Algerijns comité voor openbaar welzijn eist integratie De zetel der Europese instellingen Eisenhower antwoordt Chroesjtsjef Moeilijkheden inMonaco Een kabinetswijziging in Indonesië Veerboot „Prinses Beatrix" overgedragen if Halfwas uur iAR- hoofdpijn Weeroverzicht u ïark 53 terzorging van der Have Zondag is Vaderdag Blinde ropruimingen 3ROEK I DAMME AKKERTJES" HOOGWATER ZON en MAANSTANDEN WEERBERICHT Hl DE MEL, 9, Tcrneuzcn. r EN voor V voor voor JZEL voor ƒ1,80 ƒ1,90 ƒ2,- ƒ0,65 bij afname van geldig): EN SPEK voor 2,50 HOOFDKAAS EVERWOKST 100 gr. ct. per 500 gr. >terham: zwoerd) og, voor 0,80 kleintjes i BIJVERDIENSTEN dan eens aan BC 61, Sittard. Wel- .unnen wij u van zijn. DEIETEX in de :hine. Goedgekeurd er. v. Huisvrouwen. MODERNE In moderne salons Axelsestr. 18a Telefoon 2788 rieeginrichting „Der te Koudekerke vraagt reing zieken- ZORGSTERS, leeft. 17 jaar. iager rwijs. ISTENTE VOOR LINNENKAMER. vanaf 16 jaar. iedingen Stichting g- en Rusthuizen i-Zeeland", Dam 73, >urg. t hoeft heusch niet een groot geschenk i, het kan toch wel ijn. ediepstraat 15 U de grootste sor- voor iedere beurs. U even kijken, de vallen U mee voor wat voor Vaderdag kt is. aanbevelend, schoonmaken? raat 51 Tel. 2941 Terneuzen P. J. v. d. SANDE "stmaker TELEF. 2566 :n WOENSDAG ƒ1,25 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; maand f 2.— per week 48 cent. Losse nrs per 9 ct. Verschijnt dagelijks WOENSDAG 11 JUNI 1958 12e Jaargang Nr 4392 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsaover- tenties)5 regels 1,Iedere regei meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer; zaterdags 10 nor Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Het comité voor openbaar wel zijn voor geheel Algerië en de Sahara heeft dinsdag een motie aan premier De Gaulle en gene raal Salan, gevolmachtigde van de regering in Algerië, gezonden, waarin wordt verklaard dat het plan om gemeenteraadsverkie zingen in Algerië te houden „voorbarig" is. Het comité eist afschaffing van de kaderwet voor Algerië. Het wenst „algehele integratie binnen het Franse moederland, en niet alleen maar integratie binnen de Algerijnse grenzen". Administratieve organen als de ministeries voor Algerië en de Sahara zouden moeten verdwij nen, evenals het afzonderlijke muntstelsel en douanesysteem, voor Algerië, aldus het comité. De motie sprak verder de „grote teleurstelling van alle Al gerijnen" uit omdat niet beves tigd is dat ook de Sahara een Franse provincie is. Een woordvoerder van het omité deelde dinsdag mede, dat hoewel de motie aan De Gaulle en Salan is gezonden, Salan haar ceds heeft goedgekeurd. Het comité beschouwt het als zijn plicht om mee te werken aan een, „burgerlijk en patriottisch herstel dat een echte regering van openbaar welzijn zou teweeg brengen en generaal De Gaulle zou verzekeren van een diepwor- telende steun". TUNESIE en FRANKRIJK In officiële Tunesische kringen heeft men dinsdag Frankrijk be schuldigd van pogingen om het debat in de V. N. over het Frans- Tunesische geschil nogmaals uit gesteld te krijgen. Men was er voorts verwonderd over dat de betrekkingen tussen heide landen niet besproken zijn op de kabinetsvergadering, die maandag in Parijs is gehouden. Men verwachtte dat De Gaulle de politiek van Frankrijk t.o.v. Tunesië zou uiteenzetten. Een officiële woordvoerder van de Tunesische regering verklaar de dat over de eis van zijn rege ring, dat de Fransen hun troepen volledig uit Tunesië terugtrek ken, niet onderhandeld kan wor den. In semi-officiële kringen scheen men echter meer de na druk te willen leggen op „terug trekking op Bizerta" dan op vol ledige terugtrekking. In doorgaans welingelichte kringen