IP Frankrijk en Algerië ^EDe ^VlcitO'Conl&re it van "I ffoFf Koningin Juliana bezocht Soesterberg HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Nasser over Liba Algerië en non ASSEMBLEE AANVAARDT NOODWET SPANNING NEEMT TOE Alle militaire verloven ingetrokken Kabinet voor Algerië onderSalan Veeklew !ag 16 me! 1958 bdc n rco ukjes oep en. iUu-JASaUflOA5J ict. >ct. IS zakjts heezakjes elange iaat. doosje :s98ct. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. ZATERDAG 17 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4372 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 De Franse Nationale Ver gadering heeft vrijdagmid dag de regering-Pflimlin ge machtigd voor de duur van drie maanden de noodtoe stand af te kondigen. De stemverhouding was 461 voor en 114 tegen. Het wets ontwerp moet nog door de Senaat bekrachtigd worden. Als de Senaat het wetsontwerp ongewijzigd goedkeurt, wordt het direct van kracht. Be regering kan onder de noodwet censuur op de pers, de radio en alle middelen voor me ningsuiting instellen. Hieronder valt ook het toneel. De autoritei ten kunnen café's, bioscopen en thaters sluiten en openbare bij eenkomsten en demonstraties verbieden. Zij kunnen de politie opdracht geven tot huiszoekin gen op elk ogenblik. De politie kan arrestaties verrichten zonder de gebruikelijke wettelijke voor schriften in acht te nemen. De ministers van Defensie en Justi tie (kunnen gewone misdrijven door militaire gerechtshoven la ten berechten. De regering kan stakingen verbieden en verboden gebieden instellen. Verdachte personen kunnen geïnterneerd worden of een gedwongen ver blijfplaats toegewezen krijgen. Pflimlin had de bevoegdheden gevraagd om het hoofd te bieden aan de revolte in Algerië en mo gelijke moeilijkheden in het moe derland als gevolg van de ver klaring van generaal De Gaulle, die zich bereid heeft verklaard de regeringsmacht op zich te ne men. Aan de stemming in de Na tionale Vergadering was een bewogen debat van zes uur voorafgegaan. Meer dan 500 zwaar gewapende politieman nen in en om het gebouw zorg den er voor, dat de afgevaar digden ongestoord konden de batteren. In andere delen van Parijs waren een 50.000 politie mannen en militairen gereed gehouden om in geval van nood te kunnen ingrijpen. Het is echter de gehele dag zeer rustig geweest in de Franse hoofdstad. Tegen stemden de Poujadisten, circa 20 voormalige Gaullisten en een vijftig van de honderd con servatieve afgevaardigden. Ook Georges Bidault van de R. K. re publikeinse volkspartij stemde tegen. Pflimlin had voor de stemming verklaard, dat het tot donderdag er op geleken had, dat de mili tairen in Algerië alleen waren opgetreden om ongeregeldheden te voorkomen. Doch daarna sche nen bepaalde militaire leiders ..een pad te betreden dat alleen maar tot verdeling van de natie kan leiden". Opstandige lieden verbreiden de lasterpraatjes, dat de regering Algerië wil opgeven, zo zei hij. De regering zal met de grootste kracht optreden tegen de aanstichters van de „samen zwering tegen de republiek en de gevestigde orde". Alleen de regering en het parlement kun nen de eenheid van de natie handhaven en het regime verde digen, aldus Pflimlin. E. E. G.-BESPREKINGEN IN PARIJS UITGESTELD Naar het ANP verneemt zijn de E. E. G.