Nagy en andere Hongaren berecht Koninklijk Paar op wereldtentoonstelling te de Brussel Britse verklaring over Cyprus uitgesteld Japanse overeenkomsten inzake kernenergie met Ver. Staten en Engeland Om de Topconferentie Frankrijk en Libanon Eyskens ontving Destenay HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN EERSTE BLAD Reacties op de terechtstellingen Frankerir-g oij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van (te Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; pei maand f 2.per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks WOENSDAG 18 JUNI 1958 12e Jaargang Nr 4398 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver- tenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 28 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer lmre Nagy, Hongaars premier ten tijde van de opstand van 1956, is tijdens een onlangs te Boedapest gevoerd proces ter dood veroordeeld en inmiddels terechtgesteld. Ook kolonel Pal Maleter, een der leiders van de opstand te Boedapest die de bij naam „Held van Boedapest" kreeg, is ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Dit wordt meegedeeld in een bekendmaking van het Hongaar se ministerie van Justitie, aan gehaald door het Hongaarse persbureau en gepubliceerd in de Russische bladen „Prawda" en „Izwestia". Verder werden volgens het Sowjet-persbureau Tass dat ge noemde bladen aanhaalt, ter dood veroordeeld en terechtge steld: Miklós Gimes, voormalig diplomatiek redacteur van „Sza- bad Nep" (het orgaan van de Hongaarse communistische par tij) en voormalig correspondent van dit blad te Parijs, die nauw •met Nagy samenwerkte, en Josef Szilagy, een andere medewerker van Nagy, die met de voormalig premier naar de Zuidslavische ambassade te Boedapest vluchtte nadat Nagy was afgezet. Zoltan Tildy, president van Hongarije van 1946 tot 1948, kreeg gevangenisstraf, tezamen met Ferenc Donat, Ferenc Janos en Miklós Vasarhei. In de be kendmaking wordt alleen ge zegd, dat fleze „handlangers" van Nagy tot gevangenisstraffen variërend van vijf tot twaalf iaar zijn veroordeeld. Sandor Xopaczi kreeg levenslang. Er is geen beroep tegen de straffen mogelijk. In de bekendmaking wordt voorts verklaard, dat het „college van het volkstribunaal dat resor- teert onder het opperste ge rechtshof" had bevonden, dat Nagy en zijn „handlangers" door hun „revisionistische, burgerlijk nationalistische politieke opvat tingen logischerwijze naar een bondgenootschap met de ultra reactionaire imperialistische krachten van de bourgeoisie wa ren afgegleden en daardoor het volksdemocratische stelsel, de Hongaarse werkende bevolking en hun socialistische vaderland hadden verraden. ..Op 23 oktober 1956 ontketen den de beklaagden met de actieve steun van de imperialisten een gewapende contra-revolutionaire opstand, welke gericht was op het omver werpen van het wetti ge stelsel in Hongarije". Nadat de Russische troepen op 4 november 1956 hun aanval op Boedapest hadden gedaan zoch ten Nagy en zijn medewerkers ■hun toevlucht in de Zuidslavi sche ambassade. Zij werden ge arresteerd toen zij het gebouw verlieten, en naar Roemenië ge bracht, ondanks het feit dat hun een vrijgeleide was aangeboden. Zuid-Slavië protesteerde tegen de arrestatie. Maleter werd al eerder gear resteerd, toen hij met de Russen onderhandelde over een Russi sche terugtrekking uit Boedapest welke door de regering van Nagy was geëist. Hij was minister van Defensie in deze regering. Ferenc Donat was journalist en voormalig hoofd van het secretariaat van de voormalige Hongaarse communistische lei der Rakosi. Hij werd lid van het presidium, toen de partijstruc tuur tijdens de opstand onder Nagy werd gereorganiseerd. Ferenc