was men van mening dat het officiële standpunt van Tunesië dichter schijnt te nade ren tot een onderhandelingsbasis. Bourguiba over de Algerijnse verklaring van De Gaulle De Tunesische premier Bour guiba heeft in een door hem aan een vertegenwoordiger van het Amerikaanse omroepstation „Na tional Broadcasting Corporation" (N. B. C.) toegestaan onderhoud onder meer verklaard: „Velen in Tunesië en Noord-Afrika hebben uitgezien naar een aan de macht komen van generaal De Gaulle, omdat zij meenden, dat de be staande toestand hierdoor sterk gewijzigd zou worden. Doch ik moet, na het bekend worden van het standpunt, dat de generaal bij zijn bezoek aan Algerië heeft ingenomen, erken nen, dat er niet veel veranderd is. Het komt mij zelfs voor dat zijn te Algiers afgelegde verkla ring zal kunnen leiden tot een verscherping van de Franse mili taire campagne, hetgeen weer een krachtiger verzet door de op standelingen tot gevolg zou heb ben". De vraag, of het aanbod van De Gaulle om de Algerijnen de zelfde rechten toe te kennen en dezelfde plichten te geven als de Fransen, de spanning in Algerië zou doen verminderen, werd door Bourguiba ontkennend beant woord. Hij verklaarde, dat het dc Al gerijnen niet om gelijkschakeling, doch om onafhankelijkheid ging. Hij achtte onafhankelijkheid van Algerië ook noodzakelijk, om tot de vorming van een Noord- Afrikaanse statenbond, bestaan de uit Tunesië, Marokko en Al gerië, te kunnen komen. GEVECHTEN IN LIBANON Een groot aantal opstandelin gen heeft maandag ten noorden van Alba (in Noord-Libanon) een militair konvooi vanuit een hinderlaag aangevallen. De re bellen werden echter door straal jagers van de regering beschoten en, op de vlucht gedreven, zo meldt het Libanese legerbevel. Het bericht vermeldt niet of er slachtoffers zijn gevallen. In de motie wordt voorts ge zegd dat het cocnité, met alle macht waarover het beschikt, de campagne voor nationale ver nieuwing zal steunen, die de co- mité's voor openbaar welzijn in het moederland zullen beginnen. Het comité is van mening dat de politieke partijen, die instru menten zijn van particuliere be langen, verdeeldheid zaaien. Het is daarom nodig dat zij verdwij nen, aldus de motie. Met betrekking tot de kwestie van de verkiezingen wordt in de motie opgemerkt dat de leden van het comité in het bijzonder de nadruk leggen op het gevaar, dat besloten ligt in het organise ren van gemeenteraadsverkie zingen vóór de volksstemming is gehouden. Deze verkiezingen zullen moei lijk hun beslag kunnen krijgen en zijn geïnspireerd door de prin cipes van de kaderwet, die de leden van het comité verwerpen, aldus de motie. De motie werd dinsdag goed gekeurd op een bijeenkomst van het comité voor openbaar wel zijn voor geheel Algerië en de Sahara onder voorzitterschap van generaal Massu en Mohammed Sid Cara. De in krachtige be woordingen gestelde motie is slechts vijf dagen gekomen na de waarschuwing van De Gaulle aan het adres van de comité's voor openbaar welzijn dat zij geen inbreuk mogen maken op de bevoegdheden van de door de Franse regering aangestelde autoriteiten. Het comité zegt in de motie dat het geen compromis kan aanvaarden over de doelen, die het gezworen heeft te bereiken en die zijn vastgelegd in het sta tutaire besluit van 22 mei, dat ondertekend werd door generaal Salan en waarbij het comité werd opgericht. In dit besluit worden de comi té's voor openbaar welzijn de „bewaarplaats van de volkssoe vereiniteit" genoemd. DE HOUDING VAN DE GAULLE Premier De Gaulle zal de poli- tiek die hij teil aanzien van Alge rië heeft ontvouwd, vastberaden ten uitvoer leggen en de aange kondigde gemeenteraadsverkie zingen zuilen deze