Geen huis en geen werk KERKDIENSTEN Amerikaanse aanklacht tegen Onassis E De geluidsmuw S. E. R. adviseert tot wijziging wet op de bedrijfsorganisatie NederlandseBank verlaagt disconto 5 Voor de zondag RIUMPH Zalerïlag 1? juni 1958. DE VRIJE ZEEUW NOG 150.000 TEKORT STIJGENDE WERKLOOSHEID VEREN EN VERSTEKELINGEN SODA, SNELHEID EN SALARIS FONDS EN FORMATEUR Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in 1956 een algemene woningtelling gehouden. Uitgaande van de definitieve resultaten hiervan heeft de centrale directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid nu bere kend, dat het statistisch woningtekort op 1 januari 1958 rond 150.000 bedroeg. Sedert 30 juni 1956, dat is dus in anderhalf jaar tijd, is het tekort met 20 dus een vijfde deel, ingelopen. In 1957 kwam een record aantal woningen gereed, nl. 88.397. Voor 1958 zal dit aantal stellig niet worden be reikt, maar de minister-president heeft in de Kamer toch meegedeeld, dat het beleid is gericht op het in aanbouw nemen van 80.000 woningen in totaal, nl. 40.000 woning wetwoningen en 40.000 particuliere woningen. Dr. Drees besloot zijn beant woording van de vragen van mr. Burger met de volgende inge wikkelde en van veel beperkin gen doorvlochten zin: „Zou de belangstelling voor de premie- bouw, die de laatste tijd weer stijgende is, in de loop van het jaar niet zodanig toenemen, dat de verwachting, die in de laatste troonrede is uitgesproken (d.w.z. 40.000 premiewoningen in 1958) kan worden gerealiseerd, en zou de financiële toestand het alsdan mogelijk maken meer woning wetwoningen te financieren, dan zullen nadere maatregelen geno men worden om de achterstand van de premiebouw zo veel mo gelijk te compenseren." Kort ge zegd: als als als dan dan dan. WEL WERK. MAAR NIET WERKEN Als wij letten op het tekort aan woningen, dat nog steeds bestaat en volgens de algemene verwachting de eerstkomende jaren zal blijven bestaan, kan niet worden gezegd, dat er geen werk aan de winkel is. Wat ech ter ontbreekt, is het geld, nood zakelijk om de werken in uitvoe ring te nemen. Vandaar dat re kening moet worden gehouden met een steeds stijgende werk loosheid. Met ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid is, uit gaande van de situatie van 31 mei 1958, tot de volgende con clusie gekomen: „Van een ver betering in de algemene werkge legenheidssituatie kan niet wor den gesproken, zodat in de ko mende maanden een stijging van het werkloosheidsniveau geens zins uitgesloten moet worden ge acht. Met de toeneming van de werkgelegenheid in de vrije sec tor daalde uiteraard de bezetting van de aanvullende werken." De totale geregistreerde ar beidsreserve (weer zo'n pracht woord voor een onaangename zaak!) bedroeg in mei 1957: 34.000, in mei 1958: 81.000. Wel iswaar betekende dit een verbe tering vergeleken met april van dit jaar (100.000), maar het mi nisterie schrijft deze (tijdelijke) verbetering zelf toe aan seizoen invloeden. Alles bij elkaar dus een niet erg hoopvol perspec tief LUCTOR ET EMERGO Zeeuws-Vlaanderen is krach tig in verzet gekomen tegen de verhoging van de veertarieven. En toen minister Algera ver klaarde, dat deze verhoging ge heel los staat van de vraag, of er een tweede nieuwe veerboot zou komen, maakte dit de zaak alleen nog maar erger. Niet al leen de bevolking, maar ook de Staten van Zeeland en de Ka mers van Koophandel waren nu heftig verontwaardigd. Er is een actiecomité opge richt en raamaffiches met het opschrift „Wij eisen vrije veren" werden uitgedeeld. En als een uitdaging aan de minister stond er op de muren gekalkt: „Algera OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 15 JUNI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. Scholten van Terneuzen; 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. Terneuzen: 10 uur Ds. D. Caze mier, van Zwartemeer; 3 uur: Ds. J. Scholten; 7 uur Vic. Joh. Brezet. (Jeugddienst.) Othene: 7 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht; 2.30 uur de heer C. H. Heyboer. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. G. D. L. Brederveld, van Souburg. Gij, o God, ziet het immers, want Gij aanschouwt de moeite en het verdriet; op dat men het in Uw hand geve. Ps. 10 14. Wie zal zeggen, hoe dikwijls in zijn leven de verzekering tot hem is gekomen, dat God alle dingen ziet en hoort en kent? Reeds als kind leerden we dat en raakten op kinderwijze min of meer onder de indruk. Later leerden we het nazeggen en na men de gedachte over, als iets vanzelfsprekends. Maar de troost die er in ligt voor arme, strijdens- moede mensenkinderen, die ging maar al te zeer aan ons voorbij. Toch zal de Here ook van dit Zijn woord der vertroosting reken schap van ons vragen. Hij heeft een goddelijke bedoeling met deze boodschap. Hij wil daardoor ons bewegen alles in Zijn hand te stellen en af te zien van ons zelf en van mensensteun, waarin geen heil is. Zie, roept de Here ons toe, waarom zoudt gij uw last alleen torsen en torsende die voortsle pen tot bezwijkens toe? Daar is Eén, die u aanziet in uw moeite en in uw verdriet en die tevens machtig is om de last te helpen dragen. Wonderen van Zijn voor komende, helpende liefde zullen wij ervaren, als wij ons kruis, ons leed en onze strijd bij Hem bren gen! Inderdaad zullen wij erva ren in eigen leven, dat Hij niet enkel de last helpt dragen, maar ook ons zelf meedraagt door de woestijnreis van dit leven. Niets, o Heer, wens ik meer, Wanneer de smarten woelen, Dan dat Gij, steeds nabij, M' Uw liefde doe*, gevoelen. (Uit 't Nieuw Bijbels Dagboekje.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. L. C. Rietveld, van Den Haag. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. D. H. Borgers, van Nieuwerkerk a/d IJssel. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Cand. H. den Boeft, van Groningen. CHR. GEREF. GEMEENTE. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF GEMEENTE. Vlooswijkstraa t. Terneuzen: 9.30 uur, 2'uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege.") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A, de Reuver, ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7,45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur 1015 uur en 17..00 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 15 JUNI. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. W. Metting van Rijn. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. J. H, van Beusekom. Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaft; 4 uur Evengelist Van Nieuwenhuizen. Oostburg: 10 uur Ds. P. A. v. d. Viugt, van Terneuzen. Retranchement: 9.30 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman; 7 uur viering Heilig Avondmaal. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. Sint Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Sint Kruis: 9 uur Ds. van Rijn. Waterlandkerkje: 10 B. Bergsma. IJzendljke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur Ds. H, Kuyl- man. W. Metting uur Ds. W. is zeeziek". Maar Algera was toch niet zó zeeziek, of hij waag de zich in het hol van de leeuw, om zich persoonlijk van de situa tie op de hoogte te stellen. De gemoederen zijn intussen zeer verhit. Hopelijk zal een nieuwe verklaring van de minis ter niet werken als olie op het vuur, maar als olie op de golven van het woelige Scheldewater. Volgens een vrije vertaling bete kent de zinspreuk der Zeeuwen „Luctor et emergo": lukt het vandaeg niet, dan lukt het mer- gen! ACTIE EN REACTIE Ook de minister van Justitie, prof. Samkalden kreeg een hef tige aanval te verduren. Het ging hier om de vraag, of niet een wat soepeler beleid kon worden gevoerd met betrekking tot het toelaten van uit Indonesië af komstige verstekelingen. Antwoord van de minister: „Hoe moeilijk voor verschillende groepen in Indonesië de om standigheden ook zijn, de Neder landse deur kan voor al deze groepen niet openstaan. Dit be tekent niet, dat in bijzonder dringende gevallen geen toe stemming wordt gegeven. In een