Eerste Kamer over de Vrije Veren Bezoek van De Gaulle aan Algerië Minister Algraachtdenieuwetarieven redelijk Geen verband met de tweede boot...? De Belgische verkiezingen Deskundigen der Ver. Naties verwachten geen depressie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN EERSTE BLAB H M. de Koningin in Groningens Westerkwartier Ik begrijp u. Ik weet, wat u wilde bereiKen, U heeft de weg gekozen van vernieuwing en öroederschap. U biedt een schit terend schouwspel van bezieling en eenheid. Ik heb dit, uit naam van geheel Frankrijk, gezien. Frankrijk kent van nu af aan slechts één categorie burgers in Algerië, namelijk die der vol waardige, volkomen gelijkgestel de Franse burgers, met dezelfde rechten en plichten. Kruidenkracht! Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks DONDERDAG 5 JUNI 1958 12e Jaargang Nr 4387 Uitgeefster N.V. v h Firma P. J. var. de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsaóver- tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Be leden van de Eerste Kanier *>ebben deze week bij de belian- ieling van de begroting van Ver keer en Waterstaat de gelegen heid aangegrepen om de minis ter opheldering te vragen over op1 beleid ten aanzien van de Westerschelde-veren. Behalve de Zeeuwse Kamerle den ir. M. A. Geuze en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, namen ook de heren mr. Lichtenauer (C.Hj; jr. H. Vos (P.v. d. A.)de Arn hemse burgemeester Matser (K.V.P.) en mr. de Vos van Steen, wijk V.V.D.aan de besprekin gen deei. Minister Algera was terdege op de hele kwestie voorbereid. In een uitvoerig en goed gedocu menteerd betoog heeft hij de mo tieven uiteengezet, waarop zijn beleid in deze enigszins „tere zaak" is gebaseerd. De tarieven, die volgens de mi nister per 1 juli 1958 worden in gevoerd, noemde de bewindsman alleszins redelijk. Hij was ervan overtuigd, dat de getroffen maat regelen in Zeeuws-Vlaanderen niet populair zijn. maar hij acht te de reacties in dat gewest toch wel wat te „emotioneel". Aan de hand van tal van cij fers toonde de minister aan, dat hier van enige achterstelling van Zeeuws-Vlaanderen geen sprake is. In de jaren 1945 tot 1957, al- tlifs mr. Algera, Is voor ruim 73 miljoen gulden aan die streek be steed. Erkentelijk toonde de minister zich voor het begrip, dat Gedep. Staten van Zeeland en de Ka- mea-s van Koophandel voor de nieuwe tarievenregeling hadden opgebracht. Het had aanvanke lijk in de bedoeling gelegen, dat deze tarieven reeds op 1 januari 1958 van kracht zouden worden, maar de minister had in uitstel toegestemd teneinde met het col lege van Gedep. Staten tot over eenstemming te komen. Mr. Algera wees er met klem op, dat de rijksfinanciën ten nauwste bij de verenkwestie zijn betrokken. De tekorten op de Scheldedien- sten, die geheel ten laste van het Rijk komen, stijgen voortdurend. Be nieuwe veertarieven, aldus «le minister, liggen lager dan die van de meeste andere veerdien sten. In elk geval liggen ze bene- «le* het peil van de 26 andere hoefdveren in Nederland. IN 1958: ZES MILJOEN. ®e minister rekende er mee, dat de kosten van de VVester- scheldeveren over 1958 tot zes miljoen zullen oplopen. Bij een opbrengst van 1 miljoen volgens Ie huidige tarieven betekent dat dug een tekort van 5 miljoen. Verwacht mag worden, dat dit ekort in de volgende jaren nog aanzienlijk zal stijgen met de komst der nieuwe boten, die op negen miljoen per stuk komen. Daarom zullen de belangheb benden aan de tekorten hebben bij te dragen in de vorm van ho gere tarieven, die overigens, zo zei de minister, naar