UIT DE PROVINCIE Geen KERKC GERRIT DE JONGE TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening Hevige gevechten in ]N oord-Celebes BEÜRSOVERZICHT Vrije Veren-delegatie terug in Hulst Verklaringen van Chroesjtsjef Onder de Blauwe Vaan van Lotharingen Gevonden voorwerpen Z0NDAGD1ENST ARTSEN De vlaggen halfstok HOOGWATER Victor van Turenne" ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT Voor de zondi Za?er3ag 13 juni 1958. DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 14 juni 1958. Oranjestraat 2 - Tel. 565 - AXEL TERNEUZEN Resultaat Roo;le Kruis campagne 1958. Het actie-comité van het Roodc Kruis heeft de balans opgemaakt over de campagne 1958. De „blik- semloterij" die op de laatste dag werd gehouden is een groot suc ces geworden en daarvoor is het Roode Kruis campagne-comité de medewerkers en medewerksters dankbaar. Uit het gedetailleerd overzicht blijkt dat de kollektes ten op zichte van 1957 aanmerkelijk minder opbrachten. Ondanks het feit dat de kollekte gedurende een voetbalwedstrijd ruim 77, opbracht (deze kollekte werd in 1957 niet gehouden i was er bijna 350,minder. Alleen door het feit dat bij de laatste loterij 5000 loten verkocht werden (2000 méér dan het vorige jaar) doet de balans naar de andere zijde overslaan. In totaal bracht de gehele campagne netto 2824,50 op tegen 2655,61 in 1957, het geen altijd nog een goed resul taat is. Degenen die zich voor deze campagne hebben ingespannen krijgen als beloning een film voorstelling in ,,Luxor" op 25 juni of 2 juli a.s. Deze voorstel lingen worden aangeboden dooi de heer P. F. Standaert. AXEL. B.B.-oefeningen. Dezer dagen werd, als afslui ting van de cursus voor de brandwacht-nood wachters van de blokploegen, in de Oudewijk een .eenvoudige oefening gehouden. Verondersteld was dat in een on bewoonbaar verklaarde woning, TERNEUZEN De korpschef van de gemeente politie alnier maakt bekend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlicntingen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen: Spade, Stoffels. Rozenstraat 152; springtouw met gele hanu- vatten, Willy v, d. Linde, Mar- grietstraat 20; broche, Pijpelink, St. Annastraat 2; plastic poppe tje, Ineke Geene, Dahliastraat 24; 2 tubes Andrelon, R. Leroux, Julianastraat 32; 2 gewichten van 5 kg, Korteweg, ingang, Wil- helminaplantsoen; muntbiljet, Van Houcke. Middensluis E 8; zonnebril, Frits Kramer, Sta tionsweg 66; rozenkrans, De Boer, woonark „Nooit Geaacht", kanaalarm jachtwerf; vulpen, C. Sol, gemeentehuis, Noord straat; grijs kindervestje, De Feijter, Bernhardstraat 7; para plu en kinderportemonnaie, Ha- melink, Axelsestraat 94; bruine aktetas met inhoud, J. Romeijn- sen, Rogendijk 27; blauwe auto- step, Joosse, Donze-Visserstraut 69; gebreide portemonnaie met inhoud, M. Dees, Steenkamplaan 92; kinderspatje, De Ridder, Ro zenstraat 2i; groene damessjaal, J. Klaassen, V looswijkstraat 36; portemonnaie met innoud, Tech nische School, Axelsestraat. Aan het bureau van politie zijn gedeponeerd: Big-Ben jas; zwar te glacé; verschillende glacé's en wanten; sleutels; grijs jon gensjasje; kinderstofbril; sleu telbos; halskettinkje; boorraps; rood kinderportemonnaietje; bad- mut. Oudewijk 40, brandbommen er brand hadden veroorzaakt en slachtoffers, welke daarin te voren waren neergelegd, moes ten worden gered. Om ongeveer 8 uur verscheen de blokploeg ter plaatse, alsmede ean met geluidversterker uitge ruste auto van de B. B. te Ter- neuzen. De cursus-instructeur, de