Geef uw stem aan de V.V.D. De partij van de vrijheid LUST 5 Uit de Provincie De geluidsmuur YDTERNEUZEN - VVD - TERNEUZEN - VVD - VVD - TERNEUZEN - VVD - TERNEUZEN - VVD - VVD - TERNEUZEN VVD - TERNEUZEN - VVD - VVD - TERKEUZEN - WD - TERNEUZEN - WD - ONZE KANDIDATEN WD - TERNEUZEN - WD - TERNEUZEN - WD - WD - TERNEUZEN - WD - TERNEUZEN - WD - WD - TERNEUZEN WD - TERNEUZEN - WD - WD -TERNEUZEN - WD - TERNEUZEN - WD - TERNEUZEN AXEL BIERVLIET CADZAND HOEK HULST OOSTBURG ST. JANSTEEN. Bomaanslag in Beir Nog tw U in de grote F '3 co faJ QC faJ faj p-a S faj STEMT V. V. D. Fijn van Draat P.' Den Decker G. A Vrieling R. G. Muller L. Denie J. F. v. d. Klooster M. Visser R. R. De Groot J. De Ridder J, Van Hoeve J. 11. Van Breda Vriesman A. C. S. De Smidt C. L. Mej. Jurry L. ►—3 m m O •—3 trj Ouderavond Hervormde school In het jeugdgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeen te aan de Kerkhoflaan werd vrij dagavond een ouderavond be legd door het bestuur van de Hervormde school. Van de zijde der ouders was er een zeer grote belangstelling. De voorzitter, de heer J. C. Olijslager, opende de avond met gebed, gevolgd door het gezamen lijk zingen van een psalmvers. Bij het programma, dat nu volgde, waren leerlingen van de hoogste klassen ingeschakeld met zang en declamatie. Onder leiding van een der leerkrachten, de heer De Visser, werden op verdienstelijke wijze verschillende zangnummers ten gehore gebracht, terwijl door andere leerlingen in wedstrijd verband werd gedeclameerd. Een jury, bestaande uit de heren Westhof en Muinen, wees de beste deelnemers aan en reikte prijsjes uit. De muzikale omlijsting werd verzorgd door een drietal leerlin gen die aan de muziekschool stu deren. Zij brachten de verschil lende nummers voortreffelijk. Tn aansluiting hierop hield de heer J. C. Groenenberg, hoofd der Hervormde school, een refe raat, waarin de moeilijkheden en mogelijkheden in het schoolleven naar voren werden gebracht. Uit dit referaat bleek ook het nij pend gebrek aan schoolruimte om het steeds groeiend aantal leerlingen onder dak te brengen. Met dankbaarheid werd gewag gemaakt van de spontane mede werking die wordt verleend door het R.K. kerkbestuur dat een klaslokaal van de St. Willibror- dusschool afstaat, teneinde het ruimtegebrek tijdelijk te onder vangen. Ter illustrering van het schoolleven werd door de heer Van Harten een klankbeeld ten gehore gebracht van de lesuren, waarbij de ouders zowel leer kracht als leerlingen konden be luisteren. Tijdens de pauze werden ver versingen aangeboden, waarna •Je heer Lammens toelichting en commentaar gaf op een serie uitstekend geslaagde kleuren dia's van de laatste schoolreizen, opgenomen door de heer Groe nenberg. Ook dit programmapunt had de volle belangstelling der ouders. Tot slot bracht de voorzitter dank aan de heer Groenenberg en zijn medewerkers voor deze avond waarmee hét gestelde doel, de ouders meer vertrouwd te maken met het wel en wee van de school, volkomen geslaagd kan worden genoemd. Daarna ging de heer Groenen berg voor in dankgebed. •Jaarvergadering Veren iging voor veilig' verkeer. In café ,.Du Commerce" hield de vereniging voor veilig verkeer „Terneuzen én Omstreken" haar jaarvergadering onder voorzitter schap van Ir. .1, F. Denie. In z jn welkomstwoord betreur de de voorzitter de geringe op komst, die hij weet aan het feit dat er deze keer niet voor een aantrekkelijk bijprogramma kon worden gezorgd. In de eerste jplaaf i heeft de Veilig verkeers- en hobbytentoonstelling veel geld gekost en fiims over veilig ver keer vertonen was niet mogelijk, omdat er het laatste jaar niets