PANG is alleen PANG als PANG SPORTNIEUWS Franco over het beginsel van zijn bewind Binnenlands nieuws De herzieningen van de Kinderaftrek AMOTI C 11 CM jj Arno 1 Lt V L N leve o Regering- De oorl( BformrirmTrrrinpnrYrinnrrrroTwrTvrmT^ VOETBAL AUTOMOBILISME. TENNISSPORT. Brandblusboten voor het Botlekgebied en voor Europoort Onder de Blauwe Vaan van Lotharingen nsverze&ering Vicior van Turenne" Op het ogenl ^JUUULUULyUUUUULPJUUUULPJJULOJLOJUULLlULLiULÜUULPJ^^ A Vraag ook RANG menthol eucalyptus. De beste bescherming tegen ons klimaat De Tweede Kamer heeft zich in haar voorlopig verslag in meer derheid in grote lijnen akkoord verklaard met het wetsontwerp tot herziening van de kinderaf trek. Vele leden waren verheugd, dat in enkele opzichten wordt terug gekeerd tot de vóór 1 januari 1954 geldende regeling. Hierdoor wordt fiscaal-technisch een beter han teerbaar systeem verkregen, ter wijl het verband tussen aan spraak op kinderaftrek en het dragen van de onderhoudskosten beter tot zijn recht komt. Door verscheidene leden werd het ontwerp eveneens met wel willendheid begroet. Zij juichten zowel de grotere onverzichtelijk- heid van de wettelijke bepalin gen toe als de verdere aanpassing aan de sociale verzekeringswet geving. Beide facetten betekenen voor het bedrijfsleven en voor de fiscus een verlichting van werk zaamheden. De bevolking van Nederland Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in ons land in het eerste kwartaal van dit jaar 16.412 tegen 17.285 in het eerste kwartaal van 1957. Het aantal levendgeborenen gaf een stijging te zien van 57.376 in het eerste kwartaal van 1957 tot 59.256 in het eerste kwartaal van 1958, terwijl het aantal overle venden steeg van 21.062 in het eerste kwartaal van 1957 tot 24.324 in het eerste kwartaal van dit jaar. De immigratie in ons land heeft in het eerste kwartaal van 1958 die van het eerste kwar taal van 1957 in verb.and met de sterk toegenomen repatriëring uit Indonesië, aanzienlijk over troffen en bedroeg 26.277 tegen vorig jaar 10.527. Anderzijds liep het aantal emigranten in verge lijking met vorig jaar scherp te rug, nl. van 19.154 tot 12.711. Het aantal inwoners van Ne derland bedroeg op 1 april jl. 11.144.024. Terechtstelling in Hongarije. Vier Hongaren, die schuldig waren bevonden aan een poging tot omverwerping vande volks- democratische orde in Hongarije tijdens de opstand in 1956, zijn ter dood veroordeeld en terecht gesteld. Deze vier Hongaren maakten deel uit van een groep van zes tien. Twee anderen van deze groep kregen levenslange gevan genisstraf en de tien overigen ge vangenisstraffen variërend van één tot veertien jaar. De kosmische straling. Professor Tsjebotaref van de academie van wetenschappen te Leningrad schrijft in het tijd schrift „Sowjet-Kusland" dat de waarnemingen van Spoetnik nr. 3 de Amerikaanse waarnemingen hebben bevestigd volgens welke de kosmische straling in de ruim te intensiever is dan tot nog toe werd aangenomen. Daarom zul len de geleerden eerst moeten zoeken naar metalen die de mens voor de inwerking van die stra ling kunnen vrijwaren voordat de mens zich in de ruimte gaat wa gen. Ook het probleem van het terugkeren op aarde is nog niet opgelost, aldus de professor. Ongeregeldheden in Portugal. Drie-en-dertig mensen zijn zon dagavond in Lissabon gewond bij botsingen tussen de politie en een menigte, die betoogde voor gene raal Humberto Delgado, een on afhankelijke kandidaat van de oppositie voor de presidentsver kiezing op 8 juni. De menigte be kogelde de politie met stenen en de politie maakte van de vuur wapens gebruik. De betoging begon toen de poli tie een deel van het terrein waar generaal Delgado het woord zou voeren afsloot. Volgens een nader bericht is de rust weergekeerd in de Portugese