Generaal De Gaulle bereid als leider van Frankrijk op te treden De toestand in Indonesië Rede van Ollenhauer De tariefsverhoging voor de veren over de Wester-Schelde Weero verzicht 'n Tl P VAN BOOTZ HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Langdurige zitting van Provinciale Staten van Zeeland Franfeertag «8 atxumemilnt: TarnrtMn Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW DINSDAG 20 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4374 Verachtjnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties Sgéén hBiiihiMh'er- tenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 30 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 var Voor het maandagnummer: zaterdags 10 *nr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Generaal De Gaulle heeft maandag op zijn te Parijs ge houden persconferentie verklaard dat de tijd mogelijk was aange broken, waarop hij het land weer rechtstreeks van nut kon zjjn. „En in welk opzicht van nut? wel, als het Franse volk het wenst, zoals dat in de vorige grote nationale crisis het geval is geweest, namelijk ais leider van de regering der Franse re publiek." Hij vervolgde: „Een der rede nen, waarom ik van nut zou kun nen zijn is, dat ik met geen en kele partij verbonden ben. Ik ben een man, die bij niemand behoort en tevens bij iedereen". Volgens generaal De Gaulle kon hetgeen in Frankrijk t.a.v. Algerië en in Algerië t.a.v. Frankrijk geschiedde tot een buitengewoon ernstige nationale crisis leiden. ..Doch het kan ook het begin van een soort verrijzenis zijn", aldus De Gaulle. „Het alleenbewind der par tijen heeft de reusachtige vraag stukken, vaar Frankrijk zich tegenover ziet gesteld en met name het probleem der banden tussen Frankrijk en de Afrikaan se volken, niet opgelost en het kan dit ook niet. Wanneer de zaken op de hui dige voet worden voortgezet is de regering wel in staat pro gramma's op te stellen, doch zij kan geen definitieve oplossing vinden aldus De Gaulle. In antwoord op de vraag wat hij bedoelde met „het aanvaarden van de bevoegdheden der repu bliek", antwoordde de generaal: ,.De bevoegdheden der republiek kunnen slechts die zijn, welke door de republiek worden over gedragen". Hij voegde hieraan toe: „Ik zal niet pogen de instellingen der republiek te schenden. Het is mijn doel langs wettelijke weg de veranderingen in het bestaan de politieke stelsel teweeg te brengen, die noodzakelijk schij nen". Bij het begin van De Gaulle's persconferentie bleven de trei nen op sommige diensten van de Parijse ondergrondse spoorweg staan, omdat de arbeiders de stroom hadden uitgeschakeld. De communisten hadden een be roep op hen gedaan, om dit te doen. Later werd de gehele dienst op de Parijse „ondergrondse" stil gelegd. Voorts keerden enkele autobussen naar hun garages terug. Generaal De Gaulle steunde het optreden van het Franse le ger in Algerië, „dat de reactie van het volk heelt gezien en poogt te verhinderen, dat deze in wanorde omslaat". Hij sprak ook over het „schit terende schouwspel" van de ver broedering tussen Fransen en Mohammedanen in Algerië. j F?-- ^auile maakte duidelijk, dat hij slechts de regeringsmacht zou kunnen aanvaarden, indien die hem door de nationale ver gadering werd overgedragen. Hij verklaarde: „De aanvaarding van de bevoegdheden der repu bliek onder deze uitzonderlijke omstandigheden en voor een bui tengewone taak kan slechts ge schieden door een speciale ma nier van overdragen door de na tionale vergadering. Onder de huidige omstandighe den zou de overdracht niet kun nen geschieden volgens de ge bruikelijke regels en werkwijzen, waar iedereen meer dan genoeg van heeft". De Gaulle achtte beweringen, dat hij een aanval op de repu bliek of het „toepassen van