Grote scheepsbrand op de Nieuwe Waterweg Ome Jan van overleden Zutphen Gevechten tussen Turken en Grieken op Cyprus Besluiten van de Franse regering De sterkte van de Russische strijdkrachten "~T Weeroverzicht HöOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 9 JUNI 1958 12e Jaargang Nr 4390 "erscACnt aageüjks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pes1 advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsaaver- tenties)5 regels 1,- Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur zijn te Hoek van Holland op de Nieuwe Waterweg, even be neden de Berghaven, twee sche pen met elkaar in botsing geko men, n.l. het binnenkomende 1534 brt metende m.s. „Luksefjell" van <'e Fjell-line uit Oslo, en het uit gaande 10.945 brt metende tank schip Artemis" van de rederij oe»gen Bang uit Kristiansand. ®e botsing was zó hevig, dat de „Artemis," die met een lading van naar schatting 14.000 ton ben- zine van Pernis onderweg was naar Donges (het „Pernis" van de Franse havenstad Bordeaux), in brand vloog. „Het schip vloog in brand zoals een aansteker aangaat," verklaar de de Nederlandse radio-telegra- Geheel Indonesië binnen actieradius van opstandelin genvliegtuigen. Haringen van het hoofdkwar tier der Indonesische luchtmacht in Jakarta hebben zaterdag ver klaard berichten te hebben ont vangen, die er op wijzen, dat de opstandelingenregering in Mena- 'io B's '29 hebben gekocht. Twee aan deze toestellen zijn reeds ge- veéhtsklaar, aldus deze kringen, die tevens mededeelden, dat nu de vliegbasis op Morotai door de i egeringstroepen is heroverd, ■ic-ae bommenwerpers uitsluitend vanaf buiten Indonesië gelegen vliegvelden zullen kunnen opere- ien. Als de opstandelingen deze bensmenwerpers in de strijd jT.oehten brengen, is er geen en kele plaats in Indonesië, die niet door hen kan worden gebombar deerd. In verband hiermede is het hoofdkwartier der luchtmacht op alle eventualiteiten voorbereid en daarom zullen de volgende week gedurende drie avonden in de hoofdstel luchtbeschermings- oefeningen worden gehouden. BRITS SCHIP NA AANVARING TER H©OGTE VAN DOVER GEZONKEN Het Britse schip „Lady Stella" is zaterdagochtend op drie mijl ten zuidwesten van Dover in het Nauw van Calais in aanvaring geweest niet het 7.480 ton me iemie Britse schip „Pardo". De ..Lady Stella" maakte water en verzocht om sleepboothulp. Verder seinde de „Lady Stella", dat het door de aan varing ontstane lek proviso risch is gedicht en dat het sztoip langzaam in de richting van Dover opstoomde. De „Pardo", die niet in moeilijk- Beden is, bleef in de omgeving. De „Lady Stella" is later ge zonken, maar de opvarenden zijn aan boord van de sleep boot „Dominant" genomen en rijn naar Dover gebracht. •pvolger van Strauss. President Eisenhower heeft de zakenman John. A. McCone uit Los Angeles benoemd tot opvol ger van Lewis L. Strauss als lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Het is nog niet bekend, of de president van plan is MeCone of een der an dere vier leden van de commis- -io tot voorzitter te benoemen. Straus zal, zoals gemeld per 30 juni a.s. aftreden als voorzit ter en als lid van de commissie. Minder werkelozen in de Verenigde Staten. Het aantal werklozen in de Ver. Staten is in mei met 216.000 gedaald tot 4.904.000, waarmede de laagste stand sedert januari werd bereikt, zo is van regerings zijde te Washington bekend ge maakt. Het aantal arbeidsplaatsen in de Vef. Staten steeg in mei met 1 154.000 tot 64.061.000. Deze stij ging van de werkgelegenheid is een seizoenverschijnsel. Er is in deze tijd van het jaar meer werk m de