nieuws op dit gebied is versche nen. Uit notulen en jaarverslag door de secretaris, de heer E. Rus- schen, werd het de aanwezigen duidelijk dat de activiteit van het bestuur niets te wensen overlaat. De belangstelling van de leden mocht echter wel wat groter zijn. Een oriëntatierit kon wegens geringe belangstelling niet door gaan. Met veel waardering werd gewag gemaakt van de steun die van de zijde van het gemeente bestuur werd ondervonden. Ook op, de gemeentepolitie kan steeds een beroep worden gedaan. De inspecteur van politie, de heer K. Reinders, heeft, nu het schoolverkeersexamen een ver plicht vak is geworden, een cur sus samengesteld voor het onder wijzend personeel. Er gaven zich 47 leerkrachten voor deze cursus (Advertentie) Van Nelle bestellen! op, maar de moeilijkheid is het vinden van goede instructeurs. Men zal zich wel weer tot de politie moeten wenden en de voorzitter sprak de hoop uit, dat zij zal blijven helpen. Het laatste schoolverkeers examen, onder toezicht en leiding van de vereniging was een suc ces. Een vrij groot aantal leer lingen slaagde met lof en men had niets dan waardering voor de wijze waarop met de leer krachten werd samengewerkt. Er werd tijdens de vergadering ook nog een opmerking gemaakt over de minimale kennis der ver- keersvoorschriften d°°r de weg gebruikers. De heer C. J. Udo, penning meester, gaf een financieel over zicht en deelde mede dat het jaar sloot met een batig saldo van 448,07. Voor het beheer der financiën werd de heer Udo lof gebracht. De heren Schelstraete en E. Russchen werden bij acclamatie als bestuurslid herkozen. In plaats van de heer G. Goossens, die zich om gezondheidsredenen niet meer herkiesbaar stelde, werd de heer A. van Waart geko zen. De voorzitter betuigde zijn dank aan de heer Goossens voor het vele werk dat hij voor de vereni ging heeft gedaan en de waar devolle adviezen, die van hem werden ontvangen. Van de rondvraag werd een vrij druk gebruik gemaakt. De vragen werden in hoofdzaak be antwoord door de heer Reinders, daar het veelal plaatselijke situa ties betrof. Er werden verschillende vrij gevaarlijke verkeerspunten in Terneuzen opgenoemd waarvoor de aandacht werd gevraagd; o.a. het kruispunt nabij het Juliana Ziekenhuis (Van Steenbergen laanEmmalaanZandstraat Blokken enz. De heer Reinders antwoordde hierop dat deze en nog vele an dere wegkruisingen inderdaad vrij gevaarlijk zijn, maar niet van dien aard dat ingrijpende maat regelen kunnen worden overwo gen. Nog meer verkeersborden kunnen verwarrend werken. Bo vendien is het vaak zó, dat wan neer het publiek weet dat een bepaald punt gevaarlijk is, extra goed wordt opgelet. Op verzoek van een lid zal er, wanneer op het middaguur aan de Axelsebrug geschut wordt, politietoezicht zijn, daar anders het verkeer aldaar een chaos dreigt te worden. Naar aanleiding van een vraag of de parkeerplaats der Z.V.T.M.- bussen op de Markt kan worden verplaatst, deelde Ir. Denie mede, dat binnen afzienbare tijd de vissershaven zal worden gedempt en deze ruimte dan als parkeer gelegenheid zal worden benut. Gerestaureerd Parochiehuis. Aan geschikte lokalen om te vergaderen, film- of toneelvoor stellingen enz. te geven, heeft Terneuzen werkelijk geen over vloed. Vooral wordt dit gebrek gevoeld als het gaat een behoor lijk onderdak te vinden waar de jeugd kan worden beziggehou den. Met des te meer genoegen zal Katholiek Terneuzen dan ook de werkzaamheden volgen die in het parochiehuis worden uitge voerd om het interieur de zo noodzakelijke opknapbeurt te ge ven. Van de grote zaal moet steeds meer gebruik worden ge maakt, gezien de toenemende