Nü HE Uw zw CULES Het structuurbeleid in de landbouw Wat brengt de radio? Op 20 augustus Nederlandse dag op de Expo Het alcoholgebruik De geluidsmuur BEURSOVERZICHT Puzzel-organisator verdacht van zwendel gearresteerd Kruidenkracht! „De verhoging van de pro- duktiviteit van onze landbouw zal langs bepaalde wegen kun nen leiden tot een vergroting van onze concurrentiekracht. Dit kan er voorts toe bijdragen de financiële lasten van het inkomstenbeleid in voor de landbouw ongunstige tijden te verkleinen. Op deze wijze kan een stijging van de arbeidspro- duktiviteit in de landbouw wor den verkregen, terwijl een ver dere uitbreiding van takken van produktie die aanleiding geven tot exportmoeilijkheden, kan worden afgeremd. Daarenboven draagt een ver sterking van de structuur van de Nederlandse landbouw ertoe bij, dat het inkomensbeleid in het algemeen in mindere mate beschermend van aard kan zijn en uit dien hoofde een minder behoudende invloed zal uitoefe nen". Deze samenvatting kan be schouwd worden als de doel stelling van het structuurbeleid in de landbouw, zoals dat om schreven is in de thans ver schenen ..nota over het struc tuurbeleid in de landbouw" van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Dr. A. Vondeling heeft deze nota aan de Staten-Generaal gezonden. De bedoeling is, dat deze nota als grondslag zal dienen voor een algemene par lementaire gedachtenwisseling. Uitgangspunten en richtlijnen Aan het inkomstenbeleid zal een belangrijke plaats in de landbouwpolitiek worden toege kend. De tijd lijkt evenwel aan gebroken om bij de keuze der E.G.N. kostprijsbedrijven reke ning te houden met de voort geschreden mechanisatie en rationalisatie. Naast een onderzoek naar de bedrijfsgebouwen teneinde een beter inzicht te verkrijgen in de bedrijfs-economische waarde van het gebouwenkapitaal, zal een meer verantwoorde taxatie van de gronden naar hun pro- duktievermogen worden bevor derd. De regering zal met kracht blijven streven naar verruiming van het internationale handels verkeer De aanpassing van de produktie aan de markt zal, in dien enigszins mogelijk door beïnvoeding via het prijsbeleid moeten geschieden. Ter onder steuning van deze aanpassing en teneinde var; de afzetmoge lijkheden een zo goed mogelijk gébruik te maken, zal aan de ontwikkeling van het markt onderzoek een hoge prioriteit werden toegekend. Het onderzoek, het onderwijs en de voorlichting zullen in het algemeen hun belangrijke plaats moeten behouden. Enige ac centverschuivingen lijken even wel noodzakelijk. Zo zal met name aan het onderwijs, aan de verdere ontwikkeling van de economische zijde van het tech nisch onderzoek en aan het bedrijfseconomisch onderzoek veel aandacht besteed moeten worden. Voor de bedrijfstech- nische en -economische voor lichting zal het georganiseerde bedrijfsleven een grotere bij drage kunnen dienen te leve ren. De agrarisch-sociale voor lichting zal verder ontwikkeld moeten worden, teneinde de agrarische bevolking meer in zicht te geven in de problemen, die de veranderde omstandig heden met zich meebrengen. De verbetering van de z.g. in terne- en externe produktieom- standigheden, dient te worden bevorderd. Voorts zal aan de toepassing van gestandaardi seerde en fabrieksmatige bouw van bedrijfsgebouwen meer dan tot dusverre aandaent moeten worden besteed. Een zeer be langrijke plaats zal moeten worden ingeruimd aan het vraagstuk van de te kleine be drijven, zowel binnen als buiten de te verbeteren gebieden, fn afwachting van het rapport van de commissie van advies inzake de uitgifte van domeingronden, de z.g. commissie-hofstee, wordt de mogelijkheid bestudeerd door middel van het stellen van mi nimumeisen