Algerijnse Mohammedanen wensen De Gaulle als premier Topconferentie in Moskou De oorlog in Indonesië De toestand in Libanon De censuur in Frankrijk Weero verzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Kleine Advertentiën Laat uw fijne goed vier maal zo lang meegaan! k°PJes! e een °aar anb'edina s 1 Ca«e//a ,»en Pafc 8e Pfys z°vcel Van 15 regels 1,-; iedere regel meer 20 cent. (Maxi- I naai 8 regels.) Brieven: Bureau van dit Blad 20 cent meer. liedt zich aan: Huishoud ster, middelb. leeftijd, van (oede getuigschriften voor den. Liefst omgeving Ter- ïeuzen. Brieven onder No 83, Bureau van dit blad. Te koop: z.g.a.n. Kinderwa- ren. Engels model. Kleur: [rijs. Te bevragen: Nieuwe- iepstraat 86, Terneuzen. e koop: prima Jongens ets (tot 10 jaar). Adres: ahliastraat 11, Terneuzen. e koop (overcompleet)een iwijsconservator met 2 bij- shorende grote bussen 35,1-3 fasen electro- otor, merk Heemaf, pk, s nieuw, ƒ60,Te bevr.: LIJBAART—LANSEN, oordstraat 65, Terneuzen. koop: 1 Herencostuum, aat 52, 25: 1 Herenregen. s, m. 52, 25; 1 Winterjas ïodern). m. 52, ƒ50; 1 pr. ■uine suède moderne Da- esschoenen, m. 39, nieuw. 20. Te bevragen: M. LIJ AARTLANSEN, Noord raat 65, Terneuzen. i koop: z.g.a.n. Meisjestop- r voor leeft. 11 a 12 jaar. 1 bevragen: Julianastraat Terneuzen. koop gevraagd: een vier- nte tafel, in goede staat nde. Adres te bevragen: ireau van dit blad. Frankering Wj abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 207S Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 29 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4376 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties '(géén hendelsadver tenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 29 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nmr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum par advertentie 2,25. Alain de Serigny, directeur van het Algierse dagblad „Echo d Alger" en lid van het comité voor openbaar welzijn van geheel Algerië, heeft woensdag te Al giers tegenover tien buitenlandse journalisten verklaard, dat de bevolking van Algerië nimmer zal instemmen met een compro mis met de regering-Pflimlin. Terugtrekking Franse troepen uit Oost-Marokko geëist Marokko heeft in een nota, 'over handigd aan de Franse ambassa deur tc Rabat, onmiddellijk te rugtrekking van de Franse troe pen uit Oost-Marokko geëist, zo heeft AFP uit welingelichte bron te Rabat vernomen. Met deze nota herhaalt de Ma rokkaanse regering haar eis tot terugtrekking van de Franse troepen, op 15 maart j.l. gesteld, waarbij als eersten de troepen langs de grens met Algerië zou den moeten verdwijnen. Daarna heeft men mondeling nog her-, haaldelijk bij de Franse ambas sadeur op inwilliging van deze eis aangedrongen. De Marokkanen maken zich ongerust over de mogelijkheid dat de Franse troepen in hun land zich solidair met de troepen in Algerië zullen verklaren. Generaal De Benouville over een zogenaamd complot in Frankrijk De Franse generaal De Benou ville, die Soustelle heeft verge zeld op diens vlucht naar Algiers, heeft in een vraaggesprek met het Zwitserse blad „La Suisse" de berichten over een gewapen de opstand of een ondergrondse beweging in Zuid-Frankrijk te gen de regering belachelijk ge maakt. De Benouville zei, dat hij dins dagochtend op de terugreis naar Frankrijk was benaderd door een Belg, die zich Pierre Joly roemde. Joly had hem verzocht om steun voor de Franse gene raal Lionel Chassin, die naar de Belg zei, aan het hoofd staat van een tegen de regering gerichte beweging, die haar hoofdkwar tier ergens ten zuiden van Bor- deauen heeft. Joly had aange drongen op de grootst mogelijke haast, omdat er ernstige dingen stonden te