Nieuwe spanning op Cyprus Prof. Eyskens kabinets formateur De presidentsverkiezing in Portugal Statistisch woningtekort was op 1 januari j.l. 151.000 Franse Senaatsverkiezingen Duitse coaster brengt vier schipbreukelingen naar IJmuiden Weeroverzicht DINSDAG 10 JUNI 1958 12e Jaargang Nr 4391 ■•erschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzer. BRITS-AMERIKAANSE MOEILIJKHEDEN DE STAKINGEN IN LONDEN BRIEF VAN CHURCHILL AAN DE GAULLE GRIEKENLAND WIL NAVO-VERGADERING OVER CYPRUS Brits beroep op Turkije HUWELIJKSPLANNEN VAN DE SJAH WEER ONRUST IN BEIROET ADMIRAAL THOMAS PRESIDENT VAN PORTUGAL Geen woningtekort in meer dan de helft van de Zeeuwse gemeenten Stevenson in juli voor een maand naar de Sowjet-Unie Geen recessie in Engeland MOORDEN IN ALGERIE MINISTER VAN DEFENSIE VAN BULGARIJE ONTSLAGEN Prins en Prinsessen uit Wenen teruggekeerd DE ITALIAANSE KABINETSCRISIS De gevangen genomen Amerikaanse vlieger Pope HOOGWATER ZON- eo VAANSTANDEN Frankering bij abonnemenfTerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5357 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; maand 2,per week 48 cent. Losse nrs per 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsaóver- tenties)5 regels 1,- Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Volgens de „New York Times" zijn nieuwe moeilijkheden tussen Engeland en de Verenigde Staten ontstaan over uitwisseling van gegevens inzake de atoomcen trale van het type Calder Hall. Functionarissen van de Amerikaanse commissie voo-r atoomenergie hebben volgens het blad geklaagd, dat de Brit ten de overeenkomst voor samenwerking op het gebied der kernenergie hebben gewij zigd en dat zij inlichtingen ach terhouden die zij zouden ver schaffen. De Verenigde Staten willen dergelijke inlichtingen verkregen met financiële steun van de regering, voor alle par ticuliere bedrijven en alle lan den beschikbaar stellen, doch Bngeland eist betaling voor de gegevens, aldus de „New York Times". De besprekingen tussen werk gevers en vakbondsleiders over de Londense havenstaking zijn maandag wederom zonder resul taat afgebroken. Twee derde van de 30.000 havenarbeiders blijven staken. 118 schepen konden daar door niet gelost worden. Intussen heeft een onofficiële poging om de Londense onder grondse 24 uur niet te laten rij den vrijwel geen succes gehad. Slechts 47 van de 494 treinen vie len uit. De poging werd gedaan om, het stakende buspersoneel te steunen. Door de staking van de haven arbeiders kan circa 25.000 ton voedsel waaronder 8.000 ton vlees niet gelost worden. Scheepsladingen fruit, groente, boter en kaas zouden door het warme weer snel bederven. De staking van de havenarbei ders is nu haar vierde week in gegaan. Zij begon toen bepaalde groepen arbeiders het werk neer egden uit sympathie met de ar beiders van de vleesmarkt van Smithfield. Deze staakten uit protest tegen het ontslag van 600 collega's, die zonder werk raak ten daar er niet meer genoeg te doen was toen de chauffeurs, die betrokken waren bij het vlees- vervoer, in staking waren ge gaan. Be chauffeurs staken om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging. Zij willen een opslag van 15 procent, „omdat de maximum snelheid voor vrachtauto's verhoogd is van 20 tot 30 mijl". (32 tot 48 km) per uur. Sir Winston Churchill heeft premier De Gaulle in een brief zijn allerbeste wensen bij de ver vulling van diens „grote taak" meegegeven en de „vurige hoop" geuit, dat Frankrijk een goede toekomst tegemoet gaat. De Gaulle zegt in zijn ant woord, dat hij de vriendschaps banden tussen Engeland en Frankrijk zal blijven onderhou den en verder verstevigen. Relletjes tussen het Griekse en Turkse bevolkingsdeel op Cyprus hebben nieuwe spanning op het (loor de Britten beheerde eiland veroorzaakt. Het afgelopen weekend was een der onrustigste voor de burgerbevolking en kostte haar vier mensenlevens. De Griekse regering kondigde zondag aan om een spoedige zit ting van de NAVO-raad te Parijs te zullen vragen „in verband met de nieuwe daden van vandalisme die onderdeel zijn van een Turks