Moeder zijn betekent méér De schaduwkuur r igeld en de, &n u tiVENSGEUIK Goede verlichting hoeft niet duur te zijn Sclioonheidsverzorging van 't HoFf W, DINGEMANSE andys in het erhuis N WERKING ARUL ISLAM NDELINGEN ELEBES n buitenlandse West-Borneo KI NO SN KARAKTER haar WORDT BEZEGE1D Is.W, Adriaansens Handige handen Voorzichtig met eleetrische stroom PROFITEREN VAN HET ZONLICHT IS VOOR IEDEREEN NOODZAKELIJK MEDISCHE RUBRIEK van groot belang voor aanstaande moeders ofme/cea ANDERHOOG W. DINGEMANSE CGLÖRITE Colovinyl van de week 1 kamt hu act alles weten t! e, n.l. in het ge- ■rkgever het zie- ontvangen over vakantieperiode, leeft dan immers okken van uw is niet de bedoe- hier echter af ng van de rech- el eens niet met eens kan zijn. werkgever, c.q. s dringend nood- ruk verboden.) linister van De- heeft woensdag et te beschikken dat er in Oost- len en Tsjecho- chietbanen voor aketten worden idsraketten met rinrichtingen be- ormale uitrusting eenheden in die minister Sandys een vraag in het idys heeft verder at later in deze en van de W.E.U. oorstellen zullen voorkoming van ij het speurwerk, ig en de produc ed van de bewa- Java om de strijd- centrale regering geven in het ge ms uit communis- zoals Mig-jacht- Tsjechische raket- cho-Slowakije heb- i te helpen bij het in Indonesië en en en exploiteren ing op hetgeen meld over de tot -n samenwerking il Islam en de op- op Celebes, heeft voerder in Djakar- dat de geheime waarin beide par- rerklaarden te zul ten tot uitroeiing unisten in Indone- -nationale commu- ;ct of indirect, pre- 10 c.s. beïnvloeden op 17 april in Do- riet Sergkang van g trouw gebleven erd getekend, n de Darul Islam- lelebes, Kahar Mu- benden sedert 1952 „been" van het eren, tekende voor n, terwijl voor het regime van Mid- d-Celebes werd ge- Saleh Lahade en ng ais respectieve- an Voorlichting en Godsdienstzaken raire regering", ordvoerder, lt.-koL dat de rebellen -ma" volgen, door Lt de communisten zijn geïnfiltreerd, igen zijn volkomen werden herhaalde- roken", aldus Pirn- e de woordvoerder militaire comman- Celebes, luitenant- Matalatta trouw ale regering heeft een document was ruit was gebleken, reenkomst namen d van enige regio ieren, die volgens an de opstandelin ie rebellen in hun e centrale regering iten. nkomst werd vast- in gemeenschappe- stemming een wa- tussen de revolu- ing en de Darul Is- ït is geworden." arta heeft gemeld, si in West-Borneo buitenlandse scho- den gesloten. Hier- aog slechts 39 bui- olen in dit gebied iteit van de scholen loemd, evenmin als de sluiting. Op een dag vindt moeder bij de morgenpost een brief met het hoofd van een damesweek blad. Een brief, die geadresseerd is aan haar dochter Hetty. En omdat Hetty pas 14 jaar is, voelt moeder zich volkomen in haar recht, om die brief open te maken. Zelfs al zou ze even geaarzeld hebben, dan zou trou wens toch haar nieuwsgierig heid het gewonnen hebben. Wat kan dat kind in vredes naam te corresponderen hebben mei een damesweekblad! Het raadsel is spoedig opge lost. De brief blijkt een ant woord te zijn op tal van vra gen, die Hetty gesteld heeft aan de redactrice van het blad, die speciaal belast is met het beantwoorden hiervan. Langzaam voelt moeder zich koud van boosheid en daarna gloeiend van verontwaardiging 'worden. Haar kind heeft dus met allerlei problemen rond gelopen, waar ze geen raad mee wist. Maar inplaats van er bij haar eigen moeder mee aan te komen, loopt ze ermee