Een nieuwe ZWARE SHAG van Douwe Egberts De ontwikkelingen Algerië tijdens de in Frankrijk en pinksterdagen Nieuwe boodschap van Eisenhower aan Chroesjtsjef Prins Bernhard in Nederland teruggekeerd Britse duikboot bij Noord-Australië beschoten bijzonder van kwaliteit in nieuwe verpakking HET WEER De gebeurtenissen in Libanon WEERBERICHT Nu ook rebellie op Corsica salons j'obent" Nü extra lekker roken van de pittigste Zware Shag, altijd soepel en vers tot de laatste draad. in handige plastic tabakszak! HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; maand 2,per week 48 cent. Losse nrs per 9 ct. DINSDAG 27 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4379 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De situatie ten aanzien van Al gerië heeft zich tijdens het afge lopen Pinksterweekeinde snel ontwikkeld. De beweging voor 'n „regering voor openbaar wel zijn", die onder leiding van ge neraal Charles de Gaulle de een heid van Algerië met Frankrijk zou moeten verzekeren en de Frans-Mohammedaanse verbroe dering in Algerië bestendigen, sloeg in de nacht van zaterdag op zondag over naar Corsica, het Franse eiland-departement ten zuiden van de Rivièra. Onder auspiciën van het Corsi- •aanse radicale parlementslid Pascal Arrighi, die in gezelschap van een kapitein van de para chutisten en twee burgers zater dagochtend in Noord-Corsica aankwam, werden in de hoofd- Het communistische vakver bond in Frankrijk, de twee mil joen leden tellende C.G.T., deed maandag een oproep uitgaan tot een dinsdagmiddag te houden staking om „aan te tonen dat de arbeidersklasse bereid is de re publiek te redden". Ook werd opgeroepen tot bijeenkomsten en betogingen. Het socialistische en 't Iloonis- Katholieke vakverbond hebben besloten niet deel te nemen aan deze stakingsactie. Een apart onderwerp van spe culatie vormde de houding van admiraal Auboyneau, de bevel hebber van de Navo-strijdkrach- ten in het westelijke bekken van de Middellandse Zee, van wie reeds eerder is gezegd dat hij gunstig staat tegenover de bewe ging voor openbaar welzijn. Zondagavond vertrokken een heden van de Franse vloot, die na een oefening in de Middel stad Ajaccio en andere steden op land'e Zee de haven van La Va cht eiland comitë's voor openbaar lLe«a ™ai!.a)„I^ren.blnrle;ng.eVa- welzijn opgericht. De prefect te Ajaccio, Savreux, werd in zijn zomerverblijf te Viz- zavone onder bewaking van pa rachutisten van een op het eiland gelegerde eenheid gesteld. Premier Pfli-mlin verklaarde nog in de nacht van zaterdag op zondag voor de radio dat tegen allen, die aan de greep naar de macht op Corsica hadden deelge nomen, zou worden opgetreden. De crisis in Algerië kon worden verklaard uit een te eerbiedigen opwinding onder het volk. Voor Corsica was dat echter niet het geval, zei hij. Het Franse parlement, dat vol gens de eerder opgestelde rege ling pas dinsdagochtend weer bijeen zou komen en wel ter be handeling van Pflimlins voorstel len tot grondwetswijziging ter versterking van de uitvoerendè macht, vergaderde naar aanlei ding van de nieuwe ontwikkeling reeds op Tweede Pinksterdag. Het nam met grote meerder heid voorstellen aan van de rege ring zondagavond op een spoedbijeenkomst van het kabi net opgesteld -om- schorsing van afgevaardigden na opheffing van hun parlementaire onschend baarheid mogelijk te maken, met directe toepassing hiervan op Arrighi. Fflimlin legde in de nationale vergadering eerst een verkla ring af, waarin hij zei dat hij geen troepen of politie kon mis sen om naar Corsica te sturen, aangezien er op 't Franse vaste land soortgelijke gebeurtenissen zouden kunnen plaatsgrijpen. Er is melding gemaakt van de oprichting van „comitë's van openbaar welzijn" te Toulouse en in een viertal steden in het departement Basses Pyrenees. Ook op Tahiti, in Noumea (Nw.