gebeuren. Volgens „La Suisse" zei gene raal De Benouville, dat hij 24 uur later nog niets heeft gehoord van grote gebeurtenissen. Als generaal Chassin, „die een oude vriend van mij is", zich met mij in verbinding had willen stellen, zou hij een officier heb ben gezonden, die ik ken, en niet een buitenlander, aldus De Be nouville. In een bekendmaking van het Zwitserse federale departement voor justitie en politie te Bern, dat later werd uitgegeven, wordt meegedeeld, dat Joly zal worden uitgewezen en verboden zal wor den Zwitserland weer binnen te komen. De Serigny, die de journalis ten had uitgenodigd hem in zijn kantoor in de benedenstad van Algiers op te zoeken, verklaarde dat de in Algerië ontstane toe stand onherroepelijk is, waaraan hij toevoegde: „Het leger staat aan onze zijde". De Serigny verklaarde: „Wij wilen bevrijd worden van het hui dige bewind. De Franse republiek zal in stand blijven en de enige man die haar kan leiden is gene raal De Gaulle. Wij zullen alleen hem aanvaarden. Slechts De Gaulle kan nationale eenheid tot stand brengen". Hij vervolgde: „Wij zullen al les in het werk stellen, om het aftreden van de regering te be werkstelligen, Indien zij dat niet doet, weet ik niet wat wij zullen doen... Het land heeft meer dan genoeg van het circus, dat natio nale vergadering heet en waar van de leden er slechts op uit zijn hun betrekkingen te behou den." Volgens de Serigny had Pflim- lin in zijn dinsdag j.l. in de natio nale vergadering gehouden toe spraak het leger in Algerië een „goedkeurend schouderklopje" gegeven, „welicht om de indruk te vestigen, dat het leger achter „de regering van het prijs geven" staat, maar dat is onmogelijk". De Serigny, die een der recht se leiders van de Fransen in Al gerië is, verklaarde dat hij en alle andere leden van het Alge rijnse „comité voor openbaar welzijn" een volledige gelijkscha keling van Algerijnen en Fransen in Algerië wensen, „dus onder meer gelijke stemrechten en vol ledige vertegenwoordiging in de nationale vergadering van de tien miljoen Franse burgers in Algerië". De Serigny verklaarde verder, dat politieke hervormingen in de geest van de dit jaar in Algerië ingevoerde kaderwet „uit de tijd" waren. Indien het moederland geen gelijkschakeling wenst, zuilen wü ons tot het einde verzetten", ver klaarde hij. Naar aanleiding van berichten, dat generaal De Gaulle meer voor een Frans-Algerijnse staten bond, dan voor een volledig op nemen van Algerië in Frankrijk zou gevoelen, verklaarde De Seringy: „De Gaulle is een demo eraat; ik ben er zeker van, dat hij gevolg zal geven aan de wil van het volk". De Serigny ze; verder, dat de beweging in Algerië „onweer staanbaar" was, hieraan toevoe gend: doch er moet snel gehan deld worden. De tijd werkt voor de andere kant. De geestdrift van de bevolking van Algerië zal niet minder worden, doch wij vrezen dat de regering de bevol king in Frankrijk zal verhinde ren haar mening te uiten". Volgens De Serigny stelde de regering-Pflimlin alles in het werk om de gebeurtenissen in Algerië te bagatelliseren. „In Algerije heeft zich een vreedzame revolutie voltrokken. Zij behoorde het aanzien te geven van een revolutie in Frankrijk, met het doel het huidige rege ringsstelsel aldaar op te ruimen", aldus De Serigny. De Serigny zei ook nog dat, in dien de Mohammedaanse inwo- schaarste aan de eerste levens behoeften. Een groep zakenlie den heeft de leider van de oppo sitie, Saeb Salem, dinsdag gewe zen op de gevaren voor de econo mie van het land bij het voortdu ren van de huidige politieke cri sis. Havenarbeiders zijn woensdag ochtend weliswaar begonnen met het lossen van schepen maar er was nog geen vervoer'naar het binnenland. De