Janos, schoonzoon van Nagy, was onderminister van Cultuur van 1953 tot 1955 en secretaris van het patriottische volksfront van 1954 tot 1955. Vasarhei was een journalist en Sandor Kopaczi politieprefect van Boedapest. In een bericht uit Boedapest meldt het Franse communisti sche partijblad „l'Humanité" de volgende gevangenisstraffen: Tildy zes jaar, Donat twaalf, Janos acht en Vasarhei vijf jaar. De gerechtelijke vervolging van een andere beklaagde ging niet door, daar hij aan een ziekte overleed. Naar later te Boedapest werd vernomen hadden drie van de mannen die terecht werden ge steld, verklaard onschuldig te zijn, 'nl. Nagy, generaal Maleter en Szilagyi. In een communiqué van het Hongaarse persbureau MTI wordt gezegd, dat deze drie man nen weliswaar hadden ontkend schuldig te zijn, maar dat zij door hun „medeplichtigen" en getuigen waren „ontmaskerd". De andere beklaagden hadden „spijt betoond en volledig schuld bekend". Volgens MTI hadden Nagy en zijn naaste medewerkers al in december 1955 ..geheime tegen de staat gerichte komplotten ge smeed om door middel van ge weld de macht te grijpen en de Hongaarse volksrepubliek om ver te werpen". Deze kleine ille gale groep had haar „vijandige activiteit" uitgevoerd met ge bruikmaking van zowel wettige als onwettige middelen en moge lijkheden. De betrokkenen had den hun bedoelingen gemaskeerd door „socialistische" leuzen te gebruiken. Tijdelijk hadden zij daardoor verwarring gezaaid. De openbare aanklager had aan het hof „geheime stukken" voorgelegd, waarvan het meren deel door Nagy eigenhandig was geschreven. IMRE NAGY lmre Nagy, die wegens zijn aandeel in de opstand van 1956 is terechtgesteld, is tweemaal premier van Hongarije geweest, voor het eerst van 1953 tot 1954, toen hij de nadruk legde -op de produktie van gebruiksgoederen, Zijn voorgangers hadden voor rang verleend aan de zware in dustrie. De nieuwe koers van Nagy viel samen met de ontwik keling in de Sowjet-Unie, waar Georgi Malenkof premier was. Toen Malenkof echter aftrad en de Sowjet-Unie opnieuw het accent op de zware industrie ging leggen, moest Nagy het veld ruimen voor de „ijzeren man" Matyas Rokosi, die bekend stond als een Stalinist. Nagy werd zo- we] uit zijn regerings- als partij functies ontheven. De opstand van 1956 was het gevolg van de terugkeer naar de oude politiek. In de maanden die aan het wapengeweld vooraf gin gen eisten Hongaarse intellec-tu elen en schrijvers, dat Nagy op nieuw aan de macht kwam. Hij is echter voor de tweede maai slechts tien dagen premier ge- weest. Hij werd afgezet, nadat de Russen zich in de strijd had den gemengd, daar zij de eisen der verzetsstrijders niet wilden inwilligen. Deze eisen waren o.m.: onderhandelingen over terugtrekking der Sowjet-strijd- krachten uit Hongarije; vrijheid om een neutrale politiek te vol gen en vrije verkiezingen. Na zijn arrestatie door de Russen werd Nagy naar Roemenië over gebracht en later in Boedapest berecht. De Hongaarse communistische leider is onder meer minister van Binnenlandse Zaken, Voed selvoorziening en Landbouw ge weest. Hij won de sympathie der boeren door een mildere agrari sche politiek. Nagy is in 1895 uit arme Cal vinistische boerenfamilie gfebo- ren. Hij werd in 1915 opgeroe pen voor het Oostenrijks-Hon gaarse leger en vocht aan het Italiaanse front en vervolgens aan het oostelijke front waar hij in 1917 door de Russen gevan gen genomen en naar Siberië overgebracht. Tijdens de bolsje wistische revolutie streed hij als vrijwilliger aan de zijde der revolutionairen. Hij werd Sow- jet-burger en lid van de commu nistische partij. In 1921 keerde hij naar Hongarije terug, maar studeerde later landbouwweten schappen aan de universiteit van