UIT DE PROVINCIE De geluidsm RAD Gemeenteraad van Terneuzen 7 AGENDA BEURSBERICHTEN f Wat brengt OPGELATEN. GROEDE. TERNEUZEN. BRESKENS INTERNATIONALE FONDSEN VAST Beursindices Hei ondei van de h Zomer-creatie met 4 1/ DK VEERTARIEVEN OVER DE WESTERSCHELDE. Voorlopig- akkoord tassen Minister en Ged. Staten. In Den Haag is opnieuw een bespreking gehouden tussen mi nister Algera en Gedeputeerde Staten van Zeeland over de ta rieven van de Westerschei de- veren. Deze bespreking ging voornamelijk over de zes pun ten die enige weken geleden werden geformuleerd als de door de Provinciale Staten noodzake lijk geachte verzachtingen van de nieuwe veergelden. Over de ze punten zou overeenstemming bereikt zijn tussen de minister en Ged. Staten. Met de bespre kingen van de zes punten werd begonnen, nadat zowel de mi nister als het college over alle geschilpunten van de laatste dagen een visie had gegeven en de inmiddels gerezen misver standen waren opgeruimd. De besprekingen werden ge houden op basis van koppeling der tarieven aan de verbetering van de verenoutillage en uit gaande voorts van het feit, dat de nieuwe tarieven geen over gangsmaatregel zullen beteke nen. Ten slotte zou men gekomen zijn tot een formulering van de op de nieuwe tarieven toe te stane reducties, een formulering die voor beide partijen aan vaardbaar was. Deze formulering zal nu eerst schriftelijk worden vastgelegd, teneinde te voorkomen, dat nieuwe misverstanden en moei lijkheden ontstaan. Zodra dit via een correspondentie tussen minister en Ged. Staten vol doende is vastgelegd, zal het college overgaan tot het schrif telijk inlichten van de Provin ciale Staten, die op 1 juli a.s. bijeenkomen. Hangende de mo gelijke interpellatie-Verkerk in de Tweede Kamer en het be zoek van een aantal Zeeuws- Vlamingen op vrijdag 13 juni a.s. aan de minister, moet het akkoord tussen de minister en Gedeputeerden nog als voorlo pig worden beschouwd. (N.R.C.). DE PROTESTRIT NAAR DEN HAAG Volledige medewerking van Haagse politie. Gisteren hadden de heren F. Schijf en P. Dieleman te Den Haag een onderhoud met de hoofdcommissaris van politie te Den Haag om de medewer king van de Haagse politie te vragen in verband met de pro testrit op vrijdag a.s. Naar wij van de heer Schijf vernamen kan men op de volle medewerking van de Haagse po litie rekenen en zal de stoet door Den Haag de volgende route volgen: Rijswijkseweg, Rijswijkseplein, Pletterijstraat, Pletterrijkade, Spui, Lange Vijverberg, Kneu terdijk naar Malieveld. Hier zullen de vracht- en per sonenauto's een plaatsje vin den, waarna de deelnemers aan de rit zich te voet naar het Bin nenhof begeven, waar het co mité door minister Algera zal worden ontvangen, terwijl door een koortje in Axels costuum het Vrije Verenleid" zal worden gezongen. DE VRIJE VEREN OVER DE WESTERSCHELDE De Algemene Eigen Vervoer ders- en Verladersorganisatie (E.V.O.) verzoekt ons mede te delen, dat zij het in Zeeland ver spreide bericht, als zou de E.V.O. op 13 juni een onderhoud hebben met minister Algera, in zake de kwestie van de Zeeuwse veren, alvorens het actiecomité „Vrije Veren" een petitie aan de minis ter zou overhandigen, tegen spreekt. Er is geen onderhoud met de mi nister aangevraagd. In een brief aan het actiecomité „Vrije Veren" heeft de E.V.O. zich be reid verklaard tot steun, welke zou kunnen bijdragen tot een voorkomen van de invoering der nieuwe tarieven. Het pro vinciale bestuur van de E.V.O. in Zeeland heeft samen met de organisatie van beroepsver voerders in een adres aan het college van Gedeputeerde Sta ten nogmaals met nadruk ge wezen op het principe van de vrije veren. Hoewel de strijd daarvoor onver minderd zal worden voortgezet, wordt in het adres van beide organisaties de klemtoon thans gelegd op het behoud