Uit de Provincie. De geluidsmuur Binner Wat brengt de ri AG£NDA Zevlaze^elS MARKTBERICHTEN f TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. HULST OSSENISSE. SAS VAN GENT ST. JANSTEEN. SLUISKIL VOGELWAARDE. i.n Nieuwe haven voor Bergen op Zoom. DE UITLATINGEN VAN WOROSJILOF PRESIDENT WOROSJILOF OVER DE GAULLE Rechtszaken Sprinkhanen op Algiers PROTESTAUTOTOUHT TEGEN DE VERHOGING VAN DE VEERTAKIEVEN. Door het Actie-comité „Vrije Veren," werd gistermiddag een propagandatoeht door Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen voor deelna me aan de protestrit naar Den Haag gehouden, waaraan door ongeveer 160 personenauto's, be stel- en vrachtwagens werd deel genomen, terwijl ook twee ge luidswagens in de stoet waren opgesteld. Het formeren van de kilometers lange stoet stelde het comité voor tal van problemen, daar vrijwel alle straten in Hulst gevuld waren met auto's, bestel en vrachtwagens van de deelne mers aan deze rit. Het starten op de Markt aldaar vormde een geweldig obstakel, doch naarmate er beweging in kwam, begon het vlotter te lopen. De rit ging via Clinge, St. Jan steen, terug naar Hulst, Kloos terzande, Zaamslag, Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent, Westdor- pe, Koewacht, St. Jansteen naar Hulst, waar de stoet werd ont bonden. Op de voorruit van alle auto's was een biljet geplakt, waarop- gedrukt „Wij eisen Vrije Veren, maar bovendien was op tal van wagens een van de bekende strijdleuzen geplakt. Zelfs hadden enkele deelnemers zich niet ont zien om de Belgische driekleur mede te voeren met de leuze „Geen vrije veren, dart maar bij België." Tijdens het voorbijrijden maak ten vele inzittenden het V-teken. NIEUW FRUITSEIZOEN BEGINT Deze week gaat in Zeeland het nieuwe fruitseizoen beginnen met de pluk van groene kruisbes sen. Dat betekent, dat het in de Zeeuwse boomgaarden dan weer druk zal worden, want de pluk van groene kruisbessen geeft werk aan vele handen. De telers trachten deze steeds te plukken vóór de aardbeien ko men. De stand van het gewas is over het algemeen goed en er wordt dan ook op een iets grote re oogst gerekend dan het vorig jaar. Verwacht wordt dat vooral in het begin Engeland en Zweden wel belangstelling voor dit pro dukt zullen hebben. Groene kruis bessen worden in deze landen steeds gekocht voor verse con sumptie. In ons land is het ge bruik voor verse consumptie van groene kruisbessen zeer gering. De belangrijkste afnemers zijn hier de conservenfabrieken. Aanrijding Zaterdagmiddag half twee reed de heer R. de Visser, wonen de in de Beukenstraat, op zijn motor in de Grenulaan, richting Westkolkstraat, terwijl twee scholieren op hun fiets op het rij wielpad in tegenovergestelde richting reden. Op het moment dat de motor rijder en de scholieren de Jozina- straat waren genaderd, stak een der knapen, de 10-jarige C. J. van de V. plotseling de rijweg over om de Jozinastraat in te rijden. Ondanks krachtig remmen kon de heer De V. niet voorkomen, dat de knaap werd aangereden. Zowel de motorrijder als de scho lier kwamen te vallen. Voor de heer De V. liep dit goed af, doch de scholier liep daarbij een lichte hersenschudding op. Nadat dokter Van de Griek eer ste hulp had verleend vverd de jongeman naar de ouderlijke wo ning in de Donze-Visserstraat vervoerd. Het rijwiel was vrijwel geheel vernield, terwijl het mo torrijwiel zo goed als geen scha de had. Feestelijke heropening van Parochiehuis. Bij de feestelijke heropening van het Terneuzens gerestau reerd parochiehuis op zaterdag avond LL was het pastoor Van Campen die hierover zijn grote blijdschap uitdrukte in een toe spraak waarin hij vooral de na druk legde op het parochiële be lang van een dergelijk gebouw en waarin hij nogmaals zijn paro chianen er uitdrukkelijk op wees, dat in Terneuzen een algehele gemeenschap moet groeien, ge bouwd op een sterk onderling vertrouwen. Pastoor Van Campen herinner de er aan dat hij reeds op Kerst mis 1955 heeft gezegd een geld bron te weten die, naar hij hoop te, binnen niet al te lange tijd zou gaan vloeien en waardoor het parochiehuis de hoognodige restauraties van het interieur zou kunnen ondergaan en voor zien zou kunnen worden van mo derne meubilering en geluids- en filmapparaturen. Het heeft nog een vol jaar ge duurd. aldus pastoor Van Cam pen, voor wij wisten dat het geld inderdaad zou komen. Wij moes ten hiertoe samenwerken