LIJST 5 UIT DE PROVINCIE *SEHHS De geluidsmuur Moord Gemeenteraad van Oostburg ONZE KANDIDATEN DE VRIJE ZEEUW, Vrijdag 23 mei 1958 VVD - TERNEUZEN - VVD - TERNEUZEN - VVD - VVD - TERNEUZEN - VVD - TERNEUZEN - VVD - WD - TERNEUZEN - VVD - TERNEUZEN - WD - WD - TERNEUZEN - VVD - TERNEUZEN - VVD - Vrijdag 23 mei 1958 VVD - TERNEUZEN - VVD TERNEUZEN - VVD - VVD - TERNEUZEN - VVD - TERNEUZEN - VVD - VVD - TERNEUZEN - VVD - TERNEUZEN - VVD - VVD TERNEUZEN VVD - TERNEUZEN - VVD~ AGENDA KERKNIEUWS RECHTSZAKEN Fijn van Draat P, Den Decker G. A. C2 e-j 2 Vrieling R. G. Muller L. Denie J, F. v. d. Klooster M. -c Visser R. R. De Groot J. -< O De Ridder J, Van Hoeve J. H. —3 Van Breda Vriesman A. C. S. De Smidt C. L. m <=3 t-J Mej. Jurry L. CONGRES GEWESTELIJKE CULTUUR TE MIDDELBURG. Op 20 en 21 juni zal in de Con cert- en Gehoorzaal te Middel burg het congres worden gehou den van het nationaal overleg voor gewestelijke cultuur onder voorzitterschap van de landelijk voorzittel-, dr. J. Linthorst Homan uit Den Haag. De Commissaris der Korv'ngin in Zeeland zal vrijdagmorgen het congres openen, waarna een algemene inleiding wordt gehou den door mr. G. C. van der Wil ligen, burgemeester der gemeente Haarlemmermeer, over „cultureel werk in gebieden met bijzondere structuurwijziging". Des middags zal het lid van Gedeputeerde Sta ten mr. dr. A. J. J. M. Mes het onderwerp „culturele aspecten en mogelijke consequenties van het Deltaplan" behandelen. Om de problemen te bespreken worden uit de congressisten vier secties gevormd, en wel: 1. cul tureel werk op het zich industria liserende platteland; 2. cultureel werk in gebieden met een weg trekkende bevolking; 3. proble men rond financiering en orga nisaties van het culturele werk; 4. problemen rond onderzoek en voorlichting bij het culturele werk. Voordat deze secties in ver gadering zullen gaan, zal de or kestklasse van de Zeeuwse mu ziekschool een muzikaal inter- nezzo verzorgen. Op de eerste congresdag wordt een bezoek gebracht aan de pro vinciale bibliotheek te Middel burg, waar de tentoonstelling „voortbouwend Zeeland" zal wor den bezichtigd. Deze tentoonstel ling is gewijd aan da ontwikke ling van Zeeland na de tweede wereldoorlog. Om vijf uur des middags is er een officiële ont vangst door het provinciaal be stuur. Des avonds wordt in het openluchttheater van Middelburg „De getemde feeks" van Shake speare opgevoerd. Zaterdagoch tend worden de sectievergaderin gen voortgezet en de verslagen besproken. Aansluitend aan dit congres „nationaal overleg voor geweste lijke cultuur" wordt des zaterdags te Vlissingen de Zeeuwse cultu rele dag gehouden. Hier zal onder meer aan de amateurtoneelver eniging, die de beste prestaties behaalde in het „Zeeuws Land juweel 1958", het erevaandel wor- uen uitgerekit. TERNEUZEN Geslaagd. Voor het tc Rotterdam gehou den examen waterschapsrechten slaagde onze opd-stadgenoot de heer A. Hamelink, thans ambte naar ter provinciale griffie te Middelburg. RETRANCHEMENT. Ouderavond. Dinsdag werd in de o. 1. school een ouderavond gehouden, wel ke goed bezocht was. Na de be zichtiging van het werk der leer lingen werden de bezoekers en (Advertentie) Van Nelle bestellen.' VRIJDAG 23 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Afscheid van de wa penen". Gebouw Volle Evangelie Gemeenschap, 8 uur: Spreker de heer Kuin, van Geraards- bergen. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Piloot Quax in Afrika". SLUISKIL: Hotel Meert, 7.30 u. Protestvergadering Zeeuws- Vlaanderen eist vrije veren. ZATERDAG 24 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Afscheid van de wa penen". Concertgebouw, 8 uur: „De rovers van de Sierras". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Koning voetbal"; 3 u. Speciale kindervoorstelling. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Piloot Quax in Afrika". SLUISKIL: Jeugdgebouw „De Ark", 211 uur: Bazar. (Advertentie) Van Nelle bestellen! de genodigden in de Gemeente zaal verwelkomd door de voor zitter der oudercommissie, mevr. J. de Hullude Feijter, die de verdere leiding overdroeg aan het hoofd der school, de heer J. A. Hennekeij. Deze gaf een overzicht van het werk op school en daar buiten in het afgelopen jaar en maakte de plannen bekend voor de be gonnen cursus. Ook dit jaar zal de sportdag voor Retranehement en enkele gemeenten in de omgeving weer in Retranehement worden ge houden. De schoolreis met de oudste scholieren zal dit jaar gaan naai de provincie Utrecht. Dank zij de spaaractie en de vrij goed gevul de scnoolkas zal dit 'n meerdaags uitstapje worden. De jongere leerlingen blijven dichterbij. Voor hen staat een reisje naai de Belgische kust ol Walcheren op het programma. In september wordt van de uitgereikte plantjes een tentoon stelling gehouden. De zomerva kantie zal waarschijnlijk ver vroegd worden in verband met de vakantiespreiding. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden mevr. L. de Meijden Hamer en de heer M. Leurgans herkozen. SAS VAN GENT Verkeer onderbroken. Voor vernieuwingswerkzaam heden aan de Coöperatieve Beet wortel Suikerfabriek werden twee grote ketels aangevoerd elk op een lichter van ruim 15 ton. Aangezien deze bij het lossen de rijksweg moesten kruisen en omlegging van het verkeer niet mogelijk was, werd dinsdagavond tussen 7 en 8 uur het verkeer telkens ongeveer een kwartier (Advertentie) Van Nelle bestellen! GEREFORMEERDE KERK (onderh. art. 31 D.K.O.), Aangenomen naar Tei-neuzen de heer H. Smit, kandidaat te Utrecht. opgehouden terwijl de ketels op een slee over de weg werden ge transporteerd. Een en ander had natuurlijk veel bekijks. Het weg verkeer ondervond betrekkelijk weinig hinder. SLUISKIL Bejaarden sociëteit. Een vijftigtal leden van de plaatselijke R.K. bejaarden so ciëteit vertrokken gistermiddag per bus naar het Belgische Lour- des te Oostakker nabij Gent. Door hen werd aldaar geza menlijk deelgenomen aan een bedevaart-rondgang. Het was voor de eerste maal dat door een bejaardengroep op een dergelijke wijze aan een bedevaarttocht werd deelgenomen. Omstreeks half zes werd Oost- akker waren allen een uurtje later waren allen weer in eigen omgeving terug. Tijdens de rit werden zij er mede in kennis gesteld dat de feestmiddag welke het paro chieel centrum in januari j.l. or ganiseerde en zo geslaagd mocht heten,dinsdag 17 juni a.s. zal worden geprolongeerd. Begon de feestelijke bijeen komst de vorige maal pas in de namiddag, thans zal de dag om streeks elf uur worden geopend met een kerkdienst, waarop aan sluitend een koffietafel zal wor den aangeboden, 's Middags wordt er dan een gezellig feest van gemaakt met film, muziek en diverse verrassingen. Het be hoeft geen twijfel of velen zul len daarop weer van de partij zijn en zullen zich een dezer dagen hiervoor op kunnen geven. Verlichting Stroodorp. Sluiskils oudste buurtschap Stroodorp is thans des avonds gedeeltelijk verlicht. Hoewel nog maar aan één zij de, biedt dit gedeelte