r De geluidsmuur .IP Minister-president Drees over de wonin gbo uw Wat brengt de radio Amerikaanse lening voor Euratom Vrijdag 6 juni 1958 12e jaargang no. 4388 AGENDA ,1 y. ,v. liskamer, e is meer apparaat jediening uk op de tisch op tel, zelfs w hande- rvice. en ineer en voor bovenal f 1875.- IJE ZEEUW Het kabinetsbeleid is ge- r.eht op het in aanbouw nemen van 80.000 woningen in totaal. Uitgegaan is van de gedachte, dat dit zou kunnen worden be reikt via de bouw van 40.000 woningwetwoningen en 40.000 particuliere woningen. Het ka binet is echter niet van me ning, dat uit de ter beschikking staande gegevens reeds thans de conclusie moet worden ge trokken. dat zonder het treffen van nadere maatregelen een totaal van 80.000 in uitvoering te nemen woningen niet zal worden bereikt. Wat de andere dan woningwetbouw betreft, deze is in het eerste kwartaal ten gevolge van de hoge rente achtergebleven bij het maand- gemiddelde dat nodig is om in 1958 het in aanbouw nemen van 40.000 dergelijke woningen te bereiken. In het tweede kwar taal van dit jaar is er een ken tering te bespeuren in de be langstelling voor de premie- bouw". Aldus de minister-president dr. W. Drees in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Bur ger. Deze vragen betroffen uit latingen in de Staten-Generaal over de woningbouw. Uit de door de heer Burger in zijn vragen gestelde citaten leidt de minister-president af, dat de geciteerde sprekers de heren Bommer en Broeksz van mening zijn, dat in onvol doende mate andere woningen, naast de woningwetbouw, wor den begonnen om een totaal van 80.000 woningen te berei ken en dat dientengevolge een verschuiving wenselijk is. Af gezien van de vraag of deze verschuiving op het ogenblik nodig is waarop de minister president in het citaat hierbo ven antwoordt merkt de pre mier op, dat, indien in 1958 meer dan 30.000 aanvragen voor premiebouw zouden worden in gediend en voor toekenning in aanmerking zouden komen, de beslissing om 50.000 in plaats van 40.000 woningwetwoningen te financieren het bouwpro gramma nog afgezien van de vrije bouw tot meer dan 80.000 woningen zou opvoeren tenzij op het aantal premie woningen zou worden gekort. Overigens is niet duidelijk, aldus dr. Drees, wat bedoeld wordt met de bouw van 10.000 woningwetwoningen in het ka der van de woningwet en van de regeling eigen-woningbezit. De regeling eigen-woningbezit kent namelijk geen woningwet woningen. (De heer Burger had in zijn vragen een verslag in de N.R.C. geciteerd, volgens het welk hij zelf in een rede heeft gezegdde gehele Partij va* de Arbeid legt de eis op ta fel, dat de overheid de bouw van 10.000 woningwetwoningen extra mogelijk moet maken in het kader van de woningwet en van de regeling eigen-woning bezit"). De materiële inhoud van het geen minister Witte op 23 april in de Eerste Kamer de heer Broeksz tegemoet voerde komt overeen met het kabinetsbeleid, dat laatstelijk op 5 maart 1958 bij de behandeling van de in terpellatie van de heer Biewen- aa in tegenwoordigheid van vele leden van het kabinet door de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid werd uiteengezet. In antwoord op de *eer Bommer zeide de minister toen, zo citeert thans de mi nister-president: ,,Meer wonin gen vooral meer woningwetwo ningen is niet mogelijk binnen de huidige financiële verhou dingen. De minister van Fi nanciën en ik zijn het wat dit aangaat eens. Zodra de minis ter van Financiën en ik naar ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De da ta, waarop de correspondentie uiterlijk ter post .moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: s.s. „Highland Princess" 10 juni Australië: s.s. „Himalaya" 16 juni Brazilië: s.s. „Highland Princess" 10 juni to s. „Eenland" 16 juni Canada: 9.s. „Rijndam" io juni s.s. „Zuiderkruis" 14 juni Chiliê via New York: 11 juni Indonesië: bvs. „Bantam" 12 juni Ned. Antillen: m.s. „Solon" 9 juni Ned. Nieuws-Guinca: m.s „Bintang" 26 juni Nieuw-Zeeland: via Engeland 13 juni Suriname: m.s. „Berlin" 12 juni Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika