Binnenlands nieuws PHILIPS PHILISHAVE ■1 SPORTNIEUWS oofdplaat AGENDA Een der laatste bolwerken van de natuur VOETBAL HANDBOOGSPORT BEURSBERICHTEN Binnenkort bloedgroepkaarten voor verkeersdeelnemers TENNIS MARKTBERICHTEN B De oerwouden van de Amazone dulden geen indringers nen in Algiers hanen die enkele len boven Algiers zijn, vormden gis- wolken die de he erden. De Moham- inen hierin een te- ah te moeten zien. ert zich dat er in sprinkhanen ge- dert 1954, het jaar rijd begon, en komt gevolgtrekking dat ir van de beëindi- strijd zal zijn. elle bestellen! tentie) inon en de gheidsraad. ese afgevaardigden •comst van de Arabi- Benghazi hebben be est te doen om het heden in de Veilig- over de Libanese de verenigde Arabi- ek uitgesteld te krij- gskringen in de Li- Istad wilde men dit er niet bevestigen, eschudigt de V.A.R. ;ing in zijn binnen- egenheden. oeda hebben voorge- :a te laten bemidde len er bij de V.A.R. >ok on aangedrongen log tegen elkaar te 3 over de strijd opstandelingen. karta heeft maandag dat gevechten zijn in verscheidene stre- •d-Celebes tussen op en de plaatselijke erzieht over de strijd tegenregering werd ;d, dat de regerings- Ijailolo op Halmahei- op antwoord op een dat zij hebben esteld gesloten opstandelin- iels zou de ring om lingen zijn versterkt, medegedeeld, dat op e opstandelingen zich gesloten bij de rege- rachten, maar dat an- hebben gevormd. ie van ƒ150 toege- ïotie van de gemeente inzake vrije veren zich een heftige dis- opheffen van de vrije J algemeen aange- sn achteruitzetten bij herland, waar men tunnels kan gaan en [gen. In oorlogstijd voeding uit Zeeuws- komen, toen werden beloofd en een bin- te Breskens. Nu er id is en men indu- aantrekken, schrikt trievestiging af door crtarieven, aldus wet- akman. De hele raad ihaesie aan de motie terwijl men besloot gelijk protesten te la- Dekker kon zich met ^betuiging wel vereni- vond het niet nodig gratis de kostbare te laten gebruiken, jevoegd punt aan de am de bespreking over ering van wegen en op de wijk Nummer verbeteren bestaat uit eren der wegen en Een en ander zal uit- vorden, aldus besloot igelijk met de asfalte- de polder van de z.g. iolenweg tot aan het de rondvraag infor- heer Steyaert hoe het de wegverbetering EénBreskens, waar- april al besloot. Ier Blaakman zei, dat :ie nog moet aanbeste- Wieleman stelde voor >p spoedige uitvoering agen. v ;rband kwam de slech- •binding voor Hoofd- sprake. Ook met de enstregeling is de ver lies behalve. Blaakman zei waarde- ■bben voor de coulance f.TM. voor het instel- verbinding Hoofdplaat Eén en voor het feit, inks de grote omweg, jofdplaatse reizigers nu ing maken, het gewone •ekening werd gebracht, verbinding slecht ge- oet worden, is mede te de desolate toestanc Nummer EénBres- el besloot aan de Z.V.T- tere rechtstreekse ver te vragen. Nelle bestellen! Ivertentie) VERMOEDELIJKE BRANDSTICHTER GEGREPEN Tal van kleine brandjes zijn de laatste maand gedurende de w eek-ends in Den Haag gesticht, iedere zaterdagavond liet een on- bekende een spoor van branden de brievenbussen, bromfietsen en scooters achter, zonder tegen de lamp te lopen. Een actieve agent zag zaterdag op de Soestdijksekade te 's-Gra- venbage een man „zich verdacht ophouden", aldus het politierap- uoi u Hem ongemerkt volgend ria le agent dat deze verdachte ma i 'n brandende lucifer in een brievenbus stoppen. Dit was vol doende aanleiding