naar een wüd-vreemde! Uit de brief be grijpt ze bovendien, dat Hetty zoiets los gelaten moet hebben van: Met mijn moeder kan ik over zulke dingen niet praten. Ze zou me maar afschepen en ik durf het ook niet". BOZE MOEDER Wat een blarrfageHet is of moeder een klap in haar ge zicht krijgt. Niet om het ge- (Advertentie). <>een V Crème Marchal is zeer ge makkelijk zelf aan te bren gen. Drogisterij Axelsestraat 3 en 91 1erneuzen mis, waar haar kind onder ge leden heeft en dat duidelijk uit de brief spreekt, maar omdat ze zichzelf hevig tekort gedaan voelt. Wat moet zo'n vreemd mens wel van haar denkenHoe heeft Hetty het gewaagd, haar moeder tegenover een vreemde te beroddelen. Gekwetste ijdel- heid en jalouzie steken haar. Ze zal Hetty leren straks! Als het meisje uit school thuis komt, ligt de brief op ta fel. Hetty ziet hem dadelijk. Als ze hem op wil nemen, merkt ze dat hij geopend is. Tegelijk ziet ze moeder staan met woe dende ogen en een boos rond aangelopen gezicht. ,,Het is mooi", zegt moeder. „Dat ontbrak er nog maar aan. Stiekumerd dat je bent. Heb je daar een vreemde voor nodig, om je ongezonde nieuwsgierig heid te bevredigen? Heb je geen moeder, als er iets te vragen valt?" BESCHAAMDE MOEDER Tranen dringen Hetty naar de ogen. Maar tegelijk onder gaat ze een soort opluchting, dat moeder het nu maar wéét. Vanaf het ogenblik, dat ze haar brief aan die redactie gepost heeft, heeft ze geen rust gehad. En toch had ze hem moeten schrijven. Teveel vragen kwel den haar. Te zeer drukten de raadsels en onzekerheden van het ontluikende leven haar. Ze moést iemand hebben, die haar hieruit hielp. Ze had gehoopt het antwoord op te kunnen vangen. Maar natuurlijk was net vanmorgen de post te laat. Dan gooit ze alles er harts tochtelijk en roekeloos uit„Het is uw eigen schuld, moeder. U gaf nooit antwoord, als ik iets vroeg. U had geen tijd of geen belangstelling. U scheepte me af, of zei, dat ik nog te jong was en zulke dingen niet hoef de te weten. Ik moest net zelf maar uitzoeken en dat kon ik (Advertentie). DOOP PINGEH VAN: Korte Kerkstraat 8 Terneuzen Reparatie-inrichting voor: alle uurwerken, gouden en zilveren werken. niet. Dan moest ik toch wel naar een vreemde gaan Het was een zware beschuldi ging. Een beschuldiging uit in nerlijke nood van een ontwa kende mensenziel geboren. De boosheid van de moeder ebde weg, om plaats te maken voor schaamte en wroeging. In één enkel ogenblik leerde ze de grote les, dat moeder-zijn méér vraagt dan vaak oppervlakkig wordt gemeend. MARCELLE. (Nadruk verboden.) Kort geleden werd mij door een jonge vrouw gevraagd hoe zij mooi bruin kon worden, zonder dat zich rode plekken op haar gezicht en armen gingen vertonen, daar zij dit laatste zeer terecht nogal ontsierend vond. Ik raadde haar de „schaduwkuur" aan en ik wil deze kuur nu ook eens met de lezers van dit blad bespreken, omdat het probleem: al of niet in de zon zitten misschien deze zomer voor velen nog eens urgent wordt. Toen onlangs een aantal ge leerde klimaat- en weerkundigen op een internationaal congres bij elkaar was, vormde het een se rieus punt van bespreking, of het slechte weer van de laatste jaren als een gevolg van de atoomontploffingen moet wor den opgevat. Uit diverse onderzoekingen is gebleken, dat bij vele aanstaan de moeders het vitamine C-ge- halte van het bloed te laag is. Vitamine C heeft Zij niet alleen nodig om zelf in goede conditie te blijven, maar ook voor