Uit de Provincie IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje Proefbedrijf van de gezamenlijke landbouw organisaties in de Braakmanpolder gestart Openbare vergadering van het Produktschap voor Zuivel Onder de Blauwe Vaan van Lotharingen AGENDA Victor van Turenne' Van Nelle bestellen! (Advertentie) Straaljager neergestort Piloot behouden Bij Hunsel is woensdagmiddag oen tien voor vijf een straaljager, waarschijnlijk van Belgische na tionaliteit, neergestort. De piloot heeft zich met de schietstoel we ten te redden. Ooggetuigen za gen enige vliegtuigen in de om geving cirkelen, waarvan er één plotseling naar beneden dook. Het toestel kwam in het land te recht, niet ver van de kerk van Hunsel, en boorde een diep gat in de grond. Hunsel ligt ten zuid oosten van Weert. De verongelukte straaljager is vermoedelijk afkomstig van de Belgische basis Leopoldsburg. Het vloog in een formatie van drie toen het, naar ooggetuigen meedeelden, plotseling in brand raakte. Een paar honderd meter bov en de grond explodeerde het. De piloot wist zich met zijn schietstoel te redden en kwam terecht in een weiland bij de boerderij van de heer Kurvers te Hunsel. De romp van het toestel kwam op de grond nabij de kerk van Hunsel. De brandweer uit Roermond bluste het vuur. Het neergestorte toestel blijkt een Thunderstreak van de Bel gische vliegbasis Florennes te zijn. Het toestel opereerde boven Nederland als onderdeel van de Navo-oefening Full Play. De pi loot is waarschijnlijk in moeilijk heden gekomen toen er rookont wikkeling in zijn cockpit ont stond. Het wrak van het toestel wordt voorlopig naar de vlieg basis Eindhoven gebracht. Vakantiespreiding 1959 De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in een circulaire bij de be sturen van de lagere scholen en de uloscholen met klem er op aangedrongen om het volgende jaar zoveel mogelijk rekening te houden met het advies inzake de vakantiespreiding 1959, aan die besturen gegeven door het bu reau vakantiespreiding van het Nederlands centrum voor vakan tie en vakantierecreatie. Dit bureau adviseert de school besturen zich te willen houden aan de navolgende data: Sector I, 11 juli 1959. Deze sector omvat Overijssel, het ge deelte van Gelderland, benoor den de Rijn, Utrecht en het ge deelte van Zuid-Holland ten noorden van de rivieren Lek, Nieuwe Maas, Botlek en Brielse Maas. De gemeente Rotterdam wordt hierbij in haar geheel tot deze sector gerekend. Sector II, 18 juli 1959: Deze sector omvat de provincies Noord-Holland, Friesland, Gro ningen en Drenthe. Sector III, 25 juli 1959: Deze sector omvat het gedeelte van Zuid-Holland ten zuiden van de rivieren de Lek, Nieuwe Maas, Botlek, en Brielse Maas, alsmede de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. Grote suikercampagne verwacht Er kan dit jaar een zeer grote suikercampagne verwacht wor den zo heeft ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, voorzitter van de Verenigde Coöperatieve Suiker fabrieken op de jaarvergadering van de V.C S-, die te Roosendaal is gehouden meegedeeld, offi ciële buitenlandse schattingen stellen het Nederlandse bieten areaal op 76.500 hectare, maar dit zal eerder 80.000 ha bedragen, zo zei hij. De heer Geuze deelde mee, dat het bestuur de mogelijkheden onderzoekt om de drie coöpera ties Dinteloord, Zevenbergen en Roosendaal te liquideren en de functies over te dragen aan de V.C.S. als enige centrale coöpera tie. Officieel is meegedeeld dat de V-C-S. de aandelen van de N.V. Gebr. Van Gilse's kandijfabrie- ken te Roosendaal heeft overge nomen. De kandijfabriek blijft evenwel een zelfstandige onder neming. Sprekend over de binnenland se concumptie zei ir. Geuze, dat deze in de twee laatste jaren ge middeld 440.000 ton per jaar be droeg. De vraag naar suiker en naar de bijprodukten van suiker