om de man, de 33-jarige werkman A. T., in ar- iest te nemen. Hij wordt nog na der verhoord. Men hoopt met hem de Haagse pyromaan gevangen te hebben. TWEE - POORWEGARBEIDERS DOOR TREIN GEGREPEN. Maandagochtend zijn op de spoorlijn Nijmegen—'s-Hertogen- bosch op het spoorwegviaduct Tee-sdijk aan de Graafseweg te Nijmegen twee spoorwegarbei der die bezig warren aan de lijn, door de elaktrische trein Nijme gen—'s-Hertogenbosch gegrepen. Beide mannen waren onmiddel lijk dood. Het ongeluk is ongeveer half tier; gebeurd. De verongelukten zijn -ie 54-jarige eerste ploegbaas G. Knuiman uit Wijchen en de 33-jarige voorwerker P. J. van der Veen uit Hees. De mannen waren op de brug tei hoogte van Wijchen bezig met de reparatiewerkzaamheden. Zij bemerkten te laat de trein die om 7.33 uur uit Bergen op Zoom in de richting Nijmegen was ver trokken. Volgens verhalen van de des kundigen zijn er maandagoch tend vier man aan de lijn Nijme genDen Bosch aan het werk geweest. Tegen het uur van schaften zijn zij vermoedelijk over de rails gelopen om een rus tig plekje te zoeken op de spoor dijk. Een derde man van de ploeg heeft het ongeluk niet waarge nomen en een vierde man, die het ongeluk wel zag, heeft een shock. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. VERMIST MEISJE TERECHT. De 17-jarige jongedame A. K. van S. uit Den Haag, die sinds 2s april spoorloos verdwenen was, is terecht. Zij vertrok op 28 2S april naar haar werk in Velp, doch kwam daar niet aan. Geble ken is, dat het meisje al die tijd onder een andere naam of na men schuil gehouden heeft, tot zij in de nacht van zondag op maandag door de politie in een Haags hotel, waar zij geboekt had, werd aangehouden. Een na der verhoor waaruit de reden van haar avontuur moet blijken, volgt nog. TWEE DUITSE KANOVAARDERS GERED. Twee Duitse kanovaarders, de gebroeders Sonschein uit Rhein- hausen, resp. 28 en 18 jaar oud, zijn zondag met hun opvouwbare kano door de sterke oostenwind met grote snelheid zeewaarts ge dreven. Zij werden opgemerkt door de uitkijkpost van de Haagse vrij Speurtocht in de natuur willige reddingsbrigade aan het Noorderstrand te Scheveningen, die met seinen aan de tomboot, die patrouilleerde op zee, het be vel gaf zich naar de kanovaar ders te spoeden, die inmiddels reeds circa 500 meter van de kust verwijderd waren. De twee onfortuinlijke gebroe ders werden aan boord genomen en behouden aan de kant ge bracht. VISSERSBOOT OP MIJN GELOPEN. De visserskotter Urk 96 is maandagochtend ter hoogte van Terschelling op een mijn gelopen. Drie personen, onder wie twee gewonden, zijn aan boord geno men door de Urk 104 „Neeitje". De Urk 96 stond onder com mando van schipper Pieter van Urk, 55 jaar. Verder waren aan boord diens drie zoons Hendrik, 12 jaar; Arie, 18 jaar en Klaas 16 jaar en de 23-jarige W. Hoef nagel. De Urk 96 heeft hulp gekregen van een aantal in de buurt va rende Urkers, die proberen het zwaar beschadigde scheepje drij vende te houden. Niettemin schijnt het snel te zinken. De Urk 96 hangt op het ogen blik tussen de Urk 87 en de Urk 103, die trachten in de richting Terschelling te koersen. De reddingboot van Terschel ling is met dokter Matthijsen van Terschelling uitgevaren en ligt thans langszij de „Neeitje", waarop de overlevenden zijn op genomen. Bij het ongeluk met de Urk 96 zijn geen slachtoffers te betreu ren Schipper Pieter van Urk en W. 