renlied KERKDIENSTEN De geluidsmuur ils jor len are Ier <:Uerkiezincfen Rechtszaken AGENDA i beien 'ommenie gels awenng er bedden De politieke ontwikkelingen in Indonesië A Zaterdag 7 juni 1958 ij NIEUWE i; 20 X 20 cm erende prijzen. en Telef. 2252 I Boardhandelaar O TELEF. 238 LOF KWALITEIT I asmachinelabriek gloednieuwe wasir.3- 'S en centrifuges met emaille beschadiging 155,met garantie; :wenst afbetaling, ieksagent: Nieuwstnat 'erneuzen, Tel. 2110. de N DE SANDE ij - Terneuzen 'er post 14 cent. franco per post. .okosten toezen- t verschuldigde ng ook in post- t ten goede aan 1 2a jaargang »o. 4389 Kritiek op bestaand beleid Parlementaire missie Zomer en Z. O. N. Internationale Melkdag Belgisch bezoek t|E gemeenteraadsverkiezingen zijn ahv rustig de resultaten bezien, valt pas totaal zijn. De V. V. D. kwam met e land genomen zelfs van 235 zetels. De P. zetels. De Rooms-Katholieke groeperinge zakten van 189 op 59. De Christelijk Histo Anti Revolutionairen 18. Kritiek op het bestaande beleid, afkeer de oppositie zijn derhalve wel de meest m zingen, die al de betrokken partijen tot na eer achter de rug, maar als we nu eens goed op, hoe sterk de verschuivingen in en enorme winst uit de bus, over het hele v. d. A. moest weer veren laten, totaal 47 n wonnen 57 zetels. En de communisten rischen zagen 43 zetels verloren gaan en de van het communisme en sympathie voor arkante trekken van deze nieuwe verkie- denken kunnen stemmen. En nu België In België zijn eveneens verkie zingen gehouden, hier voor Se naat (onze Eerste Kamer) en Kamer van Volksvertegenwoor digers (onze Tweede Kamer). De socialistische premier Van Acker zelf werd wel een. sympathieke figuur gevonden, maar het socia listische beleid van de laatste jaren ondervond felle bestrijding. Dit kwam bij de verkiezingen ook tot uiting. De Rooms-Katholieke christen-democraten vormden de enige partij, die winst boekte. In de Senaat behaalden zij zelfs een absolute meerderheid van 54 van de in totaal 106 zetels. In de Kamer van Volksver tegenwoordigers lukte dit met 104 van de 212 zetels juist niet. Het meest waarschijnlijk wordt daarom geacht, dat de nieuwe re gering een coalitie van christen democraten en liberalen te zien zal geven, met dan uiteraard de socialisten in de oppositie. Maar ook dan zal er wel weer wat te klagen zijn, ondanks de vele schone beloften, die van tevoren als lokkend perspectief zijn ge geven. Nieuw-Guinea Vorig jaar heeft een parlemen taire missie, gevormd uit ver schillende leden van Tweede en Eerste Kamer, een bezoek ge bracht aan Nederlands Nieuw- Guinea. Thans heeft de commis sie een rapport uitgebracht, waar nog al wat kritiek in wordt ge oefend op verschillende bestaan de toestanden. Het handhaven van een betrek kelijk grote Indonesische ge meenschap op Nieuw-Guinea acht de commissie ongewenst. Bovendien is het haar gebleken, dat het voor de Ambonese ge meenschap op Nieuw-Guinea on begrijpelijk is, dat het gouverne ment de 17 Ambonese militairen, die in 1956 uit Ceram naar Nw— Guinea zijn gekomen, als per sonae non gratae (niet gewenste personen) beschouwt. De Kamerleden hebben tot hun teleurstelling vernomen, dat het gouvernement te weinig streeft naar een goede samenwerking met missie en zending. Men is er nog niet in geslaagd, een goed onderwijssysteem te vinden voor de inheemse bevolking. De land bouw heeft met mislukkingen te kampen en de voorlichting is on voldoende georganiseerd. Eén mijningenieur ..De missie betreurt het, dat nog niet is te zeggen in welke mate de mijnbouw op Nieuw-Guinea economisch perspectief aan het land kan bieden. Zij kreeg de in druk, dat de dienst van de mijn bouw op Nieuw-Guinea wel erg klein is. Eén mijningenieur lijkt wel erg weinig voor dit gebied". En dan te bedenken, dat