Moskou. In de tweede wereld oorlog was Nagy in Moskou. Hij keerde in 1945 met de Russische legers naar zijn geboorteland terug. Braziliaans vliegtuig neergestort Nabij C'.uritiba in Zuid-Brazilië is maandag een Braziliaans vliegtuig met 22 passagiers en vijf bemanningsleden neerge stort. Hierbij kwamen negentien mensen om het leven, onder wie de Braziliaanse oud-minister van Justitie Leoberto Leal en de gou verneur van de staat Santa Cata- rnia, Jorge Lacerda. Doodstraf geëist voor aanslag op Soekarno In het proces tegen de daders van de mislukte aanslag op president Soekarno van novem ber vorig jaar is tegen drie be klaagden de doodstraf geëist. Zij hebben voor de rechter toe gegeven, handgranaten naar Soekarno te hebben gegooid, die het staatshoofd misten maar negen omstanders dood den en meer dan 100 gewonden veroorzaakten. Een vierde be klaagde hoorde 20 jaar gevan genisstraf tegen zich eisen. De pleidooien in het proces zullen op 8 juni worden gehou den. Koningin Juliana en Prins Bernhard waren dinsdagmorgen de eerste bezoekers aan de wereld tentoonstelling te Brussel. Nog voordat de hekken zich geopend hadden om de duizenden weer toe te laten tot deze grootse mani festatie, suisden de auto's van het Belgische koninklijke hof reeds over de nog uitgestorven Expo-straten. Koningin Juliana was gekleed in een eenvoudige petrolkleurige robe met een bruin hoedje. Prins Bernhard droeg een donkerbruin costuum. Het eerste bezoek dat het Ko ninklijk Paar gistermorgen afleg de gold het paviljoen der Protes tantse Kerken. Direct hierna ver- trok het koninklijk gezelschap naar het paviljoen van het Vati- caan „Civitas Dei". Hierna vertrok het gezelschap De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft de terechtstellingen in Hongarije een „tragische ge beurtenis" genoemd. De minis ter was in een theater toen hij het nieuws vernam. In Boedapest, aldus een cor respondent van Reuter, worden de terechtstelling .r, in verband gebracht met de huidige ideolo gische oorlog tussen het Sow- jet-blok en Zuid-Slavië. Som mige waarnemers opperen, dat verschil van mening met pre sident Tito over berechting van Nagy en de andere Hongaren de tegenstelling tussen de Sow jet-Unie en Zuid-Slavië heeft verscherpt. Zoals bekend, heeft Tito indertijd geprotesteerd te gen de arrestatie van Nagy. Deze had de Zuidslavische am bassade te Boedapest na een door de Russen aangeboden vrijgeleide verlaten. Volgens de New York Times zijn waarnemers in Washington van mening, dat de executie van Nagy de „ernstigste ont wikkeling in de communisti sche wereld sinds de Hongaarse opstand" is. De voorspellingen over de gevolgen aldus het blad, variëren van een groter Amerikaans verzet tegen de topconferentie tot een inten sivering van de Russische cam pagne tegen Zuid-Slavië. De mogelijkheid wordt geopperd dat de terechtstelling een nieuw schrikbewind in de Sow jet-Unie zal inleiden. Het blad haalt een dipioma- Frans-Tunesische overeenkomst getekend In Tunis is dinsdag een Frans- Tunesische overeenkomst gete kend die voorziet in terugtrek king van de Franse troepen in Tunesië op de Franse marine- basis Bizerta. tiek waarnemer aan die zou hebben gezegd: „Ik geloof niet dat Dulles ooit bereid zal zijn de Russische leiders te ontmoe ten nu zij, evenals Stalin, hun handen met bloed hebben be vlekt". Een leider van Hongaarse emigranten in Amerika, dr. Bela Fabian, wil deze week naar Londen gaan voor een onder houd met premier MacMillan. Hij wil met hem spreken over de vraag wat er kan worden ge daan naar aanleiding van het gebeurde. Hij weet zeker, dat er meer terechtstellingen zullen volgen. Premier MacMillan van Enge land heeft dinsdag bekendge maakt, dat de verwachte