'Hoefnagel zijn ongedeerd op de „Neeitje" gekomen. Klaas van Urk was bij de explosie overboord geslagen en is door de „Neeitje" opgepikt. Hij kreeg daar een „op knappertje" en bevindt zich in goede welstand. De twee gewonden zijn Hen drik en Arie van Urk, die beiden beenfracturen hebben opgelopen. Zij zijn aan boord van de red dingboot „Brandaris" genomen, die hen naar Harlingen brachten. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondagmiddag is in de Vlaar- dingse vaart de 19-jarige A. C. M. Ruigrok uit De Lier verdronken. Met een vriend was hij daar, hoewel hij de zwemkunst niet machtig was, gaan zwemmen. Hij verdween plotseling in de diepte. Zijn stoffelijk overschot is la ter opgehaald en naar de alge mene begraafplaats te Vlaardin- gen overgebracht. vergroten Het scheeroppervlak met 40°/> Philips Philishave 120: nieuw! Gegolfde scheersleuvennieuwHier- door het scheeroppe DINSDAG 3 JUNI. TERNEUZENLuxor-Thea- ter, 8 u.: „De familie Trapp". Hotel Des Pays Bas, jaar- lykse algem. vergadering van leden der Coöp. Boerenleen bank „Temeuzen" (Raiffei- senbank) SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Chantage". WOENSDAG 10 JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De familie Trapp". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Chantage". ak met 40 vergroot: nieuw! Resultaat voor u: scheren gaat beter, sneller, ge makkelijker dan ooit tevoren! PHILIPS PHILISHAVE O Compleet in etui f 52.50 indt in de volledige serie Philips igscheerapparatcn ook de bekenac „Philishave" van f39.75 (in Nederland d drooj TT. O O A O O O O O ï'V'l - 40 o groter scheerop pervlak door gegolfde scheersleuven Het aanrakingsvlak met de huid is nu met 40 vergroot - elektrisch scheren gaat nu merkbaar sneller! al veel meer dan een miljoen verkocht en het apparaat van f 41.75, de „Phili shave" voor batterij en accu* - Openverende scheer- hoofdhouder Druk op de knop - pfTt - schoonmaken van uw „Philishave 120" is nu in een seconde gebeurd. Geruchten over een nieuwe geldhervorming in Oost- Duitsland. De geruchten van de laatste da gen over een nieuwe geldhervor ming, die in Oost-Duitsland zou zijn te verwachten, waren voor de commissie voor de koers van de Oostduitse Marken der wissel kantoren in West-Berlijn aanlei ding te bepalen, dat slechts Oost duitse Marken zullen worden ge kocht, wanneer voor dit geld een gebruiksmogelijkheid bestaat. De omvang van de handel zal zich richten naar de bedragen aan Oostduitse Marken, die door de wisselkantoren verkocht kunnen worden. De koerscommissie liet de koers echter onveranderd. Naar verluidt is het aanbod aan Oostduitse Marken bij de wissel kantoren de laatste dagen belang rijk toegenomen. In oeroude tijden was ons land een woest en ruig gebied vol bos sen en wat is er nu van overge bleven? De intensieve bebouwing heeft de natuur verdrongen en men heeft moeite om hier en daar kleine beschermde gebieden te vinden, die nog enigermate onge rept zijn. Wat dat betreft is ons land er niet gelukkig aan toe. An dere Westeuropese landen be- cbikken over een groter restant aan pure natuur. Maar hoe het zij, de bodem is i net defensief over het grootste ;ee] van de wereld. De mens dringt op en vernietigt de oor- - -onkelijke flora en verjaagt de eren, want de steeds groeiende i reldbevolking heeft een drin gende behoefte aan bouwland en aan terreinen waar steden, we gen, havens en vliegvelden kun- i en