van de huidige tarieven voor de veren op de Westerschelde. van waardering en memoreerde in het kort het wel en wee der vereniging in de afgelopen jaren. De secretaris de heer J. Quaars dankte alle sprekers en gaf de verdere verzorging van de avond aan de band „The Sarino's" uit Breskens, die samen met de Bel gische gast R. Verween, beter bekend als de radio-artiest „Mo dest" en de Hongaarse gooche laar „Maestro Sarcos", de avond vulden met populaire muziek, kwinkslagen en goocheltoeren, wat zeer in de smaak viel. In de kleine uurtjes werd dit jubileum met dans besloten. De raad nam belangrijke besluiten. De voltallige raad der gemeen te Groede, gepresideerd door bur gemeester Everaers, vergaderde vrijdagavond. Na de opening door de voorzitter kwam eerst een aantal ingekomen stukken aan de orde. Een verzoek van de R.K. Mili taire Tehuizen om een bijdrage in het werk onder de militairen werd afgewezen. De N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten bood een lening aan groot 12.000 met een loop tijd van 30 jaar met een rente van 5 7c. Een verzoek van het gemeente bestuur van Terneuzen om adhae. sie te betuigen aan een besluit dier raad om te protesteren tegen de verhoging van de veertarie- ven ontmoette geen weerstand bij de raad. Besloten werd met al gemene stemmen adhaesie te be tuigen. Eindelijk een nieuwe kleuterschool. Vervolgens kwam de raad toe aan het belangrijkste punt dei- agenda, nl. het besluit een nieuwe kleuterschool te bouwen. Architect Rozenkranz uit Oost burg ontwierp een buitengewoon fraai gebouw, een twee-klassige kleuterschool, waarvan een voor beeld op de raadstafel stond. De kosten zijn geraamd op 58.000. Uiteraard is hierbij niet de inrichting begrepen en de verwarming. Met grote eenstemmigheid be sloot de raad haar medewerking te verlenen aan de bouw van deze school. Besloten werd de aanbesteding over 14 dagen te houden, en in eerste instantie de aannemers van Groede in de gelegenheid te stellen in te schrijven. De bur gemeester sprak het vertrouwen uit, dat de aannemers het waar deren zullen, dat zij eerst in de gelegenheid zullen worden ge steld in te schrijven. Dit was niet het enige belang rijke besluit, dat de raad nam. Vlak hierachter kwam aan de orde de aanleg van een nieuwe uitvalsweg. Onder de objecten, welke in aanmerking komen voor de extra gelden, welke ter be schikking zijn gesteld in het ka der der werkloosheidsbestrijding, behoort ook de uitvalsweg Groe de. Ged. Staten hebben een aan tal objecten voorgedragen, de gronden waarop deze weg moet worden aangelegd zijn inmiddels aangekocht, zodat alles start klaar is. De weg wordt op 17 juni a.s. aanbesteed, „behoudens hogere goedkeuring". Van de rondvraag maakte de heer Marijs gebruik om te wijzen op de zeer slechte toestand van de straatweg GroedeRoofack. De heer Marijs vond het onver antwoord dit wegdek zo te laten liggen en vroeg B. en W. bij de provincie stappen te ondernemen om op verbetering aan te drin gen. Algemeen was de raad van oordeel, dat verbetering hard no dig is, doch men had er begrip voor, dat de provincie niet alles tegelijk kan aanpakken. De lieer Vermeulen vroeg er bij „Het Vrije van Sluis" op aan te dringen dat de op- en afrit nabij het strand in goede staat worden gebracht. Thans is daar de situatie levensgevaarlijk. Bij de dijkgraaf zal op deze ge vaarlijke toestand worden ge wezen. ft Zo sterk trok de wind -ft -ft- aan het touw waaraan ft -ft de 37-jarige J. Campagne ft ■ft vanaf een terrein achter ft ■ft het Olympisch stadion te ft ft Amsterdam een grote re- ft ft clamevlieger opliet, dat de ft ft man meegesleurd werd en ft ft in het water van het Zui- ft ft der-Amstelkanaal plonsde, ft ft Een handreiking van om- ft ft standers bracht hem, na ft ft deze mislukte reclame- ft ft