Reacties op de De Gaulle investituur van Binnenlands nieuws Bijgeloof bracht hem in de cel Wat brengt de radio De geluidsmuur Vereniging „Volksonderwijs" besprak situatie in onderwijs Dinsdag 3 juni 1958 12* jaargang na. 4385 Het Witte Huis te Washington heeft zondag een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de Verenigde Staten er over voldaan zijn, dat de crisis in Frankrijk thans wordt opgelost. De Verenigde Staten wensen Frankrijk succes toe bij de taken die het moet volbrengen, en zij zien het voortduren van de nau we en vriendschappelijke betrek kingen tegemoet, aldus de ver klaring. In Britse kringen te Londen is het bericht van De Gaulles inves tituur met opluchting ontvangen, daar Frankrijk hiermee, zo meent men, het grootste gevaar voor zijn eenheid sedert de oor log heeft afgewend. Algemeen wordt echter in de Britse hoofdstad verwacht, dat de betrekkingen tussen Frankrijk en de andere landen van de Wes telijke bondgenootschappen wat stroever zullen worden dan tot dusver. Al zal Frankrijk zich houden aan zijn internationale verplichtingen, het zal van tijd tot tijd minder bereid zijn nauw met zijn bondgenoten samen te werken dan in het verleden, al dus is men in de Britse hoofd stad van mening. De Britse bladen hebben maan dag de investituur van generaal De Gaulle met vriendschappelij ke gevoelens ontvangen. De „Manchester Guardian" schrijft, dat indien generaal De Gaulle in zes maanden of een jaar kan uitvoeren wat hij be looft, hij tot de grootste mannen zal behoren die Frankrijk ooit heeft gehad. Maar als hij faalt, zal hij Frankrijk in een nacht storten die duisterder is dan die van 1940. Men moet nog afwachten, al dus dit liberale blad, hoever de bevoegdheden van de uitvoeren de macht zullen gaan en in hoe verre het parlement toezicht op de regering kan oefenen. De keuze van ministers is vol gens de „Manchester Guardian" veelbelovend. De „Times" acht het waar schijnlijk, dat generaal De Gaul le er zeker van denkt te zijn, dat hij de belangrijkste delen van zijn taak in zes maanden tijds tot uitvoering kan brengen. Het pleit voor De Gaulle, dat hij zijn bevoegdheden heeft ge baseerd op een stemming in de nationale vergadering en niet op groepen in het leger. Wat de grondwetswijziging be- treft, heeft De Gaulle al meege deeld, dat de Franse staatsin richting meer op de Amerikaanse moet gaan lijken, dat wil zeggen een sterkere positie van het hoofd van de regering en de re gering zelf moet inhouden. De liberale „News Chronicle" schrijft, dat De Gaulle zal wor- den beoordeeld naar de twee grote taken waarvoor hij thans gesteld is, namelijk de teruggave van gezag aan de Franse staat en het uitstippelen van een wijs beleid in Algerië. Er is hoop, omdat De Gaulle niet door een staatsgreep aan de macht is gekomen, maar er zijn ook gevaren, die voortvloeien uit het karakter van Frankrijks nieuwe minister-president. De socialistische „Daily He rald" is van oordeel, dat de rest van de wereld alleen met angst in het hart kan wachten op wat er uit het experiment van De Gaulle zal voortvloeien. De conservatieve „Daily Mail" schrijft, dat zondag heeft aange toond, dat er een ogenblik komt, waarop men zelfs uit het diepste slop kan komen. Daarvoor is het inzicht nodig van een man of een regering die de gelegenheid ziet en waarneemt. Misschien is De Gaulle die man, aldus het conservatieve blad. Volgens het Britse communis tische blad „Daily Worker" is de crisis in Frankrijk nu pas begon nen. De Amerikaanse pers wijdt veel aandacht aan De Gaulles in vestituur. Er wordt evenveel plaatsruimte aan gegeven als in dertijd aan het lanceren van de eerste Russische kunstmaan. De „New York Times" schrijft, dat men alleen maar het beste kan hopen en generaal De Gaul le het beste toewensen bij zijn pogingen Frankrijk een sterker en een gezonder land te maken zonder inbreuk te maken op de vrijheden. De Gaulle is weliswaar