Binnenlands nieuws De Nederlandse Landbouw in de huidige omstandigheden J. H. KEMPER Onder de Blauwe Vaan van Lotharingen VERBORGEN GEHEIM s.s. „Atlantic van in Amsterdam Boomkanker geen verontrustend verschijnsel f AGENn' w Arnold Bernstein Victor van Turenne" Ir Geuze opende Z. L. M.-ienloonsielling Ie Scherpenisse en sprak over «Wanneer men zekere aspec ten van de Nederlandse land- bouwresultaten beziet en daarbij tot de conclusie komt dat liet ai gemene beeld zeer bedenkelijk is, vraagt iedereen zich af of men nu terecht gekomen is in een pe riode met een blijvend lagere of zelfs blijvend dalende conjunc tuur". Deze opmerking is gister middag gemaakt door de voorzit, ter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ]r M. A. Geuze tij dens zijn openingsrede op de al gemene vergadering van de maatschappij te Sint Maartens dijk op het eiland Tholen. Hij gaf in zijn rede gedetailleer de overzichten van de huidige toestand en legde voor de moge lijke oplossing in de toekomst de nadruk op het verdrag voor de Europese Economische Gemeen schap. Hij zag heil in een land bouwpolitiek die onder gezamen lijke verantwoordelijkheid der zes E.E.G.-landen streeft naar een produktiepatroon, dat de produk- tie daai laat geschieden waar deze het meest rationeel is. Het jaar 1957 is juist voor het zuidwestelijke zeekleigebied een jaar geworden om nooit te ver geten. zo zei ir Geuze. De fruit teelt heeft een goede geldelijke opbrengst geleverd, doch in de aardappelteelt zijn slagen voorge komen zoals men ze eigenlijk nauwelijks kende. Daarnaast is ook een groot ge deelte van de Zeeuwse suikerbie tenteelt getroffen door een abso lute aantasting door vergelings- ziekte. De slagen hierdoor zijn zeer aanzienlijk geweest. Hieruit blijkt, zo ging ir Geuze verder, dat de resultaten van de Neder landse landbouw de laatste jaren niet alleen maar ongunstiger zijn bij de veehouderij, doch evenzeer bij de akkerbouw. Wanneer men in aanmerking oeemt de perikelen van de Russi sche vlas-dumping en de beden kelijke kwalen op de erwten- markt, dan is algezien van de goede graanopbrengsten in het afgelopen jaar het algemene beeld zeer bedenkelijk en vraagt men zich at of men niet is ge treden in 'n periode van blijvend lagere of zelfs dalende con junctuur, aldus ir Geuze. In tegenstelling met de jaren dertig begint een crisis tegen woordig niet met een teruggang bij de akkerboiin produkten maar in de vorm van een zuiveiafzet- crisis, die, zo merkte de spreker ■op, door naar de mening van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij verkeerde maatregelen van re geringszijde is verscherpt omdat men verzuimd heeft het vetge halte van de melk aan te passen toen het inderdaad mogelijk moet zijn geweest. Deze afzetcrisis in de zuivel laat zich overigens ook gelden in de omringende landen, zo meende ir Geuze. Wanneer zelfs na vei hoging van het vet percentage' zich afzetmoeilijk- heden in Nederland zouden blij ven voordoen, dient vanzelf sprekend de vraag gesteld te worden, of de huidige toestand te bestendigen is. In de praktijk heersen in de landbouwwereld over de produk- tiebeperking, die door minister Vondeling wordt nagestreefd, zeer uiteenlopende meningen, zo zei spreker. Bij gebrek aan gegevens over de gevolgen van de noodmaatre gelen, die ondertussen zijn ge troffen, vermogen we op dit mo ment geen uitspraak te doen, al dus ir Geuze, omdat ons geen helder beeld van de situatie voor ogen staat. Eén ding springt vol gens hem echter direct in 't oog, namelijk, dat de hoogste wijsheid niet meer gelegen is in een pro- duktieverhoging zonder meer, „doch dat wij ons