het land een zo rijke voorraad aan delfstoffen bevat! Wij vragen op nieuw: heeft de Nederlandse re gering in feite Nieuw-Guinea toch opgegeven, ondanks al haar schone beweringen van 't tegen deel en voert de regering dus een min of meer huichelachtig be leid? Of heeft de Nederlandse rege ring niet al te veel vertrouwen in de ook door haar met idem zo veel miljoen per jaar gesteunde organisatie van de Verenigde Naties? Dit laatste dan stellig terecht. Prof. dr. J. H. W. Ver zijl vroeg zich dezer dagen in zijn afscheidscollege af; „Is de instel ling der Verenigde Naties beter dan de Volkenbond?" En hij ant woordde: „Zij is zeker effectie ver in het accepteren van onrecht en het vergoeilijken, doch zeker niet beter gezien, in het licht van de toepassing van het interna tionale volkenrecht". En verder: .De V. N. is een arena van poli tieke strijd, waar weinig meer over het recht wordt gezgd. Is verdragstrouw nog een begin sel"? Zorg voor de zieken De maand juni heeft in ons land zijn intrede gedaan met een paar prachtige zomerse dagen. Helaas eisten water en verkeer weer tal van slachtoffers. Een heel andere Z. O. N. dan die ons tegenlacht uit een mooie strak blauwe lucht is de organisatie van de Zieken Omroepen Neder land, die haar derde nationale congres hield in Delft. Ontstaan uit een, hobby, groeide de organi satie uit tot een therapie (ge neeswijze), omdat de artsen con stateerden, dat het werk van de „radio"-uitzendingen een gun stige invloed had op het verloop van de ziekten. Aanvankelijk werden alleen gramofoonplaatjes gedraaid, maar nu zet men hele radiopro gramma's in elkaar. De organisa tie, die 18 februari 1956 werd op gericht, omvat thans 28 zieken omroepen. De oudste hiervan be staat al meer dan 25 jaar. Teza men verzorgen zij ongeveer 2500 uitzendingen per jaar voor 46 verpleeginrichtingen met niet minder dan 11.000 patiënten. De resultaten, zijn gunstig en het werk is dankbaar. Volksvoedsel De oude slagzin „Melk is goed voor elk" en de nieuwere „Met melk meer mans" doen nog steeds opgeld. Ter gelegenheid van de internationale melkdag op 6 juni sprak prof. dr. C. den Hartog over de waarde van melk als voedsel voor de mens. Prof. Den Hartog is medicus en hoog leraar in de voeding en voedsel bereiding aan de Landbouwhoge school te Wageningen. „Van de dierlijke eiwitcon sumptie", aldus de hoogleraar, „wordt ongeveer de helft door de melk geleverd. Eén liter melk be vat bijv. 550 calorieën en, onge veer 33 gram eiwit. Daarnaast bevat de melk vrijwel alle voe dingsstoffen, die de mens nodig heeft". „Het hele voedingsvraagstuk in de wereld wordt bepaald door het eiwitvraagstuk en daarbij neemt de melk een eerste plaats in. Over de gehele wereld bestaat er sterke onderconsumptie van melk. Miljoenen ondervoede kin deren zouden gered kunnen wor den door melkeiwit". En voor dik worden hoeft u niet bang te zijn! Bene zonder lux Koning Boudewijn van België bracht een, onofficieel bezoek aan paleis Soestdijk en Koningin Ju liana en Prins Bernhard zullen nog deze maand een kijkje gaan nemen op de Expo in Brussel en dan op hun beurft de gast van de Belgische koning zijn. H.M. de Koningin opende een nieuw werk- en woonoentrum voor militaire oorlogsslachtoffers met ruggegraatverwondingen, z.g. dwarslaesies, in Doorn. Mi nister Staf beloofde tijdens de openingsplechtigheid verdere fi nanciële steun bij de exploitatie en de nieuwe bewoners gaven, gezeten in hun rolstoelen, een demonstratie in basketball. (Nadruk verboden.) Volgens neutrale diplomatieke waarnemers in Djakarta worden de Indonesische politieke leiders zich in toenemende mate bewust van het communistische gevaar in Indonesië. Slechts vier weken geleden leek het, dat de communistische partij er in zou slagen de andere grote partijen