Franse regering krijgt meerderheid maar met communistische stemmen Dr. Van Roijen bij minister Dulles De verkiezingen in Italië De gebeurtenissen op Corsica De toestand te Beiroet HET WEER WEEKbERICHT HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN V/OENSDAG 28 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4380 EERSTE BLAD Conservatieve ministers verlaten regering-Pflimlin DE SOC' LISTISCHE PARTIJ EN DE GAULLE NIEUWE VERKLARING VAN DE GAULLE De reactie van de beurs te Parijs KONING BOUDEWIJN NAAR NEDERLAND NOODTOESTAND OP CEYLON BETOGING VAN 200.000 MENSEN IN TUNIS Ontploffing te Tizi Oezoe Censuur in Tunesië Volledige uitslag van de verkiezingen voor de Italiaanse Senaat Koning Feisal beëdigd als president van de Arabische Unie Tunesië verzocht Groot-Brittannië wapens ONTPLOFFING IN FRANSE DYNAMIET- FABRIEK J Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsacrver- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 De Franse regering zal aan blijven, zolang de Nationale Ver gadering vertrouwen in haar stelt, aldus heeft de minister voor de oud-strijders, Badie, dinsdagavond na een vergade ring der ministerraad te Parijs meegedeeld. Het kabinet zal zich aan de wet houden. Verder achtte hij het hoogst- onwaarschijnlijk, dat De Gaul le erin zou slagen in de huidi ge politieke omstandigheden voldoende stemmen te krijgen voor de investituur. Minister Badie deelde mee, clat minister-president Pflimlin in de nacht van maandag op dinsdag een onderhoud heeft gehad met generaal De Gaulle. Dit is de eerste officiële beves tiging van dit onderhoud. Ook de minister van Voorlich ting Gazier verklaarde tegenover verslaggevers: „Er is geen sprake van, dat de regering zal aftreden. Het debat over de voorgestelde grondwetsherzie ning wordt voortgezet", VERKLARING VAN PFLIMLIN „De regering zal geen machtsvacuüm doen ont staan door af te treden, zon der dat hierover door de na tionale vergadering is ge stemd", aldus heeft premier Pllimlin dinsdagavond in de Franse nationale vergade ring verklaard. Zijn uitspraak werd toege juicht door de leden der partijen, ilie tezamen de regeringsmeer derheid vormen. De rechtse af gevaardigden en de communisten bewaarden echter het stilzwij gen. Omtrent de ontmoeting, die hij in de nacht van maandag op dins dag met generaal De Gaulle heeft gehad, verklaarde Pflimlin: „Ik heb de generaal verzocht zijn mo rele gezag aan te wenden om hen die reeds onwettige wegen heb ben bewandeld of hiertoe geneigd zouden kunnen zijn, te bewegen binnen de perken der wet te blij ven. Ik heb deze verzekering niet van de generaal verkregen gedu rende het onderhoud, dat ik met hem had, doch later heeft De Gaulle in een formele verklaring gezegd, dat hij onwettig optreden niet kon goedkeuren, ik ben de generaal dankbaar, dat hij dit standpunt heeft ingenomen". ©e premier vervolgde: „Ik heb ook met de generaal over de po litieke kanten van de huidige cri sis gesproken. Be Gaulle herhaalde de rege ringsbevoegdheid slechts te zul len aanvaarden, wanneer hem die op wettige wijze was overgedra gen. Hij verklaarde zich bereid zich met vertegenwoordigers der poli tieke partijen in verbinding te stellen, teneinde te kunnen na gaan op welke wijze een door hem te leiden regering zou kun nen worden gevormd". De premier deelde verder me de maandag j.l. te 16.00 uur een boodschap van generaal De Gaul le te hebben ontvangen, waarin deze hem om een onderhoud ver zocht. „Ik heb de uitnodiging van de generaal aanvaard; de bespre king vond in de loop van de nacht plaats. Ik achtte het mijn plicht geen mogelijkheid om het ont staan van een burgeroorlog te vermijden, te verwaarlozen", al dus Pflimlin. BIDAULT TREKT PFLIMLINS VERKLARING IN TWIJFEL Bidauit, de leider der rechtse minderheid in de M.R.P. (waar toe ook Pflimlin behoort) trok de juistheid van Pflintlins verkla ring; dat het initiatief voor de be spreking tussen de premier en ®e Gaulle van de generaal