Moede Tweede Kamer over algemene Kinderbijslagwet Produktschap voor vee en vlees vergaderde Persconferentie van generaal Massu Vakantie en uitkering ziekengeld De Philippijnen en Indonesië w. r Eisenhower over de gebeurtenissen in Libanon, Algerië en Zuid-Amerika van groot be ZEEPOST VARKENSMARKT TOONT LEVENDIG EN WISSELVALLIG BEELD Het bezoek van dr. Drees aan Oostenrijk CHROESJTSJEF AAN HET WOORD. RECHTSZAKEN NOERI AL SAID KABINETSFORMATEUR SOCIAAL ADVIES Zorg dai u op de hoogte en op tijd bent! De bouwvakarbeiders Uitgebreide oplichtingszaak? President Eisenhower over eventuele belastingverlaging Geen tweede vakantie uitkering Minister Sandys in het Lagerhuis Communistische wapens, voor centrale regering DE SAMENWERKING TUSSEN DARUL ISLAM EN OPSTANDELINGEN OP CELEBES Sluiting van buitenlandse scholen in West-Borneo KIND EN KAI W. DINGEMAf De twee grootste groeperingen in de Tweede Kamer hebben zieh akkoord verklaard met het inge diende ontwerp voor een Alge mene Kinderbijslag verzekering, de ene zonder voorbehoud en de andere onder zekere reserves. Ken aantal andere groeperingen heeft zieh tegen dit wetsontwerp uitgesproken, onder meer omdat zij het totstandkomen van een weduwen- en wezen verzekering dringender achten. Enkele van deze groeperingen hebben bovendien principiële be zwaren. Dit kan worden geconcludeerd uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp Algemene Kinderbijslagwet, welk verslag woensdagavond is ver schenen. Vele leden zeiden te menen, dat het wetsontwerp een goed deels definitieve en gelukkige oplossing biedt voor het pro bleem van de kinderbijslag ook voor de zelfstandigen. Deze leden meenden dat het ontwerp snel dient te worden behandeld en zo spoedig mogelijk als wet in wer king zal moeten treden. Vele andere leden meenden, dat er plaats is voor een algeme ne kinderbijslagvoorziening. Zij waren van oordeel, dat de datum van invoering na aanvaarding van het wetsontwerp afhankelijk diende te zijn van de dan heer sende economische situatie. Een aantal hunner behield zieh het eindoordeel over het wetsont werp voor, aangezien dit mede afhankelijk zou zijn van de al dan niet inwilliging van enige bijzon dere wensen. Van meer dan één zijde werd bestreden, dat de kinderbijslag boven andere nog niet vervulde verlangens op het gebied van de sociale verzekering voorrang zou dienen te hebben. Verscheidene leden zagen ten aanzien van de vraag of er ver dere nood is, allereerst een dring- de behoefte aan voorzieningen voor weduwen en wezen alsmede aan een invaliditeitsvoorziening. Immers, daar raakt, indien nood wordt geleden, dit direct het hele inkomen, vooral bij de zelfstan digen. Van de kinderbijslag is zulks niet vol te houden, aldus deze leden, want daar gaat het er om, dat het inkomen een zeke re aanvulling krijgt. Voor verschillende leden was het ontwerp om meer dan één reden onaanvaardbaar. Zij waren tevens van oordeel dat dit ont-' werp te vroeg is ingediend. Ook huns inziens bestaat thans meer behoefte aan een verbeterde in validiteitsverzekering en aan een weduwen- en wezen verzekering. Sommige leden deelden dit standpunt. Zij zouden in het bij zonder het gevoelen van de re gering met betrekking tot de prioriteit van een algemene kin derbijslagvoorziening ten opzich te van een weduwen- en wezen verzekering gaarne zien uiteen gezet. Deze leden stonden afwij zend tegenover het ontwerp. Ook enige andere leden wijzen het ontwerp af. Inzake de weduwen- en wezen voorziening deelden de reeds ge noemde vele