wel dienen te bezinnen over de richting, waar in wij onze produktie zullen moe ten ontwikkelen". Ir Geuze gaf ter illustratie hiervan cijfers over de grote bo- tervoorraden die landen als Bel gië, West-Duitsland, Denemar ken, Zweden en Engeland op het ogenblik bezitten en die thans een probleem vormen. Hij ging in op het overschot ten-vraagstuk waarvoor men, zo zie hij, ook politiek, nog nooit een oplossing heeft weten te scheppen. In dit verband beschouwde hij de toestand in de wereld, waar hij enerzijds éénderde van de we reldbevolking zag worstelen met verschijnselen van overproduktie Van Nelle bestellen! (Advertentie) en anderzijds tweederde deel een tekort aan voedsel heeft. In aanmerking genomen dat de problemen van de laatst genoem de gebieden vooral liggen in het vlak van liet kapitaaalgebrek en gebrek aan ontwikkeling, moet men volgens spr. wel aannemen, dat de toeneming van het aantal voedselgrage monden in die lan den voorlopig zelfs nog sneller zal zijn dan de toeneming van de landbouwproduktie. Een oplossing zou volgens ir Geuze gevonden kunnen worden in een snelle industrialisatie met een daaraan gepaard gaande stij ging van de koopkracht. Is er voor Nederland, econo misch gezien, een oplossing- vooi de landbouwproblemen? Hoe meer wij hierover nadenken, hoe meer wij voor onszeive tot de conclusie moeten komen, dat de E.E.G. in dit opzicht eigenlijk te laat is gekomen, zeide de spre ker. De Zeeuwse Landbouw Maat schappij ziet heil in een land bouwpolitiek die onder gezamen lijke verantwoording van de zes landen streeft naar een produk tiepatroon dat het voordeligst is samengesteld, met andere woor den, dat de produktie laat ge schieden daar waar dat in ver houding het meest rationeel is. Het verdrag van de Europese Economische Gemeenschap biedt daartoe de gelegenheid, zei ir. Geuze. (Advertentie) Juist dat tikje meer ruimte voor uw voet ligt verscholen in deze charmante modeschoentjes. Slanke lijn en toch... comfortabele pasvorm Donderdagochtend is het eerste nieuwe passagiersschip, waarme de de in de oorlog uit Duitsland gevluchte Joodse reder Arnold Bernstein zijn Amerikaanse „coine back" viert, het 18.100 ton metende s.s. „Atlantic" van Beril, stein's nieuwe rederij de Ameri can Banner Lines, in Amsterdam aangekomen. Daarmede is de di recte passagiers- en vrachtver binding New YorkZeebrugge Amsterdam geopend. In New York waren 869 passa giers, onder wie 40 in de eerste klasse en de rest in de overigens zeer luxueuze toeristenklasse, aan boord gegaan. Het zijn bijna allemaal Amerikaanse toeristen, die thans Europa gaan bezichti gen en later hetzij per vliegtuig, hetzij weei' met de „Atlantic" naar Amerika zullen terugkeren. Van hen gingen er in Zeebrugge 353 van boord. In Amsterdam kwamen er gisterochtend dus 516 aan, die hier aan wal gingen. De „Atlantic" is in 1953 als vrachtschip van het mariner-type in Amerika gebouwd, maar werd na één reis door Bernstein's nieu we maatschappij overgenomen en geheel verbouwd tot passa giersschip. Met grote voldoening vertelde de 49-jarige kapitein Aimé J. Ger- ber gisterochtend dat de eerste zeereis schitterend was verlopen, dat hij in zijn 20-jarige loopbaan als zeeman nog nooit zo'n vro lijke menigte van passagiers had meegemaakt en dat men op het schip het biljartspel had kunnen beoefenen zo vast lag het op de golven van de Oceaan. De reis van New York naar Zeebrugge heeft 6 dagen, 13 uur en 20 minuten in beslag geno men. De „Atlantic" had met een gemiddelde snelheid van 21.17 knopen gelopen. De president-directeur van de American Banner Lines, Arnold Bernstein, werd in 1937 door de nazies