worden aangelegd. Men ziet dit over de gehele wereld en zo zrin er nog slechts enkele delen van de aarde waar de natuur haar laatste ongerepte bolwerken heeft. DE GROENE HEL. Een daarvan is het gebied langs de Amazone in Zuid-Amerika, dat niet voor niets de bijnaam .de groene hel" kreeg. Hier roept e natuur met bijna onoverwinne- 1 ke krachten de mens een krach tig halt toe. Het is een gebied waar de natuur zeer intens is. Beschaving en oerwoud liggen hier straks naast elkaar, want vtaat men op het beton van het vliegveld van Georgetown in Brits-Guyana dan ziet men dit .enzen aan het onverbiddelijke erwoud, dat zich daar dreigend en majestueus verheft. Vermoedelijk zal dit bolwerk zich wel het langst weten te handhaven, want de gevaren die de mr-ns daar bedreigen zijn van niet onderschatten betekenis. Het ongerepte oerwoud van Amazone en Orinoco is groter dan geheel Europa en de be schaafde mens, die hierin terecht komt, moet werkelijk een uitblin ker zijn om er weer levend uit te komen. MILJOENEN DIEREN. Het is de grootste dierentuin van de wereld, waarin de natuur de vreemdste dieren en het groot ste aantal soorten bewaart en voor uitsterven behoedt. Er leeft alleen daar een miljoen verschil lende soorten insecten en in de rivieren zwemmen meer soorten vissen dan in elk ander water. Van alle plantensoorten die er be staan, zijn er negentig procent in het Amazonegebied vertegen woordigd. Het oerwoud is paradijs en hel tezamen, want enerzijds kan het zich tonen in alle liefelijkheid van pracht en kleur, waarover de rnens versteld staat, maar ander zijds doet het zich kennen in alle kracht en verschrikking der ver nietiging. Hij die er verdwaalt is ten dode opgeschreven, want hij is om geven door dichte groene muren van bomen en planten die zijn hulpgeroep smoren en die hem geen punt tot oriëntatie laten. De atmosfeer is broeierig en druk kend en weldra verstikt het leven in deze benauwde kooi. GEVAARLIJKE INSECTEN. Naast de verstikkende atmos feer en bedwelmende geuren dreigen de gevaren der dieren. Onder de honderduizenden insec ten bevinden zich er vele die het leven bedreigen met hun beet of steek en er zijn zo kleine muggen dat geen muskietengaas hen weerhoudt. Daarnaast treft men wespen van een groot soort die wel vijf centimeter lang worden en wier steek hoge koortsen veroorzaakt. Voorts de teek die zich tussen de kleren laat vallen en onder huid van haar slachtoffer eitjes legt, grote zweren zijn hiervan het ge volg. Dan zijn er nog de beruchte trekmieren, die in grote kolonnes voortrrekken en alles kaalvreten wat op hun weg komt. Een mens, in de slaag hierdoor verrast, wordt niet meer wakker. Naast de insecten zijn er nog de reuzenspinnen van het Ama zonegebied, waarvan de vogelspin de beruchtste is. Het is een zeer grote harige spin die in een hol aan de voet van bomen leeft en wier beet en gif uiterste pijnlijke zweren veroorzaken. Naast deze gevaarlijke kleine schepselen zijn er nog de grote, zoals de jaguar, de poema, de reuzenslangen en de kaaimannen in de rivieren. DE KANNIBAALVIS. De rivieren bergen trouwens nog een dier dat in wreedheid alle andere overtreft. Het is de piran ha of „kanibaalvis", een vraat zuchtige roofvis die in grote scho len in de rivieren leeft. Hij is 15 tot 30 cm lang en heeft de vorm van een schotel die vertikaal in het water zweeft. Een derde deel van zijn lengte wordt door zijn bek in beslag