was uitgegaan, in twijfel. Hij verklaarde„Het land weet, dat generaal De Gaulle de ge woonte heeft om op ongelegen ogenblikken verklaringen af te leggen. Doch het weet ook dat hij geen man is, die het met de waar heid op een akkoordje gooit. Generaal De Gaulle zou maan dag j.l. nimmer naar Parijs zijn gekomen, wanneer hem dat niet door een of meer leden der rege ring was verzocht. De generaal heeft dinsdag ver klaard, dat het „proces, om tot een regering onder zijn leiding 'te komen, was begonnen. Het is belachelijk te beweren, dat De Gaulle deze bewoordingen heeft gebruikt zonder van regerings zijde formele verzekeringen of duidelijke -verzoeken te hebben ontvangen. Ik verzoek daarom de regering ons mede te delen hoe de zaken zich in werkelijkheid hebben toe gedragen en onder welke omstan digheden het door generaal De Gaulle uitgegeven communiqué dinsdag is gepubliceerd", aldus Bidault. Hij vervolgde: „De regering was er, om het zacht uit te druk ken, op gesteld dat de generaal het leger zou raden. Het is on denkbaar dat De Gaulle zijn be roep op het leger zou hebben ge daan, zonder dat een lid der re gering hierom zou hebben ge vraagd". In het slot van zijn toespraak richtte Bidault zich tot Pflimlin persoonlijk met de woorden„Het is aan u om het land te redden, en vanzelfsprekend omvat het land ook de republiek. Doch ik bezweer u toch vooral niets te zeggen dat bij ons de me ning zou kunnen doen post vat ten dat de republiek los kan wor den beschouwd van de natie in haar geheel". Tevoren had de bejaarde socia listische staatsman Paul Rama- dier een beroep op Pflimlin ge daan om „krachtig stand te hou den bij de verdediging van de re publiek". Hy verzekerde de pre mier dat de socialisten hem zou den volgen „op elk pad, dat u voor dit doeleinde verkiest te gaan". Het bestuur en de fractie van de Franse socialistische partij hebben dinsdag met 112 stem men tegen drie bij één onthou ding verklaard tegen een kandi datuur van generaal De Gaulle voor het premierschap te zijn. De socialisten zullen in geen enkele omstandigheid een kandi datuur van de generaal steunen. Volgens de socialistische partij is de wettige regering verplicht aan te blijven, zolang zij het ver trouwen van de meerderheid van de Nationale Vergadering heeft. Generaal Charles de Gaulle heeft dinsdagochtend laat de vol gende verklaring uitgegeven: ,,Ik heb maandag een aanvang gemaakt met de voorgeschre ven procedure die nodig is voor de vestiging van een republi keinse regering welke de een heid en de onafhankelijkheid van het land kan verzekeren. Ik reken er op dat die procedure voortgang zal vinden en dat het land er door zijn kalmte en waardig gedrag blijk van zal geven dat het deze procedure voltooid wil zien. In deze omstandigheden zou elk optreden, van welke zijde ook, dat de openbare orde in het ge ding brengt ernstige gevolgen kunnen hebben. Met alle be grip voor de omstandigheden zou ik dat niet kunnen goed keuren. Ik verwacht van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten in Alge- rië dat zij voorbeeldig blijven gehoorzamen aan hun chefs: generaal Salan, admiraal Auboyneau, generaal Jouhaud. Ik geef uitdrukking aan mijn vertrouwen in die chefs en mijn plan om onverwijld met hen in verbinding te treden". Het schijnt dat niemand uit de omgeving van generaal De Gaulle deze verklaring voor zien had. De generaal zelf belde te kwart over twaalf (Ned. tijd) uit Co- lombey zijn ordonnans, lt.