VenkcJk UIT DE PROVINCIE Binnenlands nieuws De geluidsmuur (^sso) dé /fel f Casteieijn's Ijzerhandel Vrije Veren comité hoopt op gunstig antwoord Kar RAD BEURSBERICHTEN Scheepvaarten vast in overigens zwakkere markt Beursindices Nabeurskoersen DE TARIEVEN VOOR DE VEREN OVER DE WESTERSCHELDE „VRIJE VEREN"- WAPENSCHILD AGENDA TERNEUZEN. AXEL. NIEUWVLIET SLUISKIL De actie tegen „kominformisten" in Zuid-Slavië TURKS PROTEST BIJ ENGELAND VOETBAL IJZENDIJKE ZAAMSLAG Er zijn flessen en Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent U beter uit. Depót C/ve,r êI 'Zevl'AT Nieuwstraat 21 Terneuzen Wat brengt Ondanks de felle uitlatingen, die tijdens de protestvergaderin gen in Zeeuws-Vlaanderen wer den geuit, ondanks de bijzonder scherpe uitdrukkingen, die op muren en straten zijn geschre ven, ondanks liet feit, dat de leden van het comité van ver zet" in auto's rijden met op schriften als „De Friezen voch ten voor hun taal en eer, Zeeuws- Vlaanderen volgt hen na voor het vrije veer" en „Voor vrije veren vechten Zeeuwen als leeuwen", ondank- al deze agressiviteit is de petitie, die het comité van verzet v rijdagmiddag aan minis ter Algera zal aanbieden, in zeer rustige termen gesteld. E>e petitie zal worden aange boden door het uit acht personen bestaande comité onder leiding van de 72-jarige heer H. Colsen. De petitie stelt dat de nieuwe tarieven neerkomen op een last voor alle schakeringen van de samenleving, met name voor die van Zeeuws-Vlaanderen, en dat die tarieven zeer remmend zul- ien werken op de ontwikkeling van de streek. „Kostprijs-tech nisch" wordt Zeeuws-Vlaanderen een nieuwe achterstand opge drongen. Het voor de veerdien sten over de Westerschelde ge raamde jaarlijks tekort van 7 miljoen wordt een zeer gering bedrag geacht en men wijst op een voordelig verschil van meer dan 300 miljoen gulden per jaar, welke het Rijk incasseert uit de opbrengst der wegenbelasting en die uitgegeven wordt aan wegen en kunstwerken. De petitie verzoekt aan het slot de minister te willen bevor deren dat de verbindingen over de Westerschelde, hetzij vaste verbindingen dan wel bootver bindingen, door en op kosten van het Rijk worden in standgehou den en verbeterd, zonder dat Het waren gisteren de scheep vaarten die de eer voor zich opeisten t.a.v. de grootste be langstelling' ter beurze, vooral zan publieke zijde, en van de hogere koersen. De laatste maanden heeft deze sector in een verlaten hoek gelegen met steeds afbrokkelende koersen, terwijl de overige internationa le waarden een hausseperiode achter zich hebben liggen, waardoor flinke koerswinsten werden geboekt. Direkt bij de opening lagen de prijzen voor ie scheepvaartwaarden over vrijwel de gehele linie 1 tot 2 punten hoger. De handel stag neerde een ogenblik, doch ge leidelijk aan kwam er weer kooplust los waar tegenover hoegenaamd geen aanbod stond. Hierdoor trokken de koersen verder aan en bedroe gen zo tegen het slot de koers winsten door elkaar genomen circa 2 tot 4 punten. Door een weifelende houding ran Wallstreet, waar Kon. Olies eer: fractie lager kwamen, na men dé Europese beurzen een afwachtende houding aan. Mede door gebrek aan stimulerend nieuws uit het zakenleven, roeide de arbitrage plus de be- roepshandel op het Damrak er niets voor de zaken uit te brei den of niéuwe posities aan te gaan. Een en ander had tot ge volg, dat de affaire zich tot mi nimum beperkte, met over de gehele linie lagere koersen voor de internationale waarden. Unilevers. Philips alsmede A.ICU.'s verloren circa 2 pun ten, terwij! Kon. Olies circa ƒ1.60 