genomen en die bek is geheel bezet met uiterst scherpe tandjes. Elk levend wezen dat in han den valt van een school piranha's wordt in minder dan geen tijd verslonden. Het is gebleken, dat een school piranha's kans ziet een volwassen koe binnen enkele mi nuten tot op het gebeente te ver slinden. Zij werpen zich met hon derden tegelijk op de prooi en het water ziedt en spat onder hun ge weld. Het is wel een vaststaand feit, dat de natuur zich langs de Ama zone buitengewoon goed heeft verschanst en dat elke aanval van de mens op dit domein voorlopig ongetwijfeld zonder succes zal zijn. (Nadruk verboden.) REIN AERT -JUNIOREN. TOURNOOI. Elf junioren-elftallen namen zondag deel aan het Reinaerl- juniorentournooi op het gemeen telijk sportveld. Er werden wed strijden gespeeld van tweemaal 15 minuten zonder rust. Elk elf tal had dus vier wedstrijden te spelen. Vooral in de laatste wed strijden kon men bemerken, dat de jongens, gezien het warme weer, zeer vermoeid werden. Er werden enige aantrekkelijke wed strijden gespeeld. A-junioren: 1. Axel; 2. Steen; 3. Clinge; 4. Hulst; 5. St. Gilles Waas (B.). B.-junioren: 1. Vogelwaarde; 2. St. Giles Waas B.3. Koe wacht; 4. Axel B; 5. Hontenisse; 6. Hulst B. ZANDSTRAAT Kermisschieting. Ter gelegenheid van de jaar lijkse kermis organiseerde de handboogmij „De Zeeuwsche Schutters", alhier haar traditio nele kermisschieting. Tengevolge van de vele schietingen in de naaste omgeving was de belang stelling niet bijster groot. In to taal namen 39 schutters aan de wedstrijd deel, die de volgende uitslag had: Hoogvogel: Eug. Verhelst te Westdorpe; Zij vogels: P. Cortvriendt te Sluiskil en Aug. van Looy te Assenede (België); Kallen: G. de Moor te Westdor pe en Gustaaf Martens te As senede (B.). De tweede hoogvogel werd ge schoten door P. Cortvriendt te Sluiskil, de meeste vogels door G. de Moor te Westdorpe n.l. een kal en 3 kleine vogels. De gedetailleerde uitslagen: 3e klasse Zuid afdeling 1 Animo 1—D.O.S. 1 (Vlis.) 4—4 le H.E. C. Jurry— K. W. Affourtit 0—6; 6—4; 0—6 2e. H.E. A. IJsebaert F. v. d. Velde 1—6; 5—7 le. D.E. mej. B. van Fraayenhove mevr. M. Timmerman 6—3; 6—4 2e. D.E. mej. T. Denie mevr. C. Braak 62; 60 le. G.D. mej. B. van Fraayenhove -C. Jurry tegen mevr. M. Tim- merman-K. W. Affourtit 3—6; 7—5; 6—1 2e G.D. mej. T. Denie-A. IJse baert tegen mevr. C. Braak- F. v. d. Velde 8—10; 4—6 H.D. C. Jurry-A. IJsebaert tegen K. W. Affourtit-F. v. d. Velde 1—6; 3—6 DD. mej. B. van Fraayenhove- mej. T. Denie tegen mevr. M. Timmerman-mevr. C. Braak i e—4; 6—0 3e klasse Zuid afdeling 2 S.B.O.Z. 1—Animo 2 5—3 le. H.E. J. Benner R. Spaas 46; 46 2e. H.E. A. van Loon L. van Os 62; 06; 16 le. D.E. mej. J. van Ryen mej. R. van Mossevelde 6—1; 6—3 2e. D.E. mej. J. Hoondert mej. J. Visser 60; 6 le. G.D. mej. J. Hoondert-J. Ben ner tegen mej. R. van Mosse- velde-L. van Os 60; 64 2e. G.D. mej. J. van Ryen-A Benner tegen mej. J. Visser- Fr. Verstraeten 60; 62 H.D. A. Benner-A. van Loon te gen R. Spaas-Fr. Verstraeten 3—6; 5—7 DD. mej. J. van Ryen-mej. J. Hoondert tegen mej. R. van Mossevelde-mej. J. Visser 6—0; 7—5 5e klasse Zuid afdeling I Smash 1 (St. Jansteen Animo 3 53 le. H.E. R. de Potter B. Toorenman 62; 86 2e. H.E. O. Rottier— P. Verstraeten 57; 75; 60 le. D.E. mej. J. Lockefeer— mej. H. de Haas 57; 16 2e. D.E. mej. E. Verhelst mevr. D. van Os 5—7; 6—4; 3—6 le. G.D. mej. J. Lockefeer-R. de Potter tegen