mee te slepen, in demonstraties tegen „buitenland se inmenging" in de Indonesi sche opstand, die een algemeen anti-Westers karakter hadden. Deze demonstraties werden, op gezet na de berichten, dat Ame rikanen en Chinezen uit Formo sa in dienst van de opstandelin gen waren. Thans echter noemen vooraanstaande leiders van de PNI de grote Indonesische com munistische partij „een satelliet van de Sowjet-Unie". Zij ver klaarden de buitenlandse inmen ging door de Verenigde Staten even krachtig te veroordelen als inmenging door de Sowjet-Unie. Een van hen, Slamet Gintings van de afdeling Noord-Sumatra van de PNI, heeft er vrijdag her innerd aan de communistische opstand in Madiun in Oost-Java van tien jaar geleden en aan de aanval op de plaats Pematang Siantar in Noord-Sumatra in ok tober van het vorige jaar. Hij legde er de nadruk op, dat deze opstanden „nationaal verraad" /aren. Een Islamietisehe jeugdorga- DE „TIMES" OVER INDONESIË De Londense „Times" schreef gisteren over de onrust in In donesië dat de opstandelingen geen reëel gevaar meer voor de regering zijn, maar dat het on middellijke gevaar voor verdere verscheuring meer economisch dan politiek is. De rupiah is verzwakt, de handel van Indonesië heeft ge leden en de buitenlandse va luta zijn bijna uitgeput, aldus dit onafhankelijke Britse blad. Volgens de „Times" zijn de maatregelen tegen de handels betrekkingen met de Neder landers bevredigend voor de nationale gevoelens maar laten ze weinig tijd de achterstand in te halen. President Sukarno's leiding is misschien nog altijd vereist voor het handhaven van de na tionale gevoelens en voor de delicate taak de buitengewesten weer in het gareel te brengen, maar als nationale leider heeft hij weinig aandacht besteed aan de economie. Indonesië, aldus de „Times", wenst het westen weer gerust te stellen na de schrik van de afgelopen maanden en een toeneming van de handel moet niet worden verhinderd. „Er moet echter nog veel in Indo nesië worden gedaan alvorens de stabiliteit is hersteld". nisatie, „Ansor", heelt onlangs gewaarschuwd tegen „atheïsti sche en ideologische inmenging", er op wijzende, dat er mensen zijn, die tegen de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten zijn en slechts van lof zijn vervuld voor de Sowjet-Unie. Berichten uit West-Borneo duiden, er op, dat de anti-communistische Masjumi een overwinning heeft behaald in de plaatselijke verkiezingen en thans zeker is van 12 van de 26 zetels in de regionale bestuurs raad, waarin de communisten er twee hebben verworven. Het nationalistische blad „Su- luh Indonesia" pleit vrijdag in een hoofdartikel voor „wijzigin gen, in het centrum", hetgeen volgens waarnemers de vervan ging betekent van twee of drie ministers, die geacht worden sympathie te hebben voor de communisten. Linkse politici en bladen heb ben, de aanhoudende geruchten over een kabinetswijziging afge wezen als zijnde „wishful thin king". In bevoegde Indonesische kringen echter is men van me ning, dat spoedig wijzigingen in de samenstelling van het kabi- net-Djuanda bekend zullen wor den gemaakt. De werkloosheid in West-Duitsland Het aantal werklozen in West- Duitsland is in mei met bijna 120.000 afgenomen, zo deelt het Westduitse arbeidsbureau mede. Het bedroeg 469-917 of 2,4 pro cent van de aan het arbeidspro ces deelnemenden. De verbinding tussen Oostzee en Witte Zee en de Kaspische Zee Het Russische nieuwsbureau Tass heeft vrijdag medegedeeld, dat in 1960 grote schepen in staat zullen zijn van de Oostzee en de Witte Zee over het land- massief van Europees Rusland te varen naar de Kaspische Zee, de Zee van Azow en de Zwarte Zee. De noordelijke hellt van de kanaalroute, die een halve eeuw geleden werd gegraven,, wordt gemoderniseerd en geschikt ge maakt voor