zomer worden gehouden. Dit heeft dinsdag een woord voerder van de eerste-minister te Parijs verklaard naar aanleiding van een resolutie van het comi té voor openbaar welzijn voor ge heel Algerië, waarin genoemde verkiezingen „voortijdig en ge vaarlijk" worden genoemd, als zij vóór het referendum op vijf oktober zouden worden gehou den. Generaal Salan, de vertegen woordiger der Franse regering te Algiers, liet De Gaulle tele fonisch weten dat de woordvoer der van het comité in strijd met de waarheid sprak, toen hij mee deelde dat de generaal de resolu tie had goedgekeurd. De woord voerder gaf later toe, dat hij zich had vergist. De woordvoerder van het co mité trachtte ook de strekking van de resolutie te verzwakken door te zeggen, dat het geen „oorlogsverklaring en geen uit daging aan generaal De Gaulle" betekende. Volgens hem vloeide de motie voort uit de „functie van het comité om de wensen van de bevolking ten aanzien van besluiten, die het leven van de natie betreffen, kenbaar te ma ken". In sommige politieke kringen te Parijs ziet men in de in Algiers aanvaarde resolutie de inleiding tot een conflict tussen De Gaulle en de extremisten in het comité voor openbaar welzijn. De pre mier schijnt het gebeurde echter niet zo zwaar op te nemen. Hij zou hebben gesproken van een „verschil van mening dat in een democratie geoorloofd is". Hij behoefde echter het standpunt van de andere partij niet te delen. AMERIKAANSE RAKETTEN NAAR DE MAAN Luitenant-generaal Anderson, directeur van de afdeling onder zoek en ontwikkeling van de luchtmacht, heeft meegedeeld, <lat de luchtmacht in augustus een raket naar de maan zal schieten. De proef zal in sep tember en oktober worden her haald. JAPANS KABINET NAM ONTSLAG Het Japanse kabinet heeft dinsdag officieel zijn ontslag aan geboden om het pad te effenen voor de formering van 'n nieuwe regering na de algemene verkie zingen van 22 mei jl-, waarbij premier Kisji van herverkiezing verzekerd werd. Zijn liberaal- democratische partij won toen de meerderheid van 287 zetels in het 467 tellende parlement. Het Europese parlement zal op zaterdag 21 juni in Straatsburg een debat houden over de vraag waar de zetel der Europese in stellingen gevestigd m.oet wor den. Deze kwestie is op de vorige vergadering in mei uitgesteld in verband met de Italiaanse en Belgische verkiezingen. Maandagochtend om 11 uur zullen de 142 afgevaardigden uit de zes landen schriftelijk stem men over deze kwestie. Elke af gevaardigde zal uit de steden die zich kandidaat hebben gesteld (Brussel, Parijs, het departement Oise, Nice, Straatsburg, Milaan, Streza, Monza Luxemburg en Turijn) er vijf kiezen in de volg orde waaraan hij de voorkeur geeft. Het resultaat van deze waardering zal zonder commen taar en zonder conclusie aan de ministerraad worden toegezon den, die de uiteindelijke beslis sing moet nemen. In Brussel is men ervan over tuigd, dat de Belgische hoofdstad de beste kans maakt. Luxemburg zou dan, als compensatie voor 't verlies van de organen der E. G. K. S„ de zetel van het hof der Europese instellingen of de uni versiteit kunnen worden, zo meent men in bevoegde Brus selse kringen. Voor het gerechtshof van de gemeenschappen heeft ook Den Haag zich kandidaat gesteld. President Eisenhower heeft premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie voorgesteld, dat technische besprekingen tussen deskundigen over de mogelijk heid van toezicht op de naleving van een overeenkomst over sta king van kernproeven op of om streeks 1 juli te Genève zullen beginnen. Leden van regering verlieten het parlement De leden van de regering van Monaco zijn maandagavond laat uit het parlement