heer Launspach, gaf voor de aanvang aan het talrijke publiek, waar onder ook de burgemeester en de secretaris der gemeente aanwe zig waren, een korte uiteenzet ting van de oefening. Nadat een brandbom in het huis was ontstoken, waardoor 'n felle witte vlam en uitspattende vonken ontstonden en veel rook ontwikkeling, gingen een paar noodwachters op verkenning uit en weldra kwamen twee redders met een door de rook bedwelmd slachtoffer naar buiten, die ver der door EHBO-ers werd ver zorgd. Onderwijl waren een paar anderen bezig de brand te blus sen. Aangezien de trap versperd was moest een tweede slacht offer, ook bedwelmd door de rook en met gebroken been, door een bovenraam worden gered, hetgeen op vaardige wijze, met behulp van een ladder, geschied de. Onderwijl was op straat ook oen brandbom aan het branden geraakt, die weldra geblust was. Op het eind van de oefening werd bij wijze van demonstratie nog een brandbom op de straat ontstoken om de toeschouwers te laten zien op welke wijze zulke bommen onschadelijk moeten worden gemaakt. Deze demon stratie ging gepaard met een toe lichting, via de luidspreker. De oefening, die vanwege het eerste practische optreden van de blokploeg van geringe omvang was, is vlot en goed verlopen. Na het inrukken en opbergen van het materiaal werd in De Stadsherberg een korte nabe spreking gehouden, waarbij bleek dat de leider van de oefening over dit eerste optreden tevreden was en de hoop uitsprak dat meerdere en omvangrijker oefe- ningn in de naaste toekomst ge houden zullen kunnen worden. Benoeming directeur Chr. Lagere Technische Schooi Tot directeur van de Christelij ke Lagere Technische School al hier is benoemd de heer M. 't Gilde, leraar aan de Lagere Tech nische School te Terneuzen. KOEWACHT Brand in opslagplaats van vlasfabriek. Vrijdagavond omstreeks zes uur is, door nog onbekende oor zaak, brand uitgebroken in één der opslagplaatsen der coöpe ratieve vlasfabriek St. Andries te Koewacht. De plaatselijke brandweer was snel op het terrein van de brand, maar kon niet verhinderen dat een grote voorraad strovlas en vlaslint en een aantal machi nes verloren gingen. De brand was om acht uur 's avonds nog niet geblust. De schade werd toen geschat op circa ƒ200.000,Het bedrijf was verzekerd. Vrijdag werden hevige gevech ten uit verschillende delen van Noord-Celebes gemeld. Volgens de nieuwe resident van Gorontalo, Nani Wartabone, zouden na de bezetting van de stad Gorontalo door de rege ringstroepen, honderd opstande lingen zijn gedood bij gevechten in dat gebied. In Midden-Celebes zouden in mei op 69 opstandelingen zijn ge dood. Ineen te Makassar uitge geven legercommuniqué werd medegedeeld, dat zich in Midden- Celebes 75 opstandelingen heb ben overgegeven, die thans „schouder aan schouder met de regeringstroepen strijden". Voorts werd in het communi- gué medegedeeld, dat de voor malige majoor Palar, die fun geerde als regionaal bevelhebber van de opstandelingen, tijdens een luchtaanval enkele dagen ge leden werd gedood. Intussen hebben de plaatselij ke autoriteiten van Makassar de opstandelingen van gruwelen be schuldigd. In Suwasa zouden 21 onschuldige mensen zijn doodge schoten, uit wraak voor de dood van twee opstandelingen in een gevecht met guerilla's, die tegen de opstandelingen ageerden. De kwestie Nieuw-Guinea De afdeling buitenlandse zaken van het Indonesische parlement ZEER VASTE MARKT De laatste beursdag van deze week mocht zich in een zeer vaste