leden mede, in de ter zake heersende nood alle aanleiding te zien de scherpe ur gentie ervan nog eens onder de aandacht van de regering te brengen. Zij vonden hierin echter geen grond om de inwerkingtre ding van een algemene kinder bijslagverzekering ook maar één dag langer dan nodig uit te stel len. Zij waren van oordeel, dat, on verwachte rampspoed daargela ten, de werking van de Algeme ne Kinderbijslagwet (A.K.W.) uiterlijk per 1 januari 1959 zou dienen aan te vangen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Brasil Star" 20 mei. Australië m.s. „Moselstein" 20 mei. s.s. „Strathmore" 22 mei. Brazilië m s. „Zaanland" 18 mei. m.s. „Brasil Star" 20 mei. Canada s.s. „Groote Beer" 19 mei. m.s „Westerdam" 22 mei. Chili m.s. „Westerdam" 22 mei. Indonesië m.s. „Roepat" 22 mei. Ned. Antillen m.s. „Mentor" 19 mei. Ned. Nieuw-Guinea s.s. „Utrecht" 22 mei. Nieuw-Zeeland via Engeland 18 mei. Suriname m.s. „Oranjestad" 21 mei. Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika: m.s. Arundel Castle" 21 mei Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. Op de woensdagmorgen te Utrecht gehouden openbare ver gadering van het Produktschap voor Vee en Vlees deelde de voor zitter, de heer Joh. de Veer, mede dat de varkensmarkt op dit mo ment een zeer levendig en zeer wisselvallig beeld vertoont. Om evenwicht te bereiken tus sen de prijzen van de zware en van baconvarkens verlaagde het bestuur de baconprijs twee we ken geleden tot ƒ2,18 per kg. Deze maatregel had echter niet het gewenste resultaat omdat de prijzen van de zwaardere var kens bij een gering aanbod op liepen* tot 2,15 a 2,17. Generaal Jacques Massu heeft woensdag op een persconferentie te Algiers verklaard, dat het co mité voor openhaar welzijn, dat door hem wordt geleid, alleen maar tot taak heeft de verbin ding te handhaven tussen de burgerbevolking en generaal Salan, de opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Al gerië. Het comité kan zelf geen hesluiten nemen, omdat alles door generaal Salan moet wor den goedgekeurd, aldus de 50- jarige generaal van de val schermtroepen. Hij zei dat hij gedwongen was geweest tot het comité toe te treden ..teneinde incidenten te vermijden". Toen hij dins dagavond in gezelschap van ge neraal Salan aankwam bij het regeringsgebouw dat door de monstranten was bezet, had een gToep jongelui hem aange klampt. Volgens hen zou al- Teen de vorming van een ver tegenwoordigend orgaan van de bevolking van Algiers „het ergste" kunnen voorkomen. „Slechts uw algemene bekend heid kan de mensen tot kalmte brengen", zo hadden zij gezegd. Generaal Salan had niets ge zegd en na enige aarzeling had hij, generaal Masu, de uitnodi ging aanvaard, omdat hij in derdaad dacht dat dit de enige weg was om de rust te herstel len en ook omdat hij meende In het comité de actie van dit orgaan te kunnen kanaliseren. Zijn voornaamste doel het herstel van de rust in Algiers was bereikt. Generaal Massu deelde mee, dat de andere officieren in het comité door hem waren be noemd. De macht behoort bij gene raal Salan. aldus Massu, en deze ontleent zijn macht aan de regering (te Parijs). „Als het comité dat vergeet, wordt het ontbonden, maar daar Is geen kwestie van daar de leden zeer verstandige mensen zijn, die hun woord hebben gegeven". Op de vraag wat er zal ge beuren als er te Parijs geen „regering voor openbaar wel zijn" wordt gevormd, zei gene raal Massu: „Ik zal mijn best doen om bloedvergieten te voor komen, maar ik kan geen ga ranties geven". In beginsel