activiteit op parochieel en cultu reel leven. Dank zij de offers aan geld, talenten en verschrikkelijk veel vrije uren van sommige perso nen, heeft de toneelzaal een mé- tamorfose ondergaan. De ruim ten naast het toneel zijn opge knapt en de zaal is in aantrekke lijke kleuren gezet. Op enkele kleinigheden na zijn de werk zaamheden klaar. Met de nieuwe stoelen, die reeds enkele maan den geleden werden geplaatst, zal het een genoegen zijn in het parochiehuis te verblijven. Dat dit ook van grote invloed zal zijn op de instuifavonden is zonder meer duidelijk. Een vraagstuk vormt nog de nieuwe verwarming, want ook deze moet dringend verbeterd worden. Dit onderwerp vraagt echter vrij veel geld, doch ook hiervoor zal wel een oplossing gevonden worden. De geestelijk heid Jieeft nog nooit tevergeefs een beroep gedaan op de offerzin van Katholiek Terneuzen, temeer daar het voor ieder duidelijk is. dat een parochie in deze tijd niet zonder een goed gemeenschaps huis kan. Feestvergadering in het Parochiehuis. De Katholieke Arbeiders Jeugd uit de kanaalzone was in groten getale naar het Terneuzense paro chiehuis gekomen om in een feestelijke vergadering Jo Maas welkom te heten bij zijn behou den thuiskomst uit Afrika. De kringleider P. Vaal wees er in zijn openingswoord op, dat een goed kajotter een echte pionier moet zijn, die vooral in zijn werk- midden aandacht moet hebben voor de moeilijkheden van zijn mede-arbeiders. In goede kame raadschap voor deze moeilijk heden een oplossing helpen vin den is de grote taak van de jonge Katholieke arbeider. De nationale voorzitter, de heer Huub Larosch, sprak over het ontstaan der kajottersbewe- ging en' de groei in Nederland. Hij schetste daarin hoe mgr. Jos. Cardijn, reeds vóór zijn priester schap aangegrepen werd door de noden der jonge arbeiders (12 en 13 jaar dikwijls) in de Brusselse agglomeratie. Hoe hij van zijn vader toestemming kreeg pries ter te worden op voorwaarde dat hij zich het lot der werkende jeugd zou aantrekken. Cardijn heeft dit gedaan met het resul taat dat in meer dan 90 landen der wereld de K.A.J. bloeit. Hij memoreerde vervolgens hoe in Nederland de K.A.J. tot stand kwam, n.l. door samenvoeging van de „Jonge Werkman" en de „St. Jozefsgezellen". De kringaalmoezenier, kape laan L. Mathljssen uit Terneu zen, sprak over de onvervangbare waarde van de mens en vestigde de aandacht op de „contracten actie", door de diocesane K.A.J., waarbij de kajotters gevraagd wordt te offeren voor een be paald missiegebied. Als blijk van waardering der kajotters uit de kanaalzone over handigde kapelaan Mathijssen Jo Maas een enveloppe met inhoud. Deze sprak over het onder werp: „Waarom naar Afrika?" en behandelde uitvoerig de noden, die daar zijn, en het belang dat het Christendom in Afrika heeft. Jo Maas betoonde zich zeer dank baar voor de stoffelijke gave, die hij van zijn mede-ka jotters had mogen ontvangen. „Ik weet niet hoe groot het bedrag is", zo zei hij, „maar de helft is voor de „contractenactie", in dit geval voor de missie in India. De avond werd verder opgeluis terd door de Axelse kajotters, die heel wat in hun mars bleken te hebben op het gebied van to neel, zang en muziek. Vooral het orkest deed zich van zijn beste kant horen, zeer tot genoegen van de talrijke aanwezigen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Examen „E.H.B.O." In het kader van de organisa tie Bescherming Burgerbevolking werd in het Openbaar Lyceum het examen afgenomen voor het diploma „Eerste Hulp in Oor logstijd" door de artsen De Jong uit Oostburg. A. C. S. van Breda Vriesman uit Terneuzen en Th. Wechgelaar te