Binnenlands nieuws Regeringstroepen landen op Noord-Celebes Gemeenteraad van Terneuzen Woensdag 18 juni 1958 DE VRIJE ZEEUW 12e jaargang na. 4398 gehouden op maandag 9 juni, te 19.00 uur. Voorzitter: Mr. P. H. W. F. Teilegen. Wethouders: M. de Vos en M. van Langevelde. Raadsleden: F. Dieleman, D. M. Ollebek, J. van Riet, J. A. de Feijter, W. J. Weterings, C. J. Com- piet, R, Hol, A. Jansen, N. F. Dieleman, S. W. Henry, P, Fijn van Draat en H. Ribbens. Secretaris: A. J. Dees. Afwezig met kennisgeving: Dr. M. E. H. Camps. De Voorzitter opent de vergadering. 1. Vaststelling notulen vergadering van 8 mei 1958. Deze worden onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken: a. Het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 27 maart 1958 tot aankoop van een perceel grond aan de Zuidlandstraat; b. idem van 27 maart 1958 tot verkoop van een perceel grond aan de Spoorstraat; c. idem van 27 maart 1958 tot verkoop van een perceel grond in de Noordpolder; d. idem van 27 maart 1958 tot aankoop van een perceel grond aan de Stationsstraat; e. schrijven van Gedeputeerde Staten van Zee land ddo 15 april 1958 inzake goedkeuring her ziening uitbreidingsplan „Zuid" en „Oostelijk Bolwerk" f. schrijven van burgemeester en wethouders van Finsterwolde inzake adhesiebetuiging voorstel len der zeven natuurkundigen; g. adhesiebetuigingen inzake de vrije veren. Deze stukken worden zonder bespreking voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer Dr. J. Wesseling als leraar aan de gym nasiale afdeling van het Petrus Hondius- lyceum met Ingang van 1 september 1958. Dit voorstel wordt zonder bespreking of hoof delijke stemming aangenomen. 4. Voorstel tot benoeming van de heer H. de Jonge—Dieleman, Nieuw-Neuzenpolder A 9a te Hoek in het bestuur van de Stichting Be schuttende Werkplaatsen Midden Zeeuwsch- Vlaanderen. Niemand wenst hierover een bespreking. De heer De JongeDieleman wordt met algemene stem men benoemd. 5. Voorstel tot het garanderen van een geld lening ten behoeve van de Stichting School- tandverzorging Oost Zèeuwsch-Vlaanderen. De Voorzitter: In dit voorstel moet nog een wijziging worden aangebracht: in plaats van 40.000,wordt het bedrag 38.500,de termijn wordt verlengd van 10 jaar tot 15 jaar. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 5a. Voorstel tot het verlenen van garantie t.b.v. diverse financiële transacties van de Stich ting Beschuttende Werkplaatsen Midden Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Hol: Is er wat betreft de plannen voor huisvesting al iets naders bekend? De Voorzitter: Nog niet, alleen dat de financie ring ervan vrij gunstige perspectieven heeft. Zacht uitgedrukt geloof ik, dat binnen zeer korte tijd de financiering veilig is. De heer Hol: Het is natuurlijk in verband met de slechte huisvesting, dat dit voorstel hier ligt. De Voorzitter: Ja, ik ben er zelf ook ten nauw ste bij betrokken. Ik weet, onder welke omstan digheden deze mensen moeten werken. Hoe vlug ger dit wordt verbeterd, hoe liever het mij is. Ik kan U wel mededelen, dat de vooruitzichten zeer gunstig zijn. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 6. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de Stichting Handelsavondschool Ter- neuzen. De heer Henry: Wij zijn erg verheugd, dat er een handelsavondschool wordt opgericht voor de opleiding van industrie- en handelskantoorper- soneel. Wij zullen met genoegen vóór stemmen Ik wil alleen nog vragen, of het aanbeveling ver dient om hierbij te vermelden, dat de bijdrage van 4200,— alleen wordt verleend, wanneer ook de Kamer van Koophandel een bijdrage verstrekt en wanneer tenslotte van het Ministerie bekend is, dat dit bedrag zal worden toegezegd. De Voorzitter: Het is heel goed, dat U dit nog