Londense stakingen duren voort De Gaulle in Algerië De extra-maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid President Heuss voor Amerikaans Congres Raketvliegtuig verongelukt Duits-Amerikaanse besprekingen in Washington HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Duizenden ionnen levensmiddelen bederven in de schepen «Wij moeien hier ieis nieuws opbouwen» Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Seinde Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidsvval Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; maand 2,per week 48 cent. Losse nrs per 9 ct. VRIJDAG 6 JUNI 1958 12e Jaargang Nr 4388 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handelsaaver- tenties)5 regels 1,- Iedere regei meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uw Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Nieuwe besprekingen die don- terdag in Londen gehouden zjjn nu een oplossing te vinden voor •Ie reeds 32 dagen durende bus staking, zijn mislukt. Na een conferentie van vijf uur tussen --en delegatie o.I.v. de vakbonds leider Frank Cousins en sir John htliot, president van de Londen se vervoersonderneming, zei een der vakbondsafgevaardigden, dat de besprekingen volledig vastge lopen zijn. Intussen maken de Londenaren zich meer zorgen over de gevol gen van de havenstaking dan over de staking van autobusper- soneel. Aan de staking in de ha vens nam donderdag reeds circa tweederde van alle havenarbei ders in Londen, bijna 19.000 man, deel, waardoor op meer dan 120 schepen niet wordt gewerkt. Dui zenden tonnen levensmiddelen w.o. bananen, sinaasappelen, aardappelen en uien, liggen in de schepen te rotten. Men vreest lat de prijzen van veel levens middelen w.o. vlees, zullen stij gen. Een noodcomité van hande laars in fruit en groente heeft donderdag een verklaring uitge geven waarin gezegd wordt, dat de toestand met het uur slechter wordt. Volgens dit comité trek ken .agitators" door het land om te proberen ook in andere havens stakingen te organiseren. •Een kleine vakbond van spoor wegarbeiders heeft donderdag bet personeel van de Londense ondergrondse opgeroepen elke maandag te staken uit solidari teit met het buspersoneel. Door dat de ondergrondse in Londen blijft rijden, ondervindt de ge middelde Londenaar niet al te veel last van de busstaking. Sir John Elliot herhaalde don derdagmiddag het aanbod om de 36.000 man buspersoneel op de Londense stadslijnen een loons verhoging van acht shilling en zes pennies te geven. De loons verhoging zou ingaan als het werk wordt hervat. Als nieuwe concessie voegde hij hieraan toe, Jat de lonen van de 14.000 man buspersoneel op de buitenlijnen in studie zullen worden genomen en dat eventuele loonsverhogin gen voor deze mensen op 2 juli zullen ingaan .De vakbondsleiders eisten evenwel de loonsverhoging voor de stadslijnen met terug werkende kracht tot 12 maart. Een loonsverhoging voor de •buitenlijnen moest volgens hen eerder ingaan. Te Chelmsford en Southend, Essex, heeft donderdag het per soneel van de autobussen een dag gestaakt. Vakbondsleiders van de Lon dense havenarbeiders hebben donderdag de chauffeurs van de markt van Smithfield opgeroe pen hun looneisen voor te leggen aan hun officiële leiders en het werk te hervatten. Dit zou een eerste stap kunnen zijn naar be ëindiging van de havenstaking, die begonnen is uit solidariteit met de chaufeurs, doch die zich uitbreidde toen in de haven niet- geregistreerde arbeiders aan het werk werden gesteld om de sta kers te vervangen. De vakbonds leiders deden tevens een beroep op de havendirectie om de niet- geregistreerde arbeiders terug te trekken, dan zou wellicht maandag het werk kunnen wor den hervat. (Adv.) H.M. de Koningin opende Koninklijke Nederlandse Soda-Industrie H.M. Koningin Juliana heeft donderdagmiddag om twaalf uur de Koninklijke Nederlandse So- da-industrie te Delfzijl officieel geopend. De vorstin bewoog een handle, waardoor de hefboom over de spoorweg naar het industrieter rein omhoog ging en een trein met tien wagons vol met soda naar het station Delfzijl kon rij den. Deze gebeurtenis ging gepaard met sirenegeloei. De opening van de fabriek wordt gezien als de ontsluiting van een belangrijk industriege bied in de provincie Groningen en tevens als een mijlpaal in het economische leven van ons land. Zowel de president-commissa ris, de heer H. H. Wammers, als de president-directeur der K.N. S. ir. M. H, van Mourik Broek man, wezen in hun toespraken op het grote belang van de ves tiging der K.N.S. in Delfzijl. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, deel de in zijn toespraak onder meer mee, dat het H. M. had behaagd met ingang van gister het pre dikaat „Koninklijke" aan deze industrie te verlenen. In het ver volg heet het bedrijf „K.N.S." (Koninklijke Nederlandse Soda- industrie). Generaal De Gaulle is donder dag naar Constantine in Oost-Al- gerië geweest. Hij heeft daar een juichende massa verzekerd dat er geen barrières meer bestaan tussen de Mohammedaanse en Europese- gemeensehap in Alge rië. De Gaulle had het in zijn rede over „de tien miljoen Fransen die in Algerië wonen" en verklaarde dat hij de deur van verzoening zal openen voor hen, die uit wan hoop de bergen in waren getrok ken. (De bevolking van Algerië bestaat uit 1 miljoen Franse ko lonisten en 9 miljoen Mohamme danen.) In Constantine werd De Gaulle begroet door mensen, die span- „De Duitsers weten, waartoe zij behoren", aldus heeft de Westduitse bondspresident dr. Theodor Heuss, die een officiëel bezoek aan de Verenigde Staten brengt, in een gezamenlijke ver gadering van het Amerikaanse congres verklaard. „Zij vormen op grond van hun geestelijke en christelijk- religieuze traditie historisch een elementair be standdeel van dat wat men de „Westelijke wereld" noemt, aldus dr. Heuss. „Op dit punt bestaat geen neutraliteit". De bondspresident begon en iiesloot zijn toespraak met enke le zinnen in het Engels, maar sprak overigens in het Duits. Hij dankte president Eisenhower voor de hem geschonken gele genheid om „de werkelijkheid in Amerika rechtstreeks te aan schouwen". Door toedoen van Hitler was het beeld van het Duitse volk voor Amerikaanse ogen verduisterd. Het had geen rin daarover thans een klaag zang aan te heffen. Iets geheel nieuws in de geschiedenis was wel het feit, dat de Amerikaanse burger tot 8 mei 1945 een hoge belasting moest betalen voor het vernietigen van de Duitse staat, maar na die datum voor de red ding van het Duitse volk. De dankbaarheid van Duitse zijde gold echter niet alleen die gelde lijke hulp en het plan-Marshall maar vooral de hulp van de ene mens aan de andere. Heuss zei dat er geen vrees behoefde te bestaan dat door de economische bloei in de bonds republiek ook imperialistische neigingen de kop zouden gaan opsteken. Goede hijskranen bou wen en doeltreffende farmaceu tische artikelen maken is aller minst imperialistisch maar heil zaam, zei hij. De Westduitse hondspresident drong er op aan dat men zich bij de beoordeling van het Duitse volk zou losma ken van de gangbare gemeen plaatsen. Omtrent de hereniging van Duitsland zei hij dat dit niet al leen maar een Duits verlangen was maar een voorwaarde voor het gezond maken van Europa. Heuss werd reeds bij het be treden van de vergaderzaal met een krachtig applaus begroet. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Sam Rayburn, zei in een korte( inleidende toe spraak onder meer: „Ik heet een man welkom, die een groot, trots en vrij volk vertegenwoordigd... en een volk, dat vrij wenst te blijven". De aanstaande verkiezingen voor de Franse Senaat Zondag 8 juni a.s. worden ver kiezingen gehouden voor de Franse raad van de republiek, de senaat. Het gaat om vernieuwing van de halve bezetting van de raad, die om de drie jaar ge schiedt. De zittingstijd der sena toren is namelijk zes jaar. De leden van de raad van de republiek worden op indirecte wijze gekozen door de leden van gemeentelijke en departementale organen. Zij zijn dus als het ware vertegenwoordigers van de „no tabelen". Gezien de wijze waarco de raad van de republiek wordt samen gesteld verwacht