met de jeugdorganisaties van alle rich tingen en wij hebben dit met groot plezier gedaan. Dat er na dien nog twee jaar nodig waren vóór deze voorzieningen kon den komen, is te wijten aan het leit dat men het geld, dat be slist voor het jeugdwerk (maar dan ook voor het jeugdwerk van alle Terneuzense groeperingen) bestemd was, voor andere doel einden wenste te gebruiken, hoe nuttig deze overigens ook kon den zijn. Hij hoopte dat de Katholieken van het nieuwe verenigingsge bouw ruimschoots gebruik zul- Jen. maken tot opbouw van het sociale en culturele leven heel in het bijzonder onder de jeugd. Zeer nadrukkelijk wees de pastoor er op dat de Katholieken zich niet opsluiten in eigen kring en zich afzonderen van anderen. Daarom verheugen wij ons over de Instuif, die zeker voor de helft door r.iet-Katholieke jeugd wordt bezocht en daarom zijn wij blij dat wij in onze Katholieke be- jaardensociëteit onze liefdevolle zorgen mogen wijden aan zeker meer dan der bejaarden van andere richting. Pastoor Van Campen bracht tenslotte dank aan de mensen die met zoveel liefde en talent de zaal tot dit juweeltje hebben ge maakt: Kees Kint die nadat hij aan de wal is gekomen, met het parochiehuis is vergroeid, Fia Cornelissen (V.K.A.J.) die onge veer dag en nacht heeft gewerkt, de directeur der Lagere Techni sche School, de heer Spijker, en zijn leraar schilderen, de heer Franse, belast met de algemene leiding bij de restauratie; de fir ma Boerbooms die het prachtige toneelgordijn schonk. Daarna verklaarde pastoor Van Campen de zaal voor heropend. Ter gelegenheid van dit fees telijk gebeuren verzorgde de to neelgroep „Crescendo" een op voering van een spel in drie be drijven van John van Druten; „Liefde en zwarte kunst".. Busdienst Blijkens de nieuwe dienstrege ling van de Z.V.T.M., die op 1 juni is ingegaan, is thans ook Bosch- kapelle als stopplaats van de bussen opgenomen in dienst PerkpolderhavenAxelTerneu zen. Deze dienst zal echter pas kunnen worden uitgevoerd nadat de vernieuwing van de Kerkdreef is gereed gekomen. Verwacht mag worden, dat het binnen een maand zover zal zijn en dit beetje geduld kunnen de inwoners van Boschkapelle nog wel opbrengen. Jammer blijft ook, dat de bussen naar Hulst nog verstek laten gaan, maar ook hiervoor kan in de toekomst wellicht een oplos sing worden gevonden. In een vrij korte tijd zijn het gemeentebe stuur van Vogelwaarde en de overige betrokken autoriteiten er in geslaagd het isolement, waar in Boschkapelle jarenlang heeft verkeerd, te verbreken en de in woners van dit kerkdorp tonen zich hierover terecht dankbaar. Benoeming onderwijzeres De kerkeraad van de Hervorm de Gemeente alhier benoemde als onderwijzeres aan de per 1 sep tember a.s. te openen Prot. Chr. school mevr. A. H. Piening Brasz te Paterswolde, die deze benoeming heeft aangenomen. Benoemd Onze dorpsgenote mej. J. Re- mijn, onderwijzeres aan de R.K. lagere school te Stoppeldijk, is met ingang van 1 september a.s. als zodanig benoemd aan de R.K. lagere school te Hengstdijk. Gemeenteraad Dinsdag a.s. komt de Sasse raad al op een zeer vroeg uur bijeen en op een zeer ongewone plaats. Reeds om kwart voor acht komt de raad bijeen in de gemeentelijke vergaderzaal bo ven de brandweergarage, in verband met de restauratie van de hal in het"' gemeentehuis. Het vroege uur houdt verband met de jaarlijkse uitstap van de raad. Deze uitstap gaat dit jaar naar de EXPO in Brussel waar vooral aandacht zal ge schonken worden aan het pa viljoen van de volkshuisvesting. Het wordt dus een zeer leerza me excursie. Alvorens de reis te aanvaarden wordt de volgende agenda afgewerkt Voorstel om overeenkomstig artikel 36, 4e lid, der Woning wet te bepalen, dat de vaststel ling van een plan van uitbrei ding voor de kom der gemeente wordt voorbereid. Voorts tot het verlenen van een tegemoetkoming als be doeld in artikel 13 van de L.O.- wet 1920 aan diverse aanvra gers. Voorstel tot terugname van de verleende erfpacht voor een gedeelte van sectie C. nr. 3286, groot 19 m- van de N.V. Maat schappij van onroerende goe deren ..Het Middenstandshuis'' gevestigd te Amsterdam, met de verplichting tot het bouwen van een nieuwe bergplaats en verbouwing van de scheidings muur langs de Ooststraat, vol gens overlegde tekening. Voorstel tot aankoop van 31 A 77 cA grond (sloot en berm) van de N.V. Nederlandse Spoor wegen te Utrecht, gelegen in de Poelpolder te Sas van Gent, sectie C. nr. 3349. voor de prijs van 0.45 per m- of voor het totale bedrag van 1429.65, ten behoeve van de nieuwe hoofd- ontwatering rond de gemeente. Verzoekschrift om gemeente grond in erfpacht van P.A.E. de Maesschalck aan het Bolwerk. Voorstel tot vaststelling van het kohier voor de hondenbe lasting over 1958. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot ƒ41.000,— met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's Gra- venhage. Voorstel tot wijziging van de begroting van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale zorg voor 1957 en 1958. St Ceciliakoor trad op in Ierland Het St Ceciliakoor is kortge leden teruggekeerd van het inter- nationaal koorfestivaal, dat on langs te Cork in Ierland is gehou den. Aan dit festival hebben koren meegedaan uit Engeland, Duits land, Spanje, België en andere Europese landen. De deelneming van het koor is bekostigd uit overheidssubsidies en bijdragen van het Anjerfonds en de Stichting Zeeland. De toe zeggingen voor deze steunverle ningen werden echter niet tijdig genoeg gedaan, waardoor het koor buiten mededinging aan het festival moest meedoen. Bij de uitvoeringen in de City Hall in Cork onderscheidde het koor zich gunstig. Op de Eerste Pinksterdag verzorgde het de zang tijdens de hoogmis. Een plaatselijke gramofoonplaten- maatschappij maakte een opna me van een der uitvoeringen van het St Ceciliakoor, onder leiding van de heer W. Bartz. De grote trofee van het festi val is toegekend aan de „Sing- kreise" uit Berlijn. Knaapje ernstig gewond Tijdens het voorbijrijden van de Zeeuws-Vlaamse Drotest-animorit had op de kanaalweg bij Kanaal- zicht, het tot de gemeente West- dorpe behorend grondgebied, een ongeluk plaats doordat een 3-ja- rig knaapje, Ronny Salomon, wo nende te Terneuzen, plotseling de hand van een 4-jarig speelmak kertje losliet en op de verkeers weg liep. Het knaapje werd, ondanks 't krachtig remmen en het uitwij ken van de bestuurder van een aan de protestrit deelnemende auto, bestuurd door de heer G. de Nijs, aangereden en vrij ern stig gewond. De rijkspolitie uit Sas van Gent en de ambulance-auto van het St Elizabeth ziekenhuis wa ren zeer spoedig ter plaatse. Bij aankomst in het ziekenhuis werd het knaapje, dat een grote hoofdwonde had opgelopen, door de geneesheer-directeur, dokter G. G. Ramselaar verbonden. Indien zich geen complicaties zouden voordoen, bestond er voor de kleine geen direct levensge vaar. In het water gereden Na een bezoek aan de vrije-ve- renprotestmeeting te Sluiskil te hebben gebracht slipte op de oostzijde van het kanaal Terneu zenGent in de scherpe bocht ter hoogte van de scheidingslaan tussen de beide groot-industrieën een Volkswagen, bestuurd door de heer C., verblijf houdend al hier, in het water. De beide in zittenden van de Volkswagen hadden de tegenwoordigheid van geest zich met een ferme sprong in veiligheid te brengen. De auto, die slechts geringe schade heeft opgelopen, is in de vroege ochtenduren van zondag door een takelwagen van garage Cito uit Axel op het droge ge bracht. Installatie protestcomité Vrije Veren Het comité „Zeeuws-Vlaanderen Vrije Veren", waarin zijn opgeno men de protestcomité's uit oost en west Zeeuws-Vlaanderen, ver tegenwoordigd door afgevaardig den uit de handel, visserij, nijver heid, voedselvoorziening, horeca en bedrijfsvervoer waren zater dagavond in hotel Meert bijeen om, na de reeds plaats gehad hebbende gemeentelijke en streekvergaderingen, te komen tot oprichting van één hoofd-co- mité. Na een inleidend woord van de heer H. J. Colsen werd het vol gende algemeen bestuur be noemd: H. J. Colsen (vee en varkens), Sluiskil, voorzitter; N. de Kun- der (algemeen), Axel, secr.