Chester Castle" Brits Oost-Afrika: s.s. „La Bourdonnais" 14 juni Inlichtingen betreffende de ver- aendingsdata van postpakketten «even de postkantoren. buiten met elkaar spreken, zijn wij het steeds met elkaar eens. Wanneer wij intern spre ken, verschillen wij wel eens van mening. Maar de minister van Financiën heeft met de uiterste zorgvuldigheid getracht een zodanige begroting samen te stellen, dat de kapitaal markt niet extra zou worden belast, zodat deze kapitaal markt beschikbaar blijft voor de lagere publiekrechtelijke lichamen, die met een enorme vlottende schuld zitten, terwijl de kapitaalmarkt ook beschik baar blijft voor particuliere wo ningbouw". Minister Witte wordt in de vraajg, aldus dr. Drees, onvolledig geciteerd. Op het geciteerde de heer Burger had. in zijn vraag geciteerd mijn collega van Financiën zeker ontsiag zou nemen") volg de namelijk: ,.Ik geef mijn col- stig liet aanzien, is nader be sloten dat vanaf maart wat meer woningwetwoningen zou den worden gefinancierd, dan overeenkomt, met het evenredig gedeelte van de 40.000 woning wetwoningen. Dit is bij de be handeling van de interpellatie van de heer Biewenga op 5 maart aan de Kamer medege deeld. Hierdoor is voorshands de goedkeuring van een rede lijk aantal woningen per maand mogelijk gemaakt". Dr. Drees besluit zijn ant woord als volgt: „Zou de be langstelling voor de prèmiebouw die de laatste tijd weer stijgen de is in de loop van het jaar niet zodanig toenemen, dat de verwachtingdie in de troon rede en in het antwoord op vraag vier (het citaat aan het begin van het eerste bericht, red. A.N.P. is uitgesproken, kan worden gerealiseerd, en zou de financiële toestand het als dan mogelijk maken meer wo ningwetwoningen te financie ren, dan zullen nadere maat- lega daarin het allergrootste regelen genomen worden om de gelijk, niet alleen ik, maar het hele kabinet". De maatregelen van de rege ring ter realisering van het 80.000-\voningenprogramma, al dus clr. Drees, bestaan uit de financiering van de woningwet bouw uit de rijksbegroting, uit het verlenen van hoge priori teit voor gemeentelijke leningen ten behoeve van aan de wo ningbouw complementaire in vesteringen, uit het algemeen financiële beleid, dat erop ge richt is binnen het kader van de economische situatie van Nederland in 1958 het in aan bouw nemen van 80.000 wonin gen mogelijk te maken, en ten slotte uit de verschillende sub sidieregelingen. Wat de uitvoe ring van het woningwetpro gramma betreft volgt de minis ter-president hieraan nog het volgende toe. „In verband met de uiter mate kritieke positie van de overheidsfinanciën is in 1957 afgesproken dat vanaf 1 janu ari 1958 per maand niet meer dan een evenredig deel van de 40.000 woningwetwoningen, dat wil zeggen 3333 woningen zou den worden gefinancierd. Toen in de loop van de eerste maan den van dit jaar bleek, dat de particuliere bouw bij zijn doel stelling achterbleef en de situ atie op de geld- en kapitaal markt zich iets minder ongun- achterstand van de premiebouw zoveel mogelijk te compense ren". Het prijspeil in Engeland De Engelse minister van Finan ciën, Heathcoat Amery, heeft te genover de Britse Kamers van Koophandel verklaard, dat Enge land, „als het zijn kaarten zorg vuldig uitspeelt, thans voor het eerst sedert de oorlog op de drem pel staat van een redelijke stabi liteit van de prijzen". „Wij moe ten er voor zorgen, dat wij dit niet geheel en al verloren doen gaan door inflatoire verhogingen van de geldinkomens". Amery zei verder, dat Enge land, ondanks de moeilijkheden van het ogenblik, zou voortgaan met zijn pogingen het Europese vrij handelsgebied tot stand te doen komen. Wervelstorm in Wisconsin Er heeft woensdagavond in het noordwesten van de Amerikaan se staat Wisconsin een wervel storm gewoed, die zes mensen levens heeft geëist. Er zijn min stens 62 gewonden. Er is aanzienlijke schade aan gericht. ZATERDAG 7 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gr.; 7.15 De zingende kerk; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Radio-rallye; 10.05 Voor de kleuters; 10.20 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 10.55 Radio-rallye: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.55 Radio-rallye; 12.00 Middag klok; 12.03 Metropole ork.