plan om de Britse regering te be- invloeden nu men een. verklaring van haar over de toekomst van Cyprus verwacht". Griekenland wil de NAVO ook waarschuwen voor „de weerslag die de Turkse acties op de verhouding tussen beide landen zouden kunnen heb ben". Men. deelde voorts mede Engeland, Amerika en de V. N. van de ernst der toestand op de hoogte te hebben gesteld en de Griekse ambassadeur in Turkije, die momenteel in Athene ver toeft, in het land te houden. In Istanbul dreven zondag sol daten met behulp van pantser wagens een menigte betogers uit een., die in de richting van de Britse en Griekse consulaten marcheerde. Voordien had men er in een massale bijeenkomst verdeling van Cyprus in een Turks en een Grieks deel geëist. In de Griekse wijk van Nicosia is maandagochtend een Turkse Cyprioot door een onbekende neergeschoten. Toen dit nieuws bekend werd, hebben Griekse winkeliers, die na het opheffen van het uitgaansverbod gister ochtend hun deuren hadden ge opend, direct hun zaken weer ge sloten. Later meldde de politie, dat in de Griekse wijk van Nicosia een echtpaar is doodgeschoten. De vrouw is in 'n ziekenhuis, waar heen zij vervoerd Werd, over leden. Het uitgaansverbod is in Nico sia onmiddellijk weer van kracht geworden. Te Xeros, een vijftig km van Nicosia, hebben onbekenden zon dagavond een bruiloft van een Italiaans paar verstoord. Zij schoten op een groep dansers, van wie er drie gewond werden. In Griekse kringen is ver klaard, dat de Griekse bevolking op Cyprus maandag een staking van drie dagen is begonnen uit protest tegen de Turkse aanval len op de Griekse gemeenschap. In Lim.asoi waren, maandagoch tend alle winkels gesloten. Het was evenwel rustig in de stad. Ondanks het uitgaansverbod verzamelden zich maandagoch tend in de Turkse wijk van Nico sia groepen verbolgen Turken, die politie-auto's met stenen be- Koning Boudewijn heeft maan dagochtend de oud-premier Eys kens (C.V.P.) opdracht gegeven «■en nieuwe Belgische regering te vormen. ©e koning deed dit nadat de vraeger Katholieke vice-premier Auguste de Schrijver verslag had litgebracht over zijn besprekin gen met partijleiders over de kabinetsformatie. De 53-jarige Gaston Eyskens is in de afgelopen vier jaar de leider van de C. V. P.-oppositie in de Kamer van Volksvertegen woordigers geweest. Hij is een Vlaiming en hoogleraar in de eco nomische politiek te Leuven. Eyskens is minister van Finan ciën geweest in de regering-Van Acker in 1945 en in de regering- Spaak in 1947. Voorts was hij premier van augustus 1949 tot maart 1950, toen, in België de koningskwestie acuut was. Hij komt wegens zijn betrek kingen met de vakbonden en zijn vroegere samenwerking met Spaak het meest in aanmerking voor samenwerking met de so cialisten, die bij de onlangs ge houden verkiezingen niet vol doende zetels verwierven om samen met de liberalen over 'n meerderheid .in de Kamer te kun nen beschikken, als in de jaren 1954-'58. Gaston Eyskens, die opdracht heeft een regering te vormen, heeft op een persconferentie de hoop uitgesproken, dat men uit de sfeer van politieke strijd zal geraken, opdat er een kabinet kan worden gevormd, dat de wil en, de macht heeft de hangende problemen van fundamenteel be lang op te lossen. Hij noemde in dit verband de schoolkwestie. De R. K. formateur zei dat hij geen voorkeur had voor een van de beide nationale partijen, de socialisten en de liberalen. De kans op een regering van alle drie de partijen achtte hij gering. De C- V. P. heeft in de Senaat een meerderheid van twee zetels, maar komt in de Kamer drie zetels te kort. Ook socialisten en liberalen samen hebben in de Kamer geen meerderheid. De vorige regering was er een van socialisten en liberalen. stookten. Er zouden vechtpar tijen zijn ontstaan toen de Tur ken weigerden Grieken toe te laten tot de markt in hun wijk. Voorts zouden Grieken van het platteland met autobussen naar Nicosia onderweg zijn om de Grieken daar te helpen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandagoch tend bekendgemaakt, dat Enge land de Turkse regering heeft