landbouw en in de dienst- verleningsbedrijven. Een aanzienlijke daling van de werkloosheid werd voor een deel teniet gedaan door een toeneming van het aantal studenten, dat werk zoekt voor de zomermaan den. in juni of juli zal de toene ming van het aantal van deze werkzoekenden waarschijnlijk leiden tot een stijging van het aantal werklozen tot meer dan vijf miljoen. De werkgelegenheid in öe Ame rikaanse fabrieken daalde in mei iets meer dan anders in deze maand van het jaar. Het aantal arbeidsplaatsen in de fabrieken daalde met 67.000 tot 15 miljoen. fist, de 28-jarige Willem Stobbe uit Nieuw Loosdrecht. Deze zei- de, dat de „Luksefjell", die vol gens de directeur van het loods wezen, kolonel B. A. W. Beijer, onverwacht een technische sto ring aan de stuurmachine had ge kregen, waardoor het roer bleef hangen, schuin van voren op de Artemis" was afgekomen. Dit schip werd circa 30 meter van de boeg aan bakboord geraakt en kreeg ter hoogte van de tanks een gat van ongeveer 50 cm in doorsnee. H ieruit spoot branden de benzine, met een geweldige kracht er uit gejaagd omdat de platen warm werden en er een zware druk in de tanks ontstond. De kapitein van de Artemis", kapitein Gunnar Gouslaa, gaf on middellijk bevel het anker neer te laten, zodat het schip keerde en met de neus kwam te liggen in de richting van Rotterdam, evenwijdig aan de steiger voor de Koningin Emmalaan. Vóórdat het zover was verspreidden zich reeds zwarte vette rookwolken en waren er tal van bemannings leden en de rijksloods, de 37-jari- ge Dirk de Vries uit Vlaardin- gen, overboord gesprongen om te trachten zich zwemmend te redden, hetgeen hun gelukte. Het juist passerende m.s. „Hei- loo" voer naar het achterschip van de „Artemis" en nam 22 op varenden over. De „Heiloo" bracht hen naar Hoek van Holland en koos vervol gens zee. De reddingboot „Pre sident Jan Leis" maakte drie keer een tocht naar het schip en wist 6 opvarenden te redden, o.a. met behulp van de 21-jarige korpo raal Charles („Pacidy") Hender son uit Dublin, die bij de medi sche dienst in het „transit camp" werkt en 16 maanden onder de wapenen is. Men wilde hem er nog van weerhouden met de red dingboot mee te ga» maar zon der succes. Hij was' aan boord voor de schipper er weet van had. Met twee bemanningsleden van de „Leis", Henk de Weers en David Kodde, is hij tot driemaal toe op het brandende schip ge weest om naar overlevenden te zoeken. Deze reddingboot 'heeft ook de gezagvoerder van booid gehaald, doch deze heeft nog kans gezien, vóórdat hij van boord stapte kranen te openen om gas te laten ontsnappen. De kapitein en twee bemanningsleden moes ten in het gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag wor den opgenomen, waar helaas de chef-hofmeester aan de opgelo pen brandwonden is overleden. Toen men tegen middernacht de balans opmaakte, bleken er van de (zonder loods) 42 koppen tellende bemanning (onder wie 4 vrouwen van opvarenden, die als stewardessen meevoeren) 2 te ontbreken. Gevreesd wordt, dat zij verdronken of verbrand zijn. Kort na het gebeuren versche nen sleepboten ter plaatse om met hun waterkanonnen te trach ten het vuur te blussen, weldra geassisteerd door de Rotterdam se brandweer, die groot materieel naar de Hoek had gestuurd en geconcentreerd spoot op het gat, waaruit de brandende vloeistof zich perste. Na enige uren staak te men dit, omdat voor een ont ploffing werd gevreesd. Ook was het branden even opgehouden, doch toen het vuur opeens weer met hernieuwde ijver begon, be sloot men op deze plaats weer water te gaan geven en opeens slaagde men er in het