-pen- ningmeester; F. A. Kolijn (alge meen), Oostburg, vice-voorzitter, en de leden A. Roest (toerisme- horeca), Breskens; P. Stevens (algemeen), St Jansteen; J. Oos terbaan (aardappelen, stro), Oostburg; P. Dieleman (alge meen), Axel; F. J. Schijf (be roepsvervoer), Terneuzen; R. Ra demakers (algemeen), Klooster- zande. De overige aanwezigen werden bij acclamatie tot lid van het al gemeen werkcomité benoemd. Een schrijven van de E.V.O. (eigen vervoerdersorganisatie) waarin in overweging werd gege ven geen proteslrit naar Den Haag te houden, had een langdu rige discussie tot gevolg, met het resultaat dat deze rit door zal gaan en wel op vrijdag 13 juni a.s. Als de Westerschelde een hiaat in de rijksweg genoemd wordt, dan is dit tevens rijkszorg Wijlen de heer Koch, destijds militair commissaris van Zeeuws- Vlaanderen, heeft op voorbeeldt ge wijze voor de vrije veren ge pleit, interpelleerde de heer Ste vens, en het is aan ons de taak deze gedachte verder uit te dra gen voor de jongere generatie. De heer Schijf, die het beroeps vervoer vertegenwoordigde, zag liever een andere strijdleus dan het „Wij eisen vrije veren". Hij wilde liever de minister verzoe ken het bij de huidige regeling te laten, om aldus niet het uiterste te willen opeisen. Hij kreeg ech ter weinig bijval en het was de heer Roest, horeca exploitant uit Breskens, die hiertegen van leer trok, zodat uiteindelijk de verga dering besloot niet van het gestel de doel af te wijken. Namens de Kamer van Koop handel, welke instelling door de heer Colsen fel was becritiseerd, was aanwezig de heer R. van Acker. Deze zette uiteen waarom de Kamer, die oorspronkelijk wel degelijk had geprotesteerd tegen de invoering van verhoogde veer- tarieven over de Westerschelde overstag was gegaan. Daar dooi de nieuwe veerboten de wachttij den aan de veren aanmerkelijk verkort zouden worden, hetgeen de handel ten goede zou komen, gaf zij zich uiteindelijk gewonnen om met de invoering van nieuwe tarieven akkoord te gaan. Nu echter blijkt, dat er een al gemeen verzet bij handel en in dustrie is tegen deze tarieven, die een extra en zware belasting voor het bedrijfsleven wordt ge noemd, is de Kamer van Koop handel bereid deze actie te steu nen. Deze mededeling ontlokte een langdurig applaus. De heer Colsen verzocht de heer Van Acker de Kamer van Koophandel de dank van het pro test-comité over te brengen, waarmede hij het incident als op gelost beschouwde. Vervolgens werd als datum voor de protestrit naar Den Haag om het verzoek om behoud van de vrije veren, gericht tot minis ter Algera, door een onderhoud op het ministerie van Verkeer en Waterstaat kracht bij te zetten, vastgesteld op vrijdag 13 juni a.s. Het gehele bedrijfsleven van Zeeuws-Vlaanderen wordt uitge nodigd met personenauto's, vracht- en bestelwagens deel te nemen aan deze protest-rit. Even boven de Moerdijkbrug zal de stoet worden geformeerd, die in gesloten colonne naar de residentie zal rijden. De organisatie van deze mas sale protest-rit zal door het werk comité verder worden uitgewerkt en per advertentie zullen de adressen worden bekend gemaakt waar men zich voor deelname aan de tocht kan doen inschrij ven. Ais laatste punt vermeldde de agenda het verkrijgen van de be nodigde financiën. Besloten werd om te trachten uit de gehele Zeeuws Vlaamse gemeenschap geldelijke bijdragen bijeen te brengen. Zij, die individueel een proteststeentje willen bijdragen, kunnen dit, aldus de voorzitter, doen op de rekening „Protestac tie Vrije Veren" van de Neder landse Crediet Bank te Hulst, no. 261552. De stroom van protesten en ac ties in diverse gemeenten gaat op onverminderde wijze voort. Nu een groot Zeeuws Vlaams co mité is gevormd, wordt verwacht dat deze actiecomités alle contact zullen opnemen met het alge meen comité om aldus één front te vormen. Tijdens de vergadering werd door een lid het „Zeeuwse Veren lied" aan het comité aangeboden. Verkiezingsperikelen Het op de dag van de stemming voor de gemeenteraad in deze streken verspreide pamflet, waar op de kiezers werden opgeroepen om op hun stembiljet te vermel den „Wij eisen vrije veren", had in deze gemeente nog een na- sleepje tot gevolg. Ingevolge de bepalingen van de Kieswet moes ten de stemmen, die waren uit gebracht op een met een derge lijke eis versierd stembiljet, on geldig worden verklaard. Na de stemming gingen er echter ge ruchten door de gemeente als zouden op één van de stembu reaus deze stemmen wél geldig zijn verklaard. Hoewel dit van geen invloed meer kon zijn op de zetelverdeling, de keuze van be paalde candidaten kon er wel van afhangen. Temeer nu één candi- daat bij voorkeur was gekozen en dit kunststukje op één stem na aan een andere candidaat was ge lukt. De geruchten resulteerden dan ook in een verzoek aan de voorzitter van het hoofdstembu reau om de stembiljetten van het betrokken stemdistrict opnieuw op te nemen. Tijdens de zitting van 't hoofd stembureau tot het bepalen van de uitslag van de stemming (een zitting, die normaal in