kiest de HSflzijde, kiest de fflnige PANG Uit de Provincie. Binnen Nieuwe weerstation voor Zierikzee Onder de Blauwe Vaan van Lotharingen Gemeenteraad van Hoofdplaat iEen der Victor van Turenne" I De oerwou ^üUUULUJULUJLjUUüUJUULLlUUUUUU.lAAjUA^.j^^ RANG. een Drodurr van Hp Kinafah RANG, een product van de Kingfabriekcn TERNEUZEN. Bedrijvigheid in de haven. In liet zuidelijk dok arriveerde het s-s. „Gelder" van de K.N.S M, met een lading ruwsuiker uit Cuba bestemd voor de raffinade rij van de Eerste Ned. Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Volgende week wordt het s.s. „Haarlem" verwacht met een la ding, die eveneens voor deze raffinaderij bestemd is. Dit is de eerste maal dat in de haven van Terneuzen ruwe sui ker wordt gelost, daar voorheen vrijwel alle ruwsuiker naar Ne derland in de havens van Rotter dam of Amsterdam werd gelost. De lossing te Terneuzen wordt verzorgd door de N.V. Aug. de Meijer Zonen's Scheepvaartbe drijf, dat de suiker in binnenlich- ters overslaat. Ook bij andere zuidelijke raf finaderijen bestaat interesse om ruwsuiker te laten aanvoeren via Terneuzen. Verwacht wordt dat meerdere schepen zullen volgen. Vertegenwoordigers van de partementen van het ministerie van Landbouw zullen vandaag tijdens het lossen een bezoek aan het zuidelijk dok brengen. Schippers-Bibliotheek. Gister werd in het gebouw „Bethel", ,1e Verbindingstraat 1, een filiaal geopend van de Cen trale Schippers Bibliotheek, uit gaande van de „Raad voor de Varende Gemeente der Ned. Herv. Kerk." Voorlopig bevat dit filiaal een 400-tal boeken, waarvan alle schippers, die dat wensen, ge bruik kunnen maken. De uitle ning vindt dagelijks plaats na de schippersbeurs, die eveneens in ...Bethel" is gevestigd. De beheerders van deze biblio theek zijn de oud-schippers J. A. Leunis en W. Verheij. Radio-uitzending vanuit Terneuzen. Op zondag 29 juni zal de H. Mis van half negen vanuit de St. Willibrorduskerk te Terneuzen door de K.R.O. worden uitgezon den. Deze H. Mis zal worden op geluisterd door volkszang. Toneelvoorstelling „Crescendo." De toneelvereniging „Crescen do" heeft, hoewel de tijd van voorbereiding niet gunstig was, nog kans gezien om bij de her opening van het parochiehuis, onder regie van de heer Herman Bruggen, een opvoering te geven van het toneelspel „Liefde en zwarte kunst", een geschiedenis in een Amerikaans milieu waar men blijkbaar veel waarde hecht aan de kracht der magie. Dat uiteindelijk de liefde won, is van zelfsprekend. Zowel de moderne meubilering dooi „Eigen Haard", het fraaie decor en de grime verzorgd door de heer Joh. van Duijse, werkten er toe mede, dat deze opvoering, waarbij de regisseur de nadruk deed leggen op de satyre, op voorbeeldige wijze voor het voet licht werd gebracht. Speeltuin „Oranjekwartier". Dank zij de medewerking van Siet gemeentebestuur zal hopelijk zeer spoedig met de werkzaam heden aan de speeltuin in het „Oranjekwartier" een aanvang worden gemaakt. Van gemeente wege wordt het terrein in orde gemaakt, afrastering geplaatst en beplanting aangebracht. Het bestuur van het „Oranjekwar tier" zorgt voor de verschillende speelwerktuigen. Aanvankelijk was het bestuur van mening dat een en ander nog dit seizoen zijn beslag zou krij gen en daarom werd van de jaar lijkse kinderreizen afgezien. Nu het vrijwel zeker is dat de nieu we speeltuin eerst het volgend Jaar klaar zal zijn, gaan de kin deren van 6 t/m 14 jaar op 2S juni a.s. naar het strand te Cad- zand. Zesdaagse te water. Tweede Pinksterdag, des mor gens om half zeven, scheepten 42 leerlingen van