beneden de vorige slot- prijs lagen. K.L.M. werd een halve gulden beneden maan dag geadviseerd. Van de cultures lagen Am sterdam Rubbers bij de opening het beste in de markt op 65' 'i regen maandag 64' Ver. Deli's trokken aan van 89 tot 90% WOU) en H.V.A.'s bereikten te gen het slot een zelfde koers- peil van maandag op 104. Bestond er maandag behoor lijk wat, aanbod in de hoek voor -de staatsobligaties, gisteren was het tegenovergestelde het ge- wal. Direkt bij de opening meldde zich een grote koper. iie alles wat aangeboden werd ait de markt nam. Hierdoor be droeg de koerswinst t.o.v. maan dag tg procent tot procent, waarin vrijwel geen verande ring meer kwam. Verder werden nog vernomen aandelen Schokbeton op 79 ,;75op het gepubliceerde jaar- werslag, Albert Heijn werd op 245 geadviseerd tegen een laat ste gedane prijs van circa 232. Machinefabriek Frans Smul ders werden onveranderd ver nomen op 92 bij een dividend- voorstel van 6 procent (gedeel telijk uit het dividendreserve) tegen het vorig jaar 8Va pro cent. Prolongatie 4 procent. 6/6 9/6 10/6, lin. concerns 283.48 286.18 284.49 Industrie 138.34 139.21 140.39 Scheepvaart 126.97 128.67 130.81 Banken 117.49 117.82 118.64 Ind. fondsen 79.14 79.69 80.15 Algemeen 196.28 197.99 197.78 Kon. Olie: 173.00—173.50 Unilever; 347%348 Philips: 284 hierdoor enige verdere last wordt gelegd op de Zeeuws-Vlaamse bevolking. Het comité van verzet hoopt dat minister Algera onmiddel lijk na de aanbieding zijn standpunt ten aanzien van her nieuwde invoering van vrije veren, of veren met een matig tarief, zal geven, opdat dit nog des avonds op de massaverga dering te Hulst kan worden meegedeeld. Het comité hoopt ook, dat minister Algera een voor de streek Zeeuws-Vlaan deren gunstig antwoord kan geven. De zeer agressieve groep uit St. Jansteen, die tot dusverre tot rede kon worden gebracht, heeft namelijk te verstaan gegeven, dat zij anders tot daden wenst over te gaan. Aan de protesttocht zal waar schijnlijk ook worden deelge nomen door een aantal auto's van een in Oost Zeeuws-Vlaanderen gevestigde bierbrouwerij. Onder weg zullen de demonstranten te gen matige prijs een koel glas bier kunnen betrekken hetgeen de stemming erin zal houden en misschien ook wel zal beïnvloe den. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan de voor zitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gisteren de volgende brief gezonden: .,In aansluiting aan mijn brief van 28 mei j.l., waarin ik u een overzicht aanbood van de nieuwe tarieven voor de veren over de Westerschelde, en ter voldoening aan de ter zake tijdens de behandeling van de begroting van mijn departe ment gedane toezegging, deel ik u hoogedelgestrenge mede, dat door mij op 5 juiiï j.l. om trent de tarieven voor de drie Westerscheldeveren nader overleg is gepleegd met Gede puteerde Staten van Zeeland. Dit overleg, dat ten doel had enige wijziging te behandelen in de u bij mijn bovenaange haalde brief toegezonden ta rieven, heeft tot algehele over eenstemming geleid. Gedeputeerde Staten hebben toe gezegd, dat de nieuwe tarieven zullen worden ingevoerd op de dag, waarop de nieuwe veer boot Prinses Beatrix" in het veer VlissingenBreskens in bedrijf wordt gesteld, doch uiterlijk op 1 augustus 1958. Overeengekomen is, dat de resul taten van de verkregen over eenstemming, alvorens tot pu- blikatie daarvan zal worden overgegaan, schriftelijk tussen Gedeputeerde Staten en mij zullen worden vastgelegd. Zo dra dit laatste zijn beslag zal hebben gekregen, zal ik u daar van mededeling doen". De minister heeft