iedere ge meente werd gehouden) werd aan dit verzoek voldaan. Het hoofdstembureau constateerde hierbij, dat inderdaad een drietal ongeldige stemmen als geldig was beschouwd, maar na correc tie van de cijfers bleek, dat zowel de zetelverdeling als de aanwij zing van de gekozen candidaten onveranderd was gebleven. Het stemcijfer van de lijst waarop de bijna bij voorkeur gekozen can didaat voorkwam, veranderde zelfs in het geheel niet. Het inge stelde onderzoek heeft dus klaar heid in deze kwestie gebracht en alle grond aan het voortbestaan van geruchten ontnomen. Intussen hadden de voorvech ters voor de vrije veren wel een sympathiekere methode voor het bereiken van hun doel kunnen uitdenken, inplaats van de arge loze kiezer met een dergelijk pamflet te misleiden. MAAN AD AG 2 JUNI. TERNEUZEN.: Luxor-Thea- ter, S uur: „Kaiserball". BREDA: Kantoor Baronielaan 69, openbare aanbesteding leveren en aanbrengen van waterleidinginstallaties en stalinrichtingen in 4 land- bouwschuren in de Braakman polder. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Een echte Parisiènne". SAS VAN GENT: Olympda- Theater, 8 uur:. „Meisjes en mannen". DINSDAG 3 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Thea- ter, S u..:. „De familie Trapp". Hotel Des Pays Bas, jaar- lykse algem. vergadering van leden der Coöp. Boerenleen bank „Terneuzen" (Raiffei- senbank) SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Chantage". door C. BAUER Naar de Engelse film „The Sound Barrier" 11) Nadruk verboden. „Dan niet", zei ik geraakt, „ik wilde je alleen wat werk uit de handen nemen". „Mooi", deed hij dankbaar, „stook de kachel dan maar wat op, het kan er wel af. Anders verhogen we de prijs van de halve witjes nog maar eens". Ik pookte hardhandig in het kacheltje, zodat de vonken er uit spatten. „Denk een beetje om de N.V. Garthwaite's Vlieg tuigfabrieken", mopperde Tony. „O, vliegt dat tuig ook nog?", informeerde ik belangstellend en ik liet mijn ogen ongelovig gaan langs het geraamte op de werkbank. „Je weet best wat ik bedoel", zei Tony. „Jawel", bekende ik, „maar daar hebben we het al eens meer over gehad. Ik ken een zekere bakker Garthwaite die nogal stevig met allebei zijn benen op de grond staat en dat ook van zijn zoon verwacht". „Hij kan wei van me ver wachten, dat ik met allebei mijn benen tegen de zolder ga staan", zei Tony nijdig. „Dat zal hij nou net niet", onderwees ik geduldig, „want dat kan hij namelijk zelf ook niet." „Doe niet zo afgrijselijk filo sofisch", en met een paar ver woede hamerslagen ging er een spijker in de werkbank. „Tsjonge", zei ik met ontzag', „jij bent een goeie voor de kermis". „Jij ook, als jongste bediende in een nougatkraam". Hij begon nu echt kwaad te worden. „Dat zou jij wel willen", mompelde ik nog met een dui delijke steek in de richting van zijn snoeplust. Maar hij ant woordde niet meer en bleef boos voor zich uit kijken. Na een paar minuten klonken buiten op het straatje de lang zame, slepende voetstappen van bakker Garthwaite. die altijd op zijn muilen liep. Zelfs 's zon dags in de kerk kon je hem on gezien aan dat zachtklepperen- de geluid herkennen. Volgens Tony hield hij die muilen 's nachts in bed ook aan, maar dat kwam me gezien zijn vrouw tamelijk onwaarschijnlijk voor. De deur ging open en bakker Garthwaite bleef in de opening staan; zijn zware erote gestalte vulde die bijna geheel. Zijn vuisten staken diep in zijn broekzakken alsof hij er met het volle gewicht van zijn bo venlijf op steunde. Hij had een pijp tussen zijn tanden en zijn gezicht drukte een grote tevre denheid uit. „Zo", zei hij op een toon die alles kon betekenen. „Wat je zegt", zei Tony sar- Over de week eindigende op zaterdag 31 mei 1958 werden de meeste spaarkaarten ingeleverd door mevr. KORSTANJE, 2e Ver bindingstraat 15. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toesleg van 100 °/o gehonoreerd. Vraagt uw winkelier. castisch, „daar zou ik zeif nog niet opgekomen zijn". Diep uit de immense borstkas van bak ker Garthwaite kwam wat ge luid en een grijns spleet zijn gezicht in tweeën. „Zo", zei hij nog eens. ..Als U daar nou nog heel even blijft staan", merkte Tony bijna vriendelijk op. „dan kun nen we wat de temperatuur be treft beter buiten gaan zitten". Helemaal ongelijk had hij niet, want er kwam een golf ijskoude lucht naar binnen. Garthwaite deed een bedachtzame stap naar voren en trok de deur achter zich dicht. „Zo", gromde hij voor de derde keer. Ik zag Tony's kaken langzaam malen en ik wist bij ondervinding dat dat een slecht teken was. ,,Ik wou dat je niet zo verschrikkelijk druk stond te praten, vader, ik kan mijn gedachten bijna niet bij mijn werk houden". „Werk", smaalde Garthwaite goedmoedig met een schok van zijn machtige schouders. Het venijn van Tony's woorden scheen hem niet te raken. „Noem jij dat gepruts met die vliegertjes ook nog werk". Dat had hij beter niet kun nen zeggen en zeker niet op dit ogenblik. Ik berekende mijn kansen op een ontsnapping; familietwisten zijn voor een buitenstaande- nooit aange naam om bij te wonen. Maar Garthwaite senior sloot de uit gang hermetisch af. Zonder zijn pijp uit zijn mond te ne men ging hij in een mislukte poging om te plagen verder: Wij speelden met vliegertjes LOONGRENS WERKLOOSHEIDSWET De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de sociaal-economi sche raad advies gevraagd over de vraag, of de loongrens in de Werkloosheidswet dient te ver vallen. Degenen die meer dan 6900 per jaar verdienen komen vol- gens de tegenwoordige bepalin gen bij werkloosheid niet in aan merking voor uitkering krach tens de Werkloosheidswet. De toegenomen werkloosheid heeft de vraag doen rijzen, aldus het ministerie van Sociale Zaken, of de in de Werkloosheidswet ge stelde loongrens niet zou moeten vervallen. Vandaar dat de staats secretaris de S.E.R. om advies heeft gevraagd. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft met algemene stemmen besloten, een nieuwe haven te doen aanleggen. De raad_ verleende een krediet van 9.457.000,voor het doen uit voeren van de eerste fase. Deze haven zal komen op het gebied van de Theodoruspolder onder Halsteren. Alvorens de plannen verwezenlijkt kunnen worden zal annexatie van een deel van Hal steren noodzakelijk zijn. De persdienst van het Russi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag meegedeeld, dat een bericht over een onder houd van de correspondent te Moskou van het Amerikaanse persbureau United Press met president Worosjilof van de Sow- jet-Unie verzonnen is, aldus meldt radio-Moskou. Dit onder houd heeft in het geheel niet plaats gehad, aldus het ministe rie. Het Franse persbureau AFP tekent hierbij aan, dat dit waar schijnlijk ook op andere corres pondenten te Moskou slaat, ook op die van AFP'. In de Russische bekendmaking wordt gezegd, dat de Russische politiek ten aanzien van Frank rijk en andere landen wel' bekend is. „De Sowjet-Unie mengt zich niet en is niet van plan zich te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van Frankrijk en van welk land ook". Waarschijn lijk is hier iemand uit het Wes ten in het spel, die belang heeft bij het vertroebelen van het dui delijke standpunt van de Sówjët- Unie jegens Frankrijk om af breuk te doen aan de betrekkin gen tussen Frankrijk en de Sow- jet-Unie", aldus de Russische bekendmaking. President Worosjilof van de Sowjet-Unie heeft donderdag avond in commentaar op de gebeurtenissen in Frankrijk verklaard„Ik aanvaard De Gaulle als hij iets goeds voor Frankrijk betekent. Als De Gaulles verschijning op het in ternationale politieke toneel echter meer spanning in Frank rijk betekent, die ook tot een verslechtering van de betrek king tussen verscheidene vol keren kan leiden, dan ben ik tegen zijn terugkeer in de poli tiek gekant'".. De president zei dit op een receptie ter ere van president Kekkonen van, Finland, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Moskou. Worosjilof voegde eraan toe redenen te hebben om te gelo ven dat De, Gaulles terugkeer Frankrijk „meer kwaad dan goed zal doen". Met een glas champagne een heildronk op Frankrijk uitbrengend zei de Russische president tot de hem omringende journalisten; „Frankrijk is een land waar voor wij de vriendschappelijkste gevoelens koesteren. De Fran sen waren de eersten die tot een revolutie kwamen en zij weten hoe dat moet gebeuren als ze het ook werkelijk willen". toen we dertien waren, maar dat begon ons al gauw te kin derachtig te worden". „Ach", zei Tony giftig, „en wij bakten taartjes en broodjes toen we op ons vijfde jaar in het zand speelden, maar daar na kregen we al gauw een beetje meer verstand". Bakker Garthwaite had even tijd no dig om dat goed tot zich te la ten doordringen. Ik begon ze nuwachtig in het