vuur op het voorschip, te blussen. Inmiddels was op het zwartge blakerde, gloeiendhete schip ook brand ontstaan in de hutten op het achterschip, die in in de vroe ge uren van de zondag nog steeds niet bedwongen was. Kort nadat de brand was uit gebroken heeft men op de Nieu we Waterweg een éénrichtings verkeer ingesteld: er mochten al leen schepen binnenkomen, daar na was de scheepvaart volledig gestremd, doch zaterdagavond om kwart vóór tien was het in- en uitgaande verkeer weer nor maal. Alleen mochten er geen tankschepen passeren. In de loop van de avond werden weer 11 opvarenden op de „Ar temis" gebracht, omdat, zo werd gezegd, zij op de hoogte waren van de ligging der hutten. Na het gebeuren wist men aan vankelijk niet hoeveel mensen er aan boord waren, wie er gered waren of wie er ontbraken. Eerst langzamerhand kwam hierin eni ge tekening en bleek, dat er twee opvarenden op het appèl ontbra ken, die, zo vreesde men, om het leven waren gekomen. Uiteraard trok deze scheeps brand, die tot in de wijde omtrek te zien was, tal van belangstel lenden, inwoners, badgasten en zij, die van elders kwamen om dat zij gehoord hadden wat er aan de hand was. Met het oog op eventualiteiten werd de om geving tot op honderden meters afstand van het schip afgezet. In de zeer vroege morgen van zondag heert de Rotterdamse brandweer al haar materieel uit Hoek van Holland teruggetrok ken omdat de brand aan boord van het Noorse tankschip „Arte- mis" bedwongen was. De Rotterdamse rivierpolitie heeft zondagmorgen het schip vluchtig doorzocht, maar geen spoor van de 2 vermisten gevon den. Het kan zelfs zijn, dat er 3 vermisten zijn werd later mede gedeeld. Om tien vóór tien hebben zon dagmorgen 7 sleepboten de „Ar temis" op sleeptouw genomen met bestemming Rotterdam. Zaterdag is na een langdu rige ziekte, te zijnen huize in Hilversum overleden, de beken de Ome Jan van Zutphen. Johannes Andries van Zutphen werd op 7 oktober 1863 te Utrecht geboren. Na lager onder wijs genoten te hebben was hij aanvankelijk werkzaam in het timmervak, doch door ziekte ver liet hij deze branche en werd dia mantbewerker. Nadat hij enkele jaren als werknemer dit beroep had uitge oefend, vestigde hij zich als zelf standige diamantslijper. Bij het uitbreken van de sta king speelde de heer Van Zut phen een belangrijke rol Hij werd voorzitter van 't stakings comité. Voordien was hij reeds gekozen tot voorzitter van de sociaal democratische diamant bewerkers vereniging te Amster dam. Na de stichting van de algeme ne diamantbewerkersbond werd hij daarin opgenomen als dage lijks bestuurslid. Hij was enige tijd vice-voorzitter en gedurende 25 jaar secretaris van deze bond. Tevens was hij nog bestuurslid van de „Alliance universelle des diam.antaires". In de beginperiode van de vak organisaties heeft de heer Van Zutphen een belangrijke rol ge speeld. Hij had onder andere zit ting in het dagelijks bestuur van het Nederlands verbond van vak verenigingen. Hij was voorzit ter van de scheidsgerechten van de Nederlandse Spoorwegen. De heer Van Zutphen heeft zit ting gehad in de gemeenteraad van Amsterdam en was lid van de Prov. Staten van Noord-Hol land. In die jaren bekleedde hij tal van functies in commissies en organen op sociaal gebied. Zijn grootste bekendheid heeft de heer Van Zutphen verkregen met zijn werk voor de t.b.c.-be- strijding. Door zijn werk als be stuurslid in de vakorganisaties kwam hij veelvuldig in aanra king met deze volksziekte. Op zijn initiatief werd het legenda rische „koperen stelenfonds" op gericht. Gedurende een lange reeks van jaren was hij voorzit ter van dit fonds en later ere voorzitter. De heer Van Zutphen was één van de mede-oprichters van „Zon nestraal" de Nederlandse vereni ging tot het oprichten van ar- beidskolonies voor t.'o.c.