de ontwikkeling van de baby. Dit vitamine is o.a. betrokken bij de opbouw van het beenderstelsel en de vorming van het bloed. Het is dus zeer belangrijk dat de cunstaande moeder er op lei, dat zij voldoende vitamine C-rijke levensmiddelen ge bruikt. De behoefte van de zwangere aan vitamine C wordt wel twee maal zo hoog geacht als die van de niet-zwangere. Normaal komt men er in de regel wel wat vitamine C betreft, als men dagelijks aardappelen en groen te eet en zo mogelijk een portie fruit. De aanstaande moeder moet echter speciaal de vitami ne C-rijke vruchten kiezen en bij voorkeur ook dagelijks een slaatje van rauwe groente eten. Rauw zijn groenten en vruch ten rijker aan dit vitamine dan gekookt. Vitamine C-rijke vruchten zijn in het voorjaar de citrus-vruchtensinaasappe len. grapefruit, citroenen; later in het seizoen aardbeien, rode bessen, frambozen, kruisbessen en vooral zwarte bessen. Ook sinaasappelsap en grapefruitsap uit blik zijn goede vitamine C- bronnen. Wie een baby ver wacht doet er goed aan dage-. (Advertentie). lijks tenminste 100 g. van een of meer van deze fruitsoorten of sappen te gebruiken. Kiest men citrusvruchten, dan bete kent dit per dag ongeveer een middelmatig grote sinaasappel, een halve grapefruit of twee middelmatig grote citroenen. Wie dat bezwaarlijk vindt, kan in plaats van al het verse fruit of een deel ervan roze- botteljam of -siroop nemen. Deze produkten zijn zeer rijk aan vitamine C, zodat men kan volstaan met anderhalve eetle pel rozebottelsiroop of een flin ke boterhambelegging rozebot- teljam. Dat lijkt wel duur, maar is toch altijd nog goedkoper dan vers fruit. De dierlijke levensmiddelen dragen niet bij tot de vitamine C-voorziening, met uitzonde ring van lever en nier. Lever wordt om zijn rijkdom aan ijzerzouten vaak aan aanstaan de moeders voorgeschreven. Wie regelmatig lever eet, werkt ook daardoor mee aan een voldoen de opname van vitamine C. Het heeft weinig zin om bui tensporig grote hoeveelheden fruit of vitaminetabletten te gebruiken. Heeft het lichaam eenmaal voldoende vitamine C opgenomen, dan wordt het overschot uitgescheiden. Re- servevoorraad van vitamine C wordt niet gevormd. Daarom is een gelijkmatige toevoer van vitamine C-rijk voedsel iede re dag ongeveer hetzelfde van belang. Huidverzorging op medische basis Verkrijgbaar bij Drogisterij: AXELSESTRAAT - TERNEUZEN Natuurlijk is het heel belang rijk wat iedereen daarover zoal op te merken had, maar voor alsnog moet de conclusie luiden, dat we hier gevoeglijk van toe val kunnen spreken. Vóór Hiro shima waren er ook wel eens koude zomers en daarna zullen er vermoedelijk nog wel heel wat warme zomers komen. POEDER EN ZONNEBAD We hebben dan ook de eerst komende maanden allemaal een gerede kans op verbrande nek ken en ruggen, vooral wanneer we aan zee of in de bergen ver blijven. Nu is dat niet altijd zon der gevaar. Vooral lichtblonde en roodharige mensen kunnen maar weinig beschermend huidpig ment mobiliseren tegen de zon nestralen. Sommigen van hen worden door intensieve zonbestraling echt ziek, ze hebben koorts en ze voelen zich ellendig. En hier geldt niet eens, dat wie mooi wil zijn pijn moet lijden, want een sportief gebruind uiterlijk, dat tegenwoordig door jong en oud wordt begeerd, krijgen deze men sen toch niet. Dezulken doen er beter aan, van meet af de onbedekte delen van de huid af te schermen, het zij door die dik in te poederen (donkergekleurde