beperkt aantal gevallen is dan ook een visum voor niet-Neder- landers gegeven. Gedurende de eerste drie maanden van dit jaar waren dat er 200, hetzelfde aan tal als in totaal in 1956." De KLM-piloten hebben hun hoge eisen danig ingeperkt. Wensten zij aanvankelijk een salarisverhoging van 50 thans is het bestuur van hun vereni ging in principe akkoord gegaan met een verhoging van 4%. VAN DELFZIJL TOT BRUSSEL H.M. Koningin Juliana heeft in Delfzijl het grootse Nederlandse industriële project de N.V. Ne derlandse Soda Industrie nu ook officiëel geopend en daarbij aan het bedrijf het predikaat „ko ninklijke" toegekend. In Zuid-Limburg hebben meer dan 40.000 mijnwerkers gestemd voor het kiezen van de 70 leden voor de 14 fondscommissies van het algemeen mijnwerkersfonds. Elk van de 14 commissies telt 7 leden, van wie er twee door de directies der mijnen worden aan gewezen. De commissies hebben verscheiden bevoegdheden en bij verschil van mening is hun uit spraak beslissend. De Nederland se Katholieke Mijnwerkersbond van Frans Dohmen boekte een winst van niet minder dan 20 zetels en kwam zo tot een abso lute meerderheid van 47 zetels (vroeger 27). De maximum snelheid voor bromfietsen zal binnen bebouw de kommen op 30 km worden ge bracht. Maar volgens de ANWB zou een rij-examen meer effect hebben dan een snelheidsbeper king. In België hebben de verkiezin gen er toe geleid, dat koning Boudewijn eerst aan vice-premier Auguste de Schrijver een infor matie-opdracht gaf met het oog op de vorming van een nieuw kabinet. En nadat de minister van Staat De Schrijver verslag had uitgebracht over het verloop van zijn besprekingen, heeft de koning de formatie-opdracht ge geven aan oud-premier Gaston Eyskens van de CVP (Katholieke volkspartij). (Nadruk verboden.) In zijn gisteren gehouden ver gadering, onder voorzitterschap van de heer T. J. Twijnstra, heeft de Sociaal Economische Raad zich voornamelijk bezig gehou den met de vraag of een wijzi ging in de wet op de bedrijfsor ganisatie noodzakelijk moet wor den geacht. Aanleiding hiertoe was 'n pre-advies van zijn com missie financiën bedrijfslicha- men, welke commissie bij meer derheid geporteerd bleek voor 'n herziening van artikel 126 van genoemde wet. Dit artikel bepaalt o.m., dat publiekrechtelijke bedrijf slicha- m«n bij het opleggen van hef fingen aan de ondernemingen waarvoor deze lichamen zijn in gesteld een aftrek kunnen toe staan tot een deel van het bedrag dat deze ondernemingen als con tributie aan hun vrije organisa ties hebben betaald. Deze aftrek kan niet meer dan de helft van de heffing bedragen. Over de vraag welk percentage van de contributie voor aftrek in aan merking mag komen, laat de wetsbepaling zich echter niet uit. Op grond van een aantal be zwaren van principiële en prak tische aard, welke naar zijn me ning aan de toepassing van deze aftrekbepaling verbonden zijn had de S. E. R. reeds in mei 1955 aan de regering geadviseerd de schrapping van deze aftrekbepa ling in de wet te bevorderen. De toenmalige minister voor P. B. O. had hierop medegedeeld, dat hoe wel de regering de door de raad aangevoerde bezwaren niet af- Het Amerikaanse departement van Justitie heeft 't federale hof verzocht te bepalen dat 14 tank schepen van de Griekse reder Onassis, ter waarde van onge- Zuidslavische bevestiging De Zuidslavische regering heeft vrijdag bevestigd dat een groep sympathiserenden met de Sowj et-Unie naar Albanië is ge vlucht. Dit is de eerste officiële be vestiging van vroegere berich ten dat verscheidene Zuidsla- ven, die in 1948 voor ondermij nende activiteit waren veroor deeld (toen Zuid-Slavië met de Kominform brak), naar landen van het Sowj et-blok waren ge vlucht. Italië en de keuze der Europese hoofdstad De 36 Italiaanse leden van het Europese parlement zijn vrijdag in Rome bijeengekomen, dat Milaan en Turijn het best ge schikt zijn om er de Europese instellingen te vestigen. Hoofd steden als Brussel en Parijs, die ook kandidaat staan, achten