kacheltje te poken, alsof de hele geschiede nis me niet aanging. Het bleef zeker een volle minuut stil. Toen ik weer opkeek zag ik dat Garthwaite zijn pijp uit zijn mond genomen had en dat zijn altijd wat rode gezicht spierwit van woede was. Hij deed een stap naar voren zodat Tony en hij vlak voor elkaar kwamen te staan. Van de plaats waar ik zat kon ik alleen tegen Tony's rug kijken. Hij stond rechtop en doodstil, maar zijn ene hand speelde nerveus met wat hout splinters op de werkbank. „Beroerde kwajongen bulderde Garthwaite. Hij had een for midabel stemgeluid en was als bas een van de meest gewaar deerde krachten van het plaat selijk zangkoor. „Weet je wel waar jij ai die jaren van gege- (en hebt? Besef je wel goed, dat heel die kinderachtige prutserij van jou jarenlang betaald is van die taartjes en die brood jes?" In die laatste woorden probeerde hij zoveel mogelijk de minachting te leggen waar mee ook Tony ze had uitge sproken. (Wordt vervolgd.) FLINK AANBOD VAN AARDBEIEN Vooral in Roelolsarendsveen en in Zaltbommel is op het ogen blik op de veilingen een ruim aanbod van glasaardbeien. Ook in Venlo en Kesteren en in min dere mate in Kapelle-Biezelinge wordt dit produkt thans aange voerd en het is zelfs reeds zo dat de aanvoer over het hoogtepunt heen is. Er is steeds een goede vraag voor export naar België en in mindere mate voor West-Duits- land. De prijs ligt de laatste da gen voor de exportkwaliteit van 5075 ct. per doos van 2 ons. De vollegrondsaardbeien staan op het ogenblik in volle bloei en de vroege rassen hebben reeds grote vruchten. Het zal echter nog wel meer dan een week du ren voor de aanvoer van volle grondsaardbeien volop begint. Op de fruitveiling in Kapelle- Biezelinge heeft de fruitkweker L. Pieterse uit Wemeldinge vrij dag de eerste aardbeien van de koude grond aangevoerd. Het waren drie doosjes van elk twee ons van het ras Regina. Verwacht wordt dat er deze week meer telers zullen zijn die dit produkt kunnen aanbieden. De oogst is belangrijk later dan het vorig jaar. Het verschil is meer dan een week. Op grond van het Beneluxpro- tocol zullen met ingang van 1 juni in België en Luxemburg en kel nog maar aardbeien uit Ne derland ingevoerd mogen wor den. Deze invoermogelijkheid blijft zolang de prijs boven eer. bepaald niveau blijft in België. Mocht dit niet het geval zijn dan kan de invoer van Nederlandse aardbeien in België ook worden verboden. Alles hangt hier dus af van de vraag naar dit produkt in de komende tijd. EXPORT TOMATEN NAAR BELGIE STOPGEZET Met ingang van zaterdag is de export van Nederlandse tomaten naar België stopgzet. Deze maat regel is een gevolg van de prijs ontwikkeling van dit produkt op de Belgische markt. Hoelang dit exportverbod zal gelden is niet bekend. Op de groenteveilingen in ons land zijn op het ogenblik reeds flinke aanvoeren van toma ten. De goede kwaliteiten note ren de laatste dagen rond 1,50 per kg op de veiling. Er is regel matig een grote export, vooral naar Engeland en Duitsland. RECHTBANK MIDDELBURG Postorders De chef-inkoper W. B. uit Am sterdam en de handelaar J. de R. uit Axel verschenen gezamenlijk voor het hekje. Dit, omdat zij ook tezamen de Z.T.C. in Hulst had den benadeeld, toen zij daar nog in dienst waren. Om voor zichzelf te kunnen beginnen, achtte B. het destijds wenselijk over een aantal adressen van mogelijke klanten te beschikken en daarom raad pleegde hij het adressenmateriaal van het Hulsterse postorderbe drijf, waarbij De R. hem de weg wees. Mr Andreae was van oordeel, dat een verzameling postorders een zekere economische waarde heeft. „Wanneer anderen in bezit van dezelfde adressen komen, daalt deze waarde aanzienlijk", aldus de officier, die vond, dat men hier kan spreken van „op zettelijke wederrechtelijke toe- eigening". Omdat B. de voor naamste rol heeft gespeeld, werd tegen hem drie maanden ge vraagd en tegen De R. één maand. Uitspraak 13 juni a.s. (Zws Dgbld) DODELIJK VERKEERSONGELUK. Zaterdagavond omstreeks half acht is de 17-jarige bromfietser J. U. uit Weesp, toen hij zonder richting aan te geven en op het verkeer te letten de provinciale weg BussumWeespDiemen overstak door een kleine sport auto gegrepen en verongelukt. De jongeman verliet plotse ling het rijwielpad en een sport auto, bestuurd door de Utrechtse tandarts Z„ was hem toen al zó dicht genaderd, dat hij niet meer kon uitwijken. De