hoofdstad, waar lichte tanks door de straten in de buurt van de re geringsgebouwen patrouilleren. In zijn rede eiste generaal Del gado het ontslag van de huidige regering en vervanging ervan door een onafhankelijke regering, die, met steun van de strijdkrach ten, „het volk in staat zal stellen zijn keus te doen in een klimaat vrij van terreur en druk". VENEZUELA. De twee burgerlijke leden van de regeringsraad van Venezuela, Mendoza en Bias Lamberti, heb ben zondag hun ontslag inge diend. De Junta heeft dit ontslag evenwel geweigerd. Het ontslag van Mendoza zou in verband staan met de inciden ten bij het bezoek, dat vice-pre sident Nixon van de Ver. Staten kort geleden aan Venezuela heeft gebracht. Nu enerzijds het z.g. extrakind niet wordt gecontinueerd en an derzijds voor studerende en inva lide kinderen van 16 jaar en ouder, wier onderhoud niet gro tendeels, doch in belangrijke ma te ten laste van de belastingplich tige komt, een aanspraak op en kelvoudige aftrek wordt gscre- eerd, achtten deze leden het van belang, de financiële gevolgen voor de rijksschatkist van deze twee wijzigingen te kennen. Sommige leden hadden van het ontwerp met instemming kennis genomen in zoverre het ertoe strekt de nog bestaande verschil len tussen kinderaftrek en de kinderbijslag (voor wat betreft de gevallen, waarin de aftrek, resp. de bijslag wordt verleend) zoveel mogelijk weg te nemen. Deze leden zouden echter ook het volgens het wetsontwerp nog overblijvende verschil drievou dige kinderaftrek naast dubbele kinderbijslag gaarne zien op geheven door afschaffing van de drievoudige kinderaftrek. Zij stel den de vraag, of het niet wense lijk ware, de kinderbijslag vrij te stellen van de inkomsten- en loonbelasting, indien een regeling wordt getroffen, ingevolge welke allen, die een gelijk aantal kin deren hebben, een gelijk bedrag aan kinderbijslag zullen ontvan gen. Aan de verschillen tussen werknemers, die ook voor het eerste en tweede kind kinderbij slag blijven ontvangen, en ande ren zou tegemoet zijn te komen door de berekening van de in komstenbelasting-van deze ande ren een bedrag, gelijk aan de kin derbijslag, op het inkomen in mindering te brengen. Ook prin cipieel leek het hun juist om de kinderbijslag, welke bedoeld is als tegemoetkoming in de kosten van levensonderhoud van kinderen en dus op de veronderstelde hoogte van die kosten is gebaseerd, niet door belastingheffing te vermin deren. Vele andere leden achtten het voorgestelde systeem niet logisch. De hoofdtrekken van het stelsel, zo betoogden zij, zijn de volgen de: het kind beneden 16 jaar telt als één kind; het kind boven 16 jaar, waarvoor aftrek genoten wordt, telt voor twee kinderen, indien het in het gezin leeft, en voor drie, indien het buitenshuis opgeleid wordt. De factor van de opleiding bui tenshuis kan zich echter ook voor doen ten aanzien van de kinderen jonger dan 16 jaar. Ook dan zijn de kosten voor een dergelijk kind veel hoger dan voor een school gaand kind, dat thuis vertoeft. Wanneer aan de eis van een „ge heel of nagenoeg geheel" onder houd op kosten van de contri- buabele is voldaan, ware daarom huns inziens de kinderaftrek voor deze gevallen te verdubbelen. De Nederlandse emigratie naar Australië Het Australische migratie bu reau in Den Haag deelt mede, dat in de loop van dit jaar de hon derdduizendste naoorlogse Ne derlandse emigrant naar Austra lië zal vertrekken. Na de tweede wereldoorlog heeft Australië meer dan 1.250.000 emigranten uit allerlei landen opgenomen. Van deze emigranten kregen er 660.000 financiële steun voor de over tocht. In de komende tien jaar zal de bevolking van Australië volgens de Australische hoogleraar D. B. Copland vermoedelijk met 24 procent toenemen en zal de wer kende bevolking met 55 