even opmerkt. Deze voorwaarde wordt opgenomen. Ik wil van deze gelegenheid gebruik maken, om U zeer hartelijk welkom te heten. Ik ben dat bij 9a. Voorstel tot het verlengen van kasgeld leningen en het aangaan van vaste geld leningen. het begin van de vergadering vergeten, omdat U in onze gedachten toch altijd aanwezig was. Wij hebben U zeer gemist bij de besprekingen van de verschillende kwesties, wanneer er van deze stoel geen geluid kwam. Ik ben blij, dat U zich in deze, vergadering weer laat horen en ik hoop, dat wij delijke stemming aangenomen, voortaan weer op dezelfde prettige manier met U samen zullen werken. De heer Henry: Ik dank U voor uw vriendelijke welkomstwoorden. Het heeft een langere tijd ge duurd dan ik had kunnen vermoeden, maar ik ben dankbaar, dat ik hier mijn werkzaamheden weer kan aanvangen. Ik wil graag nog even van de ge legenheid gebruik maken, om U allen dank te Dit voorstel wordt zonder bespreking of hoof- 10. Voorstel tot wijziging van de begrotingen der Gemeentedienst 1957/1958 en die van de Dienst voor maatschappelijke zorg en Grondbedrijf 1957. De heer De Feijter: Ik heb nog een enkele vraag over de 13e wijziging van de begroting inkomsten zeggen voor de belangstelling en het medeleven, o?„uli,®aven, voor *let dienstjaar 1957, volgnummer dat ik in de afgelopen periode ontvangen heb, ^aar staat vermeld: aanleg watervoorziening brieven en zelfs persoonlijke bezoeken, het mooie nieu^vf kwekerij Zuidlandpolder. Deze kwekerij boek met Kerstmis en de prachtige bloemen bij ™oe' no8 aangelegd wordenWaarom komt Hll- dovi trtV, loe+« .rnv. Jn 1 (11.7 9 mijn thuiskomst. Ik kan U verzekeren, dat ik dit erg gewaardeerd heb en ik dank U hiervoor har telijk. De heer Ollebek: Ik ben erg blij, dat de oprich ting van deze school doorgang kan vinden. Kunt U ons inlichten over de samenstelling van de stichting? De Voorzitter: Ik kan U in het kort de wordings geschiedenis van het geval wel vertellen. De ge dachte van de oprichting van een dergelijke in richting van onderwijs heeft al jarenlang in Ter- neuzen geleefd. Op een bepaald moment kristalli seerde zich dat in een bespreking van mij met de rector van het Lyceum, dat het nuttig zou zijn en dat, als het enigszins kon, wij zouden trachten deze school nog met de nieuwe cursus voor elkaar te krijgen. Wij hebben ons eerst in verbinding ge steld met het Departement, met het oog op de subsidie. De termijn werd toen voor ons erg in gekrompen, omdat binnen nog geen week de papieren op het Ministerie moesten zijn. Dit is de oorzaak geweest, dat wij vlug enkele mensen bij elkaar moesten halen, die hiertoe bereid waren en daarmede is de stichting in zee gegaan. Ik wil hieraan toevoegen, dat het niet de definitieve samenstelling is als bestuur, maar dat wij ook ruimte hebben gelaten in de oprichtingsbrief om andere mensen daarin vertegenwoordigd te heb ben. Wij vinden het b.v. wenselijk om iemand van werknemerszijde in het bestuur te hebben. De heer Ollebek: Ook de vakbonden zouden er in vertegenwoordigd kunnen zijn, om de zaak mede te stimuleren. De Voorzitter: Men moet altijd oppassen, dat het gezelschap niet zo groot wordt, dat het moeilijk handelbaar is. In de toekomst moet hiermede reke ning worden gehouden. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 7. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 der L.O.-wet aan de R.K. school te Sluiskil. Dit voorstel wordt zonder bespreking of hoofde lijke stemming aangenomen. 