Zeeuws-Vlaamse protest karavaan naar Den Haag 'i Frankrijk herademt weer r m 13 Juni 1958. maar de oorlog duurt voort! J. G. MEYER Pnuikertre bdj abonnement! Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Oronummer 38150 Abonnementsprijs: 6.— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. IE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 14 JUNI 1958. 12e Jaargang Nr 4395 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer MINISTER ALGERA KON GEEN ENKELE TOEZEGGING DOEN In totaal ongeveer achthonderd personenauto's en vrachtwagens uit verschillende delen van Zeeuws- Vlaanderen zijn vrijdagmorgen vroeg de Scheldetunnel bij Antwerpen gepasseerd op weg naar de verzamelplaat sen nabij de Moerdijk voor de protestkaravaan naar Den Haag. De voertuigen waren voorzien van spreuken, waarin ontstemming werd kenbaar gemaakt over de voorgenomen verhoging van de tarieven van de Schelde- veren. Nadat de auto's de Moerdijkbrug waren gepasseerd werden zij in twee groepen gesplitst en bij de grens van de gemeente Rotterdam opgevangen door de verkeerspolitie, die de wagens naar het par keerterrein bij het Feijenoord-stadion dirigeerde. Mochten de inzittende Zeeuwen dan al verbolgen zijn over de veertarieven, uiterlijk verkeerden ze in de beste stemming. De motorpolitie bracht de voertuigen in groepjes van vijftig door de stad, zodat ze veilig de rijksweg naar Den Haag bereikten. Zoals gezegd waren de auto's allemaal met leuzen beplakt en voor wie dit nog niet duidelijk genoeg mocht zijn, werd men via luid sprekers op sommige auto's op de hoogte gebracht van wat er aan de hand was. Een plakkaat in zwarte letters op oranje vroeg: ,,Voor wegverkeer geen kostbaar veer". Anderen hadden de fantasie de vrije teugel gelaten en zo lazen w(j, om enkele voorbeelden te noe men: „Nog groter ongerief door het veertarief"; „Hoe kunnen wij concurreren met zulke dure veren" en „Algera keren voor vrije veren". Het was nu maar te hopen, dat de heer Algera zich niet zou (om)keren, vóórdat de Zeeuwen Den Haag bereikten. Het was per slot van rekening vrijdag de dertiende. Een beeld van de vrijdag de dertiende juni gehouden mas sale rit door Zeeuws- Vlamingen naar Den Haag uit protest te gen de voorge nomen verho ging van de tarieven op de Zeeuwss veer diensten over de Wester- schelde. De foto toont 'n aantal auto's tijdens het op stellen van de lange kokmne bij de Moer dijkbrug. De opschriften op de meegevoer de borden spreken duide lijke taal. (Foto A.N.P.) In de residentie Onder grote belangstelling van het publiek arriveerde de kop van de stoet omstreeks twee uur in de residentie. De auto's werden in de richting van het Malieveld gedirigeerd, waar de politie aan wijzingen gaf voor het parkeren pp de bermen. Legio was 't aan tal opschriften en leuzen, dat werd meegevoerd: „Maak van een stoere Zeeuw geen valse leeuw". Diverse bedrijfswagens voerden leuzen mee, die tot uiting brachten dat 'n hoger veertarief hun concurrentiemogelijkheden zal beperken. De comitéleden be gaven zich in hun auto's, voor afgegaan door een luidspreker wagen, onmiddellijk naar het Binnenhof; de overige demon stranten volgden te voet. Onder de op het Binnenhof aan wezige Zeeuwen bemerkten wij de burgemeesters van Terneu zen en Axel terwijl er onder de demonstranten velen waren, die de zes kruisjes al achter de rug hadden en verscheidene slecht zienden, herkenbaar aan hun witte wandelstokken. Daar men de auto's slechts in groepen doorliet, ondervond het verkeer weinig stagnatie. Demonstratie