Rusland dreigt niet deel te nemen aan de deskundigenconferentie te Genève Menado bezet WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 27 JUNI 1958 12e Jaargang Nr 4406 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande Terneuzen EERSTE BLAD Westelijke mogendheden zetten voorbereidingen voort De NAVO en de voorgestelde deskundigen conferentie te Genève Radio Djakarta: ONTPLOFFING IN WESTDUITSE STAALFABRIEK FRANS SCHIP DOOR INDONESISCHE MARINE OPGEBRACHT BELGISCHE REGERING BEëDIGD TREINONGELUK IN ZUID-AFRIKA. VEERBOOT OMGESLAGEN OP DE GANGES AMERIKAANSE SATELLIET BEREIKT ZIJN BAAN NIET TUMULT IN DE BONDSDAG De vuurwerkontploffing in Brazilië Eerste uitslagen van de Statenverkiezingen in Suriname Labour wil wijziging Brits plan voor Cyprus De toestand in Libanon INDIASE WAARNEMER IN LIBANON GEWOND V. N.-RAPPORT OVER TERECHTSTELLINGEN IN HONGARIJE DE „LIBANESE BRIGADE" HiT WEER Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2.per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 trar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer Radio-Moskou heeft woensdag avond bekendgemaakt, dat de Russische regering de verzeke ring wenst van de Amerikaanse regering dat de doeleinden van de deskundigenconferentie over controle op kernwapenproeven, die op 1 juli in Genève moest be ginnen, „blijven zoals was om schreven". Anders kan zij niet deelnemen aan de conferentie. De radio haalde een officiële verklaring van de Russische re gering aan, die de Verenigde Sta ten ervan beschuldigt de confe rentie te willen gebruiken „als een middel om de volkeren op bedrieglijke wijze te doen gelo ven dat er zogenaamd iets ge daan wordt om de kernwapen proeven te staken, terwijl in werkelijkheid in het geheel geen vooruitgang wordt geboekt". De verklaring geeft details van een aide-mémoire die de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, woensdag aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou overhandigd heeft. Dit was de tweede Russische aide-mémoire die Rusland over dit onderwerp de laatste twee dagen Amerika heeft doen toe komen. Dinsdag bevestigde Rus land in een aide-mémoire aan Amerika de regelingen die voor de conferentie getroffen waren en verklaarde het geen bezwaar te hebben tegen deelneming van Canada aan de conferentie. De aide-mémoire van woens dag verwijst naar Dulles' uitla ting op zijn persconferentie van 17 juli, dat de besprekingen tus sen de deskundigen moeten plaatsvinden zonder vooruit te lopen op de vraag, of de kern wapenproeven al dan niet tijde lijk gestaakt zullen worden. „Men kan het niet eens zijn met deze stelling van de Ameri kaanse minister. De conferentie zal alleen dan van nut zijn, in dien zij positieve resultaten be reikt. Maar naar welke maat staf moeten deze resultaten wor den bepaald, indien niet naar de mate waarin het werk van de deskundigen het bereiken van de einddoelen, d.w.z. de staking van proefontploffingen van wa terstof- en atoombommen, ver zekert? Wat voor zin heeft het anders zo'n conferentie bijeen te roepen? En wat voor zin heeft het er deskundigen naar toe te zenden? Indien het werk van deskundigen niet naar dit eind doel leidt, dan komt al hun werk neer op een vruchteloze verspil ling van tijd. Het is onmogelijk niet tot de conclusie te komen, dat de kern van de houding van de heer Dul les is, de conferentie te beroven van haar eigenlijke doel en aldus in diskrediet te brengen. Indien de Amerikaanse regering inder daad zulk een positie inneemt, indien zij niet wil dat de resul taten van de deskundigenconfe rentie de staking van kernwa penproeven door alle mogend heden die deze wapens bezitten zullen verzekeren, dan heeft het geen nut om deskundigen naar die conferentie te zenden. In deze situatie kan de Sowjet- Unie haar deskundigen niet zen den, oir. dat zij niet medeverant- wocidelijk wil zijn voor volke- renbedrog. De Sowjet-regering zou graag van de Amerikaanse regering een