verhouding nog lager liggen dan in 1939. -jéH KLASSEVERSCHIL VERVALT. Met enige verwondering zullen veel Zeeuws-Vlamingen uit de mond van mr. Algera hebben ver nomen, dat het verschil in eerste en tweede klasse komt te verval len. De minister ontkende dat de tarieven zo hoog liggen als i" Zeeuws-Vlaanderen wordt be weerd. Hij gaf een o.i. sprekend voorbeeld ter staving van zijn standpunt: Scholieren en arbei ders, die gebruik maken van een maandkaart van drie gulden, be talen per vaart slechts 6 cent, indien ze elke werkdag heen en weer varen. Heeft een scholier of een werknemer een fiets of brom fiets bij zich, dan kost een over tocht slechts 9 cent. Een autobus betaalde in 193S twee of drie gulden. Met een 10- vaartenboekje betaalt een bus nu 2,25. Voor een personenauto betaal de men in 1939 één gulden. Dal wordt nu 1,50, maar met een 40-vaartenboekje komt men ook niet hoger dan 1. En dan rnoet men in Zeeland niet vergeten, aldus mr. Algera, dat het principe der vrije veren reeds in 1950 werd prijsgegeven. GEEN ACHTERSTELLING. De minister was van mening dat men in Zeeuws-Vlaanderen niet zo emotioneel moest reage ren als hier en daar geschiedt. Dat Zeeuws-Vlaanderen verwaar loosd wordt, weersprak hij ten stelligste. Met die z.g. achteruit- stellingstheorie wil men indruk maken op de bevolking, maar de minister drong er op aan die methode te laten varen en meer bezinning te tonen. De bewindsman zeide wel be grip te hebben voor de gevoelens der Zeeuws-Vlamingen. De in te voeren tarieven achtte hij even wel ten volle verantwoord, om dat de jaarlijkse tekorten, waar aan de staat sinds de bevrijding bijna 25 miljoen betaalde, drin gend moeten worden beperkt. De minister besloot met de hoop uit te spreken, dat Zeeuws- Vlaanderen door zijn uiteenzet tingen tot het inzicht zou komen, dat van enige achterstelling bij andere streken in Nederland geen sprake is. HET VERBAND MET DE TWEEDE BOOT. De minister had in zijn rede o.m. gewezen op de intrekking (Adv.) Exaincn tloeia? Bent U enige dagen voor die tijd reeds onrustig, neem dan Mijn- hardt's Zenuwtabletten, dan on dervindt U reeds van te voren hoe rustig, beheerst en heider- denkend U er door wordt en blijft Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat een wijziging is ge komen in de uitslag van de Se naatsverkiezingen. Een oorspron kelijk aan de Christelijke volks partij ten deel gevallen senaats zetel is. na een verbetering in de uitslag, aan de socialisten toege wezen. De (R.K.) Christelijke volkspar tij heeft thans 53 zetels in de Eer ste Kamer (tevoren 49) en de so cialisten veertig (vroeger 42). De senaatsmeerderheid der Chr. volkspartij over de andere par tijen bedraagt thans twee zetels. Men achtte te Brussel de vor ming van een coalitieregering van Katholieken en socialisten het meest waarschijnlijke gevolg van de uitslag der zondag j.l. gehou den algemene verkiezingen, die de Chr. volkspartij weliswaar winst opleverden, doch niet ge noeg om alleen een standvastige regering te kunnen vormen. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat de nieuwe regering zal worden geleid door de 53-jarige voormalige C.V.P.