Frankrijk in de greep der generaalsinvloed in Italië AME ;ur ardot De ontwikkeling in Frankrijk Opnieuw botsingen lunesie in vdit'tHoFF tudent VeefcleM HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ssem ;li:!:i:ill!lll!lll!i:i!in!ll]!IIlll!l!l'MV11HUIl akkerij FLLS-R5SSEEUW ZATERDAG 31 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4383 Verschijnt da ge Mj ka Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen WEKELIJKSE WERELDSCHOUW. Wat wil De Gaulle? Wat wil Frankrijk? Invloed in Italië Opstand onderdrukt Oordeel over Dulles Aarzeling in Oost-Europa Strijdbijl in Textiel-koffie-krijg wordt begraven Nederlandse deelnemers aan de Engelse T. T. gewond AMERIKAANSE DUIKBOOT NA AANVARING GEZONKEN NEDERLAND ERKENT ARABISCHE UNIE Schermutselingen in Libanon De Gaulle's kansen tot vorming ener regering stijgen Proteststakingen in Frankrijk tegen het aan de macht komen De Gaulle van FRANS-TUNESISCH GESCHIL VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD DE CENSUUR IN FRANKRIJK SCHERPE PRIJSDALING OP DE GOUDMARKT TE PARIJS VERKLARING VAN FRANSE RADICALEN an water- ia! kunt U met natte ken. Het droog en ooibaar. Men meer i trekken trekplak- i tJE'S 65 cent JES 100 een! 3 lat rr.oct U M 8 TERNEUZEN g riiiiiiiiiiiniiiiimiiiiininii.iiiiHiiEiiEEMm tol-automatisch a k electrischa naaimachin9 vevende spoel ens kijken naar dit er van techniek bi} ag Telef. 331 straat 74 Terneuiea OPCEBOUW Zeestraat 6.30 en 9 uur en Lanvang 3.45 uur :tte, vol vreugde enfilm met bTRAUT HAAS. VOGEL e.v.a. muziek en kleur, jden. <1, aanvang 8 uur film van 3AL ««Ir MICHEL I. SOIMOtll ICOLOH NRI VIDAL. nnen zet on een a op en top Fran- 1, pikant bij abonnement: Temeuzen Dtreeteur-HooftJredaeteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW t Rubriek Kleine Advertenties Tgéén handelsadver tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentiepriis per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. De zaken in Frankrijk nemen wel een sneller verloop dan men de vorige week verwachtte. Pflimlin heeft, ondanks de motie van vertrou wen van de Nationale Vergadering, waarop hij kón steunen, toch gewerkt in een richting, die met de overwegend democratische gevoelens van het grootste deel van zijn partij niet meer kon overeenstemmen. Men mocht wel zeggen, dat generaal De Gaulle, zowel na zijn eerste verklaring over de opstandigheid der generaals in Algiers, als daarna in zijn persconferentie, overtroefd werd door Pflimlin, aangezien deze ook volmachten kreeg om te handelen in Al giers. Maar wat helpen dergelijke volmachten, wanneer dat deel van de uitvoerende macht, dus het leger, zich aan een andere zijde schaart dan door hem gedacht? Men zegt het in Parijs niet onaardig: Pflim lin heeft het parlement verleid, De Gaulle heeft Pflimlin verleid, de generaals in Algiers heb ben De Gaulle door hun standvastigheid ver leid, en het gevolg ls dat de democratie in Frankrijk is verleid. Maar hoe dacht men dat het op een andere wijze mogelijk was om de absoluut zieke staat, die Frankrijk is, te genezen? Het is merkwaardig, dat de staking door de C.G.T., de communistische vakcentrale, uitge schreven onmiddellijk na De Gaulle's eerste verklaring, een volledige mislukking is gewor den. Nu heeft De Gaulle, ook ten gevolge van de onverwachte gebeurtenissen in Corsica, nog meer persoonlijk ingegrepen, en hij is er in geslaagd om door zijn prestige de drei gende afval van Corsica althans te voor komen. De Gaulle heeft reeds dadelijk te kennen gegeven, dat hij wel minister-president wil worden, maar een