tendentie verheugen. Aandelen Kon. Olie deelden gisteren in de vrijwel algehele koersstijging ter beurze, mede doordat deze aandelen flink wat hoger uit New York waren af gekomen, Gehandeld werd rond de 175.20 tegen een slotprijs van donderdag van 172.60. Het aanbod van Zwitserse zijde in deze aandelen werd grif uit de markt genomen. De handel was iets groter dan de vorige dagen. Voor aandelen Philips kwam geleidelijk aan wat vraag los waardoor de openingskoers van 286', i tot 288 kon aantrekken tegen 285 de vorige dag. Unile vers ondervonden locale vraag en lagen op 362 H zeer vast in de markt. De koerswinst be droeg hier circa 6 punten. De beroepshandel ging in deze aan delen, in verband met het week einde, niet tot winstnemingen over, waardoor het aanbod zeer klein bleef. Dientengevolge konden de aandelen van het margarinefonds slechts tegen hogere prijzen verkregen wor den. Ditzelfde dient gezegd te worden voor aandelen A.K.U. Hier is het aanbod zo langza merhand opgedroogd, terwijl daar tegenover steeds meer vraag van publieke zijde en voor Duitse rekening los komt. De kunstzijdeaandelen stegen van 182(4 tot 185 en sloten vrij wel op het hoogste punt van de dag. De slotkoers van don derdag was 180Va. K.L.M. werd onveranderd geadviseerd. Van de cultures waren H.V.A.'s sterk favoriet. Het jaarverslag van deze maat schappij wordt spoedig ver wacht en zal, aldus de beurs, zeer gunstige cijfers te zien ge ven in verband met de grote bedrijvigheid van dit concern in Ethiopië. De handel was zeer levendig doch op 111 lag flink wat aanbod. De aandelen ver beterden zich t.o.v. donderdag circa 5 punten. Amsterdam Rubbers waren ruim 1 punt hoger, Ver. Deli's en Senem- bah's prijshoudend. Van de scheepvaartaandelen lagen Scheepvaart Unies we derom zeer goed in de markt met een koerswinst van circa 3 punten. Ook de overige aan delen hielden de goede koers aan met winsten van 1 tot 3 punten. Staatsfondsen waren onregelmatig. Aandelen metaalbuizenfa- briek Excelsior werden op 75 (84%) vernomen als gevolg van de faillisementaanvrage. Ne- derlandsche Ford werd op 182 geadviseerd tegen donderdag 190 gedaan en laten. Prolongatie 4 procent. Beursindices 11/6 12/6 13/6 Int. concerns 285.34 285.34 289.91 Industrie 141.31 143.07 144.42 Scheepvaart 132.73 134.22 135.50 Banken 119.46 119.94 119.94 Ind. fondsen 81.17 82.36 83.83 Algemeen 198.45 199.49 202.19 Nabeurskoersen Kon. Olie: 176.50—177.40 Unilever: 365365(i Philips 291 "a—292 A.K.U. 186—186' Philips conv.124 H.V.A.; 109%—110 (175.75) (36214 (288 VO (184 heeft zich vrijdag uitgesproken voor „verdere versterking van de vriendschappelijke betrekkingen met de Aziatische en Afrikaanse landen in het belang van de strijd van Indonesië voor de be vrijding van West-Irian van de Nederlandse overheersing". In een door de voorzitter van de commissie voor de buiten landse betrekkingen, mevr. Su- peni, uitgebracht verslag wordt gezegd, dat er op het ogenblik geen aanwijzingen zijn, die zou den kunnen leiden tot verbete ring of normalisatie van de ver slechterde betrekkingen met Ne derland. Dit is een gevolg, aldus het verslag, van de halsstarigheid van Nederland om te blijven weigeren de soevereiniteit over West-Irian aan Indonesië over te dragen. Soerabaja heeft communistische burgemeester Soerabaja, de tweede stad van Indonesië, heeft vrijdag een com munistische burgemeester ge kregen, nl. dr. Satro Sastrodird- jo, de enige candidaat, die door de gemeenteraad met algemene