campagne, weer op het ft ft droge. ft MINDER WATER IN DUINGEBIED SCHOUWEN-DUIVELAND In Westelijk Schouwen, waar de fruitteelt van grote betekenis is, gaan tal van bedrijven er toe over een beregeningsinstallatie aan te schaffen. Men klaagt in het duingebied n.l. over uitdro ging van de waterwinplaatsen van de Schouwen-Duivelandse waterleiding. Deze waterleidingmaatschap pij betrek sinds ongeveer 1930 water uit het duingebied. DE MOSSELZAADVISSERIJ Na een zeer succesvolle mos selzaadvisserij op het Friese Wad, zijn Zeeuwse mosselkwe kers de afgelopen week begon nen aan de mosselzaadvisserij op het Groninger Wad. Het zaad dat op het Gronin ger Wad wordt gevist, mag naar Zeeland worden vervoerd om daar op de mosselzaadpercelen te worden uitgezaaid. Dit was voor het zaad van het Friese Wad niet toegestaan. Ook de visserij op het Groninger Wad, valt nogal mee, maar niet alle mosselkwekers nemen er aan deel. Sommigen hebben n.l. op hun Zeeuwse percelen nog veel zaad, dat zij vorig jaar op de zaadbanken in de Zeeuwse stro men hebben gevist. Het nieuwe mossel seizoen zal op 23 juni a.s. beginnen. De ver zending naar België vangt aan 8 juli. Geslaagd. Voor het diploma detailhan del goud, zilver en edelstenen slaagde te Den Haag onze stad genote mej. G. Suur. Opening jeugdhuis „De Uitkomst". Zaterdagmiddag werd in aan wezigheid van veie genodigden, onder wie ds. J. van Beusekom, burgemeester Eekhout en wet houder Van Haneghem, het jeugdhuis „De Uitkomst" door de wnd. Commissaris der Ko ningin, de heer A. Schout, offi cieel geopend. Ds. J. van Beusekom heette allen hartelijk welkom en dank te alle medewerkenden voor het vele dat zij hebben gedaan om tot stichting van dit fraaie, voor Breskens zo belangrijke gebouw te kunnen komen. Hierna over handigde hij de sleutels aan de heer Kr. Maas, voorzitter van de commissie-jeugdwerk. Deze hoopte dat de jeugd het in hen gestelde vertrouwen niet zal beschamen. Hierna droeg de heer Maas het jeugdhuis sym bolisch over aan de op het po dium verzamelde jeugd. Als laatste spreker nam de heer Maas het woord. In over eenstemming met de woorden uit de spreuk Laat de kinde ren tot Mij komen" zal dit jeugdgebouw niet enkel zijn voor de Hervormde kinderen, doch voor alle kinderen van welke stand of richting zij ook mogen zijn. Vervolgens werd vertoond het klankbeeld „Breskens en de jeugd", vertoond via een geïm proviseerd televisietoestel. Ds. Van Beusekom sloot deze voor de jeugd zo'n belangrijke opening. Feestavond (lui ven vereniging „Nog Sneller" ter gelegen heid 40-jarig bestaan. In de zaal van het Casino te Breskens hield de duivenver. „Nog Sneller" te Breskens een feestavond, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. De avond werd geopend door de heer J. Carels, die de aanwezigen harte lijk welkom heette en in het bij zonder burgemeester J. Eekhout. Vervolgens bracht hij zijn dank over aan de oprichters der vereni ging, waarvan er nog 4 in leven zijn. n.l. de heren J. Pleijte, A. van Gijs, H. de Baare en de hui dige voorzitter A. Vermeulen. Aan de heer De Baare, die we gens ziekte niet aanwezig kon zijn, is een fruitmand aange boden. De heer J. Pleijte, die jaren als bestuurslid de vereniging heeft gediend, werd de zilveren her- denkingsspeld op de borst ge speld. De heer A. Vermeulen die de vereniging 40 jaar, eerst als com missaris dan als secretaris en vanaf 1948 als voorzitter diende, werd een gouden herdenkings- speld op de borst gespeld. Vervolgens ging de heer Carels over tot het noemen van namen, vanaf 1921, die in de loop der jaren voor de vereniging op de bres hebben gestaan. Als blijk van dank van de leden werd een foto van alle leden, aan het be stuur aangeboden om deze in het clublokaal op te hangen. Verder wenste hij allen, een gezellige avond toe, waarna