blijft echter nog steeds stijgen, ondanks de bestedingsbeperking, zo voegde hij er aan toe. Aan de Braakmunweg, in de •nieuwe polder, ligt bedrijf no G van de domeinen, door de geza menlijke landbouworganisaties in Zeeuws-Vlaanderen gepacht voor het dit voorjaar gestichte landbouwdemonstratiebedrijf. Bedrijf no 6 is 23 ha groot. Juist daarom werd deze bedrijf s- grootte gekozen, omdat het me rendeel der bedrijven in Zeeuws- Vlaanderen in deze orde van grootte ligt. In de Stichting voor de Land bouw is de gedachte aan een proefbedrijf geboren en het zijn de gezamenlijke landbouworgani saties geweest, die de gedachte hebben verwezenlijkt. De exentrische ligging van Zeeuws-Vlaanderen maakt het noodzakelijk, dat ook in Zeeuws- Vlaanderen zelf, landbouwgebied bij uitstek een demonstratiebe- drijf aanwezig is. De Z.L.M., N.C.B. en C.B.T.B. zorgden ieder voor een startkapitaal, groot 15 000, hierbij gevoegd een be drag afkomstig van de commis sie Stichting Scheldemonden groot 7300, alsmede een bedrag van de suikerfabrieken te Sas van Gent, tezamen makend 56.000. Met medewerking van de Dienst der Domeinen kon men vlot het bedrijf pachten, waarna dit voorjaar de eerste werkzaam heden konden aanvangen. Een bedrijfsleider was spoedig ge vonden, en onder de directie van de drie genoemde organisaties, aangevuld met de Rijks Land- bouwvoorlichtingsdienst, is men dit voorjaar voor de eerste maal gaan zaaien. Hoewel de gebou wen nog niet geheel gereed zijn, kreeg men toch een goede indruk van het gehele bedrijf. Men heeft de aanvankelijke gedachte aan een proefbedrijf la ten schieten en is overgegaan tot de vorm van deoionstratiebedrijf. Hier zullen de gewassen, welke bij het fundamenteel onderzoek goed bleken aan de praktijk ge toetst worden, evenals de ver schillende werktuigen. Het be drijf zal een zo economisch mo gelijke bedrijfsvoering volgen, de cijfers van de uitkomsten zul len regelmatig via de landbouw organisaties bekend worden ge maakt. De opzet is dan ook, dat het bedrijf zichzelf bedruipt en geen verlies voor de organisaties op levert. Eventuele winsten worden gebruikt als reservering voor aankopen machines en vee. Men hoopt deze zomer al op de eerste oogst en een rondgang over het bedrijf leerde ons, dat het gewas er goed voorstaat. De Landbouwvoorlichtings- dienst bracht het hele bedrijf in kaart. In één oogopslag kan men zien waar de diverse gronden liggen, welke gronden „zwaar" zijn en welke van minder goede kwaliteit. Hieruit kan men ook aflezen, althans de deskundige landbouwer, welke behandeling de grond moet hebben. Een uit gebreid zaaiplan werd opgesteld. De kavels zijn verdeeld in een achttal percelen, waarvan er een ingezaaid is met gras. De eerste hooioogst lag al in de schuur. Het was de voorzitter van de samenwerkende landbouworgani saties de-heer J. J. van Dijke die ons deze uiteenzetting gaf. Hierna vertelde ir. Haenen, de Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaanderen, ons iets over de bedrijfsmethode, welke op het demonstratie bedrijf ge voerd zal worden. gewas dat een intensieve verple ging vraagt. Men heeft al voor de eerste maal getracht vol gens een bepaalde mehode te werken, waardoor het opeenzet ten achterwege zou kunnen blij ven. Over de resultaten van deze proef, die overigens maar op een bepaald aantal rijen wordt uit gevoerd, was thans nog niet veel te zeggen. Op vragen waarom er geen paarden aanwezig zijn werd me degedeeld, dat de studieclubs der landbouworganisaties geleerd heb ben, dat op deze bedrijven niet èn paarden èn tractoren gehouden kunnen worden, en dan tevens nog sprake kan zijn van economi sche bedrijfsvoering. Juist het feit dat men wil be wijzen dat deze bedrijven beslist rendabel zijn, heeft de commissie doen besluiten dit bedrijf van 23 ha te pachten. De weide heeft nog geen