procent vermeerderen. Naar schatting zal de bevol king van huwbare leeftijd in Australië binnen tien jaar met 50 procent toenemen. Deze snelle uitbreiding zal aller inspanrrieg nodig maken voor de bouw van meer huizen, ziekenhuizen, bete re scholen en betere wegen. Ook zal het middelbaar onderwijs imet 50 procent moeten worden uitge breid. Generaal Franco heeft ver klaard dat het bewind in Spanje monarchaal van karakter is en een permanente structuur heeft, afkomstig van hen die in de bur geroorlog zijn gevallen. Hij gaf echter geen aanwijzing omtrent een mogelijk herstel van de mo narchie. In een rede van anderhalf uur gaf het staatshoofd in twaalf pun- KLERK VAN HET KANTONGERECHT GEARRESTEERD De 32-jarige klerk bij 4e grif fie van het kantongerecht te Rotterdam, P. J. van der B., is na enige tijd onvindbaar te zijn geweest, door de politie in hech tenis genomen. De klerk, wiens werk was het innen van boetes via de rijkspolitie bij de recht bank, verdween nadat hem een bedrag van ƒ1500 ter hand zou zijn gesteld. Hij zou hiervoor geen ontvangstbewijs aan de be treffende parketwacht hebben afgegeven. Dit gebeurt meestal enkele dagen later, maar toen men er niets meer van hoorde, werd een onderzoek ingesteld, dat uitwees dat en de klerk en het geld verdwenen waren. MAN VERDACHT VAN BRANDSTICHTING IN ZIJN EIGEN HUIS De Amsterdamse politie heeft op verzoek van de Haarlemse recherche de 37-jarige Haarlem mer W. S. aangehouden, die ver dacht wordt van brandstichting in zijn woning in de Korte Begij nenstraat 27. In de nacht voor Hemelvaart brandden de tweede en derde verdieping van dit huis geheel uit. Daar S. spoorloos was, vermoedde men dat hij zich aan brandstichting had schuldig gemaakt. S. is overgebracht naar Haarlem. RIJKSMERK BOERENKAAS Binnenkort zal boerenkaas met een eigen rijksmerk in de handel komen. Tot mei van dit jaar had den alle soorten volvette Goudse kaas hetzelfde rijksmerk, reeds lang leefde het verlangen, dat het boerderijprodukt, dat door bijzonder aroma en smaakvarië- teit zich van het fabrieksprodukt onderscheidt, een eigen rijks merk te geven. Boerenkaas, in dien graskaas, is een Goudse specialiteit, zoals bijvoorbeeld de Franse Roquefort en Camenbert. Sedert 1906 bestaat, ondanks jarenlange tegenkanting het merk „volvet", dat in 1919 een rijksmerk werd, waaraan bij uit sluiting recht tot uitvoer was verbonden. Het streven is nadien gericht geweest op een speciaal herkenningsmerk voor boeren kaas, dat thans voor de produk- tie van dit jaar mei is ingevoerd. Het is een tweezijdig afgeknot ovaal met het opschrift „boeren- kaas-volvet-Holland". JEUGDIGE INBREKERS GEARRESTEERD Veel publiek was er zondag middag getuige van hoe drie jeugdige inbrekers, twee jongens van elf en een van veertien jaar, door de politie,gearresteerd wer den aan de Blekershof. Bewoners van de Schiedamse- dijk hadden de politie gewaar schuwd, omdat ze de aanwezig heid van enkele mensen op een dag niet vertrouwden. Toen de recherche arriveerde zag men nog schimmen van vluchtende gedaanten. Er kwam ook een radiowagen ter plaatse en de omtrek werd afgezet. Geholpen door aanwijzingen van het pu bliek ontdekte men tenslotte on raad in een bedrijfspand aan de Eerste Blekershof. De politie kon er niet in en sommeerde de ken nelijk daar aanwezigen naai- bui ten te komen. Toen daaraan geen gevolg gegeven werd, forceerde de politie een ruitje en maakte zo de deur van het pand open. Toen bleek met welk een jeugdi ge klanten men te maken had. Zij waren in het bezit van wat geld, vulpennen, sigaretten en mesjes, die ze daar die middag bij een drietal inbraken hadden buitgemaakt. Het bleek dat ze op de daken gekomen waren door een fiets tegen de muur te zetten en daarop een levende pi ramide te vormen door op