poeder bewijst hier de beste diensten), hetzij door een zonnehoed te dragen. Het zou niet gewenst zijn volko men af te zien van het nemen van licht- en luchtbaden. Die zijn voor .de gezondheid immers on misbaar. Die onmisbaarheid geldt niet alleen voor het jonge kind, dat rachitis (Engelse ziekte) krijgt, ais het niet voldoende aan dag licht wordt blootgesteld (goede voeding alléén is voor de klein tjes niet voldoende), maar even zeer voor de volwassene, die in ons klimaat maar al te vaak ge dwongen is, zich tot aan de neus toe in te pakken. BRUINWORDEN: UIT DE MODE? Nu bestaat er nog een geheel andere mogelijkheid om van het zonlicht te profiteren, zonder schade te ondervinden. In lan den, waar de zon meer als een koperen ploert dan als een wel dadige energiebron wordt be schouwd, heeft men de laatste tijd ontwikkeld wat de Fransen de „cure d' ombre" noemen, de schaduwkuur dus. Het woord kuur is in zoverre niet op zijn plaats, dat het hier niet zozeer om behandeling van zieken gaat, maar allereerst om een hygiënische leefwijze voor normale personen. Ook wij in Nederland kunnen deze kuur Hoewel deze rubriek meer bestemd is voor reparaties en onderhoud van huishoudelij ke voorwerpen, willen wij dit keer afwijken van deze ge woonte en u eens iets ver tellen over stroomverbruik, waarop wel eens al te veel wordt bezuinigd, ten koste van de ogen en ten koste van het aanzien van uw woonver trek. Op de lichtrekening wordt doorgaans sterk bezuinigd, doch men doet hier feitelijk verkeerd aan, want hebt u wel eens uit gerekend hoeveel een goede Tamp u per uur kost? De meeteenheid kennen wij allen als de kilowattuur (afkor ting kwu of kwh). Het begrip watt is: de eenheid van vermo gen, dus 1 volt 1 ampère 1 watt. Op alle gebruiksvoorwer pen staat aangegeven, hoeveel het toestel verbruikt. Als voorbeeifl willen we ne men een gloeilamp van 150 watt, een strijkijzer van 400 en een broodrooster van 450 watt, totaal 1000 watt. 1000 gram is een kilogram en 1000 watt is een kilowatt (kw). Wanneer nu een uur lang 1000 watt wordt afgenomen, heeft men een hoe veelheid van één kilowattuur (kwu) verbruikt. DE KOSTEN VALLEN MEE Aan de hand van dit tabelle tje kan men dus gemakkelijk uitrekenen, hoeveel een bepaald verbruikstoestel gebruikt in geldswaarde. Wij kunnen hier nog bijvoegen het verbruik van een elektrisch kacheltje met 2 staven van elk 500 watt. Laat men dit kacheltje gedurende een uur branden met beide sta ven, dan heeft men een kilo watt gebruikt. Plaatselijk is bekend, hoeveel een kwu kost. b.v. 0.28. Dan kost ons dat kacheltje of eer der genoemde gebruiksvoorwer pen dus ƒ0.28 per uur. Brandt het kacheltje slechts met één zeer wel toepassen op vrije da gen en in de zomervakantie. Men zoekt dan niet een zon- rijke plaats op om te luieren, maar men gaat luchtig gekleed buiten lopen, met een bal spelen of gymnastiek doen op een plek. waar wat bomen staan of waar andersoortige schaduw te vinden is. Daarvan wordt men gelijkma tig bruin en men voelt er zich prettig bij. Vooral degenen die gauw hoofdpijn en duizelingen krijgen, bekomt de schaduwkuur beter dan het zonnebad. Overigens is volgens de laatste berichten het bruinworden niet meer in de mode: elegante Italiaanse dames blijven volgens de laatste gege vens deze zomer liefst zo blank mogelijk! Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) staaf van 5C0 watt, dan kost het ons 0.14 per uur. Laten we nu een lamp van 100 watt een uur branden, dan kost ons die lamp 0.28 10 2.8 cent per uur. Deze lamp van 100 watt kan dus 10 uur bran den voor 28 cent en een lamp van 150 watt kost ruim 4 cent per uur. De formule, om te bepalen, hoeveel geld het gebruik van een elektrisch voorwerp per uur kost, is als volgt aantal watts prijs prijs per [uur 1000 VASTRECHTTARIEF AANVRAGEN Nu hebben wij hier genoemd een prijs van 0.28, maar in vele gevallen is deze minder, n.l. als we vastrecht tarief aan vragen. Elektrische heetwaterappara- ten gebruiken slechts stroom gedurende bepaalde nachturen. Daarvoor wordt dan een afzon derlijke meter .aangebracht, die automatisch op een zeker uur de stroom inschakelt en ook weer uitschakelt. De kwu-prijs hiervoor is doorgaans heel wat minder. Gewoon, normaal vast recht tarief, komt als regel op niet meer dan 10 cent per kwu. DENK OM HET GEVAAR! Nu wij het toch over elektri citeit hebben, willen wij nog eens even de aandacht er op vestigen, dat er nog steeds on nodig veel ongelukken gebeu ren, voopal met wasmachines. Het is zo gemakkelijk, er een gehuurde wasmachine neer te zetten om de was te doen. Men is er gauw mee klaar. Maar weet dan, dat de machine op deze eenvoudige wijze aange schakeld, een groot gevaar kan opleveren voor de gebruikster? Die machine moet geaard zijn. Aarding van een apparaat wil zeggen, dat de massa (dat zijn de niet-stroomvoerende de len) door een goed geleidende draad met de aarde is verbon den. DE GROOTSTE VIJAND: VOCHT De grootste vijand, een die steeds op de loer ligt, is: vocht. Elektrische stroom kiest altijd de weg van de minste weer stand. Als een toestel dus ge aard is, zal de stroom de weg kiezen van de minste weer stand, dat is de weg naar de aarde. Denk niet, dat het feit, dat u op rubberzoien staat, u zal be veiligen, als uw wasmachine in de bijkeuken staat, waarin een stenen vloer is gelegd. Niets is minder waar. Deze zolen geven geen beveiliging in dit geval, omdat het vocht de geleider, dus de boosdoener is. Laat daarom uw wasmachine aar den. Uw handelaar weet, hoe hij het moet doen, ais u het zelf niet kunt. Niet deskundig aangelegd is de aarding waar deloos. (Nadruk verboden.) Hebt u wel eens opge merkt, dat vele perso nen 's morgens, wanneer ze juist zijn opgestaan, een slecht humeur heb ben? Hoewel ze volko men gezond zijn en uit stekend hebben gesla pen, zitten ze er toch nog gedurende enige tijd als moede mensen, in elkaar gedoken, bij. Men doet maar beter het woord niet tot hen te rich ten, want men krijgt toch geen bevredigend antwoord. Pas na enge tijd draaien ze bij, treedt er een verbete ring in de algemene toe stand op en worden ze weer dat, wat ze in werkelijkheid zijnnormale, gezonde mensen. Het is alsof de mo tor eerst even warm moest lopen. Dit nu is een merk waardig lichamelijk ver schijnsel en de ene persoon heeft het sterker dan de ander. De diverse lichaams functies zijn 's morgens niet geheel op elkaar ingesteld en men gevoelt dat als iets onaangenaams. Door de langdurige slaap zijn de lichaamsspieren verslapt en hebben ze hun vroegere to nus, die voor een snel reageren zo noodzakelijk is, nog niet direct herkregen. De bloeddruk is wat ge daald en het bloed stroomt trager door de bloedvaten. De prikkel uitgaande van het sympathische zenuw stelsel. dat aan die bloed vaten hun spankracht ver leent, is nog niet ter plaatse gearriveerd omdat de in wendig afscheidende klie ren hun diverse hormonen nog niet