-ko- lonel Gaston de Bonneval, op en dicteerde hem de verkla ring. Deze tekst werd terstond vermenigvuldigd op 't bureau van De Gaulle in de Rue de Solferino te Parijs. De pers bureaus en bladen werden er onmiddellijk per telefoon van in kennis gesteld. Generaal Salan zei dinsdag avond tot een menigte die zich voor het regeringsgebouw te Al giers had verzameld, dat men twee weken lang naar het rege ringsgebouw is gekomen om daar een beroep te doen op gene raal De Gaulle. Dit beroep is nu verhoord. De Gaulle heeft doen weten, dat hij de leiding van een regering op zich wil nemen, die Frankrijk zijn waardigheid en on afhankelijkheid zal teruggeven. De menigte, die geschat werd op 80.000 personen, barstte in een oorverdovend gejuich uit, toen generaal Salan uitriep: „Leve Frankrijk, leve generaal De Gaul le". Waarnemers achten 't zeker, dat er ernstige ontwikkelingen zouden volgen wanneer het parlement zou blijven weige ren een beroep op De Gaulle te doen. Er wordt voortdurend gerept van de mogelijkheid dat ook op het Franse vasteland een bewe ging tot het overnemen van de macht aan de dag treedt. Daarbij worden vooral steden als Nice, Toulouse en Bordeaux genoemd. Wanneer de revolte zich tot het Franse moederland zou uitbrei den zou het volgens waarnemers echter twijfelachtig worden of De Gaulle dan nog als 'n redder- op-het-laatste-ogenblik geroepen zou willen worden. Men meent dat hij zou weige ren op te treden als leider van een der partijen in een burger oorlog. CONSERVATIEVE MINISTERS ÜIT FRANSE REGERING De conservatieve fractie dei- nationale vergadering heeft be paald, dat drie van haar vier mi nisters in de regering-Pflimlin hun portefeuilles zullen neerleg gen. De conservatieve afgevaardig den zullen voorts tegen de dooi de regering voorgestelde grond wetsherziening stemmen. De drie afgetreden ministers zijn Boscary-Monservin, Ribeyre en Garet. DE FRANSE REGERING KRIJGT MEERDERHEID. Volgens de officiële cijfers heeft de Franse Nationale Vergadering met 408 tegen 165 stemmen haar goedkeuring gegeven aan het wetsontwerp tot herziening- van de grondwet. Premier Pflimlin heeft echter verklaard de stemmen der com munisten niet mee te rekenen. De regering zal thans overwe gen wat haar te doen staat. Zij heeft een meerderheid van 297 stemmen nodig. De communisten, die de re gering hebben gesteund, hebben 148 zetels in de Nationale Verga dering. De door Pflimlin gerekende meerderheid bedraagt slechts 260 stemmen. De beurs te Parijs juichte dinsdag de verklaring toe van generaal De Gaulle, dat hij voorbereidingen treft voor de vorming van een republikeinse regering. Het nieuws veroor zaakte "een daling van de goud prijzen en een stijging van de aandelenkoersen. De koersstij- i gingen waren evenwel slechts matig, daar het nog steeds zeer onzeker is op welke wijze en wanneer op De Gaulle een be roep zal worden gedaan voor het vormen van een regering. Baargoud noteerde 540.000 fr., nadat de prijs vóór de opening- van de beurs 550 000 frank heeft bedragen. Naar wij vernemen zal Koning Boudewijn van Belgie heden naar Nederland komen voor een informeel en particulier1 bezoek aan H. M. de Koningin. Waarschijnlijk zal de Belgische' vorst Koningin Juliana uitno digen voor een bezoek aan de wereldtentoonstelling in Brus sel. De vorst wordt in de loop' van de dag per auto op Soest- dijk verwacht. Hij zal donder dag terugreizen naar Brussel. Voor geheel Ceylon is de nood toestand afgekondigd als gevolg van ongeregeldheden tussen Ta mil- en Singalees-sprekenden. De federale partij, die de Ta-' mil-sprekenden zegt te vertegen woordigen, is verboden, evenals een kort geleden gevormde bond- van Singalees-sprekenden, de Ja- tika Peramuna genaamd. Voor Colombo is een uitgaans verbod van zonsondergang tot' zonsopgang afgekondigd na eerf nacht van brandstichting, plun-> dering en aanslagen. De ongeregeldheden zijn uit gebroken naar aanleiding van 'n voorstel om het Tamil dezelfde status te geven als het officiële* Singalees. De wanordelijkheden hebben dé afgelopen vijf dagen al 18 men-> senlevens geëist. Dinsdagavond heeft een me nigte van naar schatting 200.000 mensen een betoging gehouden voor het presidentspaleis in Tu nis, ter ondersteuning van eisen tot wapenleveranties van de Ver enigde Staten en de onmiddellijke ontruiming van Tunesië door Franse troepen. Tijdens de beto ging, die drie uur duurde, waren alle winkels en kantoren geslo ten en reden