de openbare Ulo ïn voor hun traditionele jaarlijk se bootreis. Was andere jaren Amsterdam het reisdoel, in ver band met de Expo ging dit jaar de reis naar Brussel. Wederom was het motorschip „Adriana" van schipper Pauwe op keurige wijze ingericht als dag- en nachtverblijf. De eerste dag ging de reis via Antwerpen naar Boom, alwaar werd overnacht. Dinsdagmiddag werd Brussel bereikt en de avond in de bin nenstad doorgebracht. Na eerst de meest bekende bezienswaardigheden te hebben bezocht, was er ruimschoots ge legenheid om in de avonduren de fraaie verlichting van het win kelcentrum te bewonderen. Woensdag was bestemd voor een bezoek aan de Wereldten toonstelling en werden enige pa viljoens grondig bezichtigd. Na aan boord de warme maal tijd te hebben genuttigd werd des avonds nog een bioscoop in de stad bezocht. Donderdag werd na het mid dagmaal nogmaals een bezoek gebracht aan de Wereldtentoon stelling, alwaar men tot laat in de avond verbleef, waardoor al len onder de indruk kwamen van de kleurenpracht der overweldi gende verlichting. Vrijdag ging de terugtocht via Dendermonde naar Gent. Daar werd des avonds in het versier de ruim van het schip een bonte afscheidsavond georganiseerd. Zowel leerlingen als leiders had den hierbij gelegenheid om de gastheer hun dank te betuigen voor de zo bijzonder geslaagde schoolreis. Zaterdagmiddag werd afgeva ren naar Terneuzen waar men om half zeven arriveerde. Allen hebben een onvergetelij ke schoolreis medegemaakt. HULST E.H.B.O. kampioenschappen. De plaatselijke afdeling der E.H.B.O. hield dezer dagen zijn afdelingskampioenschappen. Deze wedstrijden werden ge houden in het Prinsen Bolwerk. De groep De Smit toonde zich de best gespecialiseerde ploeg voor het verlenen van eerste hulp. Deze groep behaalde dan ook een grote puntenvoorsprong op hun tegenstrevers. De uitslag van het kampioen schap per groep van drie man was als volgt: 1. Groep A. de Smit, 948% pnt; 2. Groep A. Gillaert, 893% pnt: Z. Groep W. de Graaf, 793 pnt; 4. Groep J. Burm, 763 pnt; 5. Groep P. Hillaert, 731 pnt. De jury bestond uit mevr. v. d WalleBlommaert en de heren Jansen en Bokstaal. KAPELLE. Pluk van groene kruisbessen begonnen. In Zeeland is gisteren de pluk van groene kruisbessen begon nen. In Kapelle-Biezelinge werd de eerste speciale kruisbessen- veiling gehouden en vandaag gaat men ook in Goes hiermede beginnen. Dan zullen er weer elke dag vei lingen worden gehouden. Het aanbod was gisteren in Ka- pelle nog niet bijzonder groot. Het bedroeg in totaal 1750 kg en deze werden verkocht voor prij zen welke liepen van 1,51 tot 1,68 per kg. Ze werden gekocht voor de Zweedse markt. De pluk is een week later dan het vorig jaar be gonnen. Toen werden de eerste groene kruisbessen verkocht voor 1,39 tot 1,40 per kg. RETRANCHEMENT. 'Keuring van rundvee. Bij de keuring van rundvee te Retranchement werden de vol gende prijzen toegekend: Eerste kalfskoeien: Juweel, van Iz. Basting, la prijs; Betsy, van J. P. Vercouteren, lb pr. Tweede kalfskoeien: Johanna 30, van L. de Regt, la pr.; Marie, van P. Vercouteren, lb pr.; Mei- da, van J. Dekker, lc pr. Derde kalf koeien: Gerda, van J. Vercouteren, le pr. Oudere koeien: Hilda, van P. Vercouteren, la pr.; Jetske, van Iz. Basting, lb pr.; Grietje, van L. Basting, lc pr. Oudere Vaarzen: Anke, van H. Provo, la pr.; Janna 25, van C. Almekindersde Blaeij, lb pr. Pinken: Bregtje, van J. Dek ker, la pr.; Grietje, van Iz. Bas ting, lb pr.; Irene, van Iz. Bas ting, lc pr. Benoeming. De heer A. P. Dierkx te Re tranchement werd benoemd tot tijdelijk Jeeraar aan de lagere technische school te Vlissingen. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Vergadering Ooft en Tuin bouw. De Maatschappij tot Bevorde ring van Ooft en Tuinbouw in West Zeeuws-Vlaanderen hield vrijdagavond in hotel De Zwaan te Schoondijke haar algemene vergadering. Voorzitter A. Hoolhorst open de de vergadering. Hij sprak zijn voldoening uit over de goede op komst ter vergadering. Verder kon de voorzitter geen optimisti sche geluiden laten horen. De vereniging heeft de wind tegen gekregen door de opkomst van de bedrijfsverenigingen, die zich gedeeltelijk op het terrein der vereniging voor Ooft- en Tuin bouw zijn gaan bewegen. Toch wordt nog al te vaak over het hoofd gezien, dat Ooft- en Tuin bouw de bedrijfsverenigingen op veler terrein bijzonder goed kan aanvullen, dit voor wat betreft de beroepskwekers van fruit, bloemen en bomen. In de ama teursector heeft de vereniging nog een grootse taak te vervul len, aangezien de laatste jaren, mede door de stimulerende in vloed, die van de in de meeste West Zeeuws-Vlaamse plaatsen aangelegde bloemenperken en andere aanplantingen uitgaan, meer en meer particulieren over gaan tot de aanleg van siertui- nen. Spreker memoreerde in zijn openingswoord onder meer nog bet bezoek van het bestuur der vereniging aan het aardbeien proefveld van de heer Gielleit te Biervliet. Uit dit bezoek is de ge dachte geboren voor de leden de bezichtiging van andere bedrijven te organiseren. Zo zal op 26 juni a.s. gelegenheid zijn de bedrijven van de heer Aers, kweker te Oostburg en van de heer Aug. de Milliano, fruitteler, eveneens te Oostburg te bezichtigen. Na het openingswoord van de voorzitter brak de heer A. Lako, de 79-jarige amateur uit Zuid- zande een lans voor de aanleg van siertuinen. Hij vroeg in dit verband ook van de zijde van de vereniging de nodige aanmoedi ging. In dit verband wees burge meester F. A. Rosevelt van Schoondijke op de sierteeltcur sus, welke dit jaar in Schoondijke afgesloten kon worden. Deze cursus werd bezocht door ge meentewerklieden en opzichters, die in de diverse West Zeeuws- Vlaamse gemeenten veel te ma ken hebben met de aanleg en on derhoud van plantsoenen en bloemperken enz.. Er werd besloten de drie-jaar lijkse tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw in 1959 te Schoon dijke te doen plaats hebben. Bur gemeester F. A. van Rosevelt zei, dat de bejaarden dan ook wel van de partij zullen zijn. Het is de bedoeling dit najaar een tentoonstelling te organise ren, alwaar de kweekprodukten der oudjes te bewonderen zullen zijn. Hierna volgde het verslag van de penningmeester. Het kassaldo bedroeg 2.728,39. De heer A. Hoolhorst werd bij acclamatie tot voorzitter geko zen. De vereniging telt thans 289 leden. Het is zeer wenselijk bij de jeugd vooral belangstelling te wekken. De heer Catsman, hoofd der B. B. in West Zeeuws-Vlaande ren, was bereid gevonden met het toestel van de B. B. films te komen vertonen. Er werd een film vertoond die door de Shell belangeloos beschikbaar was ge steld. Aan het einde der vergadering dankte de heer Hoolhorst de heer Catsman en de Shell voor hu« welwillende medewerking. SLUISKIL Goed afgelopen. Toen onze plaatsgenoot de heer P. van T. zondagmiddag op zijn rijwiel huiswaarts reed, let te hij bij het oversteken van de rijweg aan het eind van de paral lelweg te veel op 't snelverkeer, waardoor hij niet tijdig genoeg van richting veranderde en in de zachte berm van de kanaalkant terecht kwam. Het gevolg was dat hij de macht over zijn stuur kwijt raakte en naar beneden tuimelde. Gelukkig werd zijn val gebroken door het ter plaatse staand struikgewas en bleef hij op de smalle rand van de be schoeiing liggen. Een 8-jarig knaapje, dat zulks zag gebeuren, waarschuwde zijn vader, die de onfortuinelijke wiel rijder uit zijn benarde positie bevrijdde. Gevonden voorwerpen. De postcommandant van de gemeentepolitie te Sluiskil maakl bekend dat, omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Geel sjaaltje, Bertus Fernooij, Louisestr. 