-besprekingen die vrij dag in Parijs zouden worden ge houden, uitgesteld tot de vol gende week woensdag. Ook de plaats van samenkomst is ver anderd en de ministers zullen elkaar niet in Parijs, maar in Rriissel ontmoeten. Naar wordt aangenomen zijn de politieke moeilijkheden in Frankrijk oor zaak van het uitstel. De verslaggever van het ANP «neldt nader dat de deskundigen toans de laatste hand gelegd blij ken te hebben aan het memoran dum dat aan het comité-Maud- Ifcvg zal worden voorgelegd. Slechts de opvattingen die een politiek karakter dragen, zijn hierin nog niet opgenomen. Deze zullen eerst worden ingevuld na dat de Franse regering zich hier over heeft kunnen uitspreken. Bidault zei, dat het „historisch en moreel ondankbaar" was een man als generaal De Gaulle, „die de republiek hersteld had, een vijand van de republiek te noe men". Hij vree Je, dat Pflimlin niet de macht ot de mogelijk heden bezat om de toestanl in Algerië op te lossen. De leider der communisten, Jacques Duclos, verklaarde, dat zijn fractie voor de noodwet zou stemmen. Pflimlin liet later uitkomen, dat hij niet op communistische steun gesteld was. Hij zei, dat hij bij de uitslag van de stemming de communistische stemmen bui ten beschouwing zou laten. Voor het debat begon hadden de radicalen, socialisten, volks republikeinen en vooruitstreven- den, op een bijeenkomst onder leiding van oud-premier Dala- dier, 'n soort „gentlemens agree ment" gesloten en besloten de regering zo spoedig mogelijk de nodige volmachten te geven. De vroegere Gaullistische gou verneur van Algerië, Jacques Soustelle, was vrijdag niet in de Nationale Vergadering versche nen. Volgens onbevestigde be richten hebban de politiemannen, die opdracht hadden gekregen hem „te beschermen" hem maan dagochtend uit het oog verloren. Generaal De Gaulle, die in het brandpunt van de belangstelling staat, heeft vrijdag de dag door gebracht in zijn woning te Co- lombey-les-deux-Eglises, 250 km tan oosten van Parijs, aan de weg naar de Frans-Duitse grens. Sterke eenheden rijkspolitie hebben de alle wegen die naar 't dorp leiden, afgezet. Alle reizi gers die de afzettingen passeren, moetan zich legimiteren. Hun namen worden opgeschreven. De Gaulle werkte vrijdag, voorzover men kon nagaan, rustig aan het laatste deel van zijn memoires, dat in juli zal verschijnen. In Parijs zijn vrijdag aanplak biljetten verschenen, waarin de Fransen worden opgeroepen in petities aan president Coty er op aan te dringen dat De Gaulle uit genodigd wordt een regering te vormen. Juristen vragen zich af, of onder de noodtoestand derge lijke oproepen nog mogen wor den verspreid. De huisvrouwen in Parijs zijn begonnen levensmiddelen in te slaan, voor het geval onlusten of stakingen tot stagnatie van de levensmiddelenvoorziening zou leiden. De spanning in Parijs is plot seling toegenomen en velen vra gen zich thans in gemoerle af of Frankrijk niet aan de vooravond staat van een burgeroorlog, zo als Spanje die "cd heeft. Nu de noodtoestand is afgekondigd zijn diensten van de staatsveilig heid op discrete wijze bezig aller- 'ei ondermijnende organisaties op te rollen, terwijl nabij de woonhuizen van die persoonlijk heden waarvan bekend is dat zij betrekkingen onderhouden met de Algierse muiters, zoals de aanhangers van De Gaulle en •Jacques Soustelle, de gewezen gouverneur van Algerije, wordt gepatrouilleerd en hun gangen worden nagegaan. De Franse troepen die in West-Duitsland zijn gele gerd, zijn in verband met de toestand in Frankrijk in de kazernes geconsigneerd. Naar uit welingelichte kring in Parijs verluidt heeft de Franse overheid bijzondere veiligheids maatregelen genomen om de orde in de hoofdstad te hand haven. Buiten de hoofdstedelijke politiemacht van 20.000 man zijn er nog 15.000 leden van het corps republicain de surité (semi-mili- taire veiligheidstroepen) en ge motoriseerde rijkspolitie in het gebied bij Parijs samengetrok ken. Ook zijn er eenheden pant serwagens naar de stad gediri geerd. Officieren van de val schermtroepen zouden in Algiers te kennen hebben gegeven tot actie te willen overgaan en met transport vliegtuigen naar Parijs te willen vliegen. Sterke eenheden rijkspolitie hebben vrijdag post gevat in het dorpje Colomtoe-les-deipc-Egli- ses in Oost-Frankrijk, waar ge neraal De