zij ongeschikt, omdat dan wellicht invloed van het nationale par lement ter plaatse op het Euro pese parlement zou kunnen uit oefenen. Het Europese parlement komt op 21 juni in Straatsburg bij een om de zetelkwestie te be spreken. De Italiaanse afge vaardigden zullen dan hun de finitieve keuze tussen Milaan en Turijn bepalen. Behalve Mi laan en Turijn staan als Ita liaanse steden ook nog Monza en Stresa kandidaat, samen met Brussel, Luxemburg, Straats burg, Parijs, Nice en het Franse departement Oise. veer 7 miljoen dollar, verbeurd worden verklaard, dan wel Onas sis op te dragen zijn contract be treffende de bouw van 3 super tankschepen na te komen en te vens 8 miljoen dollar te betalen als schadevergoeding voor de veroorzaakte vertraging in de bouw. In de door het departe ment van justitie ingediende aan klacht wordt de Onassis-groep ervan beschuldigd een overeen komst, om vóór de herfst van 1960 drie supertankschepen op Amerikaanse werven te doen bouwen, te hebben gebroken. Een woordvoerder van het de partement zeide dat de actie was ingesteld nadat van de Onassis- groep een formele kennisgeving was ontvangen dat, als gevolg van de crisis in de scheepvaart, de betreffende schepen niet zou den worden gebouwd. De waar de der supertankers wordt ge schat op meer dan 50 miljoen dollar. In de aanklacht wordt er te vens op gewezen dat de Ameri kaanse regering, ingeval de Onas sis-groep de verbeurdverklaring van de 14 tankers zou kiezen, te vens aanspraak zou meken op de exploitatie-opbrengst van deze schepen sinds begin 1957, zijnde een geraamd bedrag van 20 mil joen dollar. De betreffende schepen waren, tegelijk met zeven andere, na de tweede wereldoorlog op naam van Amerikaanse maatschappijen door de Onassis-groep gekocht uit de Amerikaanse regerings- vloot. Het departement van justitie had gesteld dat deze maatschap pijen grotendeels het eigendom waren van Onassis en dat de schepen verbeurd moesten wor den verklaard, omdat de Ameri kaanse wet de verkoop van sche pen uit de surplus vloot aan vreemde landen verbiedt. In 1955 werd een schikking getroffen waarbij Onassis een aanvullend bedrag betaalde en deze schepen weer onder Amerikaanse vlag bracht. Van deze schepen werden er 14 onder trustbeheer gesteld bij een bank ten behoeve van zijn in Amerika geboren kinderen. In 1957 werd deze bank toe stemming verleend de 14 tank schepen onder Liberiaanse vlag te doen registreren echter onder voorwaarde dat de Onassis-groep vóór augustus 1960 de drie ge noemde super-tankschepen zou doen bouwen. ZWITSERLAND EN HET VROUWENKIESRECHT De beide Kamers van het Zwitserse parlement hebben zich vrijdag, na een parlementaire procedure van twee jaar, uitge sproken voor een volksstemming over de vraag of de Zwitserse vrouwen kiesrecht moeten krij gen. De meeste politieke waar nemers geloven echter, dat de mannelijke bevolking zich tegen het kiesrecht voor vrouwen zal uitspreken, als de volksstemming in de komende herfst wordt ge houden. Zwitserland is het enige Euro pese land waar de vrouwen nog geen kiesrecht hebben. Veel Zwitserse vrouwen begeren dit recht niet. Zij vrezen huiselijke moeilijkheden als zij bij verkie zingen anders zouden stemmen dan hun mannen. Bovendien zijn veel vrouwen ervan over tuigd, dat op het ogenblik hun „indirecte" invloed via hun man nen op de algemene verkiezingen reeds groot genoeg is. wees naar haar oordeel de nog geringe praktijkervaring onvol doende aanleiding vormde om 'n wetswijziging te bevorderen. De regering kon zich er wel mee verenigen, dat de raad een aftrek tot een maximum van vijftig pro cent van de contributie ais richt snoer aanvaardde. Toen dan ook het Landbouwschap in zijn hef fingsverordening een aftrek van zeventig procent wilde opnemen onthield hieraan de S. E. R. zijn goedkeuring. Op een door het Landbouwschap tegen deze be slissing ingesteld beroep besliste de Kroon echter ten gunste van de zeventig-procentaftrek. De regering liet aan de S. E. R. weten, dat deze