Limburgse bodem geeft haar geheimen van 40 eeuwen prijs De geluidsmuur Wat brengt de radio Gemeenteraad van Sas van Gent Nieuwe brief van Chroesjtsjef aan Eisenhower [I ISBERICHTEN Donderdag 5 juni 1958 12e jaargang no. 4387 Oudheidkundig bodemonderzoek is wetenschappelijk detectivewerk TE STEMMING. s verkeerde gister» el de gehele linie tu De hausse, randelen Kon. Olie en van Unilevers, zette New York nam ten le achtereen de vaste |/an Amsterdam over vormde dit een sti- [or de markt op het ontwikkeling van in Frankrijk werkt ld op de speculanten der vele verkooplim:- l ingetrokken, vooral iltuurwaarden waar- eze sector de vaste tevens bleef aanhou- aandelen Kon. Olit* opening 173.80 be- •inge vraag in een 3 markt was oorzaak, oers opliep 174,70 ïsdag als slotprijs erdoor lag het fonds iets boven pariteit Veel bedrijvigheid de hoek niet, de ar- heel weinig te doen speculatie liggen de at zwaar op de maag. wilde weliswaar niet en en de winst be- i 1 punt. Anders was d in de hoek van Het margarinefonds 333 en voegde aan de |ng van de vorige dag punten toe. De be- llatie had hier we- overhand gevolgd van publieke zijde rigens kleine markt. Lr.'s schoten gisteren lof. Nadat deze aan- aatste dagen vrijwel .'rd in de markt had- In, ontstond er bij de 'linke belangstelling instzijdeaandelen, die op circa 169% stel- een koerswinst ild van circa 3 pun- de gehele markt- in werden aandelen f50 lager vernomen ,teit had zich gisteren naar de internatio- pltuurwaarden waar- icheepvaartmarkt zo verwaarloosd werd. delen Van Ommeren 213 twee punten ho erige fondsen gaven gen van een punt te beide zijden. De spe- ie cultuursector hield koersen stelden zich toger. Doordat vele tes waren ingetrok- geringe vraag toch Amsterdam Rub- zelfs 3 punten hoger Ier. Deli's zakten na 90% tegen dinsdag Ms bleven ruim bo- 10112 tegen de vo- De stemming voor bligaties was, mede van de verlaging aggeldrente van 2' - icent, gunstig en gaf igen te zien van tot De minder gunstige de weekstaat van de ik werd in deze sector er zijde gelegd, erden nog vernomen metaalbuizenfabriek kp 81 (79) op de tn- n de commissie voor Isten. Aandelen Ko- ederlandsche Spring- Heken ondergingen verandering op de dividendverlaging 10 procent en wer pen op circa 156 pie 4 procent. BEURSINDICES. 2/6 3/6 4/6 276.54 278.40 281.78 136.47 137.13 137.52 128.03 128.89 119.10 115.38 116.19 117.33 75.18 76.28 78.22 191.97 193.28 195.32 ABEURSKOERSE N 74.80-176.30 1174.751 15-336 1334% (286%). 169% LE WAARDE EN ARDE AANDELEN. vaarde van aandelen ïsterdamse effecten- blijkens het C.B.S., vooruitgang geboekt kniljoenen guldens) Il7732. De nominale eind mei 5131 tegen -pril. Een jaar gele koerswaarde 19793 nale waarde 4911. male concerns Ko- Jnilever, Philips en i in mei j.l. vooruit- 13150 tot 13361 De idel, industrie en di- 'f onveranderd op :pvaart en lucht en daalden van 684 kaandelen liepen op 630. cultures van mijnbouw en petro- sief de Koninklijke) van 518 tot 531. tramwegen bleven l op 15. De gemid- van aandelen was 146 tegen 342 eind I eind mei 1957 De liep op van 230 tot lelde 1953 100). en werd ter beurze t een nominaal be- |29.7 min. Dit is een dan in april met In mei 1957 was de stuk hoger n.l. 46.7 eerste vijf maanden totaal voor 154,9 lidelen. Deze omzet ■n die van 1957 toen tijdvak aandelen andeld met een ge- nominale waarde min. In obligaties ntegen meer oinge- pden jaar n.l. 226,5 leken met ƒ218,5 N.P.-C.B.S. algemeen Ijfer was eind mei eind april. J DE VRIJE ZEEUW De raad van Sas van Gent kwam dinsdagochtend in verga dering bijeen ter behandeling van een korte agenda, om zich daar na gezamenlijk naar de Expo te Brussel te begeven. Afwezig was de heer Van Zantbeek. De voorzitter heette in het bij zonder de heer De Braai hartelijk welkom na zijn herstel en ont slag uit het ziekenhuis. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de raad van Terneuzen met een ver zoek om adhaesiebetuiging in zake de kwestie van de vrije veren. De heer De Maaijer had de Ter- neuzense motie ingezien maar vond dat deze niet scherp ge noeg is opgesteld. De voorzitter reageert hierop door te zeggen, dat indien de raad zijn adheasie betuigt aan dit voorstel dit een aantekening van protest is en hij zou het aan het actie-comité overlaten om scherpere reacties te laten vol gen. De raad nam vervolgens het besluit om adhaesie aan de motie van de raad van Terneuzen te verlenen. Vervolgens prijkte op de agen da een voorstel om overeenkom stig artikel 36, 4e lid, der Wo ningwet te bepalen, dat de vast stelling van een plan van uitbrei ding voor de kom der gemeente wordt voorbereid. De voorzitter deelde naar aan leiding van dit agendapunt nog mede dat intussen de overeen komst tussen Nederland en Bel gië is afgekomen inzake de ka naalplannen en hij vermoedde dat dit ten goede zal komen aan het uitbreidingsplan. De hoofdlijnen van het ontwerp van Cauwelaert- Steenbergen zal worden gevolgd. Het gemeentebestuur zal zich met de planoloog in verbinding stellen zodat tot definitieve af werking kan worden overgegaan. Een voorstel wordt aangehou den betreffende het terugnemen van de verleende erfpacht voor een gedeelte van sectie C nr. 3286, groot 19 m-' van de N.V. Maatschappij van onroerende goe deren „Het Middenstandshuis" gevestigd te Amsterdam, met de verplichting tot het bouwen van een nieuwe bergplaats en ver bouwing van de scheidingsmuur langs de Ooststraat. De voorzitter lichtte dit punt nader toe en deelde mede, dat zo doende het stadhuis langs de ach terzijde bereikt kan worden. Dit punt werd tot de volgende vergadering aangehouden. Van de Spoorwegen wordt 31 a 77 ca grond (sloot en berm) ge kocht voor 1429,65. De heer De Maaijer informeer de welke grond het precies is. Volgens wethouder Scheffer gaat het om de sloot achter de glas fabriek en de villa van de blauw- selfabriek. Volgens de heer De Maaijer zou deze sloot niet verbreed zijn doch alleen uitgediept. Aan P. A. E. de Maesschalck werd een strookje grond achter zijn woonhuis in erfpacht ge geven ter afronding van zijn tuintje. Met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Graven- hage wordt een geldlening aan gegaan groot ƒ41.000. Bij de rondvraag informeerde de heer Stevens naar. het aantal woningen dat aan Sas van Gent werd toegewezen. Het blijken er maar zes te zijn volgens de vooi - zitter. Hierop informeerde de heer De Braai of er geen woningen ge bouwd kunnen worden uit de pot van de 200 miljoen. Deze pot dient hoofdzakelijk voor de consolidatie der schulden aldus de voorzitter. Hierna ontstond discussie over de vraag waar de 6 woningen ge bouwd zullen worden, hetzij in Sas zelf hetzij in cfe Zandstraat. Er waren enkele raadsleden w.o. de heren De Maaijer en De Braai die een lans braken voor de Zandstraat. Volgens de voorzit ter en wethouder Scheffer moet deze kwestie nog in B. en W. be keken worden. Er zal de raadsleden medege deeld worden hoe de woningaan- vragen lopen. Hierna sluiting. (van onze verslaggever) ELSLOO (P P) - „Even kijken. Oh ja, ik zie het al. Hier tussen deze weg en dat bos is het, daar ligt het terrein dat ik bedoel". De vinger van de aannemer glijdt over de stafkaart van Zuid-Limburg en kringelt rond een groen plekje. Dr. P. J. R. Modderman, prehistoricus bij de Rijksdienst voor he oudheidkundig bodemonderzoek en enkele assistenten kijken geïnteresseerd toe. „U zult het niet willen geloven, maar waar je daar de spa in de grond zet, vind je vuurstenen voorwerpen', gaat de aannemer enthousiast ver der. De heer Modderman denkt na, kijkt op zijn horloge en vraagt„Hoe lang zou het rijden zijn „Een goed kwartiertje", luidt het