weggelopen, omdat de parlementsleden er op stonden (lat gesproken zou wor den over wijziging van de grond wet. Nadat de ministers vertrokken waren nam het parlement, dat alleen maar raadgevende be voegdheid heeft, een resolutie aan, waarin intrekking werd ge- eist van een recent decreet van prins Reinier. Dit decreet zou aanklagers het recht geven een beroep te doen op de prins, als hoogste arbiter. Voorts nam het parlement een resolutie aan, waarin passief en actief kies recht voor vrouwen werd geëist. De moeilijkheden waren maan dagavond begonnen toen de no tulen van de vergadering van 14 februari werden voorgelezen. Op die grondwetswijziging en ver anderingen in het hogere bestuur van het vorstendom werden ge- eist. De minister van Binnenlandse Zaken, Pierre Blanchy, waar- sohuwde maandag, dat de rege ring het parlement zou verlaten als deze eisen verder besproken werden. De parlementsleden zetten ech ter hun zin door. Na de aanvaar ding der resoluties werd de ver gadering verdaagd. De moeilijkheden met het par lement over de grondwet zijn ontstaan, nauat de vroegere op positiepartij, „de nationale unie van onafhankelijken", bij de ver kiezingen in januari de meerder heid had veroverd. Deze partij wenst vrouwenkiesrecht en een constitutionele monarchie. die niet wijken wil helpen direct De president zegt dit in ant woord op een brief van Chroesjt sjef, waarin deze Moskou als plaats van samenkomst voorstelt. De V. S. geven aan Genève de voorkeur, temeer daar de Sow jet-Unie deze stad ook aanvaard baar acht, aldus Eisenhower. De V. S. hebben geen bezwaar tegen deelneming van Tsjecho- Slowaakse en Poolse deskundi gen, zoals de Sowjet-Unie wenst. Aan Westelijke zijde zouden des kundigen van de V. S., Engeland, Frankrijk en mogelijk van andere landen die specialisten op het ter rein van de ontdekking van kern proeven hebben, kunnen deel nemen. De V. S. hebben er voorts geen bezwaar tegen, dat deskundigen van neutrale landen zich latei- bij de anderen voegen, indien dit tijdens de besprekingen nodig of nuttig blijkt. De Sowjet-premier had voorge steld, dat neutrale landen, zoals India, vertegenwoordigers zen den. Indertijd is op het Witte Huis verklaard, dat Japanse en Canadese geleerden uitgenodigd zouden kunnen worden. Eisenhower acht het mogelijk, dat de deskundigen in drie tot vier weken een definitief verslag opstellen, zoals Chroesjtsjef wenst, maar hij is van mening, dat men voldoende soepel moet zijn om iets langere tijd toe te staan, indien dit nodig is voor de oplossing van de ingewikkelde technische kwesties. De president besluit met het voorstel, dat verdere voorberei ding van de besprekingen via de diplomatieke kanalen geschiedt. Kringen, die in nauw contact staan met de Indonesische staats leiding, hebben dinsdag beves tigd, dat tussen de Indonesische leiders besprekingen worden ge voerd over komende verandering gen in het kabinet. Volgens deze kringen zijn de berichten, dat sultan Hamengkubuwono IX van Jogjakarta in verband hiermede zou zijn benaderd, juist. Zij voeg den hieraan toe, dat de sultan die door de opstandelingen van Midden-Sumatra werd genoemd als de man aan wie zij de leiding hoogleraar aan de Technische School te Delft; ir. J. G. de Koning namens het Nederlands Scheepbouwkundig Proefstation uit Wageningende directeur van de Provinciale Stoombootdien sten in Zeeland, mr. J. L. Nieu- wenhuis; de commandant van de rijkspolitie te water, de commis saris van politie uit Vlissingen. de commandant van de rijks politie in Zeeland en enkele le den van de Tweede Kamer van de Staten-Generaal die in Zee land woonachtig zijn. De „Prinses Beatrix" verliet omstreeks elf uur des morgens de