Griekenland noemt plan „onaanvaardbaar" Nota van Ged. Staten aan Prov. Staten over de veertarieven over de Westerschelde HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De toestand in Libanon Hammarskjoeld in Beiroet De dood van Nagy c. s. EERSTE BLAD HST BPJTSS PLAN WOU CYPRUS MacMilian ontvouwde in het Lagerhuis Nieuwe veerhaven a.s. in te Breskens 28 juli gebruik Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. E VRIJE ZEEUW VRIJDAG 20 JUNI 1958 12e Jaargang Nr 4400 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsaóver. tenties)5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer De Britse premier, MacMilian, heeft donderdagmiddag bekend gemaakt dat het Britse plan voor Cyprus dit eiland een systeem van vertegenwoordigde regering zal geven met Turkse en Griekse Cyprioten, die elk in hun eigen gemeenschapszaken autonomie zullen hebben. Bij het afleggen van zijn ver klaring, op verzoek van de Navo twee dagen uitgesteld, zei Mac Milian dat de Griekse en Turkse regering gevraagd zal worden met de Britse gouverneur samen te werken om deze politiek te verwerkelijken. De premier be schreef de nieuwe politiek als een „avontuur voor het deelge nootschap" tussen de gemeen schappen op het eiland en de re geringen van Griekenland, Tur- xije en Engeland. Hij deelde mee de premiers van Griekenland en Turkije persoonlijk verzocht te hebben om deze politiek in een geest van samenwerking en ma tiging te benaderen. Om tijd te winnen voor de vol- ledige uitwerking van „het nieu we beginsel van deelgenoot schap" zal de internationale sta tus van het eiland zeven jaar on veranderd blijven. (Hetgeen be tekent dat het eiland onder Brit se soevereiniteit blijft). Om aan het verlangen van de Griekse en Turkse Cyprioten naar een er kenning als Grieken en Turken tegemoet te komen zal de Britse regering een overeenkomst toe juichen, waarbij zij met behoud van hun Britse nationaliteit ook de Griekse of Turkse nationali teit zullen verkrijgen. Er zal een afzonderlijk huis van vertegen woordigers komen voor elk van heide gemeenschappen en deze zullen wetgevend gezag hebben in gemeenschapszaken. Het gezag voor binnenlands bestuur op ander gebied dan de veiligheid binnen de gemeen schap of in het land zal berusten bij een raad onder voorzitter schap van de gouverneur, die over aanvullende bevoegdheden zal beschikken om. te verzekeren dat de belangen van beide ge meenschappen beschermd wor den. Deze raad bevat voorts ver tegenwoordigers van de Griekse en Tui'kse regering en zes leden, gekozen uit de leden van beide WEINIG ZON. Donderdag stond het weer in onze omgeving onder invloed van een langzaam over Noord-Ierland naderende depressie. Het fronten stelsel ervan bewoog over de Britse eilanden naar het Noord zeegebied. Het bracht ons veel bewolking, waaruit in de middag plaatselijk enige regen viel. Regen van enige betekenis werd voornamelijk uit het noordwesten van ons land gemeld. De middagtemperaturen ble ven op het niveau van woensdag, waarbij dus maximumtemperatu ren van 16 tot 19 graden voor kwamen. Ook vandaag blijft eerst genoemde depressie het weer hier beheersen. We verwachten dan af en toe enige regen, weinig zon en de wind blijft overwegend matig tussen zuid en west. De middagtemperaturen zullen de zelfde zijn als op donderdag of iets lagere. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagocli tend tot vrijdagavond. WEINIG ZON. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Over wegend matige wind tussen zuid en west. Dezelfde middagtem peraturen als gisteren of iets la gere. ZATERDAG 21 JUNI huizen, t.w. vier Griekse en twee Turkse Cyprioten. Gevraagd hoe de situatie zal zijn indien dit plan niet aanvaard wordt, zei MacMilian dat de Britse regering ook dan haar be loften gestand zal doen. Buitenlandse Zaken, Defensie en Binnenlandse Veiligheid res sorteren onder de gouverneur, die daarover overleg pleegt met de vertegenwoordigers van de Griekse en Turkse regering. De Britse regering is van mening dat als het nieuwe plan volledig in werking kan treden de ge welddadigheden op het eiland een einde zullen nemen. Daarna zal Engeland de noodtoestand mis schien kunnen opheffen, waar mee de terugkeer voor verban nen Cyprioten open zal staan. MacMilian zei dat als Grieken land en Turkije bereid zijn om gezamenlijk mee te doen aan dit experiment, Engeland te gelege- nertijd bereid zal zijn de soeve reiniteit over het eiland als een bijdrage aan een blijvende oplos sing met hen te delen. Naar zijn zeggen moeten er nog vele de tails onmiddellijke aanvaarding van zijn plan tot in elk onderdeel. De labourleider Gaitskell zei dat de verklaring op een gespan nen moment kwam, een ogenblik waarop burgeroorlog op Cyprus dreigt. „Wij moeten ons allen welbewust zijn van de verant woordelijkheid die op ons rust, alles wat we zeggen, zowel de regering als de oppositie, kan in vloed op de toestand hebben". Uit goede bron in Parijs ver neemt AFP dat de kwestie-Cy- prus een minder scherpe wen ding zal kunnen nemen als ge volg van de besprekingen op de middagzitting van de permanen te Navoraad, v aar men de hoop niet opgaf dat het Turkse en Griekse standpunt elkaar nog kunnen naderen. De Navo zelf zal mogelijk een garantie voor de toepassing van het Britse plan geven. In MacMillans verklaring voor het Lagerhuis staat: „Cyprus moet de voordelen van vereni ging niet alleen met het Ver. Ko ninkrijk en daarmee met het Britse Gemenebest delen, maar ook met Griekenland en Turkije. Daar alle drie regeringen belang bij Cyprus hebben, zal hare ma- jesteits regering de samenwer king en deelneming van de beide andere regeringen in een geza menlijk streven naar vrede, vooruitgang en welstand voor het eiland toejuichen". Uit de tekst -blijkt ook dat de gouverneur het recht van veto zal hebben in zijn bestuur met de Griekse en Turkse regerings vertegenwoordiger op het gebied van Buitenlandse Zaken. Defen sie en Binnenlandse Veiligheid. MacMilian zei in antwoord op vragen van mening te zijn dat de hulp van de Navo bij het verzoe ningsproces op Cyprus van de grootste waarde is. Gouverneur Foot van Cyprus deed donderdag in een radiotoe spraak een beroep op de bevol king van het eiland de voorstel len positief te benaderen en noemde ze „een praktisch alter natief voor de strijdende uiter sten". v.m. n.m. Breskens 4.23 4.38 Terneuzen 4.58 5.12 Hansweert 5.38 5.52 Walsoorden 5.48 6.02 ZON MAAN op onder op onder Juni 21 4.19 21.04 9.13 23.16 22 4.19 21.04 10.28 23.43 23 4.20 21.04 11.45 24 4.20 21.04 13.02 0.09 In welingelichte Londense kringen verwacht men dat aarts bisschop Makarios over een maand verlof zal krijgen naar Cyprus terug te keren. GRIEKENLAND VER WERPT BRITS PLAN. Een Griekse regeringswoord voerder heeft donderdagavond het Britse plan voor Cyprus „fundamenteel onaanvaardbaar" voor Griekenland genoemd, in dien er geen veranderingen in worden aangebracht. Eenwoordvoerder van het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde donder dagavond, dat het „nog te vroeg is" voor commentaar op het Britse plan. Wel zei hij, dat Tur kije nog steeds voorstander is van een drie-mogendhedencon- ferentie (Engeland, Turkije, Griekenland) over Cyprus. V.N.