-premier Gas ton Eyskens, een uitgesproken voorstander van een samengaan van zijn partij met die der sociaal democraten. Mexicaans vliegtuig verongelukt. In de nacht van maandag op dinsdag is in Mexico een passa giersvliegtuig tegen een berg ge vlogen. De 46 inzittenden zijn om het leven gekomen. Het ongeluk is gebeurd enkele minuten nadat het toestel op een vlucht van Tijuana naar Mexico- stad, van het vliegveld van Gua dalajara was opgestegen. Het wrak is dinsdagochtend pas ge vonden. Het was een Constella tion van de Aeronaves de Mexico. Onder de passagiers bevond zich een 12-tal Amerikanen. Men ver moedt dat het vliegtuig in een onweersbui is terechtgekomen. Later is meegedeeld, dat er zich 38 passagiers en 8 beman ningsleden aan boord van de Constellation bevonden, die allen zijn omgekomen. van de bekende motie door de Provinciale Staten van Zeeland. Toen ir Geuze interrumpeerde dat men dat had gedaan met het oog op de tweede boot, antwoord de mr. Algera, dat men dat ver band alleen in Zeeland had ge legd. (Toch vreemd! Red.) Jhr. mr. Schorer sprak zijn te leurstelling uit over het feit, dat nu het laatste restje verdwijnt van een in 1945 aan Zeeuws- Vlaanderen gedane toezegging. De heer Lichtenauer vroeg of de minister de vrees wilde weg nemen, dat de nieuwe tarieven nog maar een voorspel zijn. Ir. H. Vos noemde de tarieven een stap terug. En de A. R.-afge- vaardigde Tjalma vroeg waarom de tunnels vrij waren en de ve ren niet. Maar, aldus dit Kamer lid, G. S. en de Prov. Staten heb ben ingestemd met verhoogde ta rieven en dan maakt men het de Kamer niet gemakkelijk. We wachten nu verder maar af, wat de interpellatie van mr. Verkerk in de Tweede Kamer zal opleveren. Veel stellen wij er ons niet van voor. Interpellatie over de nieuwe veerrechten voor de Westerschelde In de vergadering van de Tweede Kamer fs woensdagmid dag aan de orde gekomen het verzoek van de heer Verkerk (AR) om verlof tot het richten van vragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat betref fende de nieuwe veerrechten voor de Westerschelde. Op voor stel van de voorzitter wordt be sloten de beslissing op het ver zoek aan te houden tot volgende week woensdag. De leden zullen dan kennis kunnen nemen het geen dinsdag over de veerrech ten in de Eerste Kamer is gezegd. COMITÉ ACTIE VRIJE VEREN OP AUDIËNTIE BIJ MINISTER ALGERA De secretaris van het al gemeen actiecomité „Vrije Veren" heeft van de secre taris-generaal van het mini sterie voor Verkeer en Wa terstaat bericht ontvangen, dat 't comité op 13 juni a.s. te half drie door minister Algera in audiëntie zal wor den ontvangen. Toen H.M. de Koningin gister middag om kwart voor vier bij het landgoed „Nienoord" te Leek, waar het Nationaal Rijtuigmu seum gevestigd is, arriveerde, werd zij luide toegejuicht door honderden schoolkinderen, die aan weerszijden van de oprijlaan waren opgesteld. Bij de hoofdingang van het ge bouw werd aan H.M. bloemen aangeboden door de zevenjarige Hannie Kleiker, dochtertje van de concierge van het landgoed. Haar bezoek aan het museum duurde langer dan de daarvoor uitgetrokken acht minuten. H.M. was zeer geïnteresseerd voor het tentoongestelde. Onder meer het oude rijtuigje waarin Koningin Wilhelmina nog gereden heeft. Tijdens de rondleiding infor meerde H.M. naar de toeristische mogelijkheden van Leek. Na het bezoek aan het rijtuig museum werd gereden door ver schillende dorpen van het Wes terkwartier. Wegens het slechte weer maakte de Koningin, an ders dan eerst de bedoeling was, deze rondrit in een gesloten auto. Ondanks de regen waren hon derden uitgestroomd om de vor stin toe te juichen. Er hingen veel vlaggen, triest in de regen. De Koningin was gekleed in een bleue japon met lichtgrijze mantel en een bleu hoedje. Premier De Gaulle is woens dagochtend in een Caravelie straalvliegtuig voor een offi cieel bezoek aan Algerië ver trokken, waar hij onder meer besprekingen zal voeren met de mannen die hem aan de macht hebben