beslissing als in cidenteel moet worden gezien en dus een nauwgezet toezicht van de S. E. R. op het gebruik van de aftrekbepalingen niet uitsloot. Volgens de meerderheid van de commissie financiën bedrijfsli chamen impliceert deze opvatting echter dat de S. E. R. inzage zou moeten hebben in de financiën van privaatrechtelijke organisa ties, hetgeen toch niet op de weg van een publiekrechtelijk lichaam zou liggen. Dit standpunt had bo vengenoemd pre-advies tenge volge. Bij de discussie schaarden de heren Kuylman (Kon. Ned. Land- bouwcomité) en Van den Heuvel (CBTB) zich aan de zijde van de minderheid der commissie, die een wetswijziging althans voor lopig afwees. Men zou eerst meer ervaring moeten opdoen of uit de aftrekregeling misbruiken blij ken voort te vloeien. De heer De Gaaij Fortman (Kroonlid) wees er nog op, dat de vrije organisa ties het aan zichzelf te wijten zullen hebben als de commissie financiën bedrijfslichamen een diepgaand onderzoek in hun boekhouding zal moeten instel len. De heer Van der Grinten (Kroonlid) meende, dat het zeer gevaarlijk zou zijn de verdere ontwikkeling in de praktijk af te wachten. Mocht men naderhand tot het inzicht komen, dat de af trekbepaling diende te vervallen dan zou men genoodzaakt zijn een zeker inmiddels verworven recht aan te tasten. De heer Kriellaars (KNBTB) verwachtte niet, dat de aftrekre geling zal leiden tot verhoging van de contributie der vrije orga nisaties. De heer Lageveen (NVV), die wegens ziekte van prof. De Vries het standpunt van de commissie financiën bedrijfslichamen ver dedigde, wees er op, dat de S. E. R. bij handhaving van de aftrek bepaling voortdurend de kans loopt in het ongelijk te worden gesteld wanneer de bedrijfslicha men een beroep doen op de Kroon. Naar sprekers mening leeft de gedachte, dat het aftrek percentage van de contributies der vrije organisaties gelimiteerd moet worden toch wel algemeen. Bij de stemming bleken 25 le den van de raad het voorstel van de meerderheid van de commis sie financiën bedrijfslichamen te aanvaarden. Elf leden stemden tegen. Aan de regering zal dus nu worden geadviseerd te bevor deren dat de aftrekbepaling uit de wet wordt geschrapt. Voorts heeft de vergadering goedkeuring verleend aan het ontwerp-besluit tot vaststelling der in- en uitgaven over 1957. Deze bedragen resp. 905.883 en 825.864. De heer Van Sandick (Bank wezen) drong bij dit punt erop aan, dat voor het volgende jaar het heffingspercentage zal wor den verlaagd. Voorzitter Twijn stra antwoordde hierop, dat bij het ontwerpen van de volgende begroting ernstig zal worden overwogen, of dit percentage zal kunnen worden verlaagd. De vrijlating van de „Bretagne" De Deense zaakgelastigde in Djakarta, L. Petersen, heeft vrij dag bevestigd, dat het Deense vrachtschip „Bretagne", dat in maart naar Tandjong Priok werd opgebracht wegens het zich be vinden in verboden wateren, naar Denemarken zal terug keren, zodra de daarvoor nodige documenten gereed zijn. De ge zagvoerder Dryborg heeft reeds toestemming gekregen naar boord terug te keren. De zaakgelastigde weigerde bij zonderheden te verstrekken over de regeling, welke buiten de rechter om is getroffen, doch gaf wel te kennen, dat de betrokken rederij een bepaald bedrag aan de Indonesische regering zal moe. ten betalen. Volgens het Indonesische pers bureau Antara, heeft de procu reur-generaal, Soeprapto, vrijdag bekend gemaakt, dat de gezag voerder van het Deense vracht schip „Bretagne", erin heeft toe gestemd een boete van 180.000 dollar te betalen, om de vrijla ting van zijn schip te verkrijgen. Tevens heeft de procureur-gene raal de verbeurdverklaring van de lading rijst en zout van het schip gelast. De Nederlandsche Bank heeft haar officiële wisseldisconto ver laagd van 4 op 31a. De reeds geruime tijd aanhou dende ruimteop de geldmarkt is gebleken gepaard te gaan met een voortgezette tendentie tot daling van de binnenlandse kre- dietgeving van het handelsbank wezen, Onder deze