in het nach telijk duister reeds een geheel andere aanblik, wat niet enkel voor de passanten, doch nog meer voor de buurtbewoners een goede verbetering genoemd kan worden. YERSEKE Voor ƒ7000 aan goud en juwelen gestolen. In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in de goud- en zilverwinkel van de fir ma G. te Yerseke. Men is aan de achterzijde van het huis door een (Advertentie) Van Nelle bestellen! Er is geen iddÊ d A fc A A - A k L JL «A9 opengeschoven raam naar binnen geklommen en weer verdwenen met medeneming van een partij gouden ringen en sierraden ter waarde van ongeveer 7.000. De politie ontving aanwijzin gen. die in de richting van St. Willebrord leidden en heeft daarop een inwoner van deze plaats aangehouden, die ontkent iets met de inbraak uitstaande te hebben. Het rustige Zuid-Bevelandse dorpje Yerseke verkeerde giste ren in grote opschudding. Nu eens met door problemen van de oestercultuur of een uitspraak van de commissie van dertien, doch doordat inbrekers hun slag hadden geslagen in een juweliers- winkel aan cte Langeviele. Gouden sieraden en gebruiks voorwerpen ter waarde van ruim 7.000 namen zij mee en tevens leegden zij de kassa. De zilveren voorwerpen, die minder waarde hebben, lieten zij onaangeroerd in de vitrines achter. De diefstal werd ontdekt, toen de vrouw van de juwelier des morgens de melk boer wilde betalen, doch de kas sa leeg vond. Niemand in dit door en door eerlijke dorp had ook maar ooit gedacht, dat in hun gemeente zou worden ingebroken. Met uit zondering dan van één man, die vorige week aan zijn vrouw en zijn moeder vertelde, dat er vast en zeker zou worden ingebroken bij de juwelier, die een paar hui zen verder woont. Het was de kruidenier Jasper- se, die bij zijn moeder in de zaak werkt en tijdens zijn werkzaam heden had gezien, dat een onbe kende man op verdachte wijze in de étalage stond te snuffelen en ijverig aantekeningen maakte. De kruidenier vertrouwde het niet en noteerde voor alle zeker heid het nummer van de auto, waarmee de onbekende man was gekomen. De vrouwen lachten hem om zijn achterdocht uit. Doch toen de inbraak gistermorgen bekend werd, was het de beurt aan de kruidenier om te lachen en triom fantelijk kon hij het nummer van de door hem gesignaleerde wagen aan de politie overhandigen. Het was toen voor de politie een koud kunstje de eigenaar van de auto, de straatmaker J. W. uit St. Willebrord te arres teren. De man werd overgebracht naar Yerseke en daar ingesloten. De buit was echter niet te vinden en de man ontkende aanvanke lijk. Doch voor het aangevoerde bewijsmateriaal, dat mede in de juweherswinkel werd verzameld, moest hij door de knieën gaan. Hij bekende de ditfstai en wees eveneens de bergplaats in zijn woning aan, waar de goederen waren verstopt. Hoewel het voor de politie vast staat, dat hij één of meer handlangers moet heb ben gehad, blijft hij dit ten stel ligste ontkennen. De raad van de gemeente Oostburg kwam woensdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester mr. K. Hoekzema. De heer W. C. F. de Coene had een opmerking naar aanleiding van de notulen die overigens on gewijzigd werden vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen merkte de heer J. Barendrecht op, dat het zijns inziens niet no dig is ir. Elders van het water schap Het Vrije van Sluis op te nemen in de zwembadcommissie, en liever zag, dat het een raads commissie bleef. Over de door dit raadslid aangeroerde kwes tie ontstond enige