een afschrift van deze brief gezonden aan de voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Bij de vele persoonlijke adhae- siebetuigingen, die het Zeeuws vlaams-protestcomité ook van Nederlanders buiten het Zeeuws gebied begint te ontvangen, kreeg de voorzitter een erkente lijkheidsbetuiging per post uit 's-Gravenhage bevattende een 20-tal ongekleurde afdrukken van een Zeeuws-Vlaams provin- cieschild. In dit schild is tot uitdrukking gebracht de verbondenheid van de Zeeuws-Vlaming met zijn eigen land en 't Belgisch Vlaan deren, Op de linkerhelft van het schild staat met opgeheven klau wen de Belgische leeuw, op de andere helft kruist de uit het water krabbelende Zeeuwse leeuw de klauwen met zijn Bel gische broeder. Met vereende krachten zal als nog getracht worden -met verf de leeuwen bij te werken, zodat deze in de protestoptocht van vrijdag a.s. meegenomen kunnen worden en aan de actie wat meer kleur en fleur kunnen bijzetten. De Zeeuwse leeuw gaat op een goud-geel 'veld, geheel in het rood met blauwe tong en nagels, de golven zullen beurtelings zil verwit en blauw zijn. De leeuw van Vlaanderen heeft eveneens een veld van goud-geel, doch zijn corpus zal zwart ge schilderd worden en hij zal een rode tong en nagels hebben. WOENSDAG 11 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Stopover Tokio". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Blake helpt een handje". B Vogelvrijen hebben de afge lopen tien dagen in hel departe ment Tolima (Columbië) veertig mensen vermoord. Er zijn mili taire versterkingen naar dit ge bied gezonden. (Advertentie.) het is VvthaSt kwaliteit San Francisco NIEUW: Deze verrukke lijke croquante biscuit, zo pittig en vol van smaak, nü in een aantrekkelijk pakje. Prijs 70 cent. VERPAKTE BISCUITSdie zijn heerlijk! „VLEES-LUCHTBRUG" Sinds enkele dagen is een „vlees-luchtbrug" ingesteld tus sen Rotterdam en het zuiden van Engeland. Elke nacht wor den 24 tot 28 vluchten gemaakt tussen het Rotterdams vlieg veld Zestienhoven en Southend in het zuidoosten van Enge land. Daarbij wordt Zuidameri kaans vlees naar Engeland ver voerd, dat anders met schepen daarheen had moeten gaan, maar die door de havenstaking in Londen nu in Rotterdam zijn opgehouden. De vluchten geschieden met Engelse Bristol vrachtvliegtuigen Sinds vorige week woensdag is ongeveer 500 ton gekoeld vlees, dat aan bederf onderhe- ving is, op deze manier ver voerd. Rotterdam Air, die de Engelse mij. Air Charter Ltd hier vertegenwoordigt, verzorgt de vluchten. Men maakt er ge middeld twintig per nacht. Elk toestel kan ongeveer vijf ton vlees bergen. Men verwacht dat de vluchten in intensiviteit zuilen toenemen, omdat nog honderden tonnen vlees te wachten zouden liggen. Men overweegt met toestellen te Voorts zouden er plannen be staan ongeveer 3300 ton bevro ren vlees, dat niet meteen in de consumptie hoeft, op te slaan in Rotterdam. ARBEIDER VERONGELUKT IN FABRIEK. Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur is de 49-jarige fabrieksarbei der P. B. bij werkzaamheden op de Westersuikerraffinaderij aan de Van Noordtstraat te Amster dam om het leven gekomen. De heer B. geraakte bij het verplaat sen van een stalen as van 700 kg, die op een transportkar lag, be kneld tussen de as en een aantal suikerbalen. Bij het draaien van de kar domp.te deze, waardoor de as ging schuiven en terecht kwam op de heer B. Hij werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd waar bij bij aankomst bleek te zijn overleden, HAVENARBEIDER VERONGELUKT De 21-jarige havenarbeider A. Th. Drijvers