antwoord. Goed. dan gaan we even kijken", beslist onze gastheer. En even later snort de auto weg. Glimlachend kijkt de heer Van Duyn,.assistent van de heer Modder man bij de opgravingen te Elsloo, hen na. „Zo gaat het elk ogenblik", zegt hij ons. „We komen handen tekort". „Hoe dat zo willen we weten. In welingelichte kringen te Washington is dinsdagavond meegedeeld, dat de Sowjet-mi- nister-president, Chroesjtsjef, president Eisenhower in een brief heeft voorgesteld de han del tussen de Verenigde Staten Financieel schandaal in Londen De" bekende Londense finan cier Arthur James Whitehead, een van zijn medewerkers en twee journalisten worden be schuldigd van oplichting. Zij heb ben het publiek aanbevolen aan delen in een waardeloze goud mijn te kopen. Op die wijze heb ben zij 670.000 gulden losgekre gen. Duits ontwerp voor een atoomschip van 45.000 ton De directie van de „Deutsche Werft" in Hamburg heeft het ontwerp gereed voor de bouw van een 45.000 ton metend door atoomkracht aangedreven tank schip, zo heeft de directeur van deze werf: dr. Wilhelm Scholtz, verklaard. Hij deelde niet mede wanneer tot de bouw zou worden overge gaan. Adenauer over de regering-De Gaulle Bondskanselier Adenauer heeft tegenover de fractie, van zijn christen-democratische partij verklaard dat men niet behoeft te twijfelen aan de houding van Frankrijk ten aanzien van de Navo. Al ziet de toestand er op het ogenblik enigszins moeilijk uit, daarom, is er nog geen reden voor een somber pessimisme, al dus de bondskanselier. Hij sprak de hoop uit dat de regering-De Gaulle er in zal slagen, aan Frankrijk zijn kracht en gezondheid te hergeven, daar Europa dit nodig heeft. Minister Von Brentano, die president Heuss op zijn reis door Canada en de Verenigde Staten vergezelt, liet zich op een pers conferentie te Ottawa in dezelfde zin uit. Hij zei dat de bondsrepu bliek alles zal doen wat in haar vermogen ligt om de betrekkin gen met Frankrijk te versterken. Z.i. hebben de recente ontwik kelingen in Frankrijk deze be trekkingen niet geraakt. SCHAAK- EN DAMSPELEN F*. P. J. VAN DB SANDB en de Sowjet-Unie uit te breiden. Chroesjtsjef deelde mee, aldus werd vernomen, dat de Sowjet- Unie bereid is goederen, bijvoor beeld machines, in de Verenigde Staten te kopen, die gebruikt kunnen worden voor de produk- tie van consumptiegoederen. Bijzonderheden uit Chroesjt- sjefs brief, die dinsdag in de loop van de dag is overhandigd, werden niet meegedeeld. Volgens Amerikaanse ambte naren is de inhoud van de brief in overeenstemming met verkla ringen van Chroesjtjsef van on geveer een maand geleden, waar in de minister-president sprak over plannen tot vergroting van de produktie van synthetische vezels en plastiek om meer con sumptiegoederen ter beschikking van het Sowjet-volk te kunnen stellen. De Sowjet-ambassadeur te Washington, Mensjikof, zei na dat hij de brief had overhandigd, dat de inhoud „zeer interessant en belangrijk" is en nieuwe ter reinen openlegt voor onderhan delingen tussen de twee landen. Noodopgravingen ..Wel, de dienst verricht oudheidkundig bodemonderzoek, zoals u weet en onze, eigenlijk te kleine, staf werkt in ploegen verdeeld in verschillende uithoeken van ons land, maar elk ogenblik komen er nieuwe meldingen binnen van vondsten en die moeten alle onderzocht worden. Het komt regelmatig voor dat een der gelijke vondst van belang is en dat een verder onderzoek zeer interessant zou zijn, maar wij zijn dan bezet en moeten het uitstellen. Dat gaat niet altijd, omdat zo'n terrein bebouwd moet worden of om andere reden niet op ons kan wor den gewacht en dan moeten we toch gaan onderzoeken en zoiets noemen we clan een noodopgraving. Met dergelijke noodopgravingen zitten we vol. Zo ook hier in Elsloo. Het werk hier kon niet worden uitgesteld, omdat op dit terrein