-lijders in Nederland, uit welker middelen het sanatorium tot stand is ge komen. Hij was jarenlang voorzitter van deze vereniging en redacteur van het tijdschrift „Zonnestraal". Ook op het gebied van de kin deruitzending heeft de heer Van Zutphen baanbrekend werk ver richt; zo was hij onder meer be stuurslid van „De nieuwe gedach te" en van de centrale commissie voor uitzending van Nederlandse kinderen naar buiten (Kinabu). Op zijn 90-ste verjaardag werd hij op grootse wijze gehuldigd. H. M. de Koningin kwam hem persoonlijk in Hilversum geluk wensen. De heer Van Zutphen was officier in de Orde van Oran- je Nassau. De gezondheid van Jan van Zutphen is hard achteruit gegaan na de Amsterdamse diamantsta king van enige jaren geleden, waarin hij een werkzaam aandeel had. Deze staking had hem sterk aangegrepen. Sinds november 1957 was hij bedlegerig. Werknemers uit 20 landen maken uitwisselingsreizen Dit jaar zullen 1050 werkne mers, afkomstig uit 20 landen, deelnemen aan de studie-reizen van de UNESCO, die tot doel hebben arbeiders in de gelegen heid te stellen mannen en vrouwen te ontmoeten die in andere landen op dezelfde wijze als zij in hun vaderland, het dagelijks brood verdienen. In verscheidene groepen ko men naar ons land, drukkers uit Finland, die Amsterdam en Rotterdam zullen bezoeken, ta baksbewerkers uit Zwitserland (Amsterdam), mijnwerkers uit Groot-Brittannië (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) en landbouwers uit tien Europese landen, die in Den Haag als gasten van de nationale coöpe ratieve raad zulen vertoeven. Vanuit Nederland zullen 15 employés, leden van de Prote stantse Christelijke Bond van Vervoerspersoneel te Utrecht, naar Keulen, Wenen en Salz burg gaan. Eveneens 15 leden van de Nederlandse verbruiks coöperatie Rotterdam gaan naar Bazel en Zürich en een derde groep van 15 leden van de Algemene Bond van Lucht- vaartpersoneel op Schiphol be zoeken Wenen en Innsbruck. In Istanbul is zondag een anti- Britse, en anti-Griekse betoging gehouden, waarbij een pop die aartsbisschop Makarios voorstel de werd verbrand. Sprekers op de bijeenkomst eisten verdeling van Cyprus in een Griekse en een Turkse hellt. Het Turkse ministerie van Bui tenlandse Zaken gaf zondag een communiqué uit, waarin werd gezegd dat Turkije na rijp beraad tot de slotsom is gekomen, dat (Advertentie). salons „robert" j kopp«f wl W apart» coctaf marfa [6 brouwrjjjfroaf 9 Uroeuzen kapsels mét „sfeer" in een salon met „sfeer" De Franse regering heeft over wogen de datum voor de volks stemming op 5 oktober te stel len, aldus is na zaterdag ochtend gehouden vergadering van het kabinet medegedeeld. Verder is het ministerie voor Algerië toegevoegd aan het pre sidium van de kabinetsraad. De raad heeft het niet oppor tuun geacht -vóór -de volksstem ming tussentijdse verkiezingen voor de nationale vergadering te doen houden. Generaal Salan is benoemd tot gedelegeerde van de regering in Algerië. Hij zal worden bijgestaan door een „burgelijk grootadmini strateur" met de rang van secre taris-generaal. De kabinetsraad heeft overwo gen binnen ongeveer een maand gemeentelijke verkiezingen in Algerië te doen houden. De ministerraad zal hedenmid dag weer bijeenkomen. Premier De Gaulle zal deze week voor de radio een toespraak tot het volk houden, mogelijk za terdag a.s. Op 18 juni zal een grote mani festatie worden gehouden. De dag van 18 