staking in Libanon, die dinsdag na een oproep van- de opstandelingen is begonnen, duurde ook woensdagochtend grotendeels nog voort, aldus is uit Beiroet gemeld. Ondanks onverzoenlijke uitla tingen van leiders van de oppo sitie heeft men in de Libanese hoofdstad de indruk, dat er dins dag toch wel vorderingen zijn gemaakt bij de besprekingen tus sen vertegenwoordigers van de regering en leiders van de oppo sitie. De vorderingen zouden zo danig zijn, dat nog in de loop van woensdag een oplossing voor de crisis in Libanon gevonden kan worden. Als belangrijkste feit wordt genoemd, dat de opperbevelheb ber van het leger, generaal Sje- hab, zich bereid heeft verklaard de macht op zich te nemen, in dien het staatshoofd hem dit verzoekt. De politieke moeilijkheden gaan zwaar drukken op het eco nomische leven. De handel lijdt zware verliezen en daar er geen schepen meer worden gelost, betogingen die leidden tot de ontstaat er in het land reeds een huidige onlusten. - De moord op een Libanese journalist Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten haalt een bericht aan van „Radio Vrij Libanon" volgens hetwelk de moordenaars van een journalist van de oppositie in Libanon bekend hebben, op bevel van het hoofd van de Libanese mi litaire politie gehandeld te hebben. De moord, die veertien dagen geleden gepleegd werd, was de aanleiding tot grootscheepse betogingen die leidden ners van Algerië werkelijk onaf hankelijkheid hadden gewenst, zij deze reeds sinds lang zouden hebben verworven, „daar het on mogelijk zou zijn geweest tegen de wil van acht miljoen mensen in te gaan". Hij voegde hieraan toe: „Indien de Fransen uit Algerië zouden wegtrekken, zou daar binnen een half jaar een communistische regering aan het bewind zijn. Er zouden verder vijf miljoen Alge rijnen werkeloos worden en ar moede is de beste bondgenoot van het communisme. En indien het communisme in Algerië vaste voet zou verkrijgen, zou het zich van daaruit over geheel Afrika uitbreiden en dit zou er weer toe leiden, dat Europa het commu nisme als een rijpe appel in de schoot zou vallen", aldus De Serigny. Vroeg Bidault De Gaulle om interventie? Volgens het Franse rechtse weekblad Carrefour heeft Bi dault een week geleden aan generaal De Gaulle gevraagd in de Franse politieke crisis tus senbeide te komen. Bidaults brief aan de generaal, geda teerd op 14 mei, is gisteren in het nieuwe nummer van het weekblad afgedrukt. Bidault verzocht De Gaulle om „onmiddellijk en op de wij ze zoals het u het beste voor komt het gewicht van uw naam en woord voor de v eiligheid van ons in gevaar verkerende volk in te zetten. Het is laat genoeg, maar nog niet te laat. U alleen hebt de macht indien u het besluit neemt". Bidault liet uitkomen dat hij niet na mens zijn partij, de (Kath.) volksrepublikeinen, sprak. Het Marokkaanse staatsblad heeft dinsdag een decreet ge publiceerd. waarbij de Franse weekbladen Carrefour en Le Courrier de La Colere worden verboden. Carrefour was het meest verspreide Franse poli tieke tijdschrift in Marokko. H.M. de Koningin bezoekt de Krimpenerwaard Gisteren heeft H. M. de Ko ningin twaalf gemeenten in de Krimpenerwaard bezocht. Geen viering tienjarige regeringsperiode Gebleken is dat hier en daar het voornemen bestaat op bij zondere wijze aandacht te schen ken aan het feit, dat het in sep tember van dit jaar tien jaar ge leden is, dat Koningin Juliana de troon besteeg. Naar wij vernemen is Hare Majesteit van mening, dat een enkel tienjarige regeringsperio de geen bijzondere viering moti veert. Op grond hiervan heeft zij als haar uitdrukkelijke wens te kennen gegeven dat aan dit ju bileum geen aandacht wordt ge schonken. Het spoorwegongeluk