el- kaars schouder te gaan staan. Bij de eerste inbraak hadden ze een breekijzer gestolen en daar mee werd verder geopereerd. AAN KOLENDAMPVERGIFTIGING OVERLEDEN De 79-jarige heer J. P. Tam.es, die zaterdagochtend na een ko lendampvergiftiging in zijn wo ning in de Tweede Vooruitstraat te Haarlem in bewusteloze toe stand naar het St. Elizabethgast- huis werd overgebracht, is maan dag overleden. Zijn 77-jarige vrouw was reeds in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden. ten een overzicht van de beginse len van het regiem. O.a. zei hij dat „Spanje een bedoelde eenheid in het uniersum vormt". „Het is de heilige plicht en de gemeenschappelijke taak van alio Spanjaarden, de eenheid, groot heid en vrijheid van het vader land te dienen". Volgens een volgend begin sel beschouwt Spanje het als ,een hoogste vorm van eer te gehoor zamen aan de wet van God over eenkomstig de leerstelling van de heilige Rooms-Katholieke aposto lische kerk, die het enige wars geloof van het Spaanse volk ver- tenwoordigt waardoor zijn wet ten zullen worden geïnspireerd". Verdere punten zijn de eenneici van land en volk, gebaseerd op het gezin als basis voor 't maat schappelijk leven, waarbij echter steeds collectieve en individuele belangen ondergeschikt moeten zijn aan het staatsbelang; de be scherming van de enkeling en de sociale instellingen; hun recht op onafhankelijke rechtspraak; het recht op werk en particuliere eigendom; de plicht van werkge vers en werknemers om hun be trekkingen te baseren op recht vaardigheid en loyaliteit, waarbij economische waarden onderge schikt moeten zijn aan menselijke en sociale waarden, en de taak van de staat om zo goed mogelijk voor het materiële en geestelijke welzijn van het volk te zorgen. Mohammedaanse relletjes in China. Een 300-tal Mohammedanen heeft onlangs onder leiding van een schriftgeleerde in het dorp Woe Locng Tsoeng in China hui zen en graanvoorraden in brand gestoken, zo meldt het in Peking verschijnende blad „Kwangming". Na de brandstichting verklaarde de Mohammedaanse leider in de moskee: „Wij hebben goed werk verricht. Er ligt een prachtige toe- omst voor ons in het verschiet". Hij zou volgens het blad ook kri tiek hebben geleverd op de com munistische landen en de Ameri kaanse buitenlandse politiek heb ben geprezen. BCNDSELFTAL TEGEN NOTTINGHAM FOREST. Het Nederlands Bonds-elftal, dat woensdagavond 21 mei in het Feijenoordstadion te Rotterdam tegen Nottingham Forest speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Ajax). Achter: Kraay (DOS) en Kuys (NAC). Midden: Klaassens (VVV), Wiersma (PSV) en De Koning (Sparta). Voor: Van der Kuil (Ajax), Lenstra (S C Enschede), Schuur man (ADO), Van der Linden (DOS) en Moulijn (Feijenoord). Reserves: De Munck (DOS), Kruyver (PSV), Franssen (GVAV) en Cor van der Gijp (Feijenoord). Hoewel deze wedstrijd bedoeld is als oefenwedstrijd voor de ont moeting NoorwegenNederland op 28 mei in Oslo, heeft men het elftal niet de naam van voorlopig Nederlands elftal gegeven omdat enkele spelers niet beschikbaar waren in verband met de wed strijd tussen het Limburgs elftal en een Duits selectie-team, welke donderdag 22 mei wordt gespeeld. VOETBALVLEGELS WEER ACTIEF. Niet alleen in de competitie van het betaalde voetbal, maar ook bij het lagere amateurvoetbal blijkt het scheidsrechteren soms een gevaarlijk baantje te zijn. Dit ondervond zondag j.l. scheids rechter Krauwel, toen hij voor de eerste klassen van de afdeling Brabant de wedstrijd GW II Buren leidde. Kort voor tijd bij de stand 10 voor Buren, keurde hij een buitenspeldoelpunt van GW af en floot daarna voor een overtreding in het strafschopge bied van Buren, maar gaf daar voor geen strafschop. Ehkele spe lers van GW staken hun mis noegen over deze handelwijze