in een concentratiekamp ondergebracht omdat hij van Joodse afkomst is. Hij was in die tijd president van de Duitse Red Star Lines en was voor deze Van Nelle bestellen! (Advertentie) Met betrekking tot het optre den van zgn. kanker in vrucht bomen deelt de plantenziekten- kundige dienst thans officieel mede, dat van een verontrustend afsterven van vruchtbomen geen sprake is en evenmin van een geheimzinnige ziekte, die de Ne derlandse fruitteelt als geheel of vn bepaalde streken van het land eou bedreigen. Berichten hierover, aldus de Plantenziektenkundige Dienst, waren gegrond op verschijnse ïen op enkele bedrijven in de VRIJDAG 20 JUNI. TERNEUZENHotel „Rotter dam", 2 uur: Vergadering aan deelhouders N.V. Transport Mij. „Terneuzen", gevestigd te Terneuzen. Luxor-Theater, 8 u.: Jenny. Zuidersportpark, 7.15 uur: Voetbalwedstrijd De Hoop— H.K.C. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Monpti. ZATERDAG 21 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Jenny. Concertgebouw. 8 uur: De schrik der bandieten. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Monpti. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Monpti. Gelderse vallei, waar in betrek kelijk korte tijd een relatief groot aantal vruchtbomen of takken daarvan verwelkten en ten dele afstierven. In totaal een oppervlakte van ongeveer 5 ha. Het afsterven van vruchtbo men komt jaarlijks voor en hiervoor is een reeks van oor zaken aan te wijzen. In dit ge val speelden verscheidene, niet parasitaire oorzaken een rol, waarbij de bomen tenslotte door secundair optredende schim melaantasting afstierven of nog zullen afsterven. Als primaire oorzaken, al dus de Plantenziektenkundige Dienst, kunnen in dit geval aangewezen worden de gevol gen van de strenge wintervorst in begin 1956 en gebreken in de waterhuishouding' op de betrok ken bedrijven. Door deze oorza ken waren en zijn de bomen verzwakt, waardoor bepaalde schimmels kans kregen een aantal bomen, op een enkel be drijf zelfs vele bomen, te gronde te richten. Naar de aard van deze schimmelaantasting is een nader onderzoek ingesteld, waaruit is gebleken dat het hier een snel verlopende aantasting betreft door nectria galligena, een bekende verwekker van de boomkanker. Hoewel dit voor de betrokken fruittelers ernstig is, is dit ver schijnsel zo deelt de Plan tenziektenkundige Dienst me de niet verontrustend voor de Nederlandse fruitteelt als geheel. maatschappij, die in die tijd pas- sagiersreizen tussen Duitsland en Amerika maakte, zo onmis baar, dat de nazi-regering hem in 1939 even uit het kamp haalde voor 'n reis naar Amerika, waar hij enkele zakelijke contacten voor de Red Star moest leggen. Hij greep deze kans met beide handen aan en kwam nooit terug naar Duitsland. De Red Star is jaren geleden geliquideerd. Het grootste deel van de uit 15 schepen bestaande vloot ging in de oorlog verloren. De heer Bernstein begon in Ame rika weer van onder af aan en bouwde iZich een nieuwe carrière op. Na 2,0 jaar is hij thans zover, dat hij opnieuw een zeelijn tus sen het Amerikaanse vasteland en Europa heeft geopend. Reeds is hij bezig aan de Atlantic nog twee grote zeeschepen toe te voe gen, opdat zijn maatschappij bin nen enkele jaren een wekelijkse verbinding tussen de beide conti nenten jn stand kan houden. Alle hutten aan boord van de „Atlantic" hebben een eigen toi let en een douche, de eerste klas se hutten een badkamer. Het goedkoopste passagebiljet voor een toerist op het A-dek bui- ten het seizoen bedraagt 191.50 dollar 207,50 in het zomersei zoen). De hoogste prijs der toe ristenklasse (promenade dek) be. draagt 204 