Toestand in Frankrijk nog steeds gespannen De toestand in Libanon Revolutie in Bolivia De toestand in Caracas Pflimlin geeft zijn regering een bredere basis Generaal Salan wil De Gaulle als formateur Wordt noodtoestand afgekondigd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN pranfierfng StiSRR&fonf: TèfnrtSën" Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal: pof *aand 2,per week 48 eent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 16 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4371 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties 7géén hendetaadver. tenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. O c? Premier Pierre Pflimlin heeft woensdagavond bereikt dat de socialisten aan zijn kabinet gaan deelnemen teneinde het veront waardigde leger en de woedende Franse kolonisten in Algerië tot rust te brengen. Volgens door gaans betrouwbare kringen wordt de secretaris-generaal van de socialistische partij, oud-pre mier Guy Mollet, minister van Staat, Robert Lacoste, de sterke man in Algerië van de afgelopen jaren, zou bereid zijn de post van minister met standplaats Algiers weer te bezetten en Jules Moch, die o.a. bekend is geworden door zijn krachtig optreden tegen de grote stakingsacties in J948, zou minister van Binnenlandse Za ken worden. Naar men verwacht zal Pflimlin ook de voornaamste conservatieve leider, oud-pre mier Antoine Pinay, er toe be wegen, in het kabinet zitting te nemen om hieraan een bre dere basis te geven. Later werd officieel bekend gemaakt, dat de socialisten aan het kabinet zullen deelnemen. De conservatieve partij was echter nog verdeeld, zoals se nator Roger Duchet, de voor naamste organisator van de partij, het uitdrukte„Terecht of ten onrechte is Pflimlin het symbool geworden van een po litiek van overgave in Algerië en de Algerijnen hij bedoelde kennelijk de Europeanen in Algerië zullen het nooit ne men dat hij aan het hoofd van de Franse regering staat". Het voornaamste doel van de regering en de fractieleiders die haar gunstig zijn gezind is, naar verluidt, het vinden van een mogelijkheid om de mili taire leiders in Algerië weer tot gehoorzaamheid te brengen zonder dat Parijs genoodzaakt is, disciplinaire maatregelen tegen de schuldigen te nemen, hetgeen een ernstig gevaar voor een burgeroorlog met zich mee zou brengen. Algemeen is men het er echter in Parijs over eens dat. wil het plan om de legerrebellen in Algerië te sus sen door een nationaal kabinet te vormen gelukken, het niet voldoende zal zijn om socialis ten en vooraanstaande conser vatieven in de regering-Pflim- lin op te nemen. Men zou ook een nieuwe premier moeten vinden, die de rechtse opposi tie ervan overtuigt dat het ka binet de Franse soevereiniteit over Algerië tot elke prijs zal handhaven. PINAY NIET IN KABINET - PFLIMLIN. De conservatieve fractie in de nationale vergadering heeft don derdagavond geweigerd oud-pre mier Antoine Pinay toestemming te geven om tot het kabinet- Pflimlin toe te treden. Als re den werd opgegeven dat Pflimlin geweigerd had Robert Lacoste ais minister voor Algerijnse za ken terug te nemen. Het besluit van de conserva tieven betekent een zware slag voor de poging van de premier nm zijn kabinet een bredere basis te geven, in de hoop dat hij tegenover de dissidenten in Al gerië een sterke regering van nationale eenheid zou kunnen stellen. Zoals gemeld heeft de secre taris-generaal van de socialisti sche partij, oud-premier Guy Mollet. wél de uitnodiging van Pflimlin aanvaard. Hij is vice- premier in diens kabinet