niet onder stoelen of banken en bij het verlaten van het veld, werd scheidsrechter Krauwel aangeval len door de doelman van de thuis club, werd enige malen geschopt en kreeg van een toeschouwer een harde slag op het hoofd. Tóen een bestuurslid van GW zich naar de kleedkamer van de gasten begaf voor het afgeven van de wedstrijdformulieren, werd ook hij aangevallen, liep een bloedende hoofdwond op en werd ruggelings de kleedkamer uitgegooid. HET ONGELUK VAN ARCHIE SCOTT BROUWN. „Er is weinig kans dat we het leven van Archie kunnen red den" zeiden de doktoren in Ver- viers maandagmorgen over de Britse eenarmige coureur Archie Scott Brown, die zondag op het circuit van Francorchamps zeer ernstige wonden opliep, toen zijn wagen op het ogenblik dat hij aan de kop van het veld lag, van het parcours schoof en in brand vloog. Dokter Albert Grenade, de di recteur-geneesheer van het Sint Elisabeth ziekenhuis in Verviers, waar de 31-jarige Scott Brown na het ongeluk naar toe vervoerd werd, zei dat de jonge coureur brandwonden tot in de derde graad had, over zijn hele lichaam maar voornamelijk op de borst, maag en benen. „Brown's orga nen zijn ook van streek, zij ver m m vullen hun normale functie niet meer". Gedurende de nacht trad een kleine verbetering in, maar maandagmorgen moest de cou reur weer met injecties onder narcose gebracht worden tenein de de hevige pijnen te verminde ren. Zijn vader is nu bij hem in het ziekenhuis. Animol, dat thuis speelde heeft met maar liefst 80 gewonnen van Rapid 1 (Roosendaal). Ani mo 2, dat de verre reis naar Bre da moest ondernemen, verloor met 71 van K.L.I. 1. Animo 3 heeft in Sas van Gent met 8—0 verloren van Drive. De gedetailleerde uitslag luidt 3e klasse Zuid afd. I Animo 1 Rapid (Roosendaal) 80 le H.E. C. JurryJ. Buysen 6—2; 0—6; 6—0 2e H.E. A. IJsebaert J. de Klerk 64; 62 le D.E. mej. B. van Fraayenhove mej. J. Theeuwis 60; 60 2e D.E. mej. T. Denie mej. J. van Dongen 64; 63 le G.D. mej. B. van Fraayenhove -C. Jurry tegen mej. C. v. Geel -J. Buysen 60; 62 2e G.D. mej. T. Denie-A. IJse baert tegen mej. J. van Don- gen-A. Wauters 63; 63 H.D. C. Jurry-A. IJsebaert tegen J. de Klerk-A. Wauters 6—1; 7—5 D.D. mej. B. van Fraayenhove- mej. T. Denie tegen mej. C. van Geel-J Theewis 62; 75 3e klasse Zuid afd. II K.L.I. 2 (BredaAnimo 2 71 le H.E. C. BrasR. Spaas 64; 1—6; 5—7 2e H.E. R. Backse F. Verstraeten 60; 64 le D.E. mej. M. van Bilsen R. van Mossevelde 64; 63 2e D.E, mej. M. Romsom mej', G. Verstraeten 62; 64 le G.D. mej. M. RomsomJ. Py- nenburg tegen mej. R. van Mosseveld-R. Spaas 64; 64 2e G.D. mej. M. van Bilsen-C. Bras tegen mej. G. Verstraeten -F. Verstraeten 60; 60 H.D. C. Bras-R. Backse tegen R. Spaas-F. Verstraeten 6—2; 7—5 D.D. mej. M. van Bilsen-mej. M. Romsom tegen mej. R. van Mossevelde-mej. G. Verstrae ten 6—2; 7—5; 6—1 5e klasse Zuid afd. I Drive 1 (Sas van Gent Animo 3 8—0 le H.E. F. Verhagen B. Toorenman 60; 75 2e H.E. J. Govaert— P. Verstraeten 64; 62 le D.E. mej. D. Wouters mej. H. de Haas 61; 611 2e D.E. mevr. V. v. Waes mej. Chr. Thomaes 61; 63| le G.D. mevr. V. van Waes-G. v.l Waes tegen mej. H. de Haas-I P. Verstraeten 61; 751 2e G.D. mej. C. van Waes-H. Go-1 vaert tegen mej. Chr. Thomaes I -B. Toorenman 63; 60| H.D. F. Verhagen- H. Govaert I tegen B. Toorenman-P. Ver straeten 63; 61| D.D. mej. D. Wouters-mej. C. j van Waes tegen mej. H. de Haas-mej. Chr. Thomaes 6—0; 7—5| Vijfde klasse Zuid afd. 1 T.V. Axel- Smash (St. Jansteen) 44 De zaterdag op het terrein van T.V. Axel gespeelde wedstrijden hadden de volgende uitslag: le H.E. B. de Jonge R. de Potter 62; 610 2e H.E. L. A. v. d. Linden O Rottier 4—6; 6—4; 1—6 le D.E. mej. A. Vercouteren— mej. J. Lockef eer 86; 61 2e D.E. mevr. M. v. d Lee mej E. Verhelst 60; 63 le G.D. mevr. M. v. d. Lee-B. de