vol ledige bezetting. Er loopt 10 stuks hoornvee; later hoopt men dit aan te vullen. Wanneer later de gebouwen klaar zijn, hoopt men ook een voorbeeld werkbank in te richten in de schuur. Hier wil men voor al tot uitdrukking brengen hoe deze geplaatst moet worden, en hoe de sleutels en onderdelen op geborgen moeten worden. De bedrijfsleider houdt een bouwboek, een arbeidsboek en een bedrijfseconomisch overzicht bij. Dit alles wordt later ver werkt in publicaties en conclu sies, waaruit de boeren hun pro fijten kunnen trekken. Ir. Haenen roemde de in dit opzicht zo goed geslaagde sa menwerking van drie landbouw organisaties. Er is een comité gevormd, dat gezamenlijk het bedrijf beheerd. Het bestaat uit de heren J. J. van Dijke, voorzitter; J. de Feijter, secretaris-penningmeester en P. Vercouteren, lid. Het is een zeer geslaagde sa menwerking geweest, die Zeeuws-Vlaanderen datgene heeft gegeven, waarnaar de land bouw al zo lang verlangde: een demonstratiebedrijf in de Braak manpolder. We zijn er van over tuigd dat de stichting van het bedrijf een belang zal blijken te zijn voor de landbouw zelf. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Tijdens de gistermorgen ge houden vergadering heeft het bestuur van het Produktschap voor Zuivel besloten een be drag van 200.000,— uit de al gemene middelen ter beschik king te stellen van het Neder landse zuivelbureau. Dit bureau zal een propagandacampagne gaan voeren voor het verbruik van boter door het grote pu- biek, nu de prijs daarvan zo veel lager is. Het bureau stelt uit eigen middelen ƒ280.000, voor deze actie beschikbaar. Het bestuur heeft zich ver enigd met de bezwaren van de commissie inzake consumptie melkprijzen betreffende een tweetal afwijzende beslissingen Van Nelle bestellen! (Advertentie) DE EINDEXAMENOPGAVEN ANALYTISCHE MEETKUNDE (GYMNASIA). De inspecteur der gymnasia en de inspecteurs van het gymna siaal en middelbaar onderwijs hebben op 2 juni jl. aan de ge committeerden voor de wiskunde bij de eindexamens der gymnasia en gymnasiale afdelingen der lycea de volgende brief gericht: „De vraagstukken voor de ana- lystische meetkunde zijn, naar thans is gebleken, dit jaar te moeilijk geweest, zodat het cijfer voor dit onderdeel voor vele leer lingen geen juiste aanwijzing be vat inzake hun kennis van de stof. Het cijfer, dat op de officiële lijst van cijfers wordt vermeld onder de rubriek Vi C (vlakke trigonometrie en analystische meetkunde) wordt samengesteld uit de cijfers, die gegeven zijn voor het schriftelijke en voor het mondelinge gedeelte van het examen. Over de wijze waarop dit cijfer wordt vastgesteld, geeft het re glement geen voorschriften, in tegenstelling tot de wijze waarop het eindcijfer in elke afdeling Het bedrijf is qua opzet enig wordt vastgesteld. in Nederland. Vooral het onder wijs toont veel belangstelling. De Rijkslandbouwwinterscho- len nemen het bedrijf graag in hun excursieprogram.ma op. Door de verscheidenheid in het grondtype, zware, minder zware klei, en gronden die gemakkelijk indrogen, biedt het bedrijf diver se mogelijkheden. Met de aanschaf van machines is met deze verschillende facto ren rekening gehouden. Bij alles wat men aanschafte heeft men zich laten leiden door de gedachte, past dit wel bij de trekken, en past dit bij het be drijf. Er zijn geen paarden op het bedrijf. Men heeft een trac tor tot zijn beschikking. Ir. Haenen roerde even het suikerbietenprobleem aan, een De minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen heeft ons verzocht, de gecommiteerden met nadruk hierop te wijzen, van welke opdracht wij ons hierbij kwijten. Wij achten het dus juist dat bij de vaststelling van het cijfer voor onderdeel C van afdeling Vi een onvoldoende voor het schriftelijk werk niet wordt beschouwd als een in een cijfer uitgedrukt oor