gewor den. OPROEP VAN PRESIDENT COTY President Coty heeft zich woens dagmorgen voor de radio tot de Franse troepen in Algerië ge richt en hun gemaand om „een scheuring van de natie tegenover de vijand niet te verhaasten". „Ik doe een beroep op uw vaderlands liefde en uw gezond verstand om tegenover de vijand niet een ver deling van het Franse volk aan de beproevingen van ons land toe te voegen. Alle gebrek aan tucht kan alleen hun ten voor dele strekken, die tegen ons zijn". „Aanvoerders van da troepen. ik geef u krachtens artikel 33 van de grondwet bevel op uw post te blijven onder het gezag van de regering der Franse republiek". De boodschap werd woensdag ochtend herhaalde malen omge roepen, gevolgd door de „Mar seillaise". TOESPRAAK VAN GENERAAL SALAN. Generaal Raoul Salan, de op perbevelhebber in Algerië, is donderdag enthousiast toege juicht door dezelfde Europese kolonisten die hem. kort geleden nog uitfloten. De generaal, die sprak van het balkon van het re geringsgebouw in Algiers, zei: „Ik ben één der uwen". Hij be sloot zijn toespraak met de woorden: „Lang leve Frans Al gerië, lang leve Frankrijk, lang leve De Gaulle". Generaal Salan is met de vol ledige militaire en burgerlijke macht in Algerië bekleed door de Franse regering en het comi té voor openbaar welzijn. Dinsdag werd de generaal uit gefloten toen hij poogde het woord tot de demonstranten te richten. Deze dachten toen, dat hij de regering-Pflimlin steunde. „Ik ben één der uwen", aldus de generaal, „want er is een zoon van mij in Algerijnse bodem, deze heilige bodem, begraven". Hij zei dat hij al anderhalf jaar tegen de opstandelingen streed en dat zou blijven doen. „En wij zullen winnen", Ai hij. „Wat u zojuist gedaan hebt, zal aan de gehele wereld bewijzen, dat Al gerië Frankrijk zal redden. Alle moslems volgen ons". De generaal zei dat er woens dag 7.000 moslems naar het oor logsgedenkteken in Biskra zijn gegaan om eer te bewijzen aan de drie Franse soldaten die als gevangenen van de opstandelin gen ter dood zijn gebracht. Een lid van het comité voor openbaar welzijn, dat een rege ring onder generaal De Gaulle heeft geëist, had generaal Salan bij het publiek ingeleid. VERKLARING VAN GEN. DE GAULLE. Generaal Charles de Gaulle heeft gisteren in een verklaring aan de pers gezegd dat hij ter beschikking van de natie is als zijn diensten nodig zijn. Als ,de natie verdeeld is, zegt hij, moet dat aan het bestaande stelsel worden geweten. De generaal heeft zijn verkla ring met de hand geschreven in zijn buitenverblijf te Colombey- les-deux-Eglises, ten oosten van Parijs. Het geschrift is per auto naar het hoofdkwartier van de generaal te Parijs gebracht. De tekst van de verklaring luidt: „De degradatie van de staat brengt onvermijdelijk mee vervreemding van de ermee ver bonden volken, moeilijkheden in het leger te velde, nationale ont wrichting, het verlies van onaf hankelijkheid. Al 12 jaar lang is Frankrijk, worstelend met problemen die te moeilijk zijn voor het partijregiem, in dit rampzalige proces verwikkeld. In het verleden heeft het land op dieptepunten in mij zijn vertrou wen gesteld en vandaag, tegen over nieuwe moeilijkheden ge plaatst, moet het land weten dat ik bereid ben de bevoegdheden van de republiek op mij te ne men". De communistische fractie In de nationale vergadering heeft naar aanleiding van de verkla ring van generaal De Gaulle, dat hij bereid is de bevoegdheden van de republiek op zich te ne men, om een onmiddellijke bij eenkomst van het parlement ge vraagd. Voorzitter Le Troquer deelde mee