Gaulle woont. Alle rei zigers, die de omstreken van het dorp bereiken, worden aange houden en moeten zich legimite ren. Hun namen worden op een lijst geplaatst. De Parijse recherche heeft vrij dagmorgen bij de ministeries van Economische Zaken en Binnen landse Zaken twee krachtige plastiek tijdbommen ontdekt en onschadelijk gemaakt. In Mar seille werden twee bommen naar het bureau der communistische partij geworpen, die slechts wei nig schade aanrichtten. Alle verloven van Franse militairen zijn vrijdag inge trokken. Militairen uit Noord-Afri ka die met verlof in 't moe derland zijn, hebben bevel gekregen zich bij het naast- bijzijnde militaire centrum te melden. (Advertentie). Volgens doorgaans welinge lichte kringen te Algiers zal ge neraal Salan vandaag de vor ming van een militair en bur gerlijk kabinet bekendmaken van een zelfde soort als Robert Lacoste als minister met stand plaats Algiers onder zich had. De naam van het hoofd van dit kabinet is nog niet bekend. Aan het hoofd van de burger lijke afdeling zou Jacques de Mari komen te staan, tot dus ver functionaris bij de economi sche afdeling van het ministerie voor Algerië. Generaal Salan beschikt over de volledige militaire en burger lijke bevoegdheden in Algerië. Zoals gemeld heeft de gene raal vrijdagochtend een dag order uitgevaardigd, waarin hij met nadruk verklaarde, dat hij alleen op de hoogte was van de toestand, waardoor hij alleen de nodige besluiten ter vervul ling van zijn missie kon nemen. Naar verluidt bestaan er tussen enige burgers in het comité voor openbaar welzijn" en de legerautoriteiten meningsver schillen. Het leger zou trachten de macht geheel in handen te krijgen om een eventuele wilde actie van de zijde der Franse kolonisten te voorkomen. Sommige waarnemers zijn van oordeel, dat het legercommando in Algerië wellicht graag zou den zien dat er in Frankrijk een besluit wordt genomen, waar door het zich op eervolle wijze uit zijn uiterst netelige situatie zou kunnen terugtrekken. Ge neraal Salan zou bereid zijn met de Gaullistische leden van het „comité voor openbaar welzijn" voor geheel Algerië samen te werken, maar hij zich willen distanciëren van de „heethoof den", voornamelijk de vertegen woordigers van studentenorga nisaties die met ongeduld op een gelegenheid voor nieuwe betogingen zouden wachten. Prefect van Bone afgetreden De prefect van het departe ment Bone in Oost-Algerië, An- areiu, is afgetreden. Hij heeft het legerbevel gevraagd om een functie die hem in staat stelt fysiek tegen de opstandelingen te strijden." Het comité voor het openbaar welzijn in Bone heeft bekendge maakt, dat alle politieke be voegdheden in handen zijn van de plaatselijke bevelhebber, ge neraal Vanuxem. Officieren heb. ben de verbindingsdiensten in de prefectuur overgenomen. BINNENVERINGBED j hei besie bed ooif gemaakt I' lil"" verkrijgbaar bij: WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De NATO-conferentie te Kopenhagen is weer achter de rug. De ontvangst in de Skandinavische landen, en zelfs met inbegrip van het neutrale Zweden, is vrien delijk en hartelijk geweest, al hebben de Noren laten merken, dat zij liever gezien hadden, dat Amerika het Rapacki-plan op een later tijdstip definitief had afge schreven. Maar men is zon der moeite tot overeenstem ming gekomen over 'n alge- Vrijdagmorgen heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de vliegbasis Soesterberg van de Koninklijke Luchtmacht. De Koningin arriveerde om tien uur aan de ingang van het vliegveld, waar zij werd verwelkomd door de commandant kolonel J. C. J. Vermeulen. Na het spelen van het Wilhel mus door de kapel van de Kon. Luchtmacht en inspectie van het ere-squadron onder commando van kapitein W. C. van Krimpen, volgde een langdurig bezoek aan het