men geen wij zigingen van belang als gevolg van de verkiezingen van aan staande zondag, waarbij het gaat om 146 zetels. De grote meerder heid hiervan wordt thans bezet door leden van het centrum. Uiterst rechtsen of linksen zijn verhoudingsgewijs slechts zwak vertegenwoordigd en ook de so cialisten zijn in de senaat, naar verhouding met de nationale ver gadering, minder talrijk. doeken droegen waarop stond „Totale integratie een term die De Gaulle tot nu toe in zijn rede voering heeft vermeden. Toen hij zijn rede beëindigd had, schreeuwde de menigte circa 75.000 mensen „Sousteile, Soustelle". Zij wilde dat Soustelle, de oud- gouverneur-generaal van Algerië, het woord voerde. Soustelle stond met De Gaulle, de Franse opper bevelhebber in Algerië, generaal Saian en de stafchef van de Fran se strijdkrachten, generaal Ely op het balkon. Door het geschreeuw van de massa kon het begin van de Mar seillaise bijna niet gehoord wor den. Soustelle sprak echter niet. Met handbewegingen trachtte hij het volk tot kalmte te brengen. Zoals bekend heeft Soustelle, de kampioen voor de integratie van Algerië en Frankrijk, tot gro te teleurstelling van vele Franse kolonisten, geen zitting in het kabinet van De Gaulle, Een zegsman, die nauwe be trekkingen onderhoudt met het gevolg van De Gaulle, verklaarde dat De Gaulle's rede in Algiers niet de definitieve basis bevatte voor de oplossing van het Alge rijnse vraagstuk. Zijn woorden kunnen het eerste stadium van de integratie inleiden, maar de ge neraal heeft niet de deur geslo ten voor andere oplossingen, al dus deze zegsman. Hij voegde hieraan toe, dat ge neraal De Gaulle de mogelijkheid, dat de comité's voor openbaar welzijn uitvoerende lichamen worden, zou hebben uitgesloten. De Gaulle zou het comité voor openbaar welzijn voor geheel Al gerië overreed hebben zijn rege ring te aanvaarden, ondanks het feit dat er figuren in zijn kabi net zitten, die door sommige kringen in Algerië beschouwd worden als kampioenen voor het oude politieke systeem. De Gaulle zou volgens kringen, die nauwe betrekkingen met zijn omgeving onderhouden, tegen dit comité gezegd hebben dat hij zelf het ministerie voor Algerië zal leiden. Een woordvoerder van het Al gerijnse bevrijdingsfront (FLN) heeft in Cairo gezegd dat het front de verklaring van De Gaul le, op woensdagavond afgelegd, „categorisch verwerpt". De Algerijnen eisen vrijheid en onafhankelijkheid, zo zei hij. Waarnemers zijn van mening dat deze woorden alle hoop op een schikking tussen De Gaulle en het Algerijnse bevrijdings front de bodem inslaat. De Gaulle gaat heden naar West-Algerië. Hij zal Oran en Mostganem bezoeken. Hij zal vóór zijn terugkeer naar Frank rijk echter niet naar Corsica gaan, wordt uit Ajaccio verno men. In zijn rede te Constantine zei generaal De Gaulle o.m.: „Wij moeten hier iets nieuws, iets edels en groots opbouwen, iets zoals Franrijk zelf". Hij verklaar de voorts dat de tien miljoen Kransen in Algerië met die in het moederland, binnen 3 maan den aan de volksstemming zuilen deelnemen. In deze volksstem ming zou Frankrijk over zijn lot beslissen. Mohammedanen en Euopeanen zullen als gelijken aan de stem ming deelnemen. Daarna komen er verkiezingen voor vertegen woordigers „in de openbare licha men van morgen". De Gaulle beëindigde zijn rede met de kreet: „Vrijheid, gelijk heid, broederschap. Lang leve de républiek, lang leve Frankrijk". In de havenstad Bone kreeg De Gau'W donderdag eveneens 'n enthousiast onthaal. Een regen van confetti daalde op hem neer toen hij de stad binnentrok. Ook hier hield de generaal weer een redevoering. Hij sprak een menigte van meer dan 100.000 mensen toe. Hoewel Bone aan de grens ligt van het roerigste gebied van Al gerië waar de activiteit van de Algerijnse rebellen bijzonder groot is, liep hij door de straten en mengde zich twee keer onder de bevolking. Hij drukte Moham medanen de hand en klopte ze op schouder. Dit moet beschouwd worden als een gebaar van vertrouwen in de bevolking van de stad, die zoals opgemerkt een centrum van re- bellenactiviteit