Uit de Provincie Binnenlands nieuws GERRIT DE JONGE Zeeuws-Vlaamse Bestuurdersbonden over de vrije veren GEME TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening ZONDAGDÏENST ARTSEN AXEL De Gaulle niet thuis voor Randolph Churchill BIERVLIET RETRANCHEMENT. SLUIS ZAAMSLAG Voor de zondag Klacht van Bondsregering tegen Hamburg SPOETNIK NUMMER 3 De stakingen in Londen Oranjestraat 2 - Tel. 565 AXEL SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT. gedurende de maand april. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 244 314.234 Geschut afvaart 241 289.779 Geiost c(f geladen te: Terneuzen 40 65.880 Sluiskil 7 17.458 Sas van Gent 5 19.697 BINNENVAART. Opvaart. Aantal Stoom- en Motorschepen 1415 Sleepschepen 106 Ton 503.280 109.945 Afvaart. Aantal Ton Stoom- en Motorschepen 1403 174.244 Sleepschepen 96 93.666 Gelost Of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 127 61.411 Sas van Gent 150 33.793 Sluiskil 208 101.627 Vergadering V'. V. Z. F. De vereniging van Zeeuwse Fokkers was bijeen voor haar al gemene ledenvergadering op de bovenzaal van hotel „Port de Lo- zanne". De voorzitter van deze vereni ging, de heer M. A. B. Puijlaert, verwelkomde de aanwezigen met enige hartelijke woorden en wijd de zijn openingswoord verder aan het grote verlies dat de ver eniging geleden heeft door het overlijden van de heer A. Haak. Spreker schetste de overledene ais een punctueel iemand, die door zijn goed en gezond oor deel veel voor de Zeeuwse fok kers heeft gedaan. De heer Haak was een zeer goed bestuurslid en steeds een voorbeeld voor ande ren. Gedurende circa 17 jaar heeft hij slechts tweemaal op een bestuursvergadering ontbroken. Door zijn gedegen adviezen ten opzichte van de fokkerij zal de vereniging hem erg missen, maar ook door zijn beminnelijk heid in de omgang laat hij stellig een leegte achter. De aanwezigen hoorden deze woorden staande aan en her dachten de overledene met één minuut stilte. De notulen werden door de se-' cretaris, de heer I. de Feijter Wz„ voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer L. de Regt uit Terneu zen bracht verslag uit van de financiële commissie en zei, dat als steeds de heer De Feijter al les keurig had beheerd en advi seerde om hem te déchargeren voor zijn beleid. De rekening en verantwoording werd hierna goedgekeurd en ook de voorzitter dankte hierna de secr.-penningmeester voor diens gewaardeerde arbeid. De begroting van 1958 werd vastgesteld benevens het bedrag van het aandeel van ieder lid. Dat werd voor 1958 vastgesteld op ƒ15,93. De aftredende bestuursleden, M. A. B. Puijlaert, A. L. Stallaert en Jac. de Putter werden met nagenoeg algemene stemmen herkozen. In de vacature van de heer A. Haak werd gekozen de heer A. van Hoeve-Haak te Zaamslag. De financiële commissie werd gevormd door de heren: P. de Jonge te Terneuzen, K. van Hoe ve te Zaamslag en Jac. de Feijter te Axel. De bespreking van de a.s. fok- dag lokte nogal discussie uit. De voorzitter leidde dit punt in en zei, dat het bestuur de fokdag op 10 juli te Axel wil houden, maar dit op enigszins kleinere schaal wil doen en dan hier te vens de premie-keuring aan te verbinden. Tevens zou het bestuur de fok dag attractief willen maken om ook de premie-merries aan een trek proef te laten deelnemen. De leden gingen in grote lijnen accoord met het bestuursvoor stel en nodigde het bestuur uit de inschrijving ook voor fokgroepen open te stellen. Dit voorstel werd aangenomen ■evenais het voorstel om de uitno- figifigen met een catologus te zenden aan handelaren buiten de provincie. Besloten werd op deze fokdag entreegelden te heffen met in begrip van de catalogus. De voorzitter drong er op aan om deel te nemen aan de 18 snaanderskeuring te Hulst. Op voorstel van het bestuur werd besloten, om, de heer H. de Regt wegens zijn zilveren jubi leum als bestuurslid, dat hij vo rig jaar herdacht, en nu zijn func tie had neergelegd, te benoemen tot erelid. De vergadering onderstreepte Vrijdagochtend vervoegde Ran dolph Churchill, journalist en zoon van sir Winston, zich bij de woning van De Gaulle in CoIombey-les-Deux-Eglises. Hij was uit Parijs gekomen en zei dat hij de generaal kwam begroeten. De Gaulle heeft hem echter niet ontvangen. dit voorstel met een hartelijk ap plaus. Dit was tevens het waardig slot van deze geanimeerde en vlot verlopen vergadering, waar voor de voorzitter zijn dank be tuigde. Zeehengelwedstrijd. Door de Biervlietse Hengel sportveren. H.S.V. „De Braak man" werd op de Westerschel de, nabij de buurtschap De Hoo- geweg (gemeente Hoofdplaat) een zeehengelconcours georga niseerd. 