Engelse beleidsverklaring aangaande Cy prus nog 48 uur uitgesteld zal worden. MacMillan deelde het Lager huis mee, dat de secretaris-gene raal van de Navo, Spaak, om het uitstel had verzocht. MacMillan zei, dat hij donder dag de verklaring over Cyprus zal afleggen. Spaak had om het korte uit stel verzocht in de overtuiging, dat dit nut zou hebben. De Britse premier deelde mee, dat de Britse politiek aan de re gering van Griekenland en Tur kije volledig uit eengezet was en De regeringsgezinde staten leden op de Nederlandse Antillen hebben een zo spoedig mogelijk te -houden vergadering van de staten aangevraagd met als enig agendapunt: Bespreking van de wenselijk heid het statuut en andere rijks wetten te herzien. Japan heeft overeenkomsten inzake kernenergie gesloten met de Ver. Staten en Engeland. De Japans-Amerikaanse overeen- eenkomst legt de basis voor toe komstige Amerikaanse hulp bij de ontwikkeling van kernenergie in Japan. De Ver. Staten zullen in de loop van tien jaar (de loop- tijd van het verdrag) 2700 kg uranium.-235 leveren, dat in Ja pan in reactors voor onderzoek oi het opwekken van energie zal worden gebruikt. Voorts verplichten de Ver. Sta len zich dat zij kernmateriaal, dat van Japan wordt gekocht, alleen voor vreedzame doelen zullen gebruiken. Er bestaat in Japan n.l. een krachtige opposi tie tegen alle gebruik van in Ja pan veredelde kernbrandstof voor militaire doeleinden. De Brits-Japanse overeenkomst stelt Japan in staat in Engeland Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandagavond de tekst van drie geheime documenten vrijgegeven, die het Westen aan de Sowjet- Unie heeft gezonden in de diplo matieke onderhandelingen te Moskou ter voorbereiding van een topconferentie. Voorts heeft het ministerie er zijn verwondering over uitge sproken dat premier Chroesjtsjei op 11 juni opnieuw aan Eisen hower een brief over de voorbe reidende besprekingen voor een topconferentie heeft doen toeko men. Men acht deze brief „dui delijk bedoeld om het houden van jzo'n conferentie te bespoedigen I maar tegelijkertijd om eens te meer de standpunten van Rus- land te publiceren over onder werpen, die naar hun inzicht op een topconferentie besproken zullen moeten worden Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee, dat tot publikatie is overge gaan, omdat de Russen te ken nen hadden gegeven, dat zij van plan zijn documenten over de iepbesprekingen te publiceren, daar de Westelijke pers een ver keerde voorstelling van het Sow- jet-standpunt zou hebben gege ven. De Amerikanen hadden daarop besloten de drie docu menten vrij te geven met het oog op eventuële verdraaiingen van Russische zijde. De drie documenten bevatten het reeds bekende standpunt der Westelijke mogendheden ten aan zien van de wijze waarop een topconferentie moet worden voorbereid. Onder meer wordt gezegd, dat een topconferentie zorgvuldig moet worden voorbe reid. Voorts worden de volgende door het Westen voorgestelde agendapunten voor een topconfe rentie genoemd: 1. De ontwape ning; 2. Europese veiligheid en de hereniging van Duitsland: 3. internationale uitwisseling, waar onder vrije verspreiding van boeken en andere publikaties; 4. methoden om de internationale samenwerking te verbeteren en middelen om de Ver. Naties te versterken en 5. andere punten: methoden om de spanning in Oost-Europa te verminderen. reactors er. het benodigde splijt bare materieel te kopen. In ge zaghebbende kringen in Londen verluidt, dat Japan in Engeland een reator van het type Calder Ilall zal kopen. De Japanse maatschappij voor opwekking van kernenergie, een particuliere onderneming, is van pion een kernenergiecentrale te bouwen die een vermogen van 150.000 elektrische