deel over de kennis van de kan didaat. Dat oordeel zal in vele ge vallen dit jaar voornamelijk of uitsluitend moeten worden be paald door het mondeling onder zoek". van de minister van Economi sche Zaken respectievelijk de directeur-generaal van de prij zen met betrekking tot een ver hoging van de detailhandels marges op consumptiemelk voor het westen van het land en een verzoek van de consumptie- melkcommissie Drente te As sen tot goedkeuring van eet} tijdelijke verhoging van de melkprijs ter compensatie van een verdere verhoging van de slijtersmarge. Het bestuur be sloot voor het einde van juni een onderhoud over deze kwes ties aan te vragen met de mi nister van Economische Zaken. Het bestuur kwam verder overeen het punt op de agenda betreffende de meerprijs voor de veehouders in het westen van het land aan te houden tot een volgende vergadering van het bestuur. Intussen zal een conceptnota aan de minister over deze aangelegenheid wor den opgesteld. Het bestuur besloot op voor stel van de commissie kaasuit- voer, teneinde beter het hoofd te kunnen bieden aan de bui tenlandse concurrentie, de mi nimumexportprijzen van kaas naar Canada met ingang van 7 juli te verlagen. Het bestuur verklaarde zich eveneens ak koord met het advies van de commissie kaasuitvoer de hef fingen ter zake van uitvoer van kaas naar Amerika en Porto Rico, welke heffingen nodig zijn ter overbrugging van de prijsverschillen in Nederland en in genoemde landen, ten goede te doen komen aan het fonds kaasuitvoerbevordering Amerika. Van Nelle bestellen! (Advertentie) LIBANON Bij een bomontploffing in de buurt van het hoofdpostkantoor van Beiroet zouden woensdag verscheidene mensen gewond zijn. In enkele delen van Libanon achtervolgen legereenheden troe pen rebellen, vaak met onder steuning uit de lucht. Ook in Tri poli is in de nacht van dinsdag op woensdag nog geweervuur gehoord. Woensdagmiddag brak in een voorstad van Beiroet een vuur gevecht tussen rebellen en rege ringstroepen uit bij een bolwerk van de opstandelingen. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend. Hulp voor Thailand Als Nederlands aandeel in de hulpverlening bij een cholera- epidemie in Thailand heeft het Nederlandsche Roode Kruis 115 liter choleravaccin en 2000 fles sen glucose-saline gezonden naar het Siamese Roode Kruis te Bangkok. GUERILLA-ACTIVITEIT Een onbekende zender van de opstandelingen beweerde woens dag, dat de guerilla-aanvallen het de troepen der centrale rege ring vrijwel onmogelijk maken West-Sumatra te behouden. Het wegverkeer gaat gebukt onder vrees voor aanvallen door de op standelingen. Voorts hebben de regeringstroepen moeilijkheden om aan voedsel te komen. Tenslotte beweerde de opstan delingenzender, dat in een ge vecht bij Bukit Palong, dat twaalf uren had geduurd, een compagnie infanterie van het centrale leger werd vernietigd. Indonesië koopt tien schepen van Japan Indonesië heeft tien schepen van Japan gekocht, zo is woens dagavond bekendgemaakt. De aankoopcontracten van twee schepen zijn ondertekend en deze schepen worden spoedig in Indo nesië verwacht, aldus het Indo nesische ministerie van Scheep vaart. De Indonesische regering heeft ingestemd met de aankoop- voorwaarden van de acht andere schepen; deze zullen in augustus in Djakarta aankomen. De mi nister van Scheepvaart, comodo- re Mohammad Nazir, is woens dag naar Tokio vertrokken om de laatste regelingen voor de aankoop te treffen. Van Nelle bestellen1 (Advertentie) ARGENTINIË Medewerkers van Peron op vrije voeten Zes Argentijnen, die onder het regiem van president Pe ron hoge posten hebben bekleed en sedert september 1955 ge-» vangen zitten wegens misdrij ven, zijn op vrije voeten gesteld op grond van een dinsdag door de president van Argentinië, Prondizi, ondertekend besluit. Onder hen bevinden de oud