uit de Van Malsen- straat te Rotterdam is gister nacht tijdens werkzaamheden in een ruim, van het Zweedse s.s. gaan vliegen, die ongeveer ne-1 „Skautroll" in de Waalhaven, gen ton kunnen bevatten, en ook het aantal vluchten per nacht te verhogen tot ongeveer 27. door een slingerende grijper ge raakt. Hij werd bekneld tussen de grijper en een tunnel, en overleed. Jaarvergadering K. A. B. In het Parochiehuis hield de afdeling Terneuzen van de K. A. B. haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de vice-voor- zitter, de heer P. de Bruyn, die in zijn openingswoord speciaal de geestelijk adviseur, kapelaan A. C. Janssen en de diocesane voor zitter, de heer G. Jacobs, verwel komde. De secretaris, de heer J. d'Hont, had een gedetailleerd jaarverslag waarin hij het wel en wee der af deling in het afgelopen jaar me moreerde. Hij had veel waarde ring voor de heer Fr. Clemminck die gedurende de afgelopen win ter een enorim aantal nieuwe le den heeft aangeworven, zodat de afdeling Terneuzen nu ook een lid in „de ploeg" heeft. Van de 275 leden die de K. A. B. Terneuzeni op 1 januari 1958 telde, behoorden er 233 tot de K. A. B„ 32 tot de K. A. J. en 10 tot de V. K. A. J. De secretaris memoreerde verder de mooie en leerzame avonden die de K. A. B. in het afgelopen winterseizoen organiseerde. Het Kannunik van Schaikfonds bereikte dit jaar een zeer grote opbrengst. Ook over de activiteit van Herwonnen Levenskracht, Lev-ensverzekeringsmij. „Concor dia" en Centrale Volksbank was de secretaris bijzonder goed te spreken. Hierna gaf de penningmeester, de heer Fr. d'Hont zijn financieel overzicht dat sloot met een batig saldo. De voorzitter, de heer G. Wijne, en de heren Fr. Clemminck, A. F. d'Hont, C. Maas en M. Karre- mans, waren aan de beurt van aftreden. De heer Wijne stelde zich niet meer herkiesbaar als voorzitter. In zijn plaats werd de heer J. Th. van Kessel gekozen. De aftredenden werden allen bij acclamatie als bestuurslid her kozen. De geestelijk adviseur vroeg in zijn toespraak de aandacht voor de recollectie-avonden. Tot |nu toe was de belangstelling te ge ring maar wij gaan er mee door, aldus de geestelijk adviseur. Kapelaan Janssen sprak woor den van dank en hulde tot de heer W. Weterings, die geduren de 25 jaren lid was van de H. K. W. Hij speldde de heer Weterings het zilveren K. A. B.-ïnsigne op. De jubilaris dankte op zijn beurt de geestelijk adviseur en zei dat hij. ondanks vele moeilijk heden, altijd graag voor de K. A.B. heeft gewerkt. Ook de heer Jacobs, de dioce sane voorzitter, bracht de heer Weterings dank voor zijn werk gedurende 25 jaar. Tenslotte wees de heer Jacobs op de situatie speciaal in de kanaalzone waai- binnen en kele jaren grote veranderingen te verwachten zijn in verband met de aangenomen kanaalplan- r.en. De laatste in de rij der spre kers was de heer J. de Blok die, als initiatiefnemer van de „Jo Maas"-aetie, deze welkom heette namens de K.A:B. Spreker kon Jo Maas een spaarbankboekje met f 1.200 overhandigen, bijeen gebracht door royale giften van de bouwvakken en de parochie actie. Dit was een geste die Jo Maas niet had verwacht en hij dankte dan ook ontroerd. Na afloop van het officiële ge deelte kregen de aanwezigen nog gelegenheid zich een paar uur te amuseren. De „Blue Stars" van Jonkman zorgden voor gezellige dansmuziek. Openbare les en tentoonstelling Landbouw Huishoudschool Onze indruk van het werk van de Landbouwhuishoudschool was, dat veel mensen het onderwijs aan deze instelling toch wel te laag aanslaan. Dat de leerlingen hier opgeleid worden