haven van Vlissingen en maakte daarna een tocht over de Westerschelde, aanvankelijk on der de kust van Walcheren tot voorbij Westkapelle, waarna de oversteek naar de Zeeuws- Vlaamse kust werd gemaakt. Des middags om half vijf keerde het schip in de haven van Vlis singen terug. De overdracht Omstreeks 12.00 uur des mid dags, ter hoogte van Westkapelle, is de „Prinses Beatrix" symbo lisch aan Provinciaal Bestuur van Zeeland overgedragen door het „HONDERD METER VEERBOOT" MAAKTE DINSDAG OFFICIËLE PROEFTOCHT Nieuwe fuiken te Breskens en Vlissingen nog niet gereed Zeeland heeft thans defi nitief zijn nieuwe zgn. hon derd meter veerboot „Prin ses Beatrix", die ingezet zal worden op het veer Vlissin genBreskens en plaats biedt aan 1500 passagiers en ongeveer 100 auto's. Gisteren is de officiële proef tocht gehouden en is het schip overgedragen aan 't Provinciaal Bestuur. De nieuwe fuiken te Breskens en Vlissingen zijn, zoals bekend is, nog niet gereed en daardoor zal er de eerste maan den nog geen daadwerkelijke verbetering komen in de veer diensten over de Westerschelde. Een bijzonder groot aantal ge nodigden maakte de proefvaart neerhalen van de maatschappij- mee, o.a. de directeur van J. K. vlag en het hijsen van de pro- Smit's scheepswerven N.V. uit j vincievlag. De waarnemende Kinderdijk, waar de „Prinses .Commissaris der Koningin in de Beatrix" werd gebouwd, burge- provincie Zeeland, de heer C. meesters van gemeenten in Zee- i Philipse (de Commissaris der land, directieleden van de Kon. Koningin is ziek) zeide te hopen, Maatschappij „De Schelde", di- dat het schip een goede vaart recteuren van Zeeuwse vervoer- zou hebben en zeer vele diensten maatschappijen, de commandant 'zou mogen doen. Maritieme Middelen te Vlissin- In de salons op het promenade gen, kolonel J. A. Agelink van dek werden enkele toespraken Renterghem, de hoofdingenieur gehouden, onder andere door ir. van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. W. van Beelen, directeur van de Bruggeman; de hoofdingenieur- J. K. Smit's Scheepwerven N.V. directeur van de Rijkswaterstaat te Maassluis, die zijn leedwezen in Zeeland, ir. J. H. van der 1 erover uitsprak, dat de Commis- Burgt; leden van Gedeputeerde saris der Koningin bij deze plech- Staten van Zeeland, vertegen- j tigheid niet aanwezig kon zijn en woordigers van de scheepvaart- die in herinnering bracht dat men inspectie; prof. ir. M. de Lange, weinig schepen heeft gebouwd aan welke bouw zoveel geregeld moest worden. De heer Philipse gaf een histo risch overzicht van de ontwikke ling van deze zo noodzakelijke veerboot en sprak zijn beste wen sen voor de vaart van het schip Uit. Ir. C. de Groot van de scheeps werf wees erop, dat hij met hart en ziel aan deze opdracht heeft gewerkt, want het ontwerp van deze veerboot werd door hem verricht. Hij hoopte, dat Gedepu teerde Staten met genoegen terug mogen zien op dit schip en op hun wijze besluiten die ge nomen, werden voor deze bouw. De „Prinses Beatrix" is het achtste schip, dat door J. K. Smit's Scheepswerven te Kinder dijk werd afgeleverd aan de Pro vinciale Stoombootdiensten op de Westerschelde. Het is de grootste veerboot welke tot nu toe voor Nederlandse rekening werd ge bouwd. Het ontwerp, dat is op gezet door Bureau voor Scheeps bouw te Bloemendaal, werd in nauw overleg tussen de Provin ciale Stoombootdiensten in Zee land, Bureau voor Scheepsbouw, Rijkswaterstaat en de technische staf van de werf uitgewerkt. In het Nederlands scheepsbouw kundig proefstation te Wagenin gen werden uitgebreide weer stands- en voortstuwingsproeven genomen. De nieuwe veerboot Het schip heeft een lengte over alles van 102 meter, een breedte van 18.45 meter, een holte van 6,10 en een diepgang van 4.83 m. Het grote rijdek heeft een opper vlakte van 1300 vierkante meter en bestaat uit een breed midden gedeelte en twee zijgangen. De veerboot biedt plaats aan 1500 passagiers, waarvoor vier salons beschikbaar zijn, te weten twee salons op het promenadedek en twee op het grote tussendek. De salons en het grote rijdek worden overvloedig verlicht door een moderne T.L.