voornemens te zijn de natio nale vergadering hedenochtend om 9.30 uur bijeen te roepen. Hij zou echter eerst het resultaat af wachten van een buitengewone vergadering van het kabinet. De verklaring van De Gaulle is in politieke kringen te Parijs als een bom ingeslagen. Tot dusver waren de twee polen, waartus sen de strijd ging, het kabinet- Pflimlin en het „comité voor het openbaar welzijn" in Algiers. Nu ontwikkelt de kwestie zich ech ter in de richting van een kracht meting tussen het parlement en De Gaulle. Door zijn verklaring worden de bevolking en het par lement feitelijk gedwongen te kiezen tussen de generaal en een verheviging van de tegen de re gering-Pflimlin gerichte bewe ging in Algerië. De eerste reacties in de poli tieke partijen op de verklaring van De Gaulle waren hoofdzake lijk vijandig. IVaarnemeTs acht ten het evenwel niet uitgesloten, dat de openbare mening zich zo krachtig en spoedig kenbaar zal maken dat president Coty ge dwongen zou worden een beroep op generaal De Gaulle te doen, zelfs al zou de nationale vergade ring zich hiertegen verzetten. De Gaulle kan op wettige wijze aan de macht komen, als de pre sident hem uitnodigt een rege ring te vormen wanneer het ka- binet-Pflimlin van het toneel zal zijn verdwenen. De Gaulle zou de uitnodiging aanvaarden, zo meent men, mits de nationale vergadering hem eerst volmach ten verleent. HEDEN REGERINGS VERKLARING IN DE NATIONALE VERGADERING De Franse regering zal van daag ccn verklaring over Algerië afleggen in de Nationale Verga dering en bekendmaken welke maatregelen zij denkt te nemen. Volgende week dinsdag zal het parlement de kwestie van her nieuwing der speciale volmach ten voor Algerië bespreken. Deze volmachten moeten binnen tien dagen nadat een nieuwe regering aan de macht is gekomen, op nieuw worden verleend. Deze door Pflimlin voorgestel de agenda is woensdag met 499 stemmen tegen 131 aangenomen. De communisten stemden voor. Jacques Soustelle, de vroegere gouverneur-generaal van Algerië woonde de vergadering bij. FRANSE TROEPEN (in moederland) GECONSIGNEERD Alle troepen in het Franse moederland zijn woensdag in de kazernes geconsigneerd, zo heeft een woordvoerder van liet mi nisterie van Defensie bekendge maakt. De verloven zijn inge trokken. De strijdkrachten in het moederland omvatten ca. 400.000 man. Ook alle Franse eenheden in Marokko zijn in hun kazernes ge consigneerd. zo wordt van gezag hebbende zijde te Rabat verno men. Onder deze militairen heer sen rust en discipline, zo wordt hieraan toegevoegd. BETOGINGEN IN PARIJS Betogers: „De Gaulle aan de macht" Op de Champs-Elysees te Pa rijs is woensdagavond een kleine betoging gehouden waaraan door de politie een einde werd ge maakt. De regering heeft eerder op de dag alle demonstraties ver boden. Vijf personen werden gewond. De betogers riepen; „De Gaulle aan de macht" en deelden pam fletten van gelijke strekking uit. De demonstratie begon nadat oud-strijders een krans hadden gelegd, op het graf van de on bekende soldaat in de Are de Triomphe. Elders hielden verscheidene honderden mensen, onder wie talrijke jongelieden die van een communistische bijeenkomst kwamen, een betoging. Men kwam tot een handgemeen met de politie, waarbij aan beide kan ten enkele gewonden vielen. De demonstranten uitten kreten als „het fascisme zal er niet komen". Fplimlin wil noodtoestand afkondigen. Premier Fplimlin zal vandaag bij de nationale vergadering een wetsvoorstel indienen om in Frankrijk de noodtoestand af te kondigen. Ook zal hij een ontwerp indie nen om een aantal „subversieve organisaties" te ontbinden. DERDE RUSSISCHE KUNSTMAAN. De Sowjet-Unie heeft don derdagochtend haar derde kunstmaan gelanceerd. De derde Spoetnik van de Rus sen is de grootste die tot dusver is opgelaten. Mogelijk is hij spe ciaal ontworpen om weer in zijn geheel te landen. De kegelvormige satelliet is 3,57 m lang en heeft een basis- doorsnede van 1,73 m. Het ge wicht is 1.327 kilo, dat is 815 kilo meer dan de tweede Spoetnik, waarin een hond werd meege voerd. Men heeft niet meegedeeld, of er zich in Spoetnik 3 levende we zens bevinden. Er is bijna 1.000 kilo wetenschappelijke apparaten aan boord. De satelliet draait in 106 minu ten om de aarde. De grootste af stand van de aarde is 1880 km. Op verschillende plaatsen zijn signalen opgevangen. Een Ame rikaanse deskundige heeft een levensduur van een half jaar voor deze Spoetnik voorspeld. Franse deskundigen geloven dat er voor het lanceren een krachtiger brandstof gebruikt is dan de in het Westen bekende. NIEUWE SPOETNIK ZICHT BAAR BOVEN NEDERLAND? Van de derde Russische kunst maan zijn ook radiosignalen op gevangen door het radio-ont vangststation te Nederhorst-Den Berg, op een golflengte van 15 meter. Deze signalen hadden de Morse-vorm van teken L: punt- streep-punt-punt. Berekeningen gemaakt op de Utrechtse sterrewacht hebben laten zien dat de afstand van de ze kunstmaan tot de aarde schommelt tussen 300 en 1880 km. In het punt het dichtst bij de aarde is hij dus 300 km van het aardoppervlak verwijderd. Het is te vermoeden, dat deze derde kunstmaan een langer leven be schoren zal zijn dan de tweede Russische kunstmaan, die ruim vijf maanden bleef rondcirkelen. Naar schatting zal deze kunst maan minstens een jaar om de aarde blijven cirkelen. De kunstmaan en de daarbij be horende raket z-jn zó groot dat ze onder gunstige omstandighe den zonder enige moeite met het blote oog te zien zullen zijn. Campagne tegen „revisionisme" in Moskou geopend Meer dan duizend specialisten van de Sowjetrussische commu nistische partij hebben te Moskou de opening bijgewoond van een campagne tegen het „revisionis me". De conferentie georganiseerd door de afdeling politieke weten schappen van de Sowjet-acade- mie van wetenschappen, zal ge wijd zijn aan „vraagstukken van de strijd tegen het revisionisme in de huidige situatie", aldus persberichten. De campagne betekent waar schijnlijk een intensivering van de actie tegen het „revisionisme" afwijking van het Marxistisch Leninisme met name in Zuid- Slavië. Volgens de laatste schattingen zijn er bij de ongeregeldheden in Libanon in het totaal 30 mensen om het leven gekomen en 150 ge wond. Libanese bladen melden dat er dinsdag in Beiroet bij bot singen tussen troepen en op standige elementen verscheide ne mensen zijn gedood. Dins dagavond is een totaal uit gaansverbod afgekondigd. Alle amusementsbedrijven werden gesloten. Pantserwagens en tanks hebben een kordon ge legd rond het centrum van Beiroet. Woensdagmorgen ontbrandde er een vuurgevecht in de wijk ..Mazraa" te Beiroet aan de grens van het gebied dat door de opstandelingen is bezet. Uit het berggebied zijn dele gaties in Beiroet aangekomen. Zij willen wapens van de rege- fing om mede de orde te helpen bewaren. In een later uitgegeven com muniqué van de Libanese rege ring wordt het aantal doden geschat op 41 en het aantal ge wonden op 170. Woensdagmorgen is in Beiroet een bom geworpen naar de Ame rikaanse ambassade. De man die de bom gooide, is gearres teerd. In de wijk waar zich de gebouwen van de Unesco bevin den, werden betogingen