8. Voorstel tot het nemen van een besluit, waarbij bepaald wordt dat de vaststelling van een uitbreidingsplan voor Sluiskil in voorbereiding is. De Voorzitter: Hier kan nu ook eindelijk voort gang mee worden gemaakt, nu de plannen vastere vormen schijnen te hebben aangenomen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 9. Voorstel tot vaststelling van een exploitatie plan voor de gronden aan de invalsweg bij het Zwaantje aan de Axelsestraat. De heer De Feijter: Over dit punt wil ik nog een paar vragen stellen. Toen ik de exploitatie begroting doornam en de kaart bekeek, bleek dat het de bedoeling was om ook een gedeelte aan te kopen van het terrein van de Waterleiding Mij, van het opslagterrein. Ik vraag mij af, of dit iets met de invalsweg te maken heeft. Toch zijn deze kosten opgenomen, De Voorzitter: Deze weg moet daar wat breder worden, zodat er een klein gedeelte van het ter rein van de Waterleiding Mij in is gevallen. De heer De Feijter: Het was juist bij de noord oost-hoek, niet over de gehele breedte en de in valsweg komt toch aan de oostzijde van de Axel sestraat. De Voorzitter: Het is een stukje, dat alleen nodig was om de weg recht te trekken. Het is maar een kleine oppervlakte, 180 m2. De heer De Feijter: Het is dus om de tegen woordige Axelsestraat recht te trekken? De Voorzitter: Ja. De heer De Feijter: Ik heb gehoord dat, als de weg doorgetrokken wordt naar het noorden, de woning van de directeur van de Cokesfabriek dan afgebroken zal moeten worden. Is dat waar? De Voorzitter: Dat speelt zich wel in de verre toekomst af, dus ik durf te zeggen van wel. De heer De Feijter: Daar is dan toch geen reke ning mee gehouden, toen de bouwvergunning ver strekt is. De Voorzitter: Misschien wordt er later ook geen rekening mee gehouden, als het zover is. Wethouder De Vos: Dat is wel heel verre toe komstmuziek. De Voorzitter: Dat is wel rustig! Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. dit dan ten laste van de begroting 1957? De Voorzitter: Eer het werk wordt uitgevoerd, gebeuren er een heleboel andere dingen, die het nodig maken dat op de begroting voor 1957 al een bedrag vermeld wordt. De heer De Feijter: Als wij verder rekening houden met hetgeen onder volgnummer 610 ver meld is, dat op verzoek van het provinciaal bestuur deze post en de volgende posten van de kapitaal- dienst teruggebracht zijn tot de werkelijk in 1957 uitgegeven bedragen, dan vraag ik mij af of Gede puteerde Staten hier ook niets van zullen zeggen. De Voorzitter: De uitgaven zijn wel gedaan, maar hebben zich nog niet naar buiten gedemon streerd. Men heeft materialen enz. moeten aan schaffen De heer De Feijter: Zijn die uitgaven in 1957 gedaan? De Voorzitter: Ja. De heer Hol: Ik heb nog een opmerking over post 321 van de 6e wijziging en post 666b van de 13e wijziging. De Voorzitter: Wilt U het liever post voor post behandelen, De heer Hol: Er wordt gesproken over een pers leiding. Dit moet toch een vrij-verhangleiding zijn? Misschien is het van ondergeschikt belang, maar het zou een andere indruk kunnen wekken. Daar aan aansluitend zou ik willen vragen, of er al iets bekend is nopens het stadium, waarin de werk. zaamheden verkeren van het plan van de 5 ge meenten. De Voorzitter: Ik kan U alleen vertellen, dat er binnenkort weer een vergadering is. De heer Hol: Op het ogenblik is het klimaat gunstig, in verband met de werkloosheid, om het plan te realiseren. De Voorzitter: Ook om andere redenen is deze vergadering uitgeschreven. Ik hoop met de heer Henry daar weer wat nieuws te horen. De wjjziging wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 11. Benoeming commissie onderzoek gemeente rekening c.a. dienst 1966. De Voorzitter: Voor dit onderzoek zou ik de he ren F. Dieleman, Compiet en Jansen willen vra gen. Deze heren verklaren zich hiertoe bereid. 12. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden. De Voorzitter: Hiervoor wil ik enige heren vra gen, die niet met de anderen behoeven samen te werken, n.l. de heren N. F, Dieleman, Ribbens en Van Riet. De vergadering wordt geschorst. De Voorzitter heropent de vergadering. De heer Van Biet: De commissie heeft alles in orde bevonden. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt besloten, mevr. E. DoornsOrtelee en de heren M. de Vos, S. W. Henry, R. Hol, P. J. Huij- brecht, J. A. de Feijter, D. M. Ollebek, D. Waverijn, M. van Langevelde, F. Dieleman, P. Fijn van Draat, R. G. Vrieling, M. E. H. Camps, W. J. Wete rings, C. J. Compiet en H. A. M. A. de Meijer als lid van de raad toe te laten. De Voorzitter: Ik stel U voor, eerst de rond vraag te behandelen. wij ermee doen. Deze zijn op een stapel gelegd op ^en> ^lüe verantwoordelijk het leven is, hoe ver- het oude kerkhof. Dat is het enige wat gebeurd antwoordeljjk in het bijzonder, als men op hogere is. Geen mens behoeft erover te klagen, dat er posten geroepen is zoals U hier om een stad geen publiciteit aan gegeven is, dat de boel opge- *e besturen. Aan wie veel is toevertrouwd, van ruimd zou worden. ,hem zal ook veel worden geëist. De heer Compiet: Herhaaldelijk wordt er in nooit aflatende vreugde heb ik aan dit boek Sluiskil om de 14 dagen een oefening gehouden niogen werken. Gemakkelijk is dat werk niet ge- door de B.B.-brandweer. Dit gebeurt meestal in weest, lang niet, maar nu hier het werk voltooid de straat langs de Bosjesweg. De bewoners onder- v00r °ns ligt, doorstroomt me een diepe voldoe- vinden hier veel last van, omdat de straat dan n.'.nS en ik ben blij, dat ik door het beschrijven van blank staat op de vrijdagavond, en de vrouwen zÜn geschiedenis, Terneuzen ook op déze manier gaan dan niet meer schuren. De kinderen worden heb kunnen dienen. door de oefeningen aangetrokken en lopen dan| Daarbij heb ik me altijd gedragen geweten door heel de boel plat. Het is een ideaal oefenterrein, stille en morele steun van de raad en vooral maar zou het niet mogelijk zijn, dat men op een van U, mijnheer de Voorzitter, die een grote stu- andere plaats, meer achteruit gaat staan? wende kracht bent geweest en die ik steeds ach- De Voorzitter: Op welke dag zouden de vrouwen *er nte wist. Dat heeft mijn studie buitengewoon 14. Rondvraag. De heer Fijn van Draat: Ik heb niet kunnen geloven, dat mijn verzoek over de versiering van de gemeente op zo'n uitermate vlotte manier zou worden ingewilligd. Ik hoop, dat dit nog verder doorgang vindt. De Voorzitter: Zo zijn wij! De heer Fijn van Draat: Ik had de burgemees ter niet vereenzelvigd met de plantsoenendienst. De Voorzitter: We hopen op deze manier te kun nen voortgaan. De heer Fijn van Draat: Ik heb nog een vraag over de grafstenen, die uit de oude begraafplaats aan de Kerkhoflaan zijn gekomen. Hebben die een doel? Zijn de eigenaars in staat gesteld, om die dingen in eigendom te houden? De Voorzitter: Het gaat met die dingen zo: er is door de raad besloten in een openbare vergade ring, dat de begraafplaats zou opgeheven worden. Dat heeft in de kranten gestaan. Daarna zijn de eigenaars van de particuliere graven aangeschre ven. Daarmede heeft het gemeentebestuur van zijn kant gedaan wat mogelijk was. Nu zijn er meerdere sitenen, waar geen mens naar taalt en waarvan wij maar moeten zien, wat het liever willen hebben? De heer Compiet: Op geen enkele dag vermoed ik. De Voorzitter: We zullen het bekijken. De heer Compiet: Verder heb ik nog een vraag: een paar vergaderingen geleden heb ik een op merking gemaakt over de nieuwe weg, die aan gelegd is naar de Nieuwe Kerkstraat, die aan de sluiszijde zeer gevaarlijk is. Ik heb toen gevraagd, of daar niet iets aan te doen was door het aan brengen van een stootrand of iets dergelijks. Is hier aandacht aan besteed? De Voorzitter: Misschien wil de wethouder van openbare werken hier iets over zeggen. Wethouder De Vos: Er is zeker aandacht aan