een kerk gebouwd moet worden. Wij moesten hier dus-aan de slag". Terwijl wij over het terrein dwalen waar een twintigtal arbeiders druk bezig is met het opgravingswerk, vertelt onze gastheer ons alles over de dienst en over het werk dat wordt verricht. Ieder is gespecialiseerd. DE Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort heeft een staf van wetenschappelijke medewerkers, die ieder op een bepaald gebied van de archeologie gespecialiseerd zijn. Zo dr. P. J. R. Modderman, werkzaam in Els loo, die zich specialiseerde op het ge bied van de prehistorie. Dit betreft dus vondsten uit het zeer grijze verleden, waarui*t ons geen geschreven geschiede nis bekend is. Tijden waarin ue mensen nog geen me tdien kenden en zich bedienden van vuurstenen werktuigen enzovoort. Zijn gebied strekt zich ver uit, want in chro nologische volgorde volgt op hem dr. J. E. A. Th. Boogaers, die zich specialiseer de op Romeins. Voorts de heren H. Hal- bertsma en Ir. I. A. Trimpe Burger, die zich beiden in het biezonder bezighouden met het archeologisch onderzoek van het kustgebied, waarbij het onderzoek van de terpen een grote rol speelt. Tot het gebied van de'heer Halbertsma behoort het onderzoek van de middeleeuwse ar chitectuur, terwijl de heer J. G. N. Re- naud alles wat betreft kastelen, boerde rijen en de ontwikkeling van het middel eeuwse gebruiksvoorwerp (aardewerk) v.o'pr zijn rekening neemt. Natuurlijk overlappen bepaalde onder zoekingen elkaar soms, zodat het wel voorkomt, dat twee of meer specialisten moeten samenwerken, hetgeen bijvoor beeld het geval kan zijn met middel eeuwen en kastelen. De dienst beschikt ook over een aantal technische medewerkers voor tekenwerk, voorts fotografie, laboratorium en docu mentatie. „Hoe gaat nu zo'n opgraving in zijn werk?" vragen we de heer Van Duyn. Engelengeduld nodig. „Kijk, wanneer een melding binnenkomt, gaan we altijd kijken, want je kunt nooit weten van welk belang de vondst is. Wordt tot een nader onderzoek besloten, dan gaat de daarvoor geschikte specialist met een technicus er heen. Vrijwel steeds hebben we alle medewer king van de overheid ter plaatse. Er wordt een plan opgemaakt en dan wor den de werkkrachten aangetrokken. Het leuke is, dat deze mannen worden aan gezocht voor graafwerkzaamheden, maar als ze voor het eerst meewerken, staan ze raar te kijken, want wij verlangen helemaal niet, dat er eens flink wordt gespit en dat er zoveel mogelijk grond wordt verzet. Bij ons moeten ze juist kalmpjes aan doen en laagje voor laagje moet met engelengeduld worden wegge- schraapt. We werken met lange sleuven en grote vlakken, zodat we gelegenheid hebben de overtollige grond opzij te zetten. Zo rol len we vlak na vlak het gehele terrein op. Met speciale spaden met lange steel wer ken de mannen en schuiven laagje voor laagje van de bodem af. Waar men op een voorwerp stuit, moet dit dadelijk ge meld worden en onze tekenaars leggen dan vast waar dit voorwerp precies in het terrein werd gevonden. Is zo'n vlak zover afgeschaafd dat we hebben wat we zoeken, dus tot op een diepte die iets oplevert of dieper graven niet nodig is, dan brengen de tekenaars op millimeter papier en op schaal keurig alles in kaart. Totaaloverzichten gaan op kaarten met een schaal 1 op 500, meer gedetailleerd 1 op 100, 1 op 20 enzovoort. Verkleuringen. HET merkwaardige voor de buitenstaan der is, dat wij eigenlijk geen voorwer pen behoeven te vinden om toch belang rijke gevolgtrekkingen te kunnen maken over de vroegere bewoners. Dat is hier in Elsloo wel heel duidelijk. Wij hebben hier te maken met een ne derzetting van zo'n 4000 jaar geleden, toen de mensen nog voornamelijk vuur stenen voorwerpen gebruikten. Het aar dewerk, dat deze lieden vervaardigden is versierd met typische handvormige mo tieven, waardoor dit