254 hengelaars en hen- gelaarsters, bestaande uit Bel gen, Fransen en Nederlanders namen hieraan deel. Het werd dus een waar internationaal vissersfestijn. Om half twaalf klonk het hoornsignaal als beginsein van de wedstrijd, waarop de vissers hun vislijn uitgooiden. De wed strijd eindigde om 2 uur. Als gevolg van een harde N.- W. wind, dus pal op de Schelde- oever was de visvangst niet da verend. Slechts 18 deelnemers vingen wat vis. Om drie uur vond de weging van de gevan gen vis plaats in café „Het wa pen van Biervliet", alhier, waar na om vijf uur de prijsuitreiking volgde in het café van de heer J. van de Sande. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan sprak de burge meester van Biervliet, de heer A. P. Kostense, de aanwezige vissers toe. Hij wees er op dat, hoewel de H.S.V. „De Braak man" nog vrij jong is, het tot voldoening stemt dat reeds her haalde malen vrij gewaagde en grote initiatieven werden geno men, althans voor zo'n jonge vereniging toch. Spreker was verheugd zo'n actieve vereni ging in de gemeente te herber gen. Hoewel de burgemeester verklaarde zelf geen visser te zijn, kon hij toch wel aanvoelen dat er een bijzondere bekoring van de als recreatie bedoelde vissport uitgaat. Spreker wenste allen bijzonder succes toe bij komende wedstrijden. Met een toepasselijk woord en een felicitatie reikte de burge meester de prijzen uit. De eer ste 10 prijswinnaars waren: 1. M. Duerinck te Hoek, 453 punten (eremedaille van de Commissaris der Koningin in Zeeland); 2. P. Dierendonck te Groede, 320 p.; 3. J. Boogaard te Hoofdplaat (No. Eén), 225 p.; 4. G. Bonte te Heijst (B), 181 p.; 5. P. Kalle te Westdorpe, 135 p. 6. M v. d. Staal te Hoek, 130 p. 7. F. Faas te Terneuzen, 110 p. 8. C. Buysse te St. Laureijs (B.), 95 p.9. P. de Rijcke te West dorpe, 90 p; 10. A. v. d. Veire te Biervliet, 90 p. De niet-verdiende prijzen wer den verloot. De heer De Vliegher, secreta ris van H.S.V. Heijst, feliciteer de de vereniging met de goede organisatie van de wedstrijd, een organisatie, die zó goed liep, dat vele andere verenigingen met veel meer ervaring er een voorbeeld aan kunnen nemen. Hij dankte voorts voor de goe de ontvangst en vriendschappe lijke sfeer die deze zeehengel wedstrijd kenmerkte. 60 jaar getrouwd. Morgen herdenkt het echtpaar A. van Hoornvan Melle, wo nende in de Nieuwstraat. het feit dat zij voor 60 jaar geleden in de echt werden verbonden. Afscheid pastoor G. C. M. Rombouts. In het R. K. parochiehuis al hier namen de Katholieke ver enigingen en instellingen af scheid van pastoor G. C. M. Rom bouts, die bijna 6 jaar in Sluis pastoor geweest is en die thans overgeplaatst is naar Wernhout. Voor dit afscheid bestond een zeer grote belangstelling en vele sprekers brachten dank voor de wijze waarop de scheidende pastoor zich van zijn taak had gekweten. De avond werd opge luisterd met schetsen en volks dansen van de leerlingen van de meisjesschool en met zang van de koren Sint Caesilia. Vele sprekers boden de schei dende pastoor een geschenk aan. Pastoor Rombouts tenslotte bracht dank voor de hartelijke bewoordingen en hoopte dat zijn opvolger dezelfde aangename medewerking van de parochia nen zou ondervinden als hij zelf had genoten. Voetbalwedstrijd. Een elftal van de Belgische en Nederlandse douane speelde op het gemeentelijk sportterrein een wedstrijd tegen het Breijdelelftal van de Posterijen uit Brugge. De postbeambten bleken in deze wedstrijd wel de sterksten te zijn en wonnen met A1. Na afloop verenigden de ambtenaren