Jonge tegen mej. J Lockef eer- R. de Potter 26; 36 2e G.D. mevr. M. Schiltman-D. Draaijer tegen mej. E. Ver- helst-O. Rotter 3—6; 7—5; 5—; H.D. D. Draaijer-L. A. v. d. Lin den tegen R. de Potter-O. Rot tier 3—6; 1—6 D.D. mevr. M. Schiltman-mej. A. Vercouteren tegen mej. J. Loc kef eer-me j. E. Verhelst 6—3; 6—3 Nu de derde petroleumhaven in het Botlekgebied gedeeltelijk in gebruik is genomen en een begin van uitvoering is gegeven aan „plan Europoort", zal de Rotter damse havendienst de beschik king moeten hebben over een aan tal boten, die als volledige brand blusboten dienen te worden uit gerust. Om in deze behoefte te voor zien hebben B. en W. van Rotter dam een plan doen ontwerpen tot aankocp van een zevental boten, waarbij naar een redelijke verde ling van de uitgaven over een aantal jaren is gestreefd. Voor dit jaar voorziet het aanschaf fingsschema in de aankoop van twee brandblusboten voor het Botlekgebied. Zij zullen zijn voor zien van diesel-elektrische voort- stuwings- en blusinstallaties en moeten tijdens perioden van vorst als ijsbreker dienst kunnen doen. Gezien de stand van de werk zaamheden in het Botlekgebied achten B. en W. de aankoop van die twee boten thans uiterst ur gent en zij stellen daarom de raad voor er een bedrag van 1.600.000 gulden voor beschikbaar te stel len. Voor de bediening van de in 20-1 Plotseling roept Robert: „Halt, er naderen mensen langs het pad!" Inderdaad komen er een paar mensen door de nauwe kloof op hen toe. Robert grijpt zijn zwaard vaster en Victor rijdt nu ook naar voren. Als de naderende mannen dicht genaderd zijn, klinkt plotseling een doordrin gende kreet en dan springen een aantal gewapende kerels plotse ling van achter de rotsen. Te laat beseffen onze vrienden dat ze in een valstrik gelopen zijn. Een kreet van angst klinkt nu achter hen. Enkele rovers, want daar zien onze vrienden deze kerels voor aan, hebben de paar den van Bianca en Maria bij de teugels en proberen die nu het pad terug te voeren. Victor schreeuwt: „Ik kom je te hulp, Bianca!" maar een reus van een kerel verspert hem de weg en valt hem met onstuimige woede aan. „Het gaat om het eigen leven zoals in Venetië!" begrijpt Victor. Wat er verder met de vrouwen gebeurt kan hij ook niet meer zien. Meerdere kerels vallen hem aan. Achter hem schreeuwt Robert: „Wijk terug op de rotsen!" In stinctmatig volgt Victor deze raad op. Gelukkig komen Robert en hij al terugwijkend bij elkaar terecht en kunnen ze samen beter front maken tegen de op dringende kerels. Europoort te graven zeehavens zal de havendienst volgens B. en W. in eerste instantie eveneens de beschikking moeten hebben over twee brandblusboten. Wan neer deze havens in gebruik zijn genomen kan worden nagegaan, of nog een derde boot moet wor den ingelegd. De beide voor Europoort bestemde boten, die van een meer zeewaardig type behoren te zijn, dienen het vol gend jaar te worden besteld. De kosten worden geraamd op een miljoen gulden. Neuskegel van Jupiterrakket geborgen. Amerikaanse deskundigen zijn er in geslaagd een neuskegel van een Jupiterraket, die de raketla ding beschermen moet door de dampkring naar de aarde te laten terugkeren en uit de Atlantische Oceaan op te vissen. De raket was van het proefter- rein van Cape Canaveral in Flo rida gelanceerd en had de voor genomen afstand van circa 2400 km afgelegd, zo heeft het minis terie van Defensie zondag in Washington bekendgemaakt. De neuskegel was uitgerust met een ballon, die automatisch werd opgeblazen toen de kegel in de oceaan viel. Deze ballon had een doorsnede van 50 meter en was oranje en geel gekleurd om dui delijk zichtbaar te zijn. Op de ballon brandde een knipperlicht en een radiozender zond seinen uit die het opsporen vergemakke lijkten. Voorts