aardewerk de naam „bandeeramiek" kreeg. Het blijkt nu, dat wij in dit terrein op een diepte van omstreeks vijftig centi meter belangrijke sporen van een uitge strekte nederzetting uit die tijd aantref fen. In werkelijkheid is er bijna niets tastbaars meer te vinden, maar op die diepte zien we zeer interessante ver kleuringen in de bodem, die ons van alles vertellen. Wat is nu het geval? De woningen, die hier zoveel duizenden jaren geleden stonden, waren gebouwd van tenen, bestreken met leem op een geraamte van flinke houten palen. Deze palen waren een flink eind in de grond gedreven. Van de woningen is natuurlijk niets meer te vinden, maar daar waar de palen in de grond hebben gezeten, zijn de resten gaan rotten en nu wij laagje voor laagje afschuiven zien we die plaatsen, waar de palen in de grond zaten, als duidelijke donkere plekken. Het verdwenen dorp. DE HEER Van Duyn loopt met ons over een volkomen vlakgeschaafd deel van het terrein en wijst ons de zwarte plek ken aan. „Hier één en daar en daar". Wanneer we nu op een afstand staan, ontwaren we duidelijk de rijen paalgaten en zien dan zelfs als leek welke vorm het huis gehad heeft, hoe lang het was en hoe breed. Maar het is niet één huis. Er blijkt hier op het terrein bij Elsloo een groot aantal van die huizen gestaan te hebben, hetgeen niet alleen duidelijk te zien is aan de vele plekken in de grond, maar nog beter op de kaarten, die de tekenaars er van tekenden. Hier ziet men als het ware de plattegrond van een dorp of nederzetting van zo'n vierduizend jaar geleden. Naast elk huis hadden de bewoners een afvalkuil. Ook deze afvalkuilen zijn dui- delijk als zeer grote zwarte plekken naast elk huis te zien. Deze kuilen wor den steeds aan een extra onderzoek on derworpen, want hierin is nog wel eens iets te vinden, zoals gebroken aardewerk, vuurstenen werktuigen en dergelijke. Gebruikmakend van de wetenschap die men reeds bezit over deze tijd en nauw keurig deducerend en combinerend als een detective kan de wetenschappelijke onderzoeker hieruit belangrijke conclu sies trekken. In verdiepingen. ZO wordt stukje bij beetje de geschiede nis van zo'n terrein opgebouwd. Het komt ook wel voor, dat men bewo- ningssporen vindt op verschillende diep ten, bijvoorbeeld van boven naar bene den hedendaags, middeleeuws, romeins, prehistorisch en in zo'n ideaal geval is men in staat een totale geschiedenis op te bouwen. Maar iets dergelijks brengt soms ook zeer grote problemen met zich mee. (Nadruk verboden). V L a a-- - fffSP* Foto links Uiterst voorzichtig schuiven de arbei ders de aarde weg, opdat niets bescha digd zal worden. Foto rechts Nauwkeurig wordt alles in tekening gebracht, terwijl de opgegraven voorwerpen wor den bestudeerd. Frankrijk en Marokko Koning Mohammed V van Ma rokko heeft dinsdag in een bood schap aan generaal De Gaulle verklaard, dat er een gezonde verhouding tussen Frankrijk en Noord-Afrika zou bestaan indien door C. BAUER Naar de Engelse film „The Sound Barrier" 14). (Nadruk verboden.) Hij grinnikte opgelucht. „Je mag nog van geluk spreken, dat die ouderwetse wagens zulke ste vige bumpers hebben." „Fijn", deed ik dankbaar, „la ten we ze meenemen, dan hang ik ze uit dankbaarheid boven mijn bed. Mankeer jij niets?" „Natuurlijk niet", wuifde hij luchtig, „kwestie van stuurmans kunst." Ten dele meende hij het neg ook! „Mooi, ik ga eens een keer met je vliegen", beloofde ik. „Laten we nou maar teruglopen naar dat gat waar we doorgekomen zijn. Misschien hebben ze er wel een hotel." „Zou je weer kunnen lopen?" vroeg Tony bezorgd. „Nee", zei ik, „je zult me moe ten dragen, 't is maar een kilo meter of drie. Niemand zal er toch met onze wagen vandoor gaan, hoop ik?" „Dat is zo'n ramp nog niet", vend Tony, „maar dat stuk van je hoofd zit er nog tussen en dat kun je niet