ten aanzien van de bedrijfsgrootte tot de -oplos sing van dit vraagstuk bij te dragen. Bedrijfsgrootte Bij het in de toekomst te voe ren structuurbeleid moet, reke ning houdend met de uiteenlo pende omstandigheden bij de verschillende bedrijfstypen. aan het vraagstuk van de bedrijfs grootte een zeer belangrijke plaats worden ingeruimd. Gezien evenwel de ontwikke ling van de exportmogelijkhe den bijvoorbeeld, zal vermeden moeten «orden, dat de stijging van de produktiviteit zich in vele delen van onze landbouw vooral zou verwezenlijken in de vorm van een voortdurende toeneming van de produktie. Met name in sectoren als de veehouderij, waar de export, naar het zich laat aanzien, op aanhoudende moeilijkheden zal stuiten, moet deze ontwikkeling niet worden aangemoedigd. De toename van de arbeids- produktiviteit zal zich vooral ten aanzien van te kleine be drijven moeten kunnen verwer kelijken door een dienovereen komstige vergroting van de bedrijfsomvang. Een zodanige ontwikkeling kan er voorts toe leiden dat zich op onze land bouwbedrijven een zekere spe cialisatie voltrekt. Schip in het Suezkanaal aan de grond gelopen De Noorse tankboot „Bracon- da" (12.296 ton) is woensdagoch tend in het zuidelijke dëel van het Suezkanaal aan de grond ge lopen, waardoor het verkeer in het kanaal volledig tot stilstand is gekomen. Het schip is onderweg van de Perzische Golf naar de Verenig de Staten. Havenstaking in India geëindigd Na een oproep van minister president Nehroe woensdag, is de staking van Indische haven arbeiders, die tien dagen heeft geduurd, afgelast. Aan de staking werd deelge nomen door ruim 100.000 haven arbeiders. Alle grote havens wer den er door getroffen. De stakers eisten betere ar beidsvoorwaarden en loonsver hoging. VRIJDAG 27 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en (it. kal.; 8.00 Nws; 815 Gr.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.05 Gram.; 10.40 Idem; 11.00 Voor de zieken- 11.40 Gram.; 12.00 Mid dagklok; 12.03 Gr.; 12.30 Land en tuïnbouwmeded.; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nws; 13.20 Lichte muz.: 13-45 V. d vrouw; 14.00 Solisten en kopr; 14.30 Gram.; 15.00 Schoolradio; tussen 15.30 en 17.30 Tour de France; 15.30 Gram.; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Lichte muziek, 18.05 Idem; 18.20 Caus.; 18.30 Gram.; 18.50 Progr. over vakan tiebesteding; 19.00 Nieuws; 19.10 Comm.; 19.15 Regeringsuitzend.; 19.25 Pol. caus.; 19.35 Gr.; 19.50 Tour de France; 20.05 Roulette; 20.30 Act.; 20.45 De gewone man; 20.50 Amus. muziek; 21.25 Mi.in eigen lieve inbreker, hoorspel, 22.15 Tour de France; 22.25 Sopr. «n harp; 22.50 Caus.; 23.00 Nws; 23.15 Jazzmuziek. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; ,8.18 Gram.; 9.05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 School radio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Gr.; 11.20 Metropole ork.; 12.00 Gr.; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose: 12.50 Gram.; 13.00 Nws: 13.15 Med. of gram.: 13.25 Dansmuz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Viool en pianc; 14.30 Voordr.; 14.50 Op en om de boulevard; 16.00 Muz. caus.; 16.40 Voor de jeugd; 17.10 Hammondorgelspel; 17.25 Vakantietips; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muziek; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kinde ren; 19.10 Kinderkoor; 19.33 Klankbeeld; 19.45 Op bezoek bij anderen; 20.00 Nws; 20.05 Boek- bespr.; 20.10 Thcateroverz.; 20.20 Creoolse volkszang; 20.35 Caus.; 20.45 Caus.; 21.00 Vakantieverha- v. d. luitseraars gebonden in mu ziek; 21.55 Buitenl. overz.; 22.10 Nato taptoe; 22.40 Zorg om de mens; 23.00 Nws; 23.15 Nato tap toe; 23.45 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.: 12.34 Gr.; 13.00 Nws; 13.11 Orgelspel (intermezzo Gr.): 14.00 Gram.; 14.20 Zangrecital. 