Sluiskil. Voor dit examen slaagden de dames P. J. C. VerlindeMaan dag, L. A. L. Lipjesde Wolf, Zr. Bauwens, A. BaertLuyckx, E. Paulussev. d. Hooft, J. v. d. Hooftde Jonge, F. Schelstraete, C. Dierix-Seinen en A. de Blaay en de heren J. C. L. Lam mens, W. van Leeuwen, K. J. Schoonakker, K. de Blaay, J. Dhont, O. Pieters, C. de Smet, A. van Driel, P. Hamelink en R. de Blaay. Vergadering Algemene Bedrijf scentrale Onder voorzitterschap van de heer J. M. Hamelink, hield de afdeling Terneuzen van de „A.B.C." in ,,'s Lands Welvaren" een vergadering waarin als voornaamste punt de nieuwe C.A.O. werd besproken. De heer J. Scheepers, districtsbestuurder voor het zuiden, was bij deze ver gadering aanwezig om een nade re uiteenzetting te geven. Wegens zijn 25-jarig lidmaat schap van het N.V.V. werd de heer A. F. Dieleman gehuldigd, waarbij de districtsbestuurder hem het zilveren insigne opspel de. (Advertentie) Van Nelle bestellen' (Advertentie) Van Nelle besiellen! Pinksterfeesten. Om aan de traditionele Pink sterdagen, welke bij velen toch altijd weer herinneringen wakker roepen, dat dit och dè dagen van Axel waren, toen de bezoekers in drommen van heinde en verre naar hier kwamen om deel te hebben aan de feesten, nog enige fleur te geven had men reeds op zaterdagmiddag enige miniatuur feesten gecreëerd. „Concordia" had op het markt plein haar fancy-fair geopend met de bedoeling om gedurende de Pinksterdagen gelden bijeen te krijgen teneinde haar leden in een uniform te kunnen steken. Er was een klein festival aan verbonden om wat leven in de brouwerij te brengen. Hierin is men volkomen geslaagd, mede dank zij de medewerking van de onlangs opgerichte drum band. Ook van officiële zijde werd steun verleend om. de gemeente in een Pinksterstemming te brengen. Hoewel 't initiatief niet direkt van 't gemeentebestuur is uitge gaan meende men toch om als zo danig iets bij te dragen toen men vernam dat journalisten hier een voetbalwedstrijd zouden spelen. Dit gezelschap arriveerde in de namiddag in Axel en om half 4 werden de journalisten ten ge meentehuize officieel ontvangen. De burgemeester verwelkomde het gezelschap waarbij hij her innerde aan de glorieuze wed strijd van vorig jaar toen hij als magistraat 't Axelse doel moest verdedigen en vele malen tever geefs had geduikeld naar de ver- radelijke journalistieke schoten. Evenwel was hij sans rancune, en hoopte dat het gezelschap in Axel enkele prettige uren zou doorbrengen en een goede in druk van 'haar gastvrijheid zou blijven behouden. De heer Ronse, medewerker aan „De Gentenaar", sprak na mens zijn Belgische confraters en dankte de burgemeester voor zijn hartelijke woorden en goede ontvangst. De heer Klein, Zeeuws redac teur van „Het Vrije Volk", sprak namens de Nederlandse journa listen. „Ik zelf", aldus spreker, „ken Axel, doch vele collega's zijn hier voor 't eerst. Ook zij zullen de beste herinnering aan Axel bewaren". Na de gebruikelijke verversing i" men naar het zwembad gewan deld. Hier werd men direkt opgeno men in de sfeer'van vriendschap welke allerwegen uitstraalt van het prachtige Axelse bad en heeft men een half uurtje ver toeft in de unieke gelegenheid tot restauratie. Na deze verpozing is men ach ter „Concordia" onder de tonen van pittige marsen naar het ter rein van de voetbalvereniging „Axel" gewandeld om op de keu rig verzorgde grasmat, het oude „Wilhelmina" waardig, aan een kamp deel te nemen tussen twee gelijkwaardige elftallen. Soms kon men aardig voetbal zien en velen hadden de kunst om. goede combinaties op te bou wen nog niet'verleerd. Onze zui derburen, die reeds tweemaal van de