on grondwettige of onwettige mid delen zou overwegen", belache lijk. „Ik heb nog nooit de basisvrij heden der Franse republiek ge schonden en ik zal dat ook, nu ik 67 jaar ben geworden, niet doen", verklaarde hij. De Gaulle sprak zich onom wonden uit tegen de strekking van hem' gedane vragen en be paalde, persberichten, volgens welke de inwoners van Algerië en het leger aldaar te laken wa ren wegens hun optreden in de afgelopen week. Hij eindigde zijn persconferen tie met de woorden: „Ik keer nu naar mijn buitenverblijf terug, waar ik mij ter beschikking van het land zal houden". De eerste reactie in Franse po litieke kringen op de verklaring, die De Gaulle op zijn persconfe rentie heeft gedaan, was er een van opluchting, omdat de gene raal het duidelijk schijnt te heb ben gemaakt, dat hij in geen ge val ongrondwettige methoden zal toepassen. Om precies 15 uur (Ned. tijd) is generaal De Gaulle maandag middag in het palais d' Orsay voor de pers en de vertegen woordigers van radio en televi sie verschenen. Hij was gekleed in een grijs costuum met grijze das. De grote zaal, waar de gene raal zijn persconferentie hield, was vol mensen. Er waren een twintigtal camera's van televisie en filmmaatschappijen opgesteld. Achter een hek hadden enige honderden genodigden, niet- journalisten plaats genomen. De Amerikaanse omroepmaatschap- pij ..American Broadcasting system" zond het vraaggesprek rechtstreeks uit naar de Verenig de Staten, met dien verstande dat de luisteraars niet De Gaulle zelf hoorden, maar een gelijktij dige vertaling van zijn woorden in het Engels. Voor de persconferentie begon, werd de genodigden verzocht geen tekenen van goed- of af keuring te geven. De aanwezigen waren ver scheidene malen door de orde dienst gecontroleerd. Toen De Gaulle per auto bij het gebouw aankwam, begroette hij de me nigte met een handgebaar. Hier en daar werd „Vive De Gaulle" geroepen. Na een half uur beëindigde de generaal de persconferentie. En hij begaf zich naar zijn secreta riaat in de Rue Solferino. Niettegenstaande het verzoek om zich te onthouden van teke nen van goed- of afkeuring werd de generaal tijdens de perscon ferentie verscheidene malen on derbroken door een krachtig ap plaus. Onder het gehoor bevon den zich vrijwel alle leden van de sociaal-republikeinse partij, de ex-Gaullisten, onder leiding van Jacques Chaban-Delmas, die in de vorige regering minister van Defensie was. Het palais d' Orsay en omge ving werden bewaakt door een groot aantal militairen en poli tiemannen. In de zaal, normaal berekend op vierhonderd mensen maar die nu zeker duizend personen be vatte, was het zeer warm ook al doordat de lampen van de foto grafen en filmmensen brandden. Tevoren hadden zij het verzoek gekregen, hun werk te staken zodra de generaal er om zou vra gen, maar De Gaulle liet een der gelijk verzoek achterwege. De generaal, die als militair precies op tijd door een zijdeur de zaal had betreden, zag er ern stig uit. Toen hij zijn inleidende verklaring begon, klonk zijn stem meer schor dan gewoonlijk, maar spoedig kreeg zijn stem meer kracht. De rustige en ge moedelijke wijze, waarop de ge neraal de vragen beantwoordde, zorgde ervoor dat de gespannen sfeer, waarin zijn toehoorders de verklaring hadden afgewacht, al spoedig verdween en herhaalde lijk gelach weerklonk. Om 15.36 uur was de perscon ferentie, welke als een histori sche gebeurtenis was verwacht, geëindigd. Via zijn bureau elders in de hoofdstad vertrok De Gaul le naar zijn landhuis te Colom- bey-les—deux-Eglises, 250 km van Parijs gelegen. .Wacht in Franse nationale vergadering. Dertig communisten en 12 so cialisten houden om beurten dag en nacht de wacht in het gebouw van de Franse nationale verga dering