op het Binnenhof De omstreeks 1500 Zeeuws- Vlamingen hebben vervolgens gedemonstreerd op het Binnen hof voor het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Onder luid gejuich arriveerde op het Binnenhof de heer Colsen, die erg bezorgd bleek te zijn in de kinderen uit Sluiskil, die het Vrije Veren-lied zouden zingen. Eerst toen hij vernam, dat de kinderen er waren en reeds op gesteld stonden, had hij als een rasechte ster tijd voor de fotogra fen, televisie- en filmoperateurs, uiteraard al voor de tweede maal die, onder schot genomen te kun nen worden. Nog vóór het comité het minis terie binnenging zongen de Sluis- kilse schoolkinderen onder leiding van mej. M. Suij het Vrije Veren lied. Slechts weinigen hebben be merkt, dat minister Algera ach ter een der grote ramen van het ministerie de drukte op het an ders zo deftige Binenhof gade sloeg en met belangstelling de opschriften van de spandoeken la*. Wellicht hebben deze hem A toch wel iets gezegd. Nadat de kinderen het Vrije Ve renlied hadden gezongen ging het voltallig comité naar binnen. Toen de minister en de heer Colsen elkaar de hand gaven, werd dit door de fotografen vast- gelegd. Kort na half drie vervoegden zich enige leden van het comité onder leiding van de heer Colsen aan de ingang van het ministerie, waar zij werden opgewacht en naar de werkkamer van minister mr. J. Algera geleid. Het onder houd heeft langer dan een half uur geduurd. Ondertussen verzamelden zich steeds meer Zeeuws-Vlamingen op het Binnenhof, waar zij met kreten als „Wij eisen vrije veren" en het zingen van liederen over deze wens en het volkslied, bege leid door trommgn, een kinder koor en het knallen van voetzoe kers en klappertjespistolen kracht aan hun eisen poogden bij te zetten. Het aantal leuzen op auto's en vrachtwagens en de meegevoer de spandoeken was legio. Ook het verzet van de bevolking op Cy prus en de strijd in Algiers werd met de gebeurtenissen in Zeeuws- Vlaanderen vergeleken. Zo lazen wij o.a.: Op Cyprus vechten Cyprioten, Zeeuws-Vlamingen zijn geen ideo- ten In Algerije heerst terreur Wee Holland, stelt ons niet te leur. Geef ons een tunnel of een brug of onze vrije veren terug. Wij willen Algera wel eren, Maar geef ons eerst de vrije veren. Zeeuws-Vlaanderen is geen win gewest. Een vrije ferry Of anders rebellie. Het was op het Binnenhof even rumoerig als gezellig en de Haagse politie kon met de han den in de zakken en zo nu en dan een vriendelijk vermaan volstaan om de orde te handhaven. Er heerste meer een kermissfeer dan een sfeer van ernst over het on derwerp. waarvoor men naar Den Haag was gekomen. Tegen half vier verscheen de heer Colsen voor een raam. aan de eerste verdieping van het mi nisterie, daverend toegejuicht door de samengestroomde me nigte. die dadelijk bescheid wenste. Sympathie van de jarige A. N. W. B. Terwijl dit alles zich afspeelde recepieerde de 75-jarige A.N.W. B. in de Witte Sociëteit te Den Haag. Het bestuur had de wens te kennen gegeven enige leden van het protestcomité te ontvan gen. Onder leiding van de heer Schijf toog een delegatie naar de recep tie, waar de voorzitter van de A.N.W.B .zijn sympathie betuig de met de gevoerde actie en waar dit mogelijk was zijn steun toe zegde. De heer Colsen traehtte de gil lende en brullende menigte tot bedaren te brengen, hetgeen hem tenslotte gelukte. Toen hij echter de mensen verzocht naar '1 Malie veld te gaan en mededeelde, des avonds om acht uur in Hulst me dedelingen te willen doen, ging er een ontzaglijk gebrul op. Na