bijzondere investituur verlangt. Hij gaf en wie kon liet verwonderen, die zijn levens loop kent? te kennen, dat hij Zich niet aan het oordeel van de Kamer wil onderwerpen of zij liem wil of niet; hij moet, om zijn prestige tegenover Frankrijk te doen gelden, gevraagd worden zich aan te bieden. Hij heeft, terecht, opgemerkt, dat hij, 68 jaar oud geworden, niet van plan is een staatsgreep te ondernemen, maar hij heeft zich niet geheel en al kunnen onttrekken aan wat er toch min of meer op is gaan lijken. Het gebeurde in Corsica, dat aan vankelijk niet meer leek dan een gewone opstandige beweging, is hem voor geweest. Corsica wil nog eens, nadat het Napoleon Bonaparte heeft opgeleverd, Frankrijk redden, zo heet het daar reeds In de volksmond. Wat De Gaulle van zins is, weet eigenlijk niemand. Pflimlin heeft het geprobeerd met een vèr reikend ontwerp tot Grondwetsherziening. Het kwam hierop neer, dat het parlement aan de regering ook wetgevende bevoegdheden zou delegeren. Het parlement zou jaarlijks niet meer dan zes maanden zitting hebben, en in de overige zes maanden kon dus de regering van die vol machten gebruik maken. Boven dien zou het parlement, naar het voorbeeld van de tegenwoordige Duitse grondwet, geen regering meer kunnen doen vallen, tenzij een uitgesproken meerderheid is voor een bepaalde persoon met een bepaald programma. De eni ge die eigenlijk min of meer openlijk verzet toonde was Men- dès France. Maar zijn stem bleek zelfs in de rijen der radicalen, welker splitsing hij heeft ver oorzaakt, niet heel sterk meer. Frankrijk verlangt deze in druk komt met de dag meer naar voren een man, die als in 1940 en volgende jaren steunde op niet anders dan de kracht van zijn karakter. Hij kwam naar Londen zonder geld, zelfs zonder kleren dan die hij aan had, zeker zonder gezag in Frankrijk; hij werd ter dood veroordeeld door Pétain, die hem vroeger had aan bevolen. En toch is hij en hij alleen het geweest, die Frank rijk heeft doen leven tijdens de jaren der bezetting. Nu zijn rechterhand, Soustelle, naar Algiers is uitgeweken, be merkt men reeds de invloed, die deze te zijnen voordele kan uit oefenen. De vraag is echter al leen wel deze: of De Gaulle, juist ten gevolge van zijn sterk ka rakter, een andere regering zal kunnen leiden dan die welke uit zijn eigen volgelingen bestaat. De jaren 1946 en 1951 hebben dat helaas onkennend beantwoord. Merkwaardig is dat de ge beurtenissen in Frankrijk de stempel hebben gedrukt op de laatste fase van de algemene verkiezingen in Italië. Deze ver hepen flauw. Het gezag der com munisten is gedaald; zij zochten het in aanvallen op de linkse so cialisten onder Nenni, die juist in de laatste fase helaas een wei-" nig aan die druk heeft toegege ven. In de rij der christen-democra ten schijnt de eenheid, die na de dood van De Gaspari te wensen overliet, hersteld. De christen democraten rekenden tot aan de vooravond van de verkiezingen stellig op een aanblijven van hun regering, maar evenals in de laatste vier jaren alleen met be hulp van bondgenoten, die links en rechte gezocht moesten wor den. De belangstelling van de kiezers is, in vergelijking met 1953 en 1948, niet groot geweest; er is geen sprake van de opwin ding die toen heerste. Het gebeurde in Frankrijk zal wel leiden tot een versterking der christen-democraten, die juist in de laatste dagen, nogal van de zijde der liberalen aanval len hadden te doorstaan. In de Libanon is een kenmer kende verbetering ingetreden. De opstandelingen worden over al teruggedrongen, zowel in het noordoosten