for meel in overeenstemming met de grondwet aan de macht geko men, maar dit kan niet het feit verhelen, dat hij in |eite aan volk en parlement is Opgedrongen door een militaire opstand, die haar kern in Algerië had, maar ook tot in Frankrijk reikte. In deze omstandigheden is het in hem te loven, aldus de ,,New York Times", dat hij wijsheid en gematigheid heeft getoond. Een eerzuchtiger en jongere man zou misschien bezweken zijn voor de verleiding. Daar generaal De Gaulle heeft toegezegd Frankrijks verdrags verplichtingen te zullen nakomen is er geen reden ingrijpende ver anderingen in de Franse buiten landse politiek te verwachten, hoewel er wel eens een accent wat anders kan liggen. De „New York Herald Tribu ne" is van oordeel, dat De Gaul les voorstellen voor een grond wetswijziging gebaseerd zijn op beginselen van een program voor een vrije republiek. De voorstel len houden geen gevaar in voor de vrijheden of de soevereiniteit van het Franse volk. Relletjes in Portugal Bij botsingen tussen aanhan gers van de kandidaat van de oppositie voor de aanstaande Portugese presidentsverkiezin gen, generaal Delgado, en de po litie zijn zondag en in de nacht van zondag op maandag te Bra- ga 24 mensen gewond, elf bur gers en dertien politieagenten, aldus hebben ziekenhuisautori teiten meegedeeld. Een van de vechtpartijen heeft drie uur geduurd. Er kwam pas een einde aan, toen mannen van de republikeinse nationale garda de politie te hulp kwamen. De ongeregeldheden begonnen kort voordat generaal Delgado te Braga zou aankomen voor een verkiezingsbijeenkomst. Later werd meegedeeld, dat generaal Delgado's bezoek is afgelast. 1 BRAND EIST DRIE MENSENLEVENS. Te Groningen heeft maandag ochtend omstreeks 3.30 uur een felle brand gewoed, waarbij drie personen om het leven zijn geko men. Het zijn de 3l-jarige vracht autochauffeur C. I. van der Bout, zijn 28-jarige echtgenote en zijn 4-,ja,rig zoontje, Johan. Een overbuurman, de grond werker Maay, werd wakker van het geknetter van de vlammen en zag, dat het huisje aan de overkant in lichterlaaie stond. Hij rende naar de brandweerka zerne, die er een paar honderd meter van verwijderd is. De brandweer was dadelijk ter plaatse en pakte onder leiding van brandweercommandant J. Dqkstra het vuur energiek aan. Uitbreiding van de brand kon worden voorkomen. Het huisje van de familie Van der Bout -een voorkamer, een keuken en op de zolderverdieping twee slaapkamertjes brandde ge heel uit. Toen de brandweer op de zol derverdieping kwam, werden daar de verkoolde lichamen van de slachtoffers aangetroffen. De stoffelijke overschotten zijn Felle Zuidslavische aanval op de Sowjet-Unie Twee Zuidslavische dagbladen hebben zaterdag een felle aanval op de Sowjet-Unie gedaan en ge schreven dat de druk van het Kremlin op Zuid-Slavië „ernstige twijfel" doet rijzen aan de goede bedoelingen van de buitenlandse) aanvaaiden zij daardoor een se- politiek der Sowjet-Unie -*=- -« De vereniging „Volksonder wijs" heeft dit weekeinde de al gemene vergadering in Arnhem gehouden. In zijn openingsrede is de algemeen voorzitter, mr. A. de Roos, zowel ingegaan op de vraag of de schoolstrijd voorbij is, als op de verhouding tussen de verantwoordelijkheid van de overheid en die van de maat schappij voor het onderwijs. Sprekend over de eerste vraag zei hij onder meer dat de verant woordelijkheid van de overheid, aan wie de behartiging van het algemeen welzijn is toever trouwd, medebrengt dat er altijd en overal voldoende gelegenheid moet worden gegeven om onder wijs te ontvangen op algemeen toegankelijke scholen. Wanneer de bijzondere scholen in de posi tie willen blijven van particulie re instellingen, die wat de bekos tiging betreft, gelijkgesteld zijn met de overheidsscholen, dan Borba, het blad van de commu nistische partij, verklaart dat de recente verandering in de betrek kingen tussen beide landen niet het gevolg is van