kw heeft. Dit als aanvulling op een experimen tele reactor met een thermisch vermogen van 50.000 kw (circa 15.000 elektrische kw) en een aantal experimentele reactors die in de komende tien jaar zullen worden gebouwd. voor de Navo-raad was gebracht, die maandag de kwestie bespro ken had. „Onze positie in de 48 uur uit stel is, dat wij het aan onze col lega's van de Navo-raad hebben overgelaten om te zien wat zij kunnen bijdragen in het werk van verzoening en het zou ver standig zijn die taak, voor het ogenblik, aan die landen over te" laten die haar op zich willen ne men", aldus MacMillan, die nog meedeelde, dat de gouverneur van Cyprus gemachtigd is tot be spreking van de Britse voorstel len met vertegenwoordigers van de Turkse en Griekse Cyprioten. HET BRITSE PLAN VOOR CYPRUS Griekenland zal het Britse plan voor Cyprus -zoals het aan de Griekse regering is voorgelegd verwerpen tenzij het gewijzigd is wanneer het wordt gepubli ceerd, zo wordt van Griekse di plomatieke zijde in Athene ver- nomeik Naar Griekse mening komt het plan neer op een feitelijke verde ling van het eiland. Het plan zou namelijk voorzien in twee natio naliteiten voor de Cyprioten, Brits-Grieks voor de Grieken en Brits-Turks voor de Turken. Griekenland zou verder bezwaar hebben tegen een scheiding van de twee volksgroepen in 't open- De Turkse regering heeft het Britse plan al afgewezen. De Turkse nationale vergade ring heeft gisteren met algeme ne stemmen besloten, dat de enige rechtvaardige oplossing in een deling van het eiland ligt. bare leven. naar het Amerikaanse paviljoen. Het Koninklijk Paar begaf zich wandelend naar dit paviljoen, dat door zijn omvang en vorm bijzon der opvalt. Bijzonder stijlvol was de ont vangst van ons Koninklijk Paar in het Britse paviljoen. Het ochtendprogramma van de tweede dag van dit koninklijk be zoek aan de wereldtentoonstel ling werd besloten met een be zichtiging van het Duitse pavil joen. Hierna begaf het gezelschap zich naar het kasteel Laeken om zich te verfrissen voor de lunch, die om precies kwart vóór één op de Nederlandse ambassade te Brussel volgde. De laatste middag van het koninklijk bezoek aan de wereld- tentoonsteling, waarop Koningin Juliana en Prins Bernhard niet minder dan zeven paviljoens be zochten en een cocktailpartij op de Belvedère bijwoonden, begon met de bezichtiging van het pa viljoen van Venezuela. Prins Bernhard voelde zich thuis in het paviljoen van een dei- Latijns Amerikaanse landen. Hij onderhield zich met verschillende Venezolaanse autoriteiten en ver overde de harten van het gezel schap toen hij in het Spaans af en toe zijn bewondering voor deze expositie niet onder stoelen of banken stak. Nadat Koningin en Prins ge ruime tijd de inzendingen hadden bewonderd werd gewandeld naar de tentoonstellingshal van Me xico. Terwijl Koningin Juliana zich liet voorlichten over de Mexicaan se kunst begroette Prins Bern hard een aantal vrienden, die hij destijds in Mexico ontmoette. Het werd een ongedwongen gemoede lijk bezoek daar in liet Mexicaan se paviljoen. Acht Marokkaanse schonen verwelkomden het Koninklijk Paar voor het door zijn schoon heid opvallende paviljoen van Marokko. Voor het Marokkaanse pavil joen hadden zich enkele honder den mensen verzameld onder wie vele Nederlanders, die een en thousiast gejuich aanhieven toen Koningin en Prins uit de hof- auto's stapten. Zelfs boven op het paviljoen zaten mensen die de Koningin een „Leve de Koningin" toeroepen. Koningin en Prins wuifden enthousiast terug naar de velen die hier in Brussel het Vorstenpaar hun aanhankelijk heid en sympathie betuigden. Nadat Koningin Juliana en Prins Bernhard ook het paviljoen van Italië hadden bezocht en daar een