verzekering willen ontvangen, dat de deskundigenconferentie ondergeschikt zal worden ge maakt aan de oplossing van de kwestie van de onmiddellijke staking van kernwapenproeven overal, dat bijgevolg de doelein den van die conferentie blijven zoals omschreven is in de cor respondentie tussen de Sowjet- regering en de Amerikaanse re gering." In het Amerikaanse antwoord op de Russische nota van woens dag over de voorgestelde deskun- digenbesprekingen te Genève wordt gezegd, dat de Amerikaan se regering van oordeel is, dat het doel van deze besprekingen onveranderd is. In het antwoord, dat donder dagochtend door de Amerikaan se ambassadeur, Thompson, aan de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, werd overhandigd, wordt gewezen op de briefwisseling tussen de Ame rikaanse en de Russische rege ring over het doel van de confe rentie. Wat de Verenigde Staten betreft, gaat de conferentie door op de wijze, die is overeengeko men, aldus de nota. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken. President Eisenhower heeft de Amerikaanse gedelegeerden naar de conferentie van experts te Genève donderdag bij hun ver trek uit Amerika nog een hart onder de riem gestoken met een boodschap w aarin hij hen ver zekert dat Amerika zal blijven vechten voor gecontroleerde ont wapening, welke moeilijkheden Rusland ook in de weg zal leg gen. „Ge vertrekt onder on zekere omstandigheden, maar het Amerikaanse volk en ik blij ven hopen dat de deur voor toe nadering nog open staat", aldus dus president. Zowel in Londen als in Parijs is verklaard dat men de voorbe reidingen tot de conferentie van atoomdeskundigen van Oost en West te Genève voortzet, on danks de Russische verklaring dat de besprekingen over me thoden voor controle op de na leving van een eventueel verbod van proeven met kernwapens geen zin hebben als men het er niet over eens is dat een succes tot een akkoord tot beëindiging van de proefnemingen zal lei den. Zoals bekend moet de confe rentie op 1 juli beginnen. De Britten en de Fransen onder schrijven 't Amerikaanse stand punt, dat deelneming aan de be sprekingen niet inhoudt, dat men bereid is de proeven te staken. De conferentie is van technische aard en men kan er bijgevolge geen politieke consequenties aan verbinden, zo is de Westelijke redenering. De permanente NAVO-raad heeft donderdagochtend gespro ken over de Russische nota over de bespreking van deskundigen van Oost en West, die op 1 juli te Genève zou beginnen. Op de bijeenkomst is niet voorgesteld de bespreking van deskundigen uit te stellen of af te gelasten. De algemene indruk onder de vertegenwoordigers was, dat de bespreking op 1 juli zal begin nen. (Advertentie) Radio-Djakarta heeft gemeld dat volgens een mededeling van het Indonesische leger in Dja karta, overste Pirngardie, rege ringstroepen Menado hebben bezet. De mededeling, die donderdag door Radio-Djakarta in de nieuwsuitzending van 10 uur 's avonds werd omgeroepen, luidde als volgt: „Luitenant- kolonel Pirngardie heeft mede gedeeld dat gisteren om 11,00 pl.tijd Kaju Rangi, ten noorden van Menado, is bezet. Om 15.00 uur bezetten de gecombineerde Indonesische strijdkrachten de stad Menado. Verdere bijzon derheden zullen later worden medegedeeld". In de mededeling van Radio- Djakarta, die 's avonds te 22.00 uur plaatselijke tijd werd uitge zonden, werden geen bijzonder heden medegedeeld over de val van Menado. De journalisten en buitenlandse corresponden ten spoedden zich naar het hoofdkwartier van het leger in de hoop, daar van de leger- woordvoerder nadere bijzonder heden te vernemen. Deze, over ste Pirngadie, kon alleen be vestigen dat de aan Menado grenzende plaats Kapuragi eerst was bezet, waarna de ge combineerde strijdkrachten der regering Menado binnengetrok ken waren. Met de val van Menado heeft de belangrijkste fase van de revolutie in Indonesië haar In de Röchling-staalfabriek te Wetzlar, in West-Duitsiand, heeft zich