in India Bij het spoorwegongeluk nabij het station van Tsjamradj, waar woensdag een sneltrein ont spoorde, zijn zeker 21 mensen omgekomen en 44 gewond. In Moskou zijn dinsdag voor aanstaande leiders uit vele communistische landen in ver gadering bijeen gekomen. Vol gens een bericht uit Moskou van het persbureau Nieuw Chi na zijn zij bijeen gekomen voor een vergadering van de „raad voor onderlinge economische hulp". Ook premier Chroetsjt- sjef van de Sowjet-Unie neemt aan de besprekingen deel, evenals partij- en regeringsleir ders van Albanië, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland, Po len, Roemenië en Tsjecho-SIo- wakije en vertegenwoordigers van communistisch China, Noord-Viëtnam, Noord-Korea en Mongolië. Voorts zijn aanwezig twee Noordkoreaanse vice-premiers en een minister en van Buiten- Mongolie de partijleider, een vice-premier en een minister. Tass maakte ook bekend dat as. zaterdag in Moskou een conferentie van leiders der lande van het Warschau-pact (Advertentie) Voordelig Caslella-aanbod Heeft u zich voor dit voorjaar een fleurig nylon jurkje uitgezocht? Prachtig. Maar het zal heel wat malen gewassen moeten worden. En wees daar echt niet bang voor. Castella Wolwas gaat uiterst be hoedzaam om met uw fijne spul letjes. Na talloze malen wassen zijn wol en nylon, uw jumpertjes, uw fjjne lingerie nog zo nieuw en fris als op de dag, dat u ze kocht. Met Castella Wolwas gaan alle tere weefsels wel vier maal zo lang mee! En u heeft nu de gelegen heid, op een uiterst voordelige manier Castella Wolwas in huis te halen. Zeer tijdelijk betaalt u voor dit prachtige fijne-wasmiddel... slechts een kwartje per pak! Alle dames, die twee pakken Castella Gezinswas of Parels bij haar winkelier bestellen, hebben recht op een pak Castella Wolwas tegen de tijdelijk geldende prijs van 25 cent. Voor deze actie is in iedere winkel een beperkt aantal pakken Castella Wolwas beschikbaar. Het is dus raadzaam, direct op dit aanbod te reageren, vóór de normale prijs weer van kracht is De bezetting van Gorontalo De legerleiding in Djakarta heeft woensdag bekend ge maakt. dat Gorontalo, in Noord-Celebes, thans geheel is bezet. De regeringstroepen maakten een schip der opstan delingen buit, terwijl dertig op standelingen zich met hun wa pens hebben overgegeven. Ook munitie en andere uitrusting der opstandelingen werden buitgemaakt. De bevolking verwelkomde de regeringstroepen hartelijk, al dus de woordvoerder. Schending territoriale wateren door Indonesisch marinevaartuig Het hoofd van de marinepoli tiedienst in Singapore heeft me degedeeld, dat dinsdag een vaar tuig van de Indonesische marine de wateren van Singapore is bin nengevaren, toen het een met rubber geladen Indonesisch zeil schip achtervolgde. Dit was ge meld door de wacht van de Raff- les-vuurtoren, die had gezien dat de zeilboot het onder Singapore ressorterende eiland Pulau Se nang trachtte te bereiken, ter wijl het door het Indonesische marinevaartuig werd achter volgd. De bemanning, die merk te niet te kunnen ontkomen, sprong over boord en zwom naar het eiland, waar zij later door een motorsloep van de politie werden afgehaald. Er was niets meer te bekennen van het Indo nesische marinevaartuig, dat met de zeilboot op sleeptouw was weggevaren. De drie opvarenden van het zeilschip werden overgegeven aan de immigratiedienst. „Melbourne Herald" over Indonesië De „Melbourne Herald" schrijft dat de toestand kan ontstaan, waarin de communistische lan den tegen Nieuw-Guinea dezelf de taktiek zullen volgen, die te gen Zuid-Korea werd toegepast. In een commentaar op de jongste rede van Soekarno, merkte het blad op, dat de Indo nesische president het vertrou wen toonde