geholpen. Van een Algerijns vliegveld vlogen acht straaljagers de „Caravelie" tegemoet om het gezelschap naar het vliegveld Maison Blanche, 20 km van Al giers, te escorteren. De toestel len vlogen eerst over Algiers, waarvan het centrum versierd was door talloze vlaggen, ere- bogen, portretten van De Gaulle en spandoeken. Op het vliegveld waren doe ken gespannen met de woorden „Welkom voor de redder des vaderlands". Langs de weg naar de stad vormden militairen van de drie onderdelen van de strijdkrachten een erehaag. Op verscheidene punten stonden groepen Mohammedanen opge steld. De omgeving van het oorlogsmonument, waar de pre mier een krans legt, was door vierduizend parachutisten en andere militairen afgezet. Be halve spandoeken met „Leve De Gaulle" waren er ook op schriften als „Wij willen Sou- stelle". Sommige groepen zon gen „Pflimlin moet in de zee worden gegooid". (Zoals bekend is de vorige premier thans mi nister van Staat in het kabinet- De Gaulle). Om half twaalf landde de „Caravellef. De premier werd welkom geheten door de gene raals Salan en Massu, door Jacques Soustelle en door een afvaardiging van het comité voor openbaar welzijn voor ge heel Algerië. De Gaulle droeg op zijn uni form geen decoraties, alleen het symbool van de vrije Fransen uit de tweede wereldoorlog. Met generaal Salan inspecteerde hij de erewacht. De generaal stelde daarop de leden van de depu tatie van het comité voor open baar welzijn, onder wie Sid Ca ra die tezamen met generaal Massu het comité leidt, aan De Gaulle voor. De toeschouwers juichten de premier luid toe, toen hij in een open auto naar Algiers reed, geëscorteerd door gemo toriseerde gendarmerie. Toen De Gaulle een bloem stuk in de vorm van het kruis van Lotharingen bij het oor logsgedenkteken had gelegd en de vlam voor het monument weer had ontstoken, klonken er 21 saluutschoten en de toe schouwers zongen de Marseil laise. Over de stad vlogen vlieg tuigen in de vorm van het Lo- tharingse kruis. Bij het verlaten van het plein werd de auto van De Gaulle omgeven door een me nigte, die riep „Soustelle, Sou- stelle". De premier begaf zich naar het zomerpaleis waar hij gedurende zijn verblijf in Al giers zal logeren. Algiers was versierd met de Franse driekleur en spandoe ken. Een groot aantal mensen uit andere delen van Algerië is naar de stad gekomen. In de overvolle hotels sliepen velen in badkamers en op de gangen. Leden van bet llgierse comité van openbaar welzijn hebben woensdagmiddag in het zomer paleis te Algiers besprekingen met premier De Gaulle gevoerd. Een hunner verklaarde na af loop: „Ik geloof te kunnen zeg gen, dat wij definitief hebben ge wonnen". Dit lid, Rene Denis, één der oprichters van het „Dertien mei comité", verklaarde tegenover verslaggevers dat generaal De Gaulle had ingestemd met het blijven bestaan der comité's en dat hij het beginsel der gelijk schakeling (van Franse en Mo hammedaanse burgers) had goedgekeurd. René Denis verklaarde onder meer: „Generaal De Gaulle heeft ons medegedeeld dat ons optre den daadwerkelijk heeft bijge dragen tot een vernieuwing van geheel Frankrijk. Hij zei, dat wij juist hadden gehandeld, door van onze energie blijk te geven". Denis zei ook dat De Gaulle de keus van leiders door de comité's had goedgekeurd. „De generaal heeft zeer veel begrip voor de beoogde gelijk schakeling van Franse en Mo hammedaanse burgers: hij zal dit vraagstuk behandelen in de toespraak, die hij woensdagavond vanaf het balkon van het rege ringsgebouw zal houden. De premier heeft al onze han delingen goedgekeurd. Hij