- Caledonië), Frans Equatoriaal Afrika en Frans West-Afrika zouden dergelijke comitë's zijn opgericht. Het comité voor openbaar wel zijn voor geheel Algerië onder houdt nauw contact met de be weging op Corsica. Er zijn dele gaties uit Algerië in Corsica ge weest en er zijn plannen ge maakt om de ongeveer 200.000 Corsicanen vanuit Algerië van voedsel te voorzien als dit nodig mocht zijn. In het Franse moederland or ganiseerde zich inmiddels, naar aanleiding van de gebeurtenissen op Corsica, het verzet tegen een eventuele machtsoverdracht aan generaal De Gaulle. De communistische partij richt te zondag een oproep tot de so cialisten en „alle partijen die verknocht zijn aan de democra tie", waarin aangedrongen werd op eenheid en actie tegen de „re bellen van Algiers en A jaccio" en maatregelen tegen De Gaulle en zijn begunstigers. Ook het nationale comité voor republikeinse actie en verdedi ging, dat vrijdag jl. door vijf po litieke partijen, waaronder de M.R.P. (volksrepublikeinen) en socialisten, is opgericht, riep zondag de partijleden op zich als „gemobiliseerd" te beschou wen en de contacten met de niet- communistische vakbonden te vergroten alsmede regionale co mitë's op te richten ter verdedi ging van de republiek. Treffen in Oman. Volgens het bureau van de iman van Oman te Damascus zijn in Oman nationalisten slaags geweest met Britse troepen. Ne gentig Britten en 40 nationalis ten zouden gesneuveld zijn. De Britten zouden een grootscheeps offensief aan het voorbereiden zijn. ren, onverwacht weer hiervan daan. Eerst werd gezegd dat de schepen het vliegdekschip „Lafayette" en drie torpedoboot- jagers naar Frankrijk waren teruggeroepen. Maandag kwa men deze schepen echter te Bone in Oost-Algerië aan. Dit viel sa men met een bezoek van gene raal Massu en Jacques Soustelle, leiders van de beweging voor openbaar welzijn, aan Bone en andere plaatsen in Oost-Algerië. Het ministerie van Defensie te Parijs verklaarde dat alle Fran se oorlogsschepen, die aan de geallieerde oefeningen in de Mid dellandse Zee hebben deelgeno men, bewegingen uitvoerden vol gens orders van het ministerie. In Algiers verklaarde Quetin, stafchef, van admiraal Auboy neau? „Alle schepen van, de Fran se vloot gehoorzamen Parijs". Admiraal Auboyneau bleef op Malta. In een communiqué van gene raal Salans hoofdkwartier is aan hoge functionarissen en politie ke persoonlijkheden verzocht „te vermijden op het ogenblik naar het Franse moederland te gaan". In de huidige omstandigheden was het hun plicht op hun post te blijven. De conservatieven in de Fran se nationale vergadering beslo ten maandag president Coty te verzoeken de leiders van alle niet-eommunistische partijen bij een te roepen om te beraadsla gen over de vorming van een re gering onder leiding van gene raal De Gaulle, die daar zelf bij tegenwoordig zou moeten zijn. Een lid van Pflimlins staf, Die- bolt, had een bespreking van een half uur met generaal De Gaulle in diens landhuis te Colombey- Les-Deux-Eglises. Nadien werd maandagavond gemeld dat gene raal De Gaulle op weg naar Parijs was. Abdesselam, een lid van het comité voor openbaar welzijn voor geheel Aigerië, vertrok maandag van het vliegveld Orly naar Algiers. Hij was twee dagen tevoren naar Parijs gekomen om president Coty een boodschap van generaal Salan, waarin op een regering onder De Gaulle werd aangedrongen, te brengen. VOLLEDIGE CENSUUR IN FRANKRIJK De Franse minister van Voor lichting, Gazier, heqjft zondagmid dag tot hoofdredacteuren van Franse bladen gezegd, dat er vol ledige censuur zal worden inge steld, daar zulks niet langer kan worden vermeden. In een communiqué van het ministerie van Voorlichting wordt gezegd, dat onmiddel lijk ..preventieve controle" op dagbladen, nieuwsbureaus en radiostations zal worden in gesteld. De internationale nieuwsagent schappen bleven zondag zon der officiële controle of in menging nieuws naar het buitenland zenden. Er was geen aanwijzing, dat de rege ring van plan is deze politiek te wijzigen en censuur in te stellen op nieuws, dat uit Frankrijk naar