31; kinderportemon- naie, A. Breepoel, Middenstr. 5; kinderportemonnaie, P. van Es- broek, Kanaalweg 103; motor handschoen, D. Kolijn, Pierssens- polderstr. 8. Aan het bureau van politie al hier zijn nog gedeponeerd: Bos je sleutels aan een ring en daar aan een fluitje, rood bruine por- temonnaie, paar gebreide dames wanten (groen), twee papieren guldens, koperen gewicht en een huissleutel. Van Nelle bestellen! (Advertentie) Amerikaanse vlieger zal „eerlijke berechting" krijgen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft maandag verklaard dat de kwestie van de Amerikaanse pi loot Pope, die in dienst was van de tegenregering, geen invloed zal hebben op de „goede vriend- Ver Staten, aldus meldt radio schap" tussen Indonesië en de Djakarta. Soebandrio zou de Amerikaan se ambassadeur in Djakarta heb ben verzekerd, dat Pope een „eer lijke berechting" zou krijgen vol gens het Indonesische recht. Klacht van Delgado. Generaal Delgado, onafhanke lijke oppositie-kandidaat voor de Portugese presidents-verkiezin- gen op acht juni, heeft maandag op een persconferentie de klacht geuit, dat de regering degenen die zijn verkiezingscampagne or ganiseren, moeilijkheden in de weg legt. Verscheidene van hen waren gearresteerd, waarschijn lijk op beschuldiging van het or ganiseren van ongeregeldheden. De politie had driemaal een in val in zijn hoofdkwartier te Lis sabon gedaan en documenten en propagandamateriaal in beslag genomen. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van maandag 2 juni. GROENTEN.. Per 100 stuksSla A II 47. Per stuk.: Bloemkool A II 4761 ct, B II 23 46 ct, C 15—24 ct, A afw. 2735 ct, B afw, 2235 ct, C afw. 10,17 ct; Witte komkom mer B 56 ct; Peen II 5156 ct; Uien 79 ct; Sjalotten 511 ct; Radijs 10 ct. Per kg: Savoye kool I 3235 ct, II 25 ct; Rabarber II 2729 ct: Tomaten A ƒ1,58ƒ1,63; Asper ges B ƒ1,24—ƒ1,46, B II ƒ1,18— 1,33, B afw. 62—80 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bevelander 14,10 14,30. FRUIT. Per doosje: Aardbeien I 62—76 ct, II 5061 ct, afw. 51 ct. De eerste aardbeien van de voile grond werden gisteren op de vei ling aangevoerd door de heren I. Nousse te Zaamslag en Th. de Rijk te Kuitaart. Vele honderden ingezetenen van Zierikzee hebben zaterdag avond de boot van de provinciale stoom,bootdienst Zeeland, die voor het laatst in de haven van Zierikzee had aangelegd, uitge leide gedaan. De bootdienst ZierikzeeKat- seveer is met de aanleg van de nieuwe haven aan „De Val" zover gevorderd, dat de boot de haven van Zierikzee niet meer zal aandoen, doch enkele kilo meters buiten het station zal meren. Met leedwezen hebben de in woners van Zierikzee de laatste boot zien vertrekken. De be jaarden, die aan de haven een welkome afwisseling hadden, bij het binnenvaren en vertrek ken van de boot, zaten zwijgend gegroepeerd rond de nationale vlag, die men halfstok had ge hesen. De aanlegplaats „Het Uitje" stond zwart van de mensen, die de boot voor de laatste keer uit het centrum van Zierikzee wil den zien vertrekken. De laatste vaart van deze boot werd mee gemaakt door de