als „waakhonden van de repuhilek". Zij doen dit al sinds donderdag, toen generaal De Gaulle zich bereid verklaarde de macht over te nemen. Zij hebben een televisietoestel bij zich en het restaurant van de Kamer blijft open om hen van leeftocht te voorzien. Opstndige beweging op Borneo. De Indonesische autoriteiten te Bandjermasin hebben op Borneo een wijdvertakte opstandige be weging ontdekt. Te Bandjermasin is een aantal personen gearres teerd, onder wie militairen. Er zouden documenten met een zegel van de opstandelingen in beslag zijn genomen. Een woordvoerder van het leger te Bandjermasin deelde mede, dat over een en an der later een officiële medede ling zal worden gedaan. Sedert woensdag waren te Bandjermasin drie keer de waarschuwingssire nes in werking, toen niet-geïden- tificeerde vliegtuigen op grote hoogte boven het zuidoostelijke deel van Borneo vlogen. Volgens een bericht van een niet-geïdentificeerde radio van de opstandelnigen heeft de opstan dige beweging in Indonesië zich uitgebreid tot het zuidelijke deel van Borneo. De regering heeft te Bandjermasin verschillende per sonen in hechtenis laten nemen. Volgens dezelfde radio zouden vliegtuigen der opstandelingen De voorzitter van de West- duitse socialistische partij, Erich Ollenhauer, heeft maan dag bij de opening van de werkzittingen van het jaarlijkse congres van zijn partij in Stutt gart, verklaard dat de politiek van de regering-Adenauer ,,zich °P de gevaarlijke weg bevindt baar nieuwe militaristische en nationalistische avonturen". Hij noemde het besluit van de bondsdag om de atoombewa pening voor West-Duitsland te aanvaarden ,,het noodlottigste" dat er sinds de stichting van de federale republiek is genomen. Ollenhauer legde er de nadruk op dat de meerderheid van de kiezers, die bij de verkiezingen op 15 september 1957 op de christen-democratische partij hebben gestemd, hiermee de re gering-Adenauer geen blanco volmacht hebben willen geven voor de uitrusting met atoom wapens van het leger. Het alternatief voor een be wapeningswedloop met atoom wapens is een algemene, inter nationaal gecontroleerde ont wapening en een ontspanning in de wereld, aldus Ollenhauer. Uit naam van het congres deed Ollenhauer vervolgens een beroep op de Franse socialisti sche partij i.v.m. de toestand in Algerië. Hij spoorde de Franse socialisten aan te streven naar een oplossing voor het Alge rijnse vraagstuk, die in over eenstemming is met het inter nationale socialisme en het recht van het Algerijnse volk op vrije zelfbeschikking. In christen-democratische kringen is men van mening, dat Ollenhauer geen nieuwe ge zichtspunten heeft geopen baard. nabij Bandjermasin een vracht schip van de regering tot zinken hebben gebracht en twee bescha digd. Deze schepen, aldus het be richt, vervoerden voorraden voor de regeringstroepen op Borneo. Evacuatie van vrouwen en kinderen uit Balikpapan en Tarakan. Volgens een mededeling van een rederij te Singapore is uit Djakarta één harer schepen, het 2000 ton metende s.s. „Darvel" naar Oost-Borneo vertrokken om vandaar 350 Europese vrouwen en kinderen naar Java te bren gen. Deze vrouwen en kinderen zijn gezinsleden van employ's van de Kon. Shell. De „Darvel" zal op 22 mei te Tarakan aankomen en te Balik papan op 24 mei. Aankomst te Djakarta op 28 mei, aldus een woordvoerder van de rederij. Het schip zal het Rode Kruis-em- bleem voeren en bij duisternis een extra verlichting krijgen. De be manning zal voor deze reis een extra toelage ontvangen van twee maanden salaris. Sabotage aan olie-instal laties in Atjeh. Volgens een bericht van P.I.A. is er sabotage gepleegd aan olie installaties in Atjeh. Een olielei ding van het boorterrein te Peu- reula naar de raffinaderij van de