zal het comité voor het openbaar welzijn worden ont bonden als er, met steun van de bevolking, een minister voor Al- gerië aanwijst, Massu. aldus generaal Toen gevraagd of het comité zal instemmen met de komst van André Mutter, de minister voor Algerijnse zaken in het kabinet- Pflimlin, verklaarde Delbecque, een lid van het comité: „Vraag, dat maar aan de bevolking". Hij zei dat de vorming van het co mité niet de uitvoering van een lang tevoren opgesteld plan ver tegenwoordigde maar het gevolg was van de omstandigheden. „De vertegenwoordigers van het co mité eisen het aftreden van de huidige regering ten gunste van generaal De Gaulle, in wiens handen zij het lot van Algerië willen leggen", aldus Delbecque. Het comité, aldus Delbecque, erkent de regering van Pflimlin niet en zal blijven bestaan totdat de regering is afgetreden. Het comité van openbaar welzijn te Algerië is woensdag uitgebreid tot 34 leden. Op basis van de 2,18 werd verleden week 500 ton bacon aangevoerd. Dit kwantum is door het bestuur altijd het meest wen selijk geacht en daarom besloot het woensdagmorgen de huidige baconprijs voorlopig te hand haven. De prijzen op de Engelse baconmarkt vertonen echter een neiging tot dalen, waardoor de vooruitzichten onzeker worden. De aanvragen voor verse ex port zijn gering. Ook de sector vers vlees wordt gekenmerkt door een zekere situatie, die ver oorzaakt wordt door een toene mend aanbod en een beperkte vraag. Wat de slachtveemarkt be treft: hier is 't aanbad vrij groot. De prijzen lopen geleidelijk op, maar zij liggen nog onder het niveau van het vorige jaar. De aanvragen voor import uit het buitenland nemen toe en op het ogenblik wordt de uitvoer van slachtvee zelfs overtroffen door de invoer. De schapenmarkt vertoont een rustig beeld. De politieke strub belingen in Frankrijk maken de toestand nog steeds onoverzich telijk, omdat Frankrijk altijd een van onze belangrijkste schapen afnemers is geweest. Tijdens de openbare vergade ring keurde het bestuur een ver ordening vleesfonds goed. Deze vervangt de verordening, die in dertijd door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees werd ingesteld. De nieuwe verordening is aan gepast aan de gewijzigde situatie die zal ontstaan door het wegval len van het voedselvoorzienings- besluit en het monopoliebesluit voedselvoorziening. Het fonds heeft ten doel, geld te verstrek ken voor de financiering van de maatregelen dié nodig zijn voor een goed verloop van de vlees markt. Vergezeld door de vice-kanse- lier van Oostenrijk en de Neder landse ambassadeur heeft dr. Drees als onderdeel van zijn be zoek aan Oostenrijk, een tocht gemaakt door het Burgenland, het oostelijke deel van Oosten rijk. In dit aan Hongarije gren zende deel van het land heeft. dr. Drees de prikkeldraadversperrin gen kunnen zien, waardoor Oost en West van elkaar gescheiden zijn. Op een bijeenkomst in het Kremlin ter ere van het bezoek van Nasser heeft premier Chroe- sjtsjef gezegd dat het jongste Russische succes op het gebied van aardsatellieten niet zal wor den gebruikt voor intimidatie. Het wordt tijd, aldus de premier, dat er een conferentie komt met als onderwerp de verbetering van de Russisclj-Amerikaanse betrekkingen. Nadat hij de Russische geleer den met hun succes had geluk gewenst, zei Chroesjtsjef dat het nu duidelijk is dat er niet be hoeft te worden gezocht naar een oplossing van de verschillen de kwesties door middel van agressie. Het was veel gemakke lijker een vreedzame oplossing te vinden. Het „kolonialisme" kritiserend zei de premier, dat de Sow jet- Unie niet onbewogen kan blijven ais kolonialisten trachten hun wil op te leggen. Rusland zal al tijd aan de kant staan van hen die voor hun onafhankelijkheid vechten, zei hij. DEVENTER DOODDE ZIJN VROUW MET NYLONKOUS. De arrondissementsrechtbank te Arnhem veroordeelde vrijdag morgen de 55-jarige koopman H. de J. wegens doodslag op zijn 54-jarige vrouw en poging tot doodslag op zijn 21-jarige dochter tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek, alsmede terbe schikkingstelling van de rege, ring. Verdachte had, ofschoon zijn zaak in textiel te gronde ging, betrekkingen aangeknoopt met een meisje vaui lichte zeden uit Dusseldorp. Enige tijd voordat hij, zijn daad pleegde had hij, het meisje verteld, dat zijn vrouw vier dagen tevoren was gestor ven. Een brief van de' vriendin, per ongeluk door zijn vrouw ge opend, was de inleiding tot de tragedie. Na een twistgesprek bond hij zijn vrouw (naar zijn zeggen om haar het zwijgen op te leggen) een nylonkous om de hals. welke handeling haar dood tot gevolg had. Toen zijn doch ter thuis kwam poogde hij haar ook. eerst met een nylonkous en daarna met een koord „het zwij gen op te leggen De procureur-generaal had tegen de koopman 15 jaar met aftrek geëist, de rechtbank in Zutphen had hem 12 jaar met aftrek opgelegd, nadat de officier 16 jaar had geëist. President Eisenhower heeft op zijn gehouden persconferentie in Washington verklaard, dat de anti-Amerikaanse demonstraties in Latijns-Amerika en elders een onderdeel schijnen te zijn van een algemeen plan. Het is bekend, dat de commu nisten gewoon zijn overal waar zich onrust voordoet, deze uit te buiten en de leiding te nemem Er wordt overal een soort sche ma gevolgd in Birma, Djakar ta, in Zuid-Amerika en elders, en het lijkt wel alsof er een samen hangend plan bestaat, aldus Elsenhower. De president geloofde niet, dat men directe beschuldigin gen aan het adres van de com munisten kon uiten, doch „het ziet er uit als een geval waar er veel rook is en waar er dus waarschijnlijk ook wel wat vuur bestaat", zei hij. Toen journalisten vroegen of dit ook gold voor de demon straties in Algerië en Libanon antwoordde de president, dat hij daar echt niet over kon praten, omdat die demonstra ties niet noodzakelijkerwijs van dezelfde aard behoeven te zijn. Op vragen die toch nog gesteld werden over de anti-Amerikaan se relletjes tijdens de reis van vice-president Nixon naar Zuid- Aiherika, antwoordde de presi dent dat de oorzaak ervan wel licht o.a. op economisch gebied gezocht kunnen worden. Hij greep deze gelegenheid aan om opnieuw te pleiten voor meer handel en economische hulp voor bevriende landen. Dat is van evenveel belang voor de Ameri kaanse veiligheid als de defen sie, zei hij. De president geloofde overi gens niet, dat vice-president Nixon als gevolg van zijn onaan gename ervaringen in Zuid-Ame rika zijn voorgenomen reis naar Europa, later in dit jaar, zal af leggen. Eisenhower deelde mede, dat hij spoedig denkt te antwoorden op de jongste brief van de Sow- jet-premier, Chroesjtsjef, waar in deze instemde met technische besprekingen over maatregelen voor controle op de kernproeven. De Verenigde Staten plegen op het ogenblik overleg met hun bondgenoten over het antwoord. Er kan spoedig overeenstemming over een antwoord verwacht worden. Over het zenden van duizend parachutisten naar het Caraïbi- sche gebied zei president Eisen hower, dat het besluit hiertoe was genomen nadat