14.35 Gram.; 15.00 Idem; 15.45 Volksliedjes; 16.00 Koersen; 16.02 Lichte muz.; 16.45 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Repelsteeltje, kinder operette; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Wereldtentoon stelling; 20.00 Symf. ork. en koor (om 21.00 Clavecimbelrecital); 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22 15 Jazzmuziek; 22.55 Nieuws. Ook Nederland houdt op de wereldtentoonstelling te Brussel een nationale dag. Deze is be paald op 20 augustus. Voor de organisatie daarvan is een De strijd tegen de opstandige bewegingen in Indonesië Volgens een mededeling van radio-Djakarta van dinsdag ruk ken in Noord-Celebes de rege ringstroepen ,,snel en volgens het schema op". Volgens de ra dio zouden 300 opstandelingen zich hebben overgegeven, van wie 70 procent met hun wapens. In Sumatra, aldus de mede deling, zitten regeringstroepen op de hielen van de voortvluch tige majoor Nawawi, die wordt beschuldigd van plannen tot een opstand in Zuid-Sumatra, twee maanden geleden. Natuurvolken en dieren geven ons een Volgens berichten, die dinsdag w'iz®le®! de bron van genezing en ge- te Djakarta werden ontvangen, zondheid ligt bij de natuur zelf! worden in Menado hevige ge^ Klfchten °ver hoofdpijn. moeheid, puistjes, vechten geleverd. Volgens" deze berichten Z1]I1 de regenngstroe- leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend leven!) pen doorgedrongen in de buiten- HERBESAN Kruidenthee bevat 14 ver- wijken van de stad, waar de op- schillende Kruiden met elk een eigen heil- Standelingen hevige tegenstand zame werking en herstelt de natuurlijke bieden. De val van Menado functies van het lichaam, wordt eerst over enige dagen Verkrijgbaar bij apotheker of drogist A verwacht. 1 -80 per groot pak. voldoende voor maanden. (Advertentie) Het Centraal Gedistilleerdbu- reau te Schiedam heeft een over zicht samengesteld van de con sumptie van alcoholhoudende dranken in het jaar 1956 in 22 westelijke landen, althans voor zover hierover gegevens ter be schikking zijn. Hieruit blijkt, volgens het bu reau, dat Nederland in 1956 met een totale consumptie van alco holica per hoofd der bevolking van 4,71 liter ad 50 procent het matigste land van deze 22 weste lijke landen. In Frankrijk wordt met een alcoholgebruik van ruim 33 liter ad 50 procent het meest gedron ken. Voorts wijzen de z.g. „wijn- landen" over het algemeen het hoogste totaal-alcoholgebruik aan. De landen met hoofdzake lijk een consumptie van gedis tilleerd slechts drie landen, waarbij Nederland en tot op zekere hoogte ook nog Noorwe gen (45,9 procent) en Finland (43.3 procent) hebben in het algemeen daarentegen het laag ste totaal-alcoholgebruik. Wanneer men de uit deze ge gevens blijkende drinkgewoonten in de verscheidende landen ru briceert naar de deelnemers aan de economische eenwording van Europa (Euromarkt-vrijhandels zone) verkrijgt men het volgen de beeld. Betrouwbare cijfers van Turkije zijn in dit verband niet bekend. De cijfers, geplaatst achter de landsnaam geven het bruik in procenten van het totaal. Euromarkt (E.E.G.): Nederland 54,8 (overwegend gedistilleerd); België 74,5 en West-Duitsland 61,4 (overwegend bier); Luxem burg 44,9, Frankrijk 79,3 en Ita lië 93.2 (overwegend wijn). Vrijhandelszone: Zweden 59,6 en IJsland 60 (overw. gedistil- - i ij. Ver. Koninkrijk 86,9, Ier land 76,7 en Noorwegen 48 (over wegend bier); Oostenrijk 52,6, Zwitserland 54, Fortugal 90 en Griekenland 90 (overw. wijn). Over een Algerijnse regering In kringen van Algerijnse op standelingen te Tunis is woens dag