donderdagochtend een ontploffing in een gastank voor gedaan. Dertig man moest met verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. opstande de wape- einde gevonden. De lingen zullen nu, óf nen neerleggen, óf een guerilla- oorlog beginnen. Het terrein op Noord-Celebes is echter voor de guerillataktiek niet zo gunstig als dat in Noord-Sumatra, waar vele natuurlijke terrein hindernissen het voeren van guerilla begunstigen. Volgens een bericht van A.F.P. zijn, voordat de rege ringstroepen Menado binnen trokken, hevige gevechten gele verd. Het 4.000 ton metende Franse vrachtschip „Berbère" is vorige week bij het verlaten van de ha ven Teluk Betung in Zuid-Su- matra door de Indonesische ma rine aangehouden en opgebracht naar Tandjong Priok. Het schip was op een reis van Singapore naar de thuishaven Marseille. Het kwam maandag in de haven van Djakarta aan en ligt daar voor anker in de buitenhaven. De gezagvoerder en de beman ning wordt niet toegestaan aan land te gaan. De reden voor de aanhouding is niet bekend. Het vervoerde 600 ton goede ren voor de Indonesische rege ring, af te leveren in Teluk Be tung'. De Franse ambassadeur heeft krachtig geprotesteerd tegen het nalaten door de Indonesische autoriteiten de ambassade op de hoogte te stellen van de aanhou ding en tegen het feit, dat aan vankelijk geen Franse vertegen woordiger aan boord mocht gaan. Inmiddels heeft het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken toestemming verleend aan de Franse ambassade om de ge zagvoerder van de „Berbère" aan boord te spreken. Premier Eyskens en de leden van zijn uitsluitend uit leden van de R. K. christelijke volkspartij bestaande regering hebben don derdag in handen van koning Boudewijn de eed afgelegd. In een bekendmaking van het paleis des konings werd gezegd, dat de minister van Koloniën later zal worden aangewezen. De premier zal zolang de portefeuil le beheren. In de buurt van Johannesburg is donderdag een trein ontspoord met het gevolg dat 7 mensen het leven verloren en 30 ernstig wer den gewond. Bij Alahabad is donderdag op de Ganges een veerboot met zes tig personen aan boord tenge volge van een plotselinge wind stoot omgeslagen. De manne lijke opvarenden wisten zich al len zwemmend te redden, maar de 33 vrouwen en kinderen ver dronken. De Amerikanen hebben don derdagochtend vroeg een Van guard raket met een satelliet van tien kg gelanceerd, met behulp waarvan men gegevens over cos- mische straling wil verkrijgen. De satelliet heeft zijn baan niet bereikt, daar de tweede trap van de raket niet werkte. Dit is acht tien minuten na de lancering door de marim meegedeeld. „General Electric" heeft mede gedeeld dat zij bezig is met de constructie van een raketmotor van een geheel nieuwe conceptie, die in staat is een satelliet van tien ton te lanceren. Sociaal-democratische leden van de Westduitse Bondsdag heb ben bondskanselier Adenauer donderdag bij de behandeling van de begroting luidkeels voor leugenaar uitgemaakt. Het ge joel en geschreeuw was zo luid, dat de voorzitter van de Bondsdag zich nauwelijks ver staanbaar kon maken. De oppositie heeft Adenauer er van beschuldigd geld van de Bondskanselarij beschikbaar te hebben gesteld voor de bevor dering van de belangen van de christen-democratische unie, Adenauers partij. Toen de bondskanselier zei, dat deze aantijgingen ongegrond waren, brak het tumult los. Het aantal slachtofers van de ontploffing die zich dezer dagen in twee vuurwerkwinkeis te Santo Amaro da Purificao in de Braziliaanse staat Minas Gerais heeft voorgedaan, is tot 110 ge stegen. 