als in het zuidoos ten, dus vooral tegen de grenzen van Syrië aan. Het ls alsof men in Moskou daarvan de reactie reeds aan Nasser, die achter de schermen zat in de Libanon, heeft doen voelen; het uitgeleide is hoffelijk, maar geenszins zo joyeus ge weest als de intrede. De Sowjet- Unie pretendeert nu wel dat zij bereid is om de onafhankelijkheid van elk gebied te verdedigen, maar het is maar de vraag wat men onder „onafhankelijkheid" verstaat. In elk geval hebben de Grote Drie zich beraden over de te ne men maatregelen, en heeft Dul les nog eens, althans ten opzichte van het Nabije Oosten, de theorie van niet-inmenging verdedigd. Overigens tegelijk, dat hij aan Indonesië niet alieen de vroeger beloofde maar nog niet gelever de wapenen toezond, maar ook de voedselnood van de regerings- gebieden door rijstaanvoer trachtte te verzachten Dulles' buitenlandse politiek is door het rapport der democra ten, dat uit de pen van Acheson is gevloeid, krachtig veroordeeld. Eisenhower vecht om zijn kre dieten voor buitenlandse hulp en het eigenaardige is, dat hij zelfs méér krijgt, dan hij ge vraagd heeft. Amerika tracht ook de moei lijkheden, die het op handelsge bied met Canada en op politiek gebied met Engeland heeft, te verbeteren. Men poogt in Wa shington te voorkomen, dat Nas ser te grote verwachtingen heeft van de Engelse hulp en dat En geland te veel teleurgesteld wordt door de vriendelijkheid, welke Amerika toont. Engeland heeft bovendien moeilijkheden genoeg inwendig, in het bijzonder met stakingen, zowel in de havens als zo straks wellicht op de spoorwegen! Het oostelijke blok heeft be sprekingen gehouden te Moskou, die, te oordelen naar de gevol gen, gunstig voor het beleid van Chroesjtsjef schijnen te zijn uit gevallen. Men heeft blijkbaar de inzichten, die Chroesjtsjef schei den ven de Chinese communis ten, zonder meer aanvaard. Dat blijkt uit het telegram, dat Tito op zijn verjaardag heeft gezon den, en waarin hij de hoop uit spreekt, dat de verschillen, die tussen beide landen bestaan, spoedig zullen zijn opgelost. Polen daarentegen, onder Go- moelka, weet nog niet de juiste koers te vinden; het wil eigen bevolking niet van zich afstoten, door te veel op Rusland te leu nen, maar het durft Tito's onaf hankelijkheidszin niet te volgen. Vandaar dat Tito's bezoek aan Warschau voorlopig is uitge steld. Dit kan weer invloed hebben op de Grieken, die, nu Karaman- iis het bewind heeft hervat, on der de druk staan van de moei lijkheden in Cyprus, omdat zij re kening hebben te houden met de vriendschap van Engeland. Men kan nu gemakkelijk zeggen, dat Cyprus zonder hulp van Grieken land verloren is, maar men kan ook bedenken, dat Griekenland zonder hulp van Engeland weinig of niets meer in Cyprus te zeg gen heeft. En de gedragingen van de aartsbisschip in Cyprus zijn toch wel van zodanige aard, dat Griekenland voorzichtig dient te zijn. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) De gezamenlijke organisaties van kruideniers, textielhandela ren en verkopers van huishoude lijke artikelen, glas, aardewerk enz. hebben aangekondigd de strijdbijl in de textiel-koffie- krijg te gaan begraven. Na af wikkeling van contracten en het ruimen van voorraden zal het gezamenlijk inkoopbureau kof fie en thee van de handelaren In textiel en huishoudeJijke waren de activiteiten staken. Men hoopt dit binnen twee maanden te doen. De kruideniersorganisaties hunnerzijds zullen alle betrokken aangeslotenen in hun branche alsook niet-aangeslotenen, filiaal, bedrijven, coöperaties enz. pogen te bewegen af