missen." Toen ik overeind kwam, voelde ik me nog wat duizelig maar na een paar minuten lopen ging het over. Het dorp was groter dan we gedacht hadden en er was inder daad een hotel. We gingen vroeg naar bed. Er gens in het donker van een bos langs de Duits-Poolse grens kwa men nu langzaam de zwart-drei- gende vormen van de tanks, de loop van het kanon als een starre slurf vooruit gestoken, in bewe ging. Op de vliegvelden in het oosten van Duitsland sloegen met een snelgroeiend geraas één voor één de motoren van de Stuka's en de Heinkels aan. De comman dant van een grensbataljon, dat als één der eersten de opmars moest beginnen, telde de secon den die hem nog scheiden van het uur nul plus vijftien. Tony trok het licht van onze slaapka mer uit en geeuwde: „We hebben n°g vijf dagen. Zonde om nu al terug te moeten. Zou die hoop puin nog berijdbaar te maken zijn?" „Met jouw stuurmanskunst..", mompelde ik en draaide me om. Toen we de volgende ochtend voor het ontbijt beneden kwamen stonden er overal groepjes men sen met elkaar te praten. Er hing een zenuwachtige stemming. De radio stond over het het stem- menrumoer heen te schetteren. „Wat is hier aan de hand", vroeg Tony aan een kleine mage re man, die deel uitmaakte van een grote kring. Het mannetje keek Tony zwij gend aan. Zijn rustige grijze ogen achtter een paar brilleglazen na men toegaf aan de nationale ver langens van het Algerijnse volk. De koning gaf uitdrukking aan zijn hoop dat de regering van De Gaulle de vraagstukken tussen beide landen in een geest van begrip zal aanpakken en dat men erin zal slagen oplossingen er- men ons beiden even snel op, van het hoofd tot de voeten, alsof hij ons ergens voor wilde keuren. „Die reis van Chamberlain heeft toch niet zo'n succes gehad als we wel dachtfen, jongeman", zei hij loen vriendelijk. „Wat bedoelt U?" vroeg ik nog maar ik wist wat hij bedoelde. „De Duitsers zijn vannacht Po len binnen gevallen." Hij zei het zacht, als was het een veront schuldiging. „Binnen een week hebben we een tweede wereld oorlog." „Daar weet u niets van", zei snibbig een knap blond meisje dat bij ons stond. „De regering zal heus zo gek niet zijn „Omdat we niet gek zijn", viel het mannetje haar zacht maar be slist in de rede, „juist omdat we niet gek zijn, lieve kind." „Maar wilt u dan", begon het meisje fel, „dat al die jongens.." Ze hield verschrikt op en keek naar Tony en mij. „Nee", zei de kleine man be slist, „natuurlijk niet. Maar wil jij dan dal Hitler op Buckingham Palace. „Dat zal nooit' gebeuren", zei een oude dame met grijs haar, die in een fauteuil bij de radio zat. „We hebben toch onze vloot. Ze moeten toch altijd over water ko men en daar ligt onze vloot." Een korte, breedgebouwde man stond met een ruk op uit de stoel waarin hij zat, alsof het gesprek hem begon te vervelen. Hij was uitstekend gekleed, zijn grijze pak moest van een goede kleermaker afkomstig zijn, de das op zijn smetteloos witte overhemd had juist de goede tint bij zijn pak. voor te vinden die de Marokkaan se onafhankelijkheid en soeverei niteit eerbiedigen. De boodschap was een ant woord op een vriendschapsbood- schap, die de nieuwe Franse premier maandag naar Marokko had gestuurd. Hij was ongeveer veertig jaar en zijn knap gezicht had een zeer zelfverzekerde uitdrukking. „De vloot", zei hij met 'n brou wende keelstem, terwijl hij even achteloos zijn hand over zijn grij zende slapen liet glijden, „daar varen de Duitsers finaal over heen." „Maar we hebben nog een leger ook", hield de oude dame vol. Haar ogen schitterden strijdlus tig. „Onze soldaten zijn niet te verslaan." „Onze soldaten mevrouw", zei de man met een charmante glim lach in de richting van de oude dame, „kunnen goed zijn, maar het zijn padvinders vergeleken bij de SS, die nu al tien jaar iede re dag getraind