68 personen waren op slag dood en 32 anderen die zich in de nabijzijnde rivier hadden ge stort om aan de vlammen te ont komen, zijn verdronken. Prins der Nederlanden zondag jarig Een recente opname van Z. K. H. Prins Bernhard, die op zondag 29 juni a.s. jarig is. (Foto N. Drakulic.) Volgens de eerste uitslagen van de statenverkiezingen in Surina me leiden in het district Para maribo de „samenwerkende par tijen" (de oppositie in de staten). Deze groep bestaat uit de natio nale partij Suriname, de verenig de Hindostaanse partij, de pro gressieve Surinaamse volkspartij en het Moslimblok. In Paramaribo werden tien van de 21 statenzetels gekozen. Op een vergadering van hei' eenheidsfront dezer dagen heep het statenlid Soemita van de Kaum Tani Persatuan Indonesië meegedeeld, dat de „verloren zoon is teruggekeerd". Zijn par- iij heeft zich thans weer volledig achter het eenheidsfront ge schaard. Het eenheidsfront bestaat thans uit de Surinaamse democratische partij, de partij Suriname, de K.T.P.I. en de Surinaamse volks partij. Volgens latere berichten over de opkomst bij de verkiezingen bedroeg het aantal stemmen ir. Faramaribo 33.000, hetgeen oi-.- geveer 75 procent is van het in 1955 uitgebrachte aantal. Uit latere uitslagen blijkt, dat de voorsprong der samenwerken de partijen groter is geworden. Aangenomen mag thans worden, dat zij in de stad Paramaribo alle tien zetels hebben veroverd. Verder verkregen de samen werkende partijen zes van de elf De Labourpartjj heeft donder dag te kennen gegeven het Brit se plan voor Cyprus gewijzigd te willen zien. De „minister van Koloniën" in het socialistisch schaduwkabinet, Callaghan, die de eerste spreker van de oppositie was in het La gerhuisdebat over Cyprus, zei dat het niet de taak van de op positie is om het huidige rege ringsplan voor Cyprus zonder voorbehoud te steunen. Hij liet duidelijk uitkomen dat de La- bourpartij de jongste voorstellen met uitgesproken gereserveerd heid beschouwt. De kans lijkt dus niet groot dat de regerings voorstellen in ongewijzigde vorm de steun van beide grote partijen krijgen. Het debat was geopend door minister Lennox-Boyd van Ko loniën die het nieuwe Britse plan „misschien de laatste kans op ge nezing van een wond, die de vrije wereld verzwakt" noemde. Cal laghan wees er daarna op dat Makarios voor het eerst had ge zegd een overgangsstadium voor zelfbestuur niet af te wijzen en hij vroeg de regering deze „be langrijke wijziging" in Makarios' houding niet te negeren. Ook de Griekse premier scheen voorlo pig de gedachte van zelfbestuur wel opzij te willen zetten. Naar Callaghans oordeel heeft de re gering met haar plan op bepaal de punten teveel concessie aan het Turkse standpunt gedaan terwijl van de Turken totnogtoe slechts de verklaring is gekomen dat de idee van deelgenootschap onverenigbaar is met de idee van verdeling. Callaghan zou graag oprichting van een breder orgaan zien dat een wetgevende verga dering voor het eiland zal vor men. Callaghans verklaring betekent dat als in 1959 een Labourrege- ring aan de macht komt deze het huidige Britse plen zal trachten te wijzigen. zetels in de districten buiten Pa ramaribo, te weten: In Coronië 1, in Saramacca 2, in het district Suriname 2, in Marowijne 1. De Indonesische partij, de K.T.P.I.kreeg twee zetels: in het district Comme- wijne en 1 in Para. De twee ze tels in Nickerie vielen toe aan de onafhankelijke partij, de N.O.P. Volgens de voorlopige uitsla gen zal de vermoedelijke samen stelling van de Surinaamse sta ten als volgt zijn: Nationale partij Suriname 9 zetels: progressieve Surinaamse volkspartij (Kath.) 4 zetels; Mos limblok 1 zetel; K.T.P.I. (Indo nesiërs) 2 zei ris; verenigde Hin dostaanse parij 3 zetels; Nieke- riaanse onafhankelijke partij 2 zetels. Zolang het hoofdstembureau de u'tslag der verkiezing niet offi cieel heeft beleend gemaakt, zijn wijzigingen uiteraard mogelijk. Er worden te Paramaribo in de hiervoren gegeven cijfers echter geen veranderingen meer ver wacht. De Libanese opstandelingen leider Saeb Salem heeft don derdag te Beiroet aangekondigd dat de rebellen van plan zijn een verenigd opperbevel in het leven te roepen, maar hij wilde niet preciseren wanneer en on der wie. Hij verklaarde dat de strijdkrachten van de oppositie het ontslag van president