staat te Langsa zou zijn vernield en telefoonleidingen beschadigd. Amerikaanse jachtvliegtuigen met atoomwapens boven Canada Amerikaanse eskaders jacht vliegtuigen met raketten met een kernlading tegen bommen werpers kunnen zonder vooraf gaande toestemming over Cana da vliegen, aldus een Ameri- .kaans-Canadese overeenkomst, die maandag is ingediend bij het parlement te Ottawa. Deze overeenstemming voor ziet in een gemeenschappelijk opperbevel voor de luchtverdedi ging van Noord-Amerika. Prawda beschuldigt Amerika van interventie in Indonesië Het blad van de Russische communistische partij, de „Praw da", schreef gisteren, dat vreem de landen, in het bijzonder de Verenigde Staten, schuldig zijn aan „openlijke militaire inter ventie" in de Indonesische bur geroorlog. Vliegtuigen van Amerikaanse makelij vallen Indonesische ste den en schepen in Indonesische haven en op volle zee aan. „De bedoeling van deze onwettige handelingen is, de Indonesische regering de dwingen haar onaf hankelijke buitenlandse politiek en programma van democrati sche ontwikkeling op te geven", aldus de „Prawda", die verze kert dat de Sowjet-Unie „even als andere vredelievende landen, niet onverschillig kan blijven voor deze pogingen om opnieuw een koloniale orde in Zuid-Oost- Azië te vestigen." Weer grote order voor levering van melk aan Amerikaanse legertroepen in Europa Voor de 16e keer heeft de Amerikaanse legerleiding een zeer grote melkorder in Neder land geplaatst voor haar in Europa gelegerde troepen. De N.V. Sterovita melkprodukten te Amsterdam sloot namelijk een nieuwe leveringsovereenkomst tot een bedrag van ca. 10 miljoen gulden wel voor een kwantum van 800.000 liter per week, ge durende een half jaar na 1 juli aanstaande. Een kleinere hoeveelheid zal geleverd worden door Denemar ken. Ook in Oostenrijk en Frank rijk zijn kleinere orders geplaatst. Voor genoemde levering zal rauwe melk uit het Domogebied in Drenthe worden betrokken, welke in de Sterovitafabriek te Dordrecht zal worden verwerkt tot consumptiemelk, karnemelk, chocolademelk, room, „cottage cheese" en „cream cheese". Alle melk- en melkprodukten zullen in papierverpakking wor den afgeleverd. „Daily Mirror" verhaalde de „uittocht uit Parijs" De „Daily Mirror", een Brits blad met een oplage van meer dan vijf miljoen exemplaren, heeft gisterochtend zijn lezers zijn verontschuldigingen aan geboden naar aanleiding van zijn Parijse correspondent, Pe ter Stephens, waarin deze een beschrijving gaf van de „uit tocht uit Parijs" van gehele ge zinnen die ,de door burgeroor log bedreigde hoofdstad ont vluchtten. Het blad zegt nu, dat zijn correspondent verkeerd ingelicht is geweest maar zijn verslag te goeder trouw heeft overgeseind. Stephens heeft inmiddels ontslag genomen als vice-voor- zitter van de Brits-Amerikaan se persvereniging te Parijs. In een langdurige zitting van de Provinciale Staten van Zeeland, waarvan het eerste deel besloten was, hebben de leden zich uit voerig uitgesproken over de vermeende nadelen voor de bevolking van Zeeland, met name de Zeeuws-Vlaamse, en het bedrijfsleven bij in voering van de door de mi nister van Verkeer en Wa terstaat voorgestelde tarief verhoging voor de veerdien sten over de Westerschelde. Aan het eind van deze zitting zijn Gedeputeerde Staten na kort beraad, tot de conclusie gekomen de minister de volgende sug gesties voor te leggen: a. de datum van ingang der ta riefverhoging niet te stellen op 1 juli a.s., doch gelijk te doen vallen met de indienst- stelling van de nieuwe veer boot; b. de 20 vaartenboekjes voor passagiers om te zetten in 10 vaartenboekjes en de 40 vaartenboekjes voor auto's om te zetten in 20 vaarten boekjes; c. invoering van legitimatiebe wijzen voor Zeeuwse