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Radio-rallye; 12.50 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Gram.; 13.30 Dansmu ziek; 13.55 Radio-rallye; 14.00 Caus.; 14.15 Gram.; 14.20 Idem; 14.40 Radio-rallye; 14.42 Amateur, progr. en Verzoekprogr.; 16.00 V. d. Jeugd; 16.50 Gregoriaanse zang; 17.20 Sportpraatje; 17.30 Dansmu ziek; 17.45 Lichte muz.; 18.00 Jour nalistiek overz.; 18.10 Gr.; 18.15 Van het Binnenhof; 18.25 Lichte muz.; 18.45 Regeringsuitz.; 19.00 Nws; 19.10 Comm.; 19.15 Kamer- ork.; 20.10 Caus.; 20.25 Act.; 20.40 De gewone man; 20.45 De zingen de mijnwerker; 21.45 Boekbespr.; 21.55 Lichte muz.; 22.35 Wij lui den de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nieuws; 23.15 Nws in Esperanto: 23.22 Nouveauté's. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.09 Nws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym. voor de vrouw: 9.15 Gram.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.55 Instr. sextet; 11.25 Buitenl. weekoverz; 11.40 Instr. kwint.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gr.; 13.00 Nws; 13.15 Vara- varia; 13.20 Lachte muziek; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Dansmuziek; 14.25 Streekuitz.; 14.50 Harmonie- ork.; 15.15 Boekenwijsheid; 15.35 Kamerork.; 16.15 Causerie; 16.30 Nieuwe gram.; 17.00 Vakantietips; 17.30 Act.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Roemeens ork.; 18.45 Ham mondorgelspel; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 Ge sproken portret; 19.55 Causerie; 20.00 Nws; 20.05 Metropole ork.; 20.35 Gevra. progr.; 21.15 Hoor spel; 21.50 Soc. comm.; 22.05 Trombone ens.; 22.30 Waar blijft de tijd? 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Caus.; 12.45 Gr.; 13.00 Nws; 13.11 Muz. kaleidosc.; 14.30 Gram.; 15.15 Lichte muziek; 15.45 en 16.15 Gram.; 16.45 Engel se les; 17.00 Nws; 17.10 Gr.; 17.30 Liturg, gezangen; 17.40 Gr.; 18.00 Gevar. muz.; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nws; 19.30 Wereld tentoonstelling; 20.00 Gevar. pro gramma; 22.00 Nws; 22.15 Amus. muz.; 23.00 Nws; 23.05 Verzoek programma. Spaart U plaatjes voor het al- bum „De bonte droom van het circus" Omdat de vraag naar plaatjes voor dit prachtige album overstelpend groot is. hebben wij besloten de geldigheidsduur van de plaatjes te verlengen t/m 31 dec. 1958. Let wel, op de thans zo goed kope roomboter treft U de rijks- botermerken aan, die U nodig heeft om het album te completeren. ELBLIKATIE VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - RIJSWIJK Z. H. De Verenigde Staten hebben besloten een bedrag van 125 mil joen dollar ter beschikking van de europese gemeenschap voor atoomenergie (Euratom) te stel len tegen een rentevoet van 4 pro cent. Dit is neergelegd in een overeenkomst die de Amerikaan se regering met de Euratom heeft gesloten en waarvan de be palingen binnenkort zullen wor den bekend gemaakt. In kringen der Euratom-com- missie wordt er de aandacht op gevestigd, dat Europa rekening moet houden met een steeds gro ter wordende leemte in de ener giebalans. Reeds thans is het zó dat er een energietekort bestaat. Verwacht wordt dat dit tekort in 1957 volgens een gemiddelde raming het equivalent van 150 miljoen ton steenkool zal bedra gen, hetgeen neerkomt op 2% keer de huidige produktie van het Ruhrbekken. In het rapport van de „drie wij zen" werd als doelwit gesteld voor 1967 15 miljoen kilowatt door kernsplitsing verkregen elektriciteit ter beschikking van de zes ledenstaten te kunnen stel- De werkloosheid in de Verenigde Staten President Eisenhower heelt het wetsvoorstel ondertekend, vol gens hetwelk staatsgelden kun nen worden verstrekt aan staten, die de duur van de werkloos heidsuitkering willen verlengen. Het geld zal gebruikt mogen wor den om de uitkeringsduur met maximaal 50 procent te verlen gen. De meeste