hij het woord gaf aan burgemeester J. Eek hout, die op de eerste plaats de vereniging feliciteerde met dit jubileum. Een speciaal woord richtte hij tot de zeer actieve voorzitter der vereniging, de heer Vermeulen. In het kort me moreerde hij het vele goede werk dat deze voor de Breskense ge meenschap heeft gedaan in de afgelopen jaren, zowel als raads lid als in het verenigingsleven. Hierna deelde de burgemeester mede dat het H.M. de. Koningin had behaagd de heer A. Vermeu len de ere medaille in zilver in de orde van Oranje Nassau toe te kennen,, welke door de burge meester bij de heer Vermeulen op de borst werd gespeld. De heer Vermeulen dankte voor de verleende onderscheiding weer aan en verstomde daarna en allen voor de vele blijken geheel. Dan begon het weer op DINSDAG 10 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Stopover Tokio". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. AXEL: Landbouwhuishoud- schooi 2—4.30 en 7—8.30 uur: Openbare les en tentoonstel ling. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Blake helpt een handje". WOENSDAG 11 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Stopover Tokio". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Blake helpt een handje". Hoewel de omvang van de affaire veel te wensen overliet was de markt over het alge meen vriendelijker gestemd dan de vorige week. Merendeels werden hogere koersen geno teerd. Dit gold vrijwel alle af delingen maar vooral die van de internationale fondsen. Hier zag men koersstijgingen van verscheidene punten en vooral A.K.U. mocht zich de gehele middag in een open hoek in grote belangstelling verheugen. Het bleef niet bij A.K.U. alleen, want ook Unilever trad op de voorgrond. Daarentegen deden Philips en Kon. Olie het rusti ger aan, maar dezen waren iets rustiger gestemd. Het viel moei lijk uit te maken waaraan de vaste stemming viel toe te schrijven. Over het algemeen werd de invloed van de dag- handel als een belangrijke fac tor genoemd. Hierbij kwam voor A.K.U. in het bijzonder het feit dat de gang van zaken bij de Vereinigte Glanzstoff, een be langrijke deelneming van de A.K.U., bijzonder goed schijnt te zijn. A.K.U. bereikte het niveau van 780 en was daarmee 5 pun ten boven vrijdag. Unilever liep op tot 348V2, een koersstijging van 7 punten, maar reageerde weer tot 34612. Kon. Olie be woog zich rondom de 175. K.L.M. was verlaten en onver anderd. De gehele middag bleef de handel, ondanks de vaste stemming, uitermate beperkt. Het ontbrak de markt aan sti mulerende factoren en het be leggend publiek bleef gereser veerd. Ook voor scheepvaarten lagen de koersen op een hoger peil. Dit gold vooral K.N.S.M., Nievelt en Scheepvaart Unie- De cultures hadden een zeer rustig verloop maar weerspie gelden wederom de verwach tingen omtrent terugbetalingen op het kapitaal. Hiertoe heeft b.v. gisteren de Amsterdam Rubber besloten in haar jaar vergadering. Ook de cultuur maatschappij Kawoeng heeft dergelijke plannen. Aandelen Deli, die vrijdag ongenoteerd bleven, waren aan de vaste kant. Van de binnenlandse in dustrieën was Hoogovens ge vraagd. Schokbeton was beter op het verhoogde dividend. De markt bleef ongeanimeerd, maar met behoud van de koers stijgingen. Staatsfondsen goed prijshoudend. Prolongatie 4 procent." Int. concerns 282.97 283.48 286.18 In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was met kennisgeving afwe zig de heer dr Camps. Na opening door de voorzitter, mr P. Tellegen, werd de heer Henry hartelijk door hem ver welkomd, waarbij de voorzitter de hoop uitsprak, dat hij zijn klachten met evenveel vreugde als vroeger aan de belangen van de gemeente zal willen geven. De heer Henry dankte de voor zitter voor zijn hartelijke begroe tingswoorden alsook de diverse leden die hom