minister van industrie en han del Amundarain en het vroe gere hoofd van de federale po litie Gamboa. VER. STATEN Vuurgevecht aan Indisch- Pakistaanse grens Te Fazilka in West-Pendsjaafo zijn dinsdag schoten gewisseld tussen Pakistaanse en Indische grenspolitie, aldus is woensdag te New Delhi vernomen. Zeven Indische politiemannen werden gedood en vijftien gevangen ge nomen. Verdere bijzonderheden zijn niet bekend. Japanse treilers door Russen opgebracht Sowjetrussische patrouillebo ten hebben vijf Japanse treilers, die bij het eiland Kargara (Noord-Japan) zeewier visten, opgebracht naar de Koerillen, die de Russen sinds het einde van de tweede wereldoorlog bezet houden. Democraat won van republikein. De democraat Edmund Brown. openbaar aanklager in San Fran- csico, heeft met een meerderheid van drie legen vijf dinsdag de stemming over het gouverneur schap van Californië gewonnen van de republikeinse senator Wil liam F. Knowland. Die eerste uitslagen uit Califor nië beschouwt men algemeen als een graadmeter voer de populari teit van de partijen bij de alge mene verkiezingen in november. Alle ingeschreven kiezers en dus niet alleen de leden van hun eigen partijen, konden dank zij een stemsysteem, „crosfiling" ge naamd, op elk van beide kandi daten stemmen. De aftredende gouverneur, Knight, zal als renu blikein kandidaat staan voor Knowlands zetel in de senaat. De democratische tegen kandidaat is Clair Engle, lid van het Huis van Afgevaardigden. De neutralisering van de Zuidpool Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag bekendgemaakt dat thans alle elf landen, welke pre sident Eisenhower uitgenodigd had om deel te nemen aan een conferentie ter neutralisering van de Zuidpool, gunstig op de Invitatie gereageerd hebben. Rusland heeft zijn antwoord maandag in een nota aan Wa shington bekendgemaakt. De Amerikaanse uitnodigingen waren gericht aan de zeven lan den die delen van Antarctica •hebben opgeëist; Argentinië, de Verenigde Staten, Frankrijk Noorwegen, Nieuw-Zeeland, Chi li en Engeland. En naar de vier Tanden, die in het kader van het internationale geofysische jaar op de Zuidpool hebben gewerkt: Rusland, België, Japan en Zuid- Af rika. Van Nelle bestellen! (Advertentie) 32. Verbaasd kijken Victor en Robert hun metgezel aan. Hij heeft nu blijkbaar alles begre pen, daar wijzen zijn laatste woorden wel op. „Wij moeten inderdaad open kaart met U spelen", zegt Victor dan, en hii vertelt Johannes alles over het doel van hun reis en de avonturen die ze tot dusverre beleefden. „Dan zullen we van nu af wel goed op moeten passen," is de mening van Johannes, op de uit eenzetting die Victor geeft. „Want Basilius is een machtig man en hij zal zeker niet rusten voor hij U beiden in zijn handen heeft. We zullen een omweg ma ken en niet door de hoofdpoort de stad binnenrijden." „Waarde Johannes, ge spreekt over wij, lijkt het U niet beter dat Robert en ik apart onze reis voortzetten?" vraagt Victor. Maar Johannes lacht en zegt: „Mijn vader heeft een eerzaam koopman van mij gemaakt. Maar ik was veel liever krijgsman ge worden. Alleen al daarom wil ik U helpen. Sla mijn hulp dus niet af. Laat Uw lot voorlopig het mijne zijn!" Ontroerd drukken onze beiden vrienden de Armeniër de hand. Dan verlaat de karavaan onder diens leiding de grote weg en trekken ze de heuvels in. Oponthoud aan Belgische grens. Wie de Nederlandse grens over wil moet beschikken over of een geldig paspoort, of een bewijs van Nederlanderschap, of een z.g. toe- ristenkaart. Thans blijkt, nu de „Expo" steeds meer bezoekers gaat trekken, dat heel wat reizi gers naar België het er op wagen te proberen de grens over te ko men zonder van enig geldig be wijs voorzien te zijn. Hoe het ver haal, dat men zo'n bewijs niet no dig zou hebben, in de wereld is gekomen, is niet te