is. Waarschijnlijk zal dit gebaar van De Gaulle een diepe indruk op de Mohammeda nen maken en hun mening beïn vloeden. De vertegenwoordiger van het „Algerijnse bevrijdingsfront" in Indonesië, Lakhdar Brahimi, heeft donderdag verklaard, dat ei aanwijzingen bestonden, dat de Algerijnse leiders een „regering in ballingschap'' zouden oprich ten na de laatste ontwikkelingen in Frankrijk. Hij zei, dat zekere Algerijnse leiders voorspelden, dat de benoe ming van generaal De Gaulle tot premier gunstig zou zijn voor de strijd van het Algerijnse volk. Hij voegde eraan toe, dat „De Gaulle een nationalist is, die misschien een beter begrip voor de gevoe lens van de Algerijnse bevolking zou hebben". Hij verklaarde echter tenslotte dat „niettemin de acties van De Gaulle onder invloed staan van Franse militaire leiders die nu in Algerië aan de macht zijn". PERSCOMMENTAAR OP DEGAULLES TOESPRAAK Het liberale Britse blad „Man chester Guardian" schrijft don derdag, dat het plan dat minis- tei-president Ce Gaulle woens dag voor Algerië heeft ontvouwd, een moedige en edele onderne ming is waaraan zekere gevaren zijn verbonden. „Generaal De Gaulles toespraak van woensdagavond te Algiers kan een meesterstuk zijn", zo meent het blad. Het gevaarlijkste punt van het plan is de verkiezingen, die bin nen drie maanden zullen worden gehouden, aldus de „Manchester Guardian". Zal het merendeel van de Mohammedaanse afgevaardig den na de verkiezingen zich niet uitspreken voor onafhankelijk heid van het land?, zo vraagt het blad zich af. Het Amerikaanse blad „New York Herald Tribune" schrijft, dat indien iets Algerië voor Frankrijk kan redden, het een edelmoedig program is, zoals De Gaulle dat nu heeft voorgesteld. Belangrijker dan de vraag, of de ongerustheid omtrent de om vang der werkloosheid in bepaal de gebieden voortduurt, lijkt mi nister Sunrhof de vraag, of voor die eventuele ongerustheid aan leiding bestaat. Het wil de mi nister, naar hij antwoordt op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Borst, voorkomen, dat hoewel vooralsnog geen dui delijke tekenen van een kente ring ten goede waarneembaar zijn, liet tempo van de stijging der werkloosheidscijfers in enke le der genoemde gebieden toch een neiging tot afneming ver toont, hetgeen op een begin van stabilisatie zou kunnen wijzen. (De heer Borst noemde in zijn vraag de ongerustheid over de grote omvang der werkloosheid in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe, alsmede in gedeelten van de provincies Gel derland, Overijssel en Noord- Brabant.) Overigens dient hierbij in het oog te worden gehouden, aldus de minister, dat de invloed van de genomen maatregelen op de si tuatie thans nog nauwelijks merkbaar is en ook niet kan zijn. In de tweede plaats wijst de minister erop, dat bij voortdu ring gestreefd wordt naar een redelijke plaatsing van de daar voor in aanmerking komende werklozen op aanvullende wer ken, ook in de genoemde gebie den. De laatste maanden zijn de plaatsingspereentages vrijwel in alle genoemde gebieden toegeno men. Zij bewegen zich thans op een redelijk niveau behalve in enkele gewesten in Gelderland en Noord-Brabant. Op de vraag of er al een begni is gemaakt met de uitvoering van het additioneel program van werken met een normaal karak ter in de overheidssector, zoals dat door de minister namens de regering op 27 februari in het vooruitzicht werd gesteld, ant woordt de minister dat in de sec tor weg- en waterbouw op 12 mei jl. met 16 werken reeds een aanvang was gemaakt. Van de overige werken waren er 50 reeds gegund en 26 aanbe steed, doch nog niet gegund. Van 38 werken moest de aanbesteding op 12 mei nog plaats hebben. Van een deel hiervan was de aanbe steding reeds bepaald op een da tum in mei. In de sector gebouwen was op 12 mei jl. met 3 werken een be gin gemaakt, 3 objecten waren op die datum gegund, doch nog niet aangevangen, en 5 waren aanbesteed, doch nog niet ge gund. Van 34 gebouwen moest de aanbesteding nog plaats hebben, van enkele daarvan was de aan besteding reeds bepaald op een datum in de