dollar buiten het sei zoen en 220 dollar in het seizoen. Voor de eerste klasse liggen de prijzen rond 300 dollar, alles en kele reis. Het schip zal telkens na 17 da gen uit New York vertrekken, circa 8 dagen varen naar Zee brugge en Amsterdam en 8 da gen gebruiken voor de terugreis. Het had op deze reis 75.000 eie ren aan boord en ongeveer 100.000 kg voedsel. Het is uitgerust met wat men aan boord in de spraaktaal „een elektronische baby-sitter" noemt. In iedere hut is een microfoon aanwezig, die de passagiers kun nen inschakelen, wanneer zij zich 's-avonds elders op het schip wil len ophouden. In de baby-sit-cen- trale gaat dan een rood lichtje branden. 's-Avonds draait een automatische installatie langs alle brandende lichtjes en scha. kelt voor iedere hut 4 seconden de luidspreker aan. Hoort de dienstdoende verpleegster plotse ling gehuil of ander geluid, dan kan zij de installatie stil doen staan en wat langer naar de ge luiden luisteren. Zijn die onrust barend, dan stuurt ze een jonge verpleegster naar de betrokken hut toe, die zich met de kinderen bezig houdt of zo nodig de ouders over de scheepsomroep laat alarmeren. Voorts heeft de „Atlantic" een hyper moderne installatie, waar mede het uit zeewater zijn eigen drinkwater distilleert. (v/h MOGGRÉ) TERNEUZEN NGORDSTR. 68 De kosten van levensonderhoud gedaald Het prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, dat maandelijks voor het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, vertoonde van medio april 1958 tot medio mei 1958 een da ling met 2 punten. Het-indexcij fer inclusief A.O.W. daalde van 123 tot 121 en het indexcijfer ex clusief de A.O.W. van 119 tot 117. Deze daling kwam voorname lijk voor rekening van de sector voeding waarvoor het indexcijfer daalde van 124 medio april tot 121 medio mei. Binnen deze sec tor vertoonden de indexcijfers voor groenten en fruit een ster ke daling, terwijl voorts prijs verlagingen voor boter, kaas en eieren hun invloed deden gelden. Prijsstijgingen traden op voor aardappelen, vlees en koffiemelk. Buiten de voedingssector deden zich prijsverlagingen voor bij de brandstoffen (zomerprijzen) ter wijl voorts het indexcijfer voor bloemen daalde. De daling van het indexcijfer van het rechtstreeks voor con sumptie bestemde deel der ge zinsuitgaven veroorzaakte te vens een daling van de indexcij fers voor sociale verzekeringen en belastingen. De hoogte van de sociale verzekeringen en belas tingen is namelijk voor een be langrijk deel afhankelijk van het bedrag, dat nodig is voor de aanschaffing van het goederen en dienstenpakket, dat aan de indexcijferberekening ten grond slag ligt. Het indexcijfer voor de groep „verzekeringen en belas tingen" daalde van 155 naar 151. Van Nelle 'bestellen' (Advertentie) DE NOTA'S INZAKE INDUSTRIALISATIE EN INVESTERINGSAFTREK. De zesde nota inzake de indu strialisatie van Nederland en de nota inzake de investeringsaftrek zijn thans op de agenda van de Tweede Kamer gebracht. De beraadslaging erover zal niet aanvangen voor dinsdag 1 juli. JONGETJE IN EINDHOVENS KANAAL VEDRONKEN. Het 7-jarig knaapje II. W. J. V. uit Gemert is een dezer dagen in het Eindhovense kanaal te Eind hoven geraakt en verdronken. Hoewel het kindje vrij snel op het droge was gebracht en direkt kunstmatige ademhaling werd toegepast, bleek het reeds te zijn overleden. De jongen verbleef bij een fa milie in Eindhoven. ZICH TEGEN DE POLITIE VERZET. Twee politiemannen brachten woensdagavond iaat de 38-jarige expediteur K. H. D. uit Heiio, die onder invloed van drank zijn auto had bestuurd, ter ontnuch tering naar een politiebureau. Toen de