vernomen, dat de algemene vergadering van de Ver. Naties zal worden verzocht op haar vol gende zitting een Algerijnse regering de facto te erkennen. Verder zei men in deze krin gen, dat er voor het begin van de zitting van de algemene ver gadering geen Algerijnse rege ring zal worden gevormd. comité ingesteld, dat werkt on der voorzitterschap van Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A de Ranitz. De dag begint met het neer zetten van grote manden met bloemen in de onvangsthal van de paviljoens van alle deelne mende landen, als groet van Nederland. Het Nederlandse paviljoen wordt extra in de bloemetjes gezet. Dit onderdeel wordt aangeboden en verzorgd door de Nederlandse bloemis terij. Als een andere echt-Neder landse manifestatie zal het Utrechtse stadsorgel .,de lange Gaviolio" in de nabijheid van het Nederlandse paviljoen op deze dag zijn klanken over het terrein doen klinken. 's Morgens worden in het Ne derlandse paviljoen o.m. de commissarissen-generaal van de andere deelnemende landen en het in België geaccrediteerde corps diplomatique ontvangen door de Nederlandse commissa ris-generaal mr. H. F. van Wal- sum. Een van de hoogtepunten van de nationale dag wordt gevormd door een tocht in de middag over het Expo-terrein van folk loristische groepen uit Neder land. Van de circa 330 deelne mers zijn er 130 te paard. In de stoet zijn o.m. groepen in streek- kostuums uit Spakenburg, Sneek Markelo, Alkmaar en Voeren- daal. Er zijn vendeliers, schut terij, ruiters, Friese sjezen en oud-Hollandse boerenwagens. Op de markt van oud-Brussel zal een Friese boerenbruiloft worden opgevoerd. Het hoogte punt van de tocht bestaat uit het aanbieden op de Belvedère aan baron Moens de Fernig, als lei der van alle Expowerkers, van de daartoe speciaal gekweekte tulp „Expo 1958". In het openluchttheater is daarna een concert van een of meer Nederlandse harmonie orkesten. 's Avonds concerteert in het Groot Auditorium het Residentie-orkest onder leiding van Bernard Haitink. Het laatste programmanum mer van de nationale dag be staat uit een militaire taptoe van 350 man in de avond op de Esplanade, te geven door de Matinierskapel, de Koninkl. Mi litaire Kapel, het tamboerscorps van het garderegiment der Gre nadiers en de Kapel van deKon. Luchtmacht tamboers. Alles in ceremonieel tenue. Voorts zal een exercitiedetachement van de koninklijke luchtmacht aan de taptoe meewerken. Het ge heel staat onder leiding van ma joor R. van Yperen. TWEE ISRAëLISCHE MINISTERS AFGETREDEN In Israëls coalitieregering is het dinsdagavond tot een breuk gekomen. De nationale gods dienstige partij heeft haar twee ministers teruggetrokken uit het kabinet van Ben Goerion, waarin vijf partijen vertegen woordigd waren. De reden voor de maatregel van de nationale godsdienstige partij is een instructie van de linkse minister van Binnen landse Zaken aan de ambtena ren van de burgerlijke stand. Hij schrijft voor dat op persoonsbewijzen godsdienst „Joods" wordt vermeld als de aanvrager daarom verzoekt. Hij behoeft het niet met bewijzen te staven. De nationale godsdienstige partij is daar tegen. Zij wil dat de aanvrager met bewijzen komt. De beide afgetreden mi nisters zijn dr. Josef Burg (pos terijen) en Mosje Sjapira (godsdienst en sociale zaken). De regeringsmeerderheid in het parlement is met 11 zetels verminderd, maar er blijft een meerderheid. De coalitie heeft nog 64 van de 122 stemmen. TABAKSFONDSEN BLIJVEN IN DE BELANGSTELLING Ver. Deli en Senembah be houden het leeuwendeel van de omzetten op de Amsterdamse effectenbeurs. Het rechte weet men hier niet. En legio zijn daardoor de gissingen en ver onderstellingen, vooral t.a.v. de achtergrond der