maand mei. Op de werken, die op 12 mei jl. waren aangevangen, waren op die datum 134 personen werk zaam. Het merendeel dezer wer ken bevond zich op die datum echter nog in de aanloopperiode. Het aantal op bedoelde werken werkzame personen moet thans reeds veel groter zijn. Ook van de gegunde werken, die op 12 mei nog niet waren aangevan gen zijn inmiddels vele werken begonnen. Verwacht mag derhalve wor den, dat het aantal personen, dat werk vindt door de uitvoering van het extraprogramma ad 55 miljoen, in de komende weken snel zal toenemen. Voorts dient rekening te worden gehouden met het werk in de toeleverings bedrijven, de vervoerssector, enz., waarover evenwel geen gegevens kunnen worden verstrekt. De minister deelt verder mede, dat aan, aanvankelijk als gevolg van de bestedingsbeperking uit gestelde, overheidsorders inmid dels voor 17 miljoen bij onderne mingen is geplaatst. Van het resterende bedrag heeft 1,6 mil joen een bestemming gevonden. Nog niet alle extrawerken met een normaal karakter in de over heidssector zijn dus aangevangen en ook de uitgestelde overheids orders zijn dus nog niet voor het volle uitgetrokken extrabedrag geplaatst. Het komt de minister echter minder juist voor om thans reeds van vertraging te spreken. Gezien de vele admini stratieve, financiële en techni sche werkzaamheden, die na de aankondiging op 27 februari nog moesten worden verricht, voor dat met werken een aanvang kon worden gemaakt, moet een ter mijn van 3 maanden voor al deze werkzaamheden wel het mini mum worden geacht. Alleen aan besteding, gunning e.d. vergen gemeenlijk reeds 8 a 10 weken. Enige vertraging zal zich, voor zover te overzien valt, slechts voordoen bij een betrekkelijk ge ring aantal van de werken en gebouwen, die op 12 mei nog niet waren aanbesteed, aange zien van een deel daarvan de aanbesteding inmiddels alweer heeft plaats gehad. Deze even tuele vertraging is in het alge meen te wijten aan de omstan digheid, dat achteraf blijkt, dat bestekken en begrotingen van de als uitvoeringsgereed opgegeven werken alsnog moeten worden gewijzigd en/of omgewerkt. Ver wacht mag worden, dat zulks met voortvarendheid zal geschie den. De toewijzing van de bedragen voor uitgestelde overheidsorders geschiedt door de minister van Economische Zaken in overeen stemming met zijn ambtgenoot van Financiën en gehoord het advies van een interdepartemen tale commissie. Laatstgenoemde commissie beraadt zich thans nog over de toewijzing van het resterende bedrag. Met betreking tot deze toewij zing wordt opgemerkt, dat het hier niet zozeer gaat om de rea lisering van een programma dan wel om de geschapen mogelijk heid om, tot een bepaald bedrag uitgestelde overheidsorders als nog te doen effectueren. Ener zijds dient dit bedrag ten goede te komen aan bedrijfstakken, c.q. bedrijven, die door het weg vallen van overheidsorders on evenredig zijn getroffen, terwijl anderzijds de wenselijkheid van de uitvoering van de opdrachten in kwestie nog actueel dient te zijn. Een juiste toewijzing vor dert derhalve vrij uitvoerig on derzoek en overleg. Een „Saunders Roe 53" jacht vliegtuig het eerste in Enge land geproduceerde type bemand iaketvlie?tuig is bij de start op een vliegveld voor proefvluch ten bij Bournemouth veronge lukt. Be 37-jarige John Booth, eerste pincfpiloot van Saunders Roe, kwam hierbij om het leven. Het vliegtuig ontplofte voordat het neerstortte en brandde uit. Woningen in de omgeving liepen ook schade op. De S. R. 53 heeft straalmotoren met steun van raketten. Het toe stel zou in één minuut tijds bijna zeslien kilometer kunnen stijgen en een snelheid van 2500 km per uur kunnen bereiken. Met inscha keling van de raketten zou het Minister Foster Dulles heeft donderdag met zijn Westduitse collega, Von Brentano, in Wa shington besprekingen over ai- gemene politieke kwesties en specifieke Amerikaans-Duitse aangelegenheden gevoerd. De heide staatslieden hebben daarbij o.a. verklaard dat de kwestie van Duitslands hereniging niet van bespreking op een eventuele topconferentie tussen Oost en West