discussie, waarna de raad er mee akkoord ging de heer Elders uit te nodi gen in genoemde commissie zit ting te nemen. Door het ministerie van Bin nenlandse Zaken werd medege deeld, dat de verordening op de heffing rioolbeiasting de konink lijke goedkeuring heeft verkre gen. G. S. hebben het raadsbesluit tot het afstaan in bewoning van 2 woningen aan mej. J. J. van Houte, gelegen in de Bredestraat, goedgekeurd. Voorts verleende G.S. goedkeuring aan de verkoop van grond aan de Bredestraat- Noordwal aan de B.P. te Amster dam. De kwestie C. Ie Nobel inzake overdracht van bouwgrond aan de gemeente en de exploitatie daarvan in de omgeving van de Zuidwal is volkomen in een im passe geraakt. De heer Le Nobel gaat niet van zijn standpunt af, dat hij niet wil bijdragen in de kosten van aanleg van de straat. Het gevolg van het vastlopen van de onderhandelingen is, dat de straat er niet kan komen. De heer Barendrecht meende te weten, dat de grond nu alle maal is verkocht, en stelde voor de heer Le Nobel te vragen zijn eisen te iaten varen, waartoe de raad besloot. Voorts kwamen de adressen van de gemeentebesturen Ter- neuzen en Breskens inzake de vrije veren aan de orde. De voorzitter gaf allereerst zijn mening omtrent een en an der te kennen. De veertarieven worden veel te hoog. Hij kon niet akkoord gaan met de invoe ring van identiteitsbewijzen voor de Zeeuws-Vlamingen, niet al leen omdat dit een grote admi nistratieve rompslomp met zich mee brengt, maar zou dit tevens onbillik zijn tegenover de overige Nederlanders. Het is ge wenst, dat diegenen, die regel matig gebruik moeten maken van de veerdienst dit zo goed koop mogelijk kunnen doen. In dit verband noemde de voorzit ter scholierenkaarten, arbeiders- kaarten en rittenkaarten zoals men die in de tunnel van Ant werpen kent. (Advertentie) Van Nelle bestellen! door C BAUER Naar de Engelse film „The Sound Barrier" 4) Nadruk verboden. Tony en ik zaten bij een kleine tafel in de hoek van de kamer. Hij heeft de hele avond geen woord gezegd over hetgeen ge beurd was. En toch sprak hii aan één stuk door: over vliegtuigen. Hij had van de onderwijzer, die hem thuis was komen opzoeken, een boek uit de schoolbibliotheek gevraagd. Een boek over de lucht vaart. Hij moet er geen honderd ste gedeelte van begrepen hebben maar wat hij er op die leeftijd al uit had geleerd, was meer dan ik in de eerstvolgende tien jaar deed. Hij overtuigde me afdoend dat het inderdaad een tweedekker was geweest en hij vertelde me er bovendien nog verschillende andere bijzonderheden over. Die triomf over mijn onkunde op dit gebied moef hem oneindig zoeter geweest zijn dan elke andere vorm van wraakneming. En het heeft hem waarschijnlijk voor goed gebracht op de weg die ten slotte zou leiden naar het vlieg veld van de Ridgefield-fabrieken en naar het ogenblik, waarop ik, staande achter de brede ramen van de contróle-toien, hem met de Prometheus zag razen langs de startbaan en steil omhoog- schieten in de blauwe lucht. HOOFDSTUK III. De vriendschap tussen Tony en mij begon dus eigenlijk op het ogenblik dat ik hem een bloed neus stompte en in „de rivier" smeet. Het is een vreemd begin voor een vriendschap, vreemd en onverklaarbaar. Ik heb er later nog eens met Tony over willen praten omdat het me altijd een raadsel is geweest waarom hij mij na zijn geraffineerde wraak niet links heeft laten liggen, maar toen lag die gebeurtenis al jaren achter ons en hij ging er niet op in. Misschien herinnerde hij het