zei veel van ons te verwachten, zelfs voor het hele land", aldus Rene Denis. Andere leden van het Algierse comité van openbaar welzijn wa ren niet zo mededeelzaam. Een hunner verklaarde dat zij De Gaulle drie vragen hadden ge steld, die hij in zijn toespraak van woensdagavond zou beant woorden. Generaal De Gaulle ontving woensdagmiddag plaatselijke hoogwaardigheidsbekleders in het zomerpaleis. Onder hen be vond zich mgr. Etienne Duval, aartsbisschop van Algiers, hoge officieren en Serge Baret, gou verneur van Algiers, die door de regering-Pflimlin van zijn ambt werd ontheven. TOESPRAAK VAN DE GAULLE Generaal De Gaulle heeft woensdagavond meer dan 150.000 Fransen en Mohammedanen, die waren samengestroomd op' het plein voor het regeringsgebouw te Algiers, toe gesproken. De generaal werd door de me nigte met een langdurig gejuich begroet. Vervolgens hieven be langstellenden de Marseilaise aan. De Gaulle salueerde de vaan dels der troepen en inspecteerde de erewacht. Vervolgens betrad hij, gevolgd door generaal Salan, generaal Ely, Jacques Soustelle en talrijke gezagsdragers, het spreekgestoelte. Generaal Raoul Salan, opper bevelhebber der Franse strijd krachten in Algerië, en tevens hoofd van het burgerlijk bestuur aldaar, leidde De Gaulle in met de woorden„Tien miljoen Fran sen staan schouder aan schouder achter generaal De Gaulle, ver enigd in de wens de herleving van een groot Frankrijk teweeg te brengen. Lang leve De Gaulle, lang leve het Franse Algerië". Voor De Gaulle begon te spre ken vloog een formatie militaire vliegtuigen, in de vorm van het Lotharingse kruis over het plein. De menigte reageerde met luide toejuichingen. Militaire muziekkorpsen speel den „La marche d'Afrique", een populair marslied der Franse troepen in Afrika, dat thans ook een geliefd lied der Franse kolo nisten is geworden. Een hefschroefvliegtuig, dat boven de menigte vloog, wierp kleine papieren vlaggetjes uit, waarop stond: „Leve De Gaulle, leve Frans Algerië, leve Frank rijk!" Op een wit vlak der vlaggetjes was een Lotharingskruis (het symbool der vrije Fransen in de tweede wereldoorlog) afgebeeld, als verbinding van een kaart van Frankrijk en een van Algerië. Premier De Gaulle sprak als volgt: „Van nu af aan zijn er in Al gerië slechts Franse burgers, die allen dezelfde rechten en plichten hebben. Zij, die geen middelen van be staan hadden, moeten die krij gen. Dat houdt in dat het van groot belang is de waardigheid vn de betrokkenen te erkennen. En dit betekent weer dat zij, die geen vaderland hadden, er een moeten krijgen. Het Franse leger, gediscipli neerd en gevolg gevend aan de orders van zijn leiders, is getuige geweest van de beweging, die zich in Algerië heeft ontwikkeld. Het is in staat geweest de wilde vloed in te dammen en ik betuig het daarvoor hulde. Ik reken op u, leger van Frank- rijk, heden en morgen. De stemmen der tien miljoen inwoners van Algerië zullen de zelfde waarde hebben als die van andere Fransen. Zij zullen hun vertegenwoordi gers in één openbaar lichaam kiezen, zoals alle andere Franse dat doen. En wanneer er eenmaal geko zen afgevaardigden van het Al gerijnse volk zijn, zullen wij na gaan hoe de rest moet worden gedaan", verklaarde De Gaulle onder luide toejuichingen. De Gaulle verklaarde verder, dat de verkiezingen in Algerië binnen drie maanden zullen wor den gehouden. Hij wekte de inwo ners van alle Algerijnse steden en dorpen en de bergbewoners op eraan deel te nemen. Hef staat vast, dat de huidige economische recessie in de wereld niet de afmetingen zal aannemen