Sja- moen direct na de presidents verkiezingen van de komende maand niet als compromis-op- lossing zullen aanvaarden, maar een onmiddellijk aftreden van hem eisen. De uitslag van ver kiezingen onder Sjamoen zul len voor de rebellen geen waar de hebben, aldus Salem. Een Indiase waarnemer van de V. N. in Libanon is donder dagochtend vroeg met een jeep nabij de Syrische grens op een landmijn gereden. Door de ont ploffing werd hij licht gewond. De waarnemer die naast hem. zat bleef ongedeerd. De Indiër, majoor Gatanan Rhikyai Bhide, werd naar het Amerikaanse ziekenhuis te Bei roet overgebracht. Het incident deed zich voor in het gebied van Rasjava, dertien km van de Sy rische grens. De speciale commissie der V. N. voor Hongarije heeft donderdag eenparig besloten een officieel rapport op te stellen over het proces tegen en de terechtstel ling van Imre Nagy en andere leiders van de Hongaarse op stand in 1956. Het rapport zou een aanvulling zijn van het 100.000 woorden tel lende document van de commis sie waarin de Russische inter ventie ter onderdrukking van de opstand wordt veroordeeld. De waarnemende voorzitter van de commissie, dr. Walker, heeft medegedeeld, dat het nieu we rapport „in betrekkelijk korte tijd" gereed zal zijn. Het Nederlandse detachement militairen, dat eventueel op ver zoek van de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Ham- marskjold, naar de Libanon zal gaan voor de bewaking van de grenzen van dat land met Syrië, is samengesteld uit vier officie ren, veertien onderofficieren en 66 korporaals en manschappen van het korps commandotroepen, dat gelegerd is te Roosendaal. Commandant van de „Libane se brigade" is eerste-luitenant L. van Ofcn, een oud-Korea-strij- der. De manschappen zijn gese lecteerd uit honderd vrijwilligers en hebben voor het grootste.deel de volledige conmmandotraining reeds achter de rug. Een moei lijkheid is, dat 25 van de 66 ge selecteerde militairen geen toe stemming van hun ouders heb ben gekregen om als vrijwilliger naar het Midden-Oosten te gaan. Toestemming was vereist, daar de dienstplichtige commando's voor het merendeel nog minder jarig zijn. Of de regering hen zal verplichten te gaan (waartoe zij grondwettelijk in staat is) of vrij willigers. die wel toestemming kunnen krijgen van thuis, zal werven in andere onderdelen van de koninklijke landmacht is niet bekend. Overigens heeft de secretaris generaal var: de Ver. Naties nog niet laten weten of hij buiten de waarnemers nog Nederlandse militairen in Libanon nodig heeft. VEEL WIND Nog steeds staat het weer in Europa in 't teken van depres sies. Donderdag troffen we ta melijk dicht in onze omgeving twee belangrijke lagedrukgebie den aan. Het eerste dat boven Ierland is gelegen is nu vrijwel tot stilstand gekomen, terwijl het tweede met een flinke snel heid over Frankrijk naar het noordoosten koerste. Het laatst genoemde ging vergezeld van een zeer uitgestrekt regengebied dat aan de Franse westkust plaatselijk zeer grote neerslag hoeveelheden bracht. Op een station viel donderdag in een periode van twaalf uur tijd niet minder dan 50 mm. Achter deze depressie werd een krachtig windveld aangetroffen waarin tijdelijk zware stormen woed den. Verwacht wordt dat dit krachtige windveld hedenmorgen vroeg boven ons land zal zijn aangekomen. In de lucht die dan wordt aangevoerd zullen behalve enkele opklaringen ook buien voorkomen, bij lagere tem peraturen dan donderdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot vrijdagavond. Veel wind. Nu en dan opklaringen, maar ook enkele buien. Matige, tijde lijk krachtige of harde wind tus sen Zuid en West. Koeler dan gisteren. ZATERDAG 28 JUNI v.m. n.m. Breskens 11.20 11.25 Terneuzen 11.55 Hansweert 0.35 12.40 Walsoorden 0.45 12.50 ZON MAAN Juni 27 28 29 30 op onder op onder 4.21 21.04 16.52 1.37 4.22 21.04 18.04 2.16 4.22 21.04 19.08 3.01 4.23 21.04 20.03 3.55

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1