politieagenten evenwel de auto in beslag wilden nemen en de contactsleutel uit het dash- bord wilden nemen, was een an dere mede-inzittende, de 24-jarige shipchandler P. J. S. M. A. uit Schiedam, die eveneens onder in vloed was, hun net te vlug af. De derde inzittende, de 45-jarige ex peditiechef W. J. W. uit Hilver sum, was evenals de Schiedam mer van oordeel, dat de politie mannen van de auto moesten af blijven. Zij weigerden de deurstijl van de auto los te laten en toen men de contactsleutel van A. wil de afnemen, sloeg deze met zijn vuist één der agenten op het hoofd. Zij werden tenslotte we gens wederspanningheid in be waring gesteld. BEWUSTELOOS GEVONDEN EN OVERLEDEN. Op de rijksweg Amersfoort Apeldoorn is in de gemeente Bar- neveld onder Garderen een be wusteloze man aangetroffen. De man was op verschillende plaat sen van het lichaam ernstig ge wond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, waar hij enkele minuien na aankomst is overle den. de man was ongeveer 60 jaar. Hij had geen papieren bij zich, zodat zijn identiteit niet bekend is. Het is mogelijk, dat hem een ongeluk is overkomen,hoewel ook misdrijf niet uitgesloten moet worden geacht. De gemeentepolitie te Barne- veld stelt op dit ogenblik een uit voerig onderzoek in naar de iden titeit van de man en de toedracht van de zaak. Tot nu toe tast men in het duister. Wél heeft de man vlak nadat hij uit zijn bewustelo ze toestand was ontwaakt, mede gedeeld, dat hij van vrachtwagen was gevallen. Misschien heeft hij gelift. Er wordt sectie op het lijk verricht. SPOORWEGARBEIDER ERNSTIG GEWOND. Donderdag,morgen om kwart over zeven is een lege trein tus sen Vlissingen en Middelburg in aanraking gekomen met een kraagschroetmachine, waarmee arbeiders aan de dwarsliggers werkten. Een deel van de machi ne sprong weg en raakte de weg werker J. Aarnoys, die zwaar werd gewond. Hij is met een an dere arbeider, die in een shock toestand verkeerde, naai het zie kenhuis in Middelburg overge bracht. NEDERL. SMC AKELA AR IN RELGIE VEROORDEELD. Een rechtbank te Tongeren in België heeft de Nederlander L. van A. uit Helmond veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het smokkelen van boter. Vooits kreeg Van A. een boete van 28.000 franc opgelegd en werden de gesmokkelde partij boter en de autobus, waarmee de boter werd vervoerd, verbeurd verklaard. Van L. werd enige tijd geleden te "Molenbeersel betrapt toen hij met zijn autobus een partij van 200 kilo illegaal over de grens trachtte te brengen. OLIFANT NUTTIGDE VREEMDE MAALTIJD. De 25-jarige olifant Katinka, verblijf houdende in het Noorder. dierenpark te Emmen, gebruikte gistermiddag bij wijze van lunch een tas, inhoudende een badpak, een badmuts, een handdoek en 'n beursje met enig geld. Zij ver kreeg dit ongebruikelijk voedsel door het met haar sleurt uit de hand van een meisje te rukken, dat hier niet op gerekend had, het niet goed vond en er danig van schrok. Een oppasser snelde toe, maar doordat Katinka sneller kon eten dan de oppasser lopen, werd slechts een gedeelte van de hand doek gered.' Mocht het verorberde niet op de gewone wijze het lichaam van Katinka verlaten, dan zullen ge paste maatregelen worden geno men dit in omgekeerde richting te doen geschieden. BOERDERIJ AFGEBRAND. Terwijl veehouder A. Heerin- ga en zijn vrouw, wonende op een middelgrote boerderij in de nabijheid van het dorp Holwerd in het noorden van Friesland, bezig waren een partij hooi in de schuur te brengen, ontstond er in het losse hooi plotseling brand. Op dat moment speelden twee dochtertjes, de 4-jarige Klaske en de 3-jarige Sytske op de zolder