juni is de ver jaardag van de verklaring van De Gaulle in 1940 dat Frankrijk wel een veldslag maar niet de oorlog had verloren. André Malrauxe, de officiële woordvoerder van het kabinet, die van de door de ministerraad genomen besluiten mededeling aan de pers deed, zei in antwoord op gestelde vragen dat wanneer de nieuwe grondwet bij volks stemming zou worden aanvaard, er nieuwe algemene verkiezingen in Frankrijk gehouden zouden worden. De volksstemming zou worden gehouden in Frankrijk, Algerië en de departementen overzee. PERSCOMMENTAAR OP DE GAULLES BEZOEK AAN ALGERIE Het conservatieve blad „Le Figaro" schrijft zaterdag, dat de reis van minister-president De Gaulle door Algerië „een daad van vertrouwen en een daad van gezag" is geweest. De Gaulle heeft de nationale een heid hersteld door gelijkheid voor de wet af te kondigen voor alle Algerijnen, ongeacht hun afkomst, godsdienst of ras. Hij herstelde de nationale discipli ne zonder welke nationale een heid niet kan bestaan. De socialistische „Le Popu laire" is van oordeel, dat het uur van de grote beslissingen nog moet komen. Over De Gaulles aanwijzing aan de co mités voor openbaar welzijn, dat zij geen afbreuk moeten doen aan het gezag van de be staande autoriteiten, zegt dit blad, dat deze mensen hun strijd niet gauw opgeven. Zij verbergen hun doeleinden niet en zijn vastbesloten te winnen. Volgens het communistisch gezinde blad „Liberation" zijn degenen die in Algiers tot op stand hebben aangezet, van plan hun actie tot in Europees Frankrijk uit te breiden. De „fascist" Delbecque, komt van daag naar Parijs om op 18 juni een parade op de Champs Eli- sees te organiseren. „Wat zal de regering doen?", zo vraagt dit blad. Het Britse blad „Daily Tele graph" is van oordeel, dat De Gaulles bezoek aan Algerië heeft aangetoond, dat zijn prestige onder de Mohammeda nen even groot als onder de Europeanen is, die erop hebben gestaan, dat hij aan de macht kwam, de buitenwereld heeft thans hoop gekregen, dat er een einde komt aan de oorlog in Algerije. Tot dusver hebben de kolonisten in Algerije de meeste reden tot teleurstelling, want nu alle Algerijnen dezelfde rechten krijgen staat elke Europeaan tegenover acht Mo hammedanen, zo schrijft het conservatieve blad. verdeling van Cyprus de enige oplossing van het Cyprische vraagstuk biedt. De Turkse autoriteiten hadden militairen met tanks opgeroepen om eventuele onlusten de kop in te kunnen drukken. De militairen kwamen in actie, toen een deel van de 200 000 be togers probeerde op te trekken naar de wijk waar het Britse en Griekse consulaat gevestigd zijn. In Nicosia op Cyprus zijn bij gevechten tussen Turkse en Griekse Cyprioten zaterdagavond twee Grieken om het leven ge komen en tien ernstig gewond. Ook aan Turkse zijde vielen ge wonden. Zondag was het rustig in de stad. De Britten hebben een uit gaansverbod voor de Griekse en de Turkse wijk van Nicosia afge kondigd en deze twee wijken door een barricade van prikkeldraad van elkaar gescheiden. Op de da ken van de voornaamste gebou wen in deze wijken hebben zich zondag Britse militairen met brenguns opgesteld. De onlusten begonnen zater dag, toen een duizendtal Turkse Cyprioten, gewapend met mes sen, bijlen en stenen naar de Griekse wijk optrokken, nadat eerder op de dag de ruiten van een gebouw van het Griekse gymnasium waren vernield en een bom was ontploft voor het gebouw van de Turkse voorlich tingsdienst in Nicosia. Door die ontploffing werd schade aange richt, doch er vielen geen slacht offers. De Turkse Cyprioten trokken tegen de Grieken op met de leu ze „Verdeling of