passa giers en hieraan een bepaal de korting te verbinden; d. bestuurders van auto's te doen vallen onder het voor hun voertuig verschuldigde tarief. Gedeputeerde Staten zullen de minister mededelen de voorge stelde tarieven onder geen enkele voorwaarde als overgangstarief te kunnen accepteren. Tegen het door de minister voorgestelde tarief ig in vrijwel alle Zeeuwse gelederen gepro testeerd, hetgeen resulteerde in protestnota's aan de Gedepu teerde Staten van Zeeland, onder andere van de gemeentebesturen van Temeuzen, Breskens, Hulst, Hontenisse, Schoondijke, Axel, de Nederlandse handelsreizigersver eniging, de georganiseerde Ka tholieke middenstanders in Zee land, de vereniging van Burge meesters en Secretarissen in West- en Oost Zeeuws-Vlaanderen en het centraal overleg van de Nederlandse Wegverkeers- en Vervoersfederatie. De tarieven betekenen voor per sonenauto's een verhoging op het veer VlissingenBreskens van 117 procent en op het veer Krui- ningenPerkpolder 225 procent. Voor bestelwagens tot een ton Advertentie Een levensgenieter van tachtig En voor zijn leeftijd zéér krachtig Zegt, als men hem vraagt Hoe hij daarin slaagt: „Drink TIP en het leven blijft prachtig Inz. Mej. T. D., Heerlen ontv. 1 fl. TIP 1 fl. Rood van Bootz. De afgelopen 24 uur bevond Nederland zich aan de rand van een hogedrukgebied, dat zich van Frankrijk naar midden-Europa verplaatste. Met zuidelijke win den werd zachte lucht aange voerd waarin het kwik in het zuiden van het land tot omstreeks 12 graden inmiddels heerst op de Oceaan ten westen van Schotland DINSDAG 20 MEI v.m. n.m. Breskens 2.40 3.08 Terneuzen 3.15 3.43 Hansweert 3.55 4.23 Walsoorden 4.05 4.33 ZON MAAN op onder op onder Mei. 20 4.40 20.34 6.04 22.06 21 4.39 20.35 6.56 22.53 22 4.37 20.36 7.54 23.35 23 4.36 20.38 9.00 24 4.35 20.39 10.10 0.11 nog steeds een levendige depres sie-activiteit. Het centrum van een daar aanwezig lagedrukge bied trekt over Schotland naar het oosten in de richting van Zuid-Scandinavië. Langs de zuid- flank van deze kern staan harde tot stormachtige winden, die zich tot over de Noordzee uitbreiden. Ook in ons land zal de wind dins dag aanwakkeren. Aanvankelijk wordt daarmede uit het zuiden nog warme lucht aangevoerd, maar in de loop van de dag zal een bij de depressie behorende koudfront vergezeld van buien, ons land passeren, waarna de wind ruimt naar zuid-west tot west, en koudere lucht van de Oceaan gaat binnen stromen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Lagere temperaturen. Veranderlijke bewolking met tijdelijke enkele buien. Matige tot krachtige, mogelijk af en toe harde zuidwestelijke wind. In de loop van de dag daling van de temperatuur. respectievelijk 200 en 350 pro cent. voor vrachtauto's en bussen respectievelijk 112 en 219 procent, voor vrachtauto's met aanhang wagens respectievelijk 45 en 118 procent. Kort nadat Gedeputeerde Sta ten van Zeeland van de minister de voorgestelde tariefsverhoging hadden ontvangen, kwam een schrijven van de minister binnen, welke aanvankelijk als vertrouwe lijk aan de Statenleden werd overhandigd. De bewindsman stelde in dit schrijven, dat de verhoging zijn goedkeuring kon wegdragen en zou gelden per 1 juli, terwijl zij als overgangs maatregel zou worden be schouwd. De situatie zou in maart of april 1959, gelet op de bereikte bedrijfsresultaten, op nieuw worden beschouwd. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben hierop onmiddellijk geantwoord, ter voorkoming van eventuele misverstanden, dat uit de gevoerde besprekingen niet kan zijn gebleken, dat men het punt betreffende de overgangs maatregel kan hebben aanvaard en dat zij zich zelf niet herinne ren, dat dit een punt van bespre king heeft uitgemaakt. Vele Statenleden, onder wie de fractievoorzitters van verschillen de partijen, stelden vast dat men in feite met de rug tegen de muur staat en dat Provinciale Staten in deze geen beslissingen kunnen nemen. Zuiver en alleen konden de tariefsverhogingen worden be sproken en toegelicht en kon uiting worden gegeven aan de publieke ontevredenheid. Alle Statenleden wezen echter het overheidstarief met nadruk van de hand. Meer dan 5 uur lang hebben de Staten van Zeeland hun beschou wingen gegeven over de door mi nister Algera voorgestelde ta riefsverhoging. Beschouwingen en suggesties van het provinciaal bestuur want in deze Statenzit- ting konden geen beslissingen worden genomen. Enerzijds omdat de provincie Zeeland geen zeggenschap heeft in de explotatie van de veerdien sten over de Westerschelde en anderzijds omdat men in 1957 bij de intrekking van de motie over de vrije veren van Gedeputeerde Staten een onderhandelingsposi tie had gegeven. Behalve de wensen en verlan gens van de Statenleden heeft echter ook het Zeeuwse bedrijfs leven zijn wensen tot uitdrukking gebracht in protestnota's, die aan Gedeputeerde Staten werden ge zonden en Provinciale Staten werden ter kennis gebracht. „Doelbewust wordt er een schei- ding gebracht tussen Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen", aldus het K.V.P.-Statenliii ue heer P. V. M. Vercouteren uit Clinge, die in een krachtige rede de lijdensgeschie denis van de veerdiensten belicht te: in 1945 de afkondiging van de vrije veren om Zeeuws-Vlaande- ren in economisch-, sociaal- en cultureel opzicht dichter bij Zee land en overig Nederland te bren gen, de kleine heffing van tarie ven in 1950 en de intrekking van de motie voor de vrije veren in 1957. „De voorgestelde tarieven zijn voor ons onaanvaardbaar en ge streefd moet worden naar ver laagde tarieven voor de streek, b.v. door liet invoeren van legi timatiebewijzen". In een gedetailleerde uiteenzet ting belichtte de heer Vercoute ren, dat de kosten van de veer diensten moeten worden bestre den uit de opbrengsten. „Onbehaaglijk", rCoemde het K.V.P.-Statenlid de heer A. L. S. Lockefeer uit Hulst, de toestand omdat de kogel reeds ver door de kerk is, en in deze Statenzitting alleen de mening van de leden ge hoord kan worden. „Het college staat met de rug tegen de muur en in Zeeland zitten wij aardig in de boot, daar de minister nu zelfs spreekt van een overgangs tarief en deze verhoging der ta rieven slechts een intermezzo is. Ernstig vragen wij ons dan ook af, waar gaat dit naar toe? De beslissing van de minister is voor Zeeland bijzonder destructief", al dus de heer Lockefeer, die verder nog opmerkte, dat men het stand punt van de regering dat „de Zeeuws-Vlamingen de weg naar Nederland maar moeten vinden via België, niet te accepteren is' Wanneer deze gedachtengang blijft bestaan is dit voor onze provincie een achterstelling. Dat het contact tussen Zeeuws- Vlaanderen en de rest van Zee land door de verhoogde veerta- rieven ernstig wordt geschaad, was ook de mening van de K.V.P.- afgevaardigde E. J. Ruymbeke uit Clinge en hij stelde het fors: „Handhaving van de vrije over vaart voor de Zeeuws-Vlamin gen". De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer L. van Oorschot, merkte op dat de vrije veren de Zeeuws-Vlamin gen inderdaad dichter bij de rest van Nederland hebben getrokken. De door de minister bekend ge maakte tariefsverhoging is het gevolg van gevoerde onderhan delingen, doch dat de minister de tweeoe noodzakelijke boot eerst zal geven wanneer de tariefsver hogingen zijn ingevoerd, is een verre van elegante handeling, al dus de heer Van Oorschot. Hij gaf vervolgens enkele voor stellen tot wijziging van de ta rieven en lanceerde eveneens het voorstel tot invoering van legi timatiebewijzen. Een ernstige psychologische fout werd gemaakt toen men Zeeland vrije veren over de Schel de gaf, aldus de V.V.D.