-commissie voor Hongarije komt bijeen De speciale commissie voor Hongarije van de algemene ver gadering dei Ver. Naties zal zo spoedig mogelijk worden bijeen geroepen ter bestudering van de toestand die is ontstaan na de terechtstellingen en gevangenis straffen in Hongarije. In V.N.-kringen zei men te verwachten, dat het te Boedapest uitgegeven communiqué,, waarin de berechting van oud-premier Nagy en zijn aanhangers werd bekendgemaakt, zal worden ge analyseerd en dat er mogelijk na afloop van het overleg een rap port met de conclusies van de commissie zal worden uitgegeven. Het besluit tot het bijeenroe pen van de commissie was geno men door de Australische waar nemende voorzitter, dr. Ronald Walker, in overleg met de Deen se voorzitter, Alsing Andersen, die op het i ogenblik in zijn land is. V.N.-Commissie vandaag bijeen. De speciale V.N.-commissie voor Hongarije zal vanmiddag te 4 uur Nederlandse tijd in spoedzitting bijeenkomen om zich te beraden over de toestand die na de recen te terechtstellingen is ontstaan. In Beiroet is, ondanks het uit gaansverbod, in de nacht van woensdag op donderdag hier en daar geschoten. Joseph Arege, directeur van een dagblad van de oppositie, is donderdag gearresteerd op be schuldiging van overtreding der voorschriften betreffende de censuur. Voorts zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd jegens zes voor bladen van de oppositie werkende journalisten. (De regering heeft drie weken geleden de verschij ning van twee dagbladen der op positie verboden, voor de kanto ren van deze bladen werden evenwel versperringen opgewor pen, die door opstandelingen werden verdedigd. De bladen bleven verschijnen.) „Reuter" meldt uit Moskou, dat de „Prawda" schrijft dat de „Verenigde Staten hopen het in grijpen der imperialisten in Li banon onder dekking van de vlag der Verenigde Naties te kunnen doen verlopen". Dit Russisch-communistische partijblad beweert voorts dat de „Verenigde Staten druk uitoefe- Nenni verwerpt communistisch aanbod De leider van de Italiaanse socialistische partij, Pietro Nen- ni, heeft donderdag een commu nistisch voorstel tot het houden van een bijeenkomst van de be sturen der twee partijen ter be spreking van „de samenwerking van alle democratische krachten, gegrond op een gezamenlijke communistiseh-socialistische ac tie" van de hand gewezen. Op een vergadering van het centrale comité van zijn partij veroordeelde Nenni nogmaals de terechtstelling van Nagy en de zijnen. Nenni heeft de laatste tijd om zichtig gepoogd zijn partij van de communistische, waarmee zij nauw verbonden is geweest, los te maken, maar hij ondervond krachtig verzet van de comrou- nistisch-gezinden in zijn partij. Secretaris-generaal Iïammars- kjoeld, die donderdagochtend te Beiroet is aangekomen, heeft het duidelijk gemaakt, dat hij tegen Amerikaanse of Britse militaire interventie in Libanon is gekant, zo is in officiële Libanese krin gen verklaard. Hij zou van oor deel zijn dat waarnemers van de V.N. voldoende in stajt zullen zijn cm de grenzen te contro leren. Naar in diplomatieke klingen te Beiroet verluidt, doen de Wes telijke mogendheden hun best om president Sjamoen er van te overtuigen, dat hij onmiddellijk alles in het werk moet stellen om de opstand neer te slaan daar het anders wellicht te laat zal zijn. De Westelijke ambassadeurs zou den er de nadruk op leggen dat de tijd voor de opstandelingen werkt. Nu is de krachtsverhou ding zo, dat het leger dg strijd kan winnen, maar de sterkte van de opstandelingen neemt toe. Waarnemers, die een bezoek heb ben gebracht aan