grote schepen. Regering der Faroer-eilanden wil uitbreiding territoriale viswateren De regering van de Faroer- eilanden heeft bij het parlement een motie ingediend, waarin zij zich uitspreekt voor uitbreiding van de territoriale viswateren van drie tot twaalf mijl, met in gang van één september. Dit is geschied naar het voorbeeld van de uitbreiding der territoriale wateren tot twaalf mijl door IJs land. Nadat er is gestemd, zal de motie aan de Deense minister van Buitenlandse aken worden toegezonden. In een, inleiding tot de motie wordt gezegd, dat het besluit nodig is geworden door de maat regel van IJsland, daar een groot deel der vissers rondom IJsland waarschijnlijk van één september af naar de visgronden rondom dc Faroer-eilanden zal varen. ZATERDAG 7 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Duel op de Atlantic". Concertgebouw, 8 u.: „Ter reur in New York". Hoofdkantoor Z.V.T.M., 11 uur: Tweede algem. vergade ring van aandeelhouders. Terrein Zuider-Sportpark, 2.30 u.: Tem. Boys junioren Axel junioren; 4u.: Tern.Boys 2Fa. Van der Oost; 6.30 u.: Tern. Boys 1Oud-Tweede- Klassers. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De eenzame ruiter". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De ontem- baren". ZONDAG 8 JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 2 uur: „Terreur in New York"; 4.30 en 8 uur: „Duel op de At lantic". Concertgebouw, 8 u.: „Ter reur in New York". Terrein W. Bolwerk, 3 u.: TerneuzenWSC. AXEL: Het. Centrum, 3.45 u.: „De eenzame ruiter"; 8 uur: „Tot de laatste man". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2'l> uur: „Duivels van de weg"; 5 en 8 uur: „De on- tembaren". DE DOOD VAN PETERTJE LENAERTS Het Amsterdamse gerechtshof heeft zich vrijdag bezig gehouden met het onderzoek naar de vraag of de 31-jarige mevr. J. M. L van M. op 3 juli van het vorige jaar haar zeven maanden oude zoontje Peter inderdaad, zoals haar ten laste is gelegd, „ter uit voering van haar voornemen om haar kind opzettelijk van het le ven te beroven, althans zwaar li chamelijk letsel toe te brengen na kalm beraad en rustig over leg opzettelijk gewelddadig te gen diens hoofd en lichaam heeft geslagen,, gestompt, geschopt en of getrapt, zodat Peter zwaar li chamelijk letsel bekwam, tenge volge waarvan hij kort daarop is overleden". De president van het gerechts hof, mr. P. B. Dijksterhuis, vroeg vrijdagmorgen wat de verdachte van de dagvaarding denkt. Het antwoord luidde: „Ik blijf bij mijn verklaring, dat ik het niet heb gedaan. Ik zat op de rand van het bedje het kind de fles te geven toen het bed in el kaar zakte en, ik bovenop Peter tje terecht kwam". Mr. Dijksterhuis: ,,U hebt in september van het vorige jaar echter tegenover de politie zeer duidelijk verklaard, dat u het kind op de bewuste dag mishan deld hebt". Verdachte: „Dat heb ik ge daan omdat ik niet tegen het verhoren op kon". Uitvoerig behandelde mr. Dijk sterhuis vervolgens de voorge schiedenis en de omstandigheden in het huis van de familie L. aan de IJselstraat te Haarlem-Noord. Mr. Dijksterhuis: „U had in de cember van 1956 een tweeling gekregen, de jongen Peter en een meisje, Elly. Maar uit de verklaringen van de getuigen blijkt wel, dat u niet veel om de jongen gaf. Hoe kwam het dat Peter enkele malen breuken van armen, beentjes en zelfs sleutel beenderen had opgelopen terwijl Elly nooit iets mankeerde?" Verdachte: „Eenmaal is hij van de tafel gevalleni Hoe hij die andere keren aan de breuken kwam is mij niet bekend". Mr. Dijksterhuis: „Tegenover de politie hebt u verklaard, dat u op die 3e juli hem op de slaap kamer in dolle drift hebt gesla gen". De echtgenoot van de verdach te, die in de nacht van 2 op 3 juli had gewerkt, was 's middags door zijn vrouw gewekt met de mededeling, dat