enig beraad met zijn mede-eomi- téleden verzocht de heer Colsen opnieuw om stilte en riep toen: „Het onderhoud met Zijne Excel lentie is tegengevallen". Geen enkele toezegging Op aandrang van de menigte besloot de heer Colsen, alvorens een persconferentie weg te ge ven, eerst met zijn mededemon stranten op te marcheren naar het Malieveld, waar hij nadere onthullingen beloofde te doen. Inmiddels vertelde de heer N. de Kunder, secretaris van het actie-comité, die bij het onder houd met minister Algera en de heer Gieben tegenwoordig was, dat de minister geen enkele toe zegging kon doen in verband met de nog te bevestigen overeen komst met Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het comité, waar van blijkbaar alle negen leden 't woord hebben gevoerd, uitte de hardgrondige wens dat overeen stemming zal worden bereikt, waarbij rekening zal worden ge houden met de wensen van Zeeuws-Vlaanderen. Hij had ge hoopt een blij bericht uit het ka binet van de minister mee te kunnen brengen maar dat is niet gelukt, zo zeide de heer De Kun der. Ondanks de felle kreten .Brussel, Brussel, Brussel", die over het Binnenhof weerklonken, distancieerde hij zich namens het comité van de opvatting, dat als krijgt, aansluiting bij België zou worden gezocht. Het comité dis- tancieert zich ook van alle onge regeldheden en meent dat de Zeeuws-Vlamingen Nederlanders moeten zijn en blijven, aldus de heer De Kunder, die hoopt op 'n gunstige oplossing vóór het zo merreces van het parlement. Nadat de menigte gillend, brul lend, juichend, bellend, toeterend, voetzoekers afschietend achter hun doodvermoeide leiders naai de Haagse Maliebaan was ver trokken keerde de rust op het Binnenhof terug. Alleen een legertje ijscoventers, dat qua om zet en opwinding de dag van hun leven had, bleef achter. Een zegsman van het ministe rie deelde mede, dat het onder houd der comitéleden met minis ter Algera rustig was verlopen. Zijne Excellentie kon echter, mede gezien de reeds aan de Eerste Kamer gedane mededelin gen, geen toezeggingen doen, dat aan de Zeeuws-Vlaamse wensen tegemoet zou worden gekomen. Tegenstrijdigheden Toen de heer Colsen het minis terie verliet, werd hij omstuwd door een mensenmenigte, die hem onder de voet dreigde te lopen. Kennelijk ontdaan door zoveel drukte, voelde hij zich on wel worden. Hij werd naar een politiejeep geleid, die hem naar de verzamelde auto's op het Ma lieveld bracht. Daar kwam hij in een van de auto's wat op ver- haai en werd na een half uur naar een persconferentie gere den, die het comité in Hotel Cen traal had belegd. Bij tijdelijke ontstentenis van de heer Colsen voerde de heer F. A. Kolijn uit Oostburg, één van de comité-leden, daar het woord. Hij zei, dat de Zeeuws- Vlamingen geen isolatie wens ten en dat ze „niet gevraagd had den om drijvende zeepaleizen en dure wandschilderingen op de nieuwe veerboot". De heer Kolijn vertelde, dat het onderhoud met de minister geen tastbare resul taten had opgeleverd. Op dat moment kwam de heer Colsen binnen. Hij wilde rechts omkeert maken, toen hij zag dat de overige comité leden de pers reeds te woord tonden. Op aan drang van de comité-leden nam hij echter het woord en zei dat Generaal De Gaulle heeft de volmachten verkregen, gelijk hij deze wenste. Die betref fende Algiers, waar hij generaal Salan min of meer als stadhouder heeft benoemd, waren slechts een verlenging van de voorafgaande en lokten niet veel discussie uit. Daartegenover aarzelden sommige politici wel om hem ten volle te geven wat hij voor