verzocht een matigende invloed op de Turkse Cyprioten uit te oefenen. Het verzoek is overge bracht door de Britse ambassa deur in Ankara. De sjah van Perzië heeft zon dag op een persconferentie in Honoloeloe verklaard, dat hij van plan is te hertrouwen, omdat het „zijn plicht" is. Hij zou met een Perzisch meisje moeten trouwen, zei hij. Verdere vragen over deze kwestie wilde hij niet beantwoor den, om het meisje dat hij zou trouwen niet „in verlegenheid" te brengen. De sjah brengt op het ogen blik een bezoek aan Hawaii. In Beiroet zijn zondagnacht weer aanslagen gepleegd. Op zeven punten in de stad ontplof ten tijdbommen. Voor zover be kend zijn zeven mensen gewond en is grote schade aangericht. Schout-bij-nacht Americo To- mas, sedert 1955 minister van Marine in het kabinet-Salazar, is zondag met grote meerder heid gekozen tot opvolger van generaal Francisco Craveiro Lopes, die na een eerste ambts termijn van zeven jaar als pre sident van Portugal door de regeringspartij, de nationale unie, niet herkiesbaar was ge steld. De opkomst van de kiezers bij deze eerste verkiezingen sedert Blijkens een publikatie van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bedroeg op 1 januari 1958 het statistische wo ningtekort in ons land circa 151.000. Dit is 5,4 proeent van de totale woningbehoefte. Sedert 20 juni 1956, dat is dus in ander half jaar tijds, is het statistisch woningtekort met circa een vijf de deel gedaald. In 1957, toen 88.397 woningen gereed kwamen, daalde 't woningtekortcijfer met De Amerikaanse democrati- tische leider Adlaj Stevenson heeft zondag meegedeeld, dat hij in juli een bezoek van een maand aan de Sowjet-Unie zal brengen. Hij mag in verschei dene voor buitenlanders verbo den gebieden komen. Stevenson heeft geweigerd als gast van de Sowjet-regering naar de Sowjet-Unie te gaan en zal zelf de kosten van zijn reis betalen. Hij wordt vergezeld door twee zoons. De democratische leider zei, dat de Sowjet-regering hem slechts één ding had geweigerd: per boot over de Wolga van Kazan naar Gorki varen- De Engelse minister van Fi nanciën, Derick Heathcoat Amory. verklaart in een artikel in het U.S. News and World Report, dat de economische re cessie in de Ver. Staten geen ernstige gevolgen in de Engelse economie heeft gehad. Volgens de minister zijn de exportin komsten van sommige van En- gelands beste afnemers de laatste tijd aanzienlijk gedaald, hetgeen vroeg of laat tot een daling van hun invoer zal lei den. De minister deelt in het artikel mede, dat er in Enge land geen algemene recessie is; de produktie is niet gedaald en de werkloosheid is gering. Twee mensen vonden de dood en 34 werden gewond door de ontploffing van een handgra naat, die een Algerijnse opstan deling zondag in een menigte te Mendez bij Oran wierp. Vlak bij deze plaats werd een Mo hammedaanse leider vermoord; de politie achtervolgde de drie moordenaars en doodde hen. Ook in Sidi El Abbes werd een moslem vermoord. Franse troe pen doodden acht opstandelin gen nabij deze plaats, waar men het lijk van een Fransman ontdekte. Bij Mostaganem en Wagram sneuvelden acht rebel len. In Algiers werden een Fransman en een Mohamme daanse winkelier vermoord. Zondag zijn in Frankrijk ver kiezingen gehouden voor de helft (123 zetels) van de Se naat. Er is op indirecte wijze gekozen, namelijk door de le den van gemeentelijke en de partementale organen. De uitslag is als volgt Communisten 15 (plus 2); so cialisten 19 (plus 2); andere linkse groepen 1 (min 3); radi calen 18 (min 6); M R.P. 13 (plus 2); gematigden 37 (plus 5), sociaal-republikeinen20 (min 2). De gemelde uitslagen voor 123 zetels van de raad van de repu bliek (Franse Senaat) betreffen 36 departementen van het Franse moederland. De uitsla gen van de overzeese departe menten en gebieden moeten nog bekend worden. In totaal zijn 146 zetels van de 316 die de Senaat telt, in het geding. Over de bezetting van enkele zetels zal pas later worden beslist. ongeveer 31.000. In de jaren 1951 tot en met 1956 werd op het te kort met gemiddeld 12.000 per jaar ingelopen. De