besteed; het werk is volgens het plan nu afge maakt. Door het aanbrengen van twee buizen is het nu niet zo gevaarlijk meer. De heer Compiet: Voor de kleine kinderen wel. Er zijn nu twee buizen aangebracht, maar er is nog altijd een opening van een 30 a 40 cm. Het is juist bij de sluis, niet langs de hele weg. De Voorzitter: Wij zullen het opnieuw bekijken De heer De Feijter: Mij hebben de laatste tijd klachten bereikt, dat er vernielingen worden aan gericht door kinderen en opgeschoten jongens in de omgeving van het Noorderdok. Vooral nu er in het kanaal gezwommen wordt, schijnen de om wonenden en de eigenaars van de opslagplaatsen er veel last van te hebben. Zou er meer politie toezicht kunnen zijn, of zou overwogen kunnen worden, om de weg langs het kanaal aan het open baar verkeer te onttrekken, dus ontoegankelijk voor onbevoegden te verklaren? De Voorzitter: Mjj zijn deze klachten bekend uit de rapporten van de politie. De politie houdt wel toezicht op die straten, maar het is met al deze zaken van baldadigheid zo, dat het moeilijk is om de daders te vatten. Er is zelfs onlangs vrij ernstige schade toegebracht aan magazijnen enz. Dit is geen baldadigheid meer, maar opzettelijke vernieling. Het is uiterst moeilijk, om daar iets tegen te doen, vooral met ons beperkte politie korps in een uitgebreide gemeente als Terneuzen. De heer De Feijter: Maar kan de weg langs het kanaal dan niet voor het openbaar verkeer af gesloten worden? De Voorzitter: Dan moet het toch ook gecon stateerd worden, als er iemand loopt? Als de poli tie het ziet, kan men schuldig verklaard worden. Deze zaak heeft wel de voortdurende aandacht van de politie. Mag ik nu de secretaris verzoeken, om de heer en mevr. Wesseling en de heer Van de Sande binnen te leiden? De heer en mevr. Wesseling en de heer Van de Sande komen ter vergadering. De Voorzitter: Mijnheer Wesseling! Wij hebben als punt 13 op de agenda de aanbieding van het boek „De geschiedenis van Terneuzen". Ik wil U nu in de gelegenheid stellen, om het boek aan te bieden en verleen U hierbij het woord. De heer Wesseling: Mijnheer de Voorzitter, Edelachtbare Heren! Het is mij een grote eer en ook een grote vreug de, dat ik U hier vanavond in een raadsvergade ring mijn studie over de geschiedenis van Terneu zen kan aanbieden. Wij zijn hier bijeen in een regeringscollege van een provinciestad, die de laatste tientallen jaren in steeds sneller tempo is gaan groeien. Nu is het tot nu toe zo geweest, dat over de geschiedenis van Terneuzen weinig bekend was ik maak dan een uitzondering vooi de periode van de laatste 100 jaar, waarvan de herinnering bij het nu levende geslacht nog in ruime mate aanwezig is. Maar daarvóór, wat wis ten we eigenlijk van Terneuzen in de Middel eeuwen, in de 15e, 16e, 17e, 18e eeuw of in de Franse tijd af? Bitter weinig. En toch hebben ook toen hier generaties geleefd en gestreefd generaties van gelijke beweging als wij, die dezelf de vreugden en hetzelfde verdriet ervoeren als ons tegenwoordig geslacht dat thans doet. Hoe hebben die vroegere generaties gereageerd, onder welke omstandigheden hebben ze dat gedaan? Hoe waren de feiten toen? Dit op te sporen en daaruit conclusies te trekken is o.m. het doel van deze studie geweest. Wie zich de moeite en inspanning wil getroos ten het velerlei archiefmateriaal, dat verspreid ligt in de archieven van Brussel en Gent, de ar chieven in Den Haag en Middelburg, in Axel en natuurlijk ook in Terneuzen zelf, te bestuderen, voor hem zal een in het verleden verzonken ge schiedenis verrassend opengaan. Men kan dan bij na niet meer ophouden met zjjn navorsingen. Steeds boeiender wordt het beeld, dat tevoren zo onbekend was. En men gaat dan opnieuw besef- vergemakkelijkt en veraangenaamd. Ik wil U