er geen trams, bus sen of taxi's. Nadat president Bourguiba de betogers had toegesproken trok ken zij door de hoofdstraten van Tunis. Men schreeuwde „Massu -en, Soustelle aan de galg" bij het voorbijtrekken van de Franse ambassade. Voor het Amerikaanse consu laat werd geroepen: „B-26 bom menwerpers zijn Amerikaanse bommenwerpers". (Dit is een toespeling op de Franse vlieg tuigen die in maart Sakiet aan vielen). De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft dinsdag een ont moeting gehad met de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles. Hij deel de na afloop aan verslaggevers mede, dat zijn gesprek betrek king had op persberichten over de levering van wapens aan In donesië. De ontmoeting tussen minis ter Dulles en dr. Van Roijen duurde een uur. Aangenomen wordt, dat de Nederlandse am bassadeur doelde op de mede deling van een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken van de vo rige week, dat de Ver. Staten toestemming verleenden voor de uitvoer naar Indonesië van vliegtuigonderdelen en uitrus ting voor de politie ter waarde van 500.000 dollar. Er is dinsdag tijdens een be zoek van generaal Salan en Sou- stelle aan Tizi Oezoe een hand granaat ontploft temidden van een menigte, die voor het stad huis van de stad verzameld was, waardoor ruim 30 militairen ver wondingen hebben opgelopen. De menigte luisterde naar een rede voering van de Mohammedaanse burgemeester van een dorp uit de omgeving. Behalve de burge meester bevonden zich ook Salan en Soustelle op de stoep van het stadhuis. Volgens Franse officieren heeft een soldaat per ongeluk een handgranaat laten vallen. Volgens A.F.P. heeft dr. Van Roijen minister Dulles een no ta van de Nederlandse regering overhandigd, waarin zou zijn ge protesteerd tegen de levering van Amerikaanse wapens aan de Indonesische regering, waar over in persberichten melding is gemaakt. Dr. Van Roijen weigerde na afloop van het gesprek nadere bijzonderheden mede te delen. Ook weigerde hij te zeggen, of hij tevreden was met het ant woord, dat hij van Dulles had gekregen. Van bevoegde zijde in Den Haag is desgevraagd verklaard, dat dr. Van Roijen een bezoek heeft gebracht aan minister Dulles om in opdracht van de Nederlandse regering inlichtin gen te vragen over in persbe richten gemelde wapenleveran ties door de Ver. Staten aan Indonesië. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later verklaard „De minister van Buitenland se Zaken heeft ambassadeur Van Roijen verzekerd, dat de Amerikaanse regering geen wa pens aan de Indonesische rege ring heeft verkocht. Het ministerie had goedkeu ring gehecht aan exportvergun ningen voor de aankoop door de Indonesische regering van par ticuliere Amerikaanse fabrikan ten van kleine wapens voor de Indonesische politie ter waarde van 14.600 dollar, voegde hij hier aan toe. „Het ministerie heeft ook goedkeuring verleend voor uitvoervergunnnigen van onder delen in hoofdzaak voor de In donesische luchtvaartmaat- De uitslagen van de algemene verkiezingen in Italië laten zien, dat de regerende christen-demo craten en de communisten en so cialisten sterker zijn geworden. Zij wonnen ten koste van de Neo fascisten en monarchisten, die aan kracht hebben ingeboet. Drie voormalige bondgenoten van de Westersgezinde chris ten-democraten de liberalen, sociaal-democraten en republi keinen hebben eveneens eni ge winst behaald. De stand is nu, met beschik baar zijn van de uitslagen van 53-607 van de 54.849 kies districten, dat de christen-de mocraten 42,5 °-o van de stem men voor de kamer van afge vaardigden hebben verworven, de communisten 22,6 °o en de socialisten 14,3 °o van de andere partijen hebben de Neo-fascis- ten met 4.7 procent er het best afgebracht. De winsten van links doen moeilijkheden bij de vorming van stabiele regeringen in de Tunesië heeft dinsdag cen suur na publikatie ingesteld op bladen en perstelegrammen. Het ministerie van Voorlich ting heeft