-verlichting. De diesel-elektrische voortstuwings- installatie geeft het schip een maximum snelheid van 16.85 knopen. Deze installatie bestaat uit vier negencylinder dieselmo toren, die elk een generator aan drijven voor de opwekking van de elektrische stroom, nodig voor de voeding van vier elektromo toren, die twee aan twee in de uiteinden van het schip zijn ge plaatst. Het schip is uitgerust met de modernste navigatiemiddelen zo als radar, echolood, zoeklichten, mobilofooninstallatie voor de communicatie met de wal. Door het gehele schip is een uitgebreid brandblussysteem aangebracht, dat er speciaal op berekend is om benzinebranden te localiseren en te blussen. Het rijdek kan hiertoe in 11 secties worden verdeeld door middel van vier dwars scheepse mistgordijnen en twee langscheepse koelgordijnen. Voor het overige is het schip behalve met twaalf schuimsta- tions voorzien van 34 aansluitin gen voor brandslangen en brand- blusapparaten, geheel volgens de eisen van de scheepvaartinspec tie. Aan het eind van de vaartocht heeft de heer Philipse. speciale dank gebracht aan de hoofdinge nieur-directeur van de Rijks waterstaat in Zeeland, ir. Van der Burgt, voor diens bemoeienissen met de Zeeuwse veerdiensten. Spreker bracht in herinnering, dat ir. Van der Burgt bij zijn komst in Zeeland verklaarde dat, wanneer zijn superieuren hem toestemming zouden geven, er voor vijftig miljoen verbeterd zou worden aan de bestaande veerdiensten. De verbetering van de veerdienst Vlissingen-Bres- kens door nieuwe veerfuiken en de nieuwe veerboot is hiervan een onderdeel. van een nieuw kabinet wilden zien toevertrouwd zich „in be ginsel" bereid heeft verklaard een portefeuille te aanvaarden. De sultan, die in twee vorige re geringen minister van defensie is geweest, zou wellicht worden uitgenodigd de leiding op zich te nemen van een der welvaarts ministeries, mogelijk het ministe rie van handel. Hem zal echter niet worden gevraagd wederom minister van defensie te worden. Volgens bedoelde kringen zal waarschijnlijk de bezetting van Menado, de hoofdstad van het op standige Noord-Celebes, worden afgewacht, alvorens premier Dju- anda de veranderingen in zijn kabinet zal bekendmaken. Deze politieke maatregelen zou. den reeds zijn genomen onmid dellijk na de bezetting van de voornaamste steden van Midden- Sumatra, waarbij Noord-Celebes, dat geen politieke betekenis heeft, als opstandig gebied ge ïsoleerd zou blijven, ware het niet dat de luchtaanvallen der op standelingen in Oost-Indonesië, die de vorige maand werden uit gevoerd, de situatie veranderden. „Na de val van Menado zal een nieuwe situatie ontstaan, die een andere benadering van de natio nale problemen noodzakelijk maakt", aldus deze kringen. INDUSTRIËLE ARBEIDSKOSTEN STEGEN IN NEDERLAND STERKER DAN BIJ ONZE CONCURRENTEN De industriële arbeidskosten in Nederland zijn in de periode 1954 tot en met 1956 ongeveer twee maal zo sterk gestegen als in de concurrerende landen, waardoor onze concurrentiepositie op lange termijn in die periode merkbaar is verslechterd, aldus ir. F. K. T. Beukema Toe Water, voorzitter van de Algemene Werkgevers vereniging in een rede, gehouden tijdens de jaarvergadering van deze organisatie. Meer dan ooit zal Nederland zich moeten realiseren, dat zijn positie ais grondstoffenarm land in belangrijke mate afhankelijk van de export, uitermate kwets baar is. Noodzakelijk blijft voor ons dan ook de coördinatie bij de vaststelling van de lonen in de verschillende bedrijfstakken zo zeide spreker. Daarbij zal ter dege rekening moeten worden gehouden met de ontwikkeling in het buitenland en de loonkos tenstijging, welke uit de verplich tingen van het E.E.G.