er iets met Pe tertje aan de hand was. Hij was direct naar de huisarts dokter W. Dorresteyn gegaan, maar had gezegd, dat de dokter niet onmiddellijk door de zware onweersbui behoefde te komen. Dokter Dorresteyn, zowel als de chirurg dr. G. C. Ridder van Rappard alsook de kinderarts jhr. R. A. van Valkenburg, die Petertje in het ziekenhuis had behandeld toen men wilde na gaan of de vele breuken soms het gevolg waren van een bijzon dere samenstelling van het been- dergestel, verklaarden thans ter zitting, dat naar hun mening de verschijnselen op de 3e juli er niet op wezen, dat de vrouw op Petertje was gevallen. „In dat geval hadden er afwijkingen in de borstkas geconstateerd moe ten worden, die er nu niet wa ren". De echtgenoot getuigt. Vlak voor de schorsing van de zitting werd de echtgenoot, de heer P. A. L. als getuige gehoord. Mr. Dijksterhuis: „Hoe was de instelling van uw vrouw tegen over de tweeling?" Getuige: „Zij was wel meer op Elly gesteld, maar de zorg voor de twee kinderen was dezelfde. Petertje moest wel eens in de schuur slapen omdat hij zo drein de. Maar dat gebeurde als ik nachtdienst had gehad. Elly dreinde ook wel eens, maar daar werd nooit over gesproken". Op de vraag van mr. Dijkster huis of zijn vrouw vroeger wel eens uitlatingen over Petertje had gedaan antwoordde de getui ge: „Zij heeft wel eens gezegd „Ik kan hem wel wurgen". „Als ik hem maar kwijt was". Op een keer had het kind blauwe plek ken aan het keeltje en toen ver telde zij mij: „Dat heb ik ge daan". Voorts vertelde de getuige, dat zijn vrouw wel eens driftbuien had eni ook wel had geslagen. Na de dood van Petertje was de ver houding tussen hem en zijn vrouw slecht geworden. Met Pinksteren van dit jaar heelt de getuige haar weer ontmoet. Zij zei toen: „Ik ben gemakkelijk ge worden era trek me nergens meer wat van aan. Als ik bij mijn ver klaring blijf kunnen ze me niets maken". De getuige was met zijn vrouw naar de Kennemerduinen gegaan en daar zou zij hem verteld heb ben, dat zij Petertje wel geslagen had op de bewuste dag. Opnieuw zes jaar geëist. De procureur-generaal mr. W. B. J. Aberso-n heeft vrijdagmid dag wegens zware mishandeling- De zetel van de Europese gemeenschappen Er schijnt te Brussel in alle verantwoordelijke kringen geen twijfel aan te bestaan of Brussel zal de zetel worden van de Euro pese gemeenschappen, (E.E.G., E.G.K.S. en Euratom) en van het Europese parlement. Te Brussel is men het er c "k algemeen over eens, dat Luxe .- burg als schadevergoeding vo r het verlies van de zetel der E G. K.S. genoegen zal nemen met de zetel hetzij van het Europese ge rechtshof of van de Europese universiteit, dan wel van beide, en dat de Europese Investerings bank, het Europese centrum voor kernonderzoek naar andere lan den zullen gaan. Een Belgisch lid van het Europees parlement wees er tegenover Reuter op, dat er in de rapporten der deskundi gen over de respectieve Europe se steden, die in aanmerking wensten te komen als zetel van Europese instellingen, geen en kel negatief punt voorkwam t.o. v. Brussel. Dit zou voor andere hoofdsteden niet het geval ge weest zijn. Bovendien, zo voegde de zegsman hieraan nog toe, werd de commissie voor politieke aangelegenheden van het Euro pese parlement, die woensdag jl. te Brussel bijeenkwam, het er in principe over eens, dat er een enkele zetel zou moeten zijn voor de drie genoemde instellingen en voor het Europese parlement Dit laatste zou dan echter zijn plenaire bijeenkomsten ook in andere steden kunnen houden. de dood tengevolge hebbende evenals de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank des tijds zes jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 31- jarige mevr. J. M. L.van M. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 8 JUNI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek. (Bed. H. Doop.) Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Leden van het Jeugdcentrum. (Bijz. Jeugd dienst.) Sluiskil: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag; 2.30 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Driewegen: 7 uur Ds. J. Schol ten. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht; 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. (Bed. H. Doop.) GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. G. J Fontier, van Vlissingen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand P. Huisman, van Utrecht. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Oncterh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. van Deursen, van Barendrecht. Per/efcl fot i elk detail" R IJ N BERG'5 HANDELS B U R'E A U fERNÉUZEN^ TELEFOON 2304^ NOORDSTRAAT 78 door C. BAUER Naar de Engelse film „The Sound Barrier" 16) (Nadruk verboden.) „Je wou toch niet zeggen zei ik. ..Nee", zei hij vergoelijkend, „zó erg is 't nou ook weer niet. Natuurlijk is het niet helemaal zelfmoord om in een Beau te kruipen. Maar wat wij moeten hebben is betere toestellen, meet toestellen. Herinner jij je die vent in dat hotel, de laatste dag van onze vakantie? Die zei toen: „Als dat Engeland moet verdedigen" En zo ver is het nu inderdaad. Dat móet Engeland verdedigen" Hij zweeg. Ik zag in mijn ver beelding de donkere hemel boven Engeland, zoals duizenden die nacht aan nacht konden zienhet aarzelend vegen van de lange, spookachtig-witte vingers van de zoeklichten, aan en uit-schietend als het treiterend gedreun der Duitse bommenwerpers hoog en ongrijpbaar door de nacht ging; alle haastig zwaaiend naar het zelfde punt als in één der stralen een nietig-kleine schittering ge vangen bleef. Ik hoorde de gelui den van die nachten. Het mono tone gezoem der hoog overtrek kende Duitse vliegtuigen, soms het knallen van het luchtafweer geschut en soms ook een hoog mctorgeloei dat even aanzwol en wegstierf, een boog van geluid die zich steeds herhaalde. Dan er gens diep in de nacht een korte roffel, nóg een. En een heel en kele keer een kleine vlam die opbloeide tegen de zwarte hemel even voortbewoog en dan steeds wilder aanwakkerend snel naar omlaag schoot. Weer had één van de jongens in de Beaufighters zijn werk gedaan. Of had de Duit se schutter in de Ju 88 hem een fractie van een seconde eerder ontdekt en was hij het die met zijn brandende Beau nog een maal als een komeet zijn lichten de baan langs de Engelse hemel trok: een laatste saluut? Een saluut aan wie? Aan de mannetjes in hun goedzittende pakken en hun hagelwitte over hemden, die met hun knappe zelfverzekerde gezichten altijd in alle hotels hun welgefundeerd oordeel klaar hebben. Elke neer geschoten Beau zou hun zelfver zekerdheid slechts doen, stijgen. En wat zouden zij weten van To ny, wie alles was behalve een jonge waaghals? Wat wist ik er eigenlijk van? Had ik wel genoeg woorden om die zelfverzekerde mannetjes het zwijgen op te leg gen? De volgende dag schakiede ik al mijn relaties op de krant in om als verslaggever bij de lucht macht te komen. Ik had er geen flauw idee van hoe dat in zijn werk moest gaan en iedereen verzekerde me dat ik geen schijn van kans zou hebben. Het was inderdaad een lange weg, die langs verschillende ministe ries liep. Soms twijfelde ik er aan of het me wel ooit zou lukken. Ik werd gekeurd, mijn maag werd leeggepompt, een psycho loog stelde me allerlei vreemde vragen, maar niemand heeft me ooit gevraagd of ik wel kon schrijven. En wat me het meest verbaasde: niemand vroeg me ooit waarom ik aanvankelijk voor de militaire dienst was afge keurd. Zó lang was de weg. dat ik soms van plan was er maar mee op te houden. Tot ik in no