tot volwaar dige krachten in de huishouding is belangrijk. Dat de huisvrouwen goed kunnen koken en braden, dat zij overweg kunnen met naald en schaar is eveneens zeer be langrijk en niet te onderschatten, maar dan hebben wij nog maar een klein deel opgesomd van het geen de huishoudschool de leer lingen onderricht. üp de tentoonstelling in de Ju- lianastraat kregen wij een volle dig inzicht van de veelzijdigheid van het onderwijs op de land- bouwhuishoudschool. Op overzichtelijke wijze zagen wij onder de initialen V.A.V.O. (voortgezet algemeen vormend onderwijs), wat dit alles omvat. Bij de leerlingen wordt de grond slag gelegd, niet alleen om het huishouden vakkundig te kun nen voeren, maar ook om sfeer te brengen in de omgang met mensen in en buiten het gezin. Dit algemeen vormend onderwijs omvui muziek, talen en letterkun. de. Verplicht is het lezen van een n; ii boeken uit de middeleeu wen en ook werken van Vondel. Behandeld wordt verder o.m. kunstgeschiedenis, aangevuld met een cursus openbaar kunst bezit. Ook is er een cursus E.H. B.O. en wordt les gegeven in na tuurkunde en kennis van het menselijk lichaam. Een grote plaats is ingeruimd voor de zelf werkzaamheid der leerlingen. Hiervan getuigde de expositie van tekeningen in een feest van kleuren Het bloemenschikken deed ons verbaasd staan van de fantasie door- leerlingen hierbij aan de dag gelegd. Dan was er nog een lokaal waar de resulta ten van de naaldvakken te zien waren. Dit en al het andere trok van de zijde der bezoeksters nog al wat belangstelling. Zij die ge weest zijn, zullen zeker onder de indruk gekomen zijn van het ge weldige werk, dat door de leer krachten met geestdrift moet zijn verzet. Wij weten zeker, dat wij niet alles vermeid zullen hebben van hetgeen de landbouwhuishoud school de leerlingen geeft, maar wij weten dat het veel is en dat alles nog beter tot zijn recht zal komen als de nieuwe school ge reed zal zijn. Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Nieuw- vliet komt dinsdag 17 juni a.s. in vergadering bijeen ter behande ling van o-m. de volgende pun ten: Benoeming onderwijzeres o. 1. school; vaststelling bezoldiging gemeente-personeel; wijziging gemeente-begrotingen 1957 en 1958. Teraardebestelling Terry Fripp Onder grote deelneming vond gisterochtend de uitvaart plaats van de tijdens het zwemmen om het leven gekomen 16-jarige Ter ry Fripp. Omstreeks half tien vond vanaf de dodenkapel van het Elizabeth ziekenhuis de overbrenging van liet stoffelijk overschot naar de St Antoniuskerk der paters capu- cijnen plaats. Zijn ouders de vader in Australië verblijfhou- dend en de moeder vrij ernstig ziek konden hierbij niet aan wezig zijn. De baar, gedragen door zijn vrienden, werd gevolgd door zijn diep bedroefde groot moeder, familieleden, leerlingen van de R.K. ULO-school uit Ier- neuzen, leerlingen van de R.K. lagere school ter plaatse en tien tallen buurtgenoten, vrienden en bekenden. Na de requiemdienst en de ge beden werd het stoffelijk over schot naar de laatste rustplaats gedragen. Tal van bloemstukken, namens ouders en grootmoeder, R.K. ULO, Sluiskilse vrienden, buurtbewoners en Nederlands-In donesische families werden in de ze droeve tocht meegedragen. Bij de groeve werd door pater vicaris de gebeden uitgesproken, waarna de diepbedroefde groot moeder, familieleden en verdere bekenden een laatste groet brach ten. Dit devoot saluut, voorafge gaan door het gezamenlijk bid den van het Onze Vader, werd be sloten door een kort dankwoord door een oom van de overledene, de heer R. J. Vetter. Namens