boven de stal. Met grote moeite en met de dood voor ogen wist de vader beide kinderen te redden. Klaske werd hierbij ernstig gewond en moest naar het zie kenhuis ,,De Sionsberg" te Dokkum worden overgebracht. Haar vader liep minder ernsti ge brandwonden op. Sytske bleef ongedeerd. Intussen breid de het vuur zich in razend tempo uit. De twee dienstdoen de brandweren konden dan ook slechts weinig uitrichten. De boerderij, waaruit twee paarden en een stier nog konden worden gered, brandde geheel af. De schade wordt op driekwart ton geschat. De verzekering zorgt voor dekking hiervan. Van de inboedel kon ongeveer de helft voor vernieling worden be waard. Het vermoeden bestaat, dat de brand is ontstaan door dat enig hooi op de uitlaat van een benzinemotor die werd ge bruikt om een hooitransporteur aan te drijven, is terecht geko men en dusdanig' is verhit dat het vlam vatte. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Disconto-verlaging in Engeland De Bank of England heeft met ingang van donderdag het dis conto verlaagd van 5'.- procent tot 5 procent. De financiële redacteur van Reuter schrijft, dat door de ver laging van het disconto tot 5 pro cent, spoedig na de verlaging van 22 mei jl. de dramatische verho ging van het discontotariet, waartoe in september jl. were overgegaan in verband met de sterlingcrisis, geannuleerd is. De druk op het pond sterling is wel nog niet geheel verdwenen, maar er is een ommekeer ont staan. Sedert de donkere dagen van september heeft Engelanti zijn goud. en dollarbezit met on geveer 60 procent vergroot. Het bereikte daarmede de grootste omvang sedert de conservatieven in oktober 1951 aan het bewind kwamen. Tevens heeft Engeland zijn ster- lingverplichtingen kunnen ver minderen, doordat India, Nieuw- Zeeland en andere landen trek kingen op hun sterlingsaldi ver richten. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS Buset bij koning Boudewijn Koning Boudewijn van België heeft donderdagmorgen de voor zitter van de Belgische socialisti sche partij, Buset, in audiëntie ontvangen. De koning ontving later de voorzitter van de liberale partij Destenay. Tenslotte is ook kabinetsfor mateur Eyskens van de christe lijke volkspartij door koning Boudewijn ontvangen. De doodsoorzaak van kolonel Flint Volgens een officieel verslag van de Verenigde Naties dat in New York door generaal-ma- joor Carlssen von Horn (de stafchef van het toeziend li chaam op de wapenstilstand) werd uitgebracht, is de Cana dese luitenant-kolonel Flint de vorige maand op de berg Sco pus „kennelijk" door een kogel om het leven gekomen, die van Jordaanse zijde was afgescho ten. De kogel was van dezelfde herkomst als die waardoor even tevoren een Israëlische politie man was gewond. De moord op Maria van Steensel. Het parket uit Antwerpen is woensdagmiddag op de Kalmt- houtse Heide, diÖht bij de Neder landse grens, geweest voor een reconstructie van de moord op de Antwerpse verpleegster Maria van Steensel. De van de moord verdachte L. M„ wonende in de Belgische grensplaats Essen en van Neder landse alkomst, moest op de plaats van de misdaad, waar wan delaars de moordenaar zouden hebben gezien toen hij de fiets van zijn slachtoffer weggooide, deze handeling herhalen. Vervolgens ging men naar ver schillende plaatsen op de hei, waar de moordenaar door ver schillende personen zou zijn ge zien, toen hij naar Essen fietste. M. werd met deze geconfronteerd en met behulp van een chrono meter werd nagegaan of de duur van de rit strookte met de door de getuigen opgegeven tijden. Ondanks de geheimhouding was er grote publieke belangstel ling voor deze