vember 1943 een blief kreeg. Twee dagen later liep ik in het uniform van de R.A.F. Dat was in de tijd toen onze Lancasters de trouwe nachtelijke bezoekers van de Duitse indus triesteden waren geworden. Tony was één van hen, want reeds vrij kort na de Blitz was hij overge plaatst naar Bomber Command. Voor zijn prestaties tijdens de blitz hadden ze hem een D.F.C. gegeven en voorzover ik wist vloog hij bij Bomber Command in de rang van Flight Lieutenant. Van mijn pogingen om mijn journalistieke aspiraties bij de R.A.F. uit te leven was hij on kundig. Ik had hem er nooit iets van verteld, want ik geneerde me er tegenover hem een beetje voor. Hoewel ik voor dat gevoel geen afdoende verklaring kon vinden, geloof ik dat ik bang was aan gezien te worden voor één van die jongens, die uit nieuwsgierig heid dienst namen bij de R.A.F. en in een ongevaarlijk baantje iets van de roem der vliegers op zich wilden laten afstralen. Een maand lang liep ik in mijn nieuwe uniform wat onwennig rond op het ministerie van de Luchtmacht. Ik verzamelde enige kennis van de wijze waarop men het volk wilde voorlichten over de verrichtingen van de lucht macht. Toen nam ik vrijwillig een opdracht aan, waarvoor een paar anderen, naar men mij ver telde, al bedankt hadden. Een nachtelijke bombardementsvlucM meemaken naar Duitsland, die voor de opdracht bedai hadden, wisten waarschijnl wat het inhield. Ik wist het ni en daarom nam ik ze aan. Er zc ook een fotograaf meegaan. Na mijn vlaag van overmoet was ik toch niet erg gerust ovei de afloop van de onderneming en daarom trooste het mij dat ik tenminste samen met een collega in één toestel zou zitten. Maar ik wist al gauw beter. Men ver telde me dat wij in verschillende toestellen zouden vliegen. Ais er niemand zou terugkomen om een verhaal te schrijven, hadden ze altijd nog de kans dat de foto's goed overkwamen. En omge keerd. Die mededeling droeg er niet toe bij om mijn ongerustheid weg te nemen. Er was echter één ding, waarop ik mij verheugde. Na heel veel moeite kreeg ik het gedaan, dat ik mocht mr wiiegen in het toestel van Flight Lieute nant Anthony Garthwaite D.F.C., en zo reed ik cp een avond naar het vliegveld, waar zijn squadron was gestationeerd. (Wordt vervolgd.) Terneuzen: 10 uur en 3 uur Stud. D. de Jong, van Rotterdam. CHR. GEREF. GEMEENTE. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege.") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. NED. PROT. BOND. Terneuzen: (Zaal Noordstraat 18): 10.30 uur Ds. N. v. d. Wall, van Vlissingen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Huist: 6.30 uur, 7,45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur, 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17..00 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WOENSDAG 11 JUNI. Hontenisse: 14.30 uur Huwelijks bevestiging. DONDERDAG 12 JUNI. Hoek: 3.15 uur Huwelijksbevesti ging. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 8 JUNI. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10 30 Blom F. P: G. _.eiiandkerkje. - uur Ds. M. de Jong. .„plaat: 11 uur Ds. C. van Evert, van IJzendijke. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. (Viering H. A.); 7 uur Dsr W. S. Hugo van Dalen. (Lit. Lofzang met overdenking.) Retranchement: 9.30 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. (Bed. H. Avondmaal.) St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. (Bed. H. A.) St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand. IJzendijke: 9.30 uur Ds. W. S. Evenhuis, van Biervliet. Zuidzande: 9.30 uur Ds. H. Kuyi- man. WOENSDAG 11 JUNI. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. DONDERDAG 12 JUNI. Groede: 3 uur Ds. M. de Jong. Huwelijksbevestiging.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5