van iemand, die zich door machtige landen weet ge steund. Enkele van deze landen zoals communistisch China hebben aangeboden een „vrijwil- ligers"-korps beschikbaar te stellen, als dat nodig is om met de opstand in Indonesië af te re kenen. Doch Indonesië schijnt deze hulp van buiten niet van node te hebben. Toch zou het voor een pro- communistische regering niet moeilijk zijn een excuus te vin den voor het oproepen van „vrij willigers" en te verklaren, dat de Indonesische rebellen hulp krij gen via Nederlands Nieuw-Gui nea. Dan zou snel een recht streekse bedreiging voor de Ne derlanders in Nieuw-Guinea ont staan. Het blad oppert vervolgens de suggestie, dat Australië en Ne derland zouden voorstellen om geheel Nieuw-Guinea, zowel het Nederlandse als het Australische deel, onder voogdijschap van de Verenigde Naties te plaatsen, met Australië als de voornaam ste trustee. Dit zou dan tot uiting brengen, dat „wij de aanspraken van Soekarno afwijzen ten be hoeve van de bevolking, die onze bescherming nodig heeft totdat zij in staat zal zijn over eigen toekomst te beslissen", aldus de Melbourne Herald". Opwekking tot verzet tegen rebellenregiem Het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft gisteren via radio-Djakarta de bevolking in de door de opstandelingen be heerste gebieden van Noord-Ce lebes opgewekt in verzet te ko men tegen de opstandelingen. In de uitzending, waarin werd gezegd dat de regering strijdt voor het behoud van de onafhan kelijkheid der republiek, ver klaarde het ministerie: „De re bellen krijgen buitenlandse hulp, doch wij moeten ons hierdoor niet van streek laten brengen. De eenheid van het volk, de re gering en de strijdkrachten zal de rebellen neerslaan". Demonstratie van vrijwilligers voor opstandelingen in Indonesië Meer dan 3500 vroegere Noord- Koreaanse krijgsgevangenen hebben woensdagavond in Seoel gedemonstreerd en om toestem ming der regering gevraagd zich bij de strijdkrachten der revolu tionaire regering in Indonesië te mogen aansluiten. Minstens negen demonstranten schreven hun verzoek met eigen bloed en overhandigden dit tij dens de demonstratie aan de autoriteiten. Het ministerie van Buitenland se Zaken deelde mede, dat de regering het verlenen van uit reisvisa aan de demonstranten niet in overweging heeft. Van de vroegere Noord-Koreaanse krijgsgevangenen zijn geen ver zoeken om uitreisvisa ontvangen, aldus werd hieraan toegevoegd. De anti-Chinese maatregelen in Oost-Java De jongste arrestaties van Chinese nationalisten en het verbod van Chinese bladen in Oost-Java zijn het gevolg van het feit dat mensen van de Kwomintang zich met de bin nenlandse aangelegenheden van Indonesië bemoeien. Dit is vol gens het persbureau Antara verklaard door de militaire commandant van Oost-Java, kolonel Sarbini. Voedselbepalingen in Padang Radio-Djakarta heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de bevolking van het voormalige rebellen- steunpunt Padang beperkingen op het gebied van de voedsel voorziening zijn opgelegd. De inwoners zouden geen le vensmiddelen mogen vervoeren naar gebieden waar zich nog op standelingen schuilhouden. De zelfde bepalingen zijn van kracht op Malakka, waar de regering tegen communistische terroris ten strijdt. Volgens de radio waren de treinverbindingen in West-Su matra weer normaal. zal beginnen. Aan deze bijeen komst van de raadgevende po litieke commissie zouden rege ringshoofden deelnemen, voorts ministers van Buitenlandse Za ken en van Defensie. Russisch telegram voor Westduitse socialisten De Sowjetrussische communis tische partij heeft de Westduitse sociaal-democraten, die thans hun jaarlijkse congres te Stutt gart houden, een begroetings