te zien van het tegen inkoopsprijs cadeau ge ven van lakens, slopen en andere textielwaren bij aankoop tegen vooraf bepaalde bedragen. Lang niet alle betrokkenen hebben nadeel bij deze concur rentiestrijd gehad, zo werd na mens de organisaties tijdens een persconferentie verteld. Wel is het zo, dat de branches elkaar ge leidelijk aan het uitmoorden wa ren. Omwille van het lijfsbehoud ener gezonde middenstand is de vrede nu getekend. Een speciale commissie uit de organisaties zal eventuele halsstarrige onderne mers, die met de kolfie-textiel- oorlog op eigen houtje door wil len gaan, bewerken om deze ach terhoede-schermutselingen te staken. Gebleken is, dat de omzetten in merkartikelen in koffie en thee over sommige perioden van de strijd met ongeveer 10 procent van de normale omzet teruglie pen. De commissie zal ook met de industrie en de groothandel overleg plegen om acties als de onderhavige voortaan te verijde len. Het publiek, zo redeneert men, heeft allerminst belang bij een noodlijdende middenstand. Van de organisaties zelve zal het verzoek uitgaan om de lekken in de wet op het cadeaustelsel, die het tegen inkoopsprijs beschik baar stellen van „branche vreemde" artikelen mogelijk ma ken, te dichten. In een tussen partijen gesloten overeenkomst is een „maar" op genomen. Mocht namelijk naar 't oordeel der organisaties het re sultaat van de begraven strijdbijl zodanig zijn, dat redelijk te stel len verwachtingen over het be ëindigen van de cadeaustrijd en daarmee samenhangende tegen acties niet worden ingelost, dan behoudt men zich het recht voor opnieuw tegenacties te entame ren. Wederzijds heeft men hier echter verplicht de tegenpartij dan twee maanden lang gelegen heid tot bezinning en streven naar een redelijke oplossing te geven. De twee Nederlandse motor renners, die maandag a.s. deel zouden nemen aan de wedstrijd in de 350 cc klasse van de En gelse T. T. op het eiland Man, hebben tijdens de training ver wondingen opgelopen. De Norton-rijder J. Vogelzang maakte een val op „Governors Bridge", maar werd niet ge wond. Juist op het ogenblik dat hij opstond, passeerde de tweede Nederlander M. van Zon, even eens op Norton. Van Zon raakte de macht over zijn stuur kwijt, viel en brak een sleutelbeen. Bei de renners werden naar het zie kenhuis vervoerd, doch konden dit na een behandeling weer ver laten. Het was de eerste keer in de geschiedenis dat Nederlanders hebben ingeschreven voor de En gelse T. T. De Amerikaanse .duikboot Stic- kelback is donderdag bij Ilono- loeloe na een aanvaring met 'n escorterende torpedobootjager gezonken. Alle 82 opvarenden zijn gered. De duikboot was op manoeuvre. Niemand werd ge wond. De Arabische Unie. gevormd door het samengaan van de koninkrijken Irak en Jordanië, kreeg, na voltooiing van de ra tificatieprocedure in beide lan den, op 14 mei haar beslag. De Nederlandse gezant te Bagdad heeft op 29 mei in opdracht van de regering de erkenning van de Arabische Unie door Neder land aan de minister van Bui tenlandse Zaken van de Unie medegedeeld. Libanese opstandelingen heb ben donderdagavond het vuur geopend op stellingen van het regeringsleger, dat krachtig te genvuur gat, zo is officieel te Beiroet vernomen. Artillerie en luchtmacht hebben verscheidene operaties gesteund. Bij Sadtkin zijn vele opstandelingen gevan gen genomen en ook bij Joeajah is gevochten. Generaal De Gaulle heeft van nacht te Parijs besprekingen ge voerd met het oog op zijn poging om een regering te vormen. Ver wacht werd dat hij telefonisch of via een tussenpersoon een af spraak