het door de op standelingen bezette deel van de hoofdstad, waren verbaasd over de betrekkelijk lichte bewape ning van de rebellen, voorname lijk bestaande uit geweren en en kele lichte machinegeweren, ter wijl de eenheden van het leger beschikken over pantserwagens cn zwaar anti-tankgeschut. De Westelijke diplomaten zouden trachten president Sjamoen er toe te bewegen de stafchef van het leger, generaal Faoed Sjehab, te ontslaan als deze het leger niet opdracht geeft om een of fensief te beginnen. Volgens diplomatieke kringen is het Westen van oordeel, dat een afsluitingvan de Syrisch Libanesche grens geen noemens waardige verandering in de toe stond zal brengen als de veilig heidstroepen niet een beslissende actie beginnen. Daarom zouden de Westelijke mogendheden ook niet veel voor interventie voelen, ook al zou dat alleen in de vorm van patrouillering langs de ge noemde grens zijn. Secretaris-generaal Hammars kjoeld heeft inmiddels een on derhoud met presdient Sjamoen in diens versterkte paleis gehad. Volgens een woordvoerder van de Ver. Naties is de duur van Ham- marskjoelds verblijf in Libanon nog niet vastgesteld. nen om de waarnemers der Ver. Naties in Libanon dezelfde poli- tiebevoegdheden te geven, als het V.N.-poiltieleger in het Egyptisch-Israëlische grensge bied, ook al biedt de beslissing van de Veiligheidsraad betref fende het zenden van deze waar nemers geen enkel steunpunt voor een dergelijke opvatting". De „Prawda" meent verder dat „Engeland en Amerika pogen de regeringen van Syrië en Egypte en de gehele bevrijdings beweging van de Arabische en Afrikaanse volken via de Liba nese affaire een slag toe te bren gen". Volgens een „Reuter'-telegram uit Londen heeft radio-Moskou donderdag in een voor Noord- Amerika bestemde uitzending gezegd dat de Verenigde Staten het „beweerde ingrijpen der Ver enigde Egyptisch-Syrische repu bliek in de Libanese binnenland se aangelegenheden als voor wendsel gebruiken voor een rechtstreekse militaire interven tie". Volgens dit Russisch-commu- nistisch omroepstation „zenden de Verenigde Staten vliegtuigen vol wapens en ammunitie naai de Libanese regering", terwijl de „opstandelingen hun wapens van het Libanese leger krijgen". Gedeputeerde Staten van Zee land hebben over de tarieven voor de veren over de Wester schelde aan de leden van Provin ciale Staten van Zeeland een uit gebreide nota doen toekomen naar aanleiding van liet gesprek dat zij op 5 juni hebben gehad met minister Algera en waarin zij de wensen van Provinciale Staten naar voren hebben ge bracht. In deze nota gaan zij uitvoerig in op de voorgeschiedenis van de verbetering der veerdiensten en op de noodzakelijke verbete- tering van de outillage alsmede de resultaten van de Staten vergadering van 19 mei j.l. waarin een aantal leden (de Statenleden uit Zeeuws-Vlaan- deren. Red.) zich pertinent keerden tegen elke verhoging. Ten aanzien van het gesprek met de minister delen zij mede: „Reeds aanstonds gaf de minis ter de uitdrukkelijke verkla ring, dat het allerminst de be doeling was de invoering van de verhoging der tarieven te beschouwen als een overgangs maatregel en de zowel door de Staten als het college van Ged. Staten geduchte en becritiseer- de zin van aanloop tot een straks weer volgende verho ging. De gevolgen van de aanhangige tariefsmaatregelen zijn thans bepaaldelijk niet te overzien en de minister acht het dienstig dat. nadat zij enige tijd in wer king zullen' zijn geweest en wel tot maart of april 1959 daar over weder contact te hebben. Beide partijen kunnen dan i:r. het licht van de opgedane ervaring in volkomen vrijheid het eigen standpunt bepalen en kan een MR. KRANENBURG ONDERSCHEIDEN. Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw mr F. J. Kranenburg, gewezen Staatsse cretaris van Oorlog. Er klonk een kort applaus toen de plaatsvervangende premier Antal Apro van Hongarije in het parlement mededeling deed van het aan ex-premier Nagy en zijn medewerkers voltrokken vonnis. In officiële Hongaarse kring gelooft men dat de terechtstel lingen maandag in Boedapest zijn gehouden en dat het proces daar ook gevoerd is. Protesten tegen de vonnissen in Hongarije Ongeveer 5000 mensen hebben woensdagavond in de straten van Bern een betoging gehouden uit protest tegen de vonnissen, die over oud-premier Nagy en zijn aanhangers zijn uitgesproken. Er deden zich geen incidenten voor. De Britse labourpartij zal de volgende week in samenwerking met de Hongaarse sociaal-demo craten in ballingschap een pro testbijeenkomst houden, waarop Anna Kethly en de labourleider Gaitskel] het woord zullen voe ren. Anna Kethly heeft deel uit gemaakt van de regering-Nagy. Australië wil onderzoek naar terechtstellingen in Hongarije Richard Casey, de Australische minister van Buitenlandse Za ken. heefl medegedeeld, dat Aus tralië zijn vaste vertegenwoordi ger bij de Ver. Naties opdracht heeft gegeven, aan te dringen op een onderzoek door een speciale commissie van de Ver. Naties naar de terechtstellingen in Hon garije. Adenauer over de terechtstelling van Nagy Bondskanselier Adenauer heeft tegenover buitenlandse corres pondenten als zijn mening te kennen gegeven, dat de terecht stelling van Imre Nagy en zijn medewerkers door Moskou niet bedoeld is als een maatregel om een topconferentie onmogelijk te maken, maar als een „vernieti gend oordeel over het revisionis me". Als de Sowjet-Unie een topconferentie wilde voorkomen, zou zij dat wel zo doen dat het Westen de schuld hiervan kreeg. Overigens achtte de Westduit- se regeringsleider het beter om niet van een „topconferentie" maar van een „conferentie over ontwapening en vermindering van de spanning" te spreken. Z.i. was de verdeling van Duitsland een van de oorzaken van de spanning en de herbewapening. Daarom zou een ontwapennigs- conferentie geen succes kunnen hebben als de Duitse kwestie niet aan de orde kwam. Italië ontbiedt zijn gezant te Boedapest Italië heeft zijn gezant in Boe dapest naar Rome ontboden om verslag uit te brengen over de terechtstelling van Imre Nagy. Dit heeft minister van Buiten landse Zaken Pella woensdag in de Senaat bekendgemaakt Hij zei dat de Italiaanse rege ring een verzoek van Boedepest om goedkeuring voor de benoe ming van een nieuwe Hongaarse gezant in Rome negeert. De vo rige Hongaarse vertegenwoordi ger is enige tijd geleden overge plaatst. Pella verklaarde dat Italië zo dra het nieuws over de terecht stellingen in Hongarije was ont vangen, overleg met zijn bond genoten heefl gepleegd, niet al leen over de politieke kant van de zaak, maar cok over de juri dische aspecten in het licht van de beginselen van het handvest der Ver. Naties en andere inter- naticnale overeenkomsten. Met uitzondering van de com munisten brachten de senatoren staande hulde aan de nagedach tenis van de terechtgestelde Hon garen. reeds nu voorgenomen gesprek in het a.s. voorjaar naar het oordeel van het college geen bedenking ontmoeten. Ook ten aanzien van de datum van invoering van de tarieven kan al spoedig overeenstem ming worden bereikt. Het ligt in het voornemen de nieuwe veerhaven te Breskens op 28 juli 1958 officieel in ge bruik te stellen en de nieuwe veerboot zal