omstandig heden meent de Nederlandsche Bank dat er geen redenen meer bestaan tot het handhaven van haar tegenwoordige rentetarie ven. Zij heeft mitsdien, met in gang van here i 14 juni 1958, haar tarieven over de gehele linie met een half procent ver laagd. ,U M k «A Abi'l^ RIJNBERG'S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRA/1 78 Naar de Engelse film The Sound Barrier" 22 Nadruk verboden HOOFDSTUK IX. Ik ontmoette Philip Peel voor het eerst in een officierscantine in Londen. Tony was overge plaatst naar een of ander bu reau in Londen, omdat het mi nisterie naar hij zelf een beetje spottend vertelde van mening was dat zijn kostbare ervaring van nóg groter waar de was voor de oorlogvoering dan zijn prestaties tijdens de nachtelijke bombardements- vluchten op Duitsland. Ik ge loof dat deze overgang hem maar matig beviel, hoewel hij zelf moest toegeven dat het tijd werd om het iets rustiger aan te doen. Wat hem nog het meeste dwars zat, was wel dat hij zelf zo goed als nooit meer vloog. Maar dat zou in de naaste toekomst wel verande ren, dacht hij, want men wilde hem als instructeur bij de oplei ding plaatsen. Op een avond, enkele weken na zijn aankomst in Londen, hadden we door de verduisterde, gehavende stad onze weg ge zocht naar die officierscantine. Toen we binnen kwamen, ston den we na het donker van de straat even met onze ogen te knipperen in de rokerige, ru moerige ruimte. Ik begon me tussen de tafeltjes door een weg te zoeken naar de bar, waar juist een paar plaatsen vrij kwamen. Om mij heen werden in bijna alle talen der geallieer den gesprekken gevoerd. Daar bovenuit klonk soms even de lach van een vrouw. Aan een tafeltje zaten een lange magere Nederlandse kapitein met een grijs snorretje, een grote Belgi sche majoor en twee Franse of ficieren. De Nederlander scheen een tactiek gevonden te hebben, waarmee binnen een weekeen einde aan de oorlog zou komen. In hakkelend Frans probeerde hij zijn theorie aan de Fransen uiteen te zetten, maar hij bleef telkens steken. De Belgische majoor zat er groot en breed tussen en fungeerde met een welwillende glimlach voor tolk, telkens als de Nederlander niet verder kon. Het geheel was nog al vermakelijk, want de Fran sen knikten onophoudelijk, als of ze met nadruk hun instem ming wilden tonen, hoewel op hun gezicht duidelijk te lezen viel dat ze er niets van begre pen. „Garthwaite" riep opeens iemand boven het stemmenru- moer. Ik keek rond en ook Tony, die achter mij liep was stil blij ven staan en zocht met zijn ogen het zaaltje af. In een hoek was een lange, donkere officier in het uniform van de R.A.F. opgestaan en hij zwaaide met zijn hand om onze aandacht te trekken. Tony keek naar hem, maar ik zag dat hij hem niet herkende. Met een verwonderde trek op zijn gezicht begon hij door de volte aarzelend te schui felen naar de man die hem ge roepen had. Ik bleef staan en wachtte tot hij terug zou ko men. Maar hij scheen de man nu te herkennen. Ze schudden elkaar de hand en ik zag dat Tony werd voorgesteld aan een meisje, dat aan hetzelfde tafel tje zat. Hij draaide zich om en wenkte me. „Dit is Philip Peel, Dave, we hebben jaren geleden samen bij de opleiding gezeten. En dit is Jess Dunkerlèy." Hij wendde zich onmiddellijk weer tot Philip: „Waarom zit jij hier?" „Mag ik ook, alsjeblieft?" lachte die. „Ik ben twee weken geleden met een hogal gehaven de Spit uit Frankrijk komen zwabberen. Als je gezien had hoe dat ding er uit zag De laatste kilometers heb ik met mijn hand de vleugel moeten vasthouden, anders was hij er afgevallen." „Dat heb ik ook eens gehad", zei Tony droog, „maar ik kon hem niet houden, want er zit ten bij ons nog twee motoren in ook, zie je. Dat is tamelijk zwaar." „Nou, en toen?", grinnikte Philip. „Ik heb hem laten vallen en ben op één vleugel naar huis gevlogen", ging Tony met een strak gezicht verder, „jij zeker ook?" Philip gooide zijn hoofd ach terover en lachte hard en aan stekelijk, met wijd-open mond. Later merkte