is." Het was stil geworden om ons heen. Alleen luisterden nu naar dit ene gesprek. „En de R.A.F. dan", zei de da me wanhopig, „gelooft u dan niet meneer, dat onze vliegers ook het hunne zullen bijdragen?" „De R.A.F.", lachte de man min achtend, „die moesten ze maar helemaal opbergen in de bom vrije kelders. Er mocht eens iets beschadigd worden. De R.A.F., mijn waarde mevrouw", en zijn glimlach was nu weer minzamer dan ooit, die zijn ze sinds 1936 aan het opbouwen volgens het re cept: ieder jaar een vliegtuig dan mopperen de belastingbetalers niet. De R.A.F., dat is een handje vol jonge waaghalzen en oude avonturiers in een partijtje ver ouderde vliegtuigen. Als dat ooit nog eens Engeland moet verde digen (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 6 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 8.35 Amus. muz.; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Kamerorkest; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Hoorspel; 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Vocaal ens.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Blaasork.; 13.40 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Omroepork.; 15.15 Voordr.; 15.35 Amus. muz.; 16.00 Tuinb.- praatje; 16.15 Instr. sextet; 16.45 Gram.; 17.00 Voordr.; 17.20 Lichte muz.; 17.40 Beursbcr.; 17.45 Gr.; 18.00 Accordeonmuz.; 18.20 Stem men van overzee; 18.35 Voor de jeugd; 19.00 Nws; 19.10 Gr.; 19.15 Regeringsuitzending; 19.25 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Muzikaal ZWEDEN Franse diplomaat neemt ontslag wegens de gebeurtenissen in Frankrijk De handelsattaché van de Franse ambassade te Stock holm, de 54-jarige Lemperiere, heeft dinsdagavond ontslag ge nomen uit deze functie, omdat hij, naar hij zei, niet wil werken voor een regering „die geken merkt wordt door een openlij ke, persoonlijke dictatuur". CUBA Arrestaties in Havanna De politie van Havanna heeft dinsdagavond 15 personen in hechtenis genomen, die ervan worden beschuldigd een op standige groep te hebben ge vormd, die zich het plegen van aanslagen tot taak stelde. Er zijn wapens en springstoffen in beslag genomen. sprookje; 21.30 Kunstrubr.; 21.50 Avonturen met de wereld; 22.15 Met de Bijbel naar Centraal- Afrika; 22.30 Gram.: 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelles; 23.40 Gr ma HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 School radio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Gr.; 11.30 Orgelspel; 12.00 Hammond orgel; 12.20 Regeringsuitzending; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Gr.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Beurs berichten; 14.00 Cello en piano; 14.35 Boekbespr.; 14.55 Gr.; 15.15 Gevar. progr.; 16.00 Muziekrevue; 16.40 Voor de jeugd; 17.05 Lichte muziek; 17.25 Vakantietips; 17.55 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Pol. caus.; 18.25 Lichte muziek; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Mu- sette-ork.; 19.30 Het platteland nu, gesrirek; 19.45 Caus.; 19.50 Idem; 19.55 VPRO-nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Caus.; 20.10 Idem; 20.20 Kamerkoor; 20.35 Regerings uitzending; 20.45 Caus.; 21.00 Gr.; 21.25 Gevar. progr.; 21.55 Buiten lands weekoverz.; 22.10 Nieuwe gram.: 22.40 Caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuz.; 23.45 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram. (om 12.55 Koersen); 13.00 Nws; 13.11 Orgel spel; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gr.; 16.00 Koersen; 16.02 Orgelconc.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Gr.; 18.10 Voor dracht; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Wereldtentoon stelling; 20.00 Gr.; 20.30 Kamer orkest; 21.30 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Gr.; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5