schreven, zelfs per soonlijk bezochten, en voor het boek dat hem met Kerstmis werd gezonden en de bloemenmand, die hij bij zijn thuiskomst ontving. De notulen der voorgaande vergadering werden ongewijzigd vastgesteld, terwijl de ingekomen stukken voor kennisgeving wer den aangenomen. Met ingang van 1 september a.s. werd de heer dr J. Wesseling eervol ontslag verleend als leraar aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius-lyceum. In het bestuur van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen mid den Zeeuwsch-Vlaanderen werd benoemd de heer H. de Jonge- Dieleman. Op voorstel van B. en W. werd besloten de rente en aflos te ga randeren van een door de Stich ting Schooltandverzorging in O.- Zeeuws-Vlaanderen te sluiten geldlening groot 40.000 ten be hoeve van de aanschaffing van een dental-ear. Ten behoeve van diverse finan ciële transacties van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen mid den Zeeuwsch-Vlaanderen werd gemeentelijke garantie verleend voor de door deze Stichting te sluiten bankcrediet ter grootte van 100.000. De heer Hoi vroeg, of dit be sluit nu voor de werkplaatsen daadwerkelijke uitkomst zal kun nen brengen. De voorzitter antwoordde dat er zeker hoopvolle perspectieven zijn. Een bijdrage ten bedrage van 4200 werd verleend aan de Stichting Handelsavondschool al hier. De heer Henry vroeg aan het besluit de voorwaarde te verbin den dat ook de Kamer van Koop handel een subsidie zal geven per 1 januari 1959 met ingang van welke datum de school ook door het Rijk gesubsidieerd zal wor den. De voorzitter zeide deze voor waarde gaarne aan de subsidie verlening te willen toevoegen. De heer OlJebek vroeg inlich tingen over de samenstelling van Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 137.76 138.34 139.21 127.82 126.97 128.67 117.53 117.49 117.82 78.77 79.14 79.69 195.91 196.28 197.99 Nabeurskoersen Kon. Olie: 174.00—175.00 Unilever 345.',2—348 Philips 284286 A.K.U. 179 (175.30) (347%) (286 (180%) het bestuur der Stichting. De voorzitter antwoordde, dat ook met het oog oo de te verle nen rijkssubsidie voor 1959 de Stichting in één week voor elkaar moest komen, doch dat de Stich tingsakte ruimte laat om hierin ook werknemers op te nemen. Ingevolge art. 72 der L.O.-wet werden aan het bestuur van de R.K. St Antoniusschool te Sluis kil gelden beschikbaar gesteld voor diverse herstelwerkzaamhe den aan deze school. Nu door de Nederlandse en Belgische regering overeenstem ming is bereikt over het kanaal 'I ei neuzenGent werd overeen komstig het voorstel van B. en W. een besluit genomen waarbij wordt bepaald dat de vaststelling van een uitbreidingsplan voor Sluiskil in voorbereiding is en dit tot uitvoering zal kunnen worden gebracht. Een exploitatieplan voor de gtonden aan de invalsweg bij het Zwaantje aan de Axelsestraat werd goedgekeurd en de prijs van de grond vastgesteld op 20 per m2. Goedkeuring werd verleend tot het verlengen van kasgeldlenin gen en voor het aangaan van vas te geldleningen. Gewijzigd werden begrotingen der gemeente dienst 1957/'58 en die van de Dienst voor Maat schappelijke Zorg en Grondbe drijf. De heren Compiet, F. Dieleman en Jansen werden benoemd in de commissie onderzoek gemeente- rekening C.A. dienst laób. De heer Van Riet deelde, mede namens de heren N. F. Dieleman en Ribbens, dat aile vereiste stukken en geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden in orde zijn bevonden. Bij de rondvraag betuigde de heer Fijn van Draat zijn dank voor de vlugge wijze waarop de versiering met bloembakken op diverse punten van de stad is aangebracht. Hij vroeg wat er geschiedt met de grafstenen van de oude be graafplaats. De voorzitter zeide dat destijds in een openbare vergadering van de gemeenteraad het besluit is genomen tot opheffing van de oude begraafplaats. De grafstenen zijn thans nog opgeslagen voor het geval fami lieleden er prijs op zouden stel len deze alsnog te ontvangen. De heer Compiet vestigde de aandacht op de 14-daagse oefe ning van de B.B.