Frankrijk vroeg en hij heeft wel tevoren moeten verklaren, dat het niet in zijn bedoeling ligt om de functie van chef van staat met die van minister-pre sident te vereenzelvigen; dat ook zijn regering zich verantwoordelijk erkent tegenover de Nationale Vergadering; dat de verkiezingen voor de Nationale Vergadering rechtstreeks zullen blijven geschieden en de grondwetsher ziening geen verandering van de kieswet zal brengen; dat ook enige ruimte aan het par lement wordt gegeven om zijn gevoelens en verlangens kenbaar te maken wat betreft deze grondwetsherziening zelve. De meeste moeilijkheden gaven de volmach ten om deze grondwetsherziening rechtstreeks aan een referendum van het volk te onderwer pen. Daarbij bleek het nodig, dat de nieuwe premier, die elk debat in de Nationale Verga dering had gemeden, ijlings in de nachtzitting verscheen om aan de afgevaardigden duidelijk te maken, dat hem ook deze volmacht moest worden verleend of dat hij anders zou aftreden. Een kat in de zak? Te zelfder tijd begon bij de extreme richting in Algiers zelf de vrees te bestaan, dat men misschien toch met De Gaulle een kat in de zak had gekocht. Zowel de bovenge noemde verzekeringen als de door hem uitgegeven commu niques deden de Fransen in Algiers, onder wie de gevluchte Soustelle een belangrijke rol speelde, zich afvragen of niet De Gaulle tegenover het inland se Algerijnse element even li- (Advertentie.) Noordstraat 25 - Tel. 795 AXEL Kampeer- en Hengelsportartikelen Permanente Governor en D.S.U. Tentenshow Compleet opgezette 214 pers. Tenten model 1958. Alles uit voorraad leverbaar. GOVERNOR TENTEN Eén jaar verzekerd tegen brand en diefstal Verhuur van luchtbedden en Butagas Catalogus gratis verkrijgbaar Gemakkelijke betalings voorwaarden Ook verhuur van Tenten beraal wilde handelen als men van Pflimlin had gevreesd. Generaal Salan is, vóór dat De Gaulle naar Algiers kwam, naar Parijs gevlogen; het kan zijn, dat hij het nuttig oordeelde De Gaulle in te lichten; ande ren veronderstelden, dat hij misschien zekere eisen had doen horen. Dit moge zijn hoe het geweest is, een feit is, dat De Gaulle's optreden in Al giers de laatste schaduw heeft weggenomen bij degenen, die vreesden, dat hij een dictator zal zijn en dan nog wel een met koloniale allures. Wat hij bedoeld heeft en ge zegd in Algiers, heeft velen ge rustgesteld, behalve diegenen onder de moslems die volko men onafhankelijkheid willen. Wat voor Frankrijk onaanne melijk is. De oorlog wordt dus voortgezet. Er is weer orde Het merkwaardige is. dat men niet slechts in Bonn is op gelucht wat De Gaulle's allures betreft en in Amerika even zeer, maar dat ook labour in Engeland meent, dat men het met De Gaulle moet wagen. Vandaar de herhaalde uitnodi ging, die MacMillan, thans op bezoek in Amerika, tot hem heeft gericht om de buitenland se situatie te komen bespreken. De Gaulle heeft, in elk geval voor zijn doen. een vrij groot aantal toespraken gehouden. De voornaamste in Algiers, dat hem met grote feestelijkheid heeft ontvangen. Maar ook in Oran en Constantine, toen het hem wel duidelijk werd dat, er onder de Franse Algerijnen verzet rees tegen zijn wijze van oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Zeeuws-Vlaanderen zijn zin niet hij 's avonds in Hulst een grote protestbijeenkomst zou toespre ken. In tegenspraak tot hetgeen de andere comité-leden reeds had den verklaard, zei de heer Col sen, dat het comité zijn taak zou blijven voortzetten tot aanvaard bare resultaten waren bereikt. Het zou van