verontrus tende berichten waren ontvan gen, terwijl niemand precies wist wat er eigenlijk gaande was en ook niemand wist of de Venezo laanse regering misschien niet hulp zou wensen. De troepen waren dus gezonden voor het ge val een verzoek om hulp zou komen. IRAK Koning Feisal, het hoofd van de Jordaans-Irankse unie, heeft generaal Noeri Al Said belast met de vorming van een regering van de Jordaans-Iraakse unie en se nator Ahmed Moekthra Baban gevraagd een regering voor Irak te vormen, zo is van officiële zij de in Bagdad meegedeeld. Ook als u met vakantie bent, kunt u giek worden en dan is het zaak de uitkering van het ziekengeld niet in gevaar te brengen. Hoe moet u dan handelen? Veel hangt er van af, of u voldaan zult hebben aan de plicht, u ziek te melden, niet na afloop van de vakantie, maar direct al tijdens deze vakantie. Er zijn bedrijven, die in een zekere periode geheel sluiten, zodat er „geen mens" aanwezig is, bij wie u zich ziek kunt mel den. Dan is het zaak, dat u zich direct (binnen 24 uur) ziek meldt bij de bedrijfsvereniging, waar uw werkgever bij is aan gesloten. Maar, hoe vreemd het ook mag klinken, vele werkne mers weten eenvoudig' niet, welke die bedrijfsvereniging is. Zij melden zich immers in voorkomende gevallen ziek bij hun werkgever. Vergeet u ech ter niet, dat u zich niet kunt beroepen op onwetendheid, want in elk bedrijf moeten dui delijk zichtbaar formulieren worden opgehangen, waaruit blijkt, bij welke bedrijfsvereni ging uw werkgever is aangeslo ten. Bent u gewend uw werkgever kennis te geven van uw ziekte en is dit ook mogelijk als u met vakantie bent, dan doet u dit natuurlijk ook nu. Uw werkge ver zal er dan wel voor zorgen, dat de melding wordt doorge geven aan de bedrijfsvereni ging. Bouwvakarbeiders melden zich tijdens de vakantie steeds ziek bij het sociaal fonds voor de bouwbedrijven, adres Joden- breestraat, Amsterdam. Er zijn ook bedrijfsverenigingen, b.v. voor hen die zijn aangesloten bij het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor. Deze be drijfsvereniging heeft kantoren door het gehele land, dus kunt u zich ziek melden bij het dichts jijnde kantoor van die betirij vereniging. Hierbij moet •".reven uw naam en adres ri.ut) en naam en adres van de werkgever. Indien u zich riiet ziek meldt bij uw werkgever, geeft u ook uw woon- en va kantieadres op en tevens de datum tot wanneer u daar denkt te blijven. Volgt u deze aanwijzing op, dan bent u verzekerd van uit kering, hetzij aan u zelf, hetzij aan uw werkgever; dit hangt af van de gewoonte in de be drijfstak, waar uw werkzaam bent. Door het ziek worden hebt u uw vakantie echter geheel of gedeeltelijk verspeeld en zult u misschien vragen:, heb ik nu recht op nieuwe vakantie voor de tijd gedurende welke ik ziek ben. geweest of niet. Voor sommige werknemers is dit een heel moeilijke vraag. Niet echter voor de bouwvakar beiders, voor wie reeds een re geling is getroffen. Bij ziekte Scotland Yard is een uitge breid onderzoek begonnen naar een oplichtingszaak, die men op het spoor zou zijn gekomen en waarmee een bedrag van onge veer vijf miljoen gulden gemoeid zou zijn. Het onderzoek zal ge richt zijn op de activiteit van een veertigtal ondernemingen met in totaal een kapitaal van ruim dertig miljoen gulden. Deze on dernemingen zijn geassocieerd aan een groep van zes maat schappijen waarvan de noterin gen op de beurs zijn stopgezet op order van de raad van de effec tenbeurs. Men meent dat het on derzoek zich zal uitstrekken tot Nederland, Zwitserland