dan tevens in dienst genomen kunnen wor den. De tarieven zullen tegelijkertijd daarmede uiterlijk 1 augustus a.s. worden ingevoerd. De wens voor de inwoners van Zeeland een gereduceerd tarief in te voeren, was door de Sta tenleden die hierover 't woord voerden, niet nader omlijnd dan dat dit wellicht langs de weg van identiteitskaarten kon worden bewerkstelligd. Een welomlijnd daadwerkelijk uit voerbaar voorstel kon dan ook niet worden gedaan en zo daar voor een constructieve gedach te kan worden geformeerd, kan deze wellicht een bijdrage vor men voor het nadere gesprek in het a.s. voorjaar. Thans moet veeleer de mogelijk heid werkelijk iets nuttigs te bereiken, worden gezocht in het systeem van begunstiging van het regelmatig verkeer, waar mee althans naar het inzicht van Ged. Staten, in het bijzon der Zeeuvvs-Vlaanderen wordt gediend dan door het toestaan van een verlaagd tarief, bijv. aan de inwoners van Noord- Zeeland, die eens een inciden teel bezoek aan het vasteland van zijn provincie brengt. Op het punt nu van het regelma tig verkeer zijn Ged. Staten er in geslaagd de eisen die de mi nister aanvankelijk wilde stel len terzake van de gereduceer de vaarkaarten, te verlagen in dier voege zoals door Prov. Sta ten werd gewenst. Het gebruik van meervaar l en- boekjes zal, nu het aanvanke lijk gestelde aantal van resp. 20 en 4t) wordt gehalveerd, de re gelmatige gebruikers in staat stellen, zonder al te sterke ver hoging en zonder dat zij voor moeilijkheden worden geplaatst van betalen van grote bedragen ineens, van de overtocht ge bruik te blijven maken. Een verdere stimulans voor deze categorie van gebruikers is mede daarin gefegen, dat met hetzelfde vaartenboekje van al le drie de veren gebruik kan worden gemaakt. Voor de 10- vaartenboekjes bedraagt de korting rond 25 procent en van de 20-vaartenboekjes zelfs 50 procent. Ged. Staten geven in hun nota een opsomming van de over eengekomen tarieven en mer ken op, dat het gratis vervoe ren van personen in de tweede klasse, van rijwielen of motor rijwielen straks zal zijn ver dwenen en dat dit inderdaad het belangrijkste offer is, dat wordt gebracht. Te dien aan zien is niets meer bereikt kun nen worden dan: a) een laag tarief voor werkne mers en scholieren, dat in de praktijk neerkomt op 6 cent per vaart en wanneer een rij wiel wordt meegenomen op 9 cent per vaart; b) naast het reeds bestaande gra tis vervoer van kinderen bene den 4 jaar een vermindering met 50 procent voor kinderen van 4—10 jaar; c) bij het gebruik maken van 10- vaartenboekjes een verminde ring van 25 procent. Het is mitsdien, aldus Ged. Sta ten, gelukt tot een akkoord met de minister te geraken, waarin grotendeels aan de wensen van Prov. Staten is tegemoetgeko men. Ged. Staten verhelen zich daarbij niet dat daardoor een einde is gekomen aan het stelsel van vrije veren over de Wester schelde en in hun nota van 28 april hebben zij hun standpunt hierover reeds uiteengezet. Het is geenszins zó, dat van hun of andere Zeeuwse zijde de wens is opgekomen aan deze vrijdom een einde te maken. Te zeer zijn en blijven allen die hierbij zijn betrokken overtuigd van de heilzame werking van de na de oorlog ten gunste van de verbondenheid van Zeeuws- Vlaanderen met overig Neder land verleende vrijstelling van veergelden. Als verantwoordelijk bestuursor gaan hebben zij en ook de Sta ten ten deze het veld moeten ruimen voor de realiteit die noopten tot een keuze die kon leiden tot een verbeteren van de vervoerscapaciteit, die voor geheel Zeeland, maar ook voor Zeeuws-Vlaanderen nog een groter belang betekent dan