gehou den. De troepen moesten van vuurwapenen gebruik maken om de orde te herstellen. Verschei dene mensen werden gewond. Radio-Beiroet is verscheidene uren uit de aether geweest, waar. schijnlijk tengevolge van sabo tage. Verscheidene telefoonverbin dingen zijn verbroken en de ver bindingen met het buitenland en de provincie zijn moeilijk ge worden. Het onder leiding van de re gering te Cairo staande pers bureau voor het Midden-Oosten heeft woensdag gemeld, dat er woensdag aan de kust te Tri poli in Libanon een „bloedige strijd" is ontbrand tussen „het volk en het leger". Volgens dit persbureau had het leger met machinegeweren het vuur geopend op groepen burgers. Het aantal slachtoffers is niet bekend. „Het volk is de toestand in de stad volkomen meester", al dus dit persbureau. Radio-Cairo meldde woens dagavond. dat een Amerikaans schip te Beiroet opdracht heeft gekregen „gestrande Ameri- reizigers" te Tripoli op te halen. De Amerikaanse ambassadeur in Libanon zou dit hebben be volen. Verder meldde deze zender, dat tegenstanders van de re gering de toestand in het noor- Britse spoorstaking afgewend. De Britse bond van spoorweg personeel heeft het aanbod van de t ran-viort com missie tot een loonsverhoging van drie proeent aanvaard zodat het gevaar van een spoorstaking is afgewend. De Boliviaanse regering heeft woensdagavond me degedeeld dat opstandelin gen, onder leiding van de „Falangist" (de „Phalanx" is de Spaanse fascistische partij) Mario Gutierrez en de communist Carlos Val- verdcr de 25.000 inwoners tellende stad Santa Cruz hebben bezet. Radio Santa Cruz, dat in han den der opstandelingen is, meldt dat zich in andere Boliviaanse steden overeenkomstige, tegen de regering gerichte bewegingen hebben voorgedaan. De regeringspartij van arbei ders en boeren heeft haar aan hangers onder de wapenen ge roepen. De omroeper van de Boliviaan se staats-radio-omroep heeft in een voor de inwoners van Santa Cruz bestemde uitzending mede gedeeld dat legereenheden on derweg zijn, „om u te bevrijden van hen, die de oligarchie willen herstellen, welke door de revo lutie van april 1952 werd wegge vaagd". In geheel Bolivia is de staat van beleg afgekondigd. Presi dent Siles Suazo heeft het opper bevel der strijdkrachten op zich genomen, evenals het commando over de militie van arbeiders en boeren. In een te La Paz uitgegeven regeringsbekendmaking wordt gezegd dat de opstand tan doel heeft de komende algemene ver kiezingen onmogelijk te maken. Verklaard wordt dat de opstan delingen onder leiding staan van de socialistische Phalanx, gepen sioneerde officieren en „extre misten". „De opstand had eigenlijk in juni moeten uitbreken, doch de datum werd vervroegd in ver band met de aankomst van Paz Estenssoro. De rebellen hadden de leden van het kabinet willen overmeesteren en president Suazo willen vermoorden", aldus de bekendmaking. In de regeringsverklaring wordt verder medegedeeld dat 'n revolutiepoging in La Paz door het leger, „dat de toestand be heerst", werd verijdeld. Het sein voor de opstand was het teweeg brengen van drie ontploffingen, die het leven van een kind heb ben gevergd, terwijl vijf perso nen werden gewond. Volgens het regeringscommu niqué hebben de opstandelingen, behalve de stad Santa Cruz, ook nog de plaatsen Vallegrande, en Comarapa en de oliestad Coreti bezet. Zij vielen voorts het olie centrum Camiri aan, doch deze aanval werd afgeslagen. Hierbij werd een arbeider gedood. De opstandelingen worden ge leid door Mario Gutierrez, het hoofd van de socialistische Pha- lanx-beweging, en