staten geven thans uitkering gedurende 26 weken. Door de nieuwe wet zal de duur tot 39 weken verlengd kunnen worden. De gemiddelde uitkeringen bedragen 30 dollar per week. Naar schatting ontvan gen bijna een miljoen van de vijf miljoen werklozen in de Verenig de Staten geen uitkering. door C. BAUER Naar de Engelse film „The Sound Barrier" 15) (Nadruk verboden.) m.s. Win- 14 juni Protest tegen de Amerikaanse proeven met kernwapens Een voormalige kapitein-luite nant van de Amerikaanse mari ne, Bigelow, is woensdag gear resteerd, toen hij te Honolulu aan boord wilde gaan van een jacht om naar het gebied rondom Eni- wetok te gaan, waar proeven met kernwapens worden gehouden. Hij wordt beschuldigd van in breuk op een vonnis, waarbij de reis verboden werd. Bigelow en zijn bemanning van drie koppen waren van plan naar het zeegebied Eniwetok te varen om te protesteren tegen de Ame rikaanse proeven. Ik voelde naast mij Tony zich bewegen. Hij was niet in uniform en niemand kon weten dat hij één van die „jonge avonturiers" was. „Ik geloof u niet", mompelde de oude dame hulpeloos. „Dat hoeft ook niet, mevrouw", zei de man. ,U zult het zien. Als we mee gaan doen en we win nen, dan zullen we dat te danken hebben aan een wonder van het leger of de vloot. Maar niet aan de luchtmacht. Dat is geen vol waardig wapen, dat is een vlie gend circus." Voor ik Tony beet kon grijpen, had hij een paar snelle stappen naar voren gedaan en de man in de borst beetgegrepen. Het ging allemaal razend snel. Het knap pe meisje gilde kort, de oude da me werd wit van schrik. Tony's vuist belandde midden in het ge zicht van de man. Zijn hoofd sloeg achterover. Voorzichtig liet Tony het slappe lichaam op een stoel glijden, waar het half ver suft bleef hangen. Ik hoorde een zachte, beschei den stem naast me. Het was het kleine mannetje dat onbewogen naar het toneel stond te kijken. „als „Als een rat", fluisterde hij, een smerige rat. Ik pakte Tony bij zijn schouder en trok hem mee naar buiten. We liepen over de straat waar hier en daar een groepje mensen stond te praten. Ergens uit een open raam klonk de stem van de nieuwslezer van de B.B.C.: Een bijzondere uitzending. „Waarom deed je het zo", zei ik tegen Tony, „je had hem toch niet meteen buiten westen hoeven te slaan, waarom probeerde je het niet met woorden?" „Omdat hij voor een deel gelijk heeft", zei Tony, zijn gezicht bleek van woede. HOOFDSTUK VII. We reisden diezelfde ochtend naar huis terug. Er was voor To ny een telegram dat hij direct naar zijn basis moest terugkeren. Er was een afscheid van zijn ouders. Tony had me gevraagd er bij te blijven, omdat hij bang was voor een scène, zoals hij het zelf noemde. Ik geloof niet, dat bak ker Garthwaite en zijn vrouw mijn aanwezigheid als een teveel voélden. Door de lange vriend schap tussen Tony en mij was ik bijna een lid van het gezin Garth waite geworden, zoals ook mijn ouders Tony min of meer als een zoon beschouwden. Toch stond ik er bij dit afscheid nemen nogal verlegen bij. Ik wist niet goed len. Indien dit wordt bereikt zou het, aldus het rapport, mogelijk zijn de energievoorziening vanaf genoemd jaar te stabiliseren. Het akkoord met de Verenigde Staten zal een basis leggen voor praktische samenwerking met de landen van Euratom, iDe Eura tom verwacht dat de Amerikaan se regering nog voordat het con gress op reces gaat haar goed keuring aan de overeenkomst zal hechten. Het akkoord is inmid dels, vergezeld van een memo randum waarin het doel ervan wordt uiteengezet, door president Eisenhower aan het congres voor- gelegd. De Euratom zal op grond van deze overeenkomst als bemidde laar optreden tussen de Europese producenten van elektriciteit en de Verenigde Staten, die voor een deel de materialen en de kennis leveren. Van de zijde der zes landen be staat evenwel geen enkele ver plichting reactoren in Amerika aan te schaffen. In het bijzonder heeft de Euratom zich niet willen binden aan de thans in de Ver enigde Staten gebruikte „pres surised" en „boiling water type" reactoren. Aangenomen wordt