zich niet eens meer, misschien wilde hij er niet over spreken. Ik vermoed, dat mijn hardhandig optreden hem toen diep in zijn hart toch nog enig respect afge dwongen heeft, hoewel ik later nooit meer iets gedaan heb om dat respect cp die manier levend te houden. Er zijn gelegenheden geweest waarop ik het met alle liefde gedaan zou hebben, als ik maar gedurfd had. En mocht deze verklaring voor onze vriendschap niet afdoende zijn; in iedere ge negenheid tussen twee mensen is een onverklaarbaar element. Voor mij te meer onverklaar baar omdat' hij zich al gauw van zijn omgeving ging onderschei den en een zekere exclusiviteit een jongen als vriend zeer be geerd maakt. Hij was forser dan ik en een uitblinker in verschil lende takken van de sport. Boven- dien was hij uitgesproken knap. In zijn kinderjaren had hij nog iets meisjesachtigs met zijn licht blond, even krullend haar en zijn blanke huid, maar bij het op groeien begonnen er al gauw mannelijke lijnen te komen in zijri gezient, waardoor hij altijd voor ouder werd aangezien dan hij in werkelijkheid was. Iets wat mij, die het bovendien met de slungelachtigheid van de klas sieke puber moest stellen, in het bijzonder kon ergeren. Voor het oog waren de twee maanden zelfs uitgegroeid tot twee jaar. Maar de goden hadden hun liefde voor hem niet alleen tot uitdrukking gebracht in zijn uiterlijk. Hij had bovendien hersens. Brillant was hij beslist niet, maar hij had een koele, scherpe intelligentie, die volmaakt paste bij zijn gehele verschijning Opgewonden of uit gelaten heb ik hem vrijwel nooit gezien. Als hij naar aanleiding van een buitengewone sportpre statie door de andere jongens ge- nuldigd werd, of als hij in de klas een complimentje van de leraar kreeg voor een extra goede beurt, trok hij in beide gevallen een gezicht of hij er over ver baasde, dat er zoveel drukte om zoiets onbelangrijks werd ge maakt. Alleen voor vliegen en vliegmachines liet hij iets van zijn onverschilligheid varen. Als het daarom ging, bleek hij ergens diep in zich een koude hartstocht te hebben, die echter bij geen en kele gelegenheid omsloeg in een onbeheerste geestdrift. Het was een berekende passie, 'n diep ver borgen vuur dat nooit eens hoog en brandend oplaaide, maar ook nooit zou kunnen uitdoven. Het scheen of hij toen reeds in bezit was genomen door een macht, die sterker was dan hij: een macht dij hem langzaam en zonder dat het opviel, maar onweerstaanbaar dreef naar een vastgesteld doel. Dat gaf hem, toen hij vijftien jaar was, al een zekere zelfbewust heid en een evenwicht, dat men anders bij jongens op die leeftijd niet zo vaak ontmoet. Al deze eigenschappen maak ten hem voor vele meisjes zeer aantrekkelijk. Zelfs meisjes, die ouder waren dan hij, probeerden zijn gunst te winnen. Ik had in die tijd reden te over om mij te beklagen over de onrechtvaardig heid der schepping. Want hij, die de kansen maar voor het grijpen had, maakte er geen gebruik van, terwijl ik het ene smadelijke blauwtje na het andere liep. Niet dat hij zich afzijdig hield als er grove moppen werden verteld of bedekte toespelingen gemaakt, zoals schooljongens dat zo graag doen. Maar beschouwden wij deze dingen op sommige momenten als de belangrijkste mogelijkheid om van ons man-zijn blijk te geven. hij scheen nooit geheel zijn ware bestemming te vergeten. (Wordt vervolgd.) De heer J. Leenhouts wees op de ruim 300 arbeiders, die dage lijks met de boot heen en weer moeten reizen. De heer Dekker zei In