-brandweer in de Bosjesweg. De straat staat bij de ze gelegenheid blank en de vrou wen kunnen vrijdags niet schrob ben. Kan de brandweer niet an- (Adv.) door C. BAUER Naar de Engelse film „The Sound Barrier" 18) Nadruk verboden. Er kwam nu een andere man op het podium, die uitgebreid over de navigatie begon te pra ten. Zijn komst onderbrak mijn gedachten en ik voelde dat ik mijn tenen niet langer genoeg in bedwang had. Mijn kuitspieren begonnen zich regelmatig om beurten te spannen en te ontspannen. Ik keek op mijn horloge. Nog on geveer twee uur, dan zou ik voor uren opgesloten zitten tussen het waanzinnige geluid van de motoren. Langzaam schuifelde ik langs de wand naar de deur en sloop naar buiten. In de squadron mess schetterde de radio, maar er was niemand om naar de ongeveer honderddui zendste uitvoering van „Har lem Night" te luisteren. Ik ging zitten en probeerde wat te le zen, maar na tien keer dezelfde bladzijde gaf ik het op. Ergens ver weg klonk gedempt het aanslaan van een vliegtuigmo tor. Het geluid stierf weg, zwol nieuw. Misschien de buitenste bakboordmotor van H.-voor- Harry, die 's middags bij het testen niet goed wilde lopen en nu door de technische dienst werd nagekeken. Ik keek op mijn horlogenog ongeveer één uur en vijf en vijftig minuten. Hoe zouden de Flak en de zoek lichten er uit zien van een hoogte van vijfduizend meter? Hoe zou het zijn om langs de trillende straal van een zoek licht recht in het verblindende hart van de lampen te kijken? Over vier en twintig uur is al les voorbij, zei ik tot mezelf. En ik probeerde me te herinneren wat ik precies vier en twintig uur geléden deed ten einde me zelf aan te tonen hoe snel een etmaal kan gaan. Ik keek op mijn horlogenog ongeveer één uur en twee en vijftig minuten. Aan de Hollandse kust stond nogal wat Flak, dat had ik wel opgevangen bij de briefing. Ik bedacht me hoe we vroeger als mezelf, en bovendien beweegt het, èn het is geen dag, maar nacht; je kunt het niet zien. Per slot van rekening is het waanzin wat de Flak doet, in het wilde weg schieten op een onzichtbaar stipje in het onein dig heelal. Maar de Flak is geen windbuks, zei ik tegen me zelf, en er is óók nog radar en er zijn luisterapparaten en nacht jagers en de duivel mag weten wat nog meer voor helse triomfen der techniek, in han den van mannen die hun tot het uiterste gespannen lichaam en geest in dienst hebben ge steld van deze ene grote harts tocht: ons als een brandende fakkel langs de donkere hemel te zien vallen. Ik keek op mijn horlogenog één uur en zeven en veertig mi nuten. nog één uur en vier en veer tig minuten. .nog één uur en twee en veertig minuten. nog één uur en veertig mi nuten en ongeveer twintig se conden. Over niet meer dan twintig uur is alles voorbij. De bemanningen kwamen jongens met een windbuksbiimenslentcen. De briefing schoten en hoe moeilijk het was op klaarlichte dag een lucifers doosje te raken op vijftien pas afstand; een lucifersdoosje dat doodstil stond. Een vliegtuig op zeven duizend meter hoogte is van de grond gezien kleiner dan een lucifersdoosje, zei ik tegen was voorbij. Er vormden zich groepjes van mannen die op gedempte toon met elkaar gin gen staan praten. Ik zat er wat verloren tussen; de fotograaf was naast me komen zitten, maar we zeiden geen woord te gen elkaar. Niemand bemoeide zich met ons. Ik probeerde mij te concentreren op een der vele gesprekken in mijn nabij heid, maar na enkele ogenblik ken ontglipte het mij weer in de zee van woorden die rondom mij ruiste. „Sigaret?", zei de fo tograaf en hield