met president Coty zou maken voor een nieuwe ontmoe ting. Bij de huidige stand van za ken schijnt het moeilijk te zijn, de nationale vergadering nog vóór zondag te vragen zich uit te spreken over De Gaulles kabi netsformatie. De generaal vertrok met zijn vrouw vrijdagavond naar de hoofdstad, nadat hij in zijn land huis te Colombey-les-deux-églises enige vooraanstaande figuren uit de socialistische partij had ont vangen. Hij sprak achtereenvol gens met oud-president Vincent Auriol en met secretaris-generaal Guy Mollet en de fractieleider Maurice Deixonne. Zij hadden tot taak nadere inlichtingen in te winnen omtrent de plannen van de generaal, 's Nachts nog zouden zij de partij verslag uitbrengen over hun bevindingen. Het is intussen al duidelijk, dat de socialisten, die enige dagen geleden nog niets van De Gaulle wilden weten, langzaam maar ze ker omzwaaien ten gunste van de generaal. Als de partij na het rapport van Mollet en Deixonne te hebben ge hoord zou besluiten, dat de leden van de fractie in de nationale vergadering een honderdtal naar eigen inzicht mogen stem men, zal naar men verwacht twee derde voor De Gaulle stemmen, omdat de meeste socialisten voor het alternatief een samengaan met de communisten in 'n volks front terugschrikken. Ook de radicaal-socialisten, die aanvankelijk eveneens zeer vijan dig tegenover de generaal ston den, wijzigen hun koers. Zij wil len op bepaalde punten nog na dere inlichtingen van De Gaulle hebben. Waarschijnlijk zal oud- premier Daladier de generaal he den ontmoeten. De Gaulle kan thans op vrij- rfi Belcmmeringsmaatregelen tegen Franse burgers Franse en Tunesische troepen hebben vrijdag in Zuid-Tunesië opnieuw schoten gewisseld. Uit Franse bron is vernomen, dat de hele nacht met tussen pozen schoten zijn gewisseld tus sen het Franse garnizoen te Re- mada en de Tunesische strijd krachten die het garnizoen om singelen. Een Tunesische woordvoerder heeft de beschuldiging geuit, dat Franse militairen in burger naar de Franse garnizoenen in Tune sië zijn gezonden om deze te ver sterken. Het aantal Franse troe pen in Tunesië was in de afge lopen drie maanden vermeerderd. De woordvoerder noemde even wel geen getallen. Een officiële Franse woord voerder heeft deze verklaring als „propaganda", aan de vooravond van het debat in de Veiligheids raad gekenschetst. Een functionaris van de Fran se ambassade in Tunis heeft meegedeeld, dat acht Franse bur gers die onlangs in Tunis wer den aangehouden vrijdag zijn vrijgelaten. Ook deze maatregel werd als een gebaar voor de Ver- enigde Naties gekenmerkt. Tunesische eenheden zouden 's nachts een Franse buitenpost, ongeveer 50 km ten zuiden van Bordj le Boeuf, binnengedrongen zijn. Deze post wordt door een hondderdvijftig Franse militai ren bezet. Volgens een Franse militaire woordvoerder trokken de bin nendringers zich terug nadat ovfer en weer schoten waren af gevuurd. AFP meldt, dat er een grote verbittering heerst onder de Franse burgers in Bizerta en Sidi Abdallah, in Tunesië, in ver band met maatregelen der Tune sische autoriteiten, die er kenne lijk op gericht zijn de Fransen onaangenaam te zijn. Zo worden er versperringen op wegen opgeworpen, die worden bewaakt door Tunesi sche burgers, die vaak bewa pend zijn. In het district Bizer ta mogen geen Franse mili taire voertuigen rijden. Er reed toen elke week een niet-mili- taire vrachtauto tussen Bizerta en Tunis, dit is nu verboden. Aan arbeiders van het Franse tuighuis te Sidi Abdallah is ver zocht hun jachtgeweren op de Tunesische politiebureaus in te