtuigd van het initiatief van „AZ.V.V." Ook hij betreurde het, dat dit terrein gedurende twee jaar van de speeltuin ont trokken zal worden. De heer Kesbeke merkte op, dat „A.Z.V.V." eerst naar andere mo gelijkheden had moeten uitkijken alvorens bij de gemeente aan te kloppen. De Voorzitter zegt, dat z.i. naast het voetbalveld voor „A.Z.V.V." nog plaats genoeg voor de speel tuin zal zijn. Het voorstel werd hierop z. h. s. aangenomen. Tenslotte kwam in behandeling de aanvraag om een voorschot uit 's Rijks kas voor de verbetering van een complex van 48 woning wetwoningen aan de Julianastraat. De heer Oggel vond dat de hu ren wel wat hoog worden. De heer C. van Bendegem zeide, dat voor hem primair is, dat deze woningen van een W.C. worden voorzien. Nu zijn de huren na tuurlijk hoger dan toen men deze verbetering om prestige redenen tegenhield. Hij verzocht B. en W. stappen te doen om het beheer over deze woningen onder te brengen bij het woningbedrijf. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen. Rondvraag. De heer Oggel merkte op: a. dat bij de laatste begrotings wijziging verschillende straten ge noemd werden waarvan de verbe tering nog moet worden uitge voerd, en vroeg of er toch ook aan de straten gewerkt wordt. b. In een der vorige vergade ringen heeft hij opmerkingen ge maakt over een toestand voor het bedrijf van Gebr. De Feijter aan de Nieuwendijk. Deze firmanten hebben het nu goed in orde ge maakt, maar is dit nu voor B. en W. geen aanleiding om het strook je, dat blijft liggen tussen dit be drijf en de weg te verharden? c. Bij het kampeerterrein komt een lichtmast en terecht maar is dit niet in tegenstelling met de schriele verlichting bij Drieschou- wen? De heer De Feijter gaf in over weging het urinoir achter de garage Lenos te verbeteren. Voorts vroeg hij of er in de ge meente niet meerdere urinoirs ge plaatst moeten worden. De heer Kesbeke wees er op: le. de samenscholingen in portie ken, voor de winkels en op trot toirs in de gemeente hinderlijke vormen aan gaan nemen. Spreker vroeg of het geen overweging ver dient dit per verordening tegen te gaan. 2e. Het wegdek in de Buiten weg is slecht en behoeft dringend verbetering. 3e. Is er al overeenstemming bereikt met de betrokkene om het geveltje op de markt, door het slopen van het brandspuithuis te verbeteren. Mevr. FolkersmaStaal stelde de volgende vragen: a. Kan het bord, dat het fiet sen door de wandelpaden van het bos verbiedt, meer zichtbaar wor den geplaatst? b. De bewoners van de Oude- wjjk zijn gedwongen om naar het ruimen van W.C.'s en dergelijke te kijken. Kan deze vieze boel niet opgeruimd worden? c. Kan het plantsoen Wilhel- minastraatDs. Jan Scharpstraat in orde gebracht worden? d. De plantsoenen in de Irene- straat tussen Bernhardstraat en de Singelweg liggen er wanorde lijk bij. Van gemeentewege wordt er niets aan gedaan. Zouden wij hier niet beter het trottoir kunnen ver leggen en aan de bewoners een voortuintje geven? Hierop werd de vergadering door de Voorzitter met dankgebed gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5