zich in hotel Centraal aan een maal tijd en brachten bij muziek en dans de avond verder op genoeg lijke wijze door. Ontspanning op „Rozenoord". In het bejaardentehuis „Rozen- oord" vond een ontspannings avond plaats, zoals gewoonlijk aangeboden door het Prinses Xrenefonds. Ditmaal trad voor de bewoners van „Rozenoord" op de gooche laar Stutgov, die de aanwezigen door zijn kunst een prettige en verrassende avond bezorgde. De directeur van „Rozenoord", de heer J. P. J. Wage, bracht aan het eind van de avond dank voor het gebodene dat op hoog peil stond en waarvan de bewoners zeer hadden genoten. Gemeenteraad. In de op a.s. dinsdag te houden vergadering komen o.m. de vol gende punten in behandeling: Benoeming lid Algemeen Bur gerlijk Armbestuur wegens pe riodieke aftreding van de heer C. Scheele. Vaststelling vergoedingen inge volge de Lager Onderwijswet 1920 voor de bijzondere scholen over 1957. Verlening voorschot op de ver goedingen ingevolge de Kleuter onderwijswet voor 1958 en vast stelling vergoedingen over 1957. Verstrekking van een renteloze lening aan de muziekvereniging „De Volharding" voor de aankoop van uniformen. De vereniging beschikt voor dit ■doel over een bedrag van 3500. B. en W. stellen voor een rente loos voorschot te verlenen ten bedrage van ƒ4000, waarvan de terugbetaling uiterlijk in 8 jaren zal moeten geschieden, terwijl de bestuursleden zich persoonlijk hiervoor garant moeten stellen. Ingebruikgeving van gemeente grond voor het oprichten van een benzine-service-station aan de oostzijde van het Plein door de heer A. de Keijzer. Voorstel tot grondaankoop in 't uitbreidingsplan Polderstraat. Wijziging- begrotingen dienst 1957 en 1958. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk der artsen worden waargenomen door dokter J. J. J. van de Griek, Tel. 2020. Apotheek geopendKlaassen, Noordstraat 54. Die de Here verwachten zullen de kracht vernieu wen; zij zullen lopen en niet moede worden zij zullen wandelen en niet mat wor den. Jes. 40 31. Nieuwe kracht te zullen ont vangen, dat staat voor vele krachtelozen en zwakken, voor vele zenuwlijders vooral, gelijk met de belofte van nieuw leven!! Wat zijn er niet veel levens, die nutteloos daarheen kruipen uit gemis aan levensenergie, dat is innerlijke kracht! Wat zijn er ook vele vermoeiden en uitgeput- ten in het kampperk van het leven! Zij hebben te veel gedaan, zich te veel vermoeid, te hard meegelopen, ze zijn in één woord overwerkt! Voor al deze voortwoekerende kwalen van onze tijd weet de aardse geneesheer als regel geen ander middel dan „rusten", niets doen, vaak overmatige voe ding en algehele afzondering. Ach, dat deze armen in die af zondering de Bron aller levens energie leerden zoeken. De Here laat zich door geen afzonderings verbod weerhouden, om tot de ziel te spreken van beter dingen dan verzorging des lichaams alleen. Maar ook, dat wij allen leerden het geheim der steeds vernieuwe kracht te zoeken en na te sporen. Ach, dat er onder ons iets te zien ware van die eeuwige jeugd der ziel, die niet moede noch uitge put wordt. Het geheim voor kranken en gezonden is geen an der dan een kinderlijk vasthou den aan de belofte des Heren. Wij moeten dus niet alleen naar Hem uitzien, maar ook Zijn komst verwachten. Wie Hem verwacht, stelt Hij nimmer te leur!! Slechts met Jezus wil ik voor- [waarts treden, Slechts met Hem draag 'k willig [alle kruis. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) De Westduitse bondsregering heeft bij het grondwetsgerechts hof te Kalrsruhe een klacht we gens schending van de grondwet ingediend naar aanleiding van het besluit van de Senaat van Hamburg om op 8 juni 'n volks stemming over de atoombewape ning van de Westduitse strijd krachten te doen houden. Vol gens de motivering van de klacht is in de grondwet uitdrukkelijk bepaald dat kwesties van defen sie en buitenlandse aangelegen heden onder de bevoegdheid van de bondsregering vallen. Minister Schroeder lichtte voor de pers nader toe dat de bonds regering zich in de klacht uit spreekt voor het beginsel van de „vertegenwoordigende democra tie", namelijk de uitoefening van het staatsgezag door het parle ment. Een „plebiscitaire demo cratie", zoals deze in de actie voor volksstemming besloten zou liggen, wordt door de bonds regering van de hand gewezen. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van vrijdag 16 mei. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla A II ƒ17,60— 21,51, Bil 3—11,50. Per stuk: Bloemkool A II 5670 ct, B II 25—48 ct, C II 15—25 ct, A afw. 45 ct, B afw. 2939 ct, C afw. 1118 ct. Per bos: Selderij 13 ct; Peen II 6270 ct; Radijs 811 ct. Per kgPrei A II 37 ctRabarber 1415 ct; Spinazie SM30 ct; As perges B 1,501,70, Bil 1,28, B I afw. 1,36, B II afw. 61 ct. FRUIT. Per doosje: Aardbeien 74- ct. De voorzitter van de Terneu- zense bestuurdersbond van het N.V.V., de heer J. Hamelink, heettte in zijn openingswoord van de vergadering die woens dagavond in café ,,'s Lands Wel varen" werd gehouden, het hoofd bestuurslid, de heer P. de Vries, de districtsbestuurder de heer C. Hoek uit Goes en de afgevaardig den van de afdelingen Axel, Sas van Gent en Hoek van harte wel kom. Ook de afdeling Terneuzen van de Vrouwenbond van het N.V.V. was aanwezig op deze vergadering, die ditmaal als voornaamste punt op de agenda vermeldde de bespreking van de opheffing der vrije veren. In zijn openingswoord zeide de heer Hamelink, dat drie weken geleden, toen de agenda van deze vergadering moest worden opge steld, het nog niet bekend was dat deze nieuwe tarieven zouden worden bekend gemaakt. Hij herinnerde er aan dat in 1957 een motie werd ingediend die via het hoofdbestuur van het N.V.V. in de Tweede Kamer was ge komen. Daarna werd de secretaris, de heer P. J. Huybrecht, in de ge legenheid gesteld het volgende schrijven aan het Provinciaal Bestuur bekend te maken, over de verschillende punten uitleg te geven om tenslotte van de ver gadering de goedkeuring hier omtrent te verkrijgen. „Middels deze vragen wij Uw welwillende aandacht voor het volgende Uit de in de dagbladen versche nen berichten is ons gebleken, dat Gedeputeerde Staten van Zee land, na overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat, voor nemens zijn de veertarieven over de Westerschelde drastisch te verhogen. De Bestuurdersbonden aange sloten bij het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen in Zeeuws-Vla anderen, vertegen woordigende 4000 leden, wat met hun gezinsleden betekent 20 van de Zeeuws-Vlaamse bevol king, spreken hierbij hun grote teleurstelling uit. dat het Provin ciaal Bestuur, blijkens publika- ties, niet bij machte is gebleken de vrije veren „ver de Wester schelde te handhaven. Door het invoeren van de voor gestelde tarieven wordt de Z. Vlaamse bevolking in een positie gebracht, die is te vergelijken met die van vóór het jaar 1945. Bovendien willen wij er op wij zen, dat de na 1945 door de vrije veren over de Westerschelde tot stand gebrachte verbondenheid van de Zeeuws-Vlaamse bevol king met overig Nederland ern stig zal worden geschaad. Verder brengen wij onder Uw aandacht dat: le. Indien de voorgestelde veer tarieven gerealiseerd zouden worden het sociale- en cultu rele leven van de Zeeuws- Vlaamse bevolking bijzonder zou worden benadeeld. 2e. Dat in het bijzonder de ver hoging van het tarief voor het personenvervoer een be langrijke lastenverzwaring voor de bevolking inhoudt. 3e. Dat door deze verhoging, de culturele uitwisseling en het recreatieve bezoek met en aan overig Nederland en in het bijzonder de provincie praktisch onmogelijk wordt gemaakt. 