leveren. In Franse marinekringen wijst men erop dat deze Tunesische belemmeringsmaatregelen wor den genomen op een tijdstip, waarop de Franse autoriteiten blijk hebben gegeven van zeer grote matiging in verband met te heropenen besprekingen met Tu nesië, na de vorming van een nieuwe Franse regering. wel alle stemmen van de uiterst rechtse, de conservatie ve en de centrumpartijen, als mede op het merendeel van, zo niet van alle 78 stemmen van de R.K. M.R.P. rekenen. Van de socialisten staan nu al zeker 25 tot 30 aan zijn kant. Dit be tekent dat de voorstanders van De Gaulle ruim 325 in getal zijn. De generaal wil echter de steun van vrijwel alle 444 niet- communistische leden der na tionale vergadering. Niet alleen De Gaulle maar ook president Coty heeft vrijdag een aantal partijleiders ontvangen om hen hiervoor te winnen. Zoals be kend wenst De Gaulle volmach ten voor een vastgestelde perio de vermoedelijk voor een jaar en een mandaat om de grond wet in die zin te wijzigen, dat de wetgevende macht duidelijk van de uitvoerende macht wordt ge scheiden en de betrekkingen tus sen Frankrijk en zijn overzeese gebiedsdelen opnieuw worden ge regeld. Deze gewijzigde grondwet zou door middel van een referen dum aan het volk moeten worden voorgelegd. Uit de geleidelijke ommezwaai van de niet-communnistisehe par tijen in de nationale vergadering ten gunste van De Gaulle zou men kunnen afleiden, dat de par lementsleden zich er langzamer hand van bewust worden, dat zij bijzonder impopulair zijn. Deze impopulariteit werd door een voorval bij het parle mentsgebouw gedemonstreerd. Drie afgevaardigden, die buiten het hek voor het palais Bour bon stonden, kregen van een politieman het verzoek door te lopen. Toen zij verklaarden le den van het parlement te zijn, antwoordde de politieagent „Loop toch maar door; jullie hebben al genoeg schade aan gericht". (Advertentie). pppimn—i nuntii BINNENVERINGBED flU" verkrijgbaar bijl Zoals aangekondigd werd gis teren, de eerste schooldag na de Pinkstervakantie in F rankrijk, door personeel l>ü het onderwijs geprotesteerd als demonstratie voor de „verdediging van de re publiek" en tegen het aan de macht komen van De Gaulle. Vooral bij het leger en tech nisch onderwijs werd in aanzien lijke mate gestaakt, namelijk door 65 of meer procent van het onderwijzend personeel. Bij het middelbaar onderwijs was de' toestand anders. Op sommige middelbare scholen te Parijs staakte minder dan vijftig pro cent van de leraren. Te Marseille was het percentage bij lager en middelbaar onderwijs gelijk, na melijk meer dan tachtig procent. Te Parijs demonstreerden een driehonderdtal van de ongeveer De Veiligheidsraad komt van daag bijeen om het Frans-Tune- sische geschil te behandelen, ai- dus is uit welingelichte bron ver nomen. In kringen van de Veiligheids raad is gezegd, dat de leden van de raad het er over eens schijnen te zijn, dat alleen de vertegen woordigers van Tunesië en Frankrijk vandaag aan het woord komen en dat de raad de zitting vervolgens zal verdagen tot een nader vast te stellen tijdstip. Aanvankelijk opklaringen Terwijl het zwaartepunt van een hogedrukgebied zich van Noord-Duitsland naar Finland verplaatste, breidde een gebied van lage luchtdruk zich van Frankrijk naar Nederland uit, met het gevolg dat een buien- front van deze storing, dat tegen de middag de zuidelijke provin cies bereikte, zich met wat toene mende activiteit in de middag uren naar Groningen verplaatste. In sommige plaatsen vielen hevi ge buien, vergezeld van onweer. Het station Twente b.v. tapte 