verspreidde de neuskegel in het water een spe ciale vloeistof die haaien op een afstand hield. De onderhandelingen tussen Frankrijk en de V.S. over raketbases Van gewoonlijk betrouwbare I zijde te Washington is maandag I gezegd, dat de onderhandelingen! tussen de Verenigde Staten enl Frankrijk over de inrichting van] bases in Frankrijk voor ballisti-1 sche raketten met een middel grote reikwijdte sinds de val van de regering-Gaillard reeds lan ger dan een maand vertraging ondervinden en de fase van een behandeling van de politieke en strategische aspecten van een overeenkomst niet bereikt heb ben. De Verenigde Staten hebben met Engeland wel reeds een overeenkomst gesloten. muttering bij abrmn«r Dlrecteur-Hoofdredacteu Redactie-adres: N A dm inistratie-adr< Telefoon 2073 en N& 5 uur ultsluite Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6, maand 2,per week He Franse regerüi Ffl'unlin heeft dinsdag zo spoedig mogelijk by lement voorstellen in t tot hervorming van de stellingen en versterki het gezag der uitvoerend Dit is in een regeringscfl qué bekendgemaakt. In het communiqué d voorgelezen door de |van Voorlichting, Albert iwerd gezegd, dat de b |door haar kalmte en d i heelt getoond, dat zij verdediging van de wett en voor de waarborging eenheid van de natie, op ring-Pflimlin vertrouwt De door het kabinet g veiligheidsmaatregelen „extremistische groepen welddaden voorbereidde lamd", aldus de vei Voorts werd meegedeeld, kabinet zijn Algerijnse in grote trekken heeft oj I. Franse censuui Het Franse ministe: Voorlichting heeft be maakt, dat bij de pers een controle Is georganis berichten over Algerië, ei bijzonder de berichten afl uit Algerië, omdat er „eer troleerd voorlichtingsste Algerië bestaat. De commissie vo binnenlandse zak en Algerië De commissie voor landse zaken van de Fra tionale vergadering he dinsdagochtend met 22 te) stemmen bij elf onthoi uitgesproken voor ham van de speciale bevoegdh Algerië. De tegenstemme ren de Poujadisten; de c misten onthielden zich. De conservatieve afgev de Isorni zei, dat volgi partij de speciale bevoeg moeten worden toegekt generaal Salan. Verklaring van Lac over Algerië De oud-minister voor Lacoste heeft in de dinsd schenen editie van het bl iNouvelle Republique d< deaux et de Sud Ouest" g, ven, dat de revolte in Algii kegen te houden was en idwaasheid is te denken, mensen in Algerië hun h zullen opgeven. Men moet hier goed aa ken indien men de juiste jregelen wil nemen tot r 'van Frankrijk en Algerië 'Lacoste. Gaullistische demons van straaljagers Franse straaljagers boven Oost-Frankrijk een listische demonstratie g' Vijftien toestellen vlogen formatie die het „Kruis v tharingen" het onde dingsteken van de Gaulles krachten in de oorlog -I stelde, over Straatsburg dere steden in het depar Bas-Rhin. Een zelfde fo verscheen ongeveer tezelfc boven Metz. m< Franse troepen die op gerijnse platteland operere den geen tegenstanders te bestrijden, zo heeft een woordvoerder van van generaal Salan, de opperbevelhebber, verkla (Het ministerie van Vi ting te Parijs verklaarde dagavond dat er in de afg 24 uur 95 opstandelingen gedood en 230 gevangen men. De Franse troepen zeven man verloren aan terwijl er zestien waren De woordvoerder verklaarde dat het genera don, dat de generaal de dag had aangeboden, een waardel ijke amnestie voor alle opstandelingen met een geweer in d hebben teruggetrokken, van oordeel dat de an geldt voor hen, die al burgerlijke wetten zijn deeld. Volgens militaire 6, schrijden er vrijwel geen delingen meer de grei Tunesië en Marokko. De lijke Mohammedaanse b„. zou de opstandelingen geei meer verstrekken. In enige Vo i ge van o tx d de F amnest I volg kringer o u P' grenzf bev

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 6