ideologische verschillen maar dat deze tot stand is gekomen op grond van zuiver politieke beslissingen. Het blad ziet in de tegen Zuid- Slavië gerichte acties een slecht voorteken en een herleving van de Stalinistische politiek, die zo wel Rusland zelf als de interna tionale arbeidersbeweging scha de berokkent. „Politika", een ander toonaan gevend blad, veroordeelt in scher pe bewoordingen het opschorten van de Russische kredieten ter waarde van 250 miljoen dollar, die tevoren aan Zuid-Slavië wa ren beloofd. Buitenlandse waarnemers in Belgrado verklaren dat de toon van de artikelen in „Borba" en „Politika" erop duidt dat de Zuid slavische leiders alle hoop heb ben laten varen dat de Sowjet- campagne tegen hun politiek zal worden gematigd. Verzet van bevolking tegen opstandelingen op Noord-Celebes Het legerhoofdkwartier in Dja karta heeft maandag medege deeld, dat de bevolking van Toli Toli, in Noord-Celebes, in ver zet is gekomen tegen het opstan delingenregiem. Ook heeft de legerleiding be richten ontvangen over toene mend verzet tegen de opstande lingen in het district Posso, in Midden-Celebes. Pandolo, in het zelfde district, moest als gevolg van de tegenstand der bevolking door de opstandelingen worden ontruimd, aldus deelde de leger- woordvoerder in Djakarta mede. cundaire positie, die niemand haar opgelegd heeft, doch die zij zelf gekozen hebben. En die se cundaire positie wil helemaal niet zeggen, dat zij nummeriek achter moeten staan of dat zij in een slechtere positie verkeren. Ook een numeriek overwegende positie kan samengaan met een secundaire positie ten aanzien van de wet, zolang de zorg voor het onderwijs een grondwettelij ke plicht van de overheid is, al dus spreker. Over het tweede punt merkte mr. De Roos onder andere op, bat een overheidsschool iets an ders is dan een overheidsbedrijf. Het is een instituut, dat door de overheid in stand gehouden wordt en bestuurd, maar er wordt onderwijs gegeven en op gevoed, d.w.z. er vindt over dracht van geestelijke en zedelij ke waarden plaats ter wille van de vorming van het jonge ge slacht. De ouders moeten het ge voel hebben, dat de openbare school „hun school is en daar mede geven zij in genen dele te kennen, dat zij er een bijzondere school van willen maken. Een sterk maatschappelijke invloed in de openbare school is nodig, gelijk dit ook het geval is bij an dere taken van de overheid, maar het blijft de overheid, die verantwoordelijk is. De overheid kan zich in genen dele beperken tot de taak bijstand te verlenen aan de ouders, aldus mr. De Roos. Hij zei vervolgens nog, dat de vereniging „Volksonderwijs" het afgelopen jaar haar positie van binnen heeft versterkt. Door een belangrijke verhoging van haar inkomsten. De voortdurende ver zwaring der taken van de ver eniging maakte dit nodig. Ten slotte deed mr. De Roos een ern stig beroep op de regering om verbetering te brengen in de heersende noodtoestand ten aan zien van de scholenbouw, het aantal leerkrachten en de klasse grootte, en hij appelleerde aan het bewustzijn van het Neder landse volk dat het onderwijs aller zorg verdient. De toekomst van ons volk is hiervan in sterke mate afhankelijk, aldus spreker. De vergadering ging akkoord met een aantal voorstellen, waar omtrent door het hoofdbestuur reeds gunstig was geadviseerd. Deze voorstellen hadden onder meer betrekking op het voeren van een intensieve propaganda voor het openbaar V.H.M.O. en voor het openbaar kleuteronder wijs. De hoofdzaken van de voor genomen wijziging van het alge meen huishoudelijk reglement werden besproken door de alge meen secretaris, de heer P. van Thuijl. Drs. B. G. Palland leidde het rapport grote en kleine scho len in. Tijdens de congresdagen zijn de deelnemers aan de jaarverga dering van „Volksonderwijs" die momenteel 156.750 leden telt in de ruim, achthonderd afdelin gen door het gemeentebestuur van Arnhem op het stadhuis ont vangen. naar het Stad- en Academisch ziekenhuis overgebracht. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. WAAR MEDELEIDEN TOT LEIDDE Medelijden van twee van zijn winkelmeisjes met minder draag krachtige klanten heeft de eige naar van een slagerij in Rotter- Zuid een schadepost van tien duizend gulden opgeleverd. Het was hem gebleken, dat in één van zijn filialen het winst percentage zo terug liep sinds hij eind december van het vorig jaar twee nieuwe verkoopsters had aangenomen. Hij probeerde uit te zoeken waar dit aan lag, maar slaagde er niet in. De meis jes werden toen overgeplaatst naar een ander filiaal, waarop zich het merkwaardig verschijn sel voordeed, dat in deze zaak de winst daalde, terwijl die in de eerste met sprongen vooruit ging. Toen werd de politie erin ge mengd en kwam aan het licht dat de meisjes uit medelijden aan klanten vlees cadeua gaven of tegen gereduceerde prijzen ver kochten. Zelf zouden ze er niet van geprofiteerd hebben. „GRAP" VAN OPGESCHOTEN JONGENS. In Epe hebben twee opgescho ten jongens in de nacht van za terdag op zondag 'n zware zwerf steen, die op het terras van het hotel ,,'t Hof van Gelre" lag midden op dé rijbaan van de hoofdstraat gesleept, met het ge volg dat er een auto tegen op reed die licht werd beschadigd. Met veel moeite werd de kei ver wijderd, maar toen de rust was weergekeerd hebben de knapen de steen opnieuw op de weg ge legd. Weer reed er een auto tegen aan en deze wagen werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie slaagde erin de da ders te vinden, die verklaarden een grap te hebben willen uitha len. BOERDERIJ AFGEBRAND. Een felle brand heeft zondag middag de boerderij van de land bouwer G. van der Kamp te Ol- debroek in de as gelegd. De brand ontstond in een hooi berg en vandaar sloegen de vlammen over naar het rieten dak van de woning. Weldra wa ren de woning, een tweede hooi berg, een schuur en een stook hok één grote vlammenzee, waar tegen de brandweer machteloos stond. Van de inboedel kon maar een klein gedeelte worden gered. Vermoedelijk is de brand ont staan, doordat kinderen met lu cifers speelden. De boerderij en inventaris waren slechts laag verzekerd. Bendeleider „El Quico" Spanje's „staatsvijand nummer I" Roofovervallen op klaarlichte dag leveren honderdduizenden op Na tientallen moorden: acht maanden in gevangenis Hij heet Francisco Sabater, stamt uit het kleine Catalaanse dorp Hospitaiet de Llobregat en is op het ogenblik 43 jaar. Zijn vader was politieagent. Hij echter verklaarde samen met twee van zijn broeders al op jeugdige leeftijd de oorlog aan de bestaande orde. Uit veront waardiging over het sociale on recht om hem heen, zoals hij beweert; uit afkeer van wer ken, zoals de autoriteiten zeg gen. Zeventien jaar oud werd hij lid van de anarchistische par tij, maar het zijn minder de filosofische denkbeelden van Proulhon, Bakoenin en Kro- potkin, die hem interesseerden, dan de leer van en vooral het onderricht in de „directe ak- tie", de terreur dus, waarmede het individu zijn onverbiddelij ke oorlog tegen de maatschap pij moet voeren. Bij de ineenstorting van de Spaanse republiek vluchtte hij naar Frankrijk en wist daar steeds zowel de politie als ge regeld werk uit de weg te gaan. Daarentegen liet hij zich door smokkelaars alle wegen en schuilhoeken in de Pyreneeën wijzen. En spoedig werd hij de belangrijkste wapenleverancier van de Catalaanse maquis. Groot wild. Maar in 1946 werd hij het moe slechts handlangersdien- sten te bewijzen en een onbe kende smokkelaar te zijn. Sa bater voelde de behoefte van zich en zijn daden te doen spre ken. Een bende was snel ge vormd en met haar ondernam hij zijn eerste grote overvallen en rooftochten. Uit ijdelheid koos hij zijn ge boorteplaats Hospitaiet als het toneel van zijn debuut als lei der van een gangsterbende. Hij liet er een brief aan de politie achter, waarin hij zijn volgen de aktie