van de depressie, die voor de tweede wereldoorlog plaatsvond, zo constateren de economische deskundigen van de Verenigde Naties in een overzicht van de economische toestand in de we reld. Een dergelijke achteruitgang is naar hun mening ondenkbaar zowel op sociale en politieke als op economische gronden. On danks de huidige vermindering van de investeringsplannen der ondernemers blijft het vertrou wen in de ontwikkeling op lan gere termijn, dat opgebouwd is door een decennium van voort durende economiscshe groei, on geschokt. Ingrijpende institutionele ver anderingen in alle industrie-lan de hebben onzerzijds de instabili teit dezer landen verminderd en anderzijds hun weerstandsvermo gen tegen schokken verhoogd. Banken en andere financiële in stellingen, die in het verleden het meest kwetsbaar bleken te zijn voor cylische dalingen, zijn on metelijk veel sterker geworden. Ook heeft men tijdens de jong ste expansiefase speculatieve ex cessen, die in het verleden de onmiddellijke stoot gaven tot het omslaan van een hausse in een ineenstorting, met meer succes kunnen beheersen. Van grotere onmiddelijke be tekenis is de aanzienlijke grotere rol, die de regeringsbegrotingen in de volkshuishoudingen zijn gaan spelen. Al kan men de implicaties op langere termijn van het toege nomen aandeel der regeringen in de op het particuliere initiatief gebaseerde volkshuishoudingen blijven betwisten, er kan weinig meningsverschil zijn over de sta biliserende invloed, die dit aan deel van de overheidsbestedingen sedert de tweede wereldoorlog hebben, vormt een belangrijk ele ment van stabiliteit in de natio nale bestedingen, dat in de jaren dertig niet aanwezig was. Voorts zijn er een aantal inge bouwde stabiliserende factoren gedurende de jaren dertig en de oorlogsperiode ontwikkeld met name de programma's voor werkloosheidsuitkeringen en voor het op peil houden van de inkomens der landbouwers die een sterke remmende invloed hebben op het tempo van de da ling der economische bedrijvig heid. Deze elementen hebben in het verleden reeds hun doelmatig heid bewezen en zijn onbetwist baar van grote betekenis bij het afremmen van de huidige reces sie. Behoeft men dus niet te vrezen voor een depressie van de af metingen van die der jaren der tig, ook mag men echter niet verwachten, dat de huidige reces- sie in de Verenigde Staten even kort of even goedaardig zal zijn als die van 1948/49 of van 1953/54. De daling van de industriële preduktie en de stijging van de werkloosheid in de Verenigde Staten zijn reeds groter dan in de beide vorige recessies. In het begin van deze recessie was de belangstelling uiteraard gericht op de voorraadintering op grote schaal, die evenals tijdens de bei de vorige recessies optrad, nadat in de voorafgaande jaren voor- raadvorming op grote schaal had plaatsgevonden. Men koesterde de hoop, dat onder de invloed van gunstige economische tenden ties op lange termijn het econo mische leven weer in het juiste spoor zou geraken, wanneer een maal de overmatige voorraden zouden zijn geruimd. De voor raadintering zou dan ophouden en plaatsmaken voor nieuwe voorraadvorming, zo hoopte men. Het wordt evenwel steeds duide lijker, dat ondanks de enorme vooruitzichten op langere ter mijn, de verwachtingen omtrent het tempo van de groei van de vraag in verhouding tot de be schikbare capaciteit voor de meer nabije toekomst in neerwaartse richting worden herzien. Daar er reeds enige tijd in vele takken van nijverheid overmatige capaciteit is opgebouwd, zijn de investingsplannen van het be drijfsleven