vlieg-veiligheids oefen- en testcentrum, waar de vliegers van de luchtmacht worden ge oefend in het gebruik van een veiligheidsuitrusting. Tijdens dit bezoek aan de vlieg basis Soesterberg, dat werd afge sloten met een inspectie van de brandweerauto's, ontving de Ko ningin uit handen van het doch tertje van de commandant-vlieg basis een fraaie pop, gestoken in een vliegercostuum. Deze pop is bestemd voor Prinses Marijke. OPKLARINGEN, MAAR VRIJ KOUD. Een van de Oceaan afkomsti ge depressie, waarvan 't zwaar tepunt op de avond van Hemel vaartsdag Ierland bereikte, ver plaatste zich vrijdag via Zuid- Engeland en België naar Mid- den-Duitsland. Bijbehorende re. gengebieden hebben vrijdag ge heel Europa regen gebracht. Het regengebied, dat zich vlak bij de kern bevond, veroorzaakte bij ons langdurige en plaatselijk ook zware regenval, waarbij in het centrum van het land 20 tot 30 mm is gevallen. Bovendien ontwikkelde zich tussen de de pressiekern en een rug van ho ge luchtdruk ten westen van de Britse eilanden, een harde tot stormachtige noordelijke wind. Dit windveld breidde zich in de middag van de Noordzee tot over Nederland uit. Als gevolg echter van de na derbij komen van d.e rug van hoge luchtdruk, zal de wind weer afnemen en naar noord west krimpen. In de aangevoer de lucht komen naast flinke opklaringen ook enkele buien voor, terwijl de temperaturen aan de lage kant zullen liggen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag morgen tot zaterdagavond. Opklaringen, maar vrij koud. Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Vrij krachtige tot matige noord westelijke wind. Vrij koud. ZONDAG 18 MEI v.m. n.m. Breskens 1.35 1.55 Terneuzen 2.10 2.30 Hansweert 2.50 3.10 Walsoorden 3.003.20 MAANDAG 19 MEI v.m. n.m. Breskens 2.09 2.29 Terneuzen 2.44 3.04 Hansweert 3.24 3.44 Walsoorden 3.34 3.54 ZON MAAN op onder op onder Mei. 17 4.44 20.29 4.13 19.1? 18 4.43 20.31 4.44 20.13 19 4.41 20.32 5.20 21.12 Hierna volgde een bezoek aan het eveneens op de vliegbasis Soesterberg gelegen kamp Nieuw Amsterdam, waar het 32ste squa dron van de Amerikaanse lucht macht gelegerd is. Hier werd Koningin Juliana verwelkomd door de Amerikaanse comman dant luitenant-kolonel Donald H. Paap. De Koningin inspecteerde daar de 100 Super Sabre straalvlieg tuigen en bracht tevens een be zoek aan de school voor de Ame rikaanse kinderen die op de basis gevestigd is. Het koninklijk bezoek eindigde met een bezoek aan de onder officiersclub waar luitenant-kolo nel Paap een „briefing" gaf. Na het bezoek aan de vlieg basis Soesterberg begaf H. M. de Koningin zich naar het nationaal luchtvaart-geneeskundig centrum waar professor dr. P. M. van WulfftenPalthe en prof. dr. J. Jongbloed, voorzitter van het stichtingsbestuur de Koningin rondleidden. Omstreeks half één vertrok H M. de Koningin naar Paleis Soestdijk. Prins Bernhard vloog tweemaal zo snel als het geluid Prins Bernhard heeft op Hemel vaartsdag van het Amerikaanse militaire vliegveld Palmdale af, op ruim honderd km van Los An gelos gelegen, in een F 104-B Lockheed-Starfighter een uur lang met een snelheid van ruim tweemaal het geluid gevlogen. Zijn mede-piloot was de Ameri kaan E. D. Brown. Voordien was de Prins als tweede piloot met de Amerikaanse vlieger Herman Salmon in een Lockheed Electra van Burbank bij Los Angeles naar Palmdale gevlogen. meen besluit om weliswaar de topconferentie te bevor deren, doch slechts, indien èn de wijze waarop deze wordt voorbereid èn de om standigheden, waar NATO- mogendheden dan onder verkeren, aanleiding geven om een gunstig resultaat te verwachten. Het prestige van Dulles is door de krachtige houding, door hem en Eisenhower aan genomen, gestegen; dit bete kent in het algemeen een ver sterking van de Westelijke ver dedigingskracht. Men was het