aankondigde. Deson danks gelukte het de gendar merie niet hem te grijpen. Bliksemsnel verplaatste hij zich van Spanje naar Frank rijk en weer terug. Eens werd hij erkend door een gendarme, maar Sabater had zijn revolver het snelst in de hand en de eerste door hem gedode politie man lag voor hem. Meer dan tien zouden er in de loop van de jaren volgen, in totaal vier inspekteurs, een Franse en zes Spaanse gendar mes. Vast staat bovendien, dat hij tenminste twaalf burgers heeft vermoord. Daarbij komen I de vele slachtoffers, die zijn WOENSDAG 4 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.30 Kon. Mil. Ka pel; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.9.40 Mu- settemuz.; 10.00 Gram.; 10.30 Bondsdag; 11.15 Gram.; 11.30 Idem; 12.00 Cello en piano; 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz.12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Gram.; 14.00 Bondsdag; 14.45 Gram.; 15.00 Idem; 15.30 Kamermuz.; 16.00 V. d. jeugd; 17.20 Interscholair jeugdtoer- nooi; 17.40 Beursber.17.45 Gr.; 18.00 Leger des Heilskwartier 18.15 Spectrum; 18.30 Blinden- muziekver.18.50 Gram.; 19.00 ZONDER VERDOVING GEOPEREERD Van blinde darm Er is donderdag in een zieken huis te Bordeaux een fakir aan zijn blinde darm geopereerd zon der te zijn verdoofd. De fakir, Yvon Yve, onderwierp zich vrij willig aan deze proef om aan te tonen, dat men met de wil de pijn kan overwinnen. Tijdens de operatie zijn aante keningen over de reacties van de patiënt gemaakt en is gefilmd. De chirurg verklaarde na af loop volkomen tevreden te zijn over het gedrag van Yvon Yve. Onmiddellijk na de operatie verzocht de fakir naar een tele fooncel te mogen lopen om zijn vrouw in te lichten. Nws en weerber.; 19.10 Gram.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gr.; 20.00 Radiokrant20.20 Con- certgebouwork.21.50 Caus.; 22.10 Vocaal ens.; 12.45 Avond overdenking; 23.00 Nws; 23.15 Zaalsportuitsl.23.2024.00 Gr. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.7.20 Gram.8.00 Nws; 8.18 Gr.; 9.05 Gym. v. d. vrouw; 9.15 Gr.; 10.00 School radio; 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Lichte muz.; 13.00 Nws; 13.15 Dans muz.; 13.45 Pianoduo; 14.00 Gr.; 14.30 V. d. jeugd; 16.00 Volks- muz.16.15 V. d. zieken17.00 Vakantietrips; 17.50 Regerings- uitz.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.50 Act.; 19.00 V. d. kind.; 19.10 Reportage; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Comm.20.15 Lichte mu ziek; 20.30 Hoorsp.; 21.15 Instr. sextet; 21.45 Operetteconcert; 22.50 Medische kron.23.00 Nws, 23.15 Gram.23.25 Lichte muz. 23.5024.00 Socialistisch nws in Esperanto. BRUSSEL (VI.): 12.30 Weer ber.; 12.34 Gram.; (Om 12.55 Koersen); 13.00 Nws; 13.11 Ba- rokconcert.14,00 Schoolradio; 16.00 Koersen16.02 Gram. 16.15 Ork conc.17.00 Nws; 17.10 Mannenkoor; 17.20 V. d. jeugd; 17.45 Mannenkoor; 17.50 Boekbespr.18.00 Mannenkoor 18.10 Caus.18.30 Voor de sold. 19.00 Nws; 19.30 Wereldtentoon stelling; 20.00 Hoorspel; 21.20 Casinoconc.; 22.00 Nws; 22.15 Paedagogische caus.; 22.20 Hobo en piano; 22.55 Nws; 23.00 Voor de zeelieden. door C. BAUER Naar de Engelse film „The Sound Barrier" 12) Nadruk verboden. „Ben jij je er wel goed van bewust", dreunde zijn woeden de stem verder, en in zijn op winding verloor hij de redelijk heid wat uit het oog, „ben jij je er wel van bewust dat als er morgen geen taartjes en broodjes zijn, honderden gezin nen zonder voedsel zullen zit ten? Maar al smijt ik op dit ogenblik al die snertvliegertjes van jou in de oven, dan zal er geen sterveling een traan om laten". Tony zei niets. Hij bleef dood stil staan, zelfs zijn hand lag nu volkomen bewegingloos op de werkbank. Hij snoof alleen even minachtend met zijn neus, een reactie die bakker Garth- waite tot het uiterste bracht. „Goed", hijgde hijvan drift kon hij bijna geen geluid meer uitbrengen. Alle ergernis van jaren over deze voor hem onbe grijpelijke