dood", terwijl de klokken van de Griekse ker ken luidden om, de Grieken op te roepen tot verzet. Honderden Grieken, van wie velen in nacht gewaad, grepen messen, stokken en alles waar zij snel de hand op konden leggen om zich te verde digen en snelden de straat op. Bij de vechtpartijen die ontston den werden verscheidene auto's gestenigd en branden gesticht. Te Larnaca, in het zuiden van het eiland, is zondagavond een Griek gedood en één ernstig ge wond bij een Turkse aanval op de Griekse wijk. Het Amerikaanse leger heeft i niseerde legers van vier tot acht zaterdag een rapport uitgegeven over de sterkte van de Russische strijdkrachten, waarin wordt ge zegd, dat de Sowjet-Unie een grootscheepse oorlog met conven tionele wapens kan ontketenen, een atoomoorlog kan beginnen of „vrijwilligers" en materiaal ter beschikking kan stellen voor een oorlog, die door een bondgenoot is ontketend. Hoewel de Russen in de afge lopen drie jaar hebben meege deeld, dat zij de sterkte van de strijdkrachten met 2.140.000 man zouden beperken, heeft de rege ring nooit aangetoond, dat dit werkelijk is gebeurd, aldus dit rapport. Er zijn integendeel aan wijzingen volgens welke de Rus sen een groot aantal manschap pen onder de wapens hebben ge houden en de doelmatigheid van de eenheden hebben verhoogd door toepassing van nieuwe wa pens. Bij een eventuele aanval van de Russen op de Navo-strijd- krachten in West-Europa zullen de Russen waarschijnlijk op twee of drie fronten optreden met 750.000 tot 1.000.000 man op elk front. Een dergelijke aanval zou ondernomen met twee tot vier gecombineerde legers van 15 tot 35 divisies, één of twee gemecha- PRAATWEDSTRIJD it Het record in de praat- it it wedstrijd, die is uit it it geschreven door een win- it it keiier, staat nu op naam it it van de 38-jarige mevrouw it it Capps uit Noord-Carolina. it it Zij sprak 29 uur, 12 minu- it it ten en 43 seconden aan it een stuk, de twee en een it it halve minuut rust per uur it niet meegerekend. it it Er zijn deelneemsters it it genoeg en het is niet bij i? it gebrek aan stof dat zij er it it tenslotte het zwijgen toe it it doen. Een overgrootmoe- it it der verklaarde: „Nu kan it it ik eindelijk eens even pra- it it ten zcmder dat iemand it it me in de rede valt". divisies, één of twee luchtdivisies van ongeveer 1000 vliegtuigen elk, artillerie- en luchtdoelartil- leriedivisies en andere eenheden, aldus het rapport. Spionage in Engeland. Frederick Linney, een inge nieur op het gebied van de elek tronica, is zaterdag te Worthing aangehouden op beschuldiging van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Hij zou een geheim document, dat rechtstreeks of indirect een vij andelijke mogendheid tot voor deel zou kunnen zijn, aan derden ter hand hebben gesteld. V. S. wijzen Russische diplomaat uit. De Verenigde Staten hebben de derde secretaris van de Sowjet- ambassade te Washington, Niko lai Korotsjikin, uitgewezen, om dat hij de laatste maanden aan een Amerikaanse burger „hon derden dollars" had betaald voor legerhandboeken en ander mate riaal waaronder ook enkele ge heime stukken. Volgens een verklaring van het „State Department" was de Sowjet-ambassade ruim een jaar geleden al gewaarschuwd, dat de Verenigde Staten een dergelijk optreden niet konden gedogen. Aanleiding tot deze waar schuwing was toen de uitwijzing van majoor Joeri Krylof die zich aan hetzelfde schuldig had ge maakt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Jus titie heeft later verklaard, dat de betrokken Amerikaan de 25-jari ge journalist Charles Baumet is, die als verslaggever