namelijk dat over tien of twintig jaar ge heel andere types reactoren ge bruikt zullen worden en aange zien het hier niet gaat om experi mentele reactoren, doch om reac toren die effectief bruikbare elek triciteit zullen moeten leveren, heeft de Euratom zich op dit punt geheel vrij willen houden. De Euratom heeft zich op het standpunt gesteld dat de zes lan den zelf die reactoren moeten kunnen kiezen die zij het beste achten. Indien de industrie meent dat de Amerikanene niet bieden wat zij wenste, dan moet zij zich b.v. tot Calder Hall in Engeland kunnen wenden. Deze regeling betekent tevens dat er een gezon de concurrentie ontstaat waar mee de Euratom slechts gebaat kan zijn. Bij het opstellen van de over laad met mijn figuur en ik voel de me ook een beetje schuldbe wust. Ik kon er wel niets aan doen, dat ik destijds voor de mi litaire dienst was afgekeurd, maar ik had het gevoel dat Tony me toch enigszins moest beschouwen als zo'n burger, waarvoor hij het spits moest gaan afbijten. „Nou Tony", zei zijn moeder, een klein vinnig wijfje met altijd slierten van het grijze haar om haar scherpe gezicht, „zal je di rect schrijven, als het mogelijk is? En als er gevaarlijke dingen gedaan moeten worden, sta dan niet meteen met je trotse gezicht vooraan! Laar anderen ook maar eens wat opknappen!" Tony lachte. „En zeker vooral niet in die gevaarlijke vliegtuigen gaan zitten?" „Ja lach er maar om", mopper de ze, „luister nou wat ik zeg en wees voorzichtig. We zullen voor je bidden." „Nou nou, moeder", bromde bakker Garthwaite, „je moet het niet zo erg maken. Er is nog niets aan de hand. Misschien blijven we er wel buiten. Het zou me niets verwonderen als Tony vol gende maand de rest van zijn va kantie komt opmaken." „Loop naar de pomp", Garth waite", snauwde ze. „Je weet even goed als ik dat we er niet buiten blijven. En dat weet Tony ook. Voor die smoesjes van jou kopen we niets. Het enige dat we kunnen doen is bidden." „Doe dat dan maar, moeder", zei Tony hartelijk en hij gaf mij een hand. „Tot ziens, Dave, dat viiegtochtje met me hou je nog eenkomst is als algemeen prin cipe aanvaard dat de kernenergie moet kunnen concurreren met de klassieke energie. De Euratom heeft dit principe kunnen stellen omdat het hier gaat om een soort Marshall-plan voor de kernener gie, doch omdat het hier een aan gelegenheid betreft die ook we zenlijke voordelen voor de Ver enigde Staten inhoudt. Voor Europa acht de commis sie het akkoord van belang omdat men de mogelijkheid krijgt tegen zeer gunstige voorwaarden reeds nu reactoren op industriële ba sis te beproeven. Voor Amerika is de overeenkomst van betekenis omdat de kosten van de klassie ke energie er zo laag liggen, dat men er nog in geen jaren aan de industriële toepassing van kern energie zal toekomen. Uit de er varingen die in de zes landen van Euratom worden opgedaan zullen de Verenigde Staten dus veel le ring kunnen trekken. De installatiekosten van een kernreactor komen neer op 350 dollar per geïnstalleerde kw tegenover 150 dollar per kw voor een klassieke elektriciteitsinstal latie. Het verschil bedraagt 200 dollar en dit zou bij de miljoen kw, die men zich in den aanvang voorstelt uit de kernenergie te betrekken, dus neerkomen op een extra koèten van 200 miljoen dol lar. Nu de Verenigde Staten zich bereid hebben verklaard een le ning van 135 miljoen dollar te verstrekken zal de industrie der zes landen gezamenlijk dus nog 65 miljoen dollar moeten bijdra gen. Het leningsakkoord zal door de Euratom worden gesloten. Het zal geen lening zijn van de im port and exportbank doch van de Amerikaanse regering zelf. Niet de Euratom wordt overigens schuldenaar doch de industrie der zes landen zelf. Op grond van de overeenkomst zal Amerika het splijtbare mate riaal ter beschikking stellen. De Amerikaanse regering garan- tegoed." „Zul je om de bomen denken", mompelde ik nog, maar ik had in het geheel niet de bedoeling om grappig te zijn. We bleven er niet buiten, na tuurlijk niet. Met een paar dogen zaten we er midden in. Van wat Tony in die eerste