mej. H. de Haas- B. Jurriëns 75; 62 2e. G.D. mej. E. Verhelst-O. Rot tier tegen mevr. D. van Os-P. Verstraeten 62; 64 H.D. R. de Potter-O. Rottier te gen B. Jurriëns-B. Toorenman 2—6; 7—5; 3—6 D.D. mej. J. Lockefeer-mej. E. Verhelst tegen mevr, D. van Os-mej. H. de Haas 5—7; 6—3; 6—4 KON. OLIES ZEER VAST OP INVESTITUUR GENERAAL DE GAULLE. De investituur van generaal De Gaulle heeft een einde ge maakt aan een dagenlange spanning op alle Europese beurzen. Gedurende die dagen bleef de handel tot een mini mum beperkt en de koersfluc tuaties binnen zeer nauwe grenzen. Nu de spanning ge broken is, heeft de beurs direkt gereageerd en wel met zeer vaste koersen, zij het dan, al leen voor de oliewaarden. De instemming van Amerikaanse zijde met de investituur van de generaal, heeft in Amsterdam de mening doen postvatten, dat Wallstreet na het lange week einde, gisteren met hogere koersen voor de dag zal komen. Hierop anticipeerde het Dam rak door wat aandelen Kon. Olie uit de markt te nemen. De beroepshandel ging tot dek kingsaankopen over en Zwit serland en Parijs hadden be langstelling voor de aandelen. De koers bepaalde zich gister middag rond de 171,50 tegen een slotkoers van vrijdag j.l. 168.70. Dit betekende een voor sprong van bijna ƒ3,— op de Newyorkse pariteit. In het niet officiële beursverkeer van za terdagmorgen werd reeds het fundament voor de hogere koers gelegd. Toen werd als hoogste prijs 170 genoteerd. Gistermorgen werden de stuk ken afgedaan met als hoogste prijs ƒ171.80. De handel bleef gisteren zeer klein. De overige internationale waarden gingen niet met de vaste oliekoers mee. Aandelen Philips openden circa 2 punten hoger, doch moesten in het verdere beursverkeer hiervan, weer een punt afstaan. Unile vers zeer kalm konden zich een punt verbeteren, A.K U.'s prijs houdend terwijl aandelen K.L.M. een paar dubbeltjes ho ger werden vernomen. In de scheepvaarten is wei nig beweging te krijgen. Aan delen K.P.M. bijna een punt hoger als nawerking op de ver koop van 9 oude schepen. De overige fondsen in deze hoek ondergingen, vergeleken bij de slotkoers van vrijdag, hoege naamd geen veranderingen. Van de cultures bleven Ver. Deli's onveranderd doch Amsterdam Rubbers ontmoetten enige vraag en boekten koerswinst van één procent. De verhoging van het call- money (daggeld) door de ban ken van 2 procent tot 2M pro cent deed haar invloed gelden, op de koers van de staatsobli gaties. Deze waren over vrijwel de gehele linie circa Va procent lager. Prolongatie 4 procent. BEURSINDICES. 29/5 30/5 2/6 Int. concerns 272.14 273.66 276.54 Zondag jl. is er in Terneuzen een spannende wedstrijd gestre den n.l. Animo 1—D.O.S. 1 (Vlis- singen). Animo dat met mins tens 53 moest winnen om zich kampioen te mogen noemen van de 3e klasse zuid afdeling 1 heeft dit niet kunnen bereiken. Het werd een gelijkspel 44. Hier door is D.O.S. 1 kampioen ge worden. In de 3e klasse zuid afdeling 2 heeft Animo 2 het in Bergen op Zoom niet Runnen klaren. Zij verloren met 53 van S.B.O.Z. 1 (Bergen op Zoom) en moeten nu degradatiewedstrijden spelen. In hun afdeling is K.L.I. 1 (Breda) kampioen geworden. In de 5e klasse Zuid afdeling 1 heeft Animo 3 in St. Jansteen met 53 verloren van Smash 1. Hier is Drive 1 (Sas van Gent) kampioen geworden. Bij bloedverlies en shock, ontstaan door verkeersonge lukken, twijn-, scheeps-, na tuur- en andere rampen, kan bloedtransfusie