er te Kopenhagen over eens, dat geen militair vacuum mag worden toegelaten, gelijk men het er ook over eens was, dat aan economische samenwer king meer dan totdusverre aandacht dient te worden ge geven. Dulles, die in West- Berlijn vertoefde, heeft daar nogeens uitdrukkelijk de ga rantie herhaald die Amerika destijds in dit opzicht heeft gegeven. Moskou, Duitsland, Amerika Wat een en ander betekent, blijkt duidelijk uit het gebrek aan onaangename commentaren uit Moskou. Dit maakt het de rege ringen van Duitsland en Enge land gemakkelijker, om rustig af te wachten wat de tegenwerking der oppositie in militair opzicht uitwerkt, MacMillan heeft de 600 geleerden, die tegen het gebruik van atoomwapens protesteerden, een ontkennend antwoord gege ven op hun verzoek om, daar mede te eindingen. In Duitsland heeft Alenauer er de aandacht van de regeringen van Bremen en Hamburg, die afzonderlijke referenda willen instellen tegen de atoombewape ning, gewaarschuwd, dat zij een ongrondwettige handeling be gaan, waarvoor zij voor het Bondsgerechtshof te Karlsruhe zullen worden gedaagd. Amerika heeft, zowel in pers organen als in redevoeringen, doen doorschemeren, dat, zouden de Westelijke mogendheden in de NATO Amerika in de steek la ten wat de verdediging met ra ketwapens betreft, de geweldige Spaanse bases, die nabij de haven van Cadiz zijn aangelegd, een al ternatieve mogelijkheid voor Amerika openen. Dit is geens zins op dreigende toon gezegd, maar alleen om duidelijk te ma ken dat Amerika de weg blijft volgen, die het totnutoe is ge gaan. En al moge Spanje zekere samenwerking met Nasser in het oog hebben, het staat in dit op zicht aan de zijde van Amerika. Op terugreis uit Moskou heeft president Nasser van de Ver. Arabische Republiek vrij dag in Boedapest verklaard, dat de oorlog in Algerië ernsti ge vormen zal aannemen als de Franse actie in Algerië succes oplevert. Met deze verklaring zou hij gedoeld hebben op de machts overname van het comité van openbaar welzijn. Het Algerijnse volk zal voor zijn onafhankelijkheid blijven vechten, welke regering er in Frankrijk ook aan het bewind mag komen, aldus Nasser. Hij zei dat de Fransen de OPSTAND IN BOLIVIA VERLOOPT De Boliviaanse regering heeft donderdag de staat van beleg af gekondigd om de plaatselijke op stand in het gebied van Sania Cruz te enderdrukken. Het schijnt dat de beweging, welke wordt ge leid door Gutierrez van de socia listische Falanx en de communist Valverde, verloopt doordat de op standelingen over te weinig wa pens beschikken. Uit de stad San ta Cruz zouden zy zich al hebben teruggetrokken. Algerijnen, die aan de Tunesi sche grens wonen, uit dit grensgebied hebben verdreven, hun dorpen en oogsten hebben vernield en tegen hen niet al leen militaire middelen, maar ook „het wapen van de hon ger" gebruiken. Over de beschuldiging van Libanon, dat Egypte en Syrië zich mengen in de binnenland se aangelegenheden van Liba non, merkte Nasser op dat dit een poging van de Libanese re gering is geweest om de aan dacht van binnenlandse con flicten af te leiden. De regering van de Ver. Ara bische Republiek heeft gewei gerd het protest van Libanon te aanvaarden en weigert met dit land te twisten, aldus Nas ser. Gouverneur van Caracas neemt ontslag Gouverneur Miguel de La Rosa van Caracas heeft donderdag avond zijn ontslag genomen. Daar. bij heeft De La Rosa verklaard niet verantwoordelijk te zijn voor de incidenten tijdens het bezoek .van vice-president Nixon van de Ver. Staten. Hij zocht de oorzaak bij Nixon's lijfgarde, die naar zijn zeggen de Venezolaanse veiligheidsmaatre gelen geheel in de war hadden gestuurd. Indonesië in de branding Ter NATO-conferentie is ter sprake gekomen de verhouding met Zuidoost-Azië; van belang is in dit verband, dat Pandit Nehroe van