Carlos Val- verder, leider van de communis tische partij-afdeling te Santa Cruz. Tenslotte wordt nog medege deeld dat militie-troepen van ar beiders en boeren uit Cochamba oprukken naar Santa Cruz en dat het in het overige gedeelte van Bolivia rustig is. den van Libanon in de hand hebben. Te Aboedija nabij de Syrische grens zijn openbare gebouwen, politiebureaus en douaneposten bezet door de te genstanders van de regering. Hieraan is een hevige strijd voorafgegaan, aldus Radio- Caïro. AMERIKAANSE AMFIBISCHE STRIJDMACHT OP MIDDELLANDSE ZEE VERSTERKT Het. Amerikaanse ministerie van marine heeft woensdagavond bekendgemaakt, dat de omvang van de Amerikaanse amfibische strijdmacht op de Middellandse Zee tijdelijk zal worden verdub beld. Volgens een woordvoerder van de marine staat dit besluit echter niet in verband met de gebeurte nissen in Libanon. De woordvoerder wilde niet zeggen in welk deel van de Mid dellandse Zee de extra schepen en mariniers zullen worden ge concentreerd. De versterking van de amfibi sche strijdkrachten wordt ver kregen door een eenheid die bin nenkort naar de Verenigde Sta ten zou terugkeren, op de Mid dellandse-Zee te houden. Het gevolg van de maatregel zal zijn, dat de Amerikanen daar ongeveer 3600 mariniers aan boord van elf schepen hebben in plaats van 1800 mariniers op zes schepen. Uit antwoorden op vragen van verslaggevers is gebleken dat de amfibische strijdmacht niet zal opereren met oorlogsschepen van de Amerikaanse zesde vloot in het centrale bekken van de Middellandse Zee. Een marinewoordvoerder heeft later medegedeeld dat de amfi bie-eenheden over alle uitrus ting, nodig voor het verrichten van landingen, beschikken. AMERIKAANSE OORLOGSSCHEPEN UIT GIBRALTAR VERTROKKEN Een aantal Amerikaanse oor logsschepen, die dinsdagavond in Gibraltar zijn aangekomen, zijn woensdag onverwachts vertrok ken. Verwacht werd, dat zij ver scheidene dagen zouden blijven. De marine-autoriteiten wilden geen commentaar op het plotse linge vertrek geven. Men ge looft, dat het verband houdt met de toestand in Libanon. Ver. Arabische Republiek wijst Libanese beschuldiging af De Verenigde Arabische Re publiek heeft de Libanese be schuldiging van inmenging in de wanordelijkheden in Liba non van de hand gewezen. Onverantwoordelijke agitators de schuld van de relletjes? Venezolaanse onderwereld plunderde er op los Dinsdagavond kwam het in Caracas weer tot anti-Ameri kaanse betogingen en botsingen met de politie. De betogers wier pen stenen naar de politie die de aanval beantwoordde met pi- stoolvuur en traangas. Na een half uur was men de toestand meester. „Het is niet erg prettig als mikpunt te dienen van stenen en speeksel", zo verklaarde de Ame rikaanse vice-president Nixon op een persconferentie die hij dins dagnacht in de Amerikaanse am bassade in Caracas heeft gehou den. (Zoals bekend is Nixon het doelwit geweest van anti-Ameri kaanse betogingen in Caracas). De Amerikaanse vice-president scheen zijn kalmte weer volledig herwonnen te hebben. Hij maak te de opmerking dat de studen ten, die de ruiten van zijn auto gebroken hadden erg dom moe ten zijn geweest, „want zij leken wel minstens 20 jaar universiteit achter de rug te hebben". Op de vraag van een journalist of de bemoeienis van de Verenig de Staten met landen waar een dictatoriaal bewind heerst, zich ook uitstrekt tot landen als Cuba, Nicaragua en Paraquay, antwoordde Nixon, dat zijn land duizenden mannen had verloren bij de verdediging van de belan gen van andere landen zonder hiervoor ook maar een duim breed