tekortcijfers op 1 januari 1958 zijn berekend op basis van de definitieve uitkomsten van de in 1956 gehouden algemene wo ningtelling. Voor de berekening van het tekort op 1 januari 1958 is rekening gehouden met de be volkingsgroei sedert de telling van 30 juni 1956 en een verder gaande daling van de gemiddelde gezinsgrootte. Voorts is aange nomen, dat het aantal blijvende samenwoningen, dat bij de tel ling 60.000 bedroeg, niet is ge wijzigd. Het landelijk statistische tekort van 151.000 woningen is verkre gen door optelling van de tekort cijfers van de gemeenten, die op 1 januari 1958 ook werkelijk een statistisch woningtekort hadden. Ei- waren op die datum na melijk 208 gemeenten van de 999. die geen statistisch tekort doch een berekend overschot van te zamen circa 3.100 woningen hadden. Deze gemeenten behoren in overgrote meerderheid tot de gemeenten met de kleinste in wonertallen en een agrarische beroepsstructuur. Zij omvatten circa 7 procent van de Neder landse bevolking. In Zeeland woont ruim de helft van de be volking in gemeenten zonder statistisch woningtekort, in Friesland ruim een derde en in Groningen ongeveer een vijfde deel. De statistische woningtekorten liggen, uitgedrukt in procenten van de woningbehoefte, in de provincies Zeeland, Friesland en Groningen aanmerkelijk beneden het landsgemiddelde van 5,4 pro cent. Zij zijn relatief het grootst voor de provincies Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Brabant. Voor de overige provincies wijken de woningtekortpercentages over 't algemeen slechts betrekkelijk weinig af van het landelijke per centage. Van het totale landelijke sta tistische woningtekort ligt 58 procent in de drie westelijke pro vincies, Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht. De drie grote steden Amsterdam, 's-Graven- hage en Rotterdam hebben te za men 30 procent van het totale woningtekort. De procentuele vermindering van het tekort se dert 30 juni 1956 was het grootst voor de provincies Friesland en Zeeland, namelijk resp. 51 pro cent en 46 procent. Het kleinst was deze vermindering voor de provincie Zuid-Holland met 15 procent. Voor de meerderheid der overige provincies wijkt de pro centuele vermindering van het woningtekort sinds 30 juni 1956 slechts weinig af van die voor 't land als geheel. Uitgaande van de gebruikte veronderstellingen en definities bedroeg de woningbehoefte op 1 januari 1958 voor het gehele land 2.810.000. De woningvoorraad be droeg 2.662.000. Hieruit resulteert een verschil van 148.000. Er zijn, zoals hiervoor reeds opgemerkt, echter 208 gemeenten die geen statistisch woningtekort hebben, maar een berekend overschot van in totaal circa 3.000 wonin gen. Deze woningen kunnen niet bijdragen tot vermindering van 't tekort in andere gemeenten. Zij zijn daarom bij de berekening van het statistische tekort voor de provincies en voor het gehele land buiten beschouwing ge laten. Tiet statistische woning tekort voor het gehele land, dat wil zeggen voor de gemeenten, die nog wel een statistisch tekort hebben, komt daardoor per 1 januari 1958 op 151.000. 1926 waarbij ook oppositiekan didaten gesteld waren, was zeer groot. Er waren twee kandida ten voor de oppositie, de 52-ja- rige directeur van de burger luchtvaart generaal Humberto Delgado en een advocaat uit Lissabon, dr. Arlindo Vicente. Dr. Vicente had echter tevoren bekendgemaakt, dat de stem/ men die hij kreeg aan Delgado ten goede zouden komen, om dat hij de oppositie tegen het regime van Salazar, die al 32 jaar aan het bewind is, niet wilde verbrokkelen. Tijdens de verkiezingscam pagne zijn in totaal een hon derdtal mensen gearresteerd „wegens sociale agitatie en rel letjes". De leider van de verkie zingscampagne van generaal Delgado, dr. Vieira de Almeido, werd zondag aangehouden om dat hij „een manifest heeft ge tekend waarin hij het volk op riep de verkiezingen te winnen met alle mogelijke middelen' zo heeft de Portugese minister van voorlichting. De Negreiros, zondagavond verklaard. Volgens de jongste nog on volledige uitslag kreeg Tomas 207.830 stemmen