wel zeggen, dat ik zelf het werk eerder voltooid had willen zien, maar het is er nu toch en daar ben ik blij om. Ook wil ik niet nalaten van deze plaats een woord van dank te richten tot de heer I. van de Sande, hier aanwezig, die tijd noch moeite noch kosten heeft gespaard om het uiterlijk van dit boek, de typografische verzorging en wat daar zo meer aan vast zit, perfect te doen zijn. U weet, mijnheer Van de Sande, dat onze samenwerking altijd uitstekend is geweest en ik verheug me er over, dat een oude Terneuzense firma dit werk over Terneuzen heeft gedrukt. Of deze studie nu genoeg is? Daarop moet het antwoord luiden, dat er nog niet weinig punten in voorkomen, die uit voeriger behandeld hadden kunnen worden. Maar er moet een einde aan komen en ik ben blij, mijn heer de Voorzitter, dat ik U thans deze stadsge schiedenis mag aanbieden. Het is de geschiedenis van ons goede oude Terneuzen. De Voorzitter: Mijnheer Wesseling! Ik wil U, zonder het boek gelezen te hebben, direct met een enkel woord beantwoorden. Uit het feit, dat ik deze openbare raadsvergade ring min of meer in overleg met U op vandaag heb vastgesteld om U in de gelegenheid te stellen te midden van de gemeenteraad dit werk aan te bie den, mag wel blijken van hoe grote waarde wij deze gebeurtenis achten. Het is vroeger wel eens gebeurd, wanneer men informeerde: wat is er van Uw geschiedenis eigenlijk bekend?, en die vraag werd tot mij gericht, dat ik min of meer met de mond vol tanden stond en er mjj met een grapje van af maakte, dat Terneuzen meer belangstelling voor de toekomst had dan voor het verleden. Voor mezelf had dat steeds iets schrijnends; het is voor een gemeente, juist wanneer zij groeit en bloeit, van het grootste belang dat zij weet, uit welke gronden die groei en bloei stamt en hoe zij deze nog verder kan ontwikkelen. Misschien waren de tijden er niet naar. In elk geval heeft het zeer lang geduurd, eer wij iemand gevonden hadden die in staat en bereid was om dit te doen. Dit bent U geweest. Wij zjjn hier zeer dankbaar voor. U heeft zoveel jaren in deze gemeente gewoond en zoveel jeugdi ge inwoners van deze gemeente in de Nederlandse taal onderwezen en misschien ook in de eerste be ginselen van de geschiedenis, dat wij kunnen zeg gen dat U op velerlei wijzen met het leven hier in Terneuzen bent verbonden geweest. Nu treft het wel dat wij in deze openbare raadsvergadering be sloten hebben, en dat kan U een pak van het hart zijn, om U eervol ontslag te verlenen als leraar aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hon- dius-Lyceum. Toch wil ik tussen het verschijnen van dit boek en Uw vertrek geen verband leggen. Het mag niet de indruk wekken, dat U gedacht heeft: het zit me tot hier, nu weet ik er genoeg van, maar het is wel een toevallige samenloop van omstandigheden, dat U vertrekt naar een stad met een belangwekkender verleden dan Terneu zen. Ik moge eindigen met U en Uw vrouw na mens de raad een prettig leven in Groningen toe te wensen, in de hoop dat Uw werkkring U daar zal bevallen en dat U nog vele jaren met grote voorspoed zult mogen werken. Daaraan verbind ik nog de wens, dat U nog wel eens aan Terneu zen terug moge denken. Er is niemand, die in Ter neuzen gewoond heeft en weer vertrokken is, die niet met verlangen aan de Schelde en aan de stad terugdenkt, waar hij geleefd heeft, waar zjjn kin deren zijn geboren. Met deze goede wensen meen ik mijn dankwoord te mogen besluiten. De heer Van de Sande: Mag ik in aansluiting op het gesprokene van de heer Wesseling en U, U verzoeken, om een exemplaar aan de raadsleden aan te bieden? De Voorzitter biedt de raadsleden een exem plaar aan. De Voorzitter: Nu ik het boek zie, wil ik aan mijn woorden nog een enkel woord toevoegen. Ik heb daar