uitgesloten dient te zijn. Na de conferentie deelde een woordvoerder van het „State Department" mede, dat o.a. ge sproken is over de stand van za ken in de Navo, de ontwikkeling in Frankrijk en de kwestie der Duitse eigendommen die in de oorlog in Amerika in beslag zijn genomen. Het „State Department" is naar verluidt bezig met de voor bereiding van wetsvoorstellen om de eigenaars van in beslag geno men Duitse bezittingen schade loos te stellen. President Eisen hower heeft eerder in het jaar het congres reeds verzocht 100 De Amerikaanse „Christian Science Monitor" schrijft, dat De Gaulle in de eerste uren van de veiantwoordelijke opdracht, die hem is gegeven, heeft gehandeld met de besluitvaardigheid en tact di" op dit ogenblik vereist zijn. In welingelichte Franse kringen weet men nu, dat in ge val van een botsing tussen de Franse gemeenschap in Algerië en De Gaulle, het leger achter De Gaulle zal staan, miljoen dollar beschikbaar te stellen voor die schadeloosstellin gen. Na regeling van alle eisen van Amerikaanse burgers zou den volgens de overwogen plan nen alle Duitse eisen tot 10.000 dollar volledig en de hogere naar evenredigheid worden vergoed. In Duitse kringen gelooft men, dat Dulles en Von Brentano don derdag ook gesproken hebben over de kwestie van de lege- ringskosten der Amerikaanse troepen in West-Duitsland. De Verenigde Staten willen dat de bondsregering als bijdrage in de kosten voor het half jaar dat op 30 april jl. is geëindigd, 77 mil joen dollar betaalt. Er zou nog geen beslissing zijn gevallen. Men verwacht dat de kwestie later in Bonn verder zal worden bespro ken. EE „WILLEM RUYS" TE NEW YORK FEESTELIJK ONTVANGEN. De „Willem Ruys" die op cruise is en voor het eerst in de New- vorkse haven verscheen, is daar bij aankomst feestelijk ontvan gen. Een formatie helicopters vloog het Lloydschip bij het na deren van de Amerikaanse kust tegemoet en begeleidde het naar zijn ligplaats aan de Hobokenkant van de Hudsonrivier. Bij het bin nenvaren van de haven liet een aantal brandweerboten hun stra len water hoog in de lucht uiteen spatten, fonteinen gelijk. Enkele dagen tevoren liep de „Willem Ruys" Hamilton op Ber muda aan. Daar ontving de ge zagvoerder, kapitein Frits de Jon ge, van de voorzitter der Kamer van Koophandel tijdens een ont vangst aan boord een grote Ber- mudiaanse vlag ten geschenke. theoretisch een snelheid van on geveer 3200 km per uur kunnen bereiken maar de wrijving met de lucht zou het voordien doen verbranden. ZONNIG. Een hogedrukgebied boven de Noordzee strekte zich gedeeltelijk ook over het midden en zuiden van ons land uit. Daar was het dan ook zonnig weer met tempe raturen in de middag iets boven 20 graden. Aan de oostflank van dit hoge drukgebied stroomde koude lucht over Scandinavië en de Oostzee naar Noord-Duitsland. De voor ste begrenzingslijn van deze lucht ging vergezeld van wolkenvelden die ook over het noordoosten van ons land trokken. De zon liet zich er niet zien en op sommige plaatsen kwam het kwik niet ho ger dan 13 graden. Nu de luchtdruk boven Scan dinavië stijgende is en de baro meters in Frankrijk een dalende luchtdruk registreren mogen we verwachten dat vandaag de wind in ons land in de oosthoek zal terechtkomen, daardoor worden dan ook in het noordoosten van het land opklaringen mogelijk en zal daar de temperatuur hoger worden dan donderdag. Elders in het land verandert het weertype niet. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Oostelijke wind. Droog weer met zonniger perio den, maar in het noorden en noordoosten tijdelijk nog over drijvende wolkenvelden. In het noorden iets hogere temperatu ren, elders ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Zwak ke tot matige wind uit oostelijke richtingen. ZATERDAG 7 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.38 5.5S 6.13 6.33 6.53 7.13 7 03 7.23 ZON MAAN op onder op onder Juni. 6 4.23 20.54 23.57 9.29 7 4.22 20.55 10.36 8 4.22 20.56 0.22 11.42 9 4.21 20.57 0.44 12.46 10 4.21 20.58 1.06 13.50

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1