grond verkregen te heb ben. „Het past mij niet te beoor delen of de regering van een land dictatoriaal is. Maar ik ver heug mij over de bevrijding van Argentinië, Venezuela en Colum bia", aldus Nixon. Hij zei voorts: „Ik ben er vast van overtuigd dat de Amerika nen mee moeten helpen het lot van de volkeren van dit wereld deel te verbeteren en ik ben van mening dat de Verenigde Staten hun politiek tegenover de La tijns-Amerikaanse landen moe ten herzien". Nixon verklaarde dat men bij de relletjes een „typisch commu nistische patroon" heeft kunnen ontdekken ondanks het feit dat de meeste betogers niet ouder dan 20 jaar waren. Maar mijn gevoelens t.o.v. Venezuela zijn echter hierdoor niet gewijzigd, aldus Nixon. „Ik ben als vriend gekomen en zal ais vriend van dit land vertrekken". De leiders van de voornaam ste politieke partijen van Vene zuela geven onverantwoordelijke agitators de schuld van de rel letjes in Caracas. Zij hebben be loofd samen te werken om de orde te herstellen. Schout bij nacht Llarrazabel, voorzitter van de junta, die op het ogenblik de macht bezit in Venezuela, heeft op een pers conferentie verklaard dat zijn regering in staat is het leven van Nixon te beschermen tijdens diens verblijf in Venezuela. Met de anti-Amerikaanse be togingen zouden in Caracas vele arrestaties zijn verricht. Dinsdagavond hebben betogers ook nog stenen gegooid naar het gebouw van het Amerikaanse blad „Daily Journal". Jeugdige betogers trachtten een auto van het Amerikaanse consulaat in brand te steken. Een journalist, die men voor een correspondent van de „Times" hield, werd ge molesteerd. Het schijnt dat de Venezolaanse onderwereld van de relletjes heeft geprofiteerd, want vele winkels, waarvan de ruiten waren ingeslagen zijn ge plunderd. NIXON NAAR DE V. S. VERTROKKEN Vice-president Nixon Imeft, woensdagavond zijn reis door enjge Zuid-Amerikaanse landen beëindigd en is uit Caracas, de hoofdstad van Venezuela, naar de Verenigde Staten terugge keerd. De reis werd gekenmerkt door enige heftige anti-Ameri- kaanse betogingen. Nixon is onder de grootste ge heimhouding uit Caracas ver trokken. Op de weg naar het vliegveld was al het v erkeer stil gelegd en de zijwegen waren ver sperd door politie-auto's. BESTENDIG. Hemelvaartsdag bracht ons op klaringen, maar hier en daar ook enkele buien. De meeste neerslag werd uit Zuid-Limburg gemeld, waar 3 mm afgetapt werd. De temperaturen, die in het binnenland merkbaar lager b'e- ven dan woensdag het geval ge weest was, liepen daar tot bij de 15 graden op. Ten westen van Ierland nam. intussen de depressie-activiteit loe. Een nieuwe Oceaanstoring bereikte donderdagavond Ierland en het bijbehorende frontenstei- sel trok met reven over Zuid-En- geland oostwaarts. Voor vandaag verwacht het K.N.M.I. te De Bilt bij ons aan vankelijk zwaarbewolkt weer met regen en tot krachtig toe nemende wind tussen zuid en zuidwest. later wind ruimend naar zuidwest tot west, en enke le verspreide opklaringen. In de temperaturen komt niet veel ver andering. medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Tijdelijk regen. Aanvankelijk zwaarbewolkt met tijdelijk regen, later enkele ver spreide opklaringen. Tot krach tig toenemende wind, aanvanke lijk zuidelijk, later zuidwestelijk. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 17 MEI v.m. n.m. Breskens 1.03 1.25 Terneuzen 1.38 2.00 Hansweert 2.18 2.40 Walsoorden 2.28 2.50 ZON MAAN op onder op onder Mei. 16 4.46 20.28 3.46 18.09 17 4.44 20.29 4.13 19.12

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1