stemmen werd gekozen. Zijn verkiezing is een gevolg van de communistische succes sen bij de verleden jaar gehouden gemeenteraadsverkiezingen. Soerabaja is de tweede provin ciale hoofdplaats met een com munistische burgemeester. De eerste is Semarang, de hoofd plaats van Midden-Java, waar de communisten tijdens de jong ste regionale verkiezingen even eens de overwinning behaalden. HATTA EN DE TOEKOMSTIGE POLITIEKE ONTWIKKELINGEN Diplomatieke waarnemers in Djakarta hebben vrijdag ver klaard, dat het hun opgevallen was dat de naam van oud-vlce- Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter Th. Bos, tel. 2303. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54. De defensie-reorganisatie in de Verenigde Staten Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigcien heeit donderdag een der voornaamste voorstellen van presiuent Eisenhower voor reorganisatie van het ministerie van ueiensie verworpen. Het keurde een aanvulling goed, die de commissie voor ue oii'jjukrachten hau aangeoiacm m net wetsvoorstel van ue presi uent. De aanvulling bepaalt, (lat de minister van Detenste zijn ge zag over oe sirijdkracnten via ue ministers voor leger, vloot en luchtmacht moet uitoefenen. Dit is in stryd met het plan van de president om de verantwoorde lijkheid van ueze munsters te be perken en hec gezag van de mi nister van i/erensie te verster ken. Het Huis heeft voorts amende menten verworpen, die het voor de afzonderiijKe onoerdeien oer strijdkrachten en hun woordvoer ders aanzienlijk moeilijker zou neoüen gemaakt om direct met net congres in verbinding te tre den, buuen de minister van De- iensie om. Het wetsontwerp moet nog door de senaat benanoeid wor den. Aanlegplaatsen voor supertankschepen aan Engelse kust De Shell Refining Co. zal in samenwerking mei de haven autoriteiten van het gebied van de Mersey een belangrijk project uitvoeren voor de oenandenng van supertankschepen te Trano- mree aan oe iviersey, ongeveer 15 kuomeer ten noordwesten van de oiierafunaoerij van sianiow. Het pian omvat ue bouw van twee örote drijvende steigers, die eik ugpiaats zulien bieuen aan een moedig geiaden supertanksemp van maxunaai bS.Uoo uwt. rvreo is reeos met de uitvoering van uet pian begonnen. president dr. Mohammed Hatta .uet is gcuoania Dij ue uiscuxsies, uie op uet ogciiolik onder ue po litici en in ue pers woruen ge mord over ue komende verande ringen in het ku oiaet-iij ua.ioa ivanawkijaja. Zij acnten uit een mogelijke aanwijzing, nat Hatta Zien u.t de potiuek oegint terug te trekken. Hatta, die door de opstandelin gen van ivudcien-öumau'a ais pre mier werd veriaugu, neen ue laatste maancien siechts spora- oiscn zijn mening over ue stand van zauen in ïnuones.ë kenbaar gemaakt. Zijn laatste verklaring merover le0ue toj ai ter geiegen- oeid van ue neruenking van de „dag van nauonaal oiuwaken toen hij de gescmedenis van In donesië seuerc ae rsieuerlanders in 1949 de soevereiniteit overdroe gen, de „gesciiteoenis van de klasse van proxueurs" noemue. Het linkse dagoiad „Pemuoa" meldde vrijdag, uat in politieke kringen zou woruen aangedron gen op de instelling van een „nationaal planoureau" zonder natta. Volgens het biad zou dit onderwerp uoor het kaDinet zijn oesproken. Verieaen jaar was de leiding van dit nationaal planoureau aan Hatta aangeboden, doen vol gens gerucüien zou bij deze be noeming hebben algewezen, in arwaenting van het ar treden van het veertien maanden geieoen door president Soekarno gevorm de