bromfiets kwam op de mo torkap terecht, sloeg door de voorruit en trol de naast de be stuurder zittende heer K. uit Duitsland. Deze liep op twee plaatsen ernstige verwondingen aan zijn wervelkolom op. Hij' en het stoffelijk overschot van de verongelukte bromfietser werden naar de Majella-Srichting te Bussum overgebracht. De be stuurder werd zelf slechts licht gewond. Enkele uren tevoren stak een 4-jarig meisje uit Amsterdam enige kilometers dichterbij Weesp, dezelfde weg over en werd daarbij gegrepen door een auto en ernstig aan beide been tjes verwond. Het meisje is naar een Amsterdams ziekenhuis ver voerd. Zij zat achterop de fiets van haar oom en was aan diens aandacht ontglipt toen deze even afstapte. Vrijdag zijn dichte vluchten sprinkhanen op de stad Algiers en het havengebied neergestre ken. Zij waren reeds sedert 48 uur in de omgeving gesignaleerd. De daartoe bestemde diensten zijn terstond met de bestrijding van de „invasie" begonnen. DADER VAN KERKDI GEPAKT De rijkspolitie te V heelt de man gearrestt vorige week uit de St. V duskerk te Zeelst (N. kelken ter waarde van stolen heeft. Het bleek een inrichting te Eiber; vluchte psychopaat te heeft bekend en de plaat gestolen voorwerpen a zen. De man schijnt ker tot 2ijn beroep te hel maakt en vooral in hel waar hij per bromfiets i hebben geopereerd. In ken heeft hij ook offe gelicht. DODELIJK ONGEt Het zesjarig zoontje heer G. A. Ernst te Weze dag toen het plotseling rijdende stoomwals li Stationsweg overstak passerende militaire vr aangereden. Het kind ernstig gewond, dat het avond in het R.K. zieke Zwolle aan de gevolger zweken. ECHTPAAR DOOR GEGREPEN EN GEI Zaterdagavond tegen 1 het echtpaar De Groot mond bij 'n verkeersong het leven gekomen. De 58-jarige echtelieden wé bromfiets onderweg k Zuidwiliemsvaart in de Someren, toen zij, een buiten Helmond tussen en 12, door een achterop! auto werden gegrepen. Naar de politie te 1 vaststelde was de bestuu de auto, de heer T. uit S onder invloed van sterk( Het omgekomen echtp vier kinderen waar-van d< juist in militaire dienst automobilist, die het ongt oorzaakte, reed op de w< het kanaal met een sneli 140 km per uur, zo wer vastgesteld. JONGEN DOOR AI OVERREDEN De 15-jarige zoon van lie Slits uit Gemert is om het leven gekomen werd gegrepen door een jongen, die van zijn werl inond naar Gemert fiets achter een bromfiets aar weg op, waar hij in kwam met een uit de te gestelde richting komend INBREKERS STAL VAKANTIEBONNI Inbrekers hebben uit toor van een loodgietersb Den Haag vakantieboek bijna volgeplakt waren ti de van ƒ35.000 weggeno braken in via het balcor achterzijde van het kan gevestigd is in de Jan Heijdestraat. DINSDAG 3 JUNI HILVERSUM I: 7.00 7.10 Gram.; 7.45 Morg en lit. kal.; 8.00 Nws; 8 8 50 Voor de huisvrou Waterst.; 9.40 Gr.; 9.45 baken; 10.00 Voor de k 10.15 Gram.; 1030 Schoi 10.50 Gram.; 11.00 V. d. 11-30 Schoolradio; 11.50 ziele luistert; 12.00 Midd 12.03 Gram.; 12.30 La tuinb. meded.12.33 G: Zonnewijzer; 13.00 Nie Kath. nws13.20 Gran Lichte muz.; 14.00 Scho 14.30 Wij vrouwen v land; 14.40 Gevar. prog Voor de zieken; 16.30 Zit 17.00 Voor de jeugd Beursber.17.45 Regerir 18.00 Lichte muz.; 18.20 18.30 Lezing; 1900 Nw: Caus.19.20 Lichte mu; Gr.2020 Katechismus Act.; 20.45 10 jaar KRO radio, klankb.21.20 Ora 22.45 Avondgebed en li 23.00 Nws; 23.15—24.00 G HILVERSUM II: 7.0( 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 7.J opening; 8.00 Nws; 8.15 9.00 Gym. v. d. vrouw; Groenteman; 9.15 Grar Morgenwijding10-00 10.50 V. d. kleuters; ll.C zieken12.00 Hammor spel; 12.20 Regeringsuits Land- en tuinb. meded Mi), ork.; 13.00 Nws; 13 deel. en gram.; 13.25 Licl ziet13.55 Beursber. Hoorspel14.40 Schot 15.00 Strijkkwart.15.30 15.45 Gram.; 16.30 V. d. 17.20 Caus.; 17.30 Da 17.45 Gram.; 18 00 Nw Pianospel; 18.30 Amatei 18.55 Paris vous parle; 1! var progr.; 19.45 Tc schouwing; 20.00 Nieuw Lichte muz.20.35 H< 21.45 Act.; 22.00 Gram Kocrconc.23.00 Nieuw Koersen te New York New York calling; 23 S Gram. BRUSSEL (VI.); 12.00 nermuz.12.15 Pianospe ^eerber.12.35 Tuinb. 12.40 Pianospel13.00 Nw Gram.14.00 Schoolradii Dansen en koren; (Oi Koersen); 17.00 Nieuws Piar recital; 17.45 Boel 18.OO V. d. jeugd; 18.3( sold. 19.00 Nws; 19.30 1 tent- r.stelling; 20.00 V vrou 21.00 Gram.; 21.1 ork.; 22.00 Nws; 22.15 Str 22.5523.00 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2