besprekingen van het comité afhangen, zo zei de leider van de protestactie, of in Zeeuws-Vlaanderen een „rouw dag" zou worden afgekondigd. De petitie van het comité In de petitie die de Zeeuws- Vlaamse delegatie aan minister Algera heeft aangeboden wordt gesteld dat een invoering van de nieuwe veertarieven neerkomt op een nieuwe last voor alle scha keringen van de samenleving, welke remmend zal werken op de ontwikkeling van deze streek. Met allerlei gegevens kan wor den aangetoond dat kostprijs- technisch deze streek een nieuwe achterstand zal worden opgedron gen, welke belemmerend zal wer ken op de verheugende vooruit gang der na-oorlogse jaren, van landbouw, handel, industrie, transport, middenstand, sport en cultuur aldus de petitie. De tang welke wordt gevormd door de Vesterschelde en de Bel gische grens, houdt Zeeuws- Vlaanderen in een worgende greep, welke alleen maar buiten werking kan worden gesteld door het scheppen van deugdelijke en goedkope verbindingen over de Westerschelde. In de na-oorlogse jaren is ge bleken, dat de provincie Zeeland niet bij machte is geweest deze noodzakelijke verbindingen te scheppen. Het ligt ook niet op het terrein van een provincie, hiaten in het rijkswegennet op te vullen. Het moet als een zuivere rijkstaak worden gezien, te zorgen dat alle rijksgenoten op gelijke wijze van de rijksverbindingen door het ge hele land gebruik kunnen maken, zo heet het in de petitie. De Moerdijkbrug en andere kunstwerken zijn ook niet onder provinciaal beheer geplaatst, doch worden volledig als een rijkszorg beschouwd en ais zo danig aangepast aan het moder ne verkeer. De Zeeuwse weggebruikers be talen dezelfde belastingen als alle overige Nederlandse wegge bruikers en hebben als zodanig ook gelijke rechten op verbindin gen naar en van het gehele land, zo wordt gesteld. Goede verbindingen met Z. Vlaanderen zijn volgens de peti tie van nationaal belang, in ver band met het kunstmatig isole ment door de Nederlands-Belgi sche grens van dit stukje vaste land, dat als Nederlands brugge- hoofd op de zuidelijke Scheide oever functionneert. Het rijk legt enorme bedragen ten koste aan het Delta-plan, dat naast meer veiligheid ook econo misch van grote betekenis is voor de Zeeuwse en Zuidholland se eilanden, doch het isolement van Zeeuws-Vlaanderen wordt na het tot stand komen van deze werken nog sterker geaccen tueerd, mede door de kosteloze wegverbindingen van de eerste groep en de in te voeren verhoog de veergelden voor Zeeuws- Vlaanderen. Gezien de economische aspec ten van het Deltaplan is het voor de Zeeuwse en Zuidhoiland- se eilanden billijk te achten, dat ook de voor de welvaart van Zeeuws-Vlaanderen noodzakelijke oeververbindingen van rijkswege worden aangepast aan de eisen van het moderne verkeer en dat de daaraan verbonden kosten, evenals die van het Deltaplan, geen bijzondere lasten voor de bewoners van het betreffende gebied en de daar gevestigde be drijven met zich brengen. Het geraamde tekort voor de booldiensten ad f 7 miljoen per jaar is een gering bedrag op een voordelig verschil van meer dan 300 miljoen tussen het be drag wat het rijk incasseert van de motorrijtuigenbelasting en uit- geeft aan wegen en kunstwer ken, zo wordt gesteld. Daarom wordt aan de minister verzocht te willen bevorderen, dat de verbindingen over de Wes. tersehelde. hetzij vaste verbin dingen, door en op kosten van het rijk worden gemaakt, in stand gehouden en verbeterd; zonder dat hierdoor enige ver dere last wordt gelegd op de be. volking van