in de bloedbaan hebben uitgestort. Een ze kere prikkel is nodig om al les weer normaal te laten door dr. P. H. VAN DER HOOG Huidarts functioneren. Ook de huid doet aan dit gehele proces mee, hetgeen direct opvalt omdat ze een zo bij uitstek nerveus orgaan is. Ondanks het feit, dat zij de vorige avond goed gereinigd is, de gehele nacht heeft kunnen rusten en gedurende die tijd de zo noodzakelijke voedingsstoffen uit de nachtcrème heeft kunnen absorberen, is zij in de vroe ge morgenuren nog niet ge heel op dreef. En het zou een fout zijn, dan al direct de „make-up" aan te bren gen. De huid heeft eerst een „prikkel" nodig, waardoor de spiervezels en de elasti sche vezels in de lederhuid hun spankracht herkrijgen en de bloedcirculatie in het zo uiterst gecompliceerde netwerek van bloedvaten, dat in enige boven elkaar gelegen lagen is opgebouwd, weer normaal gaat functio neren. Men noemt deze be handeling „adstringeren" en het grote geheim is nu dat men ervoor zorgt dat deze prikkel een juiste is, niet te zwak en niet te sterk,, en dat men niet aan de ene kant bederft, wat men er aan de andere kant mee wint. Door b.v. het hoofd te dompelen in een wasbak met koud water zou men ver over de schreef gaan. En de talgklieren zouden er op reageren met een veel te Ijeftige en overdadige pro ductie van huidvet, waar door het gelaat er glim mend zou gaan uitzien, met al de latere slechte gevolgen van dien, zoals mseëters, acnépuistjes, enz. Het is nog onvoldoende bekend dat één van de hoofdoorzaken van de acné juvenilis berust op deze on- verstandige prikkeling van de huid 's morgens bij het staan, in een tijdsperiode, dat de huidklieren toch al gedisponeerd zijn om op verkeerde wijze te werken. Ook de rosacea en als ge volg daarvan de acné rosa cea, deze zo dikwijls bij vrouwen van middelbare leeftijd optredende en het gelaat ontsierende huidaan doening, wordt door een verkeerde ochtendbehande ling ten zeerste verergerd. Om dit kwaad te voorko men en te zorgen, dat er op deze maner geen fouten ge maakt worden, bestaan er lotions, de volgens medisch voorschrift zijn samenge steld en die ieder voor zich een adstringerende en sti mulerende werking op de huid hebben en di (en dat is wel een van de belang rijkste eigenschappen er van) zich wat hun zuur graad pH betreft geheel aanpassen aan die van de huid waarvoor ze gebruikt worden, dus een normale, een vette of een droge huid. Met een van deze lotions wordt de huid 's morgens na het opstaan door middel van een daarmee bevoch tigde prop watten opge frist, waarbij dan tevens een lichte klopmassage z.g. tapotementwordt uitge oefend, om haar in een zo goed mogelijke conditie te brengen en voor te bereiden voor de „make-up", die enige tijd later zal worden opgebracht. (Advertentie). Mn Wij zijn adviseurs van vloeren voor huis en zaak! 'Üe moderne cumaronhars en plastic-asbest tegels van Het betrouwbare fabrikaat Linoleum Krommenie, heb- oen v/ij aan onze collectie toegevoegd. Vooral bestemd voor winkels,kantoren,café's, kerken en voor gangen, keukens, badkamers en halls in woningen e.d. cumarcnhars tegels in 7 fraaie gemarmerde kleuren, door en door, waarmee talloze combinaties mogelijk zijn. plastic-asbest tegels soepel en toch slijtvast grote bestendigheid tegen zuren, alkaliën en vetten; m 10 aantrek kelijke kleuren. Vraag om kleurenfolders m woni kleuren, talloze ci FABRIKAAT KROMMENIE De asperges zijn er weer, zo dat de liefhebbers de