koersstijging van de aandelen Deli. Het staat vast dat de hier verkochte Su- mutratabak een fantastische prijs heeft opgebracht, maar omtrent de mogelijkheid van een introductie der aandelen in New York tast men volkomen in het duister. De directie heeft hierover niets bekend gemaakt en onthoudt zich nog van elk commentaar. Toch voelt de beurs dat er iets broeit en dit veroorzaakte de spanning die onmiskenbaar in deze hoek van de markt blijft hangen. De criminaliteit in Oost-Duitsland In Oost-Duitsland zijn in 1957 bijna 12.000 personen meer ver oordeeld dan in het voorafgaande jaar zo wordt in het orgaan van liet Oostduitse ministerie van Justitie ..Neue Justiz" verklaard. Tn 1957 waren 61.995 mensen ge vonnist. Over de vonnissen in po litieke processen worden geen bijzonderheden verstrekt. Alleen wordt gezegd, dat „Westduitse en Westberlijnse agentencentrales" hun activiteit tegen Oost-Duits land hebben versterkt. Het blad stelt dat criminaliteit „een typisch kapitalistisch ver schijnsel is dat aan het karakter van 't socialisme vreemd is". Dat er aan de daling van het aantal veroordelingen, die in 1952 be gon. thans een einde is gekomen, wordt dan ook o.a. geweten aan «ie ..meer of minder open grens tot het Navo-gebied". Naar de Engelse film „The Sound Barrier" door C. BAUER 32) Nadruk verboden. Ik stopte bij de volgende ba rak. Er kwam een officier van de A.T.A. naar buiten, de afde ling die de vliegtuigen moest overbrengen van de fabriek naar de vliegvelden. Hij scheen Tony te kennen, want ze sloe gen elkaar in een nogal luid ruchtige ontmoeting op de schouders. „Verroest Tony", zei de A.T.A.-man, ..ben je aan het passagieren?" Hij wierp een snelle blik in de wagen waar Susan en ik waren blijven zit ten. „Gaan jullie nog de kant van Ridgefield op, Eddy?", vroeg Tony hem. „Waarachtig wel, over ander half uur kun je zo maar in stappen. We moeten er met een Anson naar toe. Maar wat heb jij daar te maken?" „Och niks", zei Tony achte loos, „ik heb het een en ander te bepraten mek John Ridge field". Ik zag dat Susan ge amuseerd glimlachte. „Ben je gek?", schrok Eddy. „Nou, van harte sterkte dan, ik heb die vent toevallig eens ontmoet. Een lamstraal, Tony, een eigenzinnige dwarskop, waar je geen redelijk woord mee kunt praten. Later hoorde ik toevallig van een vent dat die meneer Ridgefield wel een paar testpiloten kon gebruiken na de oorlog. Nou, ik dacht laten we het eens proberen. Ik schreef hem een briefje en ik deed er een foto van mezelf bij sommige van die kerels houden er nogal moderne ideeën op na, foto's en psychotechniek en dat soort flauwe kul. Nou geef ik jou te raden wat de grote John Ridgefield terug schreef?" Tony wierp een snelle blik op Susan, maar haar lachende ogen stelden hem gerust. „Nou?", zei hij nieuwsgierig'. „Dat hij gewend was zelf zijn mensen op te zoeken en dat mijn werk bij de A.T.A. voor hem nog helemaal geen garan tie was voor mijn capaciteiten en bovendien", Eddy wond zich bij de herinnering hevig op, „en bovendien dat mijn gezicht niet het karakter weerspiegelde zo als hij het graag bij zijn men sen zag. Ik heb hem eerst nog willen aanklagen wegens bele diging, maar ze zeiden me dat hij nét niet te grijpen was. Zo, nou weet je zo'n beetje bij wie jij op visite gaat. Doe hem de groeten van me en geef hem uit mijn naam een schop on der zijn dikke achterste. Een beetje hard graag". „Ik zal er aan denken", be loofde Tony ernstig. „Tussen twee haakjes dit is mijn vrouw. Tot voor een paar uur heette ze nog Susan Ridgefield, maar dat is vanmorgen juist veranderd in mrs. Garthwaite. We zijn op weg naar haar vader om te ho ren of hij met die naamsveran dering accoord gaat. Daarom is het misschien beter dat ik jouw groeten een andere keer overbreng". „Bliksems", mompelde Eddy met een rood hoofd, „mrs. Garthwaite, als ik dat geweten had. „Hindert niet", lachte Susan, „ik ben wel gewend het een en ander over mijn vader te ho ren". „Zullen we dan maar naar binnen gaan, daar kunnen jul lie op je gemak wachten", stel de Eddy timide voor. Maar toen we de deur binnengingen, Su san voorop, hoorde ik hem achter mijn rug tegen Tony sis sen: „Beroerling, had je je mond dan wat eerder openge daan Twee uur later zette een vrou welijke A.T.A.