4e. Dat, rekening houdende met het feit, dat wij gezien onze mede- verantwoordelijkheid voor het loon- en prijsbeleid in ons land geen verdere las tenverzwaring, speciaal voor de werknemersgezinnen kun nen accepteren, stellen wij U voor het volgende in ernstige overweging le willen nemen: a. Voor de Zeeuws-Vlaamse be volking de voorgestelde ta rieven voor personen, rijwie len met of zonder hulpmotor, motorrijwielen en personen auto's met tenminste 50 x te verlagen. Ij. Een bijzonder tarief vast te stellen voor reisbussen met kinderen en ouden van dagen uit Zeeuws-Vlaanderen, dat belangrijk lager komt te lig gen dan het nu voorge stelde." De heer Huybrecht wees er in de aanvang van zijn betoog op, dat in gevallen als dit de mening van de vakbeweging niet wordt gevraagd; maar zo zei de seere- tris „het is toch de plicht van de vakbeweging dat daaraan de nodige aandacht wordt geschon ken Bovendien was de heer Huybrecht van mening, dat het niet juist was dat de regering wel medewerking vraagt van de vakbewegingen maar dat deze werden gepasseerd toen een be langrijke kwestie als de tarieven voor de veren over de Wester schelde aan de orde werden ge steld. De secretaris wees er o.m. met nadruk op dat de nieuwe tarie ven niet tot prijsverhoging mo gen leiden, omdat dan de reizi ger, en hier speciaal de arbeider, een groot deel van deze lasten te dragen krijgt. Tenslotte sprak hij als zijn mening uit dat, wanneer de voorstellen voor niet-eeonomisch vervoer worden aangenomen dit van weinig invloed zal zijn op het totale bedrag dat jaarlijks door de tarieven binnen komt. Hij wees daarbij ook nog op het feit dat een verhoging van de fre quentie van het vervoer niet voor eigen streekbewoners noodzake lijk is, maar dat dit op interna tionaal vlak.ligt. Het te kort van 5 a 6 miljoen wenst de regering niet te betalen en daarom rekent de minister- door invoeren van de nieuwe ta rieven op een gedeeltelijke dek king. De heer Hoek vulde de uiteen zetting van de secretaris nog even verder aan door er op te wijzen dat het Provinciaal be stuur niet bij machte is geweest de invoering dezer voorgestelde tarieven tegen te gaan. De beide Zeeuwse K. v. Koop handel wensten een grotere fre quentie van het transport der goederen over de Westerschelde en daarom een veerboot meer. Van de andere kant moest dan ook tegemoet worden gekomen door goed te vinden dat nieuwe tarieven zouden worden toege past. De heer Hoek wees er dien tengevolge op dat de vergade ring zich dus uitsluitend op het personenvervoer moest beraden. Hij was er zeer zeker van over tuigd, dat het principe der vrije veren niet mag worden losge laten, maar bij onderhandelingen moet men wel eens meer met een gedeeltelijke inwilliging der eisen rekening houden. Het zou dus verkeerd zijn deze gedeeltelijke tegemoetkoming te weigeren, aldus spreker. Overigens kon hij zich aanslui ten bij hetgeen de secretaris daarover had gezegd. Uit de vergadering gingen stemmen op die onvoorwaardelijk totaal vrije veren eisten. Er werd herinnerd aan de ministe riële woorden van '45 waar ge waagd werd van de vrije veren als landsbelang. De minister werd zelfs van woordbreuk beschuldigd. De heer De Vries vroeg in zijn. voor zijn hoorders zeer verhelde rend betoog begrip voor het standpunt van de minister. Hij. herinnerde daarbij aan de moei lijkheden waarin eilanden als Goeree en Overflakkee verkeer den (en nog verkeren). Hij was eveneens van mening dat, hoe wel dit geen vakbewegingszaak is, deze zich toch moet laten horen. Spreker kon de uitspraak van de minister in 1945 gedaan en die nu als vervallen wordt verklaard, moeilijk als woord breuk bestempelen. Men moet zich heel goed realiseren in welke omstandigheden een toe zegging wordl gedaan. Wanneer deze omstandigheden zich wijzi gen, kan ook de toezegging ver vallen. De heer De Vries merkte daar bij op, dat de veren over de Westerschelde werden vrij ge geven omdat West Zeeuws-Vlaan- deren moest worden geholpen. Nu is dit niet meer nodig. Dit deel van het gewest is nu opge bouwd. Hij vroeg vervolgens de vergadering in de aandacht te willen houden dat minister Alge- ra niet aleen minister over Zee land is, mar ook over Nederland. Ook verscheidene andere gebie den voelen zich om één of andere reden achteruitgesteld. (De Wad- den-eilanden b.v.) In grote trekken kon de heer De Vries zich we] accoord ver klaren met het schrijven van de afdeling aan het provinciaal be- ,tuur. Hij wees er tenslotte op dat de tarieven aanvankelijk veel hoger berekend waren doch dat na be sprekingen met Ged. Staten en nog enkele deskundigen de tarie ven