telegram gezonden, waarin te vens wordt voorgesteld, dat bei de partijen een gemeenschappe lijke actie tegen kernbewapening zullen voeren. Zoals bekend zijn de socialisten tegen uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met kernwapens. Een socialistische woordvoer der verklaarde, dat men het te legram niet zal beantwoorden. Labourpartij wijst samen werking met Russische communistische partij af. De Britse labourpartij heeft opnieuw een verzoek van de Rus sische communistische partij tot samenwerking ter verdediging van vrede en internationale vei ligheid afgewezen. De labourpartij zegt in een brief, dat zij alleen met demo cratische socialistische partijen in het buitenland betrekkingen onderhoudt en niet met buiten landse regeringen. Aardschok op St. Maarten. Sint Maarten is woensdagoch tend getroffen door een hevige aardschok, die evenwel geen slachtoffers heeft geëist en geen schade heeft aangericht. De schok, die naar schatting een halve minuut duurde, werd voor afgegaan door een onderaards gerommel. Ook op SintEustatius heeft men de schok gevoeld. Attlee moet operatie ondergaan. Earl Attlee, de vroegere Britse labour-premier, zal vrijdag in een ziekenhuis worden opgenomen voor een hernia-operatie, zo is woensdag in Londen vernomen. Men verwacht dat hij tien dagen in het ziekenhuis zal moeten blijven. Exportmoeilijkheden in Algerië. Uit gewoonlijk goedingeüchte bron wordt in Algiers vernomen, dat als gevolg van de stopzetting van de uitvoer moeilijkheden ont staan. Op de voerderijen staan de tomaten op het veld te rotten. Voorraden vlees, vis en groenten stapelen zich op en de wijnhan delaars maken zich zorgen, dat zij voor de nieuwe oogst in juli geen ruimte zullen hebben. EERSTE „HOLLANDSE NIEUWE" BINNEN. Omstreeks elf uur woensdag avond is de Sch. 201 „Sigurda" met de eerste „Hollandse nieu we" van 1958 de haven van Sche- veningen binnengelopen. De haring zal hedenochtend worden afgeslagen. Verzekering van Nasser aan de V. S.? De New York Times meldt uit Cairo, dat de regering van president Nasser naar verluidt de Verenigde Staten heeft ver zekerd, geen plannen te hebben om Libanon tot aansluiting bij de Verenigde Arabische Repu bliek te dwingen. Van gezaghebbende Egypti sche zijde was verklaard, dat Cairo nogmaals met klem had tegengesproken. rechtstreeks betrokken te zijn bij of verant woordelijk te zijn voor de hui dige onlusten in Libanon. De Immigratie in Canada dit jaar aanzienlijk gedaald In het eerste kwartaal van 1958 bedroeg het aantal immi granten in Canada 21.243 tegen 62.460 in het eerste kwartaal van 1957. De Canadese regering heeft vorig jaar juli beperkingen af gekondigd wat de toelating van immigranten betreft in verhand met de toeneming der werkloos heid in Canada. Volgens mede deling van het Canadese ministe rie van Buitenlandse Zaken zijn er geen aanwijzingen, dat de be perkingen spoedig zullen worden opgeheven. Het aantal Britse immigranten daalde tot 5.387 tegen 22.978 in het eerste kwartaal van 1957, het aantal Hongaarse immigranten daalde van 11.963 tot 812. Om trent het aantal Nederlandse im migranten werd geen opgave gedaan, doch blijkens het april nummer van het Nederlandse C.B.S. is het aantal Nederlandse emigranten naar Canada in de eerste 2 maanden van dit jaar gedaald tot 568 tegen 905 in de eerste 2 maanden van 1957. De „Willem Ruys" begint zijn eerste cruise Vrijdagmiddag a.s. zal het m.s. „Willem Ruys" onder commando van kapitein Frits de Jonge uit Rotterdam vertrekken voor de eerste van zijn vier cruises van deze zomer. De 22 dagen durende reis gaat naar Bermuda, New York en de Azoren. Het schip is voor ongeveer tachtig pet volge boekt, maar van het totaal aan tal