komende weken hun hart weer eens op kunnen halen aan deze fijne groente, die zich diep in de aarde ontwikkelt, niet boven de oppervlakte uit mag komen en daardoor zo blank van kleur is. Goede asperges moeten mooi recht zijn en slechts een heel kort houtig gedeelte hebben. De mooiste asperges worden in z'n geheel gaar gekookt en als slierasperges met hard gekook te eieren en roombotersaus op gediend. De minder mooie soor ten kunnen worden gestoofd en het kooknat wordt altijd be waard om er de volgende dag een verrukkelijke aspergesoep van te bereiden. Zondag: Nierschelpen, asperges met hard gekookt ei, room botersaus, aardappelen, ananaspudding. Maandag: Kop aspergesoep,ge bakken aardappelen met kaas, postelein. Dinsdag: Gebakken hamplak- ken, spinazie, aardappelen, griesmeel met gember. IVoensdagLamsvleeshaché met aardappelpuree en andijvie- sla, rabarber. DonderdagBloemkool, verse worst, aardappelen, fruit. Vrijd g: Bloemkoolsoep, ge stoofde schelvis, .rijst, sla. Zaterdag Risotto, yoghurtvla. RECEPT: NIERSCHEL PEN. 2 kalfsnieren, 1 eetlepel ge hakte ei, 1 eetlepel gehakte peterselie, 2 dl nierbouillon, 16 gr. boter, 16 gr. bloem, 1 ei dooier, zout, peper, paneer meel, boter. De nieren schoonmaken, op zetten met ruim water, zodra ze koken afgieten, overspoelen met koud water en daarna met water en zout in 1 uur gaar koken. De nieren fijnsnijden, de boter smelten, de ui erin fruiten, droog de bloem erbij doen en scheutje voor scheutje de nierbouillon toevoegen. De fijngesneden niertjes door de saus heen roeren, even warm laten worden en de ra gout afmaken met de peterse lie, eidooier en peper. De schelpen met boter in wrijven, de ragout erin leggen, paneermeel erover strooien, een klein klontje boter erop leggen en in de oven bij bovenwarmte een bruin korstje geven. RECEPT: ANANASPUD DING. 6 dl koffieroom, 1 klein blikje ananas, 1 eidooier, 50 gr. maizena, 80 gr. suiker. De eidooier met de suiker schuimig roeren. De maizena en de room eraan toevoegen en de massa heel dik inkoken. De ananas in dobbelsteentjes snij- nen, een gedeelte van het ana- nasvocht bij de puddingmassa doen (mac.r niet le veel, want ze moet dik genoeg blijven om later te kunnen keren), de ana nas toevoegen en de massa in een puddingvorm laten bekoe len. GROENTEN EN VRUCH TEN die het seizoen oplevert, zijn wat voedingswaarde be treft beter dan de zgn. pri meurs. Ze zijn bovendien het goedkoopst. ft WILT U HARING BEWA REN, zorg er dan voor dat ze goed onder de pekel staat. Moet u pekelwater aanma ken, dan moet zoveel zout in het water opgelost worden, dat een haring aan de opper vlakte komt drijven. Is de ha ring te zout, week haar dan in water of melk. LICHTE ROESTVLEKKEN in wasgoed behandelt men met citroensap. Hierna strij ken met een hete bout. GIFTVRIJE VLIEGENVAN GERS kan men zelf maken. Men neme hiervoor zwarte peper vermengd met stroop. Een papje van dit smeersel tje smeert men op vloeipapier en legt dit op vochtig ge maakte schoteltjes. VERSE VLEKKEN van ker sen, frambozen of andere vruchten worden zo spoedig mogelijk behandeld met ci troensap. Daarna uitwassen. 9 EIERDOOIERS, die men eni ge tijd bewaren moet, legt men in koud water. 9 WIL MEN GLAS BESCHIL DEREN, dan moet dit eerst schoongemaakt worden met spiritus of tetra. LEG UW KOSTBAAR BAD PAK niet nat opgerold weg, maar spoel het zo spoedig mogelijk uit en laat het goed drogen. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 7