30 mm af en Ramspol 18 mm. Na het passeren van de storing kwamen we onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die met opklaringen vandaag een deel van het weer zal beheersen. Ten Z.W. van Ierland langs trekt een tamelijk actieve depres sie naar N.W. Spanje, hetgeen tot gevolg zal hebben dat West-Euro. pa onder invloed blijft van een zuidelijke stroming. De tempera turen zullen daarom op een gun stig niveau blijven, een kleine storing echter die in de zuidelijke stroming meetrekt kan vanmid dag weer enige verslechtering van het weer veroorzaken. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot zaterdagavond. Zuidelijke wind. Zonnige perioden, maar plaat selijk ook enkele buien. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. De eerste en tweede editie van het Parijse communistische dag blad 1' I-Iumanité zijn vrijdag dooi de politie in beslag genomen. ZONDAG 1 JUNI. v.m. n.m. Breskens 0.53 1.23 Temeuzen 1.28 1.58 Hansweert 2.08 2.38 Walsoorden 2.18 2.48 MAANDAG 2 JUNI. v.m. n.m. Breskens 1.44 2.10 Temeuzen 2.19 2.45 Hansweert 2.59 3.25 Walsoorden 3.09 3.35 MAAN ZON op onder op onder Juni. 1 4.26 20.49 20.21 4.21 2 4.26 20.50 21.22 5.12 3 4.25 20.51 22.13 6.10 4 4.24 20.52 22.55 7.14 5 4.23 20.53 23.29 8.21 1500 leerlingen van een lyceum tegen de staking. Vrijdag werd ook op verschil lende plaatsen in het land ge staakt door arbeiders van fabrie ken, zoals metaalarbeiders in 'n aantal provinciesteden en van sommige fabrieken in het gebied van Parijs, die een donderdag be gonnen staking voortzetten. Volgens het nationaal verbond van metaalarbeiders te Parijs, dat tot de door de communisten beheerste C. G. T. behoort, wa ren fabrieken te La Rochelle, Rouaan en in vier Parijse voor steden door de arbeiders „bezet". Tot een dergelijke bezetting wa ren echter van vakbondswege geen orders gegeven. De censuur op de nieuwsvoor ziening in Frankrijk zal worden opgeheven, zodra er een nieuwe premier de investituur heeft ge kregen. Dit werd vrijdag meege deeld door functionarissen van het ministerie van Voorlichting. Het is evenwel mogelijk dat 'n nieuwe regeringsleider de cen suur weer zal instellen, zo werd hieraan toegevoegd. Zoals bekend geldt de huidige censuur alleen het nieuws dat in Frankrijk wordt verspreid en niet de berichten, die uit Frank rijk naar het buitenland worden gezonden. Vooruitlopend op de vorming van een kabinet door generaal De Gaulle is de goudprijs op de beurs te Parijs gisteren scherp gedaald. De prijs van baargoud bedroeg gisteren 526.000 frank tegen donderdag 536000.000 frank. Noordafrikaanse aandelen en aandelen van oliemaatschap pijen met belangen in de Sa hara stegen 5 8 procent. Een groep van twintig afge vaardigden Mendèsistische radicalen onder wie Mèndes- France zelf en radicaal-gezin den onder wie Frangois Mitte- rand heeft donderdagavond een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat men zich zal verzetten tegen elke dictatuur welke opstand en ge welddadige overneming van de macht wettig zou maken en daardoor de beginselen van de republiek zou schenden. Men zou alleen een regering steunen welke openbare vrijheid en de uitoefening van de volkssoeve reiniteit garandeert. In politieke kringen ziet men de verklaring als een poging van deze afgevaardigden, die zich tot dusver tegen De Gaulle hebben uitgesproken, om „hun gezicht te redden". Men meent, dat de verklaring de mogelijk heid openlaat voor een wijzi ging van hun houding in over eenstemming met de ontwikke lingen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1