me een ge opend pakje voor. Ik nam er een uit en een paar minuten rookten we zwijgend. „Nou", zei de fotograaf, „dan gaat het dus gebeuren". „Ja", zei ik, „ja". Is het voor jou de eerste keer?", vroeg de fotograaf voor zichtig. Als ik het ontkend had, zou hij nooit toegegeven hebben dat het voor hem wél zo was. „Ja", zei ik, „de eerste keer". „Mij ook", zei hij opgelucht, „hoe voel je je?" „Helemaal niet lekker". Ik had er geen behoefte aan mijn gevoelens te verbergen. Er werd een stoel naast me aangescho ven en ik keek opzij. Het was Tony. „Ik had je toch maar lie ver meegenomen op een wat rustiger tochtje, Dave", zei hij ongewoon hartelijk. „Och....", weifelde ik, maar ik hoefde hem niets wijs te ma ken. Ik voelde plotseling een warme gGlf van vriendschap in mij opwellen„Ik geloof dat ik ders worden opgesteld of de oefe ningen elders worden gehouden? De voorzitter vroeg op welke avond het de vrouwen beter zou schikken en zeide overigens na dere overwegingen toe. De heer Compiet vestigde de aandacht op de helling van de Nieuwe Kerkstraat en Bovenweg. Weliswaar zijn er nu 2 stangen aangebracht, maar voor de kleine kinderen is de toestand aldaar nog gevaarlijk. De heer De Feijter vroeg meer pclitietoezicht bij de dokken; ev worden daar herhaaldelijk balda digheden gepleegd. De voorzitter is biervan door de politierapporten op de hoogte. Het zijn echter geen baldadighe den meer, doch opzettelijke vei- nielingen. Met het kleine politiecorps in deze uitgestrekte gemeente is een intensieve controle niet door te voeren. De lieer De Feijter vroeg, of het niet mogelijk zou zijn de weg bij de dokken aan het openbaar verkeer te onttrekken. De voorzitter antwoordde, dat als er daar iemand wordt aange troffen er zeker wel een onder zoek zal volgen. Hierna vond de aanbieding van het boekwerk „De Geschiedenis van Ter neuzen" door de heer dr J. Wesseling plaats, die er op wees, dat er over de geschiedenis van Terneuzen in vroeger eeuwen weinig bekend was, doch dat uit de archieven van Brussel, Gent, Middelburg, Den Haag, Axel en ook van Terneuzen zelf toch zeer belangrijke gegevens konden worden opgespoord, waaruit het ontstaan en de geschiedenis van Terneuzen kon worden samenge steld, ai moest hiervoor zeer veel werk worden verzet. Het was hem een vreugde dit werk te heb ben mogen verrichten, waardoor dit boekwerk is ontstaan, dat door de typografische verzorging door de firma Van de Sande tot een sieraad is geworden. Natuurlijk zouden er over ver schillende tijdvakken nog specia le studies zijn te maken, doch het boekwerk dat thans gereed is ge komen geeft de geschiedenis van deze snel groeiende en bloeiende stad weer en het is hem een ge noegen thans de voorzitter dit werk te kunnen aanbieden. De voorzitter betuigde dr Wes seling zijn grote dank voor de wijze waarop hij de geschiedenis van Terneuzen uit het grijs ver leden heeft opgediept en vorm heeft willen geven, waardoor de gemeente in het bezit is gekomen van een werk van grote histori sche waarde. Wanneer vroeger naar de historie van Terneuzen werd gevraagd, moest spreker steeds zeggen: „Wij kijken meer vooruit dan achteruit". Er was geen man, die dit werk kon aan vallen. De gemeente is dankbaar dat het thans zover is. Hij herinnerde aan de agenda van deze vergadering waarin aan dr Wesseling eervol ontslag als leraar aan het Petrus Hondius- lyceum werd verleend. Spreker wilde hier geen enkel verband tussen leggen met het gereedko men van dit boek, b.v. dat er nu maar een punt achter gezet moest worden, ook aan zijn ver blijf uit Terneuzen. Dit is hier ze ker niet het geval. Het is in het algemeen zó, dat wanneer men enkele jaren in Terneuzen heeft gewoond, men na zijn vertrek met vreugde aan de tijd denkt, gedurende welke men hier heeft gewoond. Hij dankte