tegen Delgado 48.745. Generaal Humberto Delgado, die dooi- de oppositie kandidaat was gesteld in de zondag j.l. in Portugal gehouden presidents verkiezingen, heeft maandag te Lissabon verklaard dat hij de geldigheid der verkiezingen mo gelijk voor liet gerecht zal be twisten. Hij verklaarde geen eerlijke kans te hebben gehad, omdat bij het tellen der stemmen geen ver tegenwoordigers der oppositie aanwezig mochten zijn. Delgado verklaarde ook dat hij, na afloop van het hem voor een maand verleende verlof, zijn post van directeur-generaal van de burgerluchtvaart weer zal op vatten. Hij deelde verder mee zich niet meer met de politiek te zullen in laten, daar Portugese officie ren zich hiermede slechts in spe ciaal omschreven gevallen mo gen. bezig houden, alle andere po litieke activiteit is volgens de wet voor hen verboden. Vanwege het Portugese mi nisterie van Binnenlandse Zaken is medegedeeld dat de volledige resultaten van de Portugese pre sidentsverkiezingen eerst over enkele dagen bekend zullen zijn. Het aantal stemgerechtigden in Portugal is 1.350.000. Stemge rechtigd zijn de mannen van ouder dan 21 jaar. die kunnen le zen en schrijven, de vrouwen van dezelfde leeftijd, met bepaalde kwalificaties zoals opleiding op een middelbare of handels- of in dustrieschool, en mannen en vrouwen van ouder dan 21 jaar, die niet kunnen lezen en schrij ven, maar die een bepaald mini mum bedrag aan belasting be talen (de vrouwen in deze cate gorie moeten ook gezinshoofd zijn.) Maandagmiddag heeft de 400 ton grote Duitse kustvaarder „Osiris" de vier geredden van de aanvaring nabij Terschel- iingerbank aan wal gezet te IJmuiden. Het was het voorlo pige slot van een scheepsramp, die zich in de nacht van zon dag op maandag binnen ander half uur voltrok. De coaster overvoer op een vrij ruwe zee maar bij helder zicht de 154 ton metende kotter S.O. 74 „Zukunft" waarna het schip is gezonken. De „Osisis" heeft de vier opvarenden moe ten overnemen toen bleek dat de kotter het niet langer hield en zoveel water maakte dat hij achterover in de Noordzee kan telde. Schipper Emil Jopping uit Hückendorf bij Kiel bleek bij aankomst in IJmuiden de schok nog lang niet te boven te zijn. Toen men "hem om nadere bij zonderheden vroeg van de oor zaak van de ramp, bleef hij zijn tranen niet meester. Hij kon slechts vertellen, dat het een zwareslag was die zijn kleine vennootschap vijf reders eigenaren oefenen samen de vis- clekiading hout bestemd voor Frankrijk tegen één uur maan dagnacht in de koers west het lichtschip „Terschellingerbank" passeerde, zag hij achter de kustvaarder een toplicht, dat zijn schip aan stuurboord pas seerde. Dit bleek toe te behoren aan de kotter, die kennelijk wilde passeren. Op dit moment, dit is althans de verklaring van de schipper, moet het stuur van de kotter zijn vastgelopen, waar, door de visser zijn eenmaal be gonnen bocht bleef vervolgen en dwars voor de kustvaarder terecht kwam. Deze ramde het visserscheep je met volle kracht in de mid scheeps waardoor er een groot gat ontstond en de „Osiris" aan de steven werd beschadigd. On- middelijk werd met volle kracht achteruit gegeven, zodat beide schepen los van elkaar kwamen en de toestand zag er daarna nog niet eens zo hopeloos uit. De waterdichte schotten op de „Zukunft" hielden het en de motor bleef draaien. Schipper Jopping achtte het dan ook niet nodig zijn drie mensen over te geven op de „Osiris" maar ac cepteerde wel een sleeplijntje, serij op de Oostzee uit had dat na enige vergeefse pogingen getroffen. Matroos Gotfried Bruhn van de „Osiris", die tijdens de aan- het contact tussen de beide schepen tot stand bracht. Anderhalf uur lang heeft de houtboot de „Zukunft" daarna varing de wacht had samen metover de woeiige zee gesleept, de 27-jarige kapitein Hans Lud-maar toen werd de situatie pre- wig Flügel wist zich de toe- 1 cair en de mensen kwamen over. dracht nog precies te herinne- j Tenslotte moest men aanzien ren. Toen de „Osiris" met een hoe de gehavende kotter steeds verder weg zonk en daarna ach terover in de Noordzee ver