waarnemend Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, de heer C. Philipse, een groot aantal leden van Gedeputeerde Staten, hoofdingenielur-directeur de van de rijkswaterstaat, ir. H. D. J. Swaters, vertegenwoordiger van de rijkswaterstaat, van het waterschap Schouwen en ver schillende burgemeesters van het eiland. Eerder op de dag had het ge zelschap de officiële vaart naar „De Val" gemaakt met het mo torschip „Koningin. Emma", waarbij het nieuwe havenpla teau officieel ingebruik werd gesteld. Het was de waarne mend Commissaris van de Ko ningin, de heer G, Philipse, die nadat hij uit handen van de 9-jarige Mia van. Dijk, het dochtertje van de agent van de provinciale boot van Zierikzee, een schaar had ontvangen, de linten doorknipte van de nieu we 40 m lange brug, die toe gang geeft tot het havenpla teau. „125 jaar geleden is reeds ge tracht de veerhaven in „De Val" te maken", aldus de heer Philipse, „doch het moet thans voor Zierikzee en voor heel Schouwen-Duiveland dat door deze verbinding 20 m dichter bij het centrum van Zeeland komt te liggen, een helangrijk moment zijn, ook al betreurt het gemeentebestuur van Zie rikzee dat de boot niet meer aanlegt in de haven, van Zie rikzee. De heer M. J. van Poel je, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, opende op het havenplateau de coupures, die bij zeer hoge waterstand geslo ten kunnen worden. Het ha venplateau van „De Val" biedt plaats aan ruim. 80Q auto's. Het plateau is zo groot gemaakt, omdat na de verwezenlijking van de vaste oeververbinding met de randstad Holland, via de Grevelingendam en de brug over het Haringvliet een grote re intensiteit van het autover voer naar Zeealnd wordt ver wacht. Na. de officiële inge bruikstelling van de nieuwe Londense busstaking wordt voortgezet. Afgevaardigden van het Lon dense b.uspersoneel hebben maan dag besloten, dat de staking van de 50.000 busmannen zal worden voortgezet. Dit besluit is geno men nadat zondag besprekingen over een regeling op niets wa ren uitgelopen. Van Nelle bestellen! (Ad.ertenbe) haven werd aan boord van het m.s. „Koningin Emma" een koffiemaaltijd aangeboden. Tij dens deze maaltijd gaf de waar nemend Commissaris van de Koningin een historisch over zicht van de totstandkoming van de nieuwe haven. „De Val", aldus de heer Phi lipse, „is op 2 augustus 1783 ontstaan na een dijkval en vormde sinds die tijd een prachtige natuurlijke haven. Het zou echter tot 1958 duren voor De Val als aanlegplaats geschikt werd gemaakt. De ha venwerken hebben ruim 2 mil joen gulden gekost, zonder bag- gerwerken". De heer Philipse gaf een overzicht van de veer diensten in de provincie Zee land, die aanvankelijk door particuliere ondernemingen werden uitgevoerd. Pas in 1912 zijn de provinciale stoomboot diensten in het leven geroepen. Overigens is de dienst Zierik zeeKatseveer een nadelige post op de begroting van de provinciale stoombootdienst. De dienst wordt in 1958 uitge voerd met een geraamd tekort van 327.000 gulden. De eerste proefvaart kreeg voor de 65-jarige heer V. A. van Loo een bijzonder karakter. De heer Van Loo, die 37 jaar bij de provinciale stoombootdienst heeft gewerkt, ging met ingang van diezelfde datum met pen sioen. Uit handen van de heer Philipse ontving hij de ereme- raille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Het gezelschap vertrok met de laatste dienstboot uit Zie rikzee. Tijdens het afscheid werd onder meer nog gespro ken door de burgemeester van Zierikzee mr. P. Th. Dijckmees- ter. Met loeiende sirene vertrok de boot van de aanlegplaats,, om tien