verversing hadden gebruikt werd het paviljoen der Sowjet- Unie bezichtigd. „Air France" mag weer boven Arabische landen vliegen De Franse nationale lucht vaartmaatschappij „Air France" heeft bekendgemaakt, dat de Arabische Liga het verbod voor Franse vilegtuigen om boven Arabische landen te vliegen, op geheven heeft. Dit verbod was in januari van het vorige jaar in gesteld. De Franse minister van Voor lichting, André Malraux, heeft dinsdag na een kabinetsvergade ring medegedeeld, dat een Frans schip voor de Libanese kust ge reed ligt om zo nodig de Franse burgers uit Libanon te evacue ren. De minister sprak berichten tegen, dat Frankrijk parachutis ten naar het gebied zou zenden. Hij zei echter wel, dat als er sprake zou zijn van enige Brits- Amerikaanse actie in verband met Libanon, Frankrijk waar schijnlijk zou verzoeken om in de beslissing gekend te worden. Malraux zei verder, dat de spanning met Tunesië is vermin derd. De Tunesiërs beschouwden de toekomstige status van Bizer ta als van gemeenschappelijke De Belgische R.K. kabinetsfor mateur Eyskens heeft dinsdag ochtend de voorzitter van de li berale partij, Destenay, ontvan gen. Destenay verklaarde na afloop verslag te zullen uitbrengen aan het bureau van zijn partij. Het bestuur van de Belgische socialistische partij heeft maan dag de voorstellen tot samen werking met Eyskens onaan vaardbaar genoemd. De algemene raad van de Bel gische socialistische partij heeft dinsdag, nadat voorzitter Max Buset verslag had uitgebracht over de politieke toestand en de besprekingen met formateur Eyskens, een resolutie goedge keurd waarin gezegd wordt, dat de voorstellen van de formateur geen grondslag kunnen zijn voor onderhandelingen die tot een voor de socialistische partij eer vol en voor het land bemoedigend resultaat kunnen leiden. De raad verzoekt het bureau van de par tij een nationaal partijcongres te j bevindt, slaat de toestand gade. beleggen indien een nieuw feit Enkele eenheden dezer vloot be i belang en niet slechts als van belang voor Tunesië. De minister verklaarde de po sitie van generaal Massu, die de taak van prefect van Algiers ver vult. De vertegenwoordiger van de regering in Algerië, generaal Salan, had niet de bevoegdheid om prefecten te -benoemen. Dit was een zaak van de minister van Binnenlandse Zaken, Salan, aldus Malhaux, had echter wel de macht een militair aan te wij zen voor het vervullen van de taak van prefect in een stad waar de post open was. FOSTER DULLES OVER LIBANON. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag verklaard, dat de toestand In Libanon „ern stige ongerustheid wekt bij allen, die geloven in de onafhankelijk heid en onschendbaarheid van de landen in het Midden-Oosten". Foster Dulles verklaarde, dat de Verenigde Staten de toestand in Libanon met ongerustheid gade slaan. „De Amerikaanse zesde vloot, die zich in de Middellandse Zee Aan het slot van het bezoek, dat Koningin en Prins aan de wereldtentoonsteling te Brussel brachten, werden de paviljoens van de Benelux en de E.G.K.S: bezichtigd. Vóór het Beneluxpaviljoen stond het achtjarig dochtertje van de directeur-generaal voor de economische unie, Paulientje van Lynden, met een bos rode en witte anjers. In de grote hal werd o.m. een poppenfilmpje voor het hoge ge zelschap vertoond. Daarna ging het te voet naar het majestueuze gebouw van de E.G.K.S. Hier was het Ellen Stein die Koningin Juliana met een ruiker verraste. De commissaris-generaal van de wereldtentoonstelling, baron Moens de Fernig, was tenslotte gastheer op de Belvedère, waar een kleine cocktailpartij was aangericht. Hierna werd naar het kasteel Laeken gereden. Na een zeer intensief bezoek aan de wereldtentoonstelling in