oorlogsjaren deed, ben ik nooitt veel te weten gekomen. Hij was aanvankelijk ingedeeld bij Fighter Command, de afdeling van de R.A.F. die uit sluitend jachtvliegtuigen omvat te. Tijdens de blitz vloog hij des nachts in één van die tweemoto- rige Beaufighters. Als ik hem een enkele maal ontmoette, was hij niet erg spraakzaam. Hij be schouwde mij kennelijk als een burger en in oorlogstijd spreek je niet met een burger over militai re aangelegenheden, ook niet als het je beste vriend is. Alleen één keer, kort na het begin van de blitz, toen Goering steeds sterker eenheden van zijn Luftwaffe naar Londen ging sturen, zei hij plot seling cynisch; „Als ik deze oor log niet overleef, dan hoef jc op mijn steen alleen maar te zetten: „Hij vloog met een Beau." Ik keek hem niet begrijpend aan en hij ging op dezelfde toon verder: „Ja, want met zo'n Beau zie je, daar wordt je niet mee naar beneden geschoten door een handige schut ter van een Ju 88, nee Dave, met zo'n Beau val je vanzelf uit de lucht. Zó vlieg je nog en het vol gende ogenblik val je er mee." (Wordt vervolgd.) deert de levensduur van de ver rijkte uranium en de stralings intensiteit ervan. Dit betekent dat wanneer (1e levensduur korter mocht zijn de daaruit voortkomende nadelen niet voor rekening van de elektri citeitsproducent doch voor reke ning van de Verenigde Staten ko men. De Verenigde Staten hebben zich bereid verklaard het herwin ningsproces (reprocessing) van het gebruikte uranium tegen niet-verhoogde prijs te doen ge schieden. Alle reactoren werken thans met verrijkt uranium en hier bij ontstaat plutonium. Het on derzoek, waarin Amerika de eerste vijf jaar reeds 50 mil joen dollar steekt, op voor waarde dat Europa eenzelfde som ter beschikking stelt, zal o.a. moeten aantonen of dit plutonium voor vreedzame doel einden kan worden gebruikt. In de loop van de tien jaar waarover dit researchprogram- ma loopt acht men zulks zeer waarschijnlijk. Zolang dit niet het geval is zal het plutonium op grond van het verdrag wor den afgestaan aan het agent schap te Wenen dat een optie tot aankoop daarvan bezit. De wereldprijs van plutonium be- draagt thans 12 dollar per gram. Van meet af aan is van de zijde van Euratom verklaard dat geen genoegen kan worden genomen met een unilaterale Amerikaanse controle. Hoewel de besprekingen op dit punt moeilijk zijn geweest heeft het standpunt van de Euratom ten slotte gezegevierd en is in het verdrag neergelegd, dat de con trole Europees zal zijn. Wel is aanvaard dat de Euratom ge bruik zal maken van Ameri kaanse deskundigen consul tants). Ook hier is echter geen exclusiviteit aanvaard en deze deskundigen kunnen eventueel ook Engelsen zijn. De overeenkomst met de Verenigde Staten behoeft niet bekrachtigd te worden door de parlementen der zes landen omdat geen enkele regering een verplichting op zich neemt. Het betreft hier in de eerste plaats een kaderaccoord, waar binnen de elektriciteitsprodu centen tot zaken kunnen ko men. Noch de gemeenschap noch de lidstaten afzonderlijk laden verplichtingen op zich. Gezien de ervaringen met de Amerikaanse onderzeeër „Nau tilus" die thans reeds drie jaar op dezelfde hoeveelheid ura nium vaart, wordt in kringen van de Euratom aangenomen dat ook de scheepvaart grote belangstelling zal tonen voor de nieuwe ontwikkeling die door dit verdrag wordt ingeluid. VRIJDAG 6 JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Duel op de Atlantic". Jeugdgebouw Kerkhoflaan, 8 uur: Film Java-oogst. Hotel Centraal, 8 u.: Film voorstelling voor h.h. bedrijfs autohouders van Scania Vabis. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De ontem- baren". ZATERDAG 7 JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Duel op de Atlantic" Concertgebouw, 8 u.: „Ter reur in New York". Hoofdkantoor Z.V.T.M., 11 uur: Tweede algem. vergade ring van aandeelhouders. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De eenzame ruiter". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De ontem- baren".

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5