veel gunstiger waren komen te iiggen. Als net piovincaal be stuur botweg deze tarieven zou weigeren, zouden verdere onder handelingen van het Rijk met deze instanties niet meer moge lijk zijn, aldus het lid van het hoofdbestuur. De vergadering kon zich na deze uiteenzettingen met de in houd van de brief accoord ver klaren. WEER RELLETJES IN DEN HAAG De afgelopen twee dagen is het weer tot schermutselingen gekomen tussen Indonesische en Nederlandse jongelui en wel op de Koningin Emmakade, het Paul Krugerplein, in de Spui straat en op de Laan van Meer- dervoort. De politie heeft een aantal jongelui aangehouden, die in het bezit waren van ge- improviseerde wapens en die zich niet na sommatie wilden verwijderen. Op het Gevers Deynootplein liepen vier Indo nesische jongelui, die uit de tram kwamen een pak slaag op. MOTORRIJDER SPAARDE VOETGANGER. Duopassagiere zwaar gewond. Een motorrijder, die donder dagmiddag tegen vijf uur op de rijksweg te Blaricum nabij het kamp Craillo onverwachts moest remmen voor een onvoorzichtig overstekende voetganger, slipte en gleed door de vaart vele me ters over de weg. De bestuurder en zijn duopassagiere werden van de motor geslingerd en kwamen verder langs de weg terecht. De motorrijder kwam met de schrik vrij, de dame mej. K. uit Amster dam is zwaar gewond in een zie kenhuis te Laren opgenomen. De voetganger werd niet geraakt. VIFR-EN-TWINTIG INBRAKEN OPGEHELDERD. De politie te Den Haag heeft enige tijd geleden de 24-jarige bankwerker D. van de E. en de 35-jarige lasser A. H. A. gearres teerd, die van plan waren een in braak te plegen in de Transvaal- buurt, doch door burgers werden gestoord. Het is gebleken dat de mannen niet minder dan 24 in braken op hun kerfstok hebben. Zo stalen zij in een metaalwaren- fabriek in de Kockstraat 300,-. Bij deze inbraak vielen zij door het dak en kwamen in een bak met zoutzuur terecht, waarbij zij vrij ernstige brandwonden oplie pen. Uit een farmaceutische groot handel aan het Westeinde namen zij 1600 weg en uit een levens middelenzaak in dezelfde straat 2500. Uit een bioscoop aan de Delftselaan wisten zij 300,- te bemachtigen en uit een cinema aan de Loosduinseweg een zelfde bedrag. Uit het gebouw Amicitia ontvreemdden zij ƒ350. Verder maakten zij hier en daar kleine bedragen buit. Beiden waren on bekenden voor de politie. Zij heb ben bekend tot deze daden te zijn gekomen omdat zij in de couran ten hadden gelezen dat het zo ge makkelijk was brandkasten te kraken Noch Spoetnik nummer drie zelf noch de er in aangebrachte instrumenten zullen op aarde terugkomen, aldus heeft profes sor Feodorof op een persconfe rentie te Moskou verklaard. Bij het lanceren heeft zich geen enkele mislukking voorgedaan, zei de professor verder. Alle door de instrumenten van deze kunst maan opgenomen gegevens zul len per radio naar de aarde wor den geseind. Er bevindt zich geen enkel levend wezen in deze Spoetnik, die volgens de profes sor langer dan de vorige twee in de ruimte zal blijven. De professor wilde niet precies de grootste afstand van de*baan van de Spoetnik noemen. Dat zou later worden meegedeeld. De zonnehatterijen in de Spoet nik leveren slechts een gering gedeelte van de benodigde energie voor de wetenschappe lijke instrumenten, die langer zul len blijven werken dan die van de vorige Spoetniks. Binnen in de satelliet circuleert gas om een dusdanige temperatuur te hand haven dat de apparaten kunnen werken. Over de methode en het tijd stip van de lancering liet de pro- fesor zich niet nader uit. Profesor Feodrorof, die leider is van het Sowjet-Russische kunstmaanprogram, zei nog dat voor het lanceren van Spoetnik drie „gewone chemische brand stoffen" zijn gebruikt en geen atoomenergie. Volgens de sterrewaeht te Utrecht is de derde Russische kunstmaan, die woensdag gelan ceerd is evenmin als zijn raket in Nederland met het blote oog waargenomen. Daarentegen heeft het radio ontvangst station van Nederhorst den Berg de seinen geregeld opgevangen en heeft hieruit de conclusie getrokken, dat de kunstmaan vrijdagmiddag om 12.22 