Brussel zijn H. M. Koningin Ju liana en Z. K. H. Prins Bern hard dinsdagavond om kwart over acht naar Nederland terug gekeerd. Op het vliegveld Meisbroek werd afscheid genomen van Koning Boudewijn van België, op wiens uitnodiging ons Konink lijk Paar deze twee dagen in Brussel is geweest. De derde Russische kunstmaan nu ook in ons land te zien De derde Russische kunstmaan die op 15 mei is gelanceerd, is sinds het moment van zijn lan cering in Nederland niet te zien geweest. Thans is volgens de Utrechtse sterrenwacht het ogenblik geko men, waarop ook de bewoners van Nederland dit nieuwe hemel lichaam kunnen waarnemen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de raket van de derde Russi sche kunstmaan, waarvan de of ficiële benaming is 1958 delta 1, zaterdagochtend 21 juni om 3 uur precies te zien zijn. Zij verschijnt in het zuidoosten op een hoogte van circa 20 gra den boven de horizon. Zij beweegt zich van zuidwest naar noord oost. nieuw dat noodzakelijk maakt. Het uitgebreide bureau van de liberale partij is dinsdagmiddag onder voorzitterschap van Deste nay bijeengekomen om de poli tieke toestand te' bespreken. Met bijna algemene stemmen werd een motie goedgekeurd, waarin het bureau vaststelt, dat de voorstellen van de kabinets formateur tot een zodanige ver zwaring van de lasten zouden voeren, dat ofwel nieuwe belas tingen ofwel muntoperaties noodzakelijk zouden zijn. De libe rale partij acht het niet haar taak de verantwoordelijkheid voor „dergelijke maatregelen die alle werkers en vooral de midden stand zouden treffen" op zich te nemen. vinden zich niet ver van de Liba nese kust. Zij kunnen, indien nodig, gehoor geven aan een ge- eigend beroep", aldus Dulles. De minister werd gevraagd of de enige mogelijkheid van een Amerikaanse militaire actie in het gebied van Libanon bestond uit liet gehoor geven aan een oproep van de Verenigde Naties. Dulles antwoordde, dat er ook nog andere mogelijkheden wa ren. Hij wijdde hier niet verder over uit, doch men brengt in dit verband in herinnering dat hij in het verleden heeft verklaard dat de Verenigde Staten Ameri kaanse burgers in Libanon te hulp zouden komen, indien hun levens en bezittingen in gevaar zouden komen te verkeren. KOEL In de loop van dinsdag begon een ten zuidwesten van Ierland aanwezig hogedrukgebied zijn invloed over ons land uit te brei den. Daardoor draaiden de win den, het eerst in het westen van het land, naar noordwest tot noord, waarbij koele Noordzee lucht ons land binnenstroomde en de hier aanwezige warme lucht verdreef. Op de meeste plaatsen liep dit proces zonder veel neerslag af, maar in het oosten van het land en vooral in Limburg kwamen regen- en. onweersbuien voor. Ook over onze grenzen in Duits land en België kwam het tot on- weders, die plaatselijk veel re gen brachten. In de met noordelijke winden naar ons land stromende lucht komt aanvankelijk veel bewol king met hier en daar neg enige regen voor, -maar vandaag in de loop van de dag zullen toch ook opklaringen voorkomen. De tem peraturen blijven belangrijk la ger dan gisteren het geval ge weest zijn, toen op tal van plaat sen zomerse waarden van de temperatuur gemeld werden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. KOEL Aanvankelijk veel bewolking, later ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord. Vooral in het binnenland aanzienlijk lage re middagtemperaturen dan gis teren. DONDERDAG 19 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.03 3.24 Terneuzen 3.38 3.59 Hansweert 4.18 4.39 Walsoorden 4.28 4.49 ZON MAAN op onder op onder Juni 18 4.19 21.03 5.45 21.35 19 4.19 21.03 6.50 22.13 20 4.19 21.03 8.00 22.47

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1