hartstocht van zijn zoon scheen in hem los te bre ken. Zweetdruppels stonden op zijn dikke, spierwitte gezicht. Zijn kleine, donkere ogen onder de zware wenkbrau wen schitterden kwaadaardig. „Goed, dan zul je je zin heb ben". Hij rukte woest het bijna voltooide model van de werk bank. Angst en schrik deden me overeind springenTony zou hem vermoorden„Garth- waite!", schreeuwde ik. Hij moest ver langs Tony heenrei- ken om bij het model te komen, maar Tony bleef staan zonder zich te bewegen. Alleen was daar weer even, heel kort, dat minachtende geluid. Grommend als een wild dier smeet Garth- waite het tere bouwsel tegen de grond, trapte er op. Greep toen een ander model van de wand en nóg een, en nóg een. Na een paar minuten was er van wat Tony in honderden vrije uren met eindeloos geduld in elkaar had gezet niet meer over dan een hoopje brandhout, waarin 'n vlam geen twintig seconden voedsel zou vinden. Toen, voor het eerst, sprak Tony. „Zo. ben je klaar?" Zijn stem was ijskoud alsof alle ge voel in hem was gedood. Garth- waite stond wat hulpeloos voor hem te draaien; met zijn voet trapte hij nog een volkomen gave vleugel in elkaar als om zijn werk te voltooien. „Mooi", ging Tony op diezelfde vlakke, onbewogen toon verder, „nou heb je gedaan, wat ik al veel eerder had willen doen. Ik heb zelfs vanavond nog tegen Da vid gezegd dat ik niet eeuwig met die modellen aan de gang kon blijven. Maar ik zat er nog teveel aan vast, ik durfde de volgende stap niet te doen. Nu is alles ineens veel eenvoudi ger. Morgen meld ik me als vrijwilliger bij de R.A.F.". Garthwaite zei niets, op zijn gezicht ontspanden zich de van woede verwrongen trekken en maakten plaats voor een ver drukking van eindeloze verba zing. Een paar maal deed hij zijn mond open alsof hij iets wilde gaan zeggen. Maar zwij gend draaide hij zich tenslotte om en stommelde onhandig het schuurtje uit. Ik weet vrijwel zeker dat Tony het niet gezien heeft, want ook hij keerde zich op dit ogenblik af, maar ik zag het wel. Garthwaite sprak op dat ogenblik niet, omdat hij niet kon. Omdat hij huilde. Ik zie nóg het ingehouden schok ken van zijn brede schouders, toen hij langzaam en voor zichtig de deur achter zich sloot, als verliet hij een sterf kamer. VI Van de jaren die onmiddellijk op deze gebeurtenis volgden, kan ik mij niet veel meer her inneren, tenminste niet wat Tony betreft. Hij nam dienst bij de R.A.F. Omdat hij min derjarig was, had hij daarvoor de toestemming van zijn vader nodig, maar hij kreeg die zon der moeite. Hij ging voor zijn opleiding naar een vliegveld ergens in het zuiden van Enge land en ik zag hem alleen als hij met verlof thuis kwam. Hoewel hij een der jongsten was, scheen hij snelle vorderin gen te maken. Veel vertellen deed hij niet, althans niet over het vliegen zelf. Hij was er in onze jarenlange omgang al mee verzoend geraakt dat hij mij op dit punt nooit lang kon boeien. De enkele dingen die mij wèl in het vliegen interesseerden, wa ren voor hem van onderge schikt belang zodat hij het niet de moeite waard vond er veel woorden aan te wijden. Eens, toen hij me enkele figuren be schreef die voor een jachtvlie- ger in het luchtgevecht van be lang kunnen zijn, viel ik hem in de rede met de vraag die ik eerder nooit had durven stel len, maar die voor mij één van de belangrijkste van het hele vliegen was: „Ben je nou nooit bang, dat er iets gebeurt?" Ik had op hetzelfde ogenblik spijt van die woorden, want ze klon ken als die van een moeder die haar zoon waarschuwt toch vooral niet uit het raampje van de trein te hangen. Zo voelde Tony het waarschijnlijk ook, want hij zei niets. (Wordt vervolgd.) „luitenants" en andere bende leden hebben gemaakt. De zwarte bultenaren. Eindelijk achtte Sabater de tijd gekomen om zijn aktivitei- ten als „provinciale gangster" op te geven en Barcelona tot het terrein van zijn misdaden te maken. Daar moest hij ech ter rekening