uur rech! over Neder land is gevlogen. Voor het blote oog zal zij door de betrekkelijk ongunstige positie moeilijk te zien zijn. In de haven van Londen kon vrijdag een aantal schepen met levensmiddelen niet op tijd ge lost worden door de staking van 3000 haven- en veemarbeiders. Hierdoor is» liet gevaar ont staan dat bepaalde, aan bederf onderhevige levensmiddelen, zo als bacon uit Nederland en Deen se en Nederlandse zuivelproduk- ten niet tijdig hun bestemming bereiken. MONUMENT OP DE CAUBERG. Op zondag 18 men 's middags te vijf uur, zal op de Cauberg le Valkenburg het nieuwe monu ment voor de gevallenen in het verzet in Limburg 1940—1945, worden onthuld en ingezegend. Hierbij zal een inleidende toe spraak worden gehouden door de heer Jacques Crasborn, voorzit ter van de stichting herdenking der gevallenen in het verzet in Limburg 1940—1945. ONGEVAL OP KRUISING VAN TWEE VOORRANGS WEGEN Op de kruising van de wegen Den BoschNijmegen en Oss— Veschel onder Hees is gister middag omstreeks één uur een ongeluk gebeurd, dat aan de 41-jarige autohandelaar J. Nef ken uit Amsterdam het leven heeft gekost. De heer Nefkens kwam met zijn auto uit de rich ting Oss. Hij merkte blijkbaar niet op tijd dat de weg, waarop hij reed bij het genoemde kruispunt ophoudt voorrangs- weg te zijn, en stak over. Daar bij werd zijn wagen door een uit de richting Den Bosch ko mende vrachtauto geschept en tegen een andere, uit de rich ting Veghel komende vracht auto gedrukt, die aan de over kant van net kruispunt stond te wachten. De heer Nefkens werd op slag gedood. Zijn auto werd zwaar beschadigd. Een bij hem in de auto zittend lid van zijn personeel werd alleen licht aan de handen gewond. NEGEN GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING OP DE ZEEDIJK IN FRIESLAND Door nog onbekende oorzaak zijn twee personenwagens op elkaar gereden in de buurt van Makkum op de Friese Zeedijk. Toen de rijkspolitie en de beide dokters uit Makkum arriveer den vonden zij negen gewon den, waarvan verschillende ernstig, die naar de ziekenhui zen in Harlingen zijn vervoerd. In de ene wagen zat 't echt paar De Vries, dat met verlof uit Pakistan in Leeuwarden is met twee kennissen, een ver loofd paar. In de andere wagen zat de familie Rijsen, man, vrouw en drie kinderen plus de grootvader van de kinderen. VOETGANGSTER OVERREDEN Donderdagmiddag «nstreeks twee uur stapte de 69-jarige mevr. J. Y.H. uit Sneek, te Deersum uit de bus om bij een kennis een theevisite af te leg gen. Achter de bus langs wilde zij de rijbaan oversteken, doch zij merkte een motor, die uit de richting Leeuwarden naderde, niet op. De bestuurder hiervan, de 20-jarige P. K. uit Leeuwar den, kon haar niet meer ont wijken. De vrouw werd gegre pen en meegesleurd. Zwaar ge wond werd zij naar het zieken huis te Sneek vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. De motorrijder en zijn ver loofde die op de duo zat werden licht gewond. BOERDERIJ AFGEBRAND Te Nes bij Akkrum is don derdagmiddag een boerderij van de veehouder H. de Jong afgebrand. De schuur en het dak van het woonhuis werden door het vuur verteerd. In de schuur bevonden zich twee stieren, waarvan er slechts één kon worden gered. Woonhuis en inboedel liepen grote water schade op. Het vuur werd be streden door de brandweer van Akkrum. De oorzaak van de brand is ongekend, maar men denkt aan kortsluiting. Boerderij en inboedel waren verzekerd. BROMFIETSER VERONGELUKT De 24-jarige bromfietser R. van der G. uit Spakenburg is donderdagavond, toen hij het kruispunt van de rijksweg tussen Bunschoten en Hoog land overstak, gegrepen door een personenauto, 150 meter meegesleurd en op slag gedood. DADERS VAN DIEFSTALLEN AANGEHOUDEN De afgelopen weken is in Em- men een serie kleine inbraken gepleegd. De politie heeft thans drie minderjarige jongens uit Emmen aangehouden, die in middels hebben bekend de da ders te zijn. Bij hun aanhou ding waren de jongelui in het bezit van luchtpistolen en in brekerswerktuigen, alsmede van een hoeveelheid goederen en artikelen, afkomstig van de in braken. Onder