en Zuid- Amerika. Het onderzoek zou op gang ge bracht zijn door ean klacht van wege de maatschappij „United Panati" over het verdwijnen van fondsen van die maatschappij tot een bedrag van ongeveer drie miljoen gulden. President Eisenhower heeft woensdag verklaard, dat de Amerikaanse regering spoedig zal moeten beslissen, of zij als maatregel tegen de recessie de belastingen zal verlagen. Op zijn- wekelijkse persconferentie zei hij tegenstander te zijn van het beginnen aan een nieuw plan voor openbare werken ter stimulering van de verslappen de economie. Toen men hem vroeg, of hij een verlaging van de inkomstenbelasting zou steu nen of er zijn veto over zou uitspreken, antwoordde de pre sident nog steeds geen reden te zien om iets nieuws te zeggen over de kansen op belasting verlaging. De minister van Fi nanciën. Anderson, slaat de toestand nauwkeurig gade. Al vorens er een maatregel op het gebied van de belastingen ge nomen wordt, zullen de partij leiders geraadpleegd worden. van de werknemers tijdens hun vakantie is de werkgever ver plicht later nog eens vakantie te geven. Het tijdstip van die vakantie kunt u echter niet zelf bepalen, dit moet in onderling overleg worden geregeld. Op eigen gezag kan een werkne mer dus maar niet zonder meer enkele dagen wegblijven of nog een vakantie aan de andere vastknopen. De werkgever moet er eerst mee akkoord gaan, ook al staat het recht op vakantie wettelijk vast. Aangezien de werknemer ech ter tijdens die vakantie reeds ziekengeld heeft genoten, moet u er wel aan denken, dat uw werkgever niet verplicht is over die vervangende vakantie loon te betalen. Hebt u als werkne mer dus reeds vakantiegeld ont vangen en ontvangt u ook nog ziekengeld, dan moet u er op rekenen, dat u de tweede va kantie niets meer krijgt. Voor sommige bedrijfstakken is een en ander al nauwkeurig omschreven in de loonregeling of C.A.O. U zult er dus goed aan doen eerst even te kijken, wat daarin is bepaald. Zegt die overeenkomst of C.A.O. in 't ge heel niets over dit probleem, dan wordt het moeilijker, want de wet op d.e arbeidsovereen komst spreekt niet over vakan tierecht, laat staan over vakan tie en ziekengeld. Een kleine kans bestaat ech ter wel op uitkering tijdens dezepening. tweede vakantie, n.l. in het ge val dat de werkgever het zie kengeld heeft ontvangen over die bepaalde vakantieperiode. De werkgever heeft dan immers voordeel getrokken van uw ziekte en dat is niet de bedoe ling. Alles hangt hier echter af van de beslissing van de rech ter, die het wel eens niet met enze opvatting eens kan zijn. Overleg met, uw werkgever, c.q. met uw bond, is dringend nood zakelijk. (Nadruk verboden.) ENGELAND. De Britse minister van De fensie. Sandys, heeft woensdag gezegd nog niet te beschikken over bewijzen, dat er in Oost- Duitsland, Polen en Tsjecho- Slowakije afschietbanen voor lange-afstandsraketten worden gebouwd. Korte-afstandsraketten met mobiele lanceerinrichtingen be horen tot de normale uitrusting van militaire eenheden in die landen aldus minister Sandys in antwoord op een vraag in het Lagerhuis. Minister Sandys heeft verder meegedeeld, dat later in deze maand de landen van de W.E.U. gezamenlijk voorstellen zullen bestuderen ter voorkoming van dubbel werk bij het speurwerk, de ontwikkeling en de produc tie op het gebied van de bewa- De Philippijnse minister van Landsverdediging, Jesus Var gas. heeft in een bijeenkomst van Philippijnse veteranen vrij dag verklaard, het te betreuren dat zijn pogingen om het