in dienst is bij het maandblad „De nationale wacht", een uitgave van „The U. S. national guard association". Hij voegde hieraan toe dat Baumet 't ministerie heeft mee gedeeld dat hij Korotsjkin tussen september en december jl. circa 25 boekjes en pamfletten ter hand heeft gesteld die iedereen bij de afdeling voorlichting van het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging kon krijgen. Hij had hiervoor ongeveer 435 dollar ontvangen. „Er bestaan geen aanwijzin gen, dat Bauimet stukken van vertrouwelijke aard aan Korot sjkin heeft overhandigd. Even min kan worden gezegd, dat de heer Baumet de wet heeft over treden. Baumet staat niet onder ar rest. Amerikaanse helikopter in Oost-Duitsland tot landen gedwongen. Een Amerikaans hef schroef- vliegtuig met acht officieren en onderofficier is nabij Karl-Marx- stadt, het vroegere Chemnitz, in Oost-Duitsland tot landen ge dwongen, aldus heeft de Oost- duitse regering zondagochtend officieel medegedeeld. Het hoofdkwartier van de in West-Duitsland gelegerde Ame rikaanse derde pantserdivisie heeft medegedeeld, dat een hef- schroefvliegtuig van de divisie zaterdag bij Hof in Beieren uit de koers is geraakt en Oostduits gebied is binnengevlogen. Het toestel wordt bij Zwickau bewaakt door Oostduitsers. Het Oostduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft onmiddel lijk een nota naar Washington gezonden om te protesteren de schending van het Oostduitse luchtruim. Het toestel behoorde tot de Amerikaanse pantserdivisie in West-Duitsland het was op een routinevlucht van Frankfort naar het oefenterrein van het Amerikaanse leger te Grafën- wöhr in Zuid-Duitsland. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaarde zondag, dat de piloot kennelijk een navigatiefout heeft gemaakt en boven Oost-Duitsland is geko men. De negen inzittenden zijn veilig. Het leger tracht via mili taire kanalen in Berlijn hun te rugzending te regelen zo voegde hij hieraan toe. WAT MEER ZON Een kleine depressie trok gedu rende het weekeinde over Enge land en de Noordzee naar het noordoosten. Tegelijkertijd breid de een hogedrukgebied zich over Frankrijk naar het noordoosten uit. Tussen deze twee druksyste- men ontwikkelde zich over ons land zondag een krachtige zuid westelijke stroming. Daarmee werd koele lucht aangevoerd, waarin veel bewolking, in het noorden van het land nogal wat regen en daar la<*e middagtempe- raturen. Elders enkele opklarin- DINSDAG 10 JUNI. v.m. n.m. Breskens 8.15 8.35 Terneuzen 8.50 9.10 Hansweert 9.30 9.50 Walsoorden 9.40 10.00 ZON MAAN op onder op onder Juni. 8 4.22 20.56 0.22 11.42 9 4.21 20.57 0.44 12.46 10 4.21 20.58 1.06 13.50 gen maar nergens temperaturen boven 19 graden voorkwamen. Mede in verband met de gerin ge depressie-activiteit op de oce aan verplaatsten zich de druk- systemen in onze omgeving maar langzaam. De weersverbetering die we op grond van verplaatsing van de depressie op de Noordzee naar Zuid-Scandinavië verwach ten zal dan ook maar langzaam in zijn werk gaan. Het meest zal men er van merken in het noor den van het land waar vandaag ook enkele opklaringen en min der lage middagtemperaturen zullen voorkomen. In het gehele land zal er minder wind en het weer dus aangenamer, zij het niet uitgesproken zomers zijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. MINDER WIND. Wisselende bewolking met voornamelijk in het noorden van het land nog een enkele bui. Ma tige tot zwakke wind tussen zuidwest en noordwest. In het noorden iets hogere, elders onge veer dezelfde middagtemperatu ren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1