reconstructie. M. gaf herhaalde malen te kennen dat hij onschuldig is, ook tegen over het publiek, dat daarop niet reageerde. De reconstructie, die voortge zet werd tot Essen, duurde tot laat op de avond. M. heeft na langdurige onder vragingen bekend, op de Kalmt- houtse Heide de Antwerpse ver pleegster Maria van Steensel te hebben vermoord. Ven Nelle bestellen! (Advertentie) 45. Reeds vroeg de volgende morgen heerst in het huis vap Jozef een grote drukte. Een aantal mannen zijn bij elkaar gekomen om met Victor en Robert kennis te maken. Het zijn Armeniërs, die ontevreden over hun ondergeschikte positie in Byzantium van plan zijn om de stad te verlaten en met het kruisleger naar hun vaderland te trekken. Zij willen zich be schikbaar stellen om bij een eventueel verkeerde afioop van Victor's avontuur bij te sprin gen en hem te helpen. Wanneer alles grondig bespro ken is, en men een volledig plan de campagne heeft opgesteld, zegt Victor: „Ik moet U nog iets vertellen, dat wel niet direct met de zaak van het kruisleger te maken heeft, maar dat voor mij van groot belang is." En hij vertelt, dat hij van 1 plan is, om Bianca uit de han- j uen van Basilius te redden. Onmiddellijk zeggen de Arme- niërs hem ook hiervoor hun toe. I Na lang beraad geeft Josef tot slot een overzicht van de plannen welke die nacht zullen worden uitgevoerd. „Allereerst zal Paulus onze vriend Victor het paleis binnen laten. Tien van onze vrienden zullen zich vlak bij de ingang van het paleis opstellen om hulp te kunnen bieden. Paulus kan zich uiteraard niet verder met de zaak bemoeien. De andere zes vrienden zullen zich bij het huis van Basilius verbergen." Britse opperbevelhebber uit Midden-Oosten naar Londen Luitenant-generaal sir Roger Bower, opperbevelhebber van de Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oosten, is gisteren naar Londen gevlogen voor dringende besprekingen op het ministerie van Oorlog. Volgens een bekendmaking van het Britse hoofdkwartier voor het Midden-Oosten zullen de besprekingen voornamelijk gaan.over „administratieve pro blemen, die voortspruiten uit de huidige versterking van het garnizoen op Cyprus". Later heeft de Britse minister voor de betrekkingen met het gemenebest, Lord Home, in het Lagerhuis gezegd, dat er „hoe genaamd geen verband" bestaat tussen het zenden van Britse strijdkrachten naar Cyprus en de toestand in Libanon. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Mijnwerkers opgesloten in Britse mijn. Tengevolge van een ontploffing zitten in een mijn bij Pendleton, in de omgeving van Manchester, op 275 meter diepte 13 mijnwer kers opgesloten. Eén van hen is dood. Later werd medegedeeld dat de twaalf overlevenden, van wie er drie ernstig gewond zijn, donder dagavond uit de mijn naar boven zijn gebracht. De mijnwerkers werkten aan een nieuwe schacht, toen zij on der een hoeveelheid puin werden bedolven doordat een lading ex plosieven tot ontploffing kwam. Tot dusver zijn zeven mannen naar de oppervlakte gebracht. Italiaanse regering treedt af De homogeen christen-demo cratische regering in Italië, die 13 maanden aan het bewind is geweest, is gisteren afgetreden, hetgeen in "overeenstemming is met de gebruikelijke gang van zaken na algemene verkiezin gen. die op 25. mei zijn gehou den. De republikeinen links van het centrum zouden een coali tieregering van christen-demo craten en sociaal-democraten parlementaire steun kunnen geven zonder eraan deel te ne men. Zoli diende het ontslag van zijn kabinet in na een korte ka binetsvergadering. Van Nelle bestellen! (Advertentie)

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2