zijn jeugdvrienden sprak op ontroerende wijze de jongeheer Lentze, die het zo abrupt afgesneden leven van hun vriend Terry een onvervang baar verlies noemde. ULO-scholieren in de protest, colonne De protestvoorzitter de heer H. J. Colsen, die zwoegt voor het welslagen vat) de protestrit op a.s. vrijdag naar Den Haag, heeft er zorg voor gedragen, dat ook leerlingen van de Terneuzense MULO- en ULO-scholen gratis de rit kunnen medemaken. Aan de hoofden der scholen werd over gelaten welke leerlingen de rit mogen 'meemaken. Diploma bedrijfspolitie Bij de te Roosendaal en Amers foort gehouden examens op 29 april en 9 juni j.l. ingesteld dooi de Nederlandse Bond van Onbez. Opsporingsambtenaren en bewa- Te Belgrado wordt bevestigd, dat een groep voormalige Zuid- slavische „kominformisten" aanhangeis van de ontbonden in ternationale communistische or ganisatie die na 1948 wegens ondermijnende activiteit waren veroordeeld, de vorige week naar Albanië is gevlucht. Onder hen bevonden zich de kolonels Vladimir Dapcevic, Mo- ma Djuric en Milos Perovic. Dapcevic is een broer van Peko Dapvevic, die Zuidslavisch mi nister van Verkeer en Verbindin gen is. Voorts wordt bevestigd, dat een aantal andere personen, die even ais de genoemde met de Sowjet- politiek sympathiseren, dezer da gen is gearresteerd. De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Zorlu, heeft maandagavond bij de Britse am bassadeur te Ankara, Sir James Bowker, geprotesteerd tegen „aanvallen van Griekse op Turk se Cyprioten", sedert zaterdag jl. Dit heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdag mee. gedeeld. Zomeravondvoetbal had vlotte start Met veel animo is gisteravond in het zuidersportpark een aan vang gemaakt met de competitie van de bedrijfsvoetbalelftallen. De eerste wedstrijd ging tus sen Spadella (fa Van der Oost) en de Tern. Scheepsbouw Maat schappij. Het is een spannende en gelijkopgaande strijd gewoi- den, die uiteindelijk door de scheepsbouwers met 54 werd gewonnen, met welk resultaat zij wel meer kregen dan zij verdien den, daar Spadella o.i. meer recht had op de beide punten. kingspersoneel ter verkrijging van het vakdiploma bedrijfspoli tie slaagde de heer J. M. van Alem alhier. Gevangen- Een autobezitter in IJzendijke had een moderne autostal ge bouwd met een moderne tuimel- deur. Nu staat deze garage zeer dicht bij een jongensschool en dat speelde hetm parten. Een der scholieren had n.l. de deur eens willen proberen en het gevolg was dat de eigenaar van de garage gevangen zat. Een smid moest er bij te pas komen om hem te bevrijden. De schooljon gen wist in ieder geval hoe het systeem werkte. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der rijkspolitie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven en terug te bekomen aan de daarachter ver melde adressen: Dekkleed, Hoek van de Dijk B87; speelgoedkonijntje, Axelse- straat 70. (Adv.) (173.70) (349 (284Yi) door C. BAUER Naar de Engelse film „The Sound Barrier" 19) (Nadruk verboden.) „Dank je wel", mompelde hij. „Nou denk je natuurlijk dat ik me verplicht voel een compli mentje terug te maken, maar dat is niet zo. Ik ben er al lan ger dan vandaag een beetje trots op, dat je met mij mee gaat. Al knijp je hem nog zo, je moet tóch wel lef hebben om dit vrijwillig te doen. Zo zou den er niet veel zijn. En dat je speciaal mij uitgekozen hebt..", hij aarzelde even. verlegen, „nou dat voel ik natuurlijk ook weer als een compliment." We zaten even zwijgend naast elkaar en ik bedacht me hoe vreemd het was dat twee vol wassen mannen zo week konden