-verdrag zullen voortvloeien. Binnen deze coördinatie ware overigens voldoende ruimte en vrijheid te laten om de lonen aan te passen aan de economische si tuatie in de afzonderlijke be drijfstak en om ten aanzien van de prestatiebeloningen die syste matiek toe te passen, welke de grootst mogelijke productiviteit waarborgt. De voorzitter van de Algemene Werkgeversvereniging zeide te geloven dat voor het handhaven van de noodzakelijke coördinatie van de lonen, waarbij echter, zo als gezegd, een zekere vrijheid in gebondenheid gewenst is, het in Nederland gevolgde systeem van de geleide loonpolitiek van voordeel kan zijn, mits dit met de nodige omzichtigheid en liet nodige inzicht gehanteerd blijft. DE TOESTAND OP CYPRUS In Omorfita, een voorstad van Nicosia, is maandagavond een Griekse Cyprioot door Turken aangevallen en ernstig gewond, zo is van Grieks-Cyprische zijde medegedeeld. Voor de hoofdstad geldt dins dag een uitgaansverbod, met dien veistande, dat Grieken en Tur ken op afzonderlijke tijden ge legenheid krijgen om boodschap pen te doen. De Griekse Cyprioten in Mor- phou, ongeveer 40 km van Nico sia, hebben maandagavond be sloten een „burgerwacht" te vormen welke zal optreden tegen Turkse aanvallen op Griekse hui zen en eigendommen. In Paphos in het westen van het eiland is weer een uitgaans verbod afgekondigd wegens het „rondzwerven van benden in de straten". Turkse Cyprioten hebben dins dagochtend winkels van Grieken in de Turkse sector geplunderd nadat het uitgaansverbod tijde lijk was opgeheven om de Tur ken de gelegenheid te geven in kopen te doen. De plundering be gon, toen bleek dat er nog geen voedsel op de markt was aange komen. Dit kwam later en de orde werd hersteld. DROOG WEER Een uitloper van een hogedruk. gebied bij IJsland reikt tot over de Noordzee en onze omgeving. In verband hiermee is de kans op neerslag ook het komende etmaal klein, terwijl zonnige perioden mogen worden verwacht. De lucht die met noordelijke tot noordoostelijke wind blijft toe stromen, blijft tamelijk koud. Maar plaatselijk zullen woensdag DONDERDAG 12 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.23 10.58 11.38 11.48 n.m. 10.50 11.25 12.05 12.15 ZON MAAN op onder op onder Juni 11 4.20 20.59 1.27 14.53 12 4.20 20.59 1.50 15.56 13 4.20 21.00 2.15 17.00 14 4.20 21.01 2.44 18.02 15 4.19 21.01 3.18 19.02 als gevolg van zonneschijn de temperaturen tot iets hogere waarden kunnen oplopen. De veranderingen in de alge mene luchtcirculatie voltrekken zich momenteel maai uiterst langzaam. Boven Engeland, Frankrijk en Italië treffen we een zóne met relatief lage druk ken aan. Hierin kwam vooral bij de Alpen dinsdag flinke regenval. In het bijzonder aan de zuidkant ervan werden grote hoeveelheden neerslag afgetapt. Op enkele sta tions omstreeks 30 mm. Ook bo ven de Britse eilanden kwam een regengebied voor dat echter min der intensief was. Voor het weer in ons land vormen de genoemde slecht weerzones echter geen gio- te bedreiging. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Droog weer Droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind aanvan kelijk tussen noord en oost, later uit uiteenlopende richtingen. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1