hoofdredacteuren van bladen meegedeeld, dat een grote mate van objectiviteit een verbetering in de betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië kan bevorderen. Kolonel Thomazo, die door ge neraal Salan is benoemd tot gou verneur van Corsica, wordt over al op het eiland erkend als de militaire en burgerlijke leider. Hij werd maandagavond bij zijn intocht in Corte en Bastia door zeer 'velen toegejuicht. Intussen hebben enkele para chutisten ook in hel zuidelijkste stadje van het eiland, Bonifacia, een comité voor openbare veilig heid gevormd. Op zijn zegetocht over 't eiland was kolonel Thomazo vergezeld Het centrum van Beiroet, dat een week lang verlamd is ge weest door een staking van ha venarbeiders, was dinsdagoch tend weer het toneel van bedrij vigheid. Op 24 schepen werd ge werkt. Zeven andere liggen op de rede te wachten. De vrachtautochauffeurs zijn nog niet alle weer aan het werk, zij vrezen namelijk sabotage daden van de zijde van de tegen standers van de regering. In de laatste dagen zijn ook de verbindingen met Syrië ver beterd. Er rijden weer treinen tussen Beiroet en Damascus. De Libanese minister-presi dent, Sami el Solh, heeft dinsdag in een radiotoespraak tot het Li banese volk Egypte, en, wat de laatste tijd betreft, de Verenigde Arabische Republiek verantwoor delijk gesteld voor de crisis in Libanon. De premier zou een verklaring in het parlement af leggen, maar dit kon niet door gaan omdat er geen quorum was. Voor de eerste maal in de hui dige crisis is een Syriër veroor deeld in verband met de moeilijk heden in het land. Een Syriër, die op 18 mei werd aangetroffen in het bezit van twee handgrana ten en een aantal vuurwapens, werd tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, aldus het mi nisterie van justitie. van Delbecque, de rechterhand van Soustelle, en de leider van de beweging op Corsica, Arrighi. Kort voordat het drietal Bastia bereikte, had de socialist Casalta het raadhuis, dat hij twee dagen uit de handen van het comité van openbaar welzijn heeft gehouden, overgegeven. Hij en een aantal communisten dat pamfletten met de oproep voor de algemene sta king verspreidde, werden uitge jouwd. Thomazo zei in een toespraak tot de menigte, dat binnen een week levensmiddelen uit Algerië zullen aankomen. „Wij zijn hier om de onbloedige revolutie tot haar logisch einde te brengen een regering van openbaar wel zijn onder leiding van generaal Charles de Gaulle". Het grote probleem voor de jour nalisten op het eiland is hoe zij hun berichten naar hun bladen of persbureaus moeten zenden. volgende termijn van vijf jaar verwachten. Naar men meent zou de Fran se crisis een factor geweest zijn die bijgedragen heeft tot de stemmenwinst van zowel de christen-democraten als het „bolwerk tegen revolutie", als van de communisten, die zich als leiders opwerpen van het verzet tegen facisme. De verdeling van de zetels in de kamer van afgevaardigden geschiedt volgens een ingewik keld stelsel van evenredige ver tegenwoordiging. Volgens een voorlopige prog nose zouden de christen-demo craten een kleine meerderheid kunnen verzamelen als zij er in kunnen slagen de centrum-coa litie, waarmee zij vele jaren ge regeerd hebben, opnieuw in het leven te roepen. Maar de kleine liberale partij, de sociaal-demo craten en de republikeinse par tijen, hun voormalige bondge noten hebben onafhankelijk aan de verkiezingen meegedaan. De volledige verkiezingsuitslag voor de Italiaanse Senaat is als volgt: Christen-democraten 10.757.656 st. 41,2 122 z. Communisten 5.695.816 st. 21,8 60 z. Nenni-socialisten 3.683.845 st. 14,1 35 z. Sociaal-democraten 1.135.151 st. 4,4 5 z. Neo-fascisten 1.119.712 st. 4,3 8 z. Liberalen 1.924.309 st. 3,9 4 z. Monarchistische volkspartij 369.192 st. 1,4 geen Nationale monarchisten 783.936 st. 2,2 2 z. Radicaal-republikeinen 783.936 st. 3,0 5 z. Links onafhankelijken schappij Garuda, voor de Indo nesische luchtmacht en voor vliegtuigen van de Indonesische politie tot een totaal bedrag van een miljoen dollar". De woordvoerder zette uiteen, dat in deze een miljoen dollar is begrepen de 14.600 dollar voor revolvers, buksen en pistolen. De woordvoerder, Lincoln Whi te, zeide in antwoord op vragen, dat de uitvoervergunningen de laatste tien dagen zijn goedge keurd. Hij zeide niet te weten of dr. Van Roijen in zijn ge sprek met minister Dulles had verwezen naar een verklaring van de Indonesische ambassa deur na diens bezoek aan het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington van de vori ge week, dat hij het verzoek van zijn regering aan de Ver. Sta ten om wapenleverancies had herhaald. Koning Feisal van Irak is dins dag te Amman beëdigd als pre sident van de Arabische unie van Jordanië en Irak. Dit geschiedde op de eerste bijeenkomst van het federale parlement. De Jordaanse oud-minister- president Said el Moefti werd ge kozen tot voorzitter van het fe derale parlement. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag (mee gedeeld, dat Tunesië Groot-Brit- tannië om wapens heeft ver zocht. De woordvoerder wilde verder geen bijzonderheden meedelen. Zelfs wilde hij niet zeggen of het verzoek in studie is genomen. Vier arbeiders, onder wie twee vrouwen, zijn dinsdag om het le ven gekomen als gevolg van een ontploffing i.n een dynamietfa- briek te Cugny ia Génévraye, ten zuiden van Parijs. Verscheidene arbeiders werden door glasscher ven gewond. De fabriek werd ontruimd en door de politie afgezet daar een brand die door de ontploffing ont stond nieuwe explosies dreigde teweeg te brengen. Zuidtiroolse volkspartij Totaal In 1953 was de uitslag: Christen-democraten 9.193.484 st. 39,8 Communisten 5.082.327 st. 20,2 Nenni-socialisten 2.932.389 st. 11,9 Sociaal-democraten 995.225 st. 4,3 Neo-fascisten 1.482.168 st. 6,0 Liberalen 720.869 st. 2,9 Monarchisten 1.732.793 st. 6,5 Republikeinen 225.611 st. 0,9 Links onafhankelijken Zuidtiroolse volkspartij Totaal 3 z. 2 z. 246 114 z. 54 z. 28 z. 4 z. 9 z. 3 z. 16 z. 2 z. 5 z. 237 ONBESTENDIG In de koele lucht waarin niet alleen Nederland maar ook Bel gië, Engeland en Frankrijk zich bevinden, trok dinsdag weer een kleine storing over ons land. De ze bracht in het westen vooral weer enige regen. De temperatu ren liepen tot ongeveer dezelfde waarden op als de voorafgaande dagen. De koele lucht wordt van zeer warme lucht boven Zuid en Oost Europa geseheiden door een front dat zich dinsdag van de Al pen naar Finland uitstrekte. Bo ven het Alpengebied ontwikkeiüt zich een kleine depressie, die naar het noorden ging bewegen. Het regengebied üat erbij hoort strekt zich nogal ver naar het Westen uit, zodat er ook in ons land wel iets van de merken zal zijn. De wolkenvelden ervan ver toonden zich al in de avonduren van gistetren boven het land. Vooral in het oosten van Neder land bestaat kans op tijdelijk re gen van dit regengebied. De luchtdrukverschillen boven onze omgeving zijn en blijven waarschijnlijk vrij klein, zodat er over het algemeen weinig wind uit noordelijke richtingen zal zijn. Een zwakke rug van ho ge druk tussen de naar het noor den trekkende storing boven Duitsland en 'n storing ;en zuid westen van Engeland zal, en dit voornamelijk in het westen van het land later weer verspreide opklaringen kunnen brengen. De temperatuur ondergaat met dit al weinig verandering. medegedeeld door het K.N.MX te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Wisselvallig weer Veel bewolking met plaatselijk enige regen maar later ook perio den met zonneschijn. Overwegend zwakke wind uit noordelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 29 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 10.40 11.03 11.15 11.38 11.55 12.18 0.05 12.28 ZON MAAN op onder op onder Mei. 28 4.30 20.44 15.15 2.04 29 4.29 20.46 16.35 2.32 30 4.28 20.47 17.54 3.03 31 4.27 20.48 19.10 3.38

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1