Nederlanders hadden gewon nen, moesten ditmaal de vlag strijken en het scorebord wees bij het einde van de kamp een 21 overwinning van de Nederlandse journalisten aan. In „Zomeriust" verenigde men zich aan een goed verzorgde maaltijd tijdens welke de burge meester de trofeeën uitreikte en daarbij de hoop uitsprak, dat velen de weg naar Axel nog eens zullen vinden. Onze zuiderburen weten ons wonen maar de noor delingen, de „rernstige", kunnen ook hier uit de plooi geraken. Ook op het terrein van A.Z.V.V. door C BAUER Naar de Engelse film „The Sound Barrier" Nadruk verboden. Dat ging zo weken door en mijn ouders begonnen bezorgd naar mijn gezondheid te infor meren omdat ik zo mager en bleek werd. Toen stond op een morgen bakker Garthwaite voor de deur en vroeg me even bij Tony's bank langs te lopen en te zeggen dat Tony ziek was; niet erg, alleen maar een beetje griep. Ik moet zo wit geworden zijn als 'n doek want mijn moe der vroeg of ik me dat zo' aan trok. Een half uur lang was ik er vast van overtuigd dat ik eindelijk Evelyn een vol uur voor mij alleen zou hebben, maar op het moment dat ik de boodschap bij Tony's bank af gaf, bedacht ik mij dat zij zeer waarschijnlijk niet alleen naar de cafétaria zou komen. Maar zij was er wel en ik overtrof mijzelf als causeur. Ze bleek met evenveel interesse naar mij te kunnen luisteren als naar Tony, hoewel ik er van over- (Advertentie) Van Nelle bestellen! tuigd ben dat zijn, met vele goed voorgedragen anecdotes gekruide vertogen over de luchtvaart tienmaal meer ter zake deskundig waren dan mijn vrij vage en geëxalteerde opvattingen van muziek, toneel en boeken. Ik was vast van plan er tij dens Tony's ziekte achter te komen hoever de genegenheid tussen hem en Evelyn strekte. Die eerste keer dat ik met haar alleen was, zocht ik wanhopig naar een uitgangspunt om het gesprek op Tony te brengen. Maar iedere poging mislukte en ik was bang dat ik mij in haar ogen belachelijk zou maken. De volgende dag had ik mij heilig voorgenomen dat ik haar zou uitnodigen met mij naar de schouwburg te gaan. Ik wilde juist aan mijn zorgvuldig' inge studeerde invitatie beginnen, toen cr iemand tegen ons tafel tje stootte en een kop koffie omgooide die gedeeltelijk op haar jurk terecht kwam. Dat bracht me volkomen uit mijn evenwicht zodat ik ook die kans voorbij liet gaan. Diezelfde avond kwam Tony me vertel len dat hij weer beter was. Weer gingen er een paar we ken voorbij. Op een dag kregen Tony en ik een uitnodiging voor een fuif van oud-leerlingen van (Ad.ertentie) Van Nelle bestellen! onze school. Na afloop zou er gedanst worden en daar we beiden noch voor schoolfuiven, noch voor dansen ooit veel be langstelling gehad hadden, nam ik stilzwijgend aan dat we het feest niet zouden bezoeken. Maar tot mijn verbazing stel de Tony voor er toch heen te gaan. Hij had er wel zin in. zei hij. Eerst begreep ik hem biet. Toen zag ik ineens alles duidelijk voor me. Ik wist wat er zou gaan gebeuren en ik wist ock, dat er sinds mijn eerste ontmoeting met Evelyn wel de gelijk een spanning tussen Tony en mij was ontstaan. Na tuurlijk was hij verliefd op haar, maar met al zijn nuchte re intelligentie was hij niet in staat een romantische verove ring te maken. I-Iij had haar met mijin contact gebracht om mijn oordeel te horen en cm er met mij over te kunnen praten. Hij had in het begin gewild dat ik er uit mezeif over begonnen was, want hij was te trots om over zijn hartsgehei men zelf het eerste woord te spreken. Indien hij dat nodig oordeelde wist hij liet altijd wel zó te regelen dat hij zich die liet ontfutselen. De opzet was goed, maar