houden met de concurrentie van twee andere bendende „Facerias" en de „Los Manos". Voorlopig sloot hij zich aan bij de „Facerias" en nam als lid van deze bende deel aan zijn eerste werkelijk grote overval die op klaarlichte dag in een van de drukste stra ten van Barcelona werd uitge voerd. Zes geheel in het zwart ge klede, als bultenaren vermom de mannen de Spaanse gang sters houden ervan, hun over vallen een theatrale noot te geven naderden het kantoor van de Spaanse Olivettifabriek. Ongehinderd betraden zij het gebouw, bezetten alle in- en uitgangen, trokken hun revol vers en nodigden de dodelijk geschrokken kassier uit, hun de juist klaar liggende salarissen en lonen te overhandigen. Met hun buit, ruim 200.000 gulden, vluchtten de gangsters, naar alle kanten schietend, uit Bar celona. Zij verdwenen spoor loos in de bergen. Beroving vollgt op beroving, overval op overval en het getal der vermoorden groeit snel. Reeds lang commandeert Sa bater zijn eigen bende en hij heeft bereikt, dat de politie niet langer de leider der „Fa cerias" maar hem als „staats vijand nummer I" beschouwt. Met snor en lijfwacht. Intussen is Sabater ook uiter lijk veranderd; steeds meer gaat hij op een Amerikaanse „gangsterboss" gelijken. Hij is voortreffelijk gekleed, draagt een koket snorretje, heeft ge manicuurde nagels en omgeeft zich met een lijfwacht. In de laatste jaren neemt hij op zijn ondernemingen een op name-apparaat mee om alle bijzonderheden van zijn roof tochten vooral zijn bevelen, op de band vast te leggen. Een tijdlang speelt hij met de ge dachte om Radio-Barcelona te bestormen en de omroeper te dwingen, zijn opnamen uit te zenden, met de hartelijke groe ten van Sabater, alias „El Quico". Van een van zijn bero vingen laat hij zelfs een film maken en stuurt ook deze aan de van onmachtige woede hui lende staatsdienaren. Maar Sabater is bijgelovig en die eigenschap wordt steeds sterker. Loopt hem tijdens een overval een hond of een kat voor de voeten, dan geeft hij de aktie onmiddellijk op en keert naar Frankrijk terug. Steeds draagt hij zijn amulet bij zich, de staart van een eekhoorntje. Op een dag echter vindt een Spaanse gendarme deze eek hoornstaart, samen met een bundel van 100.000 peseta's. Men weet onmiddellijk dat „Quico" weer in de omgeving is en hoopt dat de bijgelovige man nu zo onzeker zal zijn, dat men hem in handen zal kun nen krijgen. Acht maanden bedenk tijd. Inderdaad heeft „Quico" pech. De Franse politie ontdekt zijn belangrijkste wapenarse naal en wegens het verboden bezit van wapens andere misdaden kan men hem in Frankrijk bij gebrek aan bewijs niet ten laste leggen wordt hij bij verstek tot een jaar ge vangenis veroordeeld. Toch waagt hij het weer, in Barcelo na een roofoverval te onderne men, die hem weliswaar bijna een half miljoen gulden ople vert, maar toch bijna was mis lukt. Een van zijn luitenants wordt gearresteerd, twee ben deleden tijdens het op de bero ving volgende straatgevecht doodgeschoten. Daarop neemt Sabater een eigenaardig besluit: hij meldt zich bij de Franse politie om zijn straf uit te zitten. Volgens het gebruik wordt hem een derde deel van zijn straf kwijt gescholden en op het ogenblik heeft „Quico" dus acht maan den de tijd om in de rust van de cel over het verlies van zijn amulet heen te komen. Welis waar dreigen hem nog heel an dere gevaren dan de huidige celstraf. De Franse politie tracht alsnog bewijzen te ver zamelen voor de moord op de Franse gendarme. En zal men hem misschien aan Spanje uit leveren? Toch zullen deze gevaren niet al te groot zijn, want anders zou „Quico" zich wel tweemaal hebben bedacht, alvorens zich in handen van de politie te stellen. Het waarschijnlijkste is wel dat hij over acht maan den met een nieuw amulet en een nieuwe bandopnemer zijn onaangename aktiviteit als Spanje's .staatsvijand nummer I" hervat. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5