aanzienlijk beperkt. Gezien de tijd, die moet ver lopen, alvorens deze plannen kunnen worden verwezenlijkt, zal het effect van deze bespre kingen waarschijnlijk niet eer der dan in 1959 ten volle worden gevoeld. Verder is ook de situa tie op het gebied van de woning bouw en van duurzame ver- bruiksgoederen veel minder gun stig dan voorheen. Tijdens de beide vorige recessies gaven de woningbouw en de bestedingen aan duurzame goederen, in het bijzonder aan auto's, de stoot tot het herstel en vormden zij een stimulans voor de investerings plannen voor het bedrijfsleven. In de huidige recessie is de ach teruitgang evenwel juist in deze beide bedrijfstakken begonnen. (Adv.) Natuurvolken en dieren geven ons eea wijze les: de bron van genezing en ge zondheid ligt bij de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aambeien enz. zija slecht* het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend leven!) HERBESAN Kruidenthee bevat 14 ver» schillende Kruiden met elk een eigen heil zame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende voot maanden. Boodschap van president Eisenhower aan De Gaulle. President Eisenhower heeft dinsdag generaal De Gaulle zijn persoonlijke gelukwensen doen toekomen. Eisenhower zegt in zijn boodschap aan De Gaulle dat hij De Gaulle persoonlijk wil ge lukwensen op het ogenblik dat de generaal de leiding van het Franse volk op zich neemt. Eisenhower herinnert De Gaul le dan aan de „belangrijke en vriendschappelijke band tussen hen tijdens de laatste wereldoor log. Generaal De Gaulle kan ver zekerd zijn van Eisenhowers sym pathie en begrip, voor de „grote taken", die de generaal op het punt staat op zich te nemen. In zijn antwoord aan Eisen hower zegt De Gaulle dat hij de president kan verzekeren dat Frankrijk de vriendschap van de V. S. voor Frankrijk beantwoordt met een even hartelijke vriend schap voor 't Amerikaanse volk. TOENEMENDE WIND. Een trogvormige storing in de luchtdruk verdeling in de hogere luchtlagen verplaatste zich van Frankrijk naar ons land en kwam hier tot stilstand. De storing ging vergezeld van twee afzonderlijke regengebieden, waarvan het ene zich gedurende woensdagochtend boven de zuidelijke provincies op hield, en het andere gedurentie een groot deel van gisteren boven het noorden en oosten van ons land. Hierbij werd o.a in Eelde 12 mm neerslag afgetapt, terwijl in deze regengebieden de tempe ratuur niet hoger dan 15 graden kwam. In de provincies Utrecht, Zuid-Holland en een deel van Noord-Holland daarentegen was het overwegend droog weer met maximumtemperaturen van 17 tot 19 graden. Het hogedrukgebied boven Frankrijk neemt in betekenis af on de nadering van een depressie boven de Golf van Biscaje. Tege lijkertijd daalt de luchtdruk in Oost-Europa onder invloed van een actieve depressie boven Fin land. Een bijbehorend koufront beweegt zich over Zuid-Zweden naar het zuiden, maar zal van daag ons land nog niet bereiken, wel zal de wind wat gaan toe nemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Meer wind. Wisselende bewolking en plaat selijk enkele buien. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind uit noordelij ke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. VRIJDAG 6 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden JUNI. v.m. 4.50 5.25 6.05 6.15 n.m. 5.09 5.44 6.24 6.34 DONDERDAG 5 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.07 4.42 5.22 5.32 n.m. 4.24' 4.59 5.39 5.49 ZON MAAN op onder op onder Juni. 5 4.23 20.53 23.29 8.21

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1