Zeeuws-Vlaanderen. Vooral Delbecque heeft nog al een hoog woord gevoerd, eri zich openlijk in de radio tegen De Gaulle's beloften verzet. Maar deze heeft duidelijk ge maakt hoe de positie is. Hij wil niet, dat de inmiddels onder de indruk van 13 mei gevormde comité's voor algemeen welzijn de militairen voor de voeten lopen. Hij heeft Salan als zijn algemeen stadhouder benoemd en aan deze heeft een ieder te gehoorzamen. Hij heeft Massu, wiens rol ook in het belangrijke artikel van „Paris Match" wordt weergegeven, ten volle voor zich gewonnen. Men krijgt de indruk, dat hij orde heeft geschapen. Dat thans een ieder weet waaraan hij toe is. Het is waar, dat er nu be richten komen over moeilijk heden, die het parlement hem tussentijds zou bezorgen door aan te dringen op een bijeen komen, in verband met de re sultaten van zijn Algierse reis, maar De Gaulie is geen man om van de volmachten, die men hem gegeven heeft, niet ten volle gebruik te maken. Hij is onmiddellijk na zijn terugkeer in Parijs onvermoeid aan het werk gegaan en de decreten die zijn uitgevaardigd hebben even als de nieuwe benoemingen in het algemeen een goede indruk gemaakt. i Veiligheidsraad in actie Inmiddels hebben Eisenho» wer en MacMillan de algemene politieke situatie besproken. Zij hebben daarbij zeker ook ge sproken over de N.A.V.O., waarin een nieuwe moeilijkheid gerezen is. nu het Turkse ele- ment op Cyprus roerig wordt tegenover het Griekse bevol kingsdeel, en dientengevolge reeds een klacht bij de Veilig» heidsraad is ingediend. De Veiligheidsraad is werke» lijk in actie, want wel is het geschil Tunis-Frankrijk uitge» steid, nadat een heftige discus sie heeft plaats gehad, maar de zaak van de Libanon is weer bij de aad teruggekeerd, hoe. bij de Raad teruggekeerd, hoe» gepast. Nu liggen de toestanden nog zó, dat Rusland, gelijk het door een Franse schrijver heel aar dig is uitgedrukt een „going concern" is, dat door onophou delijke activiteit opvalt. Daar om is het natuurlijk van be lang, welke houding Frankrijk tegenover de nieuwste Russi sche voorstellen zal aannemen. Men spreekt weer over de top conferentie, en de Franse ge zant is zelfs bij Gromyko ge weest. Maar de moeilijkheid blijft, dat Rusland wel aan de beraadslagingen der deskundi gen wil deelnemen, die op de mogelijkheid van internationale controle betrekking hebben, maar daarbij anderen dan de Grote Vier wil betrekken en ze bovendien in Moskou wil hou den. Dulles, die meent dat de toestand thans veel minder ge vaarlijk is geworden, rekent daarom niet op een conferentie in 1958. Eisenhower kan op zijn eigen partij ook niet al te sterk reke nen, want deze schuift Nixon naar voren, opdat haar kansen èn in dit jaar èn in 1960 bij de verkiezingen sterker zullen worden. De vriendelijkheid, die Amerika toont ten opzichte van Indonesië, om toch maar te zorgen dat Soekarno niet naar het communistische kamp over loopt, zal aan Eisenhower's po pulariteit, ook in Amerika, geen goed doen. Men maakt zich zelfs in Amerika wat on gerust over de onvriendelijk heid, die allerwege tenover de Amerikanen getoond wordt. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) De bekende Amerikaans* oorlogsvlieger John Godfrey is donderdag op 39-jarige leeftijd in Freeport (Maine) overleden. Hij leed aan een ongeneeslijke ziekte. Godfrey heeft volgens de gegevens van zijn escadrille bo- ven het Westelijk front in Europa in totaal 36 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. r\> •i

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1