achterhalen. Feit is echter, dat bijv. de ge meente-secretaris van Zundert dagelijks 50 tot 100 mensen te be handelen krijgt, die niet voorzien zijn van een geldig grensdocu- ment en die dan proberen om via de secretarie van Zundert in de plaats van inwoning alsnog een dergelijk document te pakken te krijgen. Wordt door de betreffen de gemeente erin toegestemd, dat een toeristenkaart aan de desbe treffende persoon wordt uitge reikt, dan geschiedt dit door de gemeente-secretarie van Zundert. Een en ander brengt natuurlijk een ontzaglijk oponthoud mee. Reizigers uit de grote plaatsen in het Westen moeten zelfs onver richter zake naar huis terug, om dat de secretarieën van deze ge meenten geen medewerking wil len verlenen om de toeristen „op een afstand" aan het benodigde bewijs te helpen. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) SPORTVLIEGTUIG VIEL IN HET WATER. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur is een sportvliegtuigje van de nationale luchtvaartschool, 'n Tigermoth, na een gevaarlijke manoeuvre vermoedelijk tenge volge van een motorstoring in de Loosdrechtse Plassen gevallen. De twee inzittenden, de heren R. van der H. en W. J. uit Hilver sum, beiden sportvlieger, werden, toen het toestel het water raak te, eruit geslingerd en liepen slechts lichte verwondingen op. Zeilboten schoten ijlings toe om hen in veiligheid te brengen. Het vliegtuigje was even te voren van het vliegveld Hilver sum opgestegen. Boven de plas sen voerde de bestuurder, de heer H., volgens ooggetuigen een „feuille morte" uit, waarbij het toestel met afgezette motor naar beneden dwarrelde. Dicht boven de plassen enkele honderden meters van het clubhuis der Kon. Watersportvereniging Loos- drecht trok de vlieger het toestel weer op en schakelde hij de motor opnieuw in, maar deze sloeg af. Even kon de piloot het vliegtuig nog laagvliegend ovei het water doen scheren, toen raakte het de waterspiegel en sloeg over de kop. Dat geen enkele der vele zeil boten op de plassen geraakt werd, was een gelukkig toeval. Het toestel werd volkomen ver nield. Gisteravond zijn de resten geborgen. Tegen de vlieger is proces-verbaal opgemaakt. TERNEUZEN Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank. Op 3 juni 1958 hield de Coöp Boerenleenbank Terneuzen haar jaarlijkse algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer K. de Kraker. De jaarstukken over het 45ste boekjaar werden goedgekeurd De cijfers vertoonden een stij ging over de gehele linie. Het aantal leden steeg tot 1084, het aantal spaarders tot 2978, het aantal rekening-couranthouders tot 708. De jaaromzet steeg tot 101.729.369,89 en het balans totaal tot ƒ16.724.185,45. De na afschrijvingen overblijvende winst werd aan de reserves toe gevoegd, waardoor deze stegen tot ruim 800.000. De aftredende bestuurders F Dieleman te Hoek en J. H. van Hoeve te Sluiskil werden herko zen. Van de geboden gelegenheid tot het vragen van toelichting op de jaarcijfers werd door enige leden gebruik gemaakt. Geslaagd. Bij het dezer dagen te Breda gehouden bediendenexamen da- meskappersvak, slaagden o.m mej. I. Federmann te Sluiskil, en de heren: M. F. Harte, C. J. v. d. Have, beiden te Terneuzen; J. de Poorter te Clinge en D. Scherp te Kortgene. GOES. Dodelijk ongeval. Op de '-Heer Hendrikskinderen- dijk bij Goes is gisterochtend een personenauto tegen een boom gereden. De chauffeur, de 23-ja- rige vertegenwoordiger E. C. B. van H. uit Amsterdam liep zware verwondingen op, waaraan hij in de loop van woensdag is overle den. De auto naderde uit de richting Middelburg en laakte op de 's Heer Hendrikskinderendijk, die rijk is aan bomen, aan het slip pen. De bestuurder kwam met zijn auto in de berm terecht, pas seerde een boom, maar botste met een vaart van ongeveer 30 km tgen de tweede. Het slachtoffer