minuten later terug te keren, omdat men het haven- kanaal van Zierikzee niet kon verlaten in verband met te lage waterstand. Ongeveer een half uur later, bij opkomend water vertrok de boot definitief uit Zierikzee. Sprinkhanen in Algiers De sprinkhanen die enkele dagen geleden boven Algiers verschenen zijn, vormden gis teren ware wolken die de he mel verduisterden. De Moham medanen menen hierin een te ken van Allah te moeten zien. Men herinnert zich dat er in Algiers geen sprinkhanen ge zien zijn sedert 1954, het jaar waarin de strijd begon, en komt nu tot de gevolgtrekking dat 1958 het jaar van de beëindi ging van die strijd zal zijn. Van Nelle bestellen' (Advertentie) Van Nelle besiollen! (Advertentie) Libanon en de Veiligheidsraad. De Libanese afgevaardigden op de bijeenkomst van de Arabi sche Liga in Benghazi hebben be loofd hun best te doen om het debat van heden in de Veilig heidsraad over de Libanese klacht tegen de verenigde Arabi sche republiek uitgesteld te krij gen. In regeringskringen in de Li banese hoofdstad wilde men dit streven echter niet bevestigen. Libanon beschudigt de V.A.R van inmenging in zijn binnen landse aagelegenheden. Libië en Soeda hebben voorge steld de Liga te laten bemidde len. Zij hebben er bij de V.A.R, en Libanon ook od aangedrongen de radio-oorlog tegen elkaar te staken. Djakarta over de strijd tegen de opstandelingen. Radio-Djakarta heeft maandag medegedeeld, dat gevechten zijn uitgebroken in verscheidene stre ken op Noord-Celebes tussen op standelingen en de plaatselijke bevolking. In een overzicht over de strijd tegen de tegenregering were voorts gezegd, dat de regerings troepen bij Djaïlolo op Halmahei- ra wachten op antwoord op een ultimatum dat zij hebben estelcï aan 500 ingesloten opstandelin gen. Inmiddels zou de ring om d'e opstandelingen zijn versterkt. Ook werd medegedeeld, dat op Sumatra vele opstandelingen zich hebben aangesloten bij de rege ringsstrijdkrachten, maar dat an dere benden hebben gevormd. Van Nelle bestellen! (Advertentie) 30. Hoe groot het wantrouwen van de beide vreemden ook is toch zijn ze de volgende morgen vroeg aan het adres, dat Johannes hen heeft opgegeven. Deze is reeds reisvaardig. En kele van zijn bedienden zijn bezig om de pakezels te beladen. „Ik zie, dat wij samen zullen rei zen", zegt Johannes vrolijk. „Dat is prettig, want op de weg naar Byzantium zijn zes man meer waard dan vier! Veilig is die weg niet altijd!" Spoedig zet de stoet zich in be weging. Ze passeren zonder moei lijkheden de stadspoort en bevin den zich dan op de grote weg naar de hoofdstad. Victor en Johannes rijden voor op en zijn spoedig in een levendig gesprek gewikkeld. „Ik begrijp dat U naar Byzan tium gaat om handel te drijven, maar weet U wel, dat het op het ogenblik niet het goede seizoen is! Wat wilt U eigenlijk kopen:" vraagt Johannes. Victor, die nog steeds niet weet of de Armeniër wel te vertrouwen is, geeft een ontwijkend antwoord. Hij verwondert zich er over, dat de man blijkbaar wel vertrouwen in hen heeft. Doch Johannes is nog jong en neemt het leven blijkbaar niet zo zwaar. Doch spoedig zal blijken, dat hij toch een man is, waarmee wel degelijk rekening dient te wor dt:: gehouden. Dat bewijst hij, a)3 's avonds voor dat zij hun avond kamp willen opslaan, in de verte een drom ruiters in gestrekte ga lop nadert. odv, Van Nelle bestellen! (Advertentie) De raad van Hoofdplaat kwam vrijdagavond in vergadering bij een: onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Temmerman. Na opening der vergadering door de voorzitter begaf de