-piloot onze An son in een onberispelijke lan ding neer op het Ridgefield vliegveld. We stapten uit en wa ren nauwelijks twintig meter van het toestel verwijderd, toen we een kleine rode sportwagen op ons zagen toekomen. Ik stel de voor mezelf vast dat de be stuurder óf nooit eerder achter het stuur gezeten had óf dron ken was. Hij reed als een razen de en slingerde aan één stuk. „Die meneer is vroeger zeker stuurman in een draaimolen ge weest", zei Tony misprijzend. Maar Susan lachte vertederd: „Dat doet hij nou altijd, dat is zo zijn manier van begroeten". „Als hij zo doorgaat", zei To ny, „dan wordt die begroeting meteen een afscheid voor altijd. Wie is die kunstenaar?" „Will Sparks, de chef-ontwer per. Hij werkt al meer dan vijf De Amsterdamse centrale re cherche heeft de 31-jarige M. H. G. uit de hoofdstad, directeur van het Service Puzzelbureau, dat de „code-toto" organiseerde, gearresteerd onder verdenking met de uitkering van een hoofd prijs van 10 mille te hebben ge knoeid. De man dreef daarnaast een „arbeidsbemiddelingsbureau'' en twintig jaar voor vader. Will heeft me gekend van de tijd toen ik nog in de wieg lag." Het open wagentje kwam slip pend op een halsbrekende ma niet tot stilstand. Een stevig' ge bouwde man van een jaar of vijftig sprong' er uit. Zijn ge zicht was verweerd en gerim peld als oud leer. waarbij zijn lichtblauwe ogen vreemd afsta ken. Zijn blond-en-grijs dun nend haar stak door de rit in het open wagentje naar alle windstreken. „Hé Suzie", riep hij en zijn arm zwaaide geest driftig. „Ha die Will!" Susan rende op hem toe. haar beide handen in begroeting uitgestoken. „Hoe wist je dat we zouden komen?" „Wist ik niet. ik stond met mijn kijker voor het raam van mijn kamer; ik wilde alleen maar weten of we een aardig T.T.A.-meisje op bezoek kregen. Nou. en toen zag ik jullie. Is 'm dit?" En met een vragende blik in zijn ogen wendde hij zich tot Tony, die nu naast Susan stond. Zij had haar arm door de zijne gestoken. „Dat is 'm", grinnikte Tony, „valt 't nogal mee?" .Dat moet wel', lachte Will, „er is maar één goed soort man nen zij die vliegen en laten vliegen." „Ja", zei Tony instemmend, en zich tot mij kerend „en dan hebben we hier een vriend van Susan en mij, Dave Burnside. Hij behoort tot de zogenaamde tweede soort: vliegt niet en laat niet vliegen, maar schrijft over het vliegen." (Wordt vervolgd.) waarmede hij ook zeer velen ge dupeerd zou hebben. Hij wordt dan ook verdacht van: oplich ting, verduistering en valsheid in geschrifte. In opdracht van de rechtbank hebben dinsdagmiddag recher cheurs in tegenwoordigheid van de rechter-commissaris, mej. mr. J. H, Kroesen en de officier van justitie, mr. W. Tonckens, een huiszoeking in het kantoor van G. in de Kerkstraat 323 verricht. De oplossingen van de door het bureau georganiseerde puzzels en de correspondentie van het arbeidsbemiddelingsbureau wer den in beslag genomen. Het was ook aan G. bekend, dat de centrale recherche alle puzzels scherp in het oog houdt en daarom moest alle correspon dentie ter camouflage naar post bus 42 te Rotterdam worden ge zonden. Vorig jaar was tegen hem een