kaoinet-Duanda, dat hij on grondwettig noemoe. In kringen uit de omgeving van Hatta was geen commentaar op het bericht van „Pemuda" be schikbaar. De Zeeuws-Vlaamse pro testoptocht van 1500 man sterk is gisteravond om streeks 21.00 uur behouden in Hulst aangekomen, hoe wel de reis, voor velen waar schijniijk ongemerkt, zonder de voorzitter van het actie comité „Vrije veren voor Zeeuws-Vlaanderen" is ge maakt. Men was de heer Colsen bij het vertrek uit Den Haag vergeten. Hy moest de stoet met een taxi narijden en was volgens ooggetuigen buitengewoon boos op zijn mede-delegatie leden wegens deze nalatig heid. Op de trappen van het stadhuis te Hulst heeft de heer Colsen de verzamelde bevolking later toegespro ken en verslag gedaan van het onderhoud met minister Algera. Hij laakte nogmaals het beleid van Gedeputeer de Staten en Provinciale Staten en de houding van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zijn vermaan tot rust en kalm te werd niet direct opgevolgd. Troepen jongelui en ouderen zwierven door de stad, en enigen koesterden het voornemen op de toren van Hulst de Belgische vlag te hijsen. Tot gisteravond laat was het er echter niet van gekomen. Wel hangen in HuJst alle vlaggen halfstok. Heden, zaterdag, zal de delega tie te SLUISKIL verslag uitbren gen van de protesttocht naar Den Haag, waarna het comité wederomeen bespreking zal hou den over eventuele verdere acties. In zijn uiteenzetting voor enige duizenden inwoners van Hulst verzameld op het historische Marktplein zeide de leider van het verzet in Zeeuws-Vlaanderen, de 72- jarige H. J. Colsen, dat de minister heeft meegedeeld geen enkele toezegging te kunnen doen, hoe de veertarieven zich in de toekomst nog zullen ontwik kelen. De minister had verklaard, dat de tarieven in feite reeds zijn vastgesteld en Gedeputeerde Staten van Zeeland hun akkoord aan de voorstellen hebben gege ven. Vóórdat de heer Colsen zijn toespraak begon, zongen de schoolkinderen, die in Axelse klederdracht waren gestoken en opgesteld stonden op de trappen van het stadhuis, het „Vrije Veren"-lied, het Zeeuwse volks lied en het nationale volkslied. De stilte, waarom de heer Colsen verzocht om zijn redevoering te kunnen houden, werd herhaalde lijk verbroken, doordat groepen opgeschoten jongelui donderbus sen tot ontploffing brachten. Dit dreef de bejaarde voorzitter tot wanhoop en tot woede-uitbar stingen, die mede werden ver oorzaakt doordat niet tijdig zorg was gedragen voor de aanwezig heid van een versterkingsinstalla tie. Toen deze eindelijk was aan gerukt kon de heer Colsen zijn toespraak houden. Hij gaf een overzicht van de besprekingen, die des middags bij de minister was gehouden, doch merkte op, dat hij nooit had gedacht, dat deze dag een dag zou zijn, die de streek en hem lang zal heugen. Alle deelnemers kwamen zon der moeilijkheden in Den Haag, behalve een groep schoolkinde ren, die bij Kapellebrug terug werden gezonden door een be ambte van de marechaussée om dat zij niet in het bezit waren van de vereiste papieren. Deze mededeling van de heer Colsen lokte een protest uit on der de duizenden toehoorders. Hij dankte het korps van de rijkspoli tie dat, voornamelijk in Rotter dam, de stoet alle mogelijke me dewerking had gegeven. Hij verklaarde, uat mét minis ter Algera een langdurig gesprek was gevoerd over de kwestie van de vrije veren en de nieuwe ta rieven, een proDleem, dat door alle comitéleoen werd aange roerd. Het gesprek nam echter voor