raad züch naar buiten voor bezichti ging van de nieuwe brandspuit, die een dezer dagen werd afge leverd. Weer terug in de raadzaal sprak de voorzitter de hoop uit, dat de brandspuit weinig ge bruikt zal moeten worden en als ze eens nodig mocht zijn, dat ze voor de volle 100 bedrijfszeker zal blijken te zijn. G. S. deelden de raad in een schriftelijke goedkeuring mee akkoord te gaan met de uittre ding van Hoofdplaat uit de ge meenschappelijke regeling van de Vleeskeuringsdienst in de Kring IJzendijke. Besloten werd met de Bank voor Ned. Gemeenten een geld lening aan te gaan groot 7.000, welk bedrag wordt verstrekt op grond van de netto vlottende schuld der gemeente per 1 janu ari 1958 voor financiering van onder handen zijnde of reeds uit gevoerde werken. Het bedrag zal worden besteed voor de woning wetwoningen. De looptijd der le ning is 30 jaar en de rente 5 %- Het Bestuur van de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs vroeg aan de gemeente ten behoeve van haar school financiële medewer king op grond van art. 72 der l.o. wet en wel voor: het aan brengen van een oliestookinstal- latie in een klas, het leggen van een nieuwe vloer, nieuwe borden, nieuwe schoolbanken, het aan brengen van een bordverlichting en uitbreiding verlichting in het lokaal Het totaal der voorzie ningen bedraagt 4404,60. De raad ging met de aanvrage ak koord in dien zin, dat geen mede werking verleent wordt voor schoolbanken. Het bedrag der gemeentelijke financiële mede werking bedraagt ƒ2009,60. Besloten werd in verband met de voorgenomen verbouwing van het gemeentehuis een perceel grond van 174 m2 te ruilen met de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente. Aan de Westlange- weg zal een zelfde oppervlakte grond worden teruggegeven. Daar zal een stukje grond ter grootte van 64 m2 geruild wor den met de P.Z.E.M. voor een naastgelegen perceeltje van de zelfde grootte. De plaatselijke E.H.B.O. afde ling vroeg aan de gemeente een subsidie van 300 namelijk voor aanschaffing van nieuw mate riaal een bedrag van 152,50 en voor lopende exploitatie-uitga ven 147,50. Op voorstel van B. en W. werd een- subsidie van ƒ150 toege kend'. Over de motie van de gemeente Terneuzen inzake vrije veren ontwikkelde zich een heftige dis cussie. Het opheffen van de vrije veren werd algemeen aange voeld als een achteruitzetten bij overig Nederland, waar men gratis door tunnels kan gaan en over bruggen. In oorlogstijd moest dé voeding uit Zeeuws- Vlaanderen komen, toen werden vrije veren beloofd en een bin nenhaven te Breskens. Nu er werkloosheid is en men indu strieën wil aantrekken, schrikt men industrievestiging af dooi de hoge veertarieven, aldus wet houder Blaakman. De hele raad betuigde adhaesie aan de motie Terneuzen, terwijl men besloot zo veel mogelijk protesten te la ten horen. De heer Dekker kon zich met de adhaesiebetuiging wel vereni gen, maar vond het niet nodig de Belgen gratis de kostbare veerboten te laten gebruiken. Als toegevoegd punt aan de agenda kwam de bespreking over de verbetering van wegen en voetpaden op de wijk Nummer Eén. Het verbeteren bestaat uit het asfalteren der wegen en voetpaden. Een en ander zal uit gevoerd worden, aldus besloot de raad, tegelijk met de asfalte ring door de polder van de z.g. tweede molenweg tot aan het voetpad. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Steyaert hoe het staat met de wegverbetering Nummer EénBreskens, waar toe men in april al besloot. Wethouder Blaakman zei, dat de provincie nog moet aanbeste den. De heer Wieleman stelde voor bij G. S. op spoedige uitvoering aan te dringen. In dit verband kwam de slech te busverbinding voor Hoofd plaat ter sprake. Ook met de nieuwe dienstregeling is de ver binding alles behalve. De heer Blaakman zei waarde ring te hebben voor de coulance I van de Z.V.TM. voor het instel len van de verbinding Hoofdplaat Nummer Eén en voor het feit. dat ondanks de grote omweg die de Hoofdplaatse reizigers nr I al jarenlang maken, het gewone I tarief in rekening werd gebracht Dat de verbinding slecht ge noemd moet worden, is mede te I wijten aan ,de desolate toestanc van de weg Nummer EénBres- kens. De raad besloot aan de Z.V.T i M. om betere rechtstreekse ver-1 bindingen te vragen. Van Nelle bestollen! (Advertentie) VERMOEDEL BRANDSTICHTER Tal van kleine bram laatste maand gedv week-ends in Den Haa Iedere zaterdagavond bekende een spoor v de brievenbussen, bror scooters achter, zonde lamp te lopen. Een actieve agent op de Soestdijksekade enhage een man „2 ophouden", aldus h( port. Hem ongeme zag de agent dat de man 'n brandende li brievenbus stoppen, doende aanleiding or 33-jarige werkman i est te nemen. Hij w der verhoord. Men hoopt met her pyromaan gevangen TWEE -POORWEGARB DOOR TREIN GE Maandagochtend spoorlijn Nijmegen— boseh op het spoor Teersdijk aan de Gra Nijmegen twee spo< ders die bezig waren door de elaktrische „er.—'s-Hertogenbosch Beide mannen waren lijk dood. Het ongeluk is onge lien gebeurd. De vero zijn de 54-jarige eerste G. Knuiman uit Wijt 33-jarige voorwerker der Veen uit Hees. De mannen waren ter hoogte van Wijc. met de reparatiewerkz- Zij bemerkten te laat d om 7.33 uur uit Berger in de richting Nijmegei trokken. Volgens verhalen kundigen zijn er tend vier man aan genDen Bosch ar geweest. Tegen schaften zijn zij over de rails gelopen tig plekje te zoeken dijk. Een derde man heeft het ongeluk nomen en een vierdi he; ongeluk wel zag shock. Hij is in opgenomen. v het VERMIST MEISJE De 17-jarige jonged. van S. uit Den Haag, 2S april spoorloos was, is terecht. Zij ver 2S april naar haar wei doch kwam daar niet ken is, dat het meisje onder een andere na men schuil gehouden 23 Jn de nacht van maandag door de pol Haags hotel, waar had, werd aangehoudc dei verhoor waaruit van haar avontuur m volgt nog. TWEE DUIT! KANOVAARDERS Twee Duitse kanov: gebroeders Sonschein hausen, resp. 28 en zijn zondag met hun kano door de sterke met grote snelheid ze( dreven. Zij werden opgemer uitkijkpost van de Speurtocht in de In oeroude tijden w een woest en ruig get sen en wat is er nu bleven? De intensieve heeft de natuur ver men heeft moeite om 1 kleine beschermde vinden, die nog enigei rept zijn. Wat dat be land er niet gelukkig dere Westeuropese schikken over een gri aan pure natuur. Maar hoe het zij, in bet defensief over deel van de wereld dringt op en verniet spronkelijke flora en ciieren, want de steed wereldbevolking hee: gende behoefte aan t aan terreinen waar gen, havens en vlieg i e.n worden aangelej dit over de gehele zijn er nog slechts van de aarde waar haar laatste ongerept heeft. DE GR< Ben daarvan is het de Amazone in Zi «lat niet voor niets ..de groene hel" kree; ce natuur met bijna c lijke krachten de mer tig halt toe. Het is waar de natuur zeer Beschaving en oei ider straks naast e staat men op het be vliegveld van Geo Brits-Guyana dan :renzen aan het on oerwoud, dat zich en majestueus verhe Vermoedelijk zal zich vel het lang: handhaven, want de de mens daar bedrei niet onderschatten Het ongerepte Amazone en Orinoi dan geheel Europa

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2