Phi lippijnse volk op de hoogte te houden van de ontwikkelingen in Indonesië, een felle reactie hebben veroorzaakt in bepaalde kringen in Indonesië. Volgens minister Vargas is de oorzaak van het verschil in opvatting tussen bepaalde autoriteiten te Djakarta en hem, de vraag, of verantwoordelijke overheidsper sonen van landen in de vrije wereld, zoals de Philippijnen. zich dienen te onthouden van het uiten van hun bezorgdheid over de alarmerende communis tische activiteiten in Indonesië. Minister Vargas zinspeelde hierbij op de aanvallen kort ge leden in de pers te Djakarta, waarin werd gezegd, dat zijn, Vargas' uitingen van bezorgd heid over de beweerde hulp van communistische zijde aan de Indonesische regering, beledi gend waren voor de regering te Djakarta. Minister Vargas meende, dat verschillende feiten zoals het hardnekkig volhouden van las terlijke aantijgingen van een beweerde interventie van Phi lippijnse zijde in de Indonesi sche kwestie, de onbeheerste taal waarin door Djakarta hier over wordt gesproken en de ver holen bedreigen t.a.v. de veilig heid der Philippijnen er toe hebben geleid, dat degenen, de bekend zijn met de niets en nie mand ontziende methoden van de communistische propaganda, machine in deze hele zaak de communistische invloed op de achtergrond kunnen ontwaren. Minister Vargas was van me ning dat de Indonesische rege ring, instede van te trachten, de controversen in Indonesië te ontwijken of ze achter een rook gordijn verborgen te houden, er beter aan zal doen positieve maatregelen te nemen om de vrees die de vrije wereld koes tert over het lot van Indonesië volkomen te doen verdwijnen. Hij voegde hieraan toe, dat de regering te Djakarta, door het aanvaarden van communisti sche hulp bij het onderdrukken van de opstand de positie van het communisme verstevigt door de communisten in de gelegen heid te stellen om te infiltreren in de verschillende onderdelen van het Indonesische staatsbe stel. Als aldus de minister Indonesië in het kielzog van het internationale communisme ge raakt, zou dit een ernstig ge vaar betekenen, .niet slechts voor de Philippijnen maar ook voor de gehele vrije wereld. Kolonel Ventje Sumual, de commandant der opstandelingen troepen in Noord-Celebes, heeft voor radio-Menado de bewering geuit, dat de Indonesische cen trale regering 15 Russische Mig- jetgevechtsvliegtuigen, alsmede Tsjechische lanceerinstalaties voor raketten en communisti sche munitie heeft ontvangen. Dit materiaal zou in Surabaja zijn aangekomen. Volgens radio-Menado bevindt zieh een groot aantal buitenland se technici op Java om de strijd krachten van de centrale regering onderricht te geven in het ge bruik van wapens uit communis tische landen, zoals Mig-jacht vliegtuigen en Tsjechische raket ten. Ook zou Tsjeeho-Slowakije heb ben aangeboden te helpen bij liet kernonderzoek in Indonesië en bij het opsporen en exploiteren van uranium. In aansluiting op hetgeen reeds werd gemeld over de tot stand gekomen samenwerking tussen de Darul Islam en de op standelingen op Celebes, heeft de legerwoordvoerder in Djakar ta medegedeeld, dat de geheime overeenkomst, waarin beide par tijen plechtig verklaarden te zul len samenwerken tot uitroeiing van de communisten in Indone sië en het internationale commu nisme, die, direct of indirect, pre sident Soekarno e.s. beïnvloeden en gebruiken, op 17 april in Do- pu, in het district Sergkang van het de regering trouw gebleven Zuid-Celebes werd getekend. De leider van de Darul Islam beweging op Celebes, Kahar Mu- zakkar, wiens benden sedert 1952 het zuidelijke „been" van het eiland terroriseren, tekende voor de DdA-ul Islam, terwijl voor het opstandelingenregime van Mid den- en Noord-Celebes werd ge tekend door Saleh Lahade en Muchtar Lintang als respectieve lijk minister van Voorlichting er. minister van Godsdienstzaken der „revolutionaire regering". De legerwoordvoerder, lt.