beide adressen een gemeenschappelij ke lijn te missen. Vóór alles is het noodzakelijk, dat er een een heid in de verlangens komt. De raad kon het daarom niet eens zijn met de inhoud van bei de adressen, maar onderschreven de woorden van de voorzitter. Ingekomen was een verzoek van de feestcommissie voor de ingebruikname van het nieuwe gemeentehuis, deze commissie vroeg een subsidie van 1750. B. en W. stelden voor een bedrag van 1250 ter beschikking te stellen met de voorwaarde, dat de besteding van dat bedrag in overleg met B. en W. zal ge schieden. De raad ging hiermee akkoord. Bij de beschikbaarstelling van grond aan de fa J. Oosterbaan aan het Ledelplein-van Houte straat is door de raad de voor waarde gesteld, dat in de lood sen geen opslag van hooi, stro en dergelijke mag plaats vinden. De fa Oosterbaan verzocht ten behoeve van een juiste bedrijfs voering om vervallenverklaring van deze bezwarende voorwaar de. Hierover ontstond een langdu rige en levendige discussie. Na de discussie was de raad er in meerderheid voor de voorwaar den te handhaven. De heer W. C. F. de Coene noemde het noodzakelijk dat er controle wordt uitgeoefend op het schoonhouden van de weg bij de pakhuizen. Het stro waait overal in de tuinen. De voorzitter zegde toe met de fa Oosterbaan ook omtrent dit punt in overleg te treden voor het stellen van garanties. Op voordracht van het curato rium van het Koningin Wilhel- mina Lyceum werden met in gang van 1 september 1958 dr. G. E. J. Mooren en T. H. Janssen benoemd tot leraar oude talen in vaste dienst aan de gemeentelij ke gymnasiale afdeling. Overeenkomstig de premiere geling woningverbetering- en splitsing werd aan de heer J. Rinkhoud ten behoeve van het verbeteren van zijn woning Nieuwstraat 64 een premie van 500 toegekend. De gemeenterekening 1956 werd aan de raad aangeboden en wel met de volgende cijfers. Ge wone dienst ink. 2.007.885,50 uitgaven 1.980.761,21 batig slot 27.124,29. De kapitaaldienst. In komsten 6.309.153,14, uitgaven 7.037.630,04. Derhalve een na delig slot van 728.476,90. ^Naar aanleiding van de reke ning 1955 had de voorzitter nog een opmerking te plaatsen. In dertijd heeft de heer J. Leen houts, lid van de commissie van onderzoek gereclameerd over het niet specificeren van een decla ratie voor reiskosten van de voorzitter. De heer Leenhouts heeft hierover een brief aan G.S. geschreven met het verzoek hiernaar een ernstig onderzoek te willen instellen. Na' maanden is deze brief bij B. en W. terecht gekomen. Het is B. en W. geble ken, dat, waarover de heer Leen houts reclameerde, geen declara tie is maar een rekening van een taxibedrijf betreffende een reis, niet van de voorzitter, maar van gemeentepersoneel voor dienst zaken. Het antwoord van G.S. is nog niet binnen, desalniettemin wenst de voorzitter de in de openbare vergadering geuite in sinuatie af te wijzen als zijnde lichtvaardig en zonder deugdelijk onderzoek te berde gebracht. Naar aanleiding van het voor stel van B. en W. tot wijziging van de begroting van het Wo ningbedrijf 1957, de gemeentebe groting Ï957 8ste en 9de wijzi ging spraken de heren E. Dekker en J. Leenhouts er hun teleur stelling over uit, dat aan de raadsleden geen toelichting werd gezonden, zij verlangden deze toelichting gaarne in de toe komst te ontvangen. De heer Leenhouts attendeerde naar aanleiding van de wijzigin gen op de hoogte reis- en verblijf- kostenpost en de hogere onder houdskosten voor de plantsoe nen. Geraamd was een