proces-verbaal opge maakt in verband met een puzzel in een krant in Friesland. Toen enige tijd geleden een hoofdprijs van de code-toto van circa 10.000 in Amsterdam viel ging de politie op onderzoek uit en het bleek, dat er tussen G. en de winnaar vroeger een relatie had bestaan. Bij het verhoor van de winnaar kwam aan het licht, dat G. hem de oplossing van de betreffende puzzel had verstrekt. De winnaai zou niet „het volle pond" doch slechts een bedrag van omstreeks 100 hebben ont vangen. De politie deelde nog mede, dat de nu laatste puzzei die G. heeft georganiseerd tegen het eind van deze maand afloopt. Zij kwalificeert G.'s praktijken als „een grote zwendel". Degenen, die op advertenties van het ar beidsbemiddelingsbureau reflec teerden moesten een paar gul den opsturen, waarna zij verder nimmer meer iets hoorden. Bij de in beslag genomen correspon dentie zijn dan ook talloze brie ven van verontwaardigde perso nen. die geld opstuurden maar van een aangeboden betrekking nooit iets vernamen. De deel nemers aan de code-toto moesten één gulden storten. Gisteren trokken Deli en Se nembah terstond weer de mees te aandacht, maar de hogere inzet kon niet geheel behouden blijven. Her gevolg was dat te gen het sluiten van de markt de koersen weinig afweken van die van dinsdag. Toch zag het er naar uit dat ook gisteren Deli weer de grootste omzet zou behalen, al leek de buitenlandse belangstelling iets geringer. De overige cultures hadden een kalm verloop. Amsterdam Rub ber draaide om de «enge koers en H.V.A. trok een tracrie aan. De scheepvaart was ongeani meerd en min of meer onregel matig maar grote afwijkingen deden zich niet voor. Ook voor de internationale fondsen was de animo niet groot. Koninklijke brokkelde iets af overeenkomstig Wall- street. De wederom fractionele verliezen in New York moedig den niet aan. Philips kon zich niet geheel handhaven. K.L.M. bleef 2 beneden New York pariteit. Van de binnenlandse industrieën werden Beynes ver nomen op 83 (90 laten), een ge volg' van de minder gunstige resultaten. Zeer teleurgesteld was de beurs over het verslag Geveke, dat een belangrijke daling van de exploitatie laat zien. Er kwamen gisteren al leen laaikoersen tot stand op een circa 17 procent lager ni veau. Aandelen de Bijenkorf werden ex dividend verhandeld zonder dat de besprekingen in de vergadering enige invloed hadden. Claims Krasnapolsky circa 10 gulden. Staatsfondsen beter gestemd voor de staffel- lening, de investeringscertifica ten en de 196264. Rentespaar- brieven bleven 110. De markt sloot zeer rustig. De notering voor aandelen Geveke bleek tenslotte slechts 4 punten lager te liggen op 263. Beursindices 23/6 24/6 25/6 Int. concerns 284.15 282.12 281.28 Industrie 145.73 145.76 145.44 Scheepvaart 136.78 135.29 134.44 Banken 120.11 119.62 119.29 Ind. fondsen 88.44 87.98 87.43 Algemeen 200.57 199.41 198.77 N abeurskoersen Kon. Olie 167.00—170.30 Unilever AKU Philips Deli Mij. 350—354 186—188 288' 2—292' 110' 2—113 167.50) (350%) 185% 288% (111' DE STRIJD IN NOORD-CELEBES Het hoofdkwartier van de In donesische strijdkrachten in Dja karta heeft woensdag medege deeld, dat in Noord-Celebes de strijd om laatste bolwerken van de opstandelingen Menado en Tomohon voortduurt. Een mi litaire woordvoerder verklaarde er van overtuigd te zijn, dat deze plaatsen voor het einde van de maand in handen van de rege ringstroepen zullen zijn, daar opstandelingen tot een sterkte van anderhalve compagnie zijn overgelopen. Ook begint er in het gebied een tekort aan voed sel te ontstaan. De woordvoerder verklaarde voorts, dat de bevolking geen steun geeft aan de opstandelin gen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2