de handhaving van wat van de eertijds verleende vrijdom de facto nog was overgebleven. De outillage van de veren in de laatste jaren is van dien aard, dat zij vervoer-afstotend werk te. Dat het 8 jaar vergde om een nieuw schip te verkrijgen, een unicum in de geschiedenis van het Prov. veerbedrijf, spreekt hier boekdelen. Thans zijn wij gemachtigd tot het be stellen van de bouw van een tweede veerboot van het type van de pas afgeleverde „Prin ses Beatrix" over te gaan. De vervoersstroom over de veren van de Westerschelde, die on geveer het achtvoudige be draagt van die van vóór de tweede wereldoorlog, is van groot belang voor Zeeland. Zeeland is bereid een evenredig aandeel te leveren in de verde re ontwikkeling van het natio nale leven, ook ten behoeve van het scheppen van de mogelijk heden voor de komende gene ratie om het streven naar wel vaart te bevredigen. Hoewel de regering tot dusver geen onkel gebied in Zeeland tot ontwik kelingsgebied aanwees, is de industrialisatie en daarmede ook de werkgelegenheid lang zaam vooruitgekomen. Het tot verdere ontwikkeling brengen van het Westerscheldebekken biedt vor de toekomst goede kansen. Uiteraard bestaat de noodzakelijke keten waarlangs Zeeland zich verder zal kunnen ontplooien, uit meer dan de hier aangeduide schakels. Een zeer belangrijke schakel is on getwijfeld het verkeer en ve:- voer. Daarom is het van zo grote betekenis dat de outil lage van de veren kan worden aangepast aan de bestaande be hoefte. Bij beschouwing van de vergelij king van de tarieven die tha-s zullen gaan gelden an die wel ke momenteel nog worden toe gepast, mag zeker niet uit het oog worden verloren dat in het vervoer tijdverlies ook gelde lijk nadeel betekent. De vaak lange wachttijden in het bë- zonder voor het veer Kruinin- genPerkpolder worden ver oorzaakt door het gebrek aan voldoende schepen. Reeds na de indiensttreding van de Pri ses Beatrix" kan verbetering worden gebracht in de capaci teit van het veer Kruiningen Perkpolder, door voor dat veer ook het motorschip „Prins Bernhard" te gebruiken. Wan neer hel tweede schip voor het veer VlissingenBreskens in dienst wordt gesteld, naar ver wachting in 1960, komt het motorschip „Koningin Juliana" voor het veer Kruiningen Perkpolder beschikbaar. De ontwikkeling van het verkeer en het vervoer over de veren van de Westerschelde, die in de jongste tijd stagneerde, kan voorshands verder gaan. Voor Zeeland is een vervoers stroom van en naar de delen van ons gewest, van en naar de randstad Holland en andere be volkingsagglomeraties in W. België en N.W.-Frankrijk een levensbelang. Een in deze verkeersstroom op genomen, zich steeds verder ontwikkelend Westerschelde bekken, zal op den duur een vaste oeververbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en Mid den-Zeeland binnen de kring van realiseerbare wensen vin den. Opnieuw record aanbod op de goudmarkt Een nieuwe golf van goud verkopen ging gisteren over de Parijse goudmarkt waar de transacties een omvang bereik ten die de records van de vo rige dag verre heeft overtrof fen. Er zijn niet minder dan 3.500 staven baargoud van 1 kg en 300.000 gouden Napoleons verkocht, tegen woensdag 4.000 staven en 200.000 Napoleons. Verder werden 3 staven van 12 kg verkocht tegen woensdag 50 staven. De waarde van het gisteren verkochte goud wordt geschat op 5,1 miljard frank hetgeen een nieuw record betekent te genover de 3.7 miljard van de vorige dag. Sinds het begin van de week is reeds voor een to taal van 14,3 miljard frank aan goud verhandeld.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1