-afgevaar- digae mr J. F. G. Schlingemann, die kritiek oefende op de hoge tarieven en een kwartje voor personenvervoer een redelijk ta rief noemde. Burgemeester J. M. A. C. van Dongen, Statenlid voor de K.V.P., bewees door een eenvoudig re kensommetje, dat door de nieu we tarieven meer wordt opge bracht dan de exploitatie kost. Voor het verbeteren van de veer diensten en de verkorting van de wachttijden zou verhoging van de tarieven noodzakelijk zijn ,doch het blijkt dat juist die groep, die het minste te lijden heeft van wachttijden, n.l. de passagiers en de fietsers, de zwaarste last moe ten dragen. Zijns inziens zullen de hoge veertarieven de provin cie Zeeland beslist in tweeën hakken. Het lid van Gedep. Staten M. J. van Poelje, onder wie de veer diensten ressorteren, antwoordde de sprekers namens Gedeputeer de Staten en verklaarde de zin en betekenis van deze Statenzit ting, v.ant hoewel Gedep. Staten zien achter het standpunt van de minister stellen, zullen zij hun uiteindelijke beslissing slechts ne men na dit overleg met de Sta tenleden. Grote investeringen zijn nodig voor het verbeteren van de veer diensten en de aanleginrichtin- gen te Vlissingen en Breskens vergen totaal 22 miljoen en d« nieuwe veerboot 9 miljoen. De minister wenst niet langer de oplopende tekorten van 5 tot 7 miljoen ten volle voor zijn re kening te nemen. Bij de bespre kingen moest dus worden uitge gaan van een vervoerstarief dat redelijkerwijs door Zeeland kan worden opgebracht. De tarieven dekken de jaar lijkse tekorten echter niet ten volle, zodat het Rijk in belang rijke mate blijft bijdragen. Ten aanzien van de door de Zeeuws-V iaamse Statenleden ge maakte opmerkingen riep de heer Van Poelje uit „Zeeuws-Vlaande ren zal zijn nek niet breken over deze tarieven", hetgeen het Sta tenlid Vercouteren de interrup tie ontlokte: „Dat zou er ook nog aan moeten mankeren"! De nieuwe veerboot, aldus de heer Van Poelje, zal zeer waar schijnlijk op 1 augustus, wanneer volgens beiotte van de Rijkswa terstaat de aanleginrich tingen te Vlissingen en Breskens gereed zijn en in bedrijf worden geno men. Op 10 juni vindt de technische proefvaart en overdracht plaats en op 1 juli wordt een vaartocht met de Zeeuwse Statenleden ge maakt. Na de uiteenzetting van de heer Van Poelje volgden nog vele re- en duplieken, waarna de zit ting enkele minuten werd ge schorst. Nadat Gedep. Staten hun stand punt hadden bepaald, werd mede gedeeld dat de suggesties uit de Statenvergadering tot wijziging van de tarieven aan minister Al gera zullen worden voorgelegd. Vele Statenleden wensten nog verdere verlagingen der tarieven, doch op dringend verzoek van Gedep. Staten beperkte men zich tot het voorstel van Gedep. Sta ten, omdat anders de minister de waslijst van Zeeuwse verlangens naast zich zou kunnen leggen en uiteindelijk niets bereikt zou worden. DE GEBEURTENISSEN IN LIBANON. Er is maandag op een groen temarkt te Beiroet een bom ontploft. Volgens de eerste be richten zijn zeker tien mensen gedood of gewond. Libanese militairen hebben d» markt afgezet en tientallen jongelieden aangehouden. De slachtoffers van de zwar* ontploffing werden in zieken auto's naar het ziekenhuis ge bracht. Naar gemeld, is het Libanese leger de toestand in Tripoli in Noord-Libanon meester. Veer tig opstandelingen zouden daar bij een gevecht van zeven uur met de regeringstroepen zijn gedood en vele zouden zijn ge wond. Nabij de Syrische grens zijn zondag drie leden van een ben de die wapens naar de opstan delingen smokkelden, gedood.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1