ik, dat hij altijd op deze luidruchtige manier vrolijk was. „Nou ja", zei hij„in ieder ge val hadden ze me zó goed ge raakt, dat ik nog maar net het vliegveld haalde. Ik kon niet anders doen dan de hele ruïne stomweg tegen de grond vlie gen. Wat er toen nog van over was, heb ik niet meer gezien. Dat hadden ze al opgeruimd toen ik uit het hospitaal kwam. Maar ik mag nog steeds niet vliegen." Hij hield even stil en zei toen: „Maar hoe kom jij hier terecht?" Tony vertelde het hem tamelijk omslachtig. Ik kende dat verhaal al en draaide mijn hoofd om naar de drukte in het zaaltje. Daarbij ontmoette ik de ogen van Jess en op dat ogenblik werd ik mij er pas goed van bewust hoe knap zij wel was. Haar ogen waren uitge sproken groen en fascinerend in het blanke gezichtje met de felrode mond. Haar dieprode haar lag met een ouderwetse wrong in haar nek en deed haar slanke hals op z'n voorde ligst uitkomen. Haar schouders bloeiden met een tere bleekheid op uit haar donkergroene zijden jurk. Haar ogen vingen de mijne toen ik van het gesprek der beide anderen afdwaalde. „Ik ben eens heel vroeger met mijn zusje in een kinderwagen uit wandelen gegaan. Er liep een wiel van die kinderwagen af en ik moest de hele weg terug op drie wielen, 't Was een ellendi ge tocht. Maar ik denk niet dat dat verhaal hier nog veel in druk zal maken, gelooft u wel?" zei ze spottend, maar de ande ren merkten het niet. Ik kreeg een kleur omdat ze me dwong partij te kiezen. „Ik zou het erg prettig vinden als u het mij vertelde", zei ik hulpeloos. „Kinderwagens heb ben altijd mijn buitengewone belangstelling gehad." (Wordt vervolgd.) Bedoelde tarieven zijn met in gang van genoemde datum als volgt vastgesteld: wisseldisconto 3'a '/o (was 4), promessendiscon- to 4 4 (irente voor voor schotten in rekening-courant en' beleningen voor particulieren 5 (514), rente voor voorschot ten in rekening-courant en be leningen voor anderen 4 (414). Onder „particulieren" zijn te verstaan alle natuurlijke en rechtspersonen, behalve: de Staat der Nederlanden, de ingevolge de wet toezicht kredietwezen in het register der kredietinstellin- gen ingeschreven handelsbanken, centrale kredietinstellingen, land. bouwkredieibanken en algemene spaarbanken, zomede de leden van de verenigingen, die aange sloten zijn bij de Nederlandse or ganisatie van het effectenbedrijf en de leden van de vereniging van valutamakelaars en discon tohandelaren. Nadat de Nederlandsche Bank op 23 januari j.l. geen redenen meer aanwezig achtte tot hand having van het relatief hoge dis contotarief van 5 procent, dat met ingang van 16 augustus 1957, in veroand met de toen op de valutamarkt heersende on rust was vastgesteld, en toen het tarief tot 4 Li had ver- lagd, gevolgd door een verlaging tot 4 procent op 24 maart, heeft de Bank gisteren een verdere verlaging tot 3 La doorge voerd. In kringen van de geld markt acht men dit een gunstig teken. Hiermee, zo meent men, naderen wij weer een behoorlijk niveau, dat ook internationaal goed ligt. Men acht het boven dien niet uitgesloten, dat ook de Bank of England, zodra de sta kingsdreigingen voorbij zijn, haar disconto, dat thans 5% be draagt, met een half procent om. lag zal brengen, vooral gezien de aanhoudende stijging van de goud- en deviezenreserve. Kersenverkopingen in de Betuwe Nu de kersen wat kleur be ginnen te krijgen, blijkt het be schot in vele boomgaarden toch beter te zullen worden, dan men aanvankelijk verwacht had. Alleen het oude hout laat het er wat bij zitten, vooral wat de meikersen betreft. Van de mei kersen zal derhalve de oogst niet boven het middelmatige komen, van vroege Duitse ker sen zijn er mooi en regelmatig geladen boomgaarden en ook zwarte kersen beloven een flink beschot. In de onderhandse handel zijn in de Betuwe tal van goed geladen boomgaardgewassen verkocht tegen prijzen, waarbij opbrengsten van ƒ6000,— en 8000,— per boomgaard een zeldzaamheid vormen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3