passagiers komt slechts ruim 15 pet uit Nederland; de overige bijna 85 pet bestaat uit Engelsen, die zaterdag in Southampton aan boord komen. Er zijn voor deze vakantierei zen verschillende specsiale voor zieningen getroffen. Zo zal, be halve het gebruikelijke scheeps- orkest, ook het Holland Sextet, met de Surinaamse zangeres Milly Scott, gedurende de reis dagelijks enige malen optreden. Het eigen „Willem Ruys"-caba- ret, o.l.v. Wil van Zutphen heeft drie verschillende programma's op het repertoire. Een woordvoerder van het ministerie van Voorlichting heeft woensdag de buitenlandse pers bureaus in Parijs verzekerd, dat er voor het ogenblik niet gedacht wordt aan censuur op berichten uit Frankrijk naar het buiten land. Vorige week hadden correspon denten, die uit Algiers hun be richten naar hun Parijse kanto- Met zuidwestelijke winden wordt thans tamelijk koele polai re lucht over West-Europa ge voerd. Woensdag stegen de tem peraturen hierin in Nederland nergens hoger dan 15 graden. Op verschillende stations aan de kust kwam het kwik zelfs niet boven 12 graden. Ook elders in West-Europa was het tamelijk koel weer. War mer was het in de omgeving van Polen waar maximum-tempera turen van bijna 30 graden wer den gemeten. VRIJDAG 23 MEI. v.m. n.m. Breskens 4.36 4.56 Terneuzen 5.11 5.31 Hansweert 5.51 6.11 Walsoorden 6.01 6.21 ZON op Mei. 22 4.37 23 4.36 onder 20.36 20.38 MAAN op onder 7.54 9.00 23.35 In het grensgebied tussen de genoemde twee luchtsoorten dat woensdag in Duitsland lag, kwam flinke regenval voor. In ons land vielen slechts hier en daar enkele buien. Het ziet er naar uit dat de aanvoer van tamelijk koele lucht die plaats vindt tussen een ge bied van hogedruk boven de Golf van Biscaye en een depressie ten noorden van Schotland ook van daag zal voortduren. Er is dan ook weinig verandering in het algemeen weerbeeld te verwach ten. Er zullen dus weer hier en daar buien voorkomen bij win den tussen west en zuidwest en ongeveer dezelfde middagtempe- raturen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. Dezelfde temperaturen. Wisselend bewolkt met hier en daar een bul, matige tot vrij krachtige wind voornamelijk tus sen zuidwest en west. Weinig verandering In temperatuur. ren doorbelden, het verzoek ont vangen om Frans te spreken. Sedert dinsdag mogen zij echter ook weer van het Engels gebruik maken. Franse bladen en persbureaus verkeren evenwel in een andere positie. Het nieuws in de Fran se gebieden staat als gevolg van de nieuwe noodbevoegdheden der regering onder officieel toezicht. In de praktijk laat men echter de redacteuren van de bladen en persbureaus zei beslissen over de aard van hun nieuws. Bij de Franse persbureaus heeft de regering censors aangesteld voor „directe en voorafgaande con trole" op het nieuws over Alge rië. Wat deze censuur precies in houdt is niet gezegd, doch een woordvoerder zei dat het de be doeling is dat de censuur „ver standig" wordt toegepast. Acht „samenzweerders" in Parijs vrijgelaten Een Parijse rechter heeft dins dag acht Fransen voorlopig vrij gelaten, die de vorige week ge arresteerd waren op verdenking van het smeden van een samen zwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat. De open bare aanklager heeft bezwaar tegen de vrijlating gemaakt. Een van de acht, Georges Fer- riere, lid van de onlangs verbo den revolutionaire volksbewe ging van Biaggi, verklaarde voor de rechter, dat hij de andere be klaagden bfj zich had geroepen om pamfletten uit te delen waar in werd gevraagd om terugkeer van generaal De Gaulle „binnen het kader van de republikeinse legaliteit". De zeven anderen hebben dit bevestigd.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1