een leven reddend hulpmiddel zijn. Daarvoor moet de behande lende geneesheer echter de bloedgroep van de petiënt kennen, want het voegen van bloed van verschillende sa menstelling is gevaarlijk. Van ruim honderdduizend donors in Nederland is de bloedgroep bekend, evenals van alle militairen. Het vaststellen van bloedgroep vergt tijd. Daarom is het be langrijk dat ieder die aan (verkeers) gevaar blootstaat, een bloed-groep-legitimatie bij zich draagt. Dit is de me ning van de drie grote ver- keersb'onden ANWB, KNAC en KNMV, die per 16 juni nauw met het Ned. Roode Kruis gaan samenwerken om iedereen, die zich beveiligen wil, aan een bloedgroepkaart te helpen. Op de kantoren van de drie genoemde bonden zal men deze kaarten tegen ver goeding van kosten kunnen aanvragen. De aanvrager ontvangt dan t.z.t. een op roep van de centrale medi sche bloedtransfusiecommis sie van het Roode Kruis om zich aan een der medische centra te Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Maastricht, Zwol le, Arnhem, Breda, Eindho ven, Roermond, Deventer, Enschedé, Emmen of Leeu warden te vervoegen. Daar wordt bloed afgenomen, dat te Amsterdam in het labora torium wordt onderzocht. De daarna toe te zenden bloed groepkaart zal waarschu wingsadres en godsdienst van de houder vermelden en van een pasfoto voorzien zijn. De verkeersbonden stellen bovendien een transparant voor een autoruit en kleine draagspeldjes beschikbaar voor de houders van bloed groepkaarten. Dit teken be staat uit een rood kruis en de letters „BG" omgeven door een autoband. De bloedgroepkaart bete kent niet, dat de houder ge schikt is om bloed voor bloedtransfusie af te staan. De kaarten sluiten aan op in het buitenland gemaakte re gelingen voor verkeersge- bruikers. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 135.36 135.97 136.47 126.54 127.39 128.03 114.89 115.21 115.38 73.80 74.07 75.18 189.30 190.29 191.97 NABEURSKOEBSEN. Kon. Olie: 172.00—173.00 (171.50) Unilever: 325—325% ged. en laten (325) Philips: 286 ged. en laten (28514) VEEMARKT ROTTERDAM. Op de Rotterdamse veemarkt werden maandag 2099 stuks vee aangevoerd, zijnde: 1124 vette koeien en ossen en 975 varkens. De prijzen waren als volgt: Vet> koeien en ossen vanaf 2,58 tot 3,40 en varkens van 1,65 tot 1,70. Alles per kg. De aanvoer van vette koeier en ossen was als vorige week, de handel lui en de prijzen voor 1ste kwal. vooral niet hoger, 2de en 3de kwal. niet geheel prijshou dend, enige prima's boven note ring. De aanvoer van varkens was ruim, de handel stroef en de prijzen lager. Zware varkens wa ren moeilijk te plaatsen. Enkele prima's boven notering. i ■ét AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Kieiaardappelen 35 mm op waarts: Bintje ƒ2224 Bevelanders 2CÜ-21. Furore ƒ24—ƒ30. Voor export klein 40 mm op waarts: Bintjes 30. Alpha 30. Furore 30. Zandaardappelen 35 mm op waarts: Noorderling 1213 Libertas ƒ12—ƒ13. Voeraardappelen: 1,50 2. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wage. schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. Binnenlandse granen offi cieuze noteringen 100 kg franco Rotterdam ochtendbeurs. Wegess geringe aanvoer voe- dergranen geen notering tot aan de nieuwe oogst. (boerenschoon), Peulvruchten: Groenerwten ƒ26- 35,25. Schokkers (boerenschoon) van 40—72,50. Bruine bonen, iets beter (boe renschoon 3572

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3