-kol Pirngadie, zei, dat de rebellen het „oude thema" volgen, door te beweren dat de communisten in de regering zijn geïnfiltreerd. „Deze beweringen zijn volkomen ongegrond en werden herhaalde lijk tegengesproken", aldus Pirn gadie. Voorts deelde de woordvoerder mede, dat de militaire comman dant van Zuid-Celebes, luitenant kolonel Andi Matalatta trouw aan de centrale regering heeft beloofd, nadat een document was gevonden, waaruit was gebleken, dat in de overeenkomst namen waren genoemd van enige regio nale legerofficieren, die volgens beweringen van de opstandelin gen zich bij de rebellen in hun verzet tegen de centrale regering zouden aansluiten. In de overeenkomst werd vast gesteld, dat „in gemeenschappe lijke overeenstemming een wa penstilstand tussen de revolu tionaire regering en de Darul Is lam van kracht is geworden.'' Radio-Djakarta heeft gemeld, dat op 18 mei in West-Borneo ongeveer 270 buitenlandse scho len zullen worden gesloten. Hier na zullen er nog slechts 39 bui tenlandse scholen in dit gebied overblijven. De nationaliteit van de scholen werd niet genoemd, evenmin als de reden voor de sluiting. Op een dag vindt mc de morgenpost een br het hoofd van een dam blad. Een brief, die gead is aan haar dochter H omdat Hetty pas 14 voelt moeder zich volkt haar recht, om die br te maken. Zelfs al zou geaarzeld hebben, dan z wens toch haar nieu heid het gewonnen Wat kan dat kind in naam te corresponderen met een damesweekbla Het raadsel is spoed lost. De brief blijkt e woord te zijn op tal t gen, die Hetty gestel aan de redactrice van die speciaal belast is beantwoorden hiervan. Langzaam voelt moe koud van boosheid en gloeiend van verontwa 'worden. Haar kind h met allerlei problemt gelopen, waar ze geen r wist. Maar inplaats vi haar eigen moeder me komen, loopt ze ermee wild-vreemde! Uit de griipt ze bovendien, d zoiets los gelaten moei van: „Met mijn moede over zulke dingen niei Ze zou me maar afscl ik durf het ook niet". BOZE S Wat een blarriageI moeder een klap in zicht krijgt. Niet om (Advertentie). Crème Marchal is ze makkelijk zelf aan te gen. Drogisterij Axelsestraat 3 en Terneuzen Uit diverse onderzoe gebleken, dat bij vele a de moeders het vitami halte van het bloed U Vitamine C heeft zij n\ nodig om zelf in goede te blijven, maar ook ontwikkeling van de l vitamine is o.a. betrokk opbouw van het been en de vorming van h Het is dus zeer belan de aanstaande moedi let, dat zij voldoende C-rijke levensmidde bruikt. De behoefte van de aan vitamine C wordt maal zo hoog geacht a de niet-zwangere. komt men er in de wat vitamine C betreft dagelijks aardappelen te eet en zo mogelijk e fruit. De aanstaande moet echter speciaal d ne C-rijke vruchten l bij voorkeur ook dage slaatje van rauwe groe Rauw zijn groenten ten rijker aan dit dan gekookt. Vitamin vruchten zijn in het de citrus-vruchten: sir ien, grapefruit, citroer in het seizoen aardbe bessen, frambozen, ki en vooral zwarte bei sinaasappelsap en gra] uit blik zijn goede vit bronnen. Wie een b wacht doet er goed s (Advertentie; Huic Vc AXE

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 6