Zeeuws-Vlaanderen een ongunsti. ge wending, toen de minister ver klaarde mets mede te kunnen de len en later toegaf, dat in feite de tarieven zijn vasigesieid omdat Gedeputeerde Staten er akkoord mee zijn gegaan. De heer Colsen zeide tot het publiek dat hij op dat moment had kunnen huilen van teleurstelling. Hij vestigde de aandacht op de kosten van de nieuwe veerboot, 9 miljoen, waarop, naar hij ver klaarde, stoelen zijn aangebracht, die 128 gulden per stuk Kosten, een volgens hem abnormaal hoog bedrag, omdat de overtocht slechts 20 minuten duurt. Hij vroeg de bevolking van Oost Zeeuws-Vlaanderen de voort te zetten actie te steunen en hij besloot zijn toespraak met de woorden: „Wy hebben eenmaal de strijd aangebonden voor liet verkregen van de vrije veren en wy zuilen deze voortzetten, totdat wy kun nen zeggen „Victorie het is ge wonnen." Na deze toespraak die telken male door toejuichingen of op- of aanmerkingen werd ondebro- ken, voornamelijk door een groep leider van het verzet in Oost Zeeuws-Vlanderen, de bedrijfs- chef in een tapijtfabriek, de heer Stevens uit St. Jansteen. „Wij hebben allen ons best ge daan doch het spijt ons gewel dig geen definitiever antwoord van de minister te hebben gekre gen. Wij hebben ons afgevraagd of wij nu de dank krijgen, omdat wij in de oorlog eten en brood naar Holland hebben gebracht", aldus de heer Stevens. Na afloop van deze redevoerin. gen verdween het comité met on bekende bestemming en ver spreidde de bevolking zich naar haar woonhuizen. Slechts een groep opgeschoten jongelui zorgde des avonds nog voor enig rumoer in Hulst. Tot onregelmatigheden kwam het echter niet. 11.000ste schip kwam Nieuwe Waterweg binnen Het 11.000ste schip van dit jaar is vrijdagmorgen de Nieuwe Wa terweg binnengevaren. Het was het 2415 brt. metende Portugese schip „Lagoa", dat met stukgoe deren van Antwerpen kwam en ligplaats heeft genomen in de Merwehaven. Vorig jaar kwam het 11.000ste schip op 6 juni binnen. TIENMILJOENSTE BEZOEKER VAN DE EXPO Gisterochtend heeft zich de ticnmiljoenste bezoeker van de wereldtentoonstelling gemeld. Het was de Amerikaanse mevr. Dorothy Thrash uit Hotsprings (Arkansas), die in gezelschap opgeschoten jongelui, sprak de was van haar echtgenoot. De Sowjet-premier en partij leider Chroesjtsjef heeft donder dagavond op een receptie in de Britse ambassade te Moskou ver klaard, dat maarschalk Boelganin erg ziek is geweest en een ope ratie heeft ondergaan, die vol ledig geslaagd is. Boelganin, Chroesjtsjef's voorganger ais pre mier, zal nog een week in het ziekenhuis moeten blijven De receptie werd donderdag gegeven ter gelegenheid van de ofticiële verjaardag van konin gin Elizabeth van Engeland. De berichten van Westelijke ver slaggevers over de uitlatingen van Chroesjtsjef zijn pas vrijdag in het Wesien ontvangen. In Westelijke kringen in Mos kou geiooft men, dai de Russi sche censuur de berichten heeit opgehouden om nauwkeurig de verklaringen die Chroesjtsjef daarin in de mond worden ge- ~gd, te verifiëren. Men wijst er in dit verband op dat onlangs berichten over een verklaring van president Woros- jiiof ten aanzien van De Gauile, <ater door het offciële persbu- eau ,,'iass" gedeeltelijk werden gedementeerd. Op vragen van journalisten, over het recente verzoek van de Jowjet-Unie aan Amerika om kredieten en handel voor de uit breiding van de Russische in dustrie, antwoordde de Sowjet- premier, dat de Russen niet ma gerder zullen worden als de Ver. Staten