niet-Franse gebieden gaat. i Relletjes in omgeving van Bolzano Te Termeno. in de Noordita- liaanse provincie Bolzano, hebben vrijdagavond vijfhonderd aan hangers van de Zuidtiroolse volkspartij, die aansluiting bij Oostenrijk wenst getracht een tiental Italiaanse politiemannen te lynchen. Door het ingrijpen van de lei der van genoemde partij, diefde betogers tot kalm.te maande, brachten de Italianen het leven er af. Drie van hen hadden ech ter al ernstige verwondingen op gelopen. In een verkiezingsrede te Tu rijn verklaarde de Italiaanse vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Giuseppe Pella, over de kwestie, dat er volgens zijn eer en geweten geen enkele minderheid in zulk een gunstige positie verkeert. Hij was echter van oordeel, dat de moeilijkheden tussen Italië en Oostenrijk over Zuid-Tirol door redelijkheid en de wens om el- kaars standpunt te begrijpen kunnen worden opgelost. kapp*r atf Ixt oport» cocktf marlt 16 i>r<vw»njs)wat 9 ftrittuMn kapsels met „sfeer" in een salon mtt „sfeer" Een niet-geïdentificeerd vlieg tuig heeft ten noorden van Australië de Britse duikboot „Aurochs" met machinegeweren beschoten. Dit heeft het vaartuig zaterdag aan het marinehoofd kwartier te Sydney gemeld. Het bericht luidde: „Aangeval len door niet-geïdentificeerd tweemotorig vliegtuig. Dook nam geen vergeldingsactie geen slachtoffers." De 1.120 ton metende „Au rochs" die bij de Australische marine is gedetacheerd, keerde terug uit Manilla waar hij had deelgenomen aan oefeningen van de Zuidoost-Aziatische-Ver- dragsorganisatie. De bemanning telt normaal zestig leden. Volgens een woordvoerder van de Australische marine heeft het incident zich waarschijnlijk don derdag voorgedaan. Naar ver luidt is de „Aurochs" bij zijn tocht van de Philippijnen een ge bied gepasseerd, waar strijd- President Eisenhower heeft de Sowjetrussische premier Chroe sjtsjef in zijn jongste brief voor gesteld dat deskundigen van de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Sowjet-Unië binnen de komende drie weken in Genève zullen bijeenkomen, om te beraadslagen over een „technische bestudering van de controlemaatregelen, waarmede een opschorting van de proeven met kernwapens gepaard zouden moeten gaan". Eisenhower stelt voor dat de deskundigen onder wie zich ook experts zouden kunnen be vinden van andere landen dan de „grote vier", die vorderingen op het gebied der kernenergie heb ben gemaakt in de eerste der tig dagen van hun beraadslagin gen een voorlopig en in ongeveer twee maanden een definitief rap port zouden opstellen. Eisenhower stelt, dat de des kundigen uitsluitend op basis van hun wetenschappelijke ken nis zouden moeten worden aan gewezen, „opdat wij er zeker van zijn dat men tot wetenschappelij ke, en niet tot politieke conclu sies zal komen". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft, 3 der bekendste Amerikaanse ge leerden aangewezen als de des kundigen, die de Verenigde Sta ten op een eventuele bijeenkomst te Genève zullen vertegenwoor digen. Van Amerikaanse officiële zij de wordt verklaard dat aanvaar ding door de Sowjet-Unie van Eisenhowers voorstel dat werd opgesteld na grondig over leg met de bondgenoten der Ver enigde Staten de vooruitzich ten voor een topconferentie zou verbeteren. Amerikaanse deskundigen er kennen, dat de moeilijkheden, om tot een doeltreffende over eenkomst te komen die het plaatsen van inspecteurs in de betrokken landen met zich zou brengen reusachtig zijn. Ook China vormt een moeilijk heid. De Sowjet-Unië zou kun nen pogen toezicht op proefne mingen met kernwapens te ont gaan, door deze in comm.unis- tisch-China te doen plaats vin den. De Verenigde Staten zullen zich vermoedelijk tegen een eventueel Russisch voorstel, om vertegenwoordigers van com munistisch China aan een con ferentie te Genève te doen deel nemen, uitspreken. -fr President Nasser van Egypte brengt begin juli een bezoek aan Zuid-Slavië, zegt radio-Cairo