zijn voornemen, om de regeringsstaf neer te leggen, heeft afgezien. Blijkbaar heeft minister Dulles aan zijn mede leden te verstaan gegeven, dat een eventuele gewelddadige aan val van Indonesië op het Neder landse Nieuw-Guinea tot inter nationale complicaties zou lei den, en is dit, evenals de opmer king van minister Luns, wat overdreven in de Amerikaanse pers overgebracht. Dat heeft natuurlijk te Dja karta wat deining gegeven, waar van men zich, terecht, in Was hington niet te veel heeft aange trokken. Het heette zelfs in Djakarta, dat Dulles achter het wagentje van minister Luns aan liep, hetgeen nu helemaal niet in de trant van de Amerikaanse minister ligt, al was hij ditmaal plooibaarder dan tevoren. Men vergete bovendien niet, dat Soe- karno het eerste dreigement had geuit over mogelijke internatio nale verwikkelingen, indien de z.g. rebellen hun aanvallen op schepen volhouden. Ze zijn in middels voortgegaan Djaiilo te bezetten, stevenen in de richting van Ambon, terwijl tegelijkertijd melding wordt gemaakt van een landing van Djakarta's troepen op Ceram. Wat de rebellen eigenlijk wil len met deze vlootstrijd is niet duidelijk, tenzij zij overtuigd zijn, daarmede het geringe deel ge oefende troepen, dat Djakarta ter beschikking heeft, te kunnen afmatten of verminderen. Het feit, dat de residentie op Suma tra, Boekkittinggi, is bezet, bete kent daarom voor de oorlogvoe ring nog niet veel. Merkwaardig is echter wel, dat thans tegen over de Chinezen, onder de ge dachte, dat deze tot de nationa listen van Formosa behoren, oen even vijandige houding wordt aangenomen als tegenover de Nederlanders. Tenslotte moeten de inlanders toch leven on daar voor hebben ze buitenlandse be trekkingen nodig! Nieuwe crisis in Moskou? Van het bezoek van Nasser aan Moskou en verder Rusland, dat een paar weken zal duren, is na de feestelijke aankomst niet veel melding meer gemaakt. Dit kan niet verwonderen, omdat er dui delijk in Rusland een nieuwe cri sis dreigt. Men was al verbaasd, dat Chroesjtsjef, terwijl hij alle pogingen in het werk stelde om een topconferentie te verkrijgen, de oude vete met Tito en de com munistische partij in Joego-Sla- vië weer oprakelde. Nu is het of ficiële bezoek van president Wo- rosjilow afgezegd en dat wijst merkbaar op een verscherping der verhoudingen. Het conflict met Tito op zich zelf zou niet zo belangrijk zijn, maar nu heeft plotseling de Chi nese communistische partij zich daarin gemengd, en Chroesjtsjef van revisionisme beschuldigd. Men weet wel, dat dit de ergst denkbare beschuldiging is, want het betekent, dat het communis me zou overgaan in socialisme. Tegelijkertijd heet het, dat Molotof van «ijn standplaats in Mongolië zou zijn terugge keerd en men leidt daaruit af, dat de Stalinisten, die in hein (ie oude getrouwe van Stalin zien, en wellicht ook Malenkof, op de val van Chroestsjef aan sturen. Dit kan een grote ver andering betekenen in de Rus sische aangelegenheden. Zou inderdaad Chroesjtsjef direct of indirect terzijde worden ge schoven, dan behoeft nien aan een top-conferentie niet meer te geloven. De Tsjechen, d.w.z. de regering die Stalinistische gebleven is en waarvoor Chroesjtsjef zich heeft moeten buigen, spelen in dit al les ongetwijfeld een belangrijke rol. Voor Polen is de positie weer moeilijk geworden, omdat Go- moelka naar de zin der jongeren zich te veel naar de Russische wensen voegt. Duidelijk is bij dit alles, dat de reeds meermalen ge noemde Soeslow, die de Stalinis tische drijfkracht is, er op uit is om Chroesjtsjef te doen vallen. Als dit zou lukken, dan vraagt men zich af of de Stalinisten zich zonder bloedvergieten zullen te vreden stellen, VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden).

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1