het verzoek afwijzen. Wat de vooruitzichten van een topconferentie betreft zei hij, dat deze kwestie gelicei van Wasaing- ton afhangt. Wij hebben reeas herhaaldelijk verklaard, dat wij zo'n conferentie wensen, doch „bepaalde elementen in de Ver. Staten trachten haar te verhin deren". Toen men hem vroeg deze ele- 4 menten te noemen antwoordde hij: „Dulles". Een Britse journalist opperde dat het wellicht zin zou hebben om wekelijks of ééjM*eer in de veertien dagen een Sqiyjct-ïunc- tionaris een persconferentie te laten beleggen, zodat valse be richten zoals geruchten over Ma lenkof, Boelganin en Soeslof kunnen worden achterhaald. Dat is geen slecht idee, zeide Chroes jtsjef. „Het zou absoluut normaal zijn. Dat is het in het Westen. Maar wij Russen wat drom mel wij doen het niet zo. Wij hebben nu eenmaal die traditie niet".. De Sowjet-premier deelde ver der mede, dat hij niet aan het congres van de Tsjechoslowaak- se communistische partij zal deelnemen. Kiritsjenko gaat naar Praag. ZONDAG 15 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.29 1.04 1.44 1.54 n.m. 0.54 1.29 2.09 2.19 MAANDAG 16 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.41 2.16 2.56 3.06 n.m. 2.09 2.44 3.24 3.34 ZON op onder Juni. 14 4.20 21.01 15 4.19 21.01 MAAN op 2.44 3.18 onder 18.02 19.02 40. Victor en Robert zijn vol be-1 nis van een huis en komt op hen wondering, voor de schoonhc d toe. van de door het maanlicht over goten stad, met haar prachtige pleinen, kerken en paleizen. Zens nu, bij nacht, is ze schoner, dan ze zich hadden voorgesteld. Na een vrij lange rit komen ze in de Armeense wijk. die een volkomen eigen sfeer hoeft. Als ze de straat, waarin Josef woont, naderen, treedt een man uit een „Hé, daar is Petrus mijn huis meester", zegt Josef verrast. Deze fluistert zijn patroon wat in het oor. Dan zegt Josef tot zijn vrienden: Er dreigt gevaar, in de Armeense buurt zijn huiszoekin gen aan de gang. Men zoekt naar twee vreemdelingen en de be schrijving van die reemüelingen doet wel vermoeden, dat het hier om u beiden gaat. Er is maar één mogelijkheid. Eij mij thuis is men reeds geweest. Bovendien weet ik geen veilig adres waar ik u heen kan brengen. We kunnen dus alleen maar rustig verder gaan. Ook mijn vrouw is die me ning toegedaan en ze heeft Pe trus alleen naar ons toegestuurd om ons te waarschuwen. Dus, moed en verstand vrienden!" „Ik heb de laatste tijd geleeid wat ware vriendschap betekent", zegt Victor, geroerd door de on baatzuchtige en moedige houding van hun nieuwe vriend. „Laten we op ons goede gesternte ver trouwen". En de kleine groep rijdt de straat in waarin het huis van Josef gelegen is. DROOG WEER Een krachtig en omvangrijk gebied van hoge luchtdruk be paalt het weer in geheel West- Europa. Het zwaartepunt ervan verplaatste zich van Engeland naar ons land en zal gedurende het weekeinde boven het vaste land gelegen zijn. De wolken velden die in de ochtend weer waren binnengedreven zijn nu vrijwel overai opgelost, zodat het weer een droog en zonnig karakter zal hebben. De temperaturen zullen hier bij oplopen tot ca. 20 graden, hoewei langs de kust bij zee wind plaatselijk lagere middag- temperaturen zullen voorkomen. Daar het hogedrukgebied ook zondag het weer bij ons nog be heersen zal en het opdringen van een Oceaanlront sieents langzaam plaats heeft zijn de regenkansen voor zondag klein. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. WAT MEER ZON. Droog weer met zonnige perio. den en over het algemeen weinig wind. Iets hogere middagtempe- raturen dan vrijdag. NOG 150 STIJGENI VEREN SODA, SF FONDS E Het Centraal Bureau een algemene woningte' definitieve resultaten h van de Volkshuisvestin kend, dat het statistiscl rond 150.000 bedroeg, f anderhalf jaar tijd, is h< deel, ingelopen. In 1957 kwam een re 88.397. Voor 1958 zal c reikt, maar de minister- meegedeeld, dat het be nemen van 80.000 woni wetwoningen en 40.000 Dr. Drees besloot zijn b woording van de vragen va Burger met de volgende wikkelde en van veel bepe gen doorvlochten zin: „Z< belangstelling voor de pri bouw, die de laatste tijd stijgende is, in de loop vai jaar niet zodanig toenemen de verwachting, die in de la troonrede is uitgesproken 40.000 premiewoningen in kan worden gerealiseerd, er de financiële toestand het al mogelijk maken meer woi wetwoningen te financieren zullen nadere maatregelen f men worden om de achten van de premiebouw zo veel gelijk te compenseren." Kor zegd: als als als dan dan WEL WERK. M NIET WERKEN Als wij letten op het t aan woningen, dat nog s bestaat en volgens de alge: verwachting de eerstkorr jaren zal blijven bestaan, niet worden gezegd, dat er werk aan de winkel is. Wat ter ontbreekt, is het geld, i zakelijk om de werken in ui ring te nemen. Vandaar da kening moet worden geho met een steeds stijgende v loosheid. Met ministerie van Social! ken en Volksgezondheid is, gaande van de situatie vi mei 1958, tot de volgende clusie gekomen: „Van een betering in de algemene wer OOST ZEEUWS-VLAANDEi ZONDAG 15 JUNI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris S. den B wen; 2.30 uur Ds. P. J. Penr Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. beek. Hulst: 10.30 uur Ds. P.. G. J. mers. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. Scho van Terneuzen; 2.30 uur Ds M. Becht, van Zaamslag. Terneuzen: 10 uur Ds. D. mier, van Zwartemeer; 3 Ds. J. Scholten; 7 uur Vic. Brezet. (Jeugddienst.) Othene: 7 uur Ds. Ph. M. B van Zaamslag. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph Becht; 2.30 uur de heer Heijboer. GEREFORMEERDE KER] Axel: 10 uur en 3 uur Ds. L. Brederveld, van Soubur Gü, o God, ziet het imr want Gü aanschouwt moeite en het verdriet; dat men het in Uw 1 geve. Ps. 10 Wie zal zeggen, hoe dik\ in zijn leven de verzekering hem is gekomen, dat God dingen ziet en hóórt en ki Reeds als kind leerden we da laakten op kinderwijze mir meer onder de indruk. L leerden we het nazeggen en men de gedachte over, als vanzelfsprekends. Maar de tr( die er in ligt voor arme, strijc moede mensenkinderen, die maar al te zeer aan ons voo Toch zal de Here ook van dit woord der vertroosting re schap van ons vragen. Hij 1 een goddelijke bedoeling met boodschap. Hij wil daardoor bewegen alles in Zijn han stellen en af te zien van ons en van mensensteun, wa geen heil is. Zie, roept de Here ons waarom zoudt gij uw last al torsen en torsende die voor pen tot bezwijkens toe? Da< Eén, die u aanziet in uw m< en in uw verdriet en die te' machtig is om de last te he dragen. Wonderen van Zijn komende, helpende liefde zi wij ervaren, als wij ons kruis, leed en onze strijd bij Hem t gen! Inderdaad zullen wij e ien in eigen leven, dat Hij enkel de last helpt dragen, n ook ons zelf meedraagt doo woestijnreis van dit leven. Niets, o Heer, wens ik mei Wanneer de smarten woele Dan dat Gij, steeds nab M' Uw liefde doet gevoele (Uit 't Nieuw Bijbels Dagboe)

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2