bedrag van 7500, thans blijkt er 9676 nodig te zijn. Het gemeentelijke uitbrei dingsplan werd in principe ge wijzigd in verband met de ver koop van grond aan de Zand straat aan de B. P. en het Vrije van Sluis aan de Hogendijk. Tijdens de rondvraag wees de heer E. Dekker er op, dat de muziektent, opgeslagen bij de kerk, zeer hinderlijk is voor de kerkgangers, doordat spelende kinderen hierop veel leven ma ken. De voorzitter zegde toe de tent te doen verwijderen. De heer Oudendijk bracht de slechte verlichting in diverse straten nogmaals onder de aan dacht. De voorzitter zei het hiermee eens te zijn, maar wegens ge brek aan middelen, op korte ter mijn geen verbetering te kun nen bewerkstelligen. Met de ver lichting is het, aldus de voorzit ter, een duistere zaak. De heer W. C. F. Coene wees op de opslagplaats van de aan nemer Verstraeten achter de Volderstraat. Het is aldaar een broeinest voor ongedierte. Daar de heer Luteijn van de Centrale Directie uit Den Haag een schrijven heeft gehad, dat hij niet mag bouwen op het per ceel, dat hij van de erven Massu kan kopen, ontstond een leven dige diseussei, aan het einde waarvan men besloot de moge lijkheid te onderzoeken, dat Lu teijn ter plaatse toch kan bou wen. Het wordt kort dag voor Luteijn. Hij heeft nog tijd tot 1 augustus a.s., nadien krijgt hij geen uitstel meer te bouwen met zijn herbouwplicht. (Advertentie) Van Nelle bestellen! SCHAKING BEWEZEN MAAK GEEN VEROORDELING Omdat het betrokken 20-jarige Haarlemse meisje inmiddels meerderjarig is geworden en omdat zij intussen bovendien met de 37-jarige winkelier M. E. B. uit Amsterdam in het hu welijk is getreden, heeft de Haar lemse rechtbank beslist, dat de ze winkelier op grond van de laatste alinea van art. 281 (scha king) niet kan worden veroor deeld. In die alinea staat nl. ver meld: „Indien de schaker met de weggevoerde een huwelijk heeft gesloten, heeft geen veroordeling plaats, dan naaat de nietigheid van het huwelijk is uitgespro ken." Dat laatste is echter niet geschied. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Franse bergboeren in nood Een overstroming, die de irri- gatiewerken vernielde, dreigt voor de boeren in Queyras, een doipje in de Franse hoge Alpen, een ramp te worden. Worden deze boeren niet geholpen, dan is er niet voldoende hooi komende win ter en moeten zij hun vee verko pen of hun geboortedorp verla ten. De overheid in Briacon heeft daarom een beroep gedaan op de „Service Civil International", de in Parijs gevestigde internatio nale hulpdienst en werkkampor ganisatie. Van 1 juni of organi seert deze dienst in Queyras een internationaal werkkamp. Neder landers kunnen zich hiervoor op geven bij de Nederlandse afdeling van de internationale vrijwillige hulpdienst (Nieuwe Inslag 16 te Breda). De hulp aan de boeren van Queyras kan ook geschieden door storting of overschrijving op giro 516263 ten name van I.V.H., Amsterdam. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Vliegtuig met passagiers uit Algiers in Rome geland. Op het vliegveld van Rome is woensdag, zonder toestemming van de autoriteiten, een vliegtuig met 64 Amerikaanse, Britse, Franse en Italiaanse passagiers uit Algiers geland. De piloot is aangehouden, doch de passagiers konden na contro le van hun paspoorten verder reizen. Het toestel, een DC-7 is eigen dom van de „Air Algerië". Eén der passagiers, een Lon- dense zakenman, verklaarde tegenover de pers, dat in Algiers de grote spanning tussen Fran sen en