kreeg een in gedrukte borstkas. In het zie kenhuis St. Joanna te Goes is hij aan de opgelopen kwetsuren overleden. De auto werd zwaar bescha digd. HULST Geslaagd. Aan de Katholieke economi sche hogeschool te Tilburg slaag de voor het candidaatsexamen economische wetenschappen de heer A. v. d. Wal, alhier. SLUISKIL K-N.A.C. betuigt adhaesie. Gisterochtend vond in hotel Meert een bespreking plaats tus sen de heer H. J. Colsen als voorzitter van het groot protest comité „Zeeuws-Vlaanderen eist vrije veren" en enkele afgevaar digden van de Koninklijke Ned Automobiel Club (K.N.A.C.). Nadat de heer Colsen een dui delijke uiteenzetting over de or ganisatie en doel van het protest comité had gegeven betuigden beide afgevaardigden adhaesie aan de te ondernemen actie. Ook van K.N.A.C.-zijde acht men het van belang dat aan de invoering der verhoogde tarieven een halt wordt toegeroepen. Beide heren zullen het hoofd bestuur het verzoek in overwe ging geven om op 13 juni in Den Haag een conferentie te beleg gen, waarbij als gastheren het voltallig actiecomité wordt ge ïnviteerd. In de namiddag bezochten de afgevaardigden enkele groot-be drijven in Terneuzen. die zich direct met de veren-kwestie be trokken zijn alsmede werd met enkele burgemeesters uit de om liggende gemeenten van gedach ten gewisseld. De Bovenwegverlicliting. De noodverlichting op de Bo- venweg zal binnen afzienbare tijd haar taak als zodanig hebber- verricht. Op dit korte verbin dingstraject zullen door de P.Z. E.M. een drietal hypermoderne lichtmasten worden geprojec teerd, die met hun fel schijnsel de Bovenweg in het nachtelijke duister een heel andere aanblik zal geven. IJZENDIJKE Burgemeester Van Rön- ningshausen benoemd te Terheijden. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 juni benoemd tot burgemeester van Terheij den (N.Br.) jhr. L. E. D. S. van Bönningshausen tot Herinck- have, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester van IJzendijke. Viswedstrijd. Onder begunstiging van mooi zomerweer werd in de beide ves- tegrachten de clubwedstrijd ge houden van de visclub „Lukt 't vandaag niet, lukt het morgen". Met tromgeroffel trok men vanuit het clublokaal naar het viswater, waar onder grote pu blieke belangstelling de dobbers werden ingegooid. De uitslag luidde: 1. Em. Swar- tele 705 pt; 2. J. B. Bevin 151 pt; 3. Corrie Versprille 129 pt; 4. Ferdy de Jonge 89 Dt en 5. V. de Rijk 81 pt. De andere prijzen moesten wor den verloot. Blikseminslag. Tijdens een kort onweer sloeg zondagavond de bilksem in het zusterklooster aan de Minne poortstraat. De schade liep af met een versplinterde balk. Nieuwe weg nog niet open. Zondag reden de autobussen over de nieuwe weg IJzendijke Braakmanpolder. Hierdoor ver keerden vele automobilisten, on danks de verbodsborden, in de veronderstelling, dat deze weg reeds voor het publiek openge steld is. Door een proces-verbaal hebben vele automobilisten echter moe ten ondervinden dat deze weg nog steeds verboden terrein voor hen is. VLISSINGEN. Kustvaarder op zandbank. De Duitse kustvaarder „Vele- da" uit Bremen, op weg van Antwerpen naar zee, is gister morgen om half negen tijdens eb op de zandbank vlak voor het badstrand van Vlissingen gevaren. Het schip zit buiten de boei en. De sleepboot Scaldis en een bergingsvaartuig zijn ter assi stentie vertrokken, doch de ka pitein wenste te wachten op het opkomend water om te trachten op eigen kracht vlot te komen. De kustvaarder is omstreeks 11.30 uur op eigen kracht vlot gekomen en heeft zijn reis ver volgd. DONDERDAG 5 JUNI. TERNEUZENGemeentehuis. 10.30 uur: Aanbesteding bou wen van een werkhuis voor kwekerij. Hotel „Rotterdam", 2 uur: Vergadering aandeelhouders N.V. Handel en Scheepvaart Mij. „De Schelde", gevestigd te Terneuzen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2