van gezaghebbende zijde te hebben vernomen. krachten van de Indonesische re gering slaags zijn met de opstan delingen. Als de duikboot de kortste weg heeft gekozen, moet hij tussen Haimaheira en Celebes zijn doorgevaren. Onlangs werden gevechten ge meld op Halmaheira, waar rege ringstroepen het vliegveld Moro- tai zouden hebben veroverd. Naar van betrouwbare Britse zijde te Sydney verluidt, neemt de Britse regering het standpunt in dat het, gezien de netelige po litieke toestand in Indonesië en het feit dat er geen slachtoffers zijn gevallen en de duikboot geen schade heeft geleden, geen nut zou hebben een officieel onder zoek naar het incident in te stel len. De Australische regering zou een dergelijke opvatting huldi gen. De Italiaanse verkiezingen. Meer dan negentig procent van de Italiaanse kiesgerechtig den heeft zondag en maandag hun stem uitgebracht bij de par lementsverkiezingen. De grote opkomst wordt be schouwd als gunstig voor de cen trumpartijen, met inbegrip van de christen-democraten, die aan de macht zijn. In vele steden en dorpen wa ren bijna allen opgekomen om hun stem uit te brengen. De stembureaus zijn maandag middag om 2 uur gesloten. De einduitslag werdt hedenavond of morgenochtend verwacht. Overstroming in Turkije Het gebied van Cankiri in Noord-Turkije, nabij Ankara, is door overstromingen getroffen. Ten minste 31 personen zijn hier door om het leven gekomen. 350 huizen zijn vernield. De verbindingen met de dor pen in het gebied zijn verbroken en men vreest dat meer mensen zijn omgekomen en dat de schade groter zal zijn dan thans bekend is. President Bayar is in Cankiri aangekomen. Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 (Adv.) •CtSK5XEar> Om 14.15 uur zaterdagmiddag maakten de schroeven van de DC-7C „Caraibische Zee" de laatste omwentelingen op het platform van Schiphol: Prins Bernhard was van zijn reis naar Canada en de Verenigde Staten, die ongeveer drie weken heeft geduurd in Nederland terugge keerd. Zittend aan het raampje vlak achter de deur wuifde de Prins naar Koningin Juliana, die met Prinses Beatrix en Prinses Ma rijke naar de nationale lucht haven was gekomen om haar gemaal na zijn lange en ver moeiende reis te verwelkomen. In zijn colbertje met een witte anjer in het knoopsgat kwam Prins Bernhard ais eerste het vliegtuig uit. Na een hartelijke omhelzing wandelde Zijn Ko ninklijke Hoogheid, gearmd tussen de Koningin en de Kroonprinses, die haar jongere zusje aan de hand vast hield, over het platform naar de voor hoge gasten gereserveerde wachtkamer van de Europahal, waar de verscheidene hoogge plaatste persoonlijkheden en luchtvaartautoriteiten waren tezamen gekomen om de Prins welkom te heten. „Goede middag, heren", zo begroette Prins Bernhard en kele minuten later de Neder landse journalisten aan de perstafel in de Europa-wacht kamer, „of eigenlijk is het goe de morgen voor mij", doelende op het grote tijdsverschil tussen New York en Amsterdam. „Vraagt u maar", en vervolgens kregen de journalisten alle in lichtingen over zijn reis naar Canada en de Verenigde Staten die zij wensten te ontvangen. Tien hoogst interessante da gen hadden de Prins en de an dere leden van het gezelschap in Canada doorgebracht. Inte ressant maar vermoeiend, werd er met een glimlachje bij ge zegd. Gesprekken met de Cana dese regeringsleiders waren ge volgd door bezoeken aan de industrie. Voor de eerste maal had de Prins de westkust van Canada bezocht. Ik zou er wel weer naar toe willen, zó prach tig is het d aar", vertelde de Prins enthousiast. ..Heel veel Nederlanders heb ik in British Columbia ontmoet en het be zoek aan de Pittpolder vlak bij Vancouver een echt stuk Ne derlands werk had ik niet graag willen missen. Niet min der dan 25.000 Nederlanders werken er aan de Canadese westkust en met bijna iedereen gaat het goed. Prins Bernhard vertelde dan nog van zijn bezoeken aan an dere delen van Amerika. In San Fransisco heeft hij een bij eenkomst meegemaakt van de Netherlands Benevolente Socie- Het Libanese leger is zater dagavond met alle middelen gaan optreden om de orde te herstel len in gebieden, die thans in handen van de opstandelingen zijn, aldus is zondagochtend uit Beiroet gemeld. Tot dusver had het leger zich beperkt tot politiediensten in de grote steden en tot verdediging van de belangrijkste punten in het land om onnodig bloedver gieten te vermijden. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de opstande lingen een groot deel van het land, in het bijzonder een strook langs de Syrische grens, in han den hebben. In de twee grootste steden, Beiroet en Tripoli, hebben de op standelingen nog altijd stadswij ken in hun bezit. Deze wijken zijn versterkt met barricaden, loopgraven en overdekte ge vechtsstellingen. Volgens persberichten zijn de grootscheepse operaties zater dagavond begonnen in het ge bied van Akkar ten noordoosten van Tripoli. Hier werden groe pen opstandelingen verspreid door een actie met vliegtuigen, artillerie en pantserwagens. De Libanese regering heeft verder besloten tot de vorming van een burgerwacht van vrij willigers ter bescherming van openbare gebouwen en zaken- panden tegen aanslagen. KOEL WEER. Een uitgebreid lagedrukgebied lag maandagavond boven de Noordzee en de omliggende lan den. Er waren verschillende af zonderlijke kernen in te onder scheiden. Eén van deze kernen trok de Eerste Pinksterdag van Zuid- Frankrijk naar Denemarken en bracht in West-Duitsland en een groot deel ook van ons land tij delijk regen. Aan de oostzijde van de baan van deze storing kwa men in Centraal- en Oost-Euro pa zomerse temperaturen voor. Dat was in ons land niet het ge val. Evenmin de Tweede Pink sterdag. Toen trok een kleine storing van West-Frankrijk naar de Noordzee en bracht enkele buien en een tijdelijk harde zuid westelijke wind in de noordelijke kustgebieden. Het lagedrukgebied vertoont weinig neiging tot snelle ver plaatsing of opvulling, zodat het het weer in ons land blijft bepa len. Er moet vandaag dan ook plaatselijk buien worden ver wacht bij westelijke winden die minder krachtig zuilen zijn dan Tweede Pinksterdag en met tem peraturen in de middag die wei nig afwijken van de vorige da gen. ty of Californie, een instelling die in moeilijkheden verkerende Nederlanders steun verleent. Ook aan de westkust van de Verenigde Staten wonen name lijk zeer veel Nederlanders, die niet direct slagen. Sommigen zijn geschikt om de harde pro blemen van' de Amerikaanse maatschappij voor zichzeif op te lossen, vaak hebben zij ook met taalmoeilijkheden te kam pen en voor lang niet alle Ne derlanders is er geschikt werk te krijgen. „Je moet iets kunnen en de taal kennen. Degenen, die niet aan deze eisen voldoen, komen in moeilijkheden en voor licn doet de organisatie in San Fransisco zo veel mogelijk". Na Californie is het gezel schap naar Washington en New York gereisd. ..Met president Eisenhower heb ik een particu lier onderhoud gehad. Hij zag er uitstekend uit en was in de beste stemming". De laatste dag van de reis vertoefde de Prins in New York. waar hij contact heeft gehad met leden van de Bilder- bergconferenties. Onmiddellijk na de perscon ferentie vertrok de Koninklijke familie per auto van Schiphol, naar het paleis Soestdijk. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Wat zon en enkele buien Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot zwakke wind uit westelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. DINSDAG 27 MEI. v.m. n.m. Breskens 8.23 8.48 Terneuzen 8.58 9.23 Hansweert 9.38 10.03 Walsoorden 9.48 10.13 WOENSDAG 28 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.33 10.08 10.48 10.58 n.m. 9.58 10.33 11.13 11.23 ZON MAAN op onder op onder Mei. 27 4.31 20.43 13.36 1.37 28 4.30 20.44 15.15 2.04 29 4.29 20.46 16.35 2.32 30 4.28 20.47 17.54 3.03 31 4.27 20.48 19.10 3.38

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1