doen. Of was het alleen maar een van die zeldzame ogenblik ken, waarin een man eens over zijn valse schaamte heenstapt en iets van zijn gevoel laat blij ken? De minuten druppelden traag voorbij. Ik had tenslotte het ge voel dat iedereen in mijn na bijheid naar me keek, naar mijn handen die ik vóór mij op het tafelblad licht zag trillen, naar mijn gezicht dat volgens mijn gevoel vreemd vertrokken moest zijn van de mislukte po gingen mijn zenuwachtigheid te verbergen. Pas later, toen alles achter de rug was, realiseerde ik mij dat ik in die uren voor het vertrek mijn beroep ver loochend had. Ik had moeten spreken met de anderen, hün gevoelens peilen. Dan zou ik waarschijnlijk ook ontdekt heb ben dat ik niet de enige was die voor het eerst meeging. Dat er jongens waren, die niet zo als ik zonder enige verant woordelijkheid in een hoekje weggehurkt werkeloos konden blijven, maar die dit bange on bekende tegemoet gingen als staartschutter, urenlang opge sloten in de eenzaamheid van hun glazen koepel, wachtend op de Duitse nacht jager die plot seling als een donkere schim zou komen neerduiken met het vlammend knipogen van de mitrailleurs langs zijn vleugels. Als ik in de uren voor de aan val met die jongen gesproken had, zou ik geweten hebben dat hij in ieder geval wel wat anders te doen had dan op mijn nervositeit te letten; hij had genoeg aan zichzelf. Zoals allen genoeg aan zichzelf hadden, ook zij die de laatste maanden al zó vaak boven Duitsland wa ren geweest dat slechts uit hun opgeschroefde vrolijkheid bleek hoezeer zij toe waren aan over plaatsing naar een rustiger grondbaan. De anderen gingen zich kle den. Ze gaven me de raad om onder het dikke, electrisch ver warmde pak veel ondergoed aan te trekken. Toen werden we in grauw geschilderde auto bussen naar de toestellen gere den. een sombere rit in de schuddende wagen bij het en kele blauwe lampje. Het was als de eerste vroege rit van een stadsbus; de mensen komen uit de warme beschutting van hun huizen en gaan onwillig, ieder met hun eigen gedachten, de nieuwe vreemde dag tege moet. Maar eenmaal weggeslo ten in de voor mij onwennige bekrompenheid van de Lan caster werd het anders. Er wa ren korte bevelen van Tony, die door een ander werden her haald. Het was een hele reeks en er scheen geen eind aan te komen, een laatste controle. Maar het was na het deprime rende niets doen van de afge lopen uren een activiteit die weldadig aandeed. De vier mo toren begonnen stuk voor stuk na een korte, stotende aarze ling hun schor gebrul, dat het gehele toestel doordrong en het geluid van onze stemmen hul peloos zwak maakte. Langzaam hobbelden we in een lange rij langs de flauw verlichte baan, bleven toen weer staan. Eén voor één waggelden de toestel len over de verlichte startbaan, een waggelen dat langzaam overging in de strakke bewe ging van de toenemende snel heid. Tot aan het einde, laag zwevend boven de grond, de donkere vorm uit het licht ver dween in de donkere avond en nog slechts te volgen bleef door de lichten die nu vrij snel hoogte wonnen. Zo zag ik de anderen gaan, zo moeten ook weer anderen ons hebben zien vervagen uit het schijnsel der startbaanverlichting'. De rest was een nachtmerrie. Niet in de betekenis die men meestal aan dat woord hecht één langdurige verschrikking zonder eind, want zo is een ware nachtmerrie niet. In mijn herinnering neemt die nacht een eigen vreemde plaats in. Al het andere uit mijn leven kan ik mij in verschillende graden van duidelijkheid voor de geest halen, sommige dingen weet ik nog maar zó vaag dat ze niet meer dan een wazige impressie zijn. Maar ze blijven altijd ver bonden met de realiteit; ze zijn eens waar gebeurd. Deze nacht is de droom in die voorbije werkelijkheid van mijn leven, een angstige droom, waarin ik buiten mezelf leefde en han delde, en die nu nog voor mijn tastende herinnering schijnt v/eg te vluchten als ik mij er een scherp afgetekende eenheid van tracht te vormen. (Wordt vervolgd.) Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. WL In een extra zittii kantongerecht te Oo dag een aantal zake Als eerste kwam d landarbeider te SI groene tafel. M. gelegenheid gekreger gratis aan te sluiter lering, doch had gerr niet te moeten ingaa De bouwverordenii vei meldt echter than perceel dat aangeslot aangesloten moet zijn al in verband met d< M. vond het bar 01 hij gedwongen wordt ten op de riolering goede zinkputten, t beslist niet nodig, t de gemeente zelf ook blijit door haar no niet aan te sluiten. Oo slagerij te Sluis is, al M„ niet aangesloten. L'e kantonrechter niet in het beleid va treden en meende, d bouwverordening zeg perceel moet wordei ten, deze verordening den nageleefd. Hij dan ook in gemoed: niet verder te verzett dig aan te sluiten op c Eis en uitspraak J dagen. H. L. P. W„ los-w Oostburg, had, zond ming van de vvooni missie, woonruimte aan zijn a.s. schoonzo De K. W. zette uiteen, dat schoonzoon had wil toen deze zijn woning ruimen. Thans is 2 met De K. gehuwd e wél toestemming h( onderdak te verlenen. De eis luidde zowel voor zijn schoonzoon subs. 2 dagen. De kantonrechter 11: merking dat thans al is en deed er voor all rijksdaalder af. J K., caféhouder te en tevens exploitant v< zrne-station, moest z woorden voor het f (Adve Over de week einc zaterdag 7 juni 1958 meeste spaarkaarten door mej C. de Zeeu D 65. De door haar ingelevi k'aarten werden met e van 200 °/o gehonoreer Vraagt uw winki DONDERDAG 12 HILVERSUM I: 7.0( 7.10 Gram.; 7.45 Morgei liturg, kal.; 8.00 Nws; 8 8.50 Voor de vrouw; 9. standen; 9.40 Schoolra Gram.; 10.30 Morgendif Voor de zieken; 11.45 12.00 Middagklok; 12.03 Wij van het land; 12.35 tuinbouwmeded.; 12.38 Zonnewijzer; 13.00 Nws nws; 13.20 Gram.; 13. muz.; 13.50 Gram.; 14.( nade ork.; 14.45 Voor 15.15 Lichte muz.; 15.' 16.00 Bijbellezing; 16.3 koor en gamba-kwint.; de jeugd; 17.30 Gr.; 17. berichten; 17.45 Kameri Gram.; 19.00 Nws; 19.] 19.20 Caus.; 19.30 Licht 19.50 Pol. caus.; 20.00 R; 20.20 Spoorzoeken dooi 21.30 Gevar. muz.; 22 schriftenkron.; 22.10 22.40 Gram.; 22.45 Avon king; 23.00 Nws; 23.15 S 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.0C 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; opening; 8.00 Nws; 8.1 9.00 Gym. voor de vrc De groenteman; 9.15 Gi Morgenwijding', 10.00 Voor de kleuters; ll.< 11.15 Kamerork.; 12.00 zang; 12.30 Land- en t meded.; 12.33 Gram.; 12 13.00 Nws; 13.15 Meded. 13.20 Metropole ork.; 13 sen; 14.00 Vioolduo; 14.3 vrouw; 15.00 Gram.; 16.( ten; 17.00 Voor de jet Orgelspel; 18.00 Nws; li te muz.; 18.45 Sportpra; Gesproken brief uit Lon Gevar. progr.; 20.00 N Radiophilharm. ork.; 2 boek 1941; 21.25 Radiof ork.; 22.10 Act.; 22.25 22.50 Sportact.; 23.00 N Beursber. van New Yc Gram. BRUSSEL: 12.00 Am 12.30 Weerber.; 12.34 Gr: Nws; 13.11 Gram.; 14.00 14.15 Gram.; 14.30 Fr: 14.45 Gram.; 15.00 Scl 15.30 Gram.; 15.45 Dt 16.00 Koersen; 16.02 Goe muziek; 17.00 Nws; 17.1 17.15 Voor de kindere Kinderkoor; 18.30 Voor dater 19.00 Nws; 19.30 lento nstelling; 20.00 G Modr ne tijden; 20.40 progr.22.00 Nws; 22.15 Radio-Universiteit; 22.3 muz.; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2