de schrijver harte lijk voor de totstandkoming van dit historische boek en hoopte dat de heer en mevrouw Wesseling nog vele gelukkige jaren in hun nieuwe woonplaats Groningen zullen mogen doorbrengen. De heer Van de Sande deelde hierop mede, dat hij gaarne de leden een exemplaar van dit werk wenst aan te bieden. De exemplaren werden hierna door de voorzitter aan de leden uitgereikt. Na de bezichtiging ervan wen ste de voorzitter de uitgeefster een bijzonder compliment te ma ken voor deze fraaie en luxueuse uitgave. De vergadering werd tiierna door de voorzitter gesloten. Na het sluiten der vergadering werden de heer en mevr. Wesse ling en de heer Van de Sande door de raadsleden hartelijk gefe liciteerd met de totstandkoming van dit boekwerk, waarbij zich aansloten leden van de oudheid kundige kring „De vier ambach ten", die deze vergadering bij woonden. COOF. VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 9 juni GROENTEN Per 100 stuks: Sla 3—S,80. Per stuk: Bloemkool A II 10— 31 ct, B II' 11—20 ct, C II 10 ct, afw. 1015 ct; Groene komkom mer C 25 ct; Witte komkommer B 34—47 ct, C 30—32 ct. Per bos: Peen II 3742 ct; Uien 3—9 ct; Sjalotten 68 ct. Per kg: Andijvie 4043 ct; Spitskool 18—21 ct; Peulen 2.3S ƒ2,50; Savoye kool I 1823 ct; Rabarber 23—24 ct; Tomaten A ƒ1,55fl.62; Asperges B ƒ1.42 1,50, B II ƒ1,32, afw. ƒ0.64- 1,06. AARDAPPELEN Per kg: Eerstelingen I 50—32 ct, II 42—53 ct, kriel 36—38 ct. FRUIT Per doosje: Glasaardbeien I 5;' D—43 ct, II 29—35 ct; Vollegronds- het niet zou doen als ik niet aardbeien Regina I 3849 ct, j' jnet jou mocht meevliegen, Het vraaggesprek, ïeporter Wim Ruth gi :n do Spiegelglasfabr van Gent heeft gevoe voorzitter van de Koophandel en Fabri Zeeuws-Vlaanderen er de promotor en vooi hel Comité „Zeeuws-' eist vrije veren," waar wezig waren de hererf der, secretaris van Modieus, licht en soe] zijn deze zome De prachtig RA ,A zullen het ze bij uw lent zomer; En een past .lichtvoetig c lie sc^a"'£ stank sc in stlalopi (sc sierlijk sla» j schoentje n room en gi Baby-queenii jeugdig in room en gt een NIJMA produkl Tony. Dat meen ik." (Wordt vervolgd.) 2638 ct; M. Frühernte I 40—4® ct, II 3435 ct; Dutch Iven I 40 —49 ct. II 29 ct. Per kg: Aardbeien afw. 90—" cent. v/h MOGGR Noordstraat 68 T< Terneuzen WOENSDAG 11 HILVERSUM I: 7. 7.10 Gew. muz.; 7.50 voor de dag; 8.00 Nw 8.30 Lichte muz.; 9.00 ken; 9.30 Voor de Waterst.; 9.40 Gram 10.30 Morgendienst; 1 11.15 Metropole orke koor; 12.00 Pianore Land- en tuinbouwm Lichte muz.; 12.53 Gr 13.00 Nws; 13.15 Met 13.20 Lichte muz.; 1 14.00 Bondsdag v. Geref. Mannenverenii en 15.00 Gram.; 15.30 en piano; 16.00 Voo: 17.20 Interscholair jei 17.40 Beursber.; 17.4 Leger des Heilsmuz.; trum v. h. Chr. org: verenigingsleven; 18. 18 50 Gr.; 19.00 Nws 19.30 Buitenl. overz.; 20.00 Radiokrant; 20.2 satiesamenkomst; 21 lijke liederen; 22.00 Amus. muz.; 22.45 denking; 23.00 Nws; uitslagen; 23.20 Grarr HILVERSUM II: 7.10 Gym.; 7.20 Gram 8.18 Gram.; 9.05 Gyi vrouw; 9.15 Gram.; I radio; 10.20 Voor de Gram.; 12.00 Orgel en L,and_ en tuinbouwrr Voor het platteland; 13.00 Nws; 13.15 Dan Gram.; 14.00 Viool en Voor de jeugd; 16.00 16.15 Voor de zieker kantietips; 17.50 Rege ding; 18.00 Nws en Lachte muziek; 18.50 Voor de kinderen; 19 ringen aan wereldkai 1.9.30 Voor de jeugd; 20.05 Comm.; 20.15 wereldkamp. voetbal tiopole ork.; 21.35 Ho Nabeschouwing we voetbal; 22.20 Koor Medische kron.; 23.0( Gram.; 23.50 Socialisl rn Esperanto. BRUSSEL: 12.00 d Weerber.; 12.34 Gram 13.11 Strijkkwartet Schoolradio; 16.00 Kc Granj.; 16.15 Omroe Nieuws; 17.10 Blaa Boekbespr.; 18.00 C Caus.: 18.20 Gram.; l( soldaten; 19.00 Nws, reidtcntoonstelling; 2( 21.20 Gram.; 21.30 Or 22.00 Nieuws; 22.15 22.55 Nws; 23.00 Voo den.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2