dween. De vier vissers zijn hartelijk op de „Osiris" ontvangen en men heeft de reis naar IJmui den voortgezet waar schipper Jopping het verhaal van de on dergang van zijn „Zukunft" nog steeds niet kon vertellen. De tranen werden hem keer op keer te machtig. Generaal Pantsjefski is uit zijn functie van minister van Defensie van Bulgarije ontsla gen, zo meldt het Bulgaarse persbureau B.T.A. Hij is ook ge schrapt als kandidaat-lid van het politieke bureau van de Bulgaarse communistische par tij. Zijn ontslag viel na het be zoek van premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie aan Bulga rije. Chroestsjef woonde het partijcongres bij van de Bul gaarse communistische partij. Hij is maandag naar Moskou teruggekeerd. Z. K. H. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn maandagmiddag uit Oostenrijk in Nederland teruggekeerd. De Prins en de Prinsessen hebben het afgelopen weekeind in Wenen een internationaal concours hip- fiique bijgewoond. De Prins was daar aanwezig in zijn hoedanig heid van voorzitter van de inter nationale hippische federatie. Het vliegtuig, waarmee het gezel schap de reis naar Nederland maakte, was maandagochtend om 8 uur uit de Oostenrijkse hoofdstad vertrokken. De Prins bestuurde het toestel zelf. Het landde om vijf over half één op Soesterberg. De Italiaanse republikeinse partij heeft een uitnodiging van de secretaris-generaal der christen-democratische partij, Fanfani, om samen met de christen-democraten en de so ciaal-democraten van Saragat een regering te vormen, ver worpen. De christen-democraten beschikken in de nieuwe Ita liaanse Kamer van afgevaar digden over 273 zetels, de repu blikeinen over zes en de socia listen van Saragat over 22 ze tels. Het bestuur van de republi keinse partij heeft besloten, dat pas op het partijcongres in ok tober een definitieve beslissing kan worden genomen over deel neming aan een regering. Ook de sociaal-democraten hebben geweigerd aan een her leving van de coalitie mee te werken. Als deze maand de huidige regering-Zoli zal zijn afgetreden, zullen de christen democraten dus moeten terug vallen op een coalitie met libe ralen en monarchisten, of zij moeten in afwachting van het republikeinse partijcongres met een minderheidsregering in zee gaan. INDONESIc. Premier Djuanda heeft maan dag verklaard, dat thans „defi nitief" besloten is, dat de gevan gen genomen Amerikaanse vlie ger Allan Lawrence Pope zal worden berecht op de beschuldi ging bombardementsopdrachten te hebben uitgevoerd voor de op standelingen in Oost-Indonesië. De datum, waarop hij voor de krijgsraad terecht zal moeten staan, is nog niet vastgesteld. De premier kon geen duidelijk ant woord geven op de vraag, of het Pope zal worden toegestaan om een verdediger uit het buitenland te vragen. De uitloper van een depressie i westen had belangrijk aan die over Zuid-Scandinavië naar de Oostzee is getrokken veroor zaakte in ons land nog veel be wolking waaruit echter maar hier en daar nog een bui viel. Weinig zon kon het kwik niet hoger dan ongeveer 18 graden brengen. De wind uit 't noord- WOENSDAG 11 JUNI. Breskens Terncuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.18 9.53 10.33 10.43 n.m. 9.43 10.18 10.58 11.08 ZON MAAN OD onder op onder Juni 10 4.21 20.58 1.06 13.50 11 4.20 20.59 1.27 14.53 12 4.20 20.59 1.50 15.56 13 4.20 21.00 2.15 17.00 kracht ingeboet. Een zwakke rug van hoge druk passeerde maandag Enge land en zal aanvankelijk ook vandaag in ons land nog merk baar zijn aa nde zwakke winden en verspreide opklaringen. Een depressie evenwel die over Ier land naar het oosten trekt zal la ter plaatselijk weer wat regen kunnen brengen terwijl de wind uit richtingen tussen oost en noord gaat waaien. Al met al een aanhouden van het te koele weinig zonrijke, wisselvallige weertype. IiDïii1 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Wisselvallig Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Aan- vankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit nooi delijke richtingen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1