met opzet over gezwegen, omdat men graag wil weten hoe het eruit ziet, alvorens er een oordeel over te vellen. Ik ben nog niet vol doende op de hoogte van het geheel, maar deze eerste indruk, mijnheer Van de Sande, is wel bui tengewoon mooi. Ik moet zeggen, dat ik U mijn compliment moet maken over de druk en het papier en de zeer talrijke foto's. De aanvankelijke toezegging was belangrijk kleiner dan wat U hebt uitgevoerd. U hebt zich wel een zeer goede Terneu- zenaar getoond. Dit onderstreept de waarde van het boekwerk. Ik zou niet weten, waar nog iets op aan te mer ken is. Ik maak U gaarne mijn compliment, dat dit in Terneuzen kon gebeuren. Ik betuig U mijn hartelijke dank. De Voorzitter sluit de vergadering. Indonesische strijdkrachten en mariniers zijn maandagochtend om zes uur plaatselijke tijd ge land bij Kema, een plaats aan de kust in het uiterste noorden van Gelebes. Aangenomen wordt, dat dit de definitieve aanval op de opstandelingen in dit gebied is. Aan de aanval op het laatste gebied, dat de opstandelingen nog in handen hebben, neemt een groot aantal militairen deel. De vorige week zijn reeds troepen aan land gegaan ten noorden van Menado en nabij de havenplaats Bitung. De landingen zijn uitgevoerd door eenheden van de Diponego- ro- en Brawid ja ja-divisies en commandotroepen van de Indo nesische marine. De landing uit zee stond onder commando van de torpedobootjager „Gadjah Mada". In een communiqué van de In donesische marine wordt gezegd, dat de landingen van maandag een onderdeel vormen van de „bevrijdingscampagne" om de opstandelingen in Noord-Celebes te vernietigen. De chef-staf van de Indonesi sche landstrijdkrachten, gene- raalmajoor Nasution, heeft gis teren alle politieke activiteiten in een groot deel van Indonesië verboden. Het verbod geldt niet voor Java en Borneo. Het verbod heeft betrekking op alle politieke daden van groe peringen en personen, „die be slissend kunnen zijn voor de toe komst van de natie of daarop invloed kunnen uitoefenen". Aan de operaties is deelgeno men door oorlogsschepen, trans- sportschepen en landingsvaar tuigen, aangevoerd door 't vlag- geschip van de Indonesische ma rine, de torpedobootjager „Gad jah Mada". Een woordvoerder van de In donesische luchtmacht heeft gis teren in Djakarta medegedeeld, dat vliegtuigen aanvallen hebben gedaan op militaire doelen in Noord-Celebes. Aanvallen met bommen op strategisch belangrij ke objecten hebben de weg ge- effend voor de landingen, zeide hÜ- Scherpe critiek van Moh. Roem op „geleide democratie" Mr. Moh. Roem, vooraanstaand leider van de Masjumi, heeft maandag scherpe critiek geuit op het schema voor „geleide de mocratie" van president Soekar- no. In een rede voor Islamietische studenten in Jogja zeide Roem: „De Westelijke democratie, die volgens Soekarno onverenigbaar is met het karakter van de Indo nesische natie, is in feite beter dan -het schema van de president voor geleide democratie". Het was de eerste openbare aanval op de politiek van het staatshoofd door een leider van de Masjumi op Java sinds het uitroepen van de tegenregering onder leiding van Sjafruddin Prawinegara in februari jl. Mr. Roem, die vice-premier en minis ter van Binnenlandse en Buiten landse Zaken in vroegere rege ringen is geweest, verklaarde, dat „het samenvallen van de ge boorte van de geleide democratie en het afkondigen van de staat van oorlog in geheel Indonesië de belangen van het Indonesische volk veel schade heeft gedaan". Hij betoogde, dat onder de ge leide democratie de staatsmacht vrijwel geheel berust bij de na tionale raad en het parlement bijna wordt uitgeschakeld. Mr. Roem deed voorts een aanval op president Soekarno door te ver klaren, dat de „geleide democra tie niet past in -het nationale