Mohammedanen als bij toverslag is verdwenen. De stem ming was na 13 mei zó goed, dat de zakenman in vijf dagen even veel zaken had kunnen anders in vier we he o In de nacht van woe donderdag is in de Ol te Amsterdam, gelege de Warmoesstraat en een vrouw dood aani Vermoed wordt, dat moord. Het slachtoffer zou land afkomstig en oni jaar oud zijn. De recherche van Warmoesstraat, die middernacht gewaï werd, heeft de zaak roek. Van de chef van he Warmoesstraat, con P. D. N. Bijlsma, vern A. N. P., dat het slachti een Nederlander gehu\ weest en later van he scheiden. Het is de uit Finland afkomst!) Zij is vermoedelijk mes gedood. In borst vertoonde ze zware ve gen toen omwonend tot hun ontzetting op gertje aan de achterl haar woning, boven r van de Oudezijdse kd troffen. De woensdagnacht kende moordenaar mo< '.plegen van zijn daad 'van de kamer op de tw dieping, waarin de vro 'de, eeopend hebben e beerd hebben het lijk Ihoog in het water van 'zijdse kolk te werf kwam echter op het terecht. De vrouw woonde toeristisch oogpunt be bekend en fraai huis het kolkje uitziet en c malen is gefotografee kend of geschilderd. De moord verwekte „warme" buurt van Ar groot opzien. Terstoni het van de geruchten één ervan zou de vrou i dagavond in het g 'zijn geweest van eei zeeman, die echter v< recherche, zo het beri mocht blijken te zijn, de moordenaar behoef Tunesische en Fi troepen wisselen Tunesische en Frans waren donderdagavond '320 km ten zuiden van zig elkaar met mortier schieten, zo wordt uit ving van de Franse ami ■Tunis vernomen. De Tunesische reger verklaard dat Tunes Franse troepen elkaar verscheidene keren te mortieren en automati pens beschoten hebben. De toestand in Ga slechter. De Franse tr zetten y^gens het Tune geringscommuniqué in van. Jtomada in Zui kruispunten en hoogtei dat het projectiel dat Nederlandse textielindustrie ond grote belangstelli wereldtentoonste De collectieve inzeni de Nederlandse textiel op de wereldtentoonst Brussel ondervindt langstelling. Volgens teur van de Nederlai tieljaarbeurs, de hee Biemond, die belast de organisatie van de: tieve inzending, is dez tatie niet in de eers georganiseerd met het ken te doen. Toch blij zoveel zakelijke bela: te bestaan, dat reeds len contacten tussen en afnemer tot stam worden gebracht. Reeds twee jaar voo vang van de Expo zegi derlandse textielnijve eerste industrietak ha nitieve deelneming tc kader van de Nederli deling. In deze deelneming groeperingen van de dustrie in de meest u zin des woords verte digd, terwijl een groe kl edingf abrikanten deel uitmaakt van dez tatie. In de hal van 50 en 15 m breedte kan getoond worden wat land op het gebied va en kledingindustrie tabriceerd. Dit is ook de bedoeling geweest, punt was, zo deelde Biemond ons mede, en de bezoekers ervai tuigen dat Nederlanc zonde en sterke textie heeft, die veelzijdig op de wereldmarkt meekomen. Er wordt geëxposee hoge hal met aan be glaswanden. Van het aan is naar een vom die naar buiten, zowe binnen, als tentc werkte. De Utrechtse Rietved heeft een ele vonden dat met dit kening hield. Hij ont plastiek van steengai grillige vormen als door de hal slingerd verschillende podium: antwoorde wijze vei die door de ruwheid materiaal een uitstek tergrond vormde voor De verlichting summier gehouden en vrijwel alleen met en lights gewerkt- In het midden va vinden de geïnteress kelijke bezoekers een outilleerd en perman nfrifmntiolfnninnr

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2