meer waren zij nog in het bezit van tafelzilver, sieraden, gouden ringen etc. welke zij hadden ontvreemd uit de woning van de rector van het gemeentelijk lyceum. Aan geld hadden de jongelui een bedrag van ƒ400 op zak, dat zij buit maakten bij een inbraak in een fabrieksgebouw. Ook be schikten zij over enige boeken aangaande inbraken. De jonge lui, van wie twee te Zwolle en één in Groningen werd aange houden, zijn voorgeleid aan de officier van Justitie te Arn hem. o in de gemeentel aadsver •.aren alwezig dc heren F en K Hamelink, terwijl w De Putter later ter ver kwam. -urgemeester Van Oever de de vergadering met eken van het gebed aar de orde de notulen va 1«58, welke ongewijzigd vastgesteld. 3. Ingekomen stukken delingen. De ingekomen stukker a.x voor kennisgeving men. Betreffende de med< merkte de heer Oggel oi tevreden was met de m van B. en W. t.o.v. he van aardappelafval aan v ndijk. en verzocht de b( b- --den op dc hoogte te w l dat zij een vergunn neri krijgen om op de st hun afval te bezorgen. e Voorzitter zegde tO( de betrokkenen zal word gedeeld. De heer E. Maas was, stelling met de heer Ot b eh maal tevreden met wcord van B. en W. Hij wel, dat er een onderzoek zal zijn naar het water in terstraat, maar dat gebeu tijd als het water reeds v De Voorzitter antwoord geregeld is onderzocht. De heer Maas merkte -oromige plaatsen de tui: verhoogd en vroeg of d mensen, die in hun tui egenval, last hebben v w ater, ook grond kunnen Zij zijn bereid de grond z góede plaats aan te brei 4. Verkoop bouwgrond P. Z. E. M. De heer Oggel vroeg verstandig is om grond S\dlowskyplein te verkol nën wij het niet beter in geven? De Voorzitter bet wijl» dit geval zulks veel ve uitmaken. De P.Z.E.M. is zorgingsbedrijf en deze grond nodig. Als dit niet „eva) zal zijn kopen wij weer terug. De heer Oggel vindt he dat het transformatorh daar moet komen. De heer C. van Bendej volkomen met de heer O en vroeg of de P.Z.E.M formatorenhuisjc niet verder kon plaatsen. De Voorzitter antwoc kennend. Ook het collej en W. vindt de oplossin maar een andere had gi zwaren. Z.h.s. werd het voorst en W. aangenomen. 5. Verkoop van een bouwgrond aan W. Axel. 6. Onbewoonbaarverkl ning Spuidijk N 94. 7. Vaststelling „Algen slag-verordening vc sioneerde wethoude Deze voorstellen wei discussie en z.h.s. aangen F. Aansluiting van 7 pi het elektrisch net bele gebieden). De heer Maas vroeg woningen aan de Arme gelijk met dit plan gehc nen worden. De Voorzitter: Dit is r gelijk. Als de mensen dit 1' n, willen wij het zeker deren. 9. Voorlopige vastste de gemeenterekeni rekeningen van het het woningbedrijf, keuringsdienst en d< ring van de reken het burgerlijk ai alle over dienstjaa 1956. Zonder discussie en z.l nomen. IV. Verkoop van gedbe voormalig schoolg Spui aan de Geref daar. Zonder discussie en z. nomen. 11. Overname van c straat in eigendom onderhoud. De heer \V. F. de Fei oe zijn blijdschap, dat ■straat nu overgenomer in orde zal komen De heer J. I'ijpelinl met gerust over, dat keien voor de weg gebi worden. Hij vroeg of daar doorgetrokken zul en of aan de zuidzijde e aangelegd kan worden een van sintels. De heer Oggel vr trachten het stukje waaraan nu ook gebou de polder over te nemi De heer C. van Bern ei voor om het voorste! W. aan te nemen en d: - ens goed bekijken c wat er verder gebeurer r?e weg in orde gebrach daar toch eerst aandai worden geschonken aa etc. 12. Koop van een grond aan de groot ca 300 m-\ ?S. Aanvulling van c ging van de „Salai verordening 1955.' 34. Vaststelling van a. le wijziging groting van d ringsdienst voc b. 20e, 21e en 2! van de gemeen voor 1957. 15. Vaststelling van en 21e wijziging meentebegroting Be agendapunten 12, werden zonder discussi aangenomen. 15. Toetreding tot d( schappelijke rege de verdeling van van de Zeeuws school", ingaande ber 1958. Wei houder C. de P voorslander van muzi tc zijn. Men dient e kaari te spelen en oo) zeggen waar het om g! toetreden tot de gem< Jijke regeling moeten zeker van zijn, dat er j

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2