ka rakter van de Indonesische na tie". Hij legde er de nadruk op, dat de „liefde voor vrijheid" de voornaamste karaktereigenschap van de Indonesiër is. Roem deed voorts nog een heftige aanval op de „huidige praktijken, die cri tiek en de mogelijkheid om uiting aan een mening te geven, beper ken". Hij verwees hierbij naar het ontslag van prof. Bahder Djohan als president van de In donesische universiteit. Mr. Roem verklaarde dat dit ontslag aangevraagd uit protest tegen de regeringspolitiek na de eerste luchtaanvallen op Midden-Suma- tra door de regering niet op geëigende wijze was behandeld. MacMillan naar Parijs De Britse premier, Harold MacMillan, gaat op 29 juni naar Parijs voor besprekingen met generaal De Gaulle, zo is uit of ficiële bron in Londen vernomen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, zal MacMillan vergezellen, zo is of- ficiëel bekendgemaakt. GOUD VOOR NEDERLANDSE ROZENKWEKER De jaarlijkse „Bagatelle-prijs" van de stad Parijs voor de mooi ste roos ter wereld is gewonnen door de heer G. Verbeek te Aals meer. Hij krijgt een grote gouden medaille. Anderhalf jaar lang heeft een internationale jury 89 inzendin gen van rozenkwekers over de gehele wereld uitvoerig bestu deerd, omdat zowel plant als bloem in de beoordeling meetel len. De „Miracle", een zalm-oranje- kleurige Aalsmeerse tuinroos van de heer Verbeek, kreeg ten slotte met volle lof van de jury het eregoud, dat tijdens de ten toonstelling van 1959 aan de kweker zal worden overhandigd. LEGER HIELP BURGERIJ. Het 11e geniebataljon, gelegerd in de Prinses Margrietkazerne te Wezep en ressorterende onder de eerste divisie, heeft het klaar ge speeld om in de nacht van zater dag op zondag een veertig meter lange Bailey-brug, compleet met op- en afritten aan te leggen naast de onklaar geraakte hef- brug ten noorden van Steenwijk over het Steenwijkerdiep. Zoals gemeld was van deze hefbrug, die een verbinding vormt in de weg MeppelHeerenveenLeeu warden een kabel gebroken. Zaterdagavond omstreeks 19.00 uur bereikte het geniebataljon op een vraag van de burgemees ter van Steenwijk aan de mili taire instanties of men misschien hulp kon bieden, een voorlopige waarschuwing. Hoewel velen met verlof waren werd zoveel moge lijk personeel en materieel bij eengebracht. Om 23.00 uur rukte het bataljon uit en om half één des nachts werd met de bouw van de brug begonnen. Zondag morgen om half zeven lag de Bailey-brug naast de hefbrug voor het gebruik gereed. De Bai ley-brug is er een, die in mili taire termen wordt geclassifi ceerd als een van tien velden, klasse 28. Ze is bijna 40 meter lang, bijna vier en een halve m breed, en geschikt voor alle ver voer. Buiten de brug zijn nog twee voetpaden aangelegd. Zoals bekend voert de eerste (7 december-) divisie de letters E. M. (expeditionaire macht) in haar embleem. De divisie stelde er een eer in dit devies te inter preteren als: Paraat op „elk mo ment". SERGEANT-MAJOOR KREEG 1500 VOOR GOED IDEE. Naar de centrale ideeënbus commissie voor de rijksdienst mededeelt heeft de secretaris generaal van het ministerie van Oorlog, de heer L. C. Riet veld, gistermorgen een beloning van 1500,uitgereikt aan de sergeant-majoor J. F. Noor van de centrale werkplaats te Utrecht voor een door hem in gezonden idee. Het idee had betrekking op het geschikt maken van auto banden voor velgen van leger voertuigen van Amerikaans fa brikaat, welke banden oor spronkelijk bestemd waren voor velgen van voertuigen van Engelse origine. In het kader van de reorganisatie, waarbij in internationaal verband van Engels op Amerikaans mate riaal werd overgeschakeld, kon aan deze nog nieuwe banden met geringe kosten een nieuwe bestemming worden gegeven.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5