hij had een fout gemaakt. Hij had niet voorzien dat ik ook op Evelyn verliefd zou kunnen worden. Hij heeft dat waarschijnlijk van het be gin af gevoeld maar geen kans meer gezien de ontmoetingen tussen ons drieën te verhinde ren, zonder zich bij haar be lachelijk te maken; én hij mij (Advertentie) Van Nelle bestellen! had een voetbalwedstrijd plaats en wel tussen A.Z.V.V. en Clinge. Dit was een enerverende strijd welke door de grenskanters met 21 werd gewonnen. Het spel ging gelijk op en de thuisclub heeft ook verschillende kansen gehad. De uitslag was volkomen juist omdat de gasten meer kan sen hebben weten te scheppen. Pinkster twee, des maandags, had Axel voor een wedstrijd ge zorgd en wel tegen de Rotter damse tweede klasse „De Mus sen". De oranjehemden waren tegen deze tegenstanders niet opgewas sen en verloren volkomen nor maal met 13. Op het marktplein had de fan cy-fair weer voortgang en naar wij geloven maakte „Concordia" goede zaken. Verder was er dansmuziek in vrijwel de meeste café's en zij die van een rustig zitje houden, hadden slechts keus uit een paar gelegenheden. Overigens werkte het weer niet mee en dit maakte, dat het op deze Pinkstermaandag niet zo druk was als dit andere jaren wel het geval was. Rode-Kruis-avondvierdaagse. Door het Rode Kruis zal dit jaar van 11 tot en met 14 juni al hier een avondvierdaagse wan deltocht worden gehouden. Eerste steenlegging Groene Kruisgebouw. Zaterdagmorgen vond de eerste steenlegging plaats van het Groene Kruisgebouw, hetwelk aan de Tuinstraat alhier zal ver rijzen. Hiertoe was het bestuur van het Groene Kruis voor Biervliet en Hoofdplaat, burgemeester en wethouders en de ontwerper van het wijkgebouw, de heer C. M. Zuijdweg, directeur van de Cen trale Dienst voor Bouw en Wo ningtoezicht en het Toezicht op Gemeentewerken, alsmede de aannemer de heer J. van Poueke te IJzendijke, en de heer J. P. Kaan, gemeente-opzichter, in het gemeentehuis bijeengekomen. Na begroeting begaf het ge zelschap zich naar het bouwter rein aan de Tuinstraat, alwaar de heer A. C. de Meijer, secreta ris van de Groene Kruisvereni ging, namens het bestuur het woord voerde. De heer De Meijer wees er op, dat de voorzitter van de vereni ging, de heer M. Maas, als het ware vergroeid is met de wans een Groene Kruisgebouw te stichten. Gedurende een twaalf tal jaren laten de notulen over duidelijk zien, dat een Groene Kruisgebouw één van de harte- wensen van de voorzitter is ge weest. Immers steeds sneed de want hij had er natuurlijk niet aan gedacht dat ik maar één ogenblik zou kunnen twijfelen aan zijn gevoelens voor Evelyn. Wekenlang had hij gewacht tot ik beginnen zou. Nu ging hij voorzichtig het offensief ope nen. Ik begon weer iets te voe len van de oude wrevel tegen zijn superioriteit en ik nam mij voor niet zonder meer liet veld te ruimen. Nu ik hem doorzien had voelde ik, mij sterker staan, hoewel ik geen ogenblik twij felde aan de uitslag van dit ge vecht: dat zou hij winnen. Toen hij mij voorstelde dat schoolfeest toch te bezoeken, zaten we op zijn kamer. Het was zondag en het regende. Hij zat met een lucifer zijn nagels schoon te maken en keek niet op. Hij zag dus niets van mijn verbazing, toen ik hem plotse- ling doorzag. Ik begon met een potlood kringetjes en zinloze figuurtjes te tekenen op een stuk papier en mompelde ..Nou als jij daar ineens zo'n zin in hebt. vind ik het best". Er volgde een stilte van minu ten. Ik wist dat hij van mij verwachtte, dat ik zou vragen wie hij mee zou nemen. Dat zou ik ook zeker gedaan hebben, als ik hem niet juist tevoren doorzien had. Nu liet ik hem de volgende zet. Die moest hij improviseren, want hij had er niet op gerekend dat ik mijn mond zou houden. Hij maakte een biunder: ..Wie denk jij mee te vragen?" heer Maas dit onderwerp aan en bij elke gelegenheid, die zich maar voordeed, trachtte hij per sonen en instanties voor het denkbeeld te winnen. Ondanks de vele moeilijkheden, die u op de weg naar de stichting ont moette, bent u onversaagd door blijven ijveren, met als resul taat, dat wij thans getuige mo gen zijn van de eerste steenleg ging, die naar de wens van het bestuur door u, voorzitter, als de enige die daar de meeste rech ten op heeft, zo u dit wenst, zal plaats hebben. Het bestuur is u zeer dankbaar, dat u de stuwen de kracht hebt willen zijn en hoopt, dat het Groene Kruis en de gemeente het gebouw waarde ren als het medisch centrum in het belang van de volksgezond heid. Hierna kwam de heer M. Maas aan het woord. Hij heette alle aanwezigen van harte welkom, met name noemde spreker de burgemeester van Biervliet, de beide wethouders, de heer Zuijd weg, dokter Kalkman en de aan nemer Van Poueke. Ook op zijn beurt schetste de heer Maas de moeilijkheden, die op de weg naar de verwezenlijking van het Groene Kruisgebouw moesten worden overwonnen. Ik ben als het ware reeds 16 jaar bezig de eerste steen te leggen. Spreker was dankbaar, dat het gemeentebestuur heeft mee wil len werken, en als ik zeg het ge meentebestuur, dan bedoel ik de gehele raad, want in dat college was men unaniem voor de plan nen, en heeft men prachtig mee geholpen het gebouw te krijgen. Hierna legde de heer Maas de eerste steen. Toen verzamelde het gezel schap zich in café „Het Oude Raedthuijs" voor een kleine re ceptie. De heer Maas noemde de eer ste steenlegging, die zojuist plaatsgevonden 'had, een mijl paaltje op de weg tot de tot standkoming van het Groene Kruisgebouw, met badhuis, welk gedeelte voor rekening van de gemeente wordt gesticht. Het is prettig, dat het Groene Kruisge bouw annex badhuis als één complex kan worden gesticht. De heer Maas wees er op, dat ieder van het bestuur een propa gandist moet zijn voor de ver eniging. De financiële exploitatie zal dan zeker in orde komen. Als andere plaatsen het kunnen, waarom zal 'het dan in Biervliet niet gaan? Tot slot sprak de voorzitter de hoop uit, dat Biervliet veel ple zier zal mogen hebben van het Groene Kruisgebouw, dat voor Biervliet en Hoofdplaat als me disch centrum gaat fungeren. Het Groene Kruis, dat aanvan kelijk bedoeld was voor de ver strekking van kleine voorzienin gen en verplegingszorg, is uit gegroeid tot een instelling van preventieve zorg. In deze tijd heeft een Kruisvereniging zon der medisch centrum geen enkele reden van bestaan m.eer. De heer Maas besloot met een dronk uit te brengen op het wel slagen van dit voor de volksge zondheid zo belangrijk medisch centrum. Dodelijk verkeersongeval. Zaterdagmiddag te kwart vóór vier had op het gevaarlijke kruispunt „Potjes" weder een aanrijding plaats, waarbij de 50- jarige mevr. M. Duforier uit Mareinelle (België) het leven verloor. De Belgische dame, die te Cad- zand kampeerde, maakte met 2 kennissen m.et de door haar be stuurde auto een uitstapje. Op de voorrangsweg, rijdende in de richting Sluis, kwam op 't moment dat zij het beruchte kruispunt te Potjes naderde, de landbouwer Z. Risseeuw uit Re- tranchement, met zijn auto waar in ook zijn 17-jarige dochter zat, de grote verkeersweg opgereden. De heer Risseeuw, die als een voorzichtig automobilist bekend staat, had blijkbaar te veel aan dacht geschonken aan de zijde van het kruispunt waar het uit zicht enigszins belemmerd wordt door z.g. kopboompjes, waardoor hij verzuimde te letten op het verkeer uit de andere richting. Het gevolg was dat zijn auto door de Belgische auto werd ge grepen. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Beide auto's werden vrijwel vernield, terwijl mevr. Duforier (Wordt vervolgd.) zó zwaar gewond werd da' de bekomen verwondinge leed. De beide andere inzi kwamen er met lichte kw van af. De heer Risseeuw, wie aan de ander zijde in c terecht was gekomen, 1 lichte shock op. Verkeers Zaterdagmiddag omsti uur had op de nieuwe vi weg een ongeval plaats de sO-jarige wielrijder W. wonende aan de Molendi. hij de verbindingsweg afi naar de Altenastraat te geen aandacht schonk aai deiende auto van de hee uit Terneuzen, die rijdenc richting Philippine het kr practisch genaderd was. De B. remde zó krachtig, auto, na op het daar staa haltepaaltje terecht te zij men, over de kop sloeg zwaar werd beschadigd moest worden weggeslee; De wielrijder, wiens v van zijn fiets vermoedeli niet door de auto werd kwam echter zodanig te dat opname in het zie noodzakelijk werd geacht De heer De B. kwam er schrik vanaf. Burgemeester en me VV'aes uit VVestdorpe Tijdens de gister ge Vossenrally kwam te oi half vijf in de gemeente P nabij St Niklaas, de a stuurd door mevr. Van V) Westdorpe, waarin beh; burgemeester G. van W< nog gezeten waren zijn d deren en een kind van Daelman, bij het voorl van een andere deelnemer Vossenrit, in de zachte be de weg terecht, waardoo: Van Waes de macht ot stuur verloor en de auti een boom terecht kwam. De heer een mevr. Var die beiden een vrij grote wonde hadden opgelopen, de heer Van Waes klaagt pijn in de borst, werden i bulance-auto naar het ziel te St Niklaas vervoerd, do den na verbonden te zijn, kenhuis weer verlaten, zij per taxi naar Westdor den gebracht. De vier kinderen, die a de auto waren gezeten, geen enkel letsel op en docr andere deelnemers rit medegenomen en latt huis gebracht. Een succes van het Kamerkoor Ter gelegenheid van he rig bestaan van het Vet koer te Brugge heeft aid; internationaal zangcon plaats, waaraan ook wore genomen door het „Zeeu merkoor", dirigent de he Si bijve alhier. Zaterdag, de eerste d het concours, traden 4 zan op, waaronder het Zeeut merkoor, dat het hoogst punten van die dag verwie In de jury heeft ook de de Nederlandse dirigent P Egmond zitting. Plotseling stei Gisternamiddag werd d( rige L. Vonck, die in de rneente een bekende perse heid op sport- en toneelgel plotseling in zijn woning (De direct ontboden gene achtte ogenblikkelijke opn he; ziekenhuis noodzakelij! vóór de ambulance-auto woning verscheen, was de reeds overleden. Hij laat een vrouw en deren achter. In een volle tram in h trum van Beiroet is maar bom vermoedelijk een ontploft. Er zijn doo ontploffing 8 mensen or men en veertig gewond. De ontploffing deed zie in de omgeving van het lie van Buitenlandse waar de minister van landse Zaken, Malik, buite se diplomaten ontving hij naar New York waar hij Libanons klach inmenging van buitenaf binnenlandse aangelegen bil de Veiligheidsraad Verenigde Naties zal indie Volgens andere berichte den er zeventig doden en den bij de ontploffing